Plannen om zwemmen naar hoger niveau te tillen 'Hadden ze hier maar minder verstand van voetbaF Rob Grabert terug op internationale volleybalpodia SPORT |r„7\yat ze willen- Knopen Amerikaanse Willem Il-speler Earnest Stewart: VRIJDAG 14 MEI 1993 pdviseurs; c. degenen Jen I3.I8 van de Wet I Igediend; d. enige an. pnt dat hij redelijker, h overeenkomstig i(: laren in te brengen It gericht en gezonden I late, Afdeling voor h, lOOI 9, dat: brdt na afloop van de I leroep is ingesteld s, ba van de Wet op dt I ordt gedaan tot schor, ^el tot het treffen van een voorlopige voor- I aan de voorzitter van tn van bestuur van de t wordt voordat op het Fis beslist. :NING Iers van Terneuzen bren-1 vanaf heden gedurende I ter inzage ligt de vol-1 zijn vergaderingen van I l'Bouwverordening voor I I werking met ingang van I |ezien in het gebouw van I i -beheer, afdeling Bou-1 kr Geillstraat 2 te Ter-1 ling van de kosten ders van Terneuzen bren-1 htebesturen van Aarden-1 J Oostburg, Sas van Gent I dat een wijziging is vast-1 appelijke regeling een- jirichting Zeeuwsch l nd "Gemeenschappelijke] Ig Zeeuwsch-Vlaanderen". |rd door Gedeputeerde leslurt van 27 maart 1993,1 lelijke regeling is opgeno-1 (voormelde deelnemende I (cel 27 van de Wet gemeen-1 voor een ieder kosteloos Ipelijke regeling is in we'- I mei 1993. van Terneuzen. kter Van onze verslaggever Eindhoven - De Olympische Spelen van Atlanta zijn bijna dagelijks onderwerp van ge sprek rond het 50-meterbad van de Tongelreep in Eindho ven. Er zijn daar plannen geboren om het zwemmen in Nederland naar een hoger ni veau te tillen. Op initiatief van een aantal ouders met zwemmende kinderen is on langs Stichting Top-Zwem- men Zuid-Nederland ontwik keld, die als ondertitel heeft meegekregen 'op weg naar de Olympische Spelen'. Cees-Rein van den Hoogenband, ondermeer clubarts van voetbal vereniging PSV, was als spor tarts zelf aanwezig op de Spelen van Barcelona en zag met lede ogen hoe Nederland op zwemge- bied tot een derde rangsnatie degradeerde. „We hebben nog minder gepresteerd dan België en dat wil toch wat zeggen. Nederland heeft altijd medailles en finaleplaatsen gehaald, maar nu was het heel slecht." Hij kent de materie als weinig anderen en beseft dat zwemmen een elitesport dreigt te worden. „Je houdt het niet voor mogelijk, maar een kind dat wedstrijd- zwemmen beoefent, kost zijn ouders tussen de 1500 en 2000 gulden per jaar. Een krankzinnig hoog bedrag. Dat is voor heel veel mensen niet op te brengen, laat staan als er zo een paar in het gezin zijn." Het leidde tot een plan om enig kapitaal te verwerven waardoor aan de ene kant de nood gele nigd werd en aan de andere kant aan de toekomst kon worden gewerkt. De stichting Top- Zwemmen Zuid-Nederland riep heel wat positieve reacties op en het gevolg is dat zestien sponsors zich schriftelijk hebben verbon den jaarlijks 5000 tot aan 1996 in een fonds te storten. „Kijk, tachtig mille is een be drag waarmee je iets kunt doen", zegt Van den Hoogenband. „Daardoor is het mogelijk extra trainingsuren te huren, trainers te betalen, speciale trainings kampen te organiseren en reis en verblijf te bekostigen. De stich ting heet met opzet niet PSV omdat zwemmers uit heel Zuid- Nederland er bij betrokken zijn. „We hebben zwemmers uit Til burg, Den Bosch, Helmond en nogal wat uit Limburg en dank zij een internationale kanjer als Marcel Wouda zelfs een verte genwoordiger in Amerika. De zwemmers zelf willen via een ludieke actie voor nog twintig mille extra zorgen. Het is onzin dat de toonaangevende rol van Nederland uit handen gegeven wordt. Mits goed voorbereid kan Nederland in Atlanta '96 weer schitteren." VOOR F 14.495,- t Seat 'm helemaal en wij een jaar lang ICJ-%1 en Door Ambitie f Kees Vermeulen B-V- ibdealer), Havenweg L tomobiel Centrale B.V.. rije huurkoopfinancierinf!^ een nieuwe Seat Marbel 'Ik wil het gewoon weer proberen Rob Grabert is voorlopig terug in het land. Hij wil graag weer het nationale tenue aantrekken. Het Europees kampioenschap in september in Finland is dit jaar het ultieme doel voor de Limburger, die daarna weer naar zijn Italiaanse werkgever Schio afreist. Hoe kijkt Rob Grabert aan tegen zijn rentree in Oranje, het zieltogende vlaggeschip van de NeVoBo, de bond die nog steeds op zoek is naar een hoofdsponsor. sidt tot het bekend] J en tot terug verkrij-1 lene uit de woning, 7 mei 1993 aan de erzande. ertrouwelijk behan-1 i naar brief nr. 85461 Door Eddy van der Beek Eindhoven - Rob Grabert wordt nog steeds gezien als één van de beste pas sers in het mondiale vol leybal. Toch heeft de voor malige student scheikunde slechts één internationaal aansprekende herinnering aan zijn sportcarrière in de prijzenkast hangen: de bronzen medaille van het EK'89 in Zweden. Grabert miste, naast World Lea gue-toernooien, onder meer het wereldkampioenschap in 1990 (Brazilië), het EK van 1991 (Duitsland) en de Olympische Spelen van Barcelona. Dat had natuurlijk alles te maken met zijn vertrek van bijna drie jaar geleden naar Italië, toen hij de I Bankras-hal van Amstelveen verruilde voor het Siciliaanse Catania. Vorig jaar nodigde Arie Selinger alle Italo's uit voor het verwe zenlijken van de Olympische droom, behalve Grabert. En zo kon het gebeuren dat de ex- VCG-volleyballer, inmiddels met het Noorditaliaanse Schio ge promoveerd naar de Serie Al, zich wederom niet op een groot internationaal podium kon ma nifesteren. De Limburger staat bij bobo's en trainers te boek als een kritische speler. Rob Grabert heeft een eigen visie op bepaalde zaken, verdedigt zijn standpunten tot het uiterste en zegt van zichzelf erg individueel te zijn ingesteld. Al deze eigenschappen botsten toentertijd met de gedragscode van het Nederlands team-oude-stijl, dat het groeps belang heilig achtte en persoon lijke initiatieven vrijwel uitsloot. De passer wenst niet al te diep meer op dat verleden in te gaan, I maar duidelijk is wel dat Arie Selinger vorig jaar geen behoefte had aan een meedenkende speler van het kaliber Grabert. In het Eindhovense Holiday Inn- hotel spreekt Rob Grabert be- I hoedzaam over zijn nieuwe start I hij Oranje. Na de voor Schio afgelopen Italiaanse competitie ffl een vakantie van twee weken hij zijn vriendin op Sicilië, heeft hij in de Lichtstad voor een aantal maanden een huis betrok- ken. Tussen de regels door laat I ™b Grabert blijken nog steeds 1 aan eigen mening op de volley balsituatie in Nederland te heb- I han. Tegelijkertijd zegt hij in heze periode niet het achterste van zijr> tong te willen laten zien. Uitstraling ■tb kan nu wel weer meteen gaan roepen dat er niks geregeld >s. maar daar is niemand bij Sabaat klinkt het. „In Neder- hebben we momenteel te |™ken met een zeer iabiele si- uatie, een gegeven. Vanuit die fuatie moet er weer een Neder- |«nds team met uitstraling ont- 'j J**}- bond zal met een dui- ■lPr Pr°gramma naar de spe- li s "roeten gaan, de spelers zul- lm=, duidelijk moeten Inhakken, daar gaat het om. INii r,ea'lstische doelen stellen. I«"al roepen dat we in Atlanta I zin^aan ^alen> heeft geen I ia!'1613 be8repen dat eind vorig I be?.,,6611 Zeer enthousiaste groep I tionfi 'S Pweest °P het interna- I Luucf erno°i in Apeldoorn. Iwerirt 'k de nacompetitie- I Ver tussen Dynamo en I tespn waa.rbij het niveau me niet Ik straks als prof |„i ®.deanroteurs?Zo.zieikhet I goede ,6 amateurs zitten hele I vonrh Pf s- Jongens als bij— I bIeldBiil' Mu'def. Cristina Als st iW00n vee'in huis." buiteiSS df andere' in het land spelende mensen zich weer beschikbaar stellen, of dat nou begin of eind mei is, moeten we internationaal ver kunnen komen. Iemand als Joop Alberda (beoogd bondscoach, red.) is de ideale man om ons nu te begelei den. Hij heeft mij en de andere jongens in Italië de afgelopen tijd vele malen gebeld. Alberda is een volleybalkenner en voelt de zaak goed aan. Ter vergelij king: Selinger heeft mij de afge lopen vier jaar geloof ik eenmaal gebeld. In een andere periode, oké, maar ik vind het wel type rend." Anders Rob Grabert zegt dat zijn terug keer in Oranje is gebaseerd op emotionele gronden. In Italië maakte hij een leerjaar bij Cata nia door, om vervolgens bij Schio uit te groeien tot een vol waardige competitie-speler. Toch miste Grabert het interna tionale circuit, de Europa Cup- en landentoernooien. Hij zegt: „De afgelopen drie jaar is er veel gebeurd, ik wil gewoon weer proberen op het hoogste interna tionale niveau mee te spelen. Mezelf uitdagen, als prof mijn wérk 'goéd doen." „Ik benader mijn interlandcar rière nu wel wat anders. In te genstelling tot het verleden ben ik niet louter afhankelijk van het Nederlands team, tenslotte is Schio mijn werkgever. Dat wil niet zeggen dat ik Oranje er maar even bij doe, maar door het veranderde model is deze perio de niet te vergelijken met het de jaren van het Bankras-systeem. Ik vind het wel verfrissend, zo op deze manier. Bovendien, in Nederland zijn we van het zoge naamde internaatmodel afge stapt dus daarover moeten we niet blijven zeuren." Met Schio beleefde Rob Grabert een zwaar, maar sportief ge slaagd seizoen. De provincie club voldeed aan de vooraf ge stelde doelen. Het team hand haafde zich in de Serie Al en veroverde een plaats bij de laat ste vier van de Italiaanse beker. En ondanks alle politieke- en economische schandalen voelt Grabert zich een tevreden mens in Schio, een kleine stad aan de rand van de Po-vlakte en de kleine Dolomieten. „Ik zit op een uur van Venetië, kan als ik wil met de motor de bergen inrijden om tot rust te komen. Kortom, ik ben een ver wend mens", vindt de sportman, die zegt beslist geen stadsmens te zijn. „Bij de club is alles prima geregeld. Organisatorisch en financieel zijn er geen proble men. Het Italiaanse volleybal in zijn totaliteit heeft wel degelijk te lijden onder de politieke on rust, de grote schoonmaakactie en economische malaise." Failliet „Sport, politiek en economie zijn in de Italiaanse structuur enorm met elkaar verbonden. Dus als zich op het hoogste niveau ma- fia-praktijken afspelen, werkt dat in alle geledingen door. Mo dena, toch een bolwerk, dreigt failliet te gaan. Florence ook. De bondsvoorzitter is beschuldigd van het illegaal bij elkaar schra pen van stemmen. Als bepaalde zaken in Italië eenmaal gaan rollen, valt er een heleboel om." „In het voetbal en basketbal vind je clubs met enorme schul den, sponsors zijn momenteel niet meer zo happig om te inves teren. Of de sportwereld in Italië ooit ontploft? Nee, dat geloof ik niet. Ze hoeven maar een keer Europees- of wereldkampioen te worden en alles is in de betref fende tak van sport weer moge lijk. Zo werkt dat, zeker in een land als Italië." Actie-foto van Rob Grabert in het shirt van Oranje tijdens een interland in 1990 tegen de toenmalige Sovjet Unie. foto anp Earnest Stewart: „Nederland is toch het criterium dat je een verrijking moet zijn voor het voetbal..." fotoanp Door Wilber Hack Tilburg - Het voetbalseizoen loopt ten einde. Voor Ear nest Stewart, de 24-jarige aanvaller van Willem II, be gint het nu pas goed. Van 6 tot 19 juni neemt Stewart met het nationale team van de Verenigde Staten name lijk deel aan het toernooi om de US Cup '93. Tijdens wedstrijden tegen Bra zilië, Engeland en Duitsland moet hij bondscoach Bora Milu- tonovic overtuigen van zijn kwaliteiten en een plaats af dwingen in de selectie voor het wereldkampioenschap De openingswedstrijd tegen Brazilië wordt op 6 juni ge speeld in de Yale Bowl in New Haven. Het stadion van de Giants in New York, dat wel bij het WK gebruikt wordt, is niet beschikbaar. Voor vier van de zes wedstrijden zoekt de orga niserende United States Soccer Federation (USSF) nog naar ge schikte lokaties. Een toernee van Paul McCartney doorkruist een soepel verloop van het proefexamen voor het wereld kampioenschap. Alleen de plaats van handeling voor het slotduel ligt verder vast. Duits land en Engeland testen op 19 juni in het Detroit Silverdome hoe natuurgras zich indoor houdt. Volgens Stewart komt het alle maal wel goed met het WK. „Ik weet zeker dat de Amerikanen er een fantastische happening van maken. Daar zijn ze pa triottisch genoeg voor. De kaartverkoop wijst trouwens al in die richting. Als straks de topploegen met hun topspelers komen, zitten de stadions gega randeerd vol", zegt de voorma lig ClOS-student. Over zijn eigen kansen wil hij liever nog niet spreken. Een poster van het Amerikaans elf tal in het spelershome van Wil lem II met het opschrift 'Brin- ging America closer to a dream' nodigt echter uit. Stewart staat er temidden van spelers als Ka- sey Keller (Millwall), John Har- kes (Sheffield Wednesday) en Roy Wegerle (Blackburn Rovers), de 'Europa-connectie'. Bovendien wordt Stewart op de dag van het gesprek gevolgd door een camera-ploeg. Op een video-band met informatie over de WK-deelnemers, die in Ame rika wordt uitgebracht, mag hij niet ontbreken. Een wat voor barige conclusie van de makers misschien. Want het is al bijna een jaar geleden dat Stewart tegen Australië zijn achtste en voorlopig laatste interland voor de Verenigde Staten speelde. Het contact beperkte zich sindsdien tot een maandelijks telefoontje van de medische staf van de USSF. „En ik krijg ook brieven. Daar in staan de notulen van de teambesprekingen", vult Ste wart aan. „Maar het is op deze manier wel moeilijk voeling te houden met het Amerikaanse elftal. Ik heb alleen regelmatig contact met Thomas Dooley, de Amerikaan van Kaiserslautern. Hij zit met hetzelfde probleem. Milutinovic traint permanent met een groep van twintig spe lers in Mission Viejo. Het zal een hele klus worden je daar nog tussen te wringen." Even is er sprake van geweest dat ook de Europese WK-kan- didaten zich het komende jaar bij die groep zouden voegen. „Maar de federatie kwam er al snel achter dat dat geen reëel plan was. Kijk, ik heb er veel voor over om naar het wereld kampioenschap te gaan. Maar een WK en dan geen toekomst meer in het voetbal, dat is het niet waard. Ik heb mijn Neder lands paspoort ingeleverd om aan militaire dienst te ontsnap pen. Kies ik voor een jaar Ame rika dan zou ik later in Europa weet een verblijfs- en werkver gunning nodig hebben. En in Nederland is toch het criterium dat je een verrijking moet zijn voor het voetbal...", zegt hij met een beetje zelfspot. De hoogtijdagen liggen immers al weer lang achter hem. In zijn eerste seizoen bij Willem II ein digde Stewart met zeventien doelpunten als derde op de na tionale topscorerslijst. Zo ver werkte hij de deceptie dat het WK in Italië aan zijn neus voor bij ging. Stewart meldde zich zelf aan bij de toenmalige bondscoach Bob Gansier en stuurde een video-band. Die kwam echter nooit op de plaats van bestemming en dus mocht hij pas in het jaar na het WK debuteren voor de Verenigde Staten in en tegen Portugal. Verkeerd beeld „Dat het in die periode zo goed ging, is simpel te verklaren. In het jaar met Adri Koster speel den we erop om ruimte te creë ren achter de linies. Tegenstan ders hadden vaak nog niet door dat Willem II zo'n goed voetbal lende ploeg was. Nu beseffen ze dat wel en laten ze Willem II niet voetballen. De meeste clubs hangen op het Gemeentelijk Sportpark in Tilburg met hun kont in de goal. Dan is er geen ruimte. Met mijn snelheid ben ik daar het voornaamste slacht offer van." Met zijn zeventien doelpunten in één seizoen wekte Stewart ook verwachtingen bij de sup porters van Willem II. Die kon hij niet waarmaken. Vorig sei zoen zakte de produktie terug naar acht treffers, dit jaar zijn dat er nog minder. „Omdat ik dat eerste jaar zo makkelijk scoorde, is er een verkeerd beeld ontstaan. Eigenlijk ben ik maar een hardwerkende voet baller die af en toe zijn goaltje meepikt. Ik ga zelf diep of trek gaten voor anderen. Van mijn medespelers krijg ik daar volop waardering voor." Intuïtie Met het Tilburgse publiek on derhoudt Earnest Stewart een haat/liefde-verhouding. Als hij weer eens een paar weken 'droog' staat, is de kritiek niet van de lucht. „Zelf kan ik er .wel mee omgaan als ik even niet scoor. Ik ben van nature vrij rustig. Maar als de mensen me opjutten, wil ik wel eens ner veus worden. Dat werkt ave rechts. Als je alleen op de keeper afgaat, dan schiet je te snel. Of je wacht zo lang dat je fouten gaat maken. Als het niet loopt, begin je na te denken, terwijl scoren juist een kwestie is van vorm en intuïtie." Om hem tegen zichzelf te be sehermen, zette Jan Reker Ste wart even uit de wind. „Hij wil in een paar wedstrijden een heel seizoen goedmaken. Hij loopt zichzelf voorbij", zo verklaarde Reker de verhuizing van de aanvaller naar een positie rechts op het middenveld. Ste wart had er zelf aanvankelijk vrede mee, maar werd kwaad toen het avontuur uitmondde in een plaats op de reserve-bank. „Reserve. Dat was even slikken. Daar moest ik echt mee leren leven. Ik ben twee dagen ver schrikkelijk boos geweest." Voor Stewart was het de zoveel ste teleurstelling in een jaar vol kommer en kwel. Bij JPS, in de eerste oefenwedstrijd in de aan loop naar het nieuwe seizoen, brak hij zijn middenvoetsbeen tje. Juist weer hersteld en twee duels in de basis herhaalde zich dat nog eens. „Ze zijn er een paar weken geleden achter ge komen dat ik 'holle' voeten heb. Daardoor kwam er teveel druk op mijn middenvoetsbeentjes te staan. Met speciale zooltjes is dat nu verholpen. En ben ik ook van andere kwaaltjes verlost. Ik voetbal nu weer zonder pijn." „De mensen kunnen me niet verwijten dat ik er niet hard voor werk", besluit hij. „Daarom begrijp ik die negatie ve reacties niet zo. Maar goed: als mensen een kaartje kopen en vervolgens een middagje willen schelden, dan moeten ze maar hun gang gaan. Als ik, net als toen wij van Ajax wonnen met 1-0, een vol stadion zie, dan denk ik soms wel eens terug aan mijn interlands voor Amerika. De supporters daar hebben weinig verstand van voetbal, beseffen amper dat een bal rond moet zijn. Maar ze blijven wel met het vlaggetje wapperen dat ze bij het binnen gaan van het stadion krijgen uitgereikt. Ik denk wel eens: hadden de mensen hier ook maar wat minder verstand van voetbal."

de Stem | 1993 | | pagina 11