iTÉSS Legertop gemaand tot vertrek kun j „Een lening afsluiten, je dat tegenwoordig met één telefoontje regelen?" aat. 4Charles en Diana afgeluisterd in Weg vrij voor ander politiek systeem Italië Noodweer teistert Zuid-Europa Gekrakeel over opperbevel vloot Escalatie van geweld in bezette gebieden Israël Surinaams parlement steunt regering-Venetiaan met motie Consulentes AKTIE BUITENLAND BUITENLAND KORT IQ Speciaalzaak in kleine damesmaatjes 32 t/m 40 Dr. Brabersstraat 1 4701 AT Roosendaal Tel: 01650-4978^( voor natuurlijke Verdienste 100,- Wk 150,- per avond. Gm opleiding. Bel: 040-54'' Ambitieuze mensen gezocht voor gezondheid- en voediw branche. Hoog inkom01 Bel 01684-4796. VOOR IEDEREEN EEN AIRCO ZOMER '93! WARM Fabrieksverkoop porta1116 airco's/luchtkoelets Fraaie nieuwe, Riaar,°.0ï B-keus (krasjes, deukje O-N-G-E-K-E-N-D goedkoop zo meenemen nog ook inruil 200-500-W gulden ZONDAG/MABISOL Ginnekenweg in Breda Tel. 076-601202 Donderdag koopav°rl<' Zó GOEDKOOP"J1'.: gens in heel Neder® DONDERDAG 13 MEI 1993 A4 Rome (ap) - De nieuwe Itali aanse regering van premier Ciampi heeft woensdag het vertrouwen gekregen van de Senaat, waarmee de weg vrij kom' voor hervorming van jjet Italiaanse politieke sys teem. Het corruptieschandaal breidde zich tegelijk verder uit met de arrestatie van Franco Nobili, de voorzitter van het staatsconglo- raeraat IRI. Italië's grootste werkgever. Nobili werd om 5 uur s ochtends in Rome van zijn bed gelicht door de politie en overge- Italiaanse regering krijgt vertrouwen Senaat bracht naar de San Vittore-ge- vangenis. Nobili is corruptie en overtre ding van de wet op financiering van politieke partijen ten laste gelegd. De beschuldigingen zijn typerend voor het vijftien maan den durende schandaal, waarbij al meer dan 3000 politici en zakenlui van hun voetstuk zijn gehaald. Nobili staat bekend als een goe de vriend van de zevenvoudige ex-premier Giulio Andreotti, de leider van de christen-democra tische partij, die zelf is beschul digd van corruptie en banden met de mafia. De arrestatie van Nobili bracht een schok teweeg bij IRI, dat werk verschaft aan 400.000 mensen en een omzet heeft van ongeveer 125 miljard gulden. IRI beheert holdings in onder andere de detailhandel, de media, de luchtvaart, de bouw en de voed- selproduktie. IRI heeft gezegd dat er normaal zal worden doorgewerkt. De ar restatie van Nobili 'is een pro bleem dat we op moeten lossen', zei minister van industrie Paolo Savona. „IRI moet blijven func tioneren", zei hij. Het nationale corruptieschan daal heeft een enorme golf van publieke verontwaardiging op gang gebracht en geleid tot eisen voor verregaande hervormingen. Vorige maand werd in een refe rendum massaal gestemd voor een nieuw, directer kiessysteem. Het referendum veroorzaakte de v.al van het kabinet van Giulio Amato. Carlo Ciampi, jarenlang directeur van de nationale bank, werd op 29 april beëdigd als premier van een nieuwe rege ring, die de hervormingen ge stalte moet geven. Nadat voor Ciampi belangrijke partijen hadden gedreigd hun steun in te trekken gaf een over weldigende meerderheid van de Senaat woensdag zijn steun aan het nieuwe kabinet. De goedkeu ring werd verwacht, omdat het Huis van Afgevaardigden de re gering vrijdag al zijn vertrouwen had gegeven. Ciampi, die zelf niet partijge bonden is, werd in de Senaat unaniem gesteund door zijn coa litie-partners, de christen-demo craten, de socialisten, de sociaal democraten en de liberalen. De communisten en neo-fascisten stemden tegen. Van onze redactie buitenland Paramaribo/Den Haag - Het Surinaamse parlement heeft gisteren de legerleiding via een motie 'uitgenodigd' af te treden. Franse reddingswerkers proberen een vrouw uit het water te halen in Zuidwest-Frankrijk. Spanje, Portugal en Frankrijk worden al twee dagen geteisterd door hevig noodweer en hagelbuien. Er zijn voor zover bekend nog geen slachtoffers gevallen. foto ap VERVOLG VAN VOORPAGINA Tijdens een overleg van NAVO- ambassadeurs in Brussel drong Frankrijk erop aan dat de aparte deelname van de WEU behouden blijft, als uiting van de eigen Europese inzet. Andere landen, met name de VS, zien liever één centraal commando voor de vloot. Washington zette zijn ar gument woensdag kracht bij door drie extra schepen naar het gebied te sturen. Gemiddeld pa trouilleren er sinds november tien schepen om de naleving van VN-sancties te controleren. De VS willen dat de NAVO ook het bevel voert over de vredes macht van 60.000 man - mocht die ooit naar Bosnië worden uit gezonden. Frankrijk, dat geen deel uitmaakt van het geïnte greerde militaire opperbevel van de NAVO, wil dat de Verenigde Naties de operatie controleren. Binnen de NAVO wordt gewerkt aan een compromis waarbij een Franse generaal de vice-bevel- hebber wordt. De troepenmacht, waaraan 20.000 Amerikaanse militairen en niet-NAVO-leden zouden deelnemen, moet toezien op de uitvoering van het Vance- Owen vredesplan, als dat wordt aangenomen. De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR vreest dat de voortdu rende gevechten tussen moslims en Kroaten in Bosnië-Hercegovi- na kunnen leiden tot een nieuwe vluchtelingenstroom van 300.000 mensen. De speciale gezant voor de mensenrechtencommissie van de VN, Tadeusz Mazowiecki, waarschuwde voor 'vernietiging' van de moslims in Bosnië. Nadat gisteren rond Mostar nog gevochten werd, kwamen de be- velhebers van het Kroatische le ger en het regeringsleger, Milivoj Petkovic en Sefer Halilovic, 's avonds een bestand overeen. Volgens het bestand, dat door bemiddeling van de VN-generaal Philippe Morillon tot stand kwam, moeten de Kroatische en moslim-strijders vóór deze mid dag terugkeren naar hun kazer nes. Hun plaatsen zullen direct worden ingenomen door blauw helmen die moeten toezien op naleving van het bestand. De VN hebben gisteren een luchtbrug geopend op de door Serviërs belegerde stad Zepa. Vier helikopters zijn ingezet om gewonden op te halen. De meesten van de 6.000 inwo ners uit Zepa en 30.000 vluchte lingen zijn de omringende heu vels ingevlucht. Aan de Servi sche aanvallen op het stadje kwam afgelopen weekend een einde. Vrouw vervoert heroïne in billen Bogota (upi) - Een 45-jarige vrouw is in Bo gota aangeklaagd wegens het smokkelen van ver dovende middelen in haar achterwerk. De vrouw, genaamd Dennys Aguilar, had anderhalf pond heroïne laten implan teren in haar billen en trachtte in oktober 1992 met het kostbare vrachtje op het vliegtuig naar Miami te stappen. Op het vliegveld van Bogota werd zij echter gearresteerd. Ook haar dokter, die ervan verdacht wordt de chirurgi sche, doch niet kosmetische ingreep te hebben uitge voerd, zal voor de recht bank moeten verschijnen. De Nederlandse regering is blij met deze steun voor de regering- Venetiaan om veranderingen aan te brengen in de legerleiding. Het Surinaamse kabinet wil Arthy Goré als legerleider heb ben. De legerleiding heeft daar tot dusver afwijzend op gereageerd. Ook op de motie heeft de leger top nog geen reactie gegeven. Binnen de kazernes wordt echter verwacht dat de militairen niet zonder meer zullen toegeven. Een woordvoerder van waarne mend bevelhebber Graanoogst verklaarde gisteren dat het niet uitgesloten is dat 'het leger ge dwongen wordt als uiterste mid del naar de wapens te grijpen'. Eerder deze week ging een tele visie-station in vlammen op. Er wordt vermoed dat ex-legerlei der Bouterse daarbij betrokken zou zijn. De afgelopen dagen werd ge vreesd dat de situatie in Surina me zou escaleren. In Nederland werd al gediscussieerd over eventuele militaire steun aan de regering-Venetiaan. Nadat het Surinaamse parle ment de motie had aangenomen, sprak de Nederlandse regering gisteren de hoop uit dat er geen nieuwe aanslag op de democra tie zou plaatsvinden. Zoiets, waarschuwt Den Haag, leidt in elk geval tot een economisch en politiek isolement van Suriname. „Thans moet blijken in hoeverre allen in Suriname zich schikken in de democratische orde en de besluiten van de regering ge trouw uitvoeren", aldus Neder land. Het Surinaamse parlement keur de in zijn motie de benoeming van Arthy Gorré tot legerleider goed. Het sprak daarnaast steun uit voor het beleid van minister van defensie Siegfried Gilds en 'nodigde' de legerleiding 'uit' om in het staatsbelang terug te tre den en haar functies ter beschik king te stellen. Een ander onder deel van de motie betrof de uit voering van de benoeming van Gorré tot legerleider. Het was voor het eerst sinds het aantreden van de regering-Vene tiaan in september 1991 dat vier van de vijf partijen in het parle ment gezamenlijk een motie in dienden. President Venetiaan zei na af loop van het debat dat hij de motie van het parlement als een steun in de rug beschouwt. „Wij gaan er mee op pad", verklaarde de president. Voordat het Surinaamse parle ment bijeenkwam, waarschuw den Brazilië en de Verenigde Staten de legerleiding. Gaza/Jeruzalem (upi/afp/rtr/dpa) - Israëlische soldaten heb ben woensdag in de strook van Gaza een invalide Palestijn doodgeschoten en 25 Palestijnen verwond, werd vernomen uit Palestijnse bronnen. Palestijnen staken volgens de Israëlische radio twee Israëlische soldaten dood in Nablus op de westelij ke Jordaanoever. Het geweld in deze door Israël bezette gebieden escaleerde na dat bekend werd dat het Israëli sche leger in de afgelopen week zes Palestijnen doodschoot die uit Gaza naar Egypte poogden te vluchten. De zes werden leden genoemd van de militaire Qassem-vleugel van de fundamentalistische Ha- mas-beweging. Allen waren naar werd gezegd inwoners van de bezette Gazastrook en werden gezocht op verdenking van het plegen van aanslagen op Israë liërs en Palestijnen die worden beschuldigd van collaboratie met de autoriteiten. In de Gazastrook kwam het woensdag tot botsingen tussen Israëlische troepen en Palestijn se activisten. WHO veroordeelt besnijden vrouwen Genève - Op de jaarlijkse vergadering van de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO) hebben de deelnemers woensdag tradi tionele praktijken ais kinderhuwelijken, voedselweigeren tijdens de zwangerschap en de vrouwelijke besnijdenis krachtig veroor deeld. In een algemeen aangenomen resolutie, die was ingediend door vijf Afrikaanse landen en Libanon, werd het uitbannen geëist van die praktijken. „Naar wordt aangenomen worden meer dan 80 miljoen meisjes, jonge vrouwen en vrouwen in meer dan 30 landen onderworpen aan vrouwelijke besnijdenis (clitoridectomie)", aldus de WHO. Besnijdenis kan leiden tot bloedingen, tetanus, infecties, on vruchtbaarheid of de dood. Resolutie V-raad over Noord-Korea New York - De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin Noord-Korea wordt gevraagd terug te komen van zijn besluit het Non-Proliferatie Verdrag (NPV) op te zeggen. Tegen de resolutie stemden China en Pakistan. China is Noord-Korea's voornaamste bondgenoot en Pakistan heeft het NPV zelf nooit ondertekend. De resolutie zet de deur op een kier voor mogelijke sancties tegen Noord-Korea. Noord-Korea zelf heeft de resolutie als een inmenging in zijn interne aangelegenheden van de hand gewe zen. Voordat Noord-Korea zich terugtrok uit het NPV had het al twee keer geweigerd om twee nucleaire installaties te laten inspecteren. Pyongyang laadde daarmee de verdenking op zich dat het werkt aan de produktie van atoomwapens. Het heeft dit echter ontkend. Veel slachtoffers bij raketaanval Kabul Kabul - Guerrillagroepen zijn gisteren voor het aanbreken van de dag zware beschietingen met raketten op de Afghaanse hoofdstad Kabul begonnen. Daarbij zijn volgens medelingen van ziekenhuizen tientallen doden en honderden gewonden gevallen. Meer dan 300 raketten sloegen in de Afghaanse hoofdstad in gedurende de twee uren voordat het licht werd. Tanks van de regeringstroepen reden ronkend door de stad op weg naar het voornaamste front in de zuidwestelijke buitenwijken. Navraag bij de drie grootste ziekenhuizen leerde dat in de vroege ochtend 15 doden waren binnengebracht en zeker 200 gewonden. SPD-ininister in opspraak Wiesbaden - Duitsland heeft er weer een politiek schandaal bij. In de deelstaat Hessen zal de sociaaldemocratische minister voor vrouwenzaken, Heide Pfarr, wellicht vandaag moeten aftreden, omdat zij haar verhuis- en inrichtingskosten ten onrechte door de staat zou hebben laten betalen. Pfarr ontving 50.000 mark (ruim 55.000 gulden) voor verhuizing en inrichting toen zij in het voorjaar van 1991, na haar benoeming tot minister, van Hamburg naar Wiesbaden vertrok. De minister betrok echter een privé-woning, terwijl de vergoe ding alleen voor dienstwoningen geldt. Vorige week kwam de politieke loopbaan van de federale minister Günther Krause van verkeerszaken tot een vroegtijdig einde omdat hij ten onrechte een verhuisvergoeding had gekregen. Herzog afgetreden na volmaken termijn Jeruzalem - De Israëlische president Chaim Herzog heeft gisteren de laatste dag van zijn ambtstermijn doorgebracht met het ophalen van herinneringen aan het decennium dat hij staatshoofd was. Herzog concludeerde dat de status van Israël in de wereld in de afgelopen tien jaar aanzienlijk is verbeterd. Toen hij in mei 1983 aantrad, was Israël hevig verdeeld over de invasie in Libanon en militair in het slop geraakt. Geen enkel Europees land had op dat moment ooit het Israëlische staats hoofd voor een officieel bezoek uitgenodigd. „Nu ik het ambt vaarwel zeg heeft bijna ieder land in Europa mij een uitnodiging gezonden, en de meeste heb ik aanvaard", merkte Herzog op. Vandaag draagt Herzog zijn grotendeels ceremoniële functie over aan de populaire voormalige minister van defensie Ezer Weizman (68). Walvisjacht blijft verboden Tokio - De pogingen van Japan om het wereldwijde verbod op walvisjacht op te heffen zijn op groot verzet gestuit. Op de jaarlijkse vergadering van de International Whaling Commis sion (IWC) is een Frans voorstel aangenomen om een beschermd gebied in te richten voor de bedreigde zoogdieren. Het be schermde gebied komt ten zuiden van de veertigste breedte graad, waar de Japanse walvisjacht zich vooral concentreert. (ADVERTENTIE) Pr>ns Charles en lady Di. foto ap Van onze correspondent Bob van Huët London - De populaire krant The Sun houdt vol dat de Britse geheime dienst MI5 regelmatig leden van de koninklijke familie heeft af- luisterd. De krant publiceer de gisteren de integrale tekst van een pittige ruzie tussen kroonprins Charles en prin ses Diana in de huiskamer van hun buitenhuis High- grove, 150 kilometer ten westen van Londen. The Sun beloofde voor vandaag nieu we bewijzen voor de konink lijke spionage. Zowel premier Majors woord voerders als het Britse ministe rie van binnenlandse zaken hebben de sensationele onthul ling als pure nonsens en duim- zuigerij van de hand gewezen. „Ik kan dit pas serieus nemen wanneer het minste bewijs kan worden geproduceerd", aldus minister Kenneth Clarke. Vol gens The Sun was de tape wel degelijk afkomstig uit een au thentiek MI5-dossier en wel met het opschrift: 'Geëcar- teerde Informatie' (ecarteren betekent verwijderen), in het Engels afgekort Dl. James Whitaker, de eminente 'royal watcher' van de Daily Mirror, beschuldigde concur rent The Sun ervan de primeur te hebben gekaapt uit zijn bin nenkort te verschijnen boek 'Charles versus Diana'. Whita ker zegt daarin met meer ont hullingen te komen. Hij kan die staven met 'gecodeerde compu terprints' uit het staatsafluis- tercentrum in Cheltenham, niet toevallig gelegen op steenworp afstand van Highgrove. Volgens Whitaker liggen in Cheltenham ontelbare banden met de stem van prinses Diana. Ze zou de laatste jaren bijna permanent zijn afgeluisterd omdat er zorgen waren over haar gemoedstoestand die mo gelijk tot een vlucht naar het buitenland zou hebben kunnen leiden met de prinsen William en Henry, respectievelijk twee de en derde in lijn voor de troonopvolging. De prinses had persoonlijk vier afluistermiero- foons gevonden. Wie zich zo bezorgd maken, kon Whitaker niet zeggen. 'Voor een bescheiden bedrag' zou hij eveneens de tekst te hebben gezien van een afgeluis terd gesprek tussen koningin Elizabeth, prins Philip en Andrew Parker-Bowles, echtge noot van prins Charles' vrien din Camilla Parker-Bowles. Onder de talloze Britse 'ex perts' in spionage-aangelegen- heden waren de meningen gis teren verdeeld. De meesten zei den moeilijk te kunnen geloven dat een als zeer bureaucratisch te boek staande organisatie als MI5 op eigen houtje Windsors zou kunnen afluisteren. Een oud-medewerker van Chelten ham meende dat het zeer goed mogelijk was geweest. Niet uit gesloten werd dat de spion zich onder het koninklijke personeel bevindt. Daarnaast werd gesug gereerd dat prinses Diana mo gelijk zelf de hand had in de voor haar niet-ongunstige pu- blikatie. Dat zou eerder het geval zijn geweest bij de publi- katie van Andrew Mortons ge ruchtmakende bestseller 'Diana, Her True Story'. MI5, de binnenlandse veilig heidsdienst, was eerder in ver band gebracht met afgeluister de autotelefoongesprekken van zowel Charles als Diana. Intie me conversaties met wederzijd se vrienden lekten via myste rieuze wegen uit naar de ta bloids. In het jongste nummer van het Charles-Di-feuilleton kon de natie lezen hoe de echtlieden elkaar afkatten. In het gesprek, dat zou hebben plaatsgehad een maand voor de bekendmaking van de scheiding van tafel en bed, vraagt Diana haar echtge noot iets te zeggen wat ze graag hoort. „Ik ga weg", is het ant woord. Diana: „Doe niet zo kinderach tig. Wees voor een keertje eens niet egocentrisch. Je ziet me kennelijk nog steeds als degene met wie je trouwde". Charles: „Dat doe ik al jaren niet meer". Diana: „Ja schat, ik denk dat dat goed aangeeft waarom we uit elkaar zijn gedreven". Wie de opnames aan The Sun dan wel Whitaker heeft doorge speeld is uiteraard onbekend. Buckingham Palace wenste geen commentaar te geven. O O de Postbank Leenlijn voert uw gegevens in de computer in en belt u terug Een thuisbankier wèl, die belt even met de Postbank Leenlijn. Zo makkelijk gaat dat U vertelt dan uw giro bij de Postbank. nummer, uw netto-inkomen Een thuisbankier belt en uw maandelijkse vaste voor een lening gewoon even lasten en hoeveel u wilt lenen met de Postbank Leenlijn: en de gewenste looptijd. (058) 95 2345. Een medewerker van om u te vertellen of u de lening kunt krijgen. Als dat zo is, krijgt u het contract thuisgestuurd en vervol gens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Leenlijn is door de week bereikbaar van 8.15 tot 21.00 uur en op zater dag van 9.00 tot 12.00 uur. Met andere woorden: als u voorde makkelijkste weg kiest, kiest u meteen voor de beste. POSTBANK Thuisbankieren doe je met de Postbank.

de Stem | 1993 | | pagina 5