Het andere Turkije Ski-oord Les Arcs boort in de zomer de fitnessbron aan omtrent iterecht landboek reizen Praktische informatie CONSUMENT D3 merken Nieuwe bestemming Zwarte Zee vooral voor rustzoekers I bet hart ,!0!1 J6U gaat hem 20 aan DONDERDAG 13 MEI 1993 an we in dit land pe volgens de fabrikantei omdat hij lekker is adat we niet zonder II ken hebben vaak enkele h hoofdpijn, een soon lenningsverschijnsel. Wie liag meer dan tien vijl. I koppen drinkt, krijgt tschijnlijk last van vergif. Igsverschijnselen zoais ëloosheid, beven, tuitende i of hartkloppingen, lis nog nooit bewezen dat I koffiedrinken maagpro. hen veroorzaakt. Wel dat ^staande maagklachten er- kunnen verergeren. Kof- Irengt ook goede dingen in lichaam zoals nicotine-1 f, een vitamine. '8 Ide test werden in koffie hnaamde PAK's aangetrof- I polycyclische aromatische ^waterstoffen, waaondet [kankerverwekkende benz- yreen. De gevonden hoe- [heid was ontzaglijk gering Jblijft op een spoortje na Iter in de koffiedrab. Ge let voedsel en vooral ta- Isrook bevatten meer Cs dan koffie. Bij het ca- hevrij maken wordt het op- liddel dichloormethaan Iruikt, maar ook dat blijft I Tie drab achter, psumenten Kontakt heeft entien koffievervangers llerzocht op kwaliteit. Die Trogaten worden onder meer naakt van cichorei-wortel (graan waaraan geur- en Imstoffen zijn toegevoegd. Jgszins verwarrend is de nelding 'cafeïne-vrij' op Ischillende koffievervan- Is, immers die bevatten pit cafeïne. Alleen op echte |fie mag de term cafeïne- j gebruikt worden, 'verplichte houdbaarheids- j lum op de verpakking ont- pekt bij sommige koffiever-' ngers. Andere merken ver fden dat de producenten fen kunstmeststoffen, syn-. Itische pesticiden of kunst- ttige toevoegingen hebben oruikt. Het is onduidelijk 'ie dit wordt gecontroleerd, it onderzoek naar verontrei- ;ingen in koffievervangers' jkt dat de kwaliteit redelijk n conclusie die voor beide derzoeken geldt, is dat de ijzen van de produkten irk uiteenlopen. Ravotten rond de boomgrens De meeste Franse skidor pen zijn in juli en augus tus zo dood als een pier. Slechts de Tour de Fran- I ce kan ze even uit de J zomerslaap halen. Les Arcs in de Savoie hoort i niet tot die categorie. Het bestrijdt de stilstand met een pakket activiteiten voor de sportieveling. 1 Door Ben Ackermans Een verfrissende douche? I Nou nee. De watermassa die jch van het plateau af stort Üjs- en ijskoud en heeft een \te kracht. Het vege lijf dt de adem in en maakt De schoenen proberen \te krijgen op de spek- rots. Nog even en vas- nd is bereikt. F >t canyoning en het bete- jr zoveel als afdalen in een I ,ijii en door een waterval. Je uiièt het bungelend aan een touw dat aan je middel vast zit. Met de voeten loodrecht tegen de rotswand. Waar het kan blijft het touw achterwege. De begane grond bereiken betekent dan springen van steen tot steen, duiken in kristalhelder maar o zo koud water of onderwater zwemmen. Dat laatste wanneer een rotsblok de doorgang verspert. Op de hellingen rond de Taren- I taise, vallei in de Franse Alpen, J is het een populaire sport. Veer tig grijze wetsuits en felgekleur- de plastic helmpjes dalen voor ons af. File in het ravijn. De wanden weerkaatsen de kreten i van opwinding. Beleven Het middagje canyoning is on derdeel van een zelfgekozen ac- I tiviteitenprogramma, dat reso- I luut korte metten maakt met de I gedachte dat er 's zomers in de J buurt van de boomgrens niets te beleven is. Wandelen uitgezon- j derd. Want zo is het normaal toch: een Wie met de auto naar Les Arcs reist, neemt vanaf Lyon de A43 via Chambéry tot aan Albertville, de stad van de Olympische Winterspelen 1992. Vandaar de N90 (deel van de Route des Grandes Alpes) naar Bourg St. Maurice. Dan is het nog 16 kilometer klimmen over een brede asfaltweg naar Are 1600, 1800 of 2000. Bourg St. Maurice is eenvoudig met de trein te bereiken. Reistijd vanuit Roosendaal: zo'n vijftien uur (overstappen in Parijs). Het is een vriendelijk stadje met een redelijk hotelaanbod en een aardige winkelstraat. Aan die (vaak dure) winkels is wel af te zien hoe populair activiteiten als beschreven in bijgaand verhaal in dit deel van de Savoie zijn. Kenmerkend voor de streek zijn de vele kerken uit de Barok. Getrainde fietsers vinden de cols Cormet de Roselend, Iseran en Petit St.Bernard in de nabijheid. Les Arcs zelf is jaarlijks in juli het toneel van een festival van klassieke muziek. De touroperators Touralp en Travel Express, beide te Amsterdam, bieden arrangementen (verblijf plus activi- teitenkaart) aan. Prijsindicatie: van 295 tot 644 gulden per persoon. skidorp in juli is als een spook stad in een spaghetti-westem. De hoog tegen een berg aan gekwakte nederzettingen mogen van december tot april een uit bundige schare bezoekers ver welkomen. Maar wanneer het gras weer groen is zijn de meest al van dor beton vergeven dorp jes zo dood als een pier. Alleen een voor dik geld binnengehaal de etappe in de Tour de France vermag hen soms uit de zomer slaap te halen. Niet zo in Les Arcs. Dit oord, ook niet bepaald een beauté, doet het anders. Van half juli tot eind augustus zijn de vele hotels er bevolkt door gezinnetjes die de fitness-gedachte aanhangen. Niet het ski- maar het trainings pak is dan het te dragen kos tuum. Trend In de drie kernen Are 1600, 1800 en 2000 - de namen correspon deren met de hoogte - zijn de toerismeboeren zo slim geweest aan te sluiten bij de actieve-va- kantietrend. De omgeving is er ook naar. Tot aan Bourg St. Maurice, het stadje in het dal, is alles er: Alpenweiden, bos, steile hellingen en een woeste rivier. Wie er 's zomers arriveert, krijgt op zondagavond vrolijk ingepe perd dat luieren er de komende week niet bij is. In een grote tent wervelt dan een groep jongeren met een hoog Veronica-gehalte over het podium, om in een uur tijd te laten zien wat er te halen is. En dat is veel. Bergwandelen, escalade, moun tain-biking, joggen, vechtsport, aerobics, fitness, yoga, boog schieten, trampolinespringen, zwemmen, volley, schermen, schilderen en circusschool (tra peze, jongleren en acrobatiek). Dat zijn alleen nog maar de activiteiten die openstaan voor degenen die in of via Les Arcs een zogenaamde groene kaart - een plastic pasje - hebben aan geschaft. Er is ook een (uiteraard duurde re) gouden kaart die daarnaast toegang geeft tot tennis, golf, paardrijden, grasski, squash, ka- no/kayak, rafting en hy- drospeed. De carte aventure gaat nog een stap verder en er zijn ook speciale kinderkaarten. Al les gebeurt onder deskundige be geleiding en met ter plekke aan wezig materiaal. Op de mountain-bike afdalen naar Bourg St. Maurice vergt aardig wat stuurmanskunst, zo wijst de proef op de som uit. Want de bospaadjes, waar in de berm de aardbeitjes zich pluk- rijp verschuilen, zijn supersteil, smal en bezaaid met puntige, gladde keien. Verstandig omgaan met de rem men is vereist, want voor je het weet maak je een salto over het stuur. 'Mortale' hoeft die niet te zijn, want voor een passende helm is natuurlijk gezorgd. Minstens zo gevaarlijk is het om ineens een dorpje dat op de helling ligt te suffen binnen te raggen. Dikke kans dat er net een boerin-op-jaren oversteekt, die moeizaam een wagentje koeiemest wegkruit. Nog meer spektakel speelt zich - behalve in de ravijnen en aan de kletterwanden - af op de ri vier de Isère, die hier dichtbij ontspringt. Raften bij voorbeeld. Met zijn zessen of achten werk je je twee uur lang uit de naad om je rubberen boot veilig twintig kilometer verder stroomafwaarts te krijgen. Je springt over stroomversnellin gen, draaikolken en watervalle tjes. En soms, waar de rivier zich inhoudt, is de verkrampte greep om de roeiriem even niet nodig. De bemanning van de boot die langszij dreigt te komen kan dan een waterbombardement ver wachten. Het kind in je krijgt even de kans zich te tonen. Park Door al dit lawaaiig vertier is dit stukje van de Savoie voor de pure bergwandelaar niet de meest geschikte plek om de va kantie door te brengen. Maar de stilte is niet ver weg: het natio nale park de Vanoise ligt te voet binnen dagafstand, en daar wachten 600 kilometer gemerkte paden op de voetstappen van vogelaars en wildspotters. Wie daarentegen Les Arcs zelf kiest als zijn zomerbestemming kan weinig anders doen dan meegaan in het sportieve ge weld. Die vindt het misschien wel bijzonder handig dat de winkeltjes in de drie dorpen al les hebben, en neemt op de koop toe dat hij er een dikke beurs mee naar toe moet nemen. Maar ook hij zuigt met volle teugen de ijle Alpenlucht op. En ravot alsof hij tien is. Het uit zicht op de Mont Blanc krijgt hij er gratis bij. Avontuur in Les Arcs, tussen de rotsen. FOTO BEN ackermans York? Voor 300 piek naar naar Hong Kong of andere ngstellende reiziger komt ïog geen twee tientjes 'The van Uitgeverij Het Spec-1' en, goedkope hotels en nutti- e instanties. mpele bestudering van het ngelstalige) handboek levert i nder het kopje 'New York echts één in ons land geves- gde koeriersdienst op. Air- itch, bestemd voor de 'uit- onderlijk flexibele reiziger eeft volgens Mark Field een estiging in Amsterdam. Een elefoontje (met in het achter- oofd een snel weekeinde in few York) levert een boeiend esprek op met een woord- oerster van...reisbureau In- erculturele Reizen/Airefe ten enkele reis New York valt e regelen voor zo'n 340 gri' den, maar dan dient het geld eerst te worden overgemaakt- Kleine bijkomstigheid: het vliegtuig vertrekt uit Parijs en de passagier hoort pas twee uur tevoren of er plaats is. En ik hoef ook geen pakje mee te nemen. Hoe ik in Parijs kom- Ia, Airhitch is niet voor niets bedoeld voor de flexibele rei ziger. Gevolgd door de ver bijsterende vraag: maar waar om koopt u voor 665 geen 'gewoon' ticket naar Ne York bij Pakistan Airlines, Amsterdam? De woordvoerster van »e Spectrum weet niet goed raa met onze bevindingen. R gaat bij het nieuwe handbetë om de 'Europese editie'; and re landen bieden meer mog lijkheden, probeert Het Spa trum te redden wat er te re den valt. Het handboek bev inderdaad namen en telefoo nummers van koeriersbednj ven in Hong Kong, Toron» Parijs, Sydney en Londen. R u daar komt? Een ervaren r ziger is niet voor één ga' vangen. Mark I. Field - The Courier AJ J Travel Handbook, uitgeverij Spectrum, prijs 19,90. Turkije staat als vakantieland al enkele jaren sterk in de belangstelling. Vorig jaar verdrong het Portugal op het lijstje van meest populaire be stemmingen van de 3e plaats (na Griekenland en Spanje) en de opmars gaat ook dit jaar door. De relatief nog lage prijzen zijn moeilijk te weer staan. Het merendeel van de 9 miljoen buitenlanders die dit jaar worden verwacht, onder wie minimaal 180.000 Nederlanders, komt voor een strandva- kantie. Afgewisseld met een brokje cultuur in de vorm van dagtochtjes naar Romeinse en Griekse opgravingen of een korte rondreis. Onder druk van die massa is de zuidkust, trots Turkse Rivièra' genoemd, op veel plaatsen al danig verpest. De streek van Alanya, waar de meeste Nederlanders komen, doet nauwelijks meer onder voor een van de Spaanse Costa's. Nieuw dit jaar voor de Nederlandse toerist is de Zwarte Zee-kust in het noorden. Een nog zeer oorspronkelijk gebied, dat uitstekend is te combi neren met een paar dagen Istanbul. Bedoeld voor voor de fijnproever zonder luxe wensen. foor Hans Veldhuis Breed grijnzend staat hij ons °P te wachten. Een kleine an in een vale spijkerbroek n aito jasje, vuile handen, aar bovenal dapper. Want Weester ihsan j-ajiroglu van het kleine Rustplaatsje Sile aan de rte Zee vreest niet herko- n te worden omdat hij zijn eek niet aan het toerisme wil opofferen. I Sku"'omhet oorspronkelijke 1van de streek te bewa- I bnm, en Perk gesteld aan het fcnLzelfeals dat voor toe- I ied ls' En dat is hem niet door 1 w in dank afgenomen. Lam man' wiens naam I ziin am?, Grasveld' betekent, I m de £ketten zelfs regelmatig 1 uit rlia P om zeH de handen I öe mouwen te steken. „Wij willen het hier houden zo als het is," zegt hij ferm. „Er is de laatste jaren al te veel zonder enige planning gebouwd. Ik heb dat nu verboden en de hele kust tot beschermd gebied verklaard. Wij moeten hier toch niet dezelf de fouten maken als op andere plaatsen? Er komt een tijd dat toeristen die massale bebouwing zullen gaan mijden. Ik hoop al leen dat de mensen hier tijdig zullen inzien dat ik gelijk heb." Sile, dat als enige plaats langs de noordkust over een redelijk zandstrand beschikt dat goed zou zijn tegen reuma en ischias, geldt als dé badplaats voor Istanbul. Het zeewater is er schoon. Er is een kleine jachtha ven en er staan een paar eenvou dige hotels. Maar de verbinding met de stad bestaat uit een 70 km lange smalle en bochtige weg vol kuilen, die minstens twee uur rijden vergt - zeker in het druk ke weekeind wanneer de Turken hun stad ontvluchten. Intense rust Dorp en omgeving ademen een intense rust uit. De natuur is rijk en vruchtbaar want er valt meer regen dan elders in Turkije. Om dat het ook duizenden jaren ge leden al om een geliefde bad plaats ging, zijn er op tal van plaatsen Griekse, Romeinse en Byzantijnse resten te zien. Op vallend zijn. de originele houten huizen. De planken aan de bui tenzijde verbergen een vlecht werk van takken met leem, dat als binnenmuur dient. Enkele op een stoepje zittende vrouwen wijzen ongevraagd de weg naar de mooiste plekjes. Op het kleine dorpsplein kijken enkele thee drinkende Turken stoïcijns toe welke capriolen een buschauffeur moet uithalen om te keren. Het lokale wegennet geeft het verkeer weinig moge lijkheden. Een grote minaret naast de moskee beheerst het straatbeeld. Aan de voet worden groenten en verse vis verkocht. Winkeltjes met toeristische heb bedingetjes ontbreken. Wel zijn er pal aan het strand enkele terrasjes te vinden met niet-toe- ristische prijzen. Je zou er op slag honger van krijgen: lamsko- telletten 5, visschotel 10, pepersteak 12 en een fles beste lokale wijn 9. Dranken als bier, limonade en koffie kosten ƒ1,20. Een camping annex eenvoudig strandhotel ligt drie kilometer verderop. De enige toegangsweg tot 'Kumbaba ya' is een idyllisch pontje, dat enkele ooievaars ver rast bij hun dagelijkse fourage in het nauwelijks 10 meter brede water. Bovendien gaat het ook nog om een archeologisch open luchtmuseum: de Spartaans aan doende kamers met een heuse kolenkachel liggen temidden van de opgegraven cultuurschatten. De gezamenlijke kleurrijke zit kamer met houtsnijwerk, grote haard, tapijten en zitbanken lijkt zo uit het vroegere Otto maanse rijk te zijn weggeplukt. Wie hier tot rust wil komen vergeet de tijd vanzelf. Magneet De natuurlijke westkust met plaatsen als Zonguldak, Inebolu en Samsun is uitstekend te com bineren met Istanbul, het Rome van het Oosten. De historie van deze stad aan 's werelds mooiste zeestraat, de Bosporus, gaat te rug tot 600 voor Christus en tientallen gebouwen uit lang vervlogen tijden getuigen nog altijd van de grootsheid en rijk dom van lang verdwenen heer sers. Bovendien gaat het om een stad, die op de grens van Europa en Azië ligt. De in 1973 gebouw de 1560 meter lange hangende Bosporus-brug, 65 meter boven het wateroppervlak, is alleen al om die reden wereldberoemd. Hoewel na de ondergang van het Osmaanse Rijk Atatürk, de Va der van de Turken, Ankara tot hoofdstad van de nieuwe repu bliek uitriep omdat Istanbul te veel deed denken aan de tijd van de vroegere despoten, is de stad een culturele metropool geble ven. Die bovendien als een mag neet werkt op de bevolking in de rest van het land. De overheid probeert met alle middelen om de voortdurende verhuizing tot staan te brengen. Zelfs het wa pen van voor het oog van de tv-carmera 'afbreken van illegaal gebouwde woningen wordt niet geschuwd. Maar aan de nog im mer uitdijende metropool is nau welijks te merken dat deze poli tiek van ontmoediging echt helpt. Istanbul moet je ondergaan. Al leen al voor het bezoeken van de beroemde, zes minaretten tellen de 'blauwe moskee', de indruk wekkende en ooit als Byzantijn se kerk gebouwde 'Aya Sofia'uit 532, het Topkapi paleis van de vroegere sultans en de minstens nog vijftig andere historische ge bouwen, is minimaal een week nodig. Om nog maar te zwijgen over een kennismaking met de typische authentieke oosterse sfeer. Maar enkele dagtrips van af de noordkust -met huurauto, taxi of 'dolmus' -een meerman staxi met een vaste route- is zeker de doen. Ontworteld Wat daarbij vooral opvalt is het beeld van de moderne Turk, dat in niets lijkt op dat van veel Turken in West-Europa. Hoofd doekjes zie je nauwelijks en evenmin slaafs achter hun man lopende vrouwen. Yener Tuncay, een 24-jarige Turkse gids die 16 jaar in Nederland heeft gewoond en ervan droomt terug te mogen keren, vertolkt de mening van velen als hij zegt dat die mensen Turkije in het buitenland een slechte naam bezorgen. „Toen ik terugkwam omdat mijn ouders dat beter voor mij vonden werd ik hier voor alles wat lelijk was uitgescholden." De meesten van zijn landgenoten kwamen volgens hem destijds uit de onderontwikkelde gebieden en waren van het armste niveau. „Velen waren zelfs nooit buiten hun dorp geweest. De cultuur schok was daardoor zo groot, dat ze zich niet konden aanpas sen. Ze raakten steeds meer geï- Opvallend in Sile zijn de originele houten huizen. De planken aan de buitenzijde verbergen een vlechtwerk van takken met leem, dat als binnenmuur dient. foto hans veldhuis soleerd en sloten zich als reactie op in hun eigen gezinnen. Met de meest strenge regels van het ge loof als hun enige houvast." „Vervolgens brachten zij hun kinderen in de problemen, om dat die via school en vriendjes wel met die andere wereld in aanraking komen terwijl thuis de tijd is blijven stilstaan. Die groep, heen en weer geslingerd tussen twee culturen, voelt zich daardoor in het gastland niet thuis, maar is ook in Turkije ontworteld. Want de ontwikke lingen hebben hier evenmin stil gestaan." Massa-bestemming Dat blijkt ook met name het zuiden en westen van het land, dat in enkele jaren tijds is uitge groeid tot een vakantiebestem ming voor de massa. Op de. luchthavens van Antalya, Izmir en Dalaman landt 95 procent van alle buitenlandse toeristen. Alleen al het vliegveld van Anta lya tekent voor meer Nederland se toeristen dan dat er jaarlijks naar de VS vliegen. De voorzieningen zijn er ook naar. Wegen, openbaar vervoer, zwembaden, stranden, uitgaan en winkels: er is niets op aan te merken. De vier- en vijf-sterren- hotels en appartementengebou wen hebben geen enkele moeite om de wassende stroom van toe risten goed onder te brengen en bezig te houden. En er wordt nog steeds gebouwd. Al beweren de autoriteiten van Alanya, een van de grootste toe ristische centra, dat er nog maar mondjesmaat vergunningen voor nieuwe complexen worden afge geven. De bijbehorende franje van disco's en commercie houdt natuurlijk gelijke tred evenals het verkeer, dat op sommige plaatsen ook 's nachts tussen de hotels door blijft razen. De gevolgen laten zich raden. Zoals in Side, dat met Efeze en Pergamon tot de belangrijkste antieke steden van Turkije be hoort. De opvang van de immen se toeristenstroom naar deze plaats, waarvan tien jaar' gele den nog nooit iemand had ge hoord, wordt door de autoritei ten 'een voorbeeld' genoemd. Maar alleen omdat de hotels en kele kilometers verderop werden gebouwd. Maar van het kleine dorpje dat op de resten van de oude stad is gebouwd, is niets oorspronkelijks meer over. Het is de bekende kermis van souvenir winkels, waarvoor tientallen buschauffeurs elke dag hun la ding uitbraken. Misschien dat burgemeester Ihsan Cayiröglu van het kleine Sile zijn kiezers inderdaad tijdig zal weten te overtuigen. Dan blijft dit toekomstbeeld de Zwarte Zeekust in elk geval be spaard.

de Stem | 1993 | | pagina 25