Schadeclaim Delta Park dreigt Opnieuw overval op bankfiliaal in Axel tTemvus 7 Jeugdhulpverlening Zeeland protesteert in Den Haag tegen kortingen Nieuw stationsgebouw Verenigde Bootbeden Als provincie en gemeenten zich terugtrekken na mislukte fusie met Delta Expo Eurosail Antwerpen: twee miljoen mensen verwacht Kamer van Koophandel houdt een onderzoek bij bedrijven in de regio Een afscheid na 51 jaar Vals geld aan de grens aangeboden Zevenduizend Tholenaren doen mee aan een pendelonderzoek 1 BRUIDSMODE Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda 076-228173 I DESTEM zeeland DONDERDAG 13 ME11993 DEEL C /an onze verslaggever Middelburg - Het Provinciaal jamenwerkingsverband jeugdhulpverlening Zeeland loet per brief een klemmend beroep op de Tweede Kamer aangekondigde bezuini gingen in het jongerenbeleid niet door te laten gaan. In een gisteren bekend geworden petitie spreekt de Zeeuwse jeugdhulpverlening 'haar ver ontrusting uit met betrekking tot de door het kabinet aangekon digde maatregelen waarbij de afschaffing en kortingen op de studiebeurs en bijstandsuitke ringen voor jongeren tot 27 jaar worden aangekondigd'. Alle instellingen, zo gaat de peti tie verder, die zich in Zeeland bezig houden met jongeren, zijn bevreesd dat de kortingen 'de verzelfstandiging van 18-jarigen ,en 18-plussers die de hulpverle ning verlaten wordt belemmerd door het ontbreken van mate riële voorzieningen voor deze leeftijdsgroep'. Dit staat in schril contrast, me nen de hulpverleners, met de bijdrage van de hulpverlening, die probeert de jongeren zo veel mogelijk zelfstandig in de maat schappij te laten staan. De aangekondigde bezuinigin gen hebben in het hele land al tot een storm van protest, vooral onder studenten, geleid. Afgelopen weekeinde kwam de politie hierbij negatief in het nieuws, toen een demonstratie van jongeren tegen de plannen door de ME met grof geweld uiteen werd geslagen. /an onze verslaggever [ees Maas Middelburg - De groep jrote bedrijven die onder ie naam Delta Park een themapark van veertig Biljoen gulden wil bouwen jp het voormalig werkei- and Neeltje Jans, dreigt net een forse schadeclaim ils de provincie Zeeland ai enkele gemeenten zich erugtrekken van de plan ten, nu de fusie met Delta !xpo is mislukt. lat deelde voorzitter De Waal lalefijt van Delta Park gisteren nee. „Het woord is nu aan de leheersmaatschappij Neeltje 'ans, waar de provincie en ge- neenten in zitten. Daar hebben rij nog steeds een overeenkomst nee. Maar als die maatschappij ich terugtrekt, komen wij mis- chien met een schadeclaim. Wij lebben bijvoorbeeld een Heine- :en in onze groep, de grootste lierbrouwer ter wereld. Die laat ich niet als een kleine jongen in ehoek zetten," aldus De Waal lalefijt. leze week werd bekend dat de usie tussen Delta Expo, een sa- lenwerking van de overheden lie de tentoonstelling in het Dpshuis op Neeltje Jans beheert, iet Delta Park na maanden van meizaam onderhandelen en ge- uzie is stuk gelopen. Delta Expo niet akkoord met de eis van lelta Park dat die de zeggen- ichap over een nieuw thema- ark zou krijgen. Delta Expo zag Ie fusie als een gewone overna- jgen plannen lp dringend verzoek van de pro- inciale politiek en de Beheers- naatschappij Neeltje Jans gin- en de partijen onder leiding van e Vlissingse burgemeester Van er Doef rond de tafel zitten. Nu en fusie onmogelijk is, gaat lelta Park gewoon met de eigen fennen door, indien de beheers- naatschappij zich aan de over- ankomst met het consortium ffludt. Belangrijke toezeggingen «treffen de grondaankopen, eigens De Waal Malefijt. lelta Park bestaat uit Interna- ionale Nederlanden Bank NV, feneken Nederland BV, DHV leheer BV, en de Exploitatie- naatschappij Pijler '66 BV. Ie Waal Malefijt: „We hebben We banken achter ons staan en as de overheid nu zegt: we trek- de handen van jullie plan- af, is het in de ogen van die >ote financiers een besmet pro- eet, zoals dat heet. Dan is het en kwestie van een beheers- Baatschappij die haar beloften net nakomt. Nee, als ik nu kijk Har hoe de zaken verlopen zijn, eE Ik: het is een zeer trieste Hlans, terwijl het toch zo an- shad kunnen zijn." Van onze verslaggever Hazeldonk - Bij het grenswisselkantoor ™K) op Hazeldonk "ebben gisteren twee ®ensen getracht vals §eld te wisselen. ^ansman probeerde vals briefje van 500 anse franc in te wisselen. Cwv °P de daS trof een mui m?dewerker tussen ®tele biljetten van 100 *n een'valse snip' aan. hp I ge'd ls door de politie in es'ag genomen. De twee mensen die het geld aanbo- eels'JVerder met mst f™kn- Het geld zijn ze wel West RrilPell Week, zijn briflf vee* va*se WSnh°nderdgUlden Veel publiek na de overval. Axel - Even na half vier gistermiddag werd een gewa pende overval gepleegd op een filiaal van ING-bank aan de Markt in Axel. Onder bedreiging van een vuur wapen dat hij richtte op een aanwezige klant, dwong de over valler het personeel tot afgifte van een tot nu toe onbekend geldbedrag. Toen de dader na de overval de bank wilde verlaten, werd de toegangsdeur aan de buitenzijde door een voorbijganger dicht ge houden. De overvaller schoot met een pistool een aantal keren in de richting van deze man. Dankzij het kogelwerend glas dat in de deur zat, werd deze niet geraakt. Wel raakte hij kort daarna licht gewond toen hij door de vluchtende dader onder uit werd gelopen. De overvaller vluchtte vervol gens te voet in de richting van de Walstraat. Hij was eerder op een fiets die hij even tevoren had gestolen naar de bank gereden. Tijdens de overval droeg de man een verbandgaas op het gezicht. De bank was eerder in dit jaar, op vrijdag 5 februari ook al eens doelwit van een gewapende overval. De politie in Zeeuws- Vlaanderen stelt een onderzoek in. Tholen - Meer dan de helft van de Tholenaren doet mee aan het pendelonderzoek van de gemeente en het arbeids bureau. De gemeente heeft sterke be hoefte aan cijfers over de samen stelling van de beroepsbevol king. In januari werden daarom bijna dertienduizend vragenlijs ten verspreid op Tholen en Sint Philipsland en inmiddels zijn er zo'n zevenduizend ingeleverd. Sinds een aantal jaren doet Tho len zijn uiterste best bedrijven aan te trekken omdat de econo mische structuur van het eiland 'eenzijdig agrarisch' is. Voor de nieuwe bedrijvigheid zijn werk nemers nodig. Volgens het ar beidsbureau in Goes zou maar liefst zestig procent van de ei landbewoners buiten het eigen gebied werken. „Of dat zo is, waar die mensen werken en wat voor opleiding ze hebben weten weten we niet", licht acquisitie-ambtenaar C. Nuyten toe. „We krijgen nogal wat vragen van bedrijven die zich hier willen vestigen over hoe de beroepsbevolking is sa mengesteld. Daar kunnen we ei genlijk geen antwoord op ge ven." Om alle binnengekomen gege vens te verwerken wordt de so cioloog R. Oomen ingeschakeld. De definitieve resultaten zullen in oktober bekend zijn en moe ten volgens Nuyten het Thoolse college een jaar of vijf, zes de weg wijzen. Het gaat volgens de acquisitie-ambtenaar om een uniek onderzoek. Er zijn'in Ne derland wel soortgelijke econo misch eenzijdig ontwikkelde re gio's aan te wijzen, maar die hebben nooit een dergelijk groots opgezet onderzoek gehou den. De kosten van het onderzoek konden worden beperkt tot een kleine tienduizend gulden. Veel is in eigen beheer ge 'aan. foto camile schelstraete Genodigden bij de eerstesteenlegging van het nieuwe stationsgebouw voor de Verenigde Bootlieden. Van onze correspondent Teraeuzen - Burgemeester drs. R. Bar- bé van Terneuzen metselde gistermid dag de officiële 'eerste steen' in het nieuwe stationsgebouw voor de Vere nigde Bootlieden. Het gebouw dat on derdak zal bieden aan de operationele diensten, staat naast de radartoren (Portaal van Vlaanderen), waarin het nieuwe coördinatiecentrum in geves tigd. Directeur M. Rinn van de Verenigde Boot lieden memoreerde dat de tot standkoming van een nieuw stationsgebouw niet voor zijn tijd is geweest „Eigenlijk hadden we hier al vijfentwintig jaar geleden, bij de bouw van de Westsluis moeten bouwen. Het oude gebouw voldeed niet meer aan de eisen des tijds en we hadden te kampen met ruimtegebrek. Tevens moesten onze mensen steeds de weg oversteken om naar de boten toe te gaan. Een onwerkbare situatie. Met het nieuwe stationsgebouw behoren deze problemen tot het verleden." Eigenlijk was het de bedoeling geweest het stationsgebouw gelijktijdig met de torenlevens toeristische uitkijkruimte in gebruik te nemen. „De welzijnscommissie gooide aanvankelijk roet in het éten. Alles is gelukkig op zijn pootje terecht gekomen. De aannemer is voor op schema en hoopt het karwei voor de bouwvakantie af te ronden.",aldus directeur M. Rinn. Met de bouw is een investering van een driekwart miljoen gemoeid. Het stations gebouw biedt straks ruimte aan de opera tionele dienst zoals bootmans en roergan gers in totaal zo'n veertig personeelsleden in ploegendienst. De oude kantoorruimten blijven in gebruik evenals de werkplaat- „De verbeterde infra-structuur van de Verenigde Bootlieden zal zeker de hgven van Terneuzen ten goede komen. Ook als er in de toekomst nog een grote Zeesluis naast de Westsluis gebouwd zal worden ligt het nieuwe stationsgebouw centraal. Het gezamenlijk gebruik van de toren getuigt van creatief denken." aldus burge meester Barbé. Van onze verslaggever Antwerpen - De organisatoren van de manifestatie Eu rosail '93 verwachten dat van 14 tot en met 17 augustus zo'n twee miljoen mensen Antwerpen zullen bezoeken. Volgens de huidige stand van zaken komen nu al vijftig zeil schepen naar de Scheldestad, waaronder achttien hele grote. Ze worden verwelkomd door een vijftigtal hete-luchtbal- lons. Het spektakel vergt heel wat organisatorische kunstgrepen, niet alleen aan'de wal, maar ook op het water. Zo moeten voor de afsluitende zeilparade op 17 augustus al zes uur van te voren de eerste schepen worden geschut vanuit het Willem- en Kattendijkdok. De sluis kan zowat vijftig schepen per uur versassen. Er mogen 350 boten aan die parade mee doen. Daarnaast wacht de sleepboten die de uitvarende schepen tot aan de Schelde- bocht moeten brengen een enorme klus. Niet aleen op het water wordt een menigte verwacht. Vooral op de wal moet aan massabe- heersing worden gedaan. Een deel van de Scheldekaaien wordt afgesloten voor het ver keer. Om opstoppingen, zoals tijdens het openingsvuurwerk van Antwerpen '93, te voorko men mag er maar in één rich ting gewandeld worden. Op 16 augustus is er opnieuw een groots vuurwerk. Voor die avond komt er een speciaal verkeerscirculatieplan voor auto's, met parkeerplaatsen rond het stadscentrum, spe ciaal ingelegde bussen sluiten daar op aan. Er is uitgebreid politietoezicht en 's nachts wordt voor extra verlichting gezorgd. Dat moet niet alleen de sfeer, maar ook de veilig heid ten goede komen. Zestig Rode-Kruismensen blijven 24 uur paraat, ver deeld over vijf hulpposten. Op het water is de marine aanwe zig met vijf rubber motorbo ten. Van onze verslaggever Terneuzen - De Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaan deren laat deze week een onderzoek uitvoeren bij bedrijven in de regio. Bij ruim duizend ingeschreven bedrijven in heel Zeeuws-Vlaanderen viel dinsdag een brief en een enquête in de bus. Kogelgaten in de deur en bloed op de grond als stille getuigen van het misdrijf. foto's camile schelstraete De kamer wil hiermee haar dien stenpakket beter afstemmen op de informatiebehoefte van het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven. Ondernemers hebben tot 19 mei de gelegenheid hun mening te geven over de Kamer van Koop handel. Ook kunnen zij aange ven of ze tevreden zijn over de dienstverlening. De kamer in ventariseert in de enquête ook de behoefte aan zakelijke informa tie van de bedrijven in de regio en wil weten in hoeverre de ingeschreven bedrijven met de activiteiten in de kamer bekend zijn. De resultaten van het onderzoek presenteert de kamer in het na jaar aan de bedrijven. Dat ge beurt in de eerste uitgave van de informatiekrant van de kamer. Vrijdag 14 mei houdt de kamer een algemene ledenvergadering. Aan bod komt het jaarverslag over 1992. Daaruit blijkt onder meer dat in het verslagjaar 297 bedrijven hun deuren hebben ge sloten. Daar staat een nieuwe aanwas van 446 vestigingen te genover. De werkloosheid nam in 1992 met een procent toe en het investeringsniveau is na de topjaren 1989 en 1990 voor de tweede achtereenvolgende keer gedaald. Zeeuws-Vlaanderen dat 55 pro cent van haar produktie expor teert, zag de uitvoer in 1992 toenemen met zes procent. Door de scherpe prijsdalingen, als ge volg van concurrentie van goed kope loonlanden die ook met minder eneergielasten te maken hebben, steeg de omzet in harde guldens maar met 2 procent. De 111e algemene ledenvergade ring van de kamer, in het Schut tershofgebouw, begint om 10.30 Van onze verslaggever Jan van de Ven Bergen op Zoom - Oorlogsgraven liggen er stil bij in de bossen die Bergen op Zoom omzomen. De zon staat er strak boven. Op de Canadese oorlogsbegraafplaats ligt ook Gordon Arm strong. Voor hem is een herdenking georganiseerd, waarbij zijn broer John aanwezig is. Wie er ook uit de oorlog terug komt, niet Gordon. De zuster van de jongens en hun ouders weten ook niet waar hij is geble ven. Martelende onzekerheid, omdat over zijn dood niets komt vast te staan. 'Missing in action' is erger dan een doodsbericht. Wanneer moeten nabestaanden hun rouwproces laten beginnen? Herinnering aan wat was blijft. Tussen oorlogsgraven komt Gor don weer tot leven bij John. Bij een kopje koffie vertelt hij, dat ze een hele sterke band hadden. Samen naar school. Samen wed strijdzeilen in een open boot. De jaren voor de oorlog zijn voor de jongens heerlijke jaren in Gor don, een rustige buitenwijk van Sydney. Het gaat de familie goed. Vader heeft een fabriek voor weegwerktuigen. Veteranen tussen oorlogsgraven slaan aan het vertellen. Een Ca nadees wijst naar een graf. „Daar ligt mijn maatje". De knul werd niet ouder dan 22. Nog altijd moet de Canadees -dage lijks aan iets uit de oorlog den ken. „In het begin leed ik aan slapeloosheid. Tegenwoordig kan ik slapen, maar de oorlog laat me niet los". Een Engelsman verloochent het karakter van zijn volk niet. Hij is gereserveerd, loopt rond met een batterij aan onderschei dingstekens. „Ik heb aan drie landingen meegedaan. In Afrika, op de laars van Italië, in Nor- mandië. Ik denk niet meer aan de oorlog. Die ligt er achter ons". En dan te bedenken dat de landingen waar hij het over heeft stuk voor stuk een hel zijn geweest, waarbij veel soldaten sneuvelden. „Bij de landingen is veel gebeurd. Geen pretje". De Engelsman laat het erbij. Na de herdenking vertelt John Armstrong dat hij 51 jaar gele den zijn broer Gordon voor het laatst heeft gezien tijdens een verlofperiode. Hij dient bij het Australische leger. Gordon bij de luchtmacht. Bij hun afscheid toen rekenen ze niet op een afscheid voor immer. Tieners doen dat niet. Het leven moet voor hen nog beginnen. Nu heeft John pas echt afscheid van zijn broer genomen. Gordon Armstrong stort in 1944 bij Amstelveen neer met zijn Halifax bommenwerper. De be manning lijkt met de restanten van het vliegtuig te zijn begra ven. Twee jaar geleden echter is het wrak gevonden. Aan identi ficatie valt niet meer te begin nen. De bemanning van Britten en Australiërs krijgt een geza menlijk graf tussen de andere gevallenen op de begraafplaats te Bergen op Zoom. Vanuit Nederland wordt alle moeite gedaan om de herbegra fenis samen met familie te laten plaatsvinden. Alle familieleden zijn er. Behalve John Armstrong. Die kan niet worden gevonden. Bijna twee jaar later hebben ze hem opgespoord. Een team speurders heeft er de handen vol aan. Twee jaar na de herbegrafe nis krijgt Gordon wat hij ver dient: een persoonlijk afscheid van zijn broer. John: „De plechtigheid heeft mij erg aangegrepen. Ik vind het een ongelooflijke eer erbij te mogen zijn". John is een gedecoreerde veteraan tussen vele gedecoreer de oud-gedienden. Na zijn afscheid van Gordon vertrekt John naar Nieuw-Gui- nea voor een periode van twee jaar. Enkele maanden na de be vrijding in 1945 trekt hij zijn burgerkloffie weer 'an. -""DÉ MEESTE EN DE MOOISTE ""bruidsjurken

de Stem | 1993 | | pagina 15