Sterk deelnemersveld Vogelwaarde Bogaert opnieuw wedstrijdleider 'Voorbereiding was redelijk' 'Ik hoop dat het eens echt waait' Joop Hermans voelt zich thuis als voorzitter: Zes omlopen door polders Hontenisse SPORT B3 Wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen kan opnieuw scoren Hans Moens rijdt voor eigen publiek: Organisatie loopt op rolletjes Karei van Goethem gebrand op goede prestatie DE STEM DONDERDAG 13 ME11993 noor onze medewerker Eddy de Schrijver Vogelwaarde - In de tussen stand van de promotieklasse heeft de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen al goede zaken gedaan. Vooral Peter g0l is daarvoor verantwoor delijk met zijn vierde plaats in de Omloop van de Braak man en de uitstekende over winning in de Wim Hendriks Trofee in Koewacht. Maar naast het vertrouwen bij de Zeeuws-Vlaamse wielerclub, 1S er ook vertrouwen bij de organisatie van de Omioop van Vogelwaarde. Dit deel van Zeeuws-Vlaanderen is dit weekend toch goed met wielersport bedeeld, want zon dag worden in Kloosterzande ook diverse wielerwedstrijden verreden. „De verwachtingen zijn toch hoog gespannen. We hebben er als comité weer alles aan gedaan om de zaak goed te laten draaien. De uurtjes zitten er weer op en als dan alles goed verloopt valt er toch een last van je schouders af, maar we hebben het er graag voor over, want een dergelijke klassieker is toch een speciaal spektakel. De renners kunnen er een mooie koers van maken en er zijn genoeg sterke ploegen present om de koers hard te maken," aldus voorzitter Joop Hermans. Wie de deelnemerslijst bekijkt, moet dat direct beamen,. De- wielervereniging Breda-Het Knooppunt komt met bekende mannen als Rudy van Vlimme- ren, bij de start van het wieier- seizoen nog rijdend bij de WAOD-trimmers in het Bel gische Waasland, Rini Tak, Rinie Sestig en Jack van de Toorn, die niet van ophouden weet. ZWC Diana met achter het stuur Ri- nus Verboom en mecanicien Mooyman, zetten de pionnen Pierre de Bruyn, Rinie Luyckx, Marco van Hees en Marco van den Beemd in. TWC De Kempen is een ploeg die het vooral moet hebben van de zeer goed rijdende Jeroen van Happen. Die voelt zich thuis in het Zeeuws-Vlaamse land en strijdt er telkens als een leeuw. Gelukkig voor Peter Mol moest hij diep in de beugel gaan in de Wim Hendriks Trofee toen hij lek reed in de laatste zestien kilometer. Hij kwam terug en ging meteen in de aanval. Van Happen staat bij de bookmakers weer hoog genoteerd al is het niet het maatje van John de Hey van Zuid-Limburg. „Als die mannen weer allemaal op mijn wiel rijden, dan zal er weer wel een ander winnen", aldus De Hey. De Maaslandster heeft in Luchies een goed renner. Hans Moens rijdt voor eigen publiek in de ploeg van De Pedaalrid ders. Moens reed tot nu toe trim- koersen en het is de vraag of dat voldoende zal zijn. Voor eigen publiek wil Moens toch de koers uitrijden. Patrick Kroonen is hier de kopman. Wielervereniging Roosendaal doet mee met Kees Jonkers, Twan van Loon en Maikel Grof- fen. De meeste ogen in Vogel waarde zijn gericht op de ploeg van de wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen die op de eerste plaats staat in het tussenklasse- ment in deze regio. In Vogel waarde moeten opnieuw punten te behalen zijn door mannen als Mol, Van Goethem, Gommers, een herstellende Barhorst en Jackie Fortrei uit Breskens. De Zuidwesthoek vaardigt een renner uit de streek af in de persoon van Edwin van Water schoot uit Kloosterzande. Hij zit in een sterk collectief met Pierre Jansen, de winnaar van de Om loop van de Braakman, John de Crom en Jackie van de Klundert. In totaal zakken 25 ploegen af naar Vogelwaarde. Ik heb er geen spijt van' Door onze medewerker Eddy de Schrijver Vogelwaarde - Joop Hermans is sinds een jaar voorzitter van de Stichting Wielercomité Vogelwaarde die al vijftien Omlopen van Vogelwaarde achter de rug heeft. Voor Hermans wordt het de vuurdoop. „Ik kijk er naar uit. Het is de eerste keer dat ik de Omloop in de hoedanigheid als voorzitter meemaak. Ik was ove rigens al nauw betrokken bij de klassieker, want ik zat in het bestuur. Voorzitter zijn is toch weer wat anders, maar ik heb er geen spijt van. Ik heb twee hob by's. Dat zijn voetbal en wiel rennen. Die sporten volg ik op de voet. Vroeger voetbalde ik in het tweede van Vogelwaarde. Heb ooit wel eens meegedaan met de eerste selectie, maar mijn beste .periode was toch onder leiding van Bert van der Meijden. Ik heb daar goede herinneringen aan overgehouden," aldus Hermans. Zaterdag 15 mei staat Vogelaar- geheel in het teken van de Omloop van Vogelwaarde voor A-amateurs. Ruim 120 deelne mers vertrekken om 12.30 uur met aan het hoofd wedstrijdlei der Eddy Bogaert uit 's-Graven- polder. Hij verkeert in goed ge-; schap, want als assistent wedstrijdleider staat niemand minder dan Wim Jeremiasse uit Schijndel op de lijst. Vogelwaarde is bekend van de nieuwelingenklassiekers en de Omlopen van Vogelwaarde voor B-amateurs. Die animo was soms zelfs zo groot dat er twee afzonderlijke wedstrijden voor B-amateurs moesten worden verreden, maar Vogelwaarde wilde wel eens wat anders en schakelde over op een klassieke Omloop voor amateurs. Volgens Joop Hermans is dat een ede zet geweest. „Amateurs spreken toch meer aan dan an dere categorieën. En een dag als deze is overzichtelijker dan een Omloop voor nieuwelingen en B-amateurs. Ik vind het per soonlijk nog bijzonder jammer dat we afgehaakt zijn bij het Wielerweekend. Eigenlijk kun nen we daar zelf niks aan doen. We hebben de organisatie van dat Wielerweekend duidelijk ge maakt wat onze eisen waren, maar daar is eigenlijk helemaal niet op ingegaan. Nee, we kregen ineens een brief binnen waarin stond dat we afgevallen waren voor de tijdrit. Eigenlijk verraste dat me een beetje. Tijdens de tijdrit was er toch steeds een leuke sfeer en was het 's avonds sfeervol in de kantine van Vogel waarde," aldus Hermans. Plaatje Dat ook het financieële plaatje daarmee te maken heeft wordt duidelijk uit de woorden van de praeses. „Natuurlijk zat er een financieel plaatje aan het wiele- revenement vast. Maar wij kon den en wilden niets meer beta len. Tenslotte kost zo'n evene ment voor ons als comité alleen maar geld. De kas wordt er niet door gespekt. Daar hebben we rekening mee te houden. De tijdrit hier houden was wel in zet, maar niet ten koste van alles. En ja.. Tegen Hulst waren we niet opgewassen." Vorig jaar liepen bepaalde din gen fout in Vogelwaarde tijdens het Wielerweekend en de vrij willigers wilden toen duidelijk Joop Hermans, sinds een jaar voorzitter van de Stichting Wielercomité Vogelwaarde. laten zien dat er niet met hen gesold mocht worden. Voorzitter Frank van Bellen had er de ba len van en uiteindelijk leidde dit alles tot de breuk. Maar de Omloop van Vogel waarde voor A-amateurs was vorig jaar een geanimeerde wed strijd. Daar rekent Hermans ook nu op. „Er werd flink strijd geleverd en de renners waren over het hele parkoers te vinden. Als er wind zit is dit een zware klus voor, de renners, want njet wind langs de zeedijk rijden kóst veel kracht. Ik hoop een beetje op wind. Je ziet het aan sommige wedstrijden. Als er weinig wind zit, dan heb je een vlak koersver loop," aldus Hermans. „En als het aan mij lig, dan mag er een Zeeuws-Vlaming winnen," lacht Hermans. Uit de gele brigade worden Mol en Van Goethem naar voren geschoven." Goethem wil in Vogelwaarde - wat laten-zien, want men-ri-jdt door zijn geboortestreek. Patrick van Passel is niet van de partij. Financieel gezien zit het dit jaar snor in Vogelwaarde. „We mer ken aan de sponsors dat deze FOTO CAMILE SCHELSTRAETE. wedstrijd meetelt. Een goede zaak voor de organisatie, want wat je ook organiseert, het kost gëld. Miel van Goethem en ik hebben weer voor een leuk uit- --z-iend draaiboek gezorgd en dat spreekt de adverteerders aan. Op deze weg willen we voortgaan en wie weet wat de toekomst nog brengt voor de wielersport in Vogelwaarde," besluit Hermans. Van onze sportmedewerker Vogelwaarde - Het parkoers van de Omloop van Vogel waarde voor A-amateurs bestaat uit omlopen van telkens 28 kilometer. De renners dienen twaalf keer de finish in 'de Bossestraat, waar de streep wordt getrokken in de directe nabijheid van de kantine van de voetbalvereniging Vogelwaarde, te passeren voordat ze de douches mogen opzoeken. Natuurlijk kan dat al eerder, maar die renners zullen niet in de uitslag staan. Om 12.30 uur gaan de ploegen van start en omstreeks half vijf wordt de finish verwacht. Het parkoers ziet er als volgt uit: Start en finish Bossestraat - Rapenburg - Vogelweg - Zuidweg - Vogelweg Kerkweg - Plevierstraat - Hengstdijksestraat - Platte- dijk - Zoutl'andsedijk - Dor- gendijk - Noordstraat - Kal- verdijk - Molenweg - Zeedijk - Knuitershoek - Zeedorp - La- geweg Ossenisse - Zeedijk - Westdijk - Kanaaldijk (Ge maal) - Hellegat - Dijkstraat - Kampersedijk - Poonhaven - Poonstraat - Van Lyndendijk - Keizerstraat - Kampensedijk - Bossestraat (finish). De verzorging vindt plaats bij het ingaan van de vijfde ronde tussen Vogelweg - Zuidweg en Vogelweg - Kerkweg. Van onze sportmedewerker Vogelwaarde - Eddy Bogaert uit 's-Gravenpolder is opnieuw wedstrijdleider in een amateurklassieker in Zeeuws-Vlaande ren. Deze keer is Bogaert te gast in de Omloop van Vogel waarde die op zaterdag 15 mei wordt verreden. Als assistent-wedstrijdleider krijgt Bogaert niemand minder dan Wim Jeremiasse naast zich. Wedstrijdcommissaris deze keer is Frank de Bruijcker uit IJzen- dijke. Wim Luitwieler is even eens aangesteld als wedstrijd commissaris. Coppens uit Ret- ranchement is tijdens de rit in de weer als commissaris. Aankom- strechter is deze keer Fons van Dorsselaar uit Hulst. Michel de Pooter is natuurlijk weer de man die de tijden in de gaten dient te houden en commissaris/secreta ris is Terneuzenaar Lo Meijer. Wim van Stel zit in de bezemwa gen en Gelens uit 's-Gravendeel is motorordonnance. Op de mo tor zit het vertrouwde gezicht van Hoevenaar Raaijmakers. De microfoon wordt bediend door Wim de Vos uit Zaamslag, ter wijl de fotofinishapparatuur nu echt door George van der Sijpt waargenomen wordt. Dit in te genstelling tot de Wim Hendriks Trofee, waar hij slechts de com puter mocht gebruiken. Door onze medewerker Eddy de Schrijver Vogelwaarde - Hans Moens uit Vogelwaarde rijdt zater dag een thuiswedstrijd in de Omloop van Vogelwaarde. De 39-jarige amateur is mogelijk bezig aan zijn laatste ama teurseizoen. „Ik weet het nog niet helemaal zeker, maar het zou best eens de laatste Om loop van Vogelwaarde kun nen zijn. Op een gegeven mo ment moet je een stapje terug doen, maar ik ben nog zo bezeten van deze sport dat ik ongetwijfeld bij de trimmers zal gaan rijden. In het voor jaar heb ik dat ook gedaan en die wedstrijdkilometers de den me goed. Ik moet eerlijk bekennen dat de amateurs wel een stukje harder fietsen. Daar valt het niet zo stil. Maar ook bij de trimmers -heb lekker gefietst. De eerste de beste koers won ik trou wens, aldus Hans Moens, die j daarmee op de koers in Sluis- kil doelde. jTwee weken geleden reed hij zijn eiste amateurwedstrijden en de >1 u'en waren bevredigend. k heb lekker meegefietst en n a,rom beb ik goede hoop op de mioop in Vogelwaarde. Vorig tinar,yefd ik 38e en was het weer u j6e^ windl h°°P voor »i dat het het weer wordt m de Omloop van de Braak- 5 en de Wim Hendriks Trofee, het ie ze^ niet voor uitkiezen," aldus Moens i,;. ee amateurkoersen Jt naam wist te schrijven en werd n°g jens clubkampioen Z^ws^aandemnlerVereniglng de kleuren van De "it Made. Samen AllM j gels "it Clinge. Dar, m jp3ar frettig Beregeld, aldus vr zomaar weg," Hans yf°enS' Vori8e week reed Hmbi]raenS nug per fiets van"it mburg naar het zwarte Woud. tf;flLaSen maakte men een van 180 kilometer om ver- Hans Moens rijdt in de Omloop van Vogelwaarde voor amateurs voor eigen publiek en zal qraag willen schitteren. FOTO DE STEM die op volgens vorige week zaterdag te tocht naar huis met de fiets te maken. „Een goede voorberei ding voor het aantal kilometers. Vorig jaar heb ik dat ook ge daan. In tien dagen vanuit Span je naar hier. Was best gezellig en het is prima voor de conditie. We gaan dan samen met een broer van mij die bij de marechaussee zit en nog een aantal fanatieke lingen. Een uitdaging die ik graag aanga." Prima Vorig jaar reed Hans Moens nog dertig keer prijs met een vijfde plaats als beste resultaat. Dit jaar verwacht Moens eenzelfde resultaat. „Vooral in de Bel gische koersen ging het prima. Dat moet dit jaar ook kunnen. Ik train nu anders dan een paar jaar geleden. Toen kwam ik nau welijks aan rust toe. Nu een paar dagen niet fietsen is geen zeld zaamheid. En de resultaten zijn dan ook beter. Die weg volg ikl nu. Hans Moens is niet alleen be trokken bij de wielersport als renner, maar hij zit ook in het bestuur van de wielerclub uit Terneuzen. Dit jaar geen ama teurcriterium op de Markt in Terneuzen. „Voor een plaats als Terneuzen is dat eigenlijk on voorstelbaar, maar je moet me dewerking krijgen. Kijk, als je de hekken neerzet en even later zijn ze weer opengebroken om dat er beslist mensen doormoe- ten, dan word je dat op den duur beu. En het is een bekend gege ven dat veel middenstanders niet gecharmeerd waren van de wie lerkoers. Maar op deze manier krijg je in Terneuzen op wieier- gebied niets meer binnen je stadsgrenzen en dat voor een stad die pretendeert toch meer te willen zijn dan anderen. Zonder echte hulp kunnen we echter niet," aldus Moens. Zaterdag 20 november wordt in De Braakman het districtskam pioenschap veldrijden verreden. De organisatie is in handen van het Terneuzense Wielercomité. „We krijgen de primeur van het eerste districtskampioenschap waaraan meerdere districten zullen meedoen. Limburg, Zee land en Brabant vaardigen hun renners af voor plaatsen op het Nederlands kampioenschap. Voor ons een hele eer om dat te mogen organiseren. We kwamen er in de open inschrijving als beste uit. Vooral door de betere accommodatie. Die is in De Braakman heel goed. Wat het parkoers betreft bouwen we de ronde van de normale veldrit uit. Er komen extra hindernissen in het parkoers met onder meer een trap. Dat vraagt heel wat werk, maar we zien er nu al naar uit," zegt Moens. Terneuzen doet ove rigens ook mee aan de veldrit- competitie van het district Zee land van de KNWU. Van onze sportmedewerker Vogelwaarde - De organisatie van de Omloop van Vogel waarde voor A-amateurs is in handen van de stichting Wielercomité Vogelwaarde. Die stichting kent een heel jong actief bestuur met aan het hoofd Joop Hermans. De blonde pijl uit Vogelwaarde was ooit nog invaller-voet baller in het eerste team van Vogelwaarde maar ziet de wielersport toch als een passie. Secretaris is Jos Lambert, terwijl De Bakker de penningen beheert. Miel van Goethem is een bekend gezicht in dit wielerwereldje. Hij zit ook in het bestuur van het Wielerweek end in Zeeuws-Vlaanderen dat in juni twee dagen door het Zeeuws-Vlaamse land trekt. De Bakker uit Vogelwaarde is lid en diezelfde functie wordt uitgeoefend door Peter de Valck uit Hulst, Jos de Kort, Eddie de Kort en Van Dam. Naast deze bestuursleden kent Vogelwaarde nog een legertje vrijwilligers. „En hun inbreng is van onschatbare waarde. Je moet het maar willen midden in een polder te gaan staan en de auto's proberen tegen te houden. Dat is soms ook al een heel karwei, al mogen we daarover niet mopperen. Maar als het slecht weer moeten deze mensen er eveneens staan. Bij ons worden de medewerkers op handen gedragen," aldus voorzitter Joop Hermans. Door onze medewerker Eddy de Schrijver Sluiskil - Nadat soigneur Harold d'Hont uit Hulst het gezicht van Karei van Goethem meteen na afloop van de Wim Hendriks Tro fee had schoongeveegd, barstte 'de lange' los. Hij verweet de inrichters dat dit parkoers eigenlijk niet kon. Even later kreeg de jurylei ding een sneer wegens het opleggen van boetes. Echtgenote Maureen van Goethem hoorde dit alles eerst rustig aan, maar onderbrak weldra het gesprek. „Karei, ik heb je nog geen enkel positief woord horen zeggen." En toen werd Karei van Goethem even stil. Misschien was het de teleurstelling van het niet bij de eerste twintig rijden in deze koers die hem ertoe bracht om wat sceptisch te zijn. „Zou best eens kunnen, want bepaald lekker ging het allemaal niet. Dat draaien en keren, daar heb ik een gloeien de hekel aan. We moesten zelfs over een erf geloof ik. Dat er niet meer ongelukken gebeurd zijn, vind ik een raadsel," aldus Van Goethem, die zaterdag als een van de vooruitgeschoven pionnen van de wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen geldt. Samen met 'maatje' Peter Mol moet hij de gele vlag hoog laten hijsen. Daarnaast zijn Jackie Fortrei, Gommers en mogelijk Guus Barhorst van de partij. Vorig jaar reed Van Goethem een zeer redelijke wedstrijd en liet hij zien dat op het kantje rijden voor hem als met de paplepel is ingegoten. Element „Wind en nog eens wind. Dan voel ik me echt in mijn element. Hoe slechter hoe beter, hoe mooier weer hoe slechter het voor mij wordt. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar. Ik zie deze wedstrijd als een extra stimu- Karei van Goethem: „Ik probeer dit jaar nog eens een leuke uitslag te rijden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE lans, want de voorgaande wed strijden was het wedstrijdver- loop niet in mijn voordeel. Als het niet waait heeft iedereen kans de finish te halen. Waait het, dan blijven er op het laatst hooguit tien renners over en dan hoop ik er bij te zijn en natuurlijk Mol. Want die rijdt tot nu toe het beste van ons allemaal. Blijkbaar heeft het overstappen naar onze vereniging hem goed gedaan. En misschien kunnen wij daar later ook van profite ren. In elk geval probeer ik vooraan te rijden. Als ploeg scoren we toch niet slecht. We rijden veel punten bij elkaar en in deze klas slaan we geen slecht figuur. Maar promoveren dat is voor mij niet nodig. Ik heb die zware koersen allemaal al meegemaakt. Voor mij tellen ook andere waarden mee al begrijpt dat niet iedereen. Het is aan de jeugd om te presteren, maar zo fantastisch rijden die ook nog niet. De tijd zal het leren of we terug een lichting krijgen die zich kan meten met de rest van Nederland. Als ploeg kunnen we dat in deze klas wel. Dat blijkt, maar dan worden toch weer de punten door de ouderen bij elkaar ge fietst," aldus Van Goethem, die nog steeds in zijn vader een van de vurigste supporters heeft. „Ja, ik kan het soms moeilijk verkroppen als Karei zo maar meerijdt. Hij hoort voorin te zitten. Hij kan het, is beresterk. Maar ja. Ik weet ook wel dat hij ook andere dingen aan zijn hoofd heeft," aldus 'pa' Van Goethem. Karei van Goethem is het schoolvoorbeeld van iemand die is opgeklommen vanuit de jeugdcategorieën naar de ama teurs. „Samen met Ab Verplan- ke bijvoorbeeld. Van die lich ting zijn er maar bar weinig overgebleven. Ik probeer dit jaar nog eens een leuke uitslag te rijden. Als het in de klassie kers niet lukt, dan in de crite ria. Ik zal toch dit seizoen wel eens wat geluk hebben hoop ik. Maar vooralsnog richt ik me op de Omloop van Vogelwaarde. Die koers langs de dijken ligt me behoorlijk, maar ik weet dat de concurrentie zeer sterk is. Je moet super zijn om bij de eerste vijf te eindigen."

de Stem | 1993 | | pagina 13