Jeltsin passeert parlement van wacht ibeheer President overlegt met regionale leiders over nieuwe grondwet Ruim 180 doden na brand Bangkok Hulporganisaties dupe van verscherpte sancties Coalitie Israël desnoods verder zonder Shas-partij 6Complot om ANC-leider Joe Slovo te vermoorden' 'Toename van bevolking in Derde Wereld naar record' Militaire bijstand Suriname BUITENLAND VS verbolgen over weigering Europa wapenembargo op te heffen Lingerie van Wereldklasse Ontslag voor homofiele Soldaat van het Jaar BUITENLAND KORT DE STEM WOENSDAG 12 MEI 1993 AE 'ren die onherstelbare I ge lijden en ze vreest voorl |g dat een werker zal zeg. I fzed ik ze dan maar Wee I nuis nemen?', geld voor meer plaatsen I I de beste oplossing, vindt I Jaar omdat de situatie as I plosief is, komt ze met eei Ratief. „Op dit moment j instelling autonoom Aannamebeleid. Tegelijker. I kunnen ze kiezen uit es aanbod van kinderen en I bevolg is dat ze dat kind I Sn, dat het beste past in hei I Is. Ze weigeren kinderen I die bijvoorbeeld 'niet in I luidige groep passen'. Hetl lig is dat die kinderen in eet I Ide, derde, vierde of vijfde I ■-instelling terecht komen I par zitten ze feitelijk niet I un plaats. In zo'n geval kanl I onafhankelijke commissie bmst bieden, Stel een re; eommisie samen die een daat krijgt om in extreuJ Jllen instellingen te kunnerJ figen tot opname van eet] Je moet koste wat kost| te voorkomen dat zo'n kind| t zwerven" kr in feite ligt de oplossing I jiurlijk al in een vroeger sta-| rr, in het gezin zelf. Beaufor,I bet wat dat betreft 'in theo-1 [eens met het advies vande| nissie Worrell, om het g de jeugdhulpverlening inl brd-Brabant te stoppen is| Iventieve en kortdurende,! Jte hulpverlening. In opvoe-l ■gswinkels bijvoorbeeld, ar ouders hulp kunnen krij-l bij de opvoeding van hunl Ideren. Waardoor-ooit-jonge-l minder snel in de zwaardere] Jpverleningsvormen terechll nen. laar het een kan nu nog mell pder het ander", stelt Beau-f „Ik zie in de nabije toe-| nst alleen nog maar meerl eilijke gevallen op ons afko-l |n. Dus als je binnen korteI l het geld dat bestemd is voorl tehuizen, weghaalt en er| nder plaatsen komen voor d hte gevallen, dan betekent een regelrechte ramp". minister van defensie Gilds I de onbuigzame houding diel lesident Venetiaan maar de Assemblee toonde, larom bij leden van de Bou-I jrse-clan een rode waas voor e ogen hebben veroorzaakt. |et debat over de kwestie-Gor-l werd integraal uitgezonden I e Bouterse-fans hoorden dlisl lid en duidelijk hoe Gilds del Igerleiding belachelijk maakte. I Ee willen dat ik naar hun Ijpen dans. En dat weiger ik." Tn zagen een president die zelf-1 fertrouwen uitstraalde en voorl jet eerst militair ingrijpen van-1 It het buitenland niet uitsloot. I lortom, het parlementsdebatl Jas voor Bouterse en de zijnes ,an ook een groot debacle. nt dat opletten. Pas als ge- leente of provincie en het be- effende bedrijf hun huiswerk 'daar hebben en de ontwerpver- unning klaar is, is er inspraak ïogelijk. verkorte procedure levert de ndernemer een maand tijd- vinst op. De hoeveelheid men en en instellingen die bezwaar tan maken groeit daarentegen, 'erwijl bezwaren ook meer dan oor 1 maart het geval was, de fgifte van een vergunning kun- ien vertragen. Zonder milieu ergunning krijgt een bedrijf ujvoorbeeld geen bouwvergun- ing. Pas als de papieren bin- ;en zijn mag de ondernemer tarten. En dan nog op eifft isico. n de nieuwe wet staat, be» pmerkelijk, dat iedereen hand- aving van een milieuvergun- ing kan eisen. Op grond van® (Vet Milieubeheer zijn overij len als handhavers van de wet ■erplicht om op gefundeerde erzoeken van omwonenden »1 nogelijk belanghebbenden ■ontrole van voorschriften ui •en vergunning ter hand te ne- i ee« nogelijkheid om een overheb e dwingen tot toezicht op afgegeven vergunning. Daarnaast eist de wet dat over leden de afgegeven vergun®11' gen regelmatig actualiseren e aanpassen aan de nieuwe tecn- nische mogelijkheden. JJn ven én overheden kunnen grond van die bepaling ook I door niet direct betrokken»--1 gedwongen worden tot het he zien van een vergunning- Voor milieu-activisten r ook enkele nog niet ingevoer"' I bepalingen van de Wet M»1» beheer als muziek in de o klinken. Zo vergroot de we' mogelijkheden om overtref gen te bestraffen. Vaker voorheen lopen onderne® I het risico een misdrijf 01 overtreding tegen de Wet e nomische delicten te bega®1- Brussel (anp/rtr) - De VS zijn ge belgd over de Europese afwijzing van hun voorstel voor opheffen van bet wapenembargo voor de Bosni sche moslims en luchtaanvallen op strategische posities van Serviërs. In plaats daarvan heeft de EG voorge steld dat de VS ook troepen naar Bosnië zenden om dè veiligheidsgebieden voor de moslims te verdedigen die de VN hebben ingesteld. De Amerikaanse pre sident Clinton heeft gisteren gezegd dat het wapenembargo voor ex-Joegoslavië de Bosnische Serviërs, hoe ongewild ook, in de kaart speelt. Zij hebben het hele wapenarsenaal van het vroegere Joegoslavische leger in handen. De moslims daarentegen hebben door het embargo geen mogelijkheid meer om zwaar wapentuig in handen te krijgen. Vergeefs poogde VS-minister van bui tenlandse zaken Warren Christopher vorige week de bondgenoten over te halen het embargo op te heffen. De Europese landen die al troepen onder VN-vlag op de grond in Bosnië hebben, vonden dat opheffing van het embargo voor de moslims de situatie alleen maar erger zou maken. Intussen riepen Joegoslavische leiders de Bosnische Serviërs gisteren op het referendum over het vredesplan Vance- Owen in het weekeinde niet door te laten gaan. In plaats daarvan zou het zelfuitgeroepen Bosnisch-Servische parlement al vrijdag in Belgrado samen moeten komen met de andere 'Ser vische' parlementen van klein-Joego- slavië, Servië en Montenegro en de enclave Krajina in Kroatië om over het plan te beslissen, zei president Slobo dan Milosevic van Servië. Als de Bosnisch-Servische minderheid meedoet aan zo'n 'verzameld Servisch parlement' en wordt gedwongen het vredesplan te ondertekenen, wordt de kans op snel ingrijpen, zoals de VS willen, alleen maar kleiner. Bosnische Serviërs hebben de Serviërs gisteren gedreigd met tegenmaatregelen als zij de blokkade van het Bosnisch- Servische gebied door Klein-Joegosla- vië niet opheft. Bosnische-Kroatische troepen voerden gisteren honderden moslim-burgers uit Mostar in gevangenschap naar een fa briek, zeiden ooggetuigen. De gevechten tussen de Bosnische Kroaten en mos lims in Mostar laaiden gisteren weer op, in weerwil van het staakt-het-vuren dat hun leiders maandag overeenkwa men. Moskou (rtr/afp) - De Russische president Boris Jeltsin is ten strijde getrokken om zijn hervormingen veilig te stellen. In Moskou zat hij een constitutionele 'conferen tie' voor, die moet uitgroeien tot een grondwetgevende vergadering om het conservatieve parlement te passeren. Dinsdag ontsloeg hij de conser vatieve vice-premier Georgi Chizja, nadat eerder de machtige veiligheidsadviseur Joeri Skokov het veld moest ruimen. Jeltsin wil tegen de wens van het bestaande parlement een nieuwe grondwet erdoor drukken, dat voorziet in een twee-kamerpar- lement en meer bevoegdheden voor de president en de regio's. Daarom riep hij de regionale leiders, die aan de conferentie in het Kremlin deelnamen, op zelf een grondwetgevende vergade ring te vormen en het conserva tieve parlement links te laten liggen. „Deze bijeenkomst moet op den duur veranderd worden in een Raad van de Federatie, dat wil zeggen de eerste kamer van het toekomstige parlement", hield hij zijn gehoor voor. „Daarom moeten jullie, en niemand an ders, de grondwet aannemen. Dit zal een constitutionele vergade ring worden." De vergadering moet op 5 juni bijeenkomen. Aan het overleg nam een vijftig tal mensen deel, van wie de helft leiders van Ruslands 88 regio's en etnische republieken, en voorts de belangrijkste voor mannen uit het presidentiële kamp. Het is nog onzeker of de deelgebieden Jeltsin zullen vol gen. De vergadering werd het eens over een agenda voor de bespreking van het grondwets ontwerp. Terwijl hij de regio's voor zijn grondwet trachtte te winnen, maakte Jeltsin schoon schip in het presidentiële kamp. Twee leidende conservatieven, vice- premier Chizja voor de zware industrie en voorzitter Skokov van de Veiligheidsraad, werden per decreet ontslagen. Verwacht wordt dat ook andere conserva tieve medewerkers in het Krem lin zullen worden gedwongen op te stappen. Chizja, volgens de media voor stander van een gedeeltelijke te rugkeer naar een centraal gelei de economie, was vorig jaar on der druk van het Congres aan Jeltsin opgedrongen als tegen wicht voor de radicale hervor mers in de regering. Skokov was de machtigste man na Jeltsin omdat hij zijn gezag kon laten gelden over de strijdkrachten, de ministeries van veiligheid (de voormalige KGB), buitenlandse en binnenlandse zaken (onder andere de politie en de para-mi litaire OMON-veiligheidstroe- pen). Maar hij viel in ongenade toen hij zich verzette tegen Jelt- sins voornemen in maart presi dentieel bestuur in te voeren. De maatregelen van de president kwamen niet onverwacht. Nadat de meerderheid van de Russische bevolking in het referendum zijn vertrouwen had uitgesproken in Jeltsin en diens economisch be leid, kondigde hij aan dat op alle niveaus functionarissen die de hervormingen tegenhouden, zou den worden ontslagen. „Gezien de uitkomst van het referendum moet het hele presidentiële ap paraat bemand worden met aan hangers van de hervormingen", zei vice-premier Sergej Filatov dinsdag. Jeruzalem (dpa/afp/rtr) - De Israëlische premier Yitzhak Rabin is er gisteren in geslaagd een kabinetscrisis af te wenden met een voorlopig compromis tussen de ruziënde ministers van de ultra-religieuze Shas en de linkse Meretz- partij. Zonodig zal hij verder regeren zonder de Shas-partij als die besluit uit het kabinet te stap pen. Rabin vreesde een ont wrichting van zijn Midden-Oos- tenpoiitiek als gevolg van de spanningen binnen de regering. De Shas-minister van binnen landse zaken, Arye Deri, trok gisteren zijn ontslagaanvraag in, enkele minuten voordat zijn ont slag van kracht zou zijn gewor den. Hij had gedreigd op te stap pen als zijn collega van onder wijs, Shuiamit Aloni van de Me- fetz, zou aanblijven, be Shas heeft moeite met haar vermeende anti-religieuze uitla- i 'mgen. Rabin neemt de porte- euilles van zowel Deri als Aloni jdelijk over, en heeft nu een week de tijd om een vergelijk (ADVERTENTIE) 'IWUTlflh 'NTERNATIONAL zien te bereiken tussen de twee partijen. Deri toonde zich tevreden dat Aloni de post van onderwijs ver loor. De partij van Aloni daaren tegen aarzelde aanvankelijk over Rabins plan, omdat Meretz de voorgestelde adempauze van twee weken te lang vond. Maar toen Rabin die tot een week inkortte, ging ook de linkse par tij akkoord. Binnen een week moet nu een definitieve oplossing gevonden worden. Mocht dat niet lukken, dan krijgt Aloni het nieuw op te zetten ministerie voor weten schap, cultuur en communicatie. De Shas liet eerder al weten niet in te stemmen met dit voorstel. Als er geen andere oplossing wordt gevonden en de Shas-par tij de komende week de coalitie verlaat, dan wil Rabin met de resterende krappe meerderheid van 61 zetels verder regeren in het parlement van 120 afgevaar digden. Tot nu toe wilde hij het vertrek van de Shas-ministers voorkomen, omdat hij een zo breed mogelijke parlementaire steun wil voor zijn vredesplan nen. Als Rabin de steun van de zes Shas-parlementariërs ver-' liest, wordt hij voor een meer derheid afhankelijk van de vijf Arabieren in het parlement die het kabinet steunen. San Francisco (ap) - Het Amerikaanse leger heeft maandag aan rgeant Joe Zuniga, in 1992 nog Soldaat van het Jaar, eervol ntsiag verleend omdat hij twee weken geleden op een homo- uitgè j^6 'n Washin§ton openlijk zijn seksuele voorkeur had be 24-jarige militair overtrad daarmee de voorschriften die omoseksualiteit in het leger verbieden. Het verbod staat h °h?entee' °P de helling en Zuniga zei het eervolle ontslag te l en aanvaard omdat hij meent daardoor beter tegen het le rno""Verfc,°d te kunnen ageren. Hij zei te hopen weer in het verbod ^"nen worden opgenomen als president Clinton het Johannesburg (rtr) - Een krant in Johannesburg heeft dinsdag gemeld een complot van vier rechtse blanken te hebben ontdekt om de leider van de Zuidafrikaanse Communistische partij en ANC-bestuurder Joe Slovo te vermoorden. De Johannesburg Star schreef dat drie Zuidafrikanen en een immigrant uit Hongarije maan dag hun plannen voltooiden om Slovo tussen 15 mei en 21 mei bij zijn woning neer te schieten. De Zuidafrikaanse politie wei gerde commentaar op het ver meende complot, maar advocaat Methew Phosa van het ANC zei dat de politie zijn organisatie op de hoogte heeft gesteld van het complot en het eropvolgende on derzoek. Het vermeende complot komt een maand nadat een andere communistische leider, Chris Hani, voor zijn huis in een voor stad van Johannesburg werd vermoord. De moord op Hani, een idool van miljoenen vooral jonge zwarte Zuidafrikanen, leidde tot een golf van geweld in heel Zuid-Afrika waarbij zeker 72 doden vielen. De Star zei dat drie van de samenzweerders aan de krant bekend waren. De leider van de cel was een Engelssprekende eleetronica-expert uit Johannes- Slovo FOTO AP burg met nauwe banden met de extreem-rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging. De derde is de Hongaar Peter Slovak, die zijn land enkele jaren geleden verliet en was betrokken bij de onderwereld in Johannesburg. Tn eenreactie sprak het ANC later van een extreem-rechts complot om zijn leiders te ver moorden als onderdeel van een plan om de democratiseringsbe- sprekingen te ontwrichten. In Bangkok werken reddingswerkers met man en macht om mensen uit de restanten te halen van wat eens een speelgoedfa briek was. Bij een brand die maandag uitbrak zijn zeker 181 doden gevallen en raakten circa 500 personen gewond. De meeste slachtoffers zijn vrouwen. De Thaise premier Chuan Leekpai heeft na een bezoek aan de plek des onheils een onderzoek gelast naar de veiligheidsomstandigheden in de fabriek. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak van de brand. Het vuur kon razendsnel om zich heen grijpen door de vrijwel overal aanwezige brandbare materialen als chemicaliën en stojbalen. In de fabriek werden kunststoffen speelgoedbeesten voor de export gefabriceerd. Vermoed wordt dat zich op het moment dat de brand uitbrak zo'n 1.800 werknemers in het pand bevonden. FOTO EPA Washington (dpa) - De bevolkingsgroei in de Derde-Wereld landen zal in 1993 een nieuw record bereiken. De wereldbe volking neemt in dit jaar met 90 miljoen mensen toe, staat in het rapport van het Amerikaanse Bureau van Bevolkingsdo- cumentatie. Zo'n 95 procent van de nieuwe wereldbewoners wordt in de Derde Wereld geboren. De wereldbevolking die jaarlijks met 1,6 procent groeit zal dit jaar 5,5 miljard zielen tellen. De grens van zes miljard zal in 1997 worden bereikt. Uit de statistieken van de instelling blijkt dat bevolkingsgroei over enkele jaren slechts nog een fenomeen van de Derde Wereld is, vooral van zwart Afrika waar iedere vrouw gemiddeld ten minste zes kinderen ter wereld brengt. In de geïndustrialiseerde landen zal de komende jaren alleen in de Verenigde Staten sprake zijn van een bevolkingsgroei als gevolg van toenemende immigratie. Het Bureau wijst er verder op dat de bevolkingsgroei in de wereld sinds het einde van de jaren '60, toen de groei 2,1 procent per jaar betrof, is teruggelopen, mede als gevolg van de gezinsplanning in China. Vluchtelingen in voormalig Joegoslavië zullen hulp moeten ontberen Van onze correspondent Gert van Wijland Belgrado - De internationale hulp aan vluchtelingen in het voormalige Joego slavië dreigt het voornaamste slachtof fer te worden van de verscherpte econo mische sancties tegen Servië en Monte negro. Veel van de onder meer voor Bosnië bestem de hulpgoederen worden bij diverse grens plaatsen in Europa tegengehouden. Woord voersters van VN en EG hulporganisaties deelden gisteren mee dat vooral de Hongaar se douane de trucks onder de vorige maand verscherpte sancties weigert door te laten. „We hebben nog tot dit weekeinde brand stof, ook dat mogen we plotseling niet meer invoeren. Als we niet gauw onze voorraad op peil brengen, vallen al onze konvooien rich ting Gorazde, Zepa en Srebrenica stil", liet Lyndall Sachs van het Verenigde Naties Hoge Commissariaat van de voor de Vluch telingen (UNHCR) in Belgrado weten. Ook Sarajevo en Tuzla zullen tot de helft minder hulp ontvangen als de UNHCR in Belgrado zonder brandstof of voedselvooraden komt te zitten, aldus Sacks. Volgens haar staan er in totaal 87 vrachtwa gens van de -UNHCR vast. „Dat kost ons meer dan 50.000 gulden per dag. En dat terwijl we toch al zo weinig hulp meer krijgen, dat we goederen moeten kopen met geld uit ons noodfonds." Een eerdere dramatische oproep van de UNHCR aan de internationale donorlanden om meer hulp ter beschikking te stellen, heeft nog niet voldoende middelen opgele verd. „Zelfs voor deze nieuwe vertragings ronde waren onze voorraden al ver beneden peil". Haar collega Marie Spaak van het Humani taire Bureau van de EG in Joegoslavië sprak van 'totale chaos en verwarring'. Ook het EG-bureau heeft zijn hulptransporten al teruggeschroefd en voorziet een volledige stop van de hulpstroom. Onder de oude sancties was een soort laissez-passer-sys- teem uitgewerkt, waarbij internationale hulpgoederen zonder al te veel oponthoud de grenzen mochten passeren. Sipds de invoe ring van resolutie 820 van de veiligheidsraad is dat echter veranderd. „De Hongaren eisen van geval tot geval toestemming van het VN-sanctiecomité in New York. We oefenen grote druk uit, maar tot nu zonder zichtbaar resultaat." Spaak wil niet onmiddellijk aan politieke obstruc tie denken. Volgens haar zijn er gewoon geen duidelijke richtlijnen over de te volgen pro cedure. „De Hongaren willen niet de kans lopen beschuldigd te worden van het breken van de sancties." Opvallend is wel dat de vrachtwagens vanaf 6 april werden tegengehouden, de dag nadat de Serven in Bosnië het VN-vredespIan definitief afwezen. De UNHCR sluit politie ke bezwaren tegeh de hulpverlening niet uit In een memorandum stelt de organisatie dat de blokkade van de goederen door ofwel het gebrek aan richtlijnen ofwel door politieke tegenwerking in flagrante tegenspraak is met de rol die de UNHCR van de internatio nale gemeenschap heeft gekregen. „Dappere bureaucraten maken ons het werken onmo gelijk," vertelde de afgevaardigde van de Hoge Commissaris Jose Maria Mendiluce tijdens een speech in Belgrado. De konvooien die vanuit Kroatië naar Bosnië rijden hebben geen last van de sanc ties, omdat deze alleen tegen Klein-Joego- slavië gelden. Maar sinds de wegen in cen- traal-Bosnië door voortdurende gevechten tussen Kroaten en moslims voor de kon vooien onbegaanbaar zijn geworden, zijn niet alleen de moslim-enclaves in Oost- Bosnië, maar ook Sarajevo en Tuzla voor het merendeel van de hulp op de transporten vanuit Belgrado aangewezen. „Drie weken geleden maakte de wereld zich druk om Srebrenica. Nu kunnen de VN het bereiken, maar hebben ze geen brandstof en voedsel meer om er heen te brengen", aldus Men diluce. Volgens hem wordt het ook tijd dat de wereld een einde maakt aan de Kroatische opmars in Bosnië. „Ik hoor van de Kroati sche commandant precies dezelfde argumen ten over moslim-fundamentalisme en niet meer samen kunnen leven als ik van de Serven hoor. Door de gevechtèn is Tuzla voor ons onbereikbaar geworden. Er onstaat daar een nieuw Srebrenica, maar dan met 1,3 miljoen inwoners de in de val zitten". Gewonden bij protest in Zuid-Korea Seoul - Bij een botsing tussen militante studenten en de veiligheidspolitie zijn maandag in de Zuidkoreaanse stad Kwangju 80 gewonden gevallen, aldus de politie. Volgens inwoners neemt de spanning in de stad met de dag toe wegens de naderende herdenking van de bloedige rellen van 13 jaar geleden. Op 18 mei 1980 vielen bij een democratische opstand in Kwangju 200 doden en meer dan 1.800 gewonden. SPD kiest in september nieuwe voorzitter Bonn - De Duitse sociaal-democraten (SPD) kiezen op een partijcongres in september hun nieuwe voorzitter. Dat heeft het partijbestuur in de nacht van maandag op dinsdag in Bonn besloten. Er zijn inmiddels drie kandidaten voor het voorzitter schap van de SPD. Premier Rudolf Scharping van de Duitse deelstaat Rheinland-Pfalz meldde zich zondag aan, nadat collega-premier Gerhard Schroder uit Niedersachsen, en Heide- marie Wieczorek-Zeul, SPD-voorzitster in Hessen, dat al eerder hadden gedaan. SPD-leider Enghölm trad vorige week af. Communist Italië verdacht van corruptie Milaan - Renato Pollini, de oud-secretaris van de voormalige Italiaanse Communistische Partij (PSI), is gisteren in Florence gearresteerd. Volgens de Milanese justitie wordt hij ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een corruptieschandaal waarbij steekpenningen werden betaald om contracten bij de staatsspoorwegen te krijgen. Pollini (68), was senator van de PSI tot 1990, toen de partij haar naam veranderde in de Democratische Partij van Links (PDS). Pollini ontkent iets met de affaire rond de Ferrovie dello Stato (FS) te maken te hebben. Wellicht proces tegen president Venezuela Caracas - Het opperste ge rechtshof in Venezuela moet zich uitspreken over de vraag of er genoeg bewijs is om tegen de Venezolaanse presi dent Carlos Andres Perez (zie foto) een proces wegens ver duistering te beginnen. De so ciaal-democraat Perez en twee van zijn ex-ministers zouden vier jaar geleden meer dan 30 miljoen gulden hebben ver duisterd uit een geheim fonds van de regering. Perez zegt dat dit geld voor 'veiligheidstaken' in het bui tenland was bestemd. Hij ziet de beschuldiging als destabiliseren. Major steunt Rushdie Londen - Premier John Major van Groot-Brittannië heeft dinsdag steun betuigd aan de pogingen van Salman Rushdie Iran er toe te brengen het doodvonnis dat over hem is uitgesproken, in te trekken. Dit verklaarde Rushdie dinsdag na een onderhoud met de Britse premier. Major veroordeelde de Iraanse weigering de oproep Rushdie te doden, te herroepen. De Britse regering heeft 'nieuwe actie' in gedachten, zei de schrijver op een streng-beveiligde persconferentie. Maar nadere bijzonderheden gaf hij niet. In 1989 sprak de toenmalige geestelijke leider van Iran, ayatollah Khomeini, een zogenoemde 'fatwa' over de schrijver uit, een oproep aan islamieten hem te doden. Volgens Khomeini had Rushdie zich met zijn boek 'De Duivelsverzen' aan godslastering schuldig gemaakt. VN: Milieuschade na Golfoorlog viel mee ••Cl Nairobi - De door de Golfoorlog twee jaar geleden veroorzaakte schade aan het milieu in het gebied van de Perzische Golf is volgens de Verenigde Naties niet zo ernstig gebleken als aanvankelijk werd gevreesd. Het inbrandsteken van de olie bronnen in Kuwayt heeft geen gevolgen gehad voor het klimaat in de hele wereld. Dit vermeldt een rapport van de VN-milieuor- ganisatie UNEP dat gisteren werd gepubliceerd. De luchtvervuiling door rookdeeltjes is volgens de VN-autoritei- ten met zo ernstig dat dit tot directe schade aan de gezondheid van de bevolking heeft geleid. Maar mogelijke gezondheidsge volgen op de lange termijn kunnen niet worden uitgesloten. De concentratie van de aardolie die tijdens de oorlog in zee is gestroomd, is met vier microgram (miljoenste gram) per liter gering, aldus de onderzoek. Grotere schade ontstond echter op beschut liggende zandstranden, aangezien de olie daar 50 cm diep in de bodem is gedrongen en maar langzaam ontbindt. Doden bij overval op legerbasis Georgië Tbilisi - Bij een gewapende aanval op een Russische legerbasis in Georgië zijn gisteren tien doden gevallen. Dat heeft een woordvoerder van het parlement in Tbilisi meegedeeld. Volgens ooggetuigen werd de kazerne in de stad Kutaisi aangevallen door zo'n 70 'Mchedrioni' (Ruiters), militieleden van de vorige week ontslagen minister van defensie Dzjaba Josseliani. De overvallers wilden wapens van de troepen stelen, waarop een vuurgevecht met de Russische soldaten uitbrak. Alle slachtof fers, tien doden en 19 gewonden, vielen aan Georgische zijde. Nederland draait bij in Kyoto Kyoto - Nederland is op de walvisvaart-conferentie in Kyoto 'totaal bijgedraaid' en staat nu volledig achter het Franse voorstel om de zeeën ten zuiden van de 40ste breedtegraad te bestemmen tot walvisreservaat. In Den Haag wilde staatssecre taris Gabor gisteren geen oordeel uit spreken over delegatielei der Von der Asschen die in Kyoto aanvankelijk heeft getracht Frankrijk er toe te bewegen het voorstel in te trekken. „Ik kan van hieruit moeilijk beoordelen welke tactiek Von der Asschen volgt. Maar hij heeft de opdracht om het Franse voorstel onvoorwaardelijk te steunen", aldus Gabor. In Kyoto bleek gisteren dat het voorstel waarschijnlijk toch geen meer derheid zal halen, wanneer het eind deze week in stemming komt. 6 Gulden schadevergoeding na 'Tomsk' Moskou - De inwoners van Georgijevka, het Russische dorp dat het zwaarst is getroffen door de nucleaire wolk die in april ontsnapte uit een fabriek in Tomsk-7 (West-Siberië), zullen een schadevergoeding van 3.000 roebel (ruim 6 gulden) ontvangen. Het dorp wordt bevolkt door 37 families. De autoriteiten stellen verder 1,8 miljoen roebel (40.000 gulden) ter beschikking aan het meteorologische centrum in Tomsk voor de oprichting van zeven meet- en controlepunten voor nucleaire straling rond de getroffen fabriek. VERVOLG VAN VOORPAGINA' De vier grote fracties steunden wel de verklaring van de. woord voerder van minister Kooijmans (CDA, Buitenlandse Zaken) dat Nederland elk verzoek om mili taire bijstand 'serieus zal over wegen'. „Met die steunverkla ring zetten we de Surinaamse militairen onder druk", aldus Tommei. De Surinaamse president Vene tiaan opperde maandag de mo gelijkheid om het buitenland om militaire bijstand te vragen. Ve netiaan deed dat tijdens het par lementaire debat in Paramaribc over de omstreden benoeming van Arthy Gorré tot opvolgei van Bouterse als bevelhebbei van het leger. Bouterse, ex-dictator en huidig leider van de oppositiepartij NDP, riep afgelopen zondag op tot geweld. Bouterse verzet zich evenals de hoge officieren Mijnals, Sital en Graanoogst te gen de benoeming van Gorré.

de Stem | 1993 | | pagina 5