Watchers 130 jaar Meer ambtenaren-acties BEKENDMAKING Verkoop Bredero Price redt winst Begemann Groep Actiedreiging bij personeel provincies en waterschappen Beschietingen Mostar gaan onverminderd door Gehandicapten leggen Haagse avondspits lam UNITED COLORS OF BENETTON. Kamer wil geen solo-actie van Nederland in Suriname Stiekeme lawaaischopper -©- 25,- korting! Mies Bouwman stopt ermee lilieu duur oor Zeeuwen löring wint iKO-prijs Spanning terug n eredivisie leen onderzoek politieoptreden twee jaar geëist egen De Kuijper Merijntje VOORJAARSSHOW VOORJAARSSHOW DE EIKEN SCHUUR Rijkswacht waarschuwt voor rijkswacht Protestactie tegen bezuinigingen Zeeuwse gemeenten houden bouw varkenshouderijen voorlopig tegen ft. De meeste er daarentegen ctra Expression is hij leverbaar s rustig even de urvergrendeling re achterbank uit verstelbare eurig dashboard. a natuurlijk uit- akersysteem en e in hoogte ver- elen en de dub- ieselversies. Een i-benzinemotor. kozen werd tot k kennis met de X 5(1 TERNEUZEN hulst sluis Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grott Markt. T MvV>C i i wat Janny de ndse "Weight het Jaar heeft rig afslanken r blijven eten r deskundige geleiding van ght Watchers. ze advertentie uit en kom ermee naar i hers, dat haar 30- jarig bestaan viert, j 'ant dan betaalt u vóór 29 mei a.s. op rstaande adressen geen inschrijfg^ j Een cadeautje van maar liefst 25»" j ïnt van harte welko'"' i Telefoon: 070-39 06 250 met andere aanbiedingen van Weight W"'1'"1 I /oensdag 19.00 uur; donderdag 19.00 uur; dag 09.30 uur en donderdag 09.30 uur. Hilversum - Mies Bouwman (64) stopt definitief met haar werk voor televisie. Zij maakte haar onverwachte besluit gisterochtend be kend in het AVRO-radio- programma 'Sugar in the morning'. Van ruzie of ge zondheidsproblemen is vol gens Mies Bouwman abso luut geen sprake. „Het be sluit is in volle harmonie met de AVRO genomen" .al dus Mies. Zij wil zich nu gaan wijden aan echtge noot, kinderen en kleinkin deren. ZIE GIDS - Dl iddelburg - De Zeeuwse huis- ludens moeten fors bijbetalen 3or een milieuvriendelijkere anier van afvalinzameling. In E plannen van de provincie zul- n m vijf jaar tijd de heffingen ijgen van f 150 naar f 385. De eeuw krijgt echter weinig terug ior die forse verhoging. Het lige zichtbare is een huisvuil- mtainer bij de achterdeur en :n campagne voor het produce- in van minder afval. IZIE ZEELAND - C1 llversum - De Nederlandse au- iur Marcel Möring heeft gister- rond laat de AKO-literatuur- ri]s gekregen voor zijn boek let Grote Verlangen'. De keuze in de jury was verrassend; vrij Igemeen werd aangenomen dat e prijs zou gaan naar Harry lulisch voor zijn boek 'De ont- ekking van de hemel'. IZIE GIDS - D1 ierkrade - Door het 2-0-verlies an PSV in Kerkrade tegen Roda C is de spanning in de eredivi- ie van het betaalde voetbal vol terug. De Eindhovense staat er nog steeds het Este voor, maar voelt de hete lem van Feyenoord weer in de Ek. IZIE SPORT-BI 'en Haag - Een meerderheid in s Tweede Kamer van PvdA, DA en WD voelt er in dit ;adium niet voor een onafhan- tlijk onderzoek te laten ver- chten naar de gang van zaken jdens het uit de hand gelopen mgerenprotest zaterdag in Den De jongerenorganisaties 'n gisteren woedend gerea- serd op de uitlatingen van mi- ister Ritzen in deze krant dat s demonstratie van zaterdag ktair' zouden zijn. IZIE BINNENLAND - A3 teda - Tegen de van oplichting ïrdachte zakenman De Kuiper twee jaar gevangenisstraf ist. De Kuijper heeft van vier ikenlieden uit West-Brabant en otterdam in totaal 825.000 gul- gekregen, die hij voor hen >u beleggen. Geen van de za- plieden heeft echter ooit geld "ug gezien. De Kuiper zegt zelf slachtoffer van oplichting te 'ii geworden. IZIE BINNENLAND - A3 IN deze krant- WNDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 hmnenland A3 cxt/a achtergrond A4 «enland A5 Beurs A6 tconomie a 7 2!SP deel B deel C Glds deel D RTV-. Programma's D2 ME kon deze keer niemand de rolstoel inslaan Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - De winst van de Begemann Groep van J. van den Nieuwenhuyzen is in 1992 ingestort. Slechts door de verkoop van Bredero Price is het concern uit de rode cijfers kunnen blijven. De bewegingsvrijheid van de za kenman blijkt aan banden ge legd. Oud-topman A. Deleye van NedCar heeft de dagelijkse ope- rationale leiding op zich gekre gen. De Belg blijkt strikte af spraken te hebben afgedwongen over de bewegingsvrijheid van Van den Nieuwenhuyzen, die door de HCS-affaire in opspraak was geraakt. De Raad van Com missarissen stelt zich onder lei ding van de ex-premier van Bel gië W. Martens veel actiever op. Begemann is in 1992 slechts nipt uit de rode cijfers kunnen blij ven. Dankzij de verkoop van de zeer winstgevende dochter Bre dero Price voor f 290 miljoen heeft het concern na belasting nog een winstje kunnen maken van f 20,2 miljoen. Het resultaat uit de gewone be drijfsuitoefening na belastingen, waarin alle normale inkomsten en lasten zijn verwerkt, kwam echter uit op f64,1 miljoen ne gatief. Van den Nieuwenhuyzen, voor zitter van de Raad van Bestuur van Begemann, zei dat 1992 in het teken van de 'Operatie Schoon Schip' had gestaan. In de loop van het jaar waren de schulden van het concern met 130 bedrijven opgelopen tot bijna f 800 miljoen. Om de banken de kortlopende leningen af te kunnen betalen, moest Bredero Price snel worden verkocht. Bovendien is bij een aantal bedrijven hard ingegre pen (Backer en Rueb in Breda, Ania Oss, Begemann Heavy In dustries in de VS). De verliezen bij een aantal be drijven zouden totaal f 88 mil joen hebben bedragen. Voor f 50 miljoen is aan verliezen gesa neerd. De rest zou dit jaar moe ten verdwijnen. Doordat met de opbrengst van Bredero Price schulden worden afgelost, zou den de rentelasten halveren. De beurs reageerde onmiddellijk op het nieuws. De koers was de laatste dagen opgelopen tot f 51,00 om 13 uur gistermiddag, omdat handelaren een meeval lende winst verwachtten. Na de bekendmaking van de cijfers viel I ■- l%' if** f*. i - f. '-mi Een Kroatische soldaat richt vanaf een heuvel zijn wapen op de onder hem liggende Oostbosnische stad Mostar, terwijl zijn medestrijder met een verrekijker volgt of het schot doel raakt. De beschietingen tussen Kroaten en moslims in Mostar gingen gisteren onverminderd door. föto ap h zie ook buitenland - a5 Van onze Haagse redactie Den Haag - Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer is tegen een militair solo-optreden van Nederland in Suriname. Daar is grote onrust ontstaan na de brandstichting in een tv-studio door een nog onbekende commando-groep. (ADVERTENTIE) De studio van de Surinaamse televisiestichting STVS werd in de nacht van maandag op dins dag door bewapende mannen in brand gestoken en is compleet verwoest. Het dak van de studio stortte in en door de hitte zijn de muren van het pand ineenge zakt. De schade wordt op miljoe nen guldens geschat. Vijf gewapende en gemaskerde mannen hielden tien personeels leden en een bewaker gekneveld en onder schot. Het pand werd met benzine overgoten en in de brand gestoken. De daders, die zijn ontkomen, noemden zich 'de pitbulls'.De verdenkingen gaan in de richting van oud-legerlei der Desi Bouterse. De Tweede Kamer vindt dat, als Nederland gevraagd wordt om militair op te treden, dat op zijn minst dient te gebeuren samen met de Verenigde Staten en eventueel de buurlanden van Su riname. De Kamerleden Weisglas (WD), Tommei (D66), De Hoop Schef- fer (CDA) en Melkert (PvdA) onthielden zich gisteren van of ficiële uitspraken over de vorm en de voorwaarden van mogelijk Nederlandse militaire bijstand aan de democratische regering van president Venetiaan. De Kamer is bang dat de opposi tie van Venetiaan de wind in de zeilen krijgt. „Daarom moeten we oppassen dat we geen provo cerende uitspraken doen", aldus Tommei. Onduidelijk is welke militairen Nederland beschikbaar heeft voor een actie in Suriname. Op Aruba en Curagao zitten drie honderd mariniers. Verder pa trouilleert het fregat Hr. Ms. Callenburgh met 190 man perso neel en een marine-vliegtuig van het type Orion in het Caribisch gebied. vervolg op buitenland - a5 zie ook commentaar - a3 Kom nu kennismaken met onze prachtige samengestelde programma's waaronder: 100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patmé programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 Vrijdag koopavond Lid Interieur Waarborgfonds. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De gangster-psy chose die in België ontstaan is bij de zoektocht naar de twee nog voortvluchtige Belgische misdadigers Basri Bajrami en Kaplan Murat, kan ertoe leiden dat rijks wachters ongelukken be gaan. Dat zegt de Belgische rijks wacht zelf, nadat de afgelopen dagen de verschillende politie diensten elkaar letterlijk voor de voeten liepen bij het contro leren van binnengekomen tips over de verblijfplaats van de twee criminelen. Murat en Basjrami ontsnapten twee weken geleden uit een Brusselse gevangenis na een grote opstand. Een derde lid van de bende van Haemers waartoe zij behoorden, Philip Lacroix, werd na een wilde klopjacht door heel België ge pakt. Murat en Basjrami zijn echter nog altijd spoorloos. „Vroeg of laat vallen er doden. Ófwel omdat rijkswachters en politiemensen op elkaar schie ten, ofwel omdat een brave burger wat te snel naar zijn broekzak grijpt om zijn identi teitspapieren te pakken en ie mand denkt dat hij een wapen grijpt", waarschuwde gisteren een woordvoerder van de rijks wacht in de Vlaamse krant Het Nieuwsblad. Kruimeldieven Volgens de zegsman dreigen nu ook kruimeldieven overhoop te worden geschoten omdat ze te snel weglopen met een gestolen handtas of omdat ze bij een achtervolging weigeren te stoppen. Maandagavond werd in de buurt van Luik een inzittende van een auto dodelijk geraakt door een agent in burger. De bestuurder was niet gestopt bij een controlepost. De rijks wacht zette de achtervolging in, maar een toevallig aanwezi ge agent van de gemeentepoli tie vuurde het dodelijke schot, zo werd achteraf duidelijk. De auto werd enkele uren na het voorval teruggevonden. Twee andere inzittenden waren spoorloos verdwenen, het slachtoffer hadden ze op de achterbank achtergelaten. Minder bloedig, maar zeker zo paniekerig ging het er afgelo pen maandag aan toe in Brus sel. Terwijl rechercheurs zo on opvallend mogelijk allerlei tips wilden natrekken, bleek de po litie in enkele van de negentien Brusselse gemeenten, al met veel vertoon aanwezig op de plek waar de voortvluchtige gangsters werden vermoed. In de Brusselse gemeente Sint- Joost-ten-Node stonden de persfotografen en televisie ploegen zelfs de rijkswacht op te wachten bij een café, waar iemand de ontsnapte misdadi gers had gezien. Overleg „Van enig overleg is geen spra ke meer", aldus de bezorgde rijkswacht-woordvoerder. „Waar iemand Kaplan Murat of Basri Bajrami meent te zien, wordt meteen groot alarm ge slagen. Meestal zijn andere po litiediensten met sirene al vijf keer voorbijgereden, voordat onze manschappen zich dis creet aanbieden om de tip na te gaan. Zo lukt het nooit." losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang WOENSDAG 12 MEI 1993 I I I I I de koers met bijna twintig pro cent terug naar f 41,50. J. van den Nieuwenhuyzen, eige naar van vijftig procent van de aandelen van de groep, zei giste ren dat de 'jo-jo-koers' van het aandeel Begemann het gevolg is van het ontbreken van een 'insti tutioneel vangnet'. De grote be leggingsinstellingen hebben het aandeel Begemann van de hand gedaan omdat tegen Van den Nieuwenhuyzen nog steeds een vooronderzoek loopt in verband met mogelijke handel met voor kennis in de HCS-affaire. zie ook economie - a7 I Acht Stealth - F-117- gevechtsjagers oefenen in juni een maand lang vanaf vliegbasis Gilze-Rijen. Omwonenden komen in actie tegen deze 'onzichtbare' lawaaischopper. ZIE ACHTERGROND- A 2 en REGIO Van onze Haagse redactie Den Haag - Na de gemeen teambtenaren, dreigen binnenkort ook de werk nemers bij de provincies in actie te komen. Bovendien is de kans groot dat van daag de onderhandelingen bij het Rijk en bij de wa terschappen worden afge broken en dat ook in die sectoren onrust ontstaat. Op Walcheren delen politiemen sen sinds enkele dagen geen be keuringen meer uit. Sommige ploegen draaien zogenaamde 'brandweer-diensten', wat in houdt dat ze zelf geen initiatief nemen, maar slechts reageren op meldingen. De betreffende mensen zijn het niet eens met hun functiewaar dering in het kader van de poli tiereorganisatie. Zo zijn bij voorbeeld in Goes en Vlissingen vervangend plaatselijke com mandanten wel opgewaardeerd en in Middelburg niet. Ze overwegen verdergaande ac ties. In Middelburg en Vlissingen wordt aan een boycot van de Ronde van Midden-Zeeland ge dacht, door te weigeren kruis punten tijdens dit wielerevene- ment op 22 mei vrij te houden. Het is niet bekend hoeveel poli tiemensen hun taken nu al be wust onvolledig uitvoeren, om dat het om individuele acties gaat. In Amsterdam is gisteren de sta kingsactie van de ambtenaren bij het openbaar vervoer zonder verkeerschaos verlopen. Veel fo rensen vertrokken eerder naar hun werk, deelden hun auto met anderen, namen een taxi of gin gen per fiets of lopend naar hun werk. Voorbarig Het overleg over een nieuwe cao voor de 14.000 provincieambte naren is al na twee overlegron den stukgelopen. Vrijdag bera den de bonden zich op een ulti matum aan de werkgevers. Evenals de gemeenteambtenaren zullen de provincieambtenaren een loonbod vragen dat de ver gelijking met de loonsverhogin gen in de particuliere sector kan doorstaan. Onderhandelaar Peter van der Wiel van het Interprovinciaal Werkgevers Verbond vindt een ultimatum voorbarig. „Het is verbijsterend. Wij waren nog volop in gesprek en dat overleg verliep constructief." Van der Wiel vindt dat de situatie bij de provincies niet kan worden ver geleken met die bij de gemeen ten, waar al zes keer vergeefs is geprobeerd tot een akkoord te komen. De werkgevers hebben de bon den uitgenodigd op 24 mei het overleg voort te zetten. Ze wij zen erop dat zij wel degelijk een loonbod hebben gedaan: 0,7 pro cent op 1 januari 1994 en een malig 6 procent van een maand salaris op 1 oktober dit jaar. Maar de bonden noemen dat bod voor de provincieambtenaren volstrekt onvoldoende. Onrust Morgen zullen de acht verschil lende werkgeversorganisaties bij de overheid zich beraden op de mogelijkheden het hoofd te bie den aan de onrust die in de hele overheidsector dreigt te ont staan. Probleem is dat het kabi net heeft uitgesproken dat de loonruimte voor dit jaar even groot kan zijn als die voor vorig jaar. Extra geld voor de beloning van ambtenaren hebben ge meenten, provincies en water schappen daarom niet. vervolg op binnenland - a3 Het wordt een vierde opeenvolgende zonnige en zeer warme zomerse dag. In de loop van de dag komt er meer bewolking met een grotere kans op onweer. Den Haag - „Sorry voor de overlast, maar zoals u nu even Den Haag niet in of uit kunt, zo worden wij geblokkeerd in onze mogelijkheden tot deelname aan het maatschappelijk ver keer." Die boodschap kregen gister middag automobilisten uitge reikt, die langdurig in de bran dende zon hopeloos vastzaten in de avondspits. Een groep van zo'n vijftig ge handicapten in rolstoelen bezet te een uur lang een van de belangrijkste uitvalswegen van de Hofstad, uit protest tegen de bezuinigingen op voorzieningen voor gehandicapten. Aandacht Met hun onaangekondigde blok kade-actie legden de rolstoel-ac tievoerders het verkeer in een groot deel van de stad volledig lam. De politie greep deze keer niet in. Na een uur maakte de groep het kruispunt weer vrij. Even later overhandigden zij burgemeester Havermans van Den Haag, van wie zij de komst geëist hadden, een petitie. Havermans zei hun zorg te delen en beloofde hun zaak aandacht te geven, zowel in zijn eigen gemeente als in de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG), waarvan hij voorzitter is. Eerder hadden de gehandicapten in de Tweede Kamer de debatten meegemaakt over de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandicapten, die daar gisteren en vandaag gevoerd worden. Volgens hen maakt die wet, in clusief de bezuinigingen op hun zorg, dat zij ver onder het be staansminimum raken. Ondoordacht De coalitiepartijen CDA en Pv dA steunen echter het voorstel van het kabinet om fors te bezui nigingen op de voorzieningen voor gehandicapten. Alle opposi tiepartijen vinden het voorstel ondoordacht en willen dat het kabinet beter aangeeft wat pre cies de gevolgen ervan zijn. Het kabinet wil gemeenten met ingang van 1 januari 1994 ver antwoordelijk maken voor be langrijke gehandicaptenvoorzie ningen als huisvesting en ver voer. Ook ouderen boven de 65 jaar moeten daarvan gebruik kunnen maken. Tilburg/Goes - De Zeeuwse ge meenten zijn niet blij met de plannen voor de bouw van mam moet-varkensbedrijven, die op verschillende plaatsen in de pro vincie worden ontwikkeld. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond is bang dat een al geheel verbod ook een blokkade is voor akkerbouwers, die op kleinere schaal varkens willen gaan houden. Tientallen melkveehouders uit West-Brabant zijn inmiddels neergestreken op voormalige ak kerbouwbedrijven in Zeeland. Omdat er hier relatief weinig dieren zijn, rusten in deze pro vincie nog volop mestrechten. „Er worden plannen gesmeed in de sfeer van graan voor mest. Een Zeeuwse boer krjgt een goe de prijs voor zijn graan van een Oostbrabantse veehouder die 'zijn' mest-overschot kwijt kan aan zijn Zeeuwse collega," aldus B. Boom van de gewestelijke Raad voor het Landbouwschap in Zeeland. zie ook zeeland c-1 (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcodes Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan- (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1