Zeeland Studiecentrum Aardenburg geboren oniputerpost voor statenleden kost Zeeland 4,6 ton per jaar Ifvalheffingen per huishouden stijgt in vijf jaar van 150 naar 385 Zeeuwse gemeenten houden komst varkenshouderijen nog tegen Nationale Jeugdronde viert tiende editie geeft li wat N Onderzoeksbureau moet intern conflict Omroep Zeeland gaan oplossen 4Files bedreigen economie van Zeeland en Brabant' aar. 2 personen. Volkshogeschool verandert na samengaan met Interhneair activiteitenpakket, naam en logo Lawaaiwerkgroep Breda tegen komst Amerikaanse vliegtuigen Stom-lozer» on -lozorosson kijken week in week uit in de ,Kteintjes"-rubrieken. Dat zijn elke /AN DE dag vole tienduizenden mensen. Het moot dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. destem zeeland WOENSDAG 12 MEI 1993 DEEL lÉÉ^®On ,onze verslaggever Kiddelburg -4,6 Ton per jaar. Dat gaat het ten om de 47 Zeeuwse Statenleden via jefoonlijnen van een elektronische brieven- s te voorzien, zodat ze de stukken, agenda's nota's van het Middelburgse provinciehuis liet meer bij de post vinden, maar supersnel helemaal bij de tijd op een door de rovincie betaalde PC met een printer van ree mille. heeft het aldus door high-tech geïnfor meerde statenlid, tevens de beschikking over een nog op te zetten databank, waarin hij of zij allerlei gegevens kan vinden. Gisteren behandelen Gedeputeerde Staten een no titie over een proef met het systeem (dat eind komend jaar operationeel kan zijn) waaraan negen statenleden hebben deelgenomen. De kosten van 4,6 ton per jaar, plus een eenmalige investering van 23 mille, zijn becijferd door ambtenaren. Het is een fors bedrag op het jaarlijks budget van de provincie. Ter vergelijking: voor uitvoering van het hele provinciale milieubeleidsplan is 8,5 ton voor een jaar uitgetrokken. Maar de deelnemers aan de proef zijn enthousiast, aldus de notitie. Zonder nu direct een oordeel te vellen over de kosten, hebben zijn behoefte aan de 'Electronic Mail' en de 'Databank Stateniruorma- tie'. Hoewel er nog tal van technische problemen moeten worden opgelost. De waarde is dat Statenleden, als het systeem goed werkt, sneller.en actueler geïnformeerd kunnen worden, terwijl de papierberg die de Abdij jaar lijks produceert kan slinken. Dit is trouwens betrekkelijk, meldt de notitie, want als statenleden op hun printertje van twee mille alle informatie Zeeuwen betalen fors meer M SKIST IF 120 Inhoud 108liter vermogen 6,5 Kg/ 24 uur. tare thermostaat. 2 ilelampjes. VIBINATIE MAGNETRON MF-1370. Drie in één. Hi-speed- mbinatie-oven Magnetron. Hete- Braden en bruinen zoals in een entionele oven 750Watt.5Magne-| tanden waaronder 2 ontdooistan-^ Voorverwarmen niet nodig^ Iitvrijstalen wanden. ■ORTTAS 1 PIEK! I 9 en lang... ill Uw kassabon^ volgens op de 8 weken lang, icker) worden tens van deze en in onze v laakt. onze verslaggever iMaas Jiddelburg - De Zeeuwse uishoudens zullen zeer ;rs moeten gaan bijbeta- voor de plannen die het tovinciaal bestuur heeft iet de nieuwe milieu- iendelijker manier van valinzameling. De ko tende vijf jaar zal de hef- j, die nu gemiddeld 150 lilden per jaar per huis- Duden bedraagt, groeien aar 385 gulden. Dat is >n stijging van 257 pro sit. wat krijgt de Zeeuw voor dat lid terug? Verschillende huis- lilcontainers bij de achterdeur, at om te beginnen. En er komt campagne om te bewerkstel- n dat de huishoudens minder al produceren. De rest is voor meeste Zeeuwen onzichtbaar, roenafval wordt apart van an- huisvuil ingezameld, het nu in sommige gemeenten op- lalsysteem voor koelkasten ordt groter opgezet, voor luw- en sloopafval komen in de ovincie puinbrekers te staan afval dat anders op belten stort wordt, wordt straks ver and in afvalovens. ieuw beleid Zeeuw betaalt fors voor dit amve beleid, dat gisteren is edgekeurd door Gedeputeerde aten (GS), De Zeeuw betaalt or het doen slinken van de rg en voor een beter mi ni Maar diezelfde Zeeuw, zo idt een berekening van GS, tl zonder het nieuwe systeem «r vijf jaar nog meer betalen in met het milieuvriendelijker ileid. Per huishouden zouden kosten van huisvuilverwijde- ig in 1989 dan geen 385 gul- maar 525 gulden per jaar •sten. Dat komt omdat dan el meer afval moet worden rbrand tegen hogere tarieven. ompostfabriek 'an het toekomstige tarief van gulden per jaar komt het Wdeel voor rekening van het "al dat dan toch nog verbrand M worden en van het compos- mi van groenafval in een com- stfabriek in het Sloegebied. •a's gemeld moet die fabriek 1010 Ï994 in bedrijf zijn. la doekje voor het bloeden mel- 8 GS in de bij het nieuwe geheten Provinciale Afvalstof - aplan gevoegde notitie, dat omenteel de kosten voor afval- rwijdering in Zeeland lager Nan elders in Nederland. En tos in Nederland wordt het k fors duurder, zodat Zeeland uit de pas zal gaan lopen oe gemiddeld in Nederland leven tarieven. "winciale staten moeten het 'euwe beleid nog goedkeuren. Van onze verslaggever Aardenburg - De Volksho geschool in Aardenburg be staat niet meer. Het insti tuut, dat al veertig jaar er varing heeft op het gebied van vorming, scholing, training, begeleiding en ad vies in Zeeland, gaat voortaan door het leven als Zeeland Studiecentrum. De nieuwe naam en het daarbij passende logo werd deze week aan het personeel ge presenteerd. Voor de nieuwe naam is geko zen omdat het totaalpakket aan activiteiten flink is verbreed met onder andere bedrijfsge richte trainingen, advies en on derzoek. Daarnaast zijn alle ac tiviteiten samengesmolten tot één organisatie. Dat was voor heen Volkshogeschool Zeeland en Interlineair. „Zeeland Stu diecentrum is moderner, veel- zijdiger en professioneler ge worden", aldus directeur L. D'Hoore. Zeeland Studiecentrum is ge huisvest in het geheel ver nieuwde en uitgebreide gebouw van Conferentiecentrum Zee land aan de Heerendreef in Aardenburg. Voor de verbou wing waren er veertig slaapka mers en drie zalen. Nu telt het conferentiecentrum negen cur sus- en conferentiezalen en ze ventig slaapkamers. Daarnaast een restaurant voor tweehon derd gasten. De verbouwing, die in twee etappes gebeurde, vergde een investering van 7,8 miljoen gulden. De acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten stonden garant voor deze inves tering. Bestaansrecht Volgens J. van Rest, voorzitter van het bestuur, had de Volks hogeschool in zijn oude vorm geen bestaansrecht meer. De overheid bezuinigde immers voor dertig procent op de subsi die en het was zaak voor het bestuur het werk over een an dere boeg te gooien. Er waren drie mogelijkheden. De zaak opdoeken, fuseren met een in stelling in Zuid-Holland of Brabant of een bredere weg inslaan. Voor het laatste werd gekozen. „Het draagvlak was te klein om voldoende omzet te halen. Fusie met een ander instituut vond het bestuur een ongewenste ontwikkeling. Want in Zeeland is plaats voor een studiecen trum. Om de verlangde omzet te halen moesten we wel investe ren. Het draagvlak van Aarden burg was niet toereikend om garant te staan. Vandaar dat alle acht gemeenten garant stonden. Toch wel een uniek feit". Nieuwe zakelijkheid, financiële zelfstandigheid zonder subsi die-afhankelijkheid en een marktgericht beleid werden de nieuwe voorwaarden. Het rijk geeft voortaan een subsidie per iedere afzonderlijke activiteit. „Zonder activiteit geen geld", noemde directeur L. D'Hoore het. „Wij moeten zorgen voor honderd procent inkomsten". Door de schaalvergroting werd het totaal aantal van circa der tig vormingscentra en volksho gescholen in Nederland terug gebracht tot veertien zelfstan dig werkende en levensvatbare instituten. Zeeland Studiecen trum is wel een van de kleinste in het land maar volgens D'Hoore biedt het wel een breed scala aan activiteiten. „Is mede veroorzaakt door de lig ging. We hebben een breed aan bod terwijl andere instituten gespecialiseerder werken". Zeeland Studiecentrum heeft zeven gespecialiseerde afdelin gen. Medezeggenschap, Bedrijf- strainingen, Gezondheidszorg, Landbouw, milieu en platte land, Maatschappelijke ontwik kelingen, Onderwijs en Volwas seneducatie en Internationale samenwerking. Daarnaast biedt het conferentiecentrum ruimte voor congressen. „Onlangs is begonnen met de opleiding voor milieu-inspecteur. Een geheel nieuwe loot", aldus de direc teur. D'Hoore schat de toekomst van Zeeland Studiecentrum roos kleurig in. „Dit jaar hebben we veertienduizend overnachtin gen wat neerkomt op vijfdui zend bezoekers. In '98 hopen we op achttienduizend overnach tingen te zitten en het moet mogelijk zijn door te groeien naar twintigduizend". Ook de omzet zit volgens de directeur in een stijgende lijn. „We zitten nu jaarlijks op 4,5 miljoen gulden. Dat zal op ter mijn zo'n acht miljoen gulden worden". De bredere opzet zorgde ook voor meer personeel. „We zijn begonnen met 38 mensen. Mo menteel werken er vijftig en we hopen in '98 op 75 personeelsle den te zitten. Dat zijn nog maar voorzichtige prognoses". Zeeland Studiecentrum wordt 10 juni officieel geopend door W. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland. Foto boven: Er is een toren tje aan het Zeeland Studie centrum in Aardenburg vast- gebouwd. Foto onder: Direc teur L. D'Hoore:,, We zijn moderner, professioneler en veelzijdiger geworden. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE ®n onze redactie landbouw j'Wg/Goes - Op diverse plaatsen elr)6 worden plannen ontwik- vo°r de bouw van mammoet- «wnsbedrijven. Daarbij worden «allen genoemd tot 20.000 var- eren^1' ^drijf. Vooralsnog blok je ^eeuwse gemeenten deze ont- lirirf 'vf'maar de Noordbrabantse >n ,t i B°erenbond is bang dat ado 6 verbod óók een blok- leirJS V0,0r akkerbouwers die op „..j re st)baal varkens willen gaan lm .?'i 0I? 20 bet rendement van "ci lenuemeni van aKkerbouwbedrijf te verbete- I- Boom van de gewestelijke Raad voor het Landbouwschap in Zeeland: „Als je afgaat op alle geruchten die de ronde doen, dan liggen er momenteel vanuit Noord-Brabant in diverse gemeenten in Zeeland in totaal vijftien aanvragen voor de bouw van varkensstallen. Daar bij doen duizelingwekkende aantallen de ronde. Feitelijk zijn er maar vier aanvragen te achterhalen en niet eens allemaal uit Noord-Brabant. Gemeen ten stellen zich te weer tegen die aan vragen. Volgens mij is dat niet nodig. Met de huidige planologische maatrege len mogen de mammoet-bedrijven, waarvan in de geruchten sprake is,, sowieso niet gebouwd worden. Maar aanscherping van de regels verhindert ook dat akkerbouw-bedïijven een uit weg kunnen vinden in de intensieve veehouderij. Dat zou een slechte zaak zijn. Want duidelijk is dat ae akker bouw uitwegen nodig heeft. De een zal het zoeken in de groente-teelt, de ander in slachtkuikens, een derde in varkens". Bij de gemeente Goes ligt een aanvraag van een Goes' akkerbouwbedrijf om drie bedrijven te bouwen voor in totaal 12.000 varkens. Een woordvoerder van de gemeente Goes: „Die aanvraag heeft twee aspecten. Planologisch kan het volgens de huidige regels niet.. Dan heb je nog de milieu-procedure. Die heeft 1100 bezwaarschriften opgeleverd. Fei telijk doen die bezwaren er niet toe, want planologisch kan het plan hele maal niet". Rinus van 't Westeinde, fruitteler in Nisse en lid van het hoofdbestuur van de NCB ziet de komst van mammoet varkensbedrijven naar Zeeland in het geheel niet zitten: „Achter dergelijke initiatieven steken veevoerbedrijven die hun omzet willen vergroten of slachter ijen die meer varkens aan de haken willen. Daar schieten wij in Zeeland helemaal niks mee op. We krijgen alleen toestanden als in Oost-Brabant. Wie wil dat?" De nu opduikende plannen én geruch ten hebben als achtergrond enerzijds het ruimte-gebrek en het mest-over- sehot in Noord-Brabant en anderzijds de malaise in de akkerbouw in Zeeland. Tientallen melkveehouders uit West- Brabant zijn inmiddels neergestreken op voormalige akkerbouwbedrijven in Zeeland. Omdat er in Zeeland relatief weinig dieren zijn, rusten in deze pro vincie nog volop mestrechten. Die ko men er simpelweg op neer dat een boer thuis gaan uitprinten vervalt dat voordeel weer voor een deel. Het uitrusten van de 47 statenleden met een PC, printer, modem en bijbehorende soft ware vergt een investering van 325 mille. Een forse besparing is te halen in de portokosten. Hoeveel dat is, meldt de notitie niet. Ook bestaat de mogelijkheid subsidie voor het project te ver krijgen, tot maximaal vijftig procent van de kosten over de eerste drie jaar. De notitie staat binnen kort ter discussie in de commissievergaderingen van provinciale staten. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks bestuur van Omroep Zeeland heeft het onderzoeksbureau GITP ingeschakeld om een slepend intern conflict op te lossen. Al jaren botert het niet echt tussen met name de actualiteitenre dactie en de top van de omroep, hoofdredacteur en directeur Flip Feij. Er zijn meningsverschillen over de te volgen journalis tieke koers, maar volgens bestuurslid Henk Koch is dat niet de reden dat het bureau is ingeschakeld. „Er zijn geen journalistie ke conflicten zover ik weet, er is wat gedoe zoals bij zoveel bedrijven, ook op het menselijke vlak," aldus Koch gisteren. Het is geen geheim in journalistiek Zeeland dat leden van de actualiteitenredactie meer vaart en minder, wat zij aanduiden met 'gezaperige kneuterigheid' in de programma's willen bren gen. Bestuurslid Koch wilde niet zeggen hoeveel het conflictbeheer- singsonderzoek de door het publiek gefinancierde omroep gaat kosten, „Daar heb ik geen behoefte aan, maar het onderzoek is al bezig en op het eind van de maand is het klaar, dan weten we meer," aldus Koch. VNO na enquête over bereikbaarheid bedrijven: Van onze verslaggever Tilburg - Files bedreigen de Zuidnederlandse economie. Die conclusie trekt de afdeling Noord-Brabant van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) na een enquête over de bereikbaarheid van 1948 grote en kleine bedrijven in ons land. Bijna veertig procent van de 360 ondervraagde ondernemingen in Zeeland, Brabant en Limburg zegt op enigerlei wijze last te ondervinden van files. Dat vari eert van een verminderde be reikbaarheid tot schade vanwege langere reistijden. Over het openbaar vervoer zijn de bedrijven nog slechter te spreken. Ongeveer tachtig pro cent van de Zuidnederlandse on dernemingen die aan de enquête meededen, klaagt over een mati ge tot slechte bereikbaarheid per trein of bus. Vergeleken met de andere onderzochte regio's springt het zuiden er op dit on derdeel zeer negatief uit. Volgens secretaris drs. J. de Vet van het VNO Noord-Brabant be vestigt dit onderzoek de eerder uitgesproken noodzaak tot een betere infrastructuur in Zeeland, Brabant en Limburg. „Dat is essentieel voor het func tioneren van de bedrijven", al dus De Vet. Hij denkt daarbij bijvoorbeeld aan de aanleg van de Zoomweg-Noord als tweede noord-zuidverbinding naast de A16, die via Breda loopt. Over afzonderlijke resultaten per provincie of per regio in Brabant weet hij niets te melden. „Zover zijn de enquête-resulta ten niet opgesplitst", aldus De Vet. Van onze verslaggever Roosendaal - De tiende Nationale Jeugdronde in Roosendaal heeft dit jaar een bijzonder tintje. net zo veel mest mag produceren als hij op zijn eigen land kwijt kan volgens nonnen van de overheid. Boom: „Je moet daar verder niet te schichtig over doen. Er worden momen teel sympathieke plannen gesmeed in de sfeer van graan voor mest. Een Zeeuwse boer krijgt een rendabele prijs voor zijn graan van een Oostbrabantse veehouder die het wat duurdere graan voor lief neemt omdat hij zijn mest-overschot kwijt kan bij zijn Zeeuwse collega. Maar waarom zou zo'n kringloop zich moeten afspelen over een grote afstand, in plaats van op een en hetzelfde, Zeeuwse bedrijf. Qver varkenshouderij moet je niet paniekerig doen. En ik zie het zo'n vaart niet lopen. Zeeland heeft' voorlopig nog geen infra-structuur voor de varkenshouderij". Het evenement, dat van 12 tot en met 18 juli door westelijk Noord-Brabant trekt, heeft dit jaar voor het eerst een verplaat sing. Om het jubileum te vieren, verkassen de 300 deelnemers en 200 begeleiders donderdag 15 juli naar Waalwijk om daar een etappe te rijden. De organisatie zoekt nog gastgezinnen voor de vele deelnemers die uit het hele land en ook uit België komen. Volgens Fred Hendriks, voorzit ter van de Stichting Nationale Jeugdronde, zijn de eerste ideeën voor het tienjarig bestaan vorig jaar al opgekomen. „Maar we wilden graag de opzet van de Jeugdronde behouden. Dus heb ben we een speciale extra dag toegevoegd en beginnen we nu op maandag in plaats van dins dag", aldus Hendriks. De rest van het programma ver schilt niet zo veel van voorgaan de jaren. De eerste dag wordt in Roosendaal het ploegenvoorstel- len en de proloog gehouden. De tweede dag vertrekt de karavaan naar De Heide in Bergen op Zoom, waar een veldrit wordt afgelegd. Woensdag is het ver- keersdoolhof in het Roosendaal- se Vrouwenhof aan de beurt. Verplaatsing Donderdag volgt dan de ver plaatsing naar Waalwijk. Behal ve een etappe in de omgeving, waarbij Sprang-Capelle en Kaatsheuvel worden aangedaan, bezoeken de deelnemers en bege leiders ook de Efteling. Vrijdag vertrekken de rennertjes naar Zundert waar op sportpark De Wildert een tijdrit wordt ver reden. Zaterdag is de vijfde en laatste etappe. Die dag wordt op Sterrebos, de leefgemeenschap voor geestelijk gehandicapten in Roosendaal, een behendigheids- rit afgelegd. Niet op de fiets, maar met een step. 's Avonds is dan de feestelijke intocht met bloemenhulde van de karavaan in Roosendaal. Zondag wordt het afsluitende hinderniscrite rium op de Markt verreden waarna de eindwinnaars worden gehuldigd. De inschrijving voor de Jeug dronde is deze week gestart bij de Roosendaalse VW. Volgens Hendriks moet deze tiende editie een klapper worden. „We mik ken op driehonderd deelnemers. Maar ik verwacht dat we de inschrijving wel eens eerder zou den moeten sluiten vanwege het grote aanbod. Het is goed om te zien dat dit evenement de laatste jaren steeds meer aan populari teit wint", meent de voorzitter. Van onze verslaggever Breda - De Bredase Lawaai werkgroep gaat protest aan tekenen tegen de tijdelijke komst van acht F-117 Stealth-jagers van de Ameri kaanse luchtmacht op de vliegbasis Gilze-Rijen. Deze voor radar onzichtbare vliegtuigen arriveren op 8 juni en blijven ongeveer een maand. Ze kunnen op Gilze-Rijen wor den gestationeerd omdat de ba sis ook ruimte biedt aan de Ame rikaanse luchtmacht. „We tekenen protest aan bij de gemeente, de provincie en bij de minister", zegt H. van Nieuw- stadt, voorzitter van de Lawaai werkgroep. Hij is kwaad. „Ei genlijk weten we niet eens waar we moeten protesteren, want we weten niet eens waar deze be slissing vandaan komt. Ze doen maar gewoon. Er is geen enkel overleg over geweest. Vergeef me de uitdrukking, maar het lijkt wel maffia." Het meest heeft de Lawaaiwerk groep zich nog verbaasd over het feit dat er ook 's nachts gevlogen kan worden. „Als er tot 22.00 uur gevlogen wordt, zoals nu, kim je je nog ergens op richten. Maar ze kunnen wel tot 2.00 uur 's nachts doorvliegen en ze ma ken nog veel meer herrie dan de F-16's ook. Dit is buiten alle proporties." Op voorhand protesten indienen bij verschillende instanties is het enige wat de werkgroep kan doen. „Daarna kunnen we hoog uit nog actie voeren als het te laat is", zegt Van Nieuwstadt.

de Stem | 1993 | | pagina 13