Verkiezing jong sporttalent 'Voorkeur voor driebanden' Jaap de Blaaij neemt afscheid Frans van Dongen: 'Ambiance komt er sportief niet uit Bierkas V op dree uws KORT [de stem SPORT Jreskens fTEN Tijdens Zeeuws sportgala 1993 in Groenewoud te Kapelle B3 Terneuzenaar Cees Wissel talentvolle biljarter Krasse zeventiger blikt terug op sfeervol verleden landigheden is het En in Breskens van ns de Roscoprace Van onze sportmedewerker Arnemuiden - Voor de derde „aal houdt de Zeeuwse Sportraad de verkiezing van jong sporttalent. Deze keer in sporthal Groenewoud in Ka palle waar een veertigta is ae noscoprace sportbonden zijn keus moet 'ind om tot een 'zeesla? maken tussen drie genomi cs neerden. Dit zi]n Kelly Bouwman, Monique Sloot das maker en Anjolie Wisse. pit trio bleef over na overleg wera mJ tónnen het comité aanmoedin- tweede achter Hans Zuil ginêsPr?3s' *?r(*er naar ju in met Twee Gezustenio Marion Xan Dorssrai en tnat- idag eveneens tweede NRJ-Ball van Roland ir had moeten laten - ■m»»"»z,~~ Lderbaan werd toen vi» van de Zeeuwse Sportraad en i J verder bestond Ton Kienhuis, di- Br de winst over twee de IMS-klas 4-5 ging llzege naar Showtime 1 Adriaanse. Deze werd n* comité dat geleid werd door Roel 7 Bloembergen, vine-voorzitter SU ardoor de wisseltrofee Middelburger gj» n Pierre Is naar de Trebots van Pierre Debrê I de IMS-klasse 6-7 ren er in deze groep |en die de eindstreep haafj |de first class 8, waarin ge: werd zonder handicap alle boten gelijk zijn, jiy Migom de Roscoprace \udacieux van Geatan J ns en Shipshop Granini lil Pilate. In de Schelden® pee werd Migon tweede letan Janssens en moest lernautic van de Belg Den lie voor laten gaan. Migomj Is een prima zeilstar! pdanks dat de wind de zeik I organisatie parten speeli Ikte men in Breskens niet) Vreden terug op de openings s. Het aantal deelnemers |j at groter kunnen zijn. In edstrijden kwamen 33 j, In de start. „Een leuk |or een aardig gevecht," mdj Roy van Aller, die samen a Ihtgenote Ria de regie in te 5°°' In had. reeuws kampioenschap laleompetitie heeft de vr« goede stap gezet door best of three nipt van h larian Tromp, die een steil Jdruk maakte, gaf geen km i hield haar doel schoon. Dn bze zege kan HVSV zondag, Et tweede duel tegen GSCopi pl staat, bij winst kampioen a eeland worden. Deze titel g« fccht op promotie naar de dat pvisie landelijk. BANNEN ■VSV-DELTA SPORT 2 13-11 IVSV kwam er niet aan te 'anaf het beginsignaal had a Sport 2 het initiatief. Bi ust keek 'HVSV al tegen -9-achterstand aan. In de tw e termijn speelde de Terna ense ploeg eveneens onder ij unnen. Delta Sport 2 liepJ' ok uit naar een toch nog ruis n verdiende zege. Door 'inst kan Delta Sport 2 zonda 3 mei in de thuiswedstrijd ka® ioen worden, maar dan moeti vel weer gewonnen worden IVSV. De beste papieren Ii| u bij de Zierikzeese ploeg. n Gent reed in het Belgischs aats. afgelast raauw, die voor woensdag 12 im organisatorische redenen nan i bij de vrouwen en Fra® i schreven de kwart triathlon naam. Heeren won met De als tweede eindigende kwam twaalf minuten lat® een winnende tijd optekenen ilon ging de winst naar Re® rde bij de jeugd. Aardenburg rede klasse van de afdelinj ka Marion'. leet Floris-Jan Koole gmg. Een recteur van deze raad, de spor tjournalisten Ton Koomen na mens Dagblad De Stem, Joop van de Berg (PZC), Koen Mijn heer (Omroep Zeeland) en Rolf Westerhout (provinciaal spor tambtenaar). Deze groep koos voornoemd trio uit een twaalftal aanmeldingen. Bij deze keus bleef het dit jaar voor het eerst. Eerder werd de winnaar door dit comité geko zen. Daar stapte men van af. De keus is nu aan een veertigtal sportbonden, die hun afgevaar digden op vrijdag 14 mei in Kapelle hun stem uit laten bren gen. In totaal worden er 120 stemmen uitgebracht. Drie per bond. De spanning rond de verkiezing zal dit, zo verwacht men, ten goede komen. De drie genomi neerden, in dit geval allemaal meisjes, komen uit drie verschil lende sporttakken. Monique Slootmaker uit Nieuwerkerk is turnster, Anjolie Wisse uit Goes is atlete en Kelly Bouwman uit Oostburg is tennister. De 14-jarige Kelly Bouwman wordt als een van de grootste tennista lenten in Nederland gezien. Op de nationale ranglijst staat zij momenteel derde. Vorig jaar werd zijn als 13-jarige derde in de leeftijdsgroep tot 14 jaar na dat zij eerder in 1991 kampioene van Nederland werd in de groep tot en met 12 jaar. De Oostburg- se is lid van Ludo et Emergo uit Oostburg en komt verder uit voor de Zeeuwse Tennis Combi natie en De Schelde in Vlissin- gen. In Zeeland is zij titelhoud- ster bij de vrouwen in de hoogste klasse. Monique Slootmaker is 15 jaar en is lid van Delta Sport uit Zierikzee. Een vereniging die haar in 1982 in de turnselectie opnam. In 1989 werd zij opgeno men in de nationale selectie en trainde in sportcentrum Papen dal. Tussentijds trainde zij onder de Russische toptrainer Orlov in Groningen. Haar specialiteiten zijn met name brug en balk. Tijdens de nationale kampioen schappen werd zijn in 1986 eer ste in de klasse 4 en in 1989 winnares in de klasse 1. In 1987 en 1988 werd zij zilveren plak- winnares in respectievelijk de tweede klasse 3 en 2. In 1991 werd Monique Slootmaker twee de in de Olypische klasse en tweede Nederlandse op de Euro pese kampioenschappen voor de jeugd. Vorig jaar werd zijn weer tweede tijdens de Nederlandse kampioenschappen in de nieuwe klasse 1 A en beste Nederlandse op de Europese titelstrijd. Moni que Slootmaker kan als een evenknie van Elvira Becks wor den gezien. Deze turnster, die naam maakte tijdens de Olympi sche Spelen in Barcelona, is in middels danseres geworden. Anjolie Wisse is 16 jaar en geldt als een talent op de 800 meter. Evenals de 'gouden' Ellen van Langen beschikt zij over een WOENSDAG 12 MEI 1993 fenomenale eindsprint. Anjolie Wisse heeft de nationale titel indoor meisjes B op voornoemde afstand in haar bezit. In 1992 won de Goese het Nederlands veldloopkampioenschap over 2250 meter. Dit jaar prolongeer de zij haar titel door in Harder wijk opnieuw de snelste te zijn. Momenteel staat Anjolie Wisse in haar categorie eerste op de nationale ranglijst over 800 me ter en neemt zij op de 1500 meter de vijfde plaats in. Uit dit drietal moet dus de win nares Zeeuws sporttalent 1993 komen. Haar wacht 5000 gulden als aanmoedigingsprijs. De ver kiezing is zoals gemeld in sport hal Groenewoud te Kapelle op vrijdag 14 mei. Na de opening, om 18.45 uur, van het sportgala door Jan Kruize, voorzitter van de Zeeuwse Sportraad en een welkomswoord door J. van Bom mel, burgemeester van Kapelle, volgt er een sportdemonstratie en een videopresentatie van de genomineerden. Om 20.00 uur gaat de verkiezing van start. Een interview met Floris-Jan Koole en een pauze gevolgd door sportdemonstraties wordt gebruikt om de stemmen te tellen. Omstreeks 20.40 uur wordt de aanmoedingingsprijs door de sportgedeputeerde van de provincie Zeeland overhan digd. De waarderingen voor de genomineerden worden vervol gens door G. de Maat, sportwet houder van Kapelle, uitgereikt. Het sportgala wordt gepresen teerd door Leen Beckers, presen tatrice van de BRT, die dat in de vorige edities met verve deed. Aardenburg viert jubileum r onze medewerker Fred Rabout Aardenburg - Zestig jaar georganiseerd voetbal in Aardenburg. Reden om aan de Heerendreef een feestje te bouwen, al staan de zaken er op het sportie ve vlak niet al te florissant voor. Op de ranglijsten aan de muur van de kantine immers staan de drie op zondag voetballende se niorenteams aan de ver keerde kant van de rang lijst. VOETBAL Het zaterdagteam en de jeugd doen het aanmerkelijk beter. „Ik maak een slechte periode door," stelt de 68-jarige Willy de Cocq, pl45 jaar bij zijn clubje en dan 'meer bepaald bij de jeugd be trokken. „Dit is toch onbegrijpe lijk als je ziet hoeveel jeugd er hier rondloopt en éénmaal bij de senioren is het afgelopen." "'oorzitter Frans van Dongen moet het allean maar beamen. „We zijn een club met enorm veel ambiance, een uitstekende sfeer, maar sportief is het de laatste jaren bij onze senioren huilen met de pet op. Waar het aan ligt? Mentaliteitskwestie, maar toch ook de concurrentie die wij hier aan de grens van de Belgische clubs hebben, waar ze gemakkelijk met de frankskes over de brug komen. Voeg daar bij het tijdsverschijnsel dat de jeugd van een jaar of achttien graag een zakcentje wil bijver dienen om te gaan stappen en ik denk dat we de koe bij horens vatten. Drie elftallen die tegen de degradatie moeten strijden. Het is inderdaad hard en moet je dan nog feesten zou je je kunnen afvragen?" Verder Dat doet men uiteraard wel, want het leven gaat verder en zestig jaar wordt je maar één keer. Het schijnt trouwens ge bruikelijk te zijn dat men in Aardenburg in een jubilerend jaar degradeert, want dat was ook zo toen de club 25 jaar bestond, weet Carlo de Baerde- maecker zich te herinneren. De Baerdemaecker vormt samen met Ronald Buzeijn, Ronald Quataert, Paul Scherbeijn, Sjaak Tellier, Henk van Sprundel, Erik de Rijcke, Henny Ginneberghe en Peter de Vrieze de jubileum commissie. Een commissie zonder voorzit ter. „We zijn allemaal gelijk, democratischer kan het niet," aldus De Baerdemaecker. Hij weet te melden dat AVC, zoals de Aardenburgse voetbalclub af gekort in de boeken staat, op 2 maart 1933 het levenlicht mocht aanschouwen. Er werd overigens al vroeg gevoetbald toen opzich ter Snijders uit 'Holland' in Aar denburg kwam werken. Dat zo rond 1913. Hij richtte AW op, wat later een 'club voor protes tanten' zou worden. Kapelaan Fassaert zou de 'katholieken' aan het voetbal helpen. Hij stond aan de wieg van Cadsandria, wat later FC Aardenburg werd en het in een zinderende finale tegen Terneu- zen zou schoppen tot kampioen van Zeeuws-Vlaanderen. Toen Richard Verstraete en Johan Pie- ■ters, respectievleijk van FCA en AW, elkaar vonden kwam de fusieclub en dus het huidige AVC tot stand. Sportpark Dat betekent dat de club dus al zestig jaar is geworden, maar om de competitie niet te verstoren werden de feestelijkheden voor vrijdag 21 en zaterdag 22 mei gepland. Dit alles op het Burge meester van Dongen-sportpark, genoemd naar de vader van de huidige voorzitter en één van de grootste Aardenburgers, burge meester, statenlid en kamerlid. Een sportpark dat kort na de oorlog werd betrokken en dat lange tijd het pareltje was in West-Zeeuws-Vlaanderen, mede gezien zijn unieke ligging nabij het landgoed De Elderschans. Voetballend was de derde klasse het hoogste wat men bereikte. Jarenlang was men een degelijke vierdeklasser, maar de laatste jaren moet men het met minder stellen met als absoluut diepte punt een aantal jaren tweede klasse onderafdeling. De sportie ve hoogtepunten zijn dan ook Enkele leden van de jubi leumcommissie van Aarden burg. Van links naar rechts: Paul Scherbeijn, Carlo de Bae- rdemaeker, Henk van Sprun del en Ronald Quataert. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE schaars, maar Ronald Quataert weet er nog wel eentje te melden uit zijn actieve periode. „We speelden in 1980 de kwartfinale van de districtsbeker in en tegen RBC. We verloren, maar dat was zeker geen schande." Ondanks de weinige hoogtepun ten heeft Aardenburg veel goede voetballers voortgebracht. Ri chard 'Sar' de Vriend keepte ooit in het Nederlands jeugdelftal, Sjaak de Cocq bracht het on danks zijn handicap (hij miste door een ongeval een arm) tot NAC, de gebroeders Omer en Rob Moens zijn bekende namen op de Zeeuwse velden. Met name Rob, die onder meer uitkwam voor HW'24 en het Vlissingen dat nationaal amateurkampioen werd, was een spits van grote klasse. De laatste die tot het betaalde voetbal doordrong was Rudy Snauwaert, die in het Bel gische SK Roeselare speelde al vorens naar het Breskens in zijn topjaren te verkassen. Op dit moment spelen Steven de Croock en Martin Wijffels in de jeugd van Cercle Brugge. Grote hofleverancier was en is nog steeds (zeker bij de jeugd) de kern Eede. Juist daarom betreurt men het in Aardenburg dat daar een aantal jaren geleden een ploeg werd opgericht, die in een Belgische 'wilde bond', speelt. De mannen van 'Djee' hebben het Aardenburgse voetbal immers altijd positieve impulsen gege ven. Zorgen dus op het sportieve vlak, maar de verjaardag is voorbereid en zal Aardenburg kennende ook gevierd worden. PROGRAMMA Vrijdag 21 mei: 14.00 uur start spel- middag voor de jeugd, 17.00 uur .einde spelmiddag met aansluitend een maaltijd in de kantine voor alle deelnemers, 19.00 uur play back show voor de jeugd in de feesttent, 21.30 uur prijstuitreiking spelmid- dag/play backshow, 22.00 uur feest avond met disco Pleyte. Zaterdag 22 mei: 13.30 uur start zeskamp met twintig zeventallen, 17.00 uur einde zeskamp, 19 00 uur officiële receptie in feesttent, 20.00 uur start feestavond met medewer king van Band Lisesco met tijdens de pauze prijsuitreiking zeskamp. irg is er vrij vlug in ontslagen trainersduo Mam# euwe man. Hij trainde in hel i Hoek en Breskens. euws-Vlaming met een 122e plaats de ee®'' Brugge. De Aardenburger na nodig van 55 minuten en jende vrouw in 1.02.11- Vet® I naar een tijd van 1.08.47. deze loop die beheerst we en door Russen. electie ie jongens tot 13 jaar heeft 1" 't 4-0 van AZW BI verloren beide ploegen gaf de doornm sterker AZW BI de eindsta^ Jochem van Leeuwen (2x) ood Zeeland goed tegensta» BI, maar vond bij de schaa op zijn weg. Van onze biljartmedewerker Terneuzen - Het zal de bil jartliefhebbers dit seizoen opgevallen zijn dat Cees Wis sel van Concordia Terneuzen zich vooral in het driebanden manifesteerde. In voorgaande seizoenen trad de 33-jarige Terneuzenaar in vrijwel alle spelsoorten op de voorgond. Als het aan hem ligt is dat verleden tijd. Hij wil zich vooral toeleggen op het drie banden, de spelsoort waarin mj dit seizoen een behoorlij ke progressie maakte. ■Mijn voorkeur gaat nu uit naar et driebanden. Ik speelde de andere spelsoorten, zoals libre, kader 38/2 en bandstoten ook Staag, maar als je aan alles deel nemen gaat er veel tijd in '"en. In de voorgaande jaren as ik in alle spelsoorten van de Pari'i Als je daarnaast, zoals ik, os nog deelneem aan de team- strijden driebanden klein en driebanden groot biljart, dan 11 if We' vrijwel wekelijks be- 1'8- Neem daar nog bij dat je voor de spelsoorten libre v., r apart moeten trainen hiw z?' duidelijk zijn dat jarten dan een groot gedeelte Je vrije tijd opslokt. Af en je toch ook eens thuis va*J is re<*en dat ik me koi, 1 VoJgend seizoen hoofdza- S beperken tot drieban- ria„ °k bet bandstoten zal ik „waarschijnlijk links laten "8gen, aldus Cees Wissel, „i, ZIin voorkeur momentêel klinkt naar bet driebanden SDekn ület zo vreemd. In die pelsoort Zette Wissel de laatste nePr ",en knappe prestaties naaiyonS jaar zelfs op natio- mveau. Ook dit seizoen trok Cees Wissel, de Terneuzense biljartcrack die zich in het komende seizoen vooral op driebanden gaat concentreren. FOTO WIM KOOYMAN hij die lijn door. „Het gaat over het algemeen goed. Niet altijd, want in het toernooi van ABC/'t Zonneke in Breskens heb ik niet goed gespeeld. Het liep eigenlijk het gehele toernooi niet naar wens, maar ik worstelde me wel steeds via driesetters door alle partijen heen en bereikte zelfs nog de finale. Daarin was het pet. Het gehele seizoen bekeken ging het wel goed. Tijdens plaatsings wedstrijden hoofdklasse drie banden klein biljart behaalde ik een algemeen gemidelde van rond de 0,850. Daar was ik zeer tevreden mee. Vooral gezien de lengte van de partijen. Ook met mijn prestatie tijdens de voor wedstrijden tweede klasse drie banden groot biljart was ik con tent. Ik eindigde in Rilland-Bath met 0,625 en scoorde elf match- punten. Ik hoopte nog in aan merking te komen voor de natio nale eidnstrijd, maar een blik in het nationale biljartorgaan naar dezelfde voorwedstrijden in het vorige seizoen leerde me dat die kans erg klein zou zijn. Dat klopte ook, want ik kwam in de verste verte niet in aanmerking voor een plaats in de eindstrijd." Met de genoemde resultaten was de koek nog niet op voor Wissel. Hij behaalde een eervolle tweede plaats in het officieus kampioen schap van Zeeland hoofdklasse driebanden en scoorde in die titelstrijd een moyenne van ruim 0,800. Dat gaf aan dat zijn pres tatie tijdens de voorwedstrijden eerder dit seizoen geen uitschie ter was. Er was overigens meer succes, maar dan in teamverband. Met het team van Concordia, waarin hij samen uitkomt met Cees J. Wissel, Rini Dey en Willy Devol- der, pakte hij de districtstitel en speelde over de gehele competi tie met een algemeen gemiddelde van 0,747. Met het behalen van die titel is Concordia ook ge rechtigd deel te nemen aan de gewestelijke finale. Maar ook met het driebandenteam van 't Bierwinkeltje op groot biljart werd de eerste plaats veroverd binnen de grenzen van het dis trict Zeeuws-Vlaanderen. Met overmacht pakte dat team, be staande uit Cees Wissel, Gen- naro Pecoraro, Fons Baart en Marcel van Mil de titel. Daarmee kreeg een al zo succesvol seizoen nog eens extra glans voor Cees Wissel. Door onze medewerker Peter Snelders Sas van Gent - Het doek is gevallen. Na ruim 38 jaar actief te zijn geweest in KN VB-verband, moest Jaap de Blaaij uit Sas van Gent af scheid nemen als scheids rechter en consul. Moest, omdat hij naar maatstaven van die voetbalbond de 'pensioengerechtigde' leef tijd had bereikt. „Ik zal het missen. Het arbitre- ren en het keuren van de velden is door de jaren heen toch een vast patroon in je leven gewor den. Dat verandert. Het was gelukkig niet zo dat ik van de ene op de andere dag moest stoppen. De laatste twee jaar waren mijn activiteiten al sterk beperkt. Na een maagbloeding ben ik het rustiger aan gaan doen. Ik heb het daarna wat afgebouwd," aldus de krasse zeventiger. Ongeveer 38 jaar geleden meld de hij zich aan als beginnend scheidsrechter. De reden? „In die tijd was het nogal 'in' om te gaan fluiten. Onder leiding van Henk Mos en Ko Scheele, bij zonder fijne mensen, legde ik met nog enkele jongens hier uit de buurt met goed gevolg het examen af. We mochten in de afdeling fluiten. Ik herinner me de eerste wedstrijd nog als de dag van gisteren. Dat was Spui-AZW. Spui was ook een club waar je altijd gastvrij ont vangen werd. Twee jaar heb ik in de afdeling gefloten. Daarna stroomde ik door naar de KNVB. In het eerste half jaar arbitreerde ik in de reserve klassen, maar daarna begon ik standaardteams te leiden in de Jaap de Blaaij, de Sassenaar die er na een rijke loopbaan in de voetballerij een punt achter gezet heeft. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE. vierde klasse." Hij stroomde vrij snel door naar de top derde klasse en werd door veel men sen gerespecteerd door zijn recht-toe-recht-aan-mentali- teit. Mooie tijden „Dat waren mooie tijden," her innert hij zich nog. „Fraaie duels waren bijvoorbeeld de streekduels Goes-Zierikzee, Breskens-Oostburg, STEEN- Breskens en ook bij Vogelwaar de leidde ik graag wedstrijden. De sfeer die toen rond en in wedstrijden hing is niet verge lijkbaar met hetgeen zich nu op de velden afspeelt. De ver draagzaamheid onder de spe lers en ten opzichte van de scheidsrechter was toen veel groter. Er was onderling res pect. Dat bestaat tegenwoordig nauwelijks meer. Er.wordt con stant tegen een scheidsrechter aan gepraat. Niets wordt gela ten geaccepteerd, steeds is er wel een weerwoord. Ik kan goed begrijpen dat er tegen woordig een tekort is aan scheidsrechters. Je moet de huid van een olifant hebben om dat allemaal te kunnen verdra gen. In feite begint het al bij de jeugd. Daar is het verbaal ver mogen al aanwezig. Dat wordt nog eens ondersteund door sommige leiders en ook door ouders. De arbitrage van nu is niet meer vergelijkbaar met de tijd dat ik KNVB floot. Het is. nu veel moeilijker. Door ;de reacties van spelers, publiek en soms ook bestuur, maar ook doordat het voetbal over het algemeen sneller is. Ik denk niet dat ik in deze tijd zoveel vreugde aan het arbitreren zou beleven als dat in 'mijn tijd' het geval was. Toen waren er na tuurlijk ook wel eens proble men. Die loste je meestal op zonder al te veel moeilijkheden. In heel mijn loopbaan geloof ik niet dat ik meer dan vijf spelers uit het veld heb gestuurd. Zelfs dat werd meestal geaccepteerd. Na de wedstrijd was dat over en kon je met die jongens aan de bar rustig een pintje drin ken." Lange ritten Jaap de Blaaij had veel voor zijn sport over. Naar alle wed strijden ging hij per openbaar vervoer. „Dat waren soms wel eens lange ritten. Daar zag ik echter nooit tegenop. Als je iets met hart en ziel doet, dan vormt dat geen probleem. Als je bijvoorbeeld een wedstrijd in Goes moest leiden was je een hele dag onderweg. De bus naar Terneuzen, het veer Ter- neuzen-Hoedekenskerke, het trammetje van Hoedekenskerke naar Goes en dan vanaf het statioon nog een dikke twintig minuten lopen naar het sport park. Het klinkt nu wat onbe grijpelijk, maar het hoorde er toen gewoon bij." Jarenlang fungeerde hij ook als consul en was tussendoor even eens nog een aantal jaren rap porteur. Als consul volgde hij Fred Kindt op. „Toen Fred stopte stuurde hij een aanbeve lingsbriefje voor mij naar de KNVB en ik was consul. Tegen woordig geldt een ander crite rium. Wie me nu opvolgt weet ik niet. Ik heb wel geadviseerd om iemand te nemen. Maar of ze daar gehoor aan geven?" Van die KNVB kreeg hij voor zijn jaren trouwe dienst en in zet de gouden waarderings- speld. Op de vraag of hij daar blij mee is, zegt hij: '.Natuurlijk doet dat me wat. Normaal ben ik niet zo gesteld op dergelijke dingen, maar dit trof me echt. Vooral de begeleidende oorkon de sprak me erg aan."

de Stem | 1993 | | pagina 11