ANDIJVIE EN KIPKARBONADE. Paus distantieert zich in Sicilië openlijk van maffia jjEENDERT MD Gratis reizen beperkt tot weekend of werkweek Jongerenprotest in Den Haag wordt slagveld KOOP MET ZEKERHEID Ajax wint opnieuw Moslims vechten door ondanks bestand Bosnië -BS E 4 xel: belasting [3% omhoog [Bronzen Roos [voor De Leeuw Titel nadert voor PSV iVAC mist ïeilig vuur lominger aan cop in Vuelta jen risico ziektekosten gaat omhoog' legeringscrisis n Israël IN DEZE KRANT: M erijntje - P i Parachutist half uur lang 'meegesleurd' Warm met kans op b Andijvie, kilo Kipkarbonade, ca. 2000 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. J Met v.d. Born valt te praten! jjlj spinveld 37 Breda Tel. 076-2p^^ s£ BIBUQfo .%OD€L^ MAANDAG 10 MEI 1993 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang I I I I I né Klijn |to love - en Queen Ice- er one - BZN Irms - Bon Jovi bes-Bon Jovi I American Ice 2 Trance tuis - Vera Mann ir me up - crazy for you - fridge feet your love - |he cradle - he way love goes - >n hooray - nature llet you down - Ith a capital S - pwer lith you - lllywood Project bngens- euw [at heart- (et zo moeilijk - lek - Consolidated an - Willeke Alberti gnd soul? - i Monster In to me - ackson nothing - Souston Ihe's mine - I me love - Robin S I do a thing - Ik they say - |wie ng Idse Top 40 Luve- lichael and Queen the Way Love Goes lackson hat She Wants - ■ase it (A La La La La "inner Circle ybody Hurts - REM feak Me-Silk lhat's the Way Love [lanet Jackson former - Snow |ve Is - Vanessa ns and Brian McKnight lave Nothing - ly Houston Wel - Met uitzondering van de Koonforensen- en onroerend «oedbelasting wil het gemeente- estuur van Axel de belastingen n tarieven trendmatig verhogen met drie procent. Dat schrijven burgemeester en wethouders in je voorjaarsnota van de gemeen- jeAxel. ZIE ZEELAND-A5 iMontreux - Cabaretier en tv-ma- [kerPaul de Leeuw heeft met zijn programma 'De schreeuw van de eeuw' de Bronzen Roos gewon nen op het Festival van jontreux in Zwitserland. De Leeuw was door velen getipt ioor de Gouden Roos, maar rreep uiteindelijk naast de ioofdprijs. ZIE BINNENLAND - A3 Eindhoven - Het landskam- lioenschap nadert voor PSV. De ïindhovenaren versloegen in jeventer Go Ahead Eagles met 1-0 en zagen tot hun genoegen ijax met 5-2 van de enig over bleven concurrent Feyenoord rinnen. PSV heeft nu 47 punten lit 29 wedstrijden, Feyenoord 'oigt met 46 uit 30 en Ajax met Suit 30. zie sport -b2 )en Haag - Het Bredase NAC niste gisteren in Den Haag tij lens het treffen met ADO Den laag het heilige vuur. De Breda- laars speelden zonder hart en «rloren met 3-2. Dat betekent lat NAC eventuele promotie laar de eredivisie via de na- ompetitie zal moeten afdwin- [en. zie sport -bi 'aldescaray - De Zwitser Ro- linger heeft de leiding genomen n de Ronde van Spanje. De finnaar van de Vuelta van vorig aar zegevierde gisteren in een lerg-etappe en verdrong zijn tndgenoot Alex Zülle uit de Eiderstrui. i zie sport -b4 lilversum - Het kabinet be preekt de mogelijkheid om de "en bijdragen en het eigen risi- voor ziektekosten te verho- i. Dat heeft minister Andries- van Economische Zaken gis- eren gezegd. Het kabinet zou ich volgens hem ook beraden iver een verzekering die een sort mengvorm is van particu- lere en ziekenfondsverzekering. '■ZIE BINNENLAND - A3 fruzalem - In Israël is een rege- ®gscrisis ontstaan door het ptslag van minister van Bin- snlandse Zaken Arye Deri. Met stapte ook de ultra-ortho- °xe Shas-partij uit de rege- ®gscoahtie uit protest tegen r afblijven van de linkse mi- jster van Onderwijs Aloni. ■ZIE BUITENLAND - A4 Vandaag 2 KATERNEN Extra op maandag A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5/A6 consument A7 BTV-programma's A8 Sport deel B MEppers OV-kaart blijft bestaan 'vW H Een politiehond staat zijn baasjes op vervaarlijke wijze bij in de charges tegen demonstrerende jongeren. foto ani Kamervragen over 'provocerend optreden' van politie Door Jeroen den Blijker Den Haag - De landelijke jongerenmanifestatie tegen het kabinetsbeleid is zater dag in Den Haag uitgelopen op een massaal treffen met de politie. De ME voerde daarbij talloze charges uit. In totaal zijn er 53 aanhoudingen ver richt. „En dan nog even een groet aan al die lieve ooms en tantes van de politie", schreeuwt presenta trice Gülnaz Asian door de mi crofoon over de hoofden van de twintigduizend jongeren die za terdagmiddag op het Haagse Malieveld bijeenkomen uit pro test tegen het kabinetsbeleid. „We houden van jullie", voegt ze er nog olijk aan toe. Een uit spraak die met luid gejuich in ontvangst wordt genomen. Maar twee uur later is de sfeer in Den Haag uiterst grimmig en chaotisch. Over de anders zo rustieke Lange Vijverberg ren nen ME'ers langs de Hofvijver. Ze drijven demonstranten voor zich uit, zich met schilden be schermend tegen stenen en stok ken. Wapenstokken zwiepen. Honden bijten. Waterkannonen spuiten. Jongeren worden ME- bussen ingesleurd, afgevoerd naar het Haagse politiebureau. Een jongen krijgt een forse haal. Zijn lichaam knakt. Bewusteloos blijft hij liggen in een goot, ver trapt door vluchtende demon stranten. Politiemensen rennen op hem af, proberen hem tot bewustzijn te brengen. Fotogra fen zien een buitenkansje. Zijn vriend schreeuwt huilend naar de ME'ers: „Zwijnen zijn jullie. Fascisten." Even later sleept hij zijn makker naar veiliger oor den, waar de jongen bij zijn postieven komt. Een meisje loopt doodkalm op een ME'er af die zich in een peleton heeft opgesteld: „Spreek je al een beetje Duits?". Een opmerking die ze kan bekopen Een ME'er zit onder de verf. Militante jongeren gaven zaterdag het startsein voor de strijd met het gooien van verfbommen en stenen. foto anp met een klap van de wapenstok. Ze rent weg, achternagezeten door vier ME'ers. Pas als een jongen in de richting van de achtervolgers een steen gooit, is ze veilig. De politiemensen wer pen zich nu massaal op hem: hij wordt afgevoérd. Een ding is duidelijk: de politie is zaterdag in zeer groten getale aanwezig. Waar je ook kijkt in de. Haagse binnenstad, overal staan blauwe bussen. ME'ers met honden, schilden, helmen en wapenstok. Bovendien wringen zich talloze 'stillen' door de mensenmassa. Agenten in burger, meestal te herkennen aan geschoren hoof den en het postuur van een bo- dy-builder. „De politie was zeer provocatief aanwezig", concludeert organi sator Simone van Geest van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) dan ook na afloop van de manifestatie. Zij legt daarmee, vechtend tegen de tranen, de verantwoordelijkheid voor de rellen bij de politie. Hoewel ze erkent dat er onder de jongeren ook relschoppers aanwezig zijn. „Maar dat kun je verwachten bij grote manifestaties." De wijze waarop de protestmars zaterdag ontspoort, lijkt Van Geests conclusie in ieder geval te staven. Zo verspert de politie macht die op de hoek Kneuter dijk/Lange Vijverberg staat om te voorkomen dat de jongeren richting Binnenhof trekken, te veel de doorgang. De ME'ers zijn gekleed in ge vechtstenue, de vizieren van de witte helmen soms uit voorzorg al naar beneden. Politiehonden grommen tegen de steeds dich terbij komende mensenmassa. En hoewel de eigen ordedienst van de actie-organisatie oproept om vooral door te lopen, stokt de optocht: de angst is te lezen in de ogen van menig demonstrant. Een buitenkansje voor de groep van ongeveer zestig militante jongeren - te herkennen aan ha veloze kleding en anarchisten tekens - die speciaal naar Den Haag is gekomen voor een rel. Zij werpen stenen en ballonnen met verf naar de ME. Het sig naal voor de strijd. In die strijd lijkt de politie ge heel de kluts kwijt te raken. Zo spuiten waterkanonnen regelma tig de verkeerde kant op. En vanuit een ME-commandowagen klinken bevelen die vaak niet opgevolgd worden. Is de order om in cohorte op te trekken, dan vallen de ME-peletons juist uit een. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Studenten krijgen ook volgend jaar weer een OV-kaart voor de trein, maar met een beper kende keuzemogelijkheid: gratis reizen door de week en korting in het weekend, of omgekeerd. De nieuwe OV-kaart geldt vanaf 1 september volgend jaar. Stu denten die ervoor kiezen door de week gratis te reizen, kunnen vanaf vrijdagavond 19.00 uur met een korting van vijftig pro cent mee met bus, tram en metro en krijgen bij de spoorwegen veertig procent korting. Op weekdagen geldt de korting voor de trein vanaf negen uur 's och tends. Wie op werkdagen gratis reist, mag dat ook vóór negen uur. Tussen 15 juli en 15 augustus mogen de studenten niet gratis reizen. Hun OV-kaart geldt dan als Railactiefkaart (veertig pro cent korting na negen urn 's morgens). De snelbussen waarvan de stu denten aanvankelijk gebruik zouden moeten maken in plaats van de trein, komen er voor een deel toch. Maar ze zullen nu voor iedereen beschikbaar komen en er hoeft niet meer tevoren te worden gereserveerd. De snel bussen rijden alleen op trajecten zonder treinverbinding. Minister Ritzen van Onderwijs toonde zich ingenomen met het akkoord dat zaterdag werd be-, reikt. Hij betaalt niets extra's. Dat er toch een akkoord is geko men, 'schrijft Ritzen toe aan 'de grote mate van flexibiliteit bij de andere partijen'. Ritzen betaalt de NS 377,5 miljoen per jaar en het stads- en streekvervoer 260 miljoen. Het streekvervoer krijgt van dat laatste bedrag 181 miljoen, bijna tweehonderd miljoen minder dan de 385 miljoen van het eer dere akkoord. Maar het streekvervoer wijst er op dat er nu ook meer andere inkomsten zijn: niet-studenten betalen gewoon voor de snelbus, terwijl studenten, afhankelijk van hun soort kaart, door de week of in het weekend ook een deel van de ritprijs betalen. Voorzitter Simone van der Geest van de Landelijke Studenten vakbond LSVb noemde het akoord wel aardig, maar niet het belangrijkste. Zij vindt dat de aandacht vooral uit moet gaan naar het afschaffen van de basis beurs. Bergen-Belsen (dpa/anp) - Een Nederlandse parachu tespringer in Duitsland heeft zaterdag een half uur tussen hemel en aarde ge bungeld toen zijn parachute na de sprong bleef haken aan het staartstuk van het vliegtuigje. Terwijl het vliegtuig in de lucht bleef, wist de 20-jarige soldaat zich te bevrijden uit zijn benarde positie. Hij bracht zichzelf in veiligheid met zijn reserveparachute. Aangeland op de grond viel de Nederlander in zwijm en werd hij afgevoerd door in allerijl opgetrommelde ver plegers. Met een lichte shock en mogelijk nekletsel is hij ter observatie opgeno men in een ziekenhuis in Selle in de Duitse deelstaat Nieder-sachsen, aldus het Nederlandse ministerie van defensie. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Cosa Nostra is een incarnatie van Satan en de strijd van de Kerk tegen de maffia dient zich niet te beperken tot vrome woorden alleen, maar ook door een voorbeeldig en inspirerend gedrag. Die woorden kwamen het afgelopen weekend van paus Johannes Paulus II aan het begin van zijn driedaagse bezoek aan Sicilië. Hiermee reageerde hij op de beschuldigingen van Agnese Borsellino, de echtgenote van de vorig jaar vermoor de maffiarechter Paolo Borsellino. In een artikel dat vorige week door het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano werd gepubliceerd, betoogde zij dat de Siciliaanse katholieke kerk tot zich nu toe nooit ferm heeft opgesteld tegen de maffia. Maria Falcone, de zuster van de kort voor Borsellino vermoorde rechter Giovanni Falcone, voegde daaraan toe, dat veel geestelijken zelf door maatschappelijke of familiebanden persoonlijke contacten met maffiosi onderhouden. In zijn toespraken in de steden Trapani en Mazara del Vallo heeft de paus de Siciliaanse kerk niet rechtstreeks de wacht heeft aangezegd, maar door zijn oproep tot een meer besliste houding probeerde hij wel om een einde te maken aan een jarenlange dubbelzinnigheid ten opzichte van de maffia, Die traditie werd onder meer vertegen woordigd door de vorige aartsbisschop van Palermo, kardinaal Ernesto Ruffini, die de maffia regelmatig bestempelde als 'sociaal-communistische laster'. In 1963, na een aanslag van de maffia waarbij zeven carabinieri werden ver moord, verzocht paus Paulus VI hem om vanaf de kansel duidelijk te maken dat religie en maffia onverenigbare zaken zijn. Ruffini antwoordde daarop, dat de maffia als organisatie niet bestond -zij was niets anders dan 'gewone crimininali- teit' - dat haar bestrijding koren op de molen zou zijn van 'de communisten die de christendemocraten (DC) ervan be schuldigen dat zij door de maffia wordt gesteund', een beschuldiging die in de recente maffiaprocessen volledig juist is gebleken. In 1982 liet de paus iedere verwijzing naar de maffia nog achterwege, hoewel kort daarvoor generaal Carlo Alberto Dalla Chiesa, de meest vermaarde maf fiabestrijder van het moment, was ver moord. Ook de derde confrontatie tussen Ajax en Feyenoord dit seizoen, gisteren voor de competitie in het Olympisch stadion in Amsterdam, is door Ajax gewonnen. Na 3-0 (competitie) en 5-0 (beker) werd het dit keer een 5-2- overwinning voor de Amsterdammers. ZIE SPORT - DEEL B Aan de extreme droogte kwam gisteren door de onweers buien abrupt een einde. In de loop van de dag of avond kunnen opnieuw regen- of onweersbuien ontstaan. Sarajevo - Het bestand tussen moslims en Serviërs in Oost-Bosnië dat gistermiddag om 12.00 uur inging, blijft moeizaam overeind met de vele schermutselingen die nog altijd plaatsvinden. EG-onderhandelaar Lord Owen meent dat het bestand het ge vaar van een overhaaste militai re interventie door het Westen heeft doen afnemen. In Midden-Bosnië daarentegen is de strijd tussen moslims en Kroaten hoog opgelaaid en ver laten honderden burgers de stad onder Kroatische bewaking. De VN-vredesmacht heeft Zagreb opgeroepen een eind te maken aan de gevechten. De afgelopen dagen heeft Was hington steun gezocht bij zijn Westerse bondgenoten voor luchtacties tegen de Bosnische Serviërs en opheffing van het wapenembargo tegen Bosnië. De Sunday Times meldde giste ren op gezag van Britse en Ame rikaanse veiligheidsbronnen dat 250 Amerikaanse vliegtuigen klaar staan voor een snelle aan val op strategische doelen vanuit bases in Italië, Duitsland en Tur kije, maar dit werd in Londen ontkend. Washington weigerde te reageren. De generale staf van de Bosni sche Serviërs heeft zondag ge dreigd NAVO-vliegtuigen, die de naleving van het luchtembargo boven Bosnië controleren, neer te schieten wegens de geluidso verlast. Door 'dagelijks en syste matisch' met een luide knal de geluidsbarrière te doorbreken maken de piloten zich schuldig aan 'openlijke agressie' om de Serviërs bang te maken en 'enorme' materiële schade te ver oorzaken. Vanuit Zepa en Gorazde werden gisteren nog zware gevechten gemeld. VERVOLG OP BUITENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 15 mei as. POLITIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar gblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT Dagbli

de Stem | 1993 | | pagina 1