Prijze /SBar» Kohl zoekt een nieuwe 'Ossi' die stemmenwinst oplevert Communistisch Laos werkt in alle stilte aan perestrojka EG wil wankele vriendschap met Oost-Europa verbeteren Olie is vooi Groeiende t< Arke waarscht ACHTERGROND Katholiek verzet Notaris-3 /^S4?entriek 1 Jongeren Onterechte verhuisvergoeding kost minister Krause zijn baan 'Autobahn-vignet zal er niet komen' B de stem zaterdag 8 me11993 In De Stem van 4 mei j.l. beweert P. Wijnen dat wij Brabanders te laat achter ons verzet kwamen. Onzin! We vonden dat we slechts onze plicht hadden mogen doen. Reeds tijdens de oorlog stelde links Nederland alles in het werk om het katholiek verzet te negeren. Denk maar aan de leugens van Jaap Burger en G. van Heuven Goedhart die de Nederlandse regering en de Koningin in Londen opzet telijk bedrogen. In Genève hield ds. Visser 't Hooft gegevens over het katholiek verzet achter en zijn medewerker J. Weidner verscheurde informatie van de spionagegroep 'Fiat Liber- tas'. Na de oorlog gingen de linksen hardnekkig door met het verzet in het zuiden en vooral het katholiek verzet te negeren en te kleineren. Zo mogelijk claimden zij alle verzet. Nog in het vorige artikel in De Stem over P. Wijnen ver klaart de (voormalige?) com munist Coumor dat de katho lieken in het verzet maar ge woontjes waren. De commu nisten en de gereformeerden waren de uitblinkers. De communisten hadden in het overgrote deel van ons land niets in te brengen. Slechts op lokaal en soms regionaal ge bied hebben ze enkele goede staaltjes van verzet gepleegd. Diezelfde staaltjes werden ook gepleegd door andere verzetsgroepen. Denk bijvoorbeeld aan J. van Bijnen. In zijn boek: 'De Ne derlandse kerken en de Joden 1940-'45', komt ds. J. Snoek tot zijn verrassing tot de con clusie dat 'de katholieken er opvallend beter uitkomen dan de protestanten'. De heer Coumor kletst dus. De grootste verzetsgroep, de L.O., werd opgericht door de verzetsreus, de gereformeerde ds. Frits Slomp, alias Frits de Zwerver, vooral met mede werking van pater L. Bleijs. Aan dit puur humane verzet kwam links niet te pas. In september en oktober 1944 namen duizenden jongens in het zuiden, vooral voortko mend uit het verzet, dienst in de binnenlandse strijdkrach ten. Velen sneuvelden. Niet voor niets werd het regiment stoottroepen onderscheiden met het verzetsherdenkings- kruis. Na de capitulatie van Duitsland werdhet meren deel van deze jongens uitge zonden naar Nederlands Oost-Indië. Van een stichting 40-45 had den ze geen weet. Anderen gingen met de eer en de emo lumenten strijken. De vele r.k.-geestelijken die stierven voor de vrijheid, hadden geen gezinsleden om een verzets- pensioen aan te vragen. Niet katholieke functionarissen maakten het veel zuidelijke mensen niet gemakkelijk er een verzetspensioen te krij gen. Echte verzetservaringen vergeet je nooit meer! Som migen blijven er nog wakker van. Rucphen, P. Marijnissen. Advocaat Van der Laken heeft van mij verlangd dat ik mijn ingezonden brief, naar aanleiding van wat ik maar de affaire 'notaris Clercx' zal noemen, publiekelijk herroep. Zoals de lezers eerder hebben kunnen lezen, heb ik volgens mr. Van der Laken mijn zaakjes niet op een rijtje. Vooraf dit: ik betreur het dat er nu alweer publiekelijk moet worden gepraat over ex-notaris Clercx. Het feit dat een notaris wordt afgezet is bovenal een dramatische ervaring voor betrokkene(n). Zijn die er mee gediend als alles in de krant wordt opge rakeld? Nu de zaakjes op een rijtje. Het wetsontwerp (boek 4 BW) dat sinds 1981 bij de Tweede Kamer in behandeling is be helst inderdaad - zoals mr. Van der Laken terecht stelt - h'inda'ÏÏWmZenn9er I Hu°hcatie betPifoni re&?^tn,et '«an dpuntlZV" geen voorschrift dat testa menten in tegenwoordigheid van getuigen moeten worden gepasseerd. Over de inhoud van dit onderdeel van het BW (erfrecht) wordt echter al tientallen jaren vruchteloos gediscussieerd en het ziet er niet naar uit dat hier snel nieuwe wetgeving tot stand zal komen. De citaten van mr. Van der Laken in De Stem suggereren dat het zeker is dat de plicht om testamenten in aanwezig heid van getuigen te passe ren, zal komen te vervallen. Waar mr. Van der Laken die stelligheid vandaan heeft, is mij een raadsel. Het is niet voor niets dat boek 4 het enige onderdeel is van het BW dat op 1 januari jl. niet is ingevoerd. Het is ook niet voor niets dat de rechter in de affaire Clercx - zoals anders nog wel eens voorkomt - niet heeft geanti cipeerd op een wijziging van de wetgeving en de redene ring van mr. van der Laken niet heeft gevolgd. En het is ook niet voor niets dat het ministerie van justitie in het voorstel van de nieuwe Nota- riswet in 1992 voorshands het voorschrift van de getuigen wel degelijk heeft opgeno men. Kortom, mr. Van der Laken heeft een argument gebruikt in het belang van zijn cliënt dat de rechter niet heeft over tuigd. Mr. Van der Laken had het daar beter bij kunnen laten. Den Haag, mr. P. Kok, directeur Koninklijke Notariële Broederschap De zwaargewicht Duisenberg, partijgenoot van Ritzen en Ter Veld mag dan adviseren ons jongeren van alle kanten aan te pakken. Wij jongeren zullen ons hiertegen verzet ten. De bezetting van het Maagdenhuis is slechts een begin geweest van onze ak- ties. Wij zijn het beu om onze toekomst te laten bepalen door oudere mannen en vrou wen, die straks als wij in de misère zitten, misschien op de Canarische eilanden op hun lauweren zitten te rusten. Duisenberg zegt, dat na de ingrepen in bijstand en der gelijke ons land er toch nog steeds beschaafd uit zal blij ven zien. Hij gaat hierbij uit van een situatie van nu, maar als jonge mensen nog meer in de kou komen te staan dan ze nu al doen, hun toekomstper spectieven incluis, dan raken de jongeren, dat zijn de dra gers van de maatschappij van morgen, in het slop. De geschiedenis heeft aange toond wat er gebeurt als ver ouderde politici hun jong ka der vertrappen Een gezonde maatschappij moet waarden doorgeven aan de jongeren, die straks vergrijsd Neder land moeten verzorgen. Zaai dus nu geen haat, want 'wie wind zaait, zal storm oog sten'. Het zal Duisenberg niet ont gaan zijn als bankdirecteur, dat er wel op andere plaatsen geld los te peuteren is, maar daar zit het hem niet in. Er is gewoon, net als voorheen on der de gesettelde burger een enorme anti-jongerenstem- ming aan de gang. Wij krij gen gewoon geen kans En dat betekent onherroepelijk verloedering van de samenle ving. Of Nederland dus wel zo beschaafd uit de bus zal blijven komen Er is volop te bezuinigen als je niet zo hui chelachtig het vriendje van de grote ondernemers wilt blijven. Breda, O. van Lent. Studenten houden een protestpicknick op het Binnenhof in Den Haag uit ongenoegen over de voorgenomen bezuinigin gen. FOTO ANP Blunder op blunder stapelde de voormalige verkeersminister Krause. Een verhuizing op kosten van de staat was de druppel die de emmer deed overlopen. De lieveling van de Duitse bondskanselier Kohl moest het veld ruimen. Door Frans Wijnands WELGETELD 6390 D-mark en 84 pfennig bedraagt de eindaf rekening met Günther Krause (CDU), 39 jaar, tot donderdag Duits minister van verkeer. Voor dat bedrag liet hij zijn familie in 1991 op staatskosten van Berlijn verhuizen naar hun woonplaats: het Noordduitse dorp Börgerende, in voorbije DDR-tijden al een geliefd va kantiedorp voor hoge en gewo ne kameraden. Die rekening uit 1991 werd door het ministerie betaald, maar nu uiteindelijk toch nog door Krause zelf. Per slot van rekening staat het verkeersmi- nisterie in Bonn, en niet in Börgerende. De verhuisnota is daarom nog eens uit de la ge haald, en hoewel niemand hard op zegt dat Krause toen willens en wetens de kluit belazerd heeft, wordt nu zoveel twijfel geuit, dat iedereen begrijpt dat de minister had kunnen weten dat de verhuiskosten alleen door de staat betaald konden worden als hij naar de rege- ringsstad Bonn was verhuisd. Maar daar voelen de Krauses zich niet thuis. Zoals de meeste Ossi's, die door veel schade en schande wijs moeten worden in de wereld van westerse demo cratie in Bonn. Bovendien woont de schoonfamilie van de ex-minister op het platteland van Meckelenberg-Voorpomme- ren. In meer dan goeden doen. De familie heeft grond, gebou wen en geld. En dat kunnen Kohl (links) en Krause in betere tijden. maar weinig oud-kameraden uit de vroegere arbeiders- en boe- renstaat zeggen. Kohl heeft zijn verkeersminister nu de laan uitgestuurd. Dat spijt hem zeer, want hij mocht die Krause wel. De jonge Oost duitser riskeerde jaren geleden nogal wat door zich openlijk tot de CDU te bekennen; een hou ding die in de formeel goddelo ze DDR niet zonder gevaar was. Na de val van de Muur koos de gepromoveerde technicus defi nitief voor de politiek. Hij richtte in Meckelenburg-Voor- pommeren de CDU-afdeling op, was - en is nog steeds - voorzit ter van die afdeling en hij werd staatssecretaris in het kabinet- De Maizière. In die functie maakte hij een zeer goede indruk op Kohl, die hem naar Bonn haalde. Daar voor had Kohl twee redenen. Op de eerste plaats vanwege zijn capaciteiten en dadendrang; maar daarnaast ook vanwege de aantrekkingskracht die de Oostduitser Krause op de kie zers in de nieuwe deelstaten had. Dat laatste was voor Kohl misschien nog wel belangrijker dan het eerste. Een minister van verkeer kan vervangen worden, maar waar haal je zo snel weer een Ossi vandaan die voor stem menwinst kan zorgen? Vandaar de bezorgdheid vooral waarmee Kohl zijn minister nu naar zijn Meckelenburgs-Voorpommerse Heimat heeft teruggestuurd. Dit jaar regen de affaires rond Krause zich in snel tempo aan een. Ondanks zijn maandsalaris van dertigduizend D-mark liet de minister zeventig procent van het loon van zijn werkster thuis door het arbeidsbureau betalen. „Waarom mag een mi nister zoiets niet, en andere burgers wel?", vroeg hij zich even strijdbaar als naïef af. Hij heeft het ten onrechte ontvan gen geld terugbetaald. Datzelfde gebeurde ook met een FOTO AP aanvankelijk 'vergeten' reke ning van een vluchtje van zijn oudste zoon in een luchtmacht toestel in Amerika, waar de zes tienjarige jongen zijn rijbewijs mocht halen. In dat verband wordt dezer dagen in Bonn nog graag eens rondverteld dat Kohl indertijd eigener beweging, zonder daarover één woord vuil te maken, zeventigduizend mark uit eigen zak betaalde toen zijn vrouw hals over kop met een militair toestel naar Milaan vloog om er hun zoon te bezoeken die een ongeluk had gehad. Dat een werkloze dorpsgenoot twee weken lang voor wal 'trinkgeld' bij de Krauses werk. te, zag de minister ook niet als zwart werk. Vlak na de afgelopen paasva- kantie riep Helmut Kohl zijn minister op het matje. Krause gaf ook in de publiciteit toe niet al te slim te hebben gehandeld, en mocht blijven. Kofi liet zelfs een verklaring uitgaan waarin letterlijk stond dat Krause uit- stekend werk verrichtte in d( enorme verkeersproblematiek in de Bondsrepubliek en dat hij blijvende verdiensten had bij dt Duitse hereniging. Het zoveelste dossier werd ge. sloten, maar zowel in Meekelen- burg-Voorpommeren als j Bonn groeide de kritiek en het aantal tegenstanders. Want Krause wist dat hij meer vijan den dan vrienden had. De kri tiek op hem in de media vond hij 'karaktermoord'. „Er wordt campagne tegen me gevoerd' zei hij kortgeleden in Bonn. Dal kan niet ontkend worden, maar Krause gedroeg zich uit onerva renheid of zelfoverschatting niet altijd even verstandig. Het krediet dat hij door zijn daden drang, met name bij Kohl, had verworven, verspeelde hij door alle fratsen en affaires. Hij voelt zich nog steeds veron gelijkt dat hij niet als gewoon burger kan handelen: „Je moet je onderhand gaan afvragen je als politicus nog wel kinder bijslag kunt aannemen of iets van de belasting mag aftrekken. Ik had eigenlijk maar besloten om met niet langer meer als normaal mens te gaan gedragen, om zodoende niet in een of andere affaire verstrikt te ra ken", zei hij gisteren tegen het boulevardblad Bild, dat hem wel het felst op de huid heeft gezeten. Misschien wist Krause toen al dat hij weer als gewoon mens in Meckelenburg-Voor- pommeren kan werken. Evenals China en de voormalige Sovjetunie laat Laos de teugels van zijn geleide economie vieren. De koerswijziging lijkt vruchten af te werpen. De inkomsten stegen en de inflatie daalde van 75 tot 7 procent. Door Ganga Powell (ips) STILLETJES en onopvallend werkt Laos aan zijn eigen vorm van perestrojka. De ontwikkeling van dit Oostaziatische land van communistische staat naar vrije markt-economie gaat weliswaar lang zaam, maar heeft inmiddels wel tastbare resulta ten opgeleverd. In 1986 werd een voorzichtig begin gemaakt met liberalisering van de economie. Nu liggen de markten in de hoofdstad Vientiane overvol met etenswaren en Thaise gebruiksgoederen. Hoewel Oost-Europa en Rusland als handelspartners van het toneel verdwenen zijn, wordt met buurland Thailand volop handel gedreven. Het Laotiaanse beleid valt enigszins te vergelij ken met de 'doi moi'-politiek van Vietnam. Om de zieltogende staatsgeleide economie nieuw leven in te blazen hebben staatsbedrijven grotere zelf standigheid gekregen, terwijl buitenlandse inves teringen en particulier ondernemerschap actief gestimuleerd worden. De nieuwe Laotiaanse grondwet garandeert het recht op privé-bezit en heeft buitenlandse investeringen gelegaliseerd. De regering legde voorts de voorheen ruime kredietmogelijkheden van staatsbedrijven aan banden, verhoogde de rentetarieven tot realisti scher niveaus en voerde structurele hervormingen in om de prijzen van levensmiddelen en andere basisbehoeften door de marktwetten van vraag en aanbod te laten bepalen. Deze maatregelen heb ben geen windeieren opgeleverd. De inflatie, die in 1989 nog de hoogte van 75 procent bereikte, daalde tot 7 procent begin 1993. De inkomsten zijn vergroot en het bruto binnen lands produkt (bbp) van het land zal naar ver wachting dit jaar nog met 7 procent stijgen. In tegenstelling tot Vietnam, waar het door de Amerikanen aangezwengelde handelsembargo nog steeds een obstakel vormt voor buitenlandse investeringen, heeft Laos toegang tot kredieten van de Wereldbank en de Aziatische Ontwikke lingsbank (ADB). Deze internationale financiële instellingen hebben Laos voor 240*öuljoemdollar aan leningen verstrekt. Hout en elektriciteit, de belangrijkste produkten die Laos voornamelijk naar Thailand uitvoert, leverden vorig jaar 50 miljoen dollar op. Van de toeristenindustrie heeft Laos hooggespannen ver wachtingen als nieuwe sector die geld in het laatje moet brengen. Nu al vertoont de hoofdstad de zichtbare reacties op het economische beleid: bestaande hotels zijn opgeknapt en nieuwe ho tels, die de regering in samenwerking met inter nationale bedrijven leidt, komen er in snel tempo bij. Sinds de Wet op Buitenlandse Investeringen in 1988 is aangenomen, heeft Laos voor in totaal bijna 400 miljoen dollar investeringscontracten afgesloten met 225 buitenlandse ondernemingen, voornamelijk in de textiel- kleding- en agro-in- dustrie. Thaise firma's alleen al investeerden in 1992 voor 145 miljoen dollar in hun buurland. Maar de hechtere banden met Thailand mogen dan een ecónomische noodzaak zijn, zij wékken weneend de traditionele vrees voor overheersing door Thailand: inatóï z Eeuwenlang, pas tot de Fransen in 1890 een koloniaal bestuur in Laos vestigden, was Laos weinig meer dan een Thaise vazalstaat. Hoewel het land in 1953 onafhankelijk van Frankrijk werd, raakte het spoedig verwikkeld in een interne machtsstrijd toen de pro-communistische Pathet Lao-strijders het door het Westen ge steunde regime in Vientane aanvielen. Een met de toenmalige Sovjetunie sympathiserende regering werd in 1975 geïnstalleerd. Net als in China is de regerende Lao Revolutio naire Volkspartij momenteel de economie aan het liberaliseren, maar probeert zij politieke hervor mingen in de kiem te smoren. Laos is nog steeds een een-partijstaat, wat verstokte anti-commu nistische Laotiaanse ballingen ervan weerhoudt met de broodnodige investeringen naar hun va derland terug te keren. Bij hen is het vertrouwen in de regering nog niet hersteld. de stem Het is voor Oost-Europa slecht zaken doen met de Europese Gemeenschap, alle mooie beloften van de EG ten spijt. Oost-Europa wordt op een veilige afstand gehouden sinds het economisch minder goed gaat in West-Europa. Oosteuropese landen willen onderhand eens harde afspraken maken over EG-lidmaatschappen. Door Jo Wijnen NIET LANG nadat Oost-Euro pa zich van de toenmalige Sov jetunie had losgemaakt, haast ten de EG-landen zich Polen, Hongarije, het voormalige Tsje- choslowakije en later ook Roe menië en Bulgarije in hun ar men te sluiten. Toch blijkt die omhelzing min der innig te zijn dan aanvanke lijk werd gedacht. Zo nu en dan is er zelfs sprake van frustraties en irritaties omdat de EG, al thans in de ogen van Oost-Eu ropa, een aantal beloftes niet kan waarmaken en omdat, al thans in de ogen van de EG, de Oosteuropese landen te hoge verwachtingen van hun nieuw verworven vriendschap koeste ren. Brussel heeft sinds 1989 zogenaamde associatie-verdra gen (ook wel Europa-verdragen genoemd) met de Oosteuropese landen gesloten. Volgens die verdragen moet de handel tus sen beide partijen vrijer worden en moeten de politieke banden worden verstevigd. De EG-lan den hebben de roep van hun nieuwe Oosteuropese vrienden voor een snel lidmaatschap van de Gemeenschap tot dusver op armlengte gehouden. Niettemin stellen de Europa-verdragen een EG-lidmaatschap op ter mijn, maar daarom niet minder expliciet in het vooruitzicht. Intussen hebben de Oosteurope se landen moeten ervaren dat het slecht zaken doen is met kapitalistische landen die met een economische crisis worste len. Enkele weken geleden nam Brussel maatregelen omdat vanuit Oost-Europa grote hoe veelheden staal en vlees op de EG-markten werden 'gedumpt'. De ruzie liep zelfs zo hoog op dat enkele landen per omgaan de hun markten voor EG-vlees sloten. In de Oosteuropese hoofdsteden werd trouwens al langer ge mord over de relatie die zo veelbelovend leek, maar die in de praktijk zeer stroef verliep. Zo bleken de zuidelijke EG-lan- den, daarin gesteund door Frankrijk, verre van ingenomen te zijn met de ijver waarmee Oosteuropese exporteurs zich met spotgoede produkten op de EG-markten wierpen. Er werd op gewezen dat de Europese staalindustrie in een versnelde crisis - die de komende jaren tegen de 100.000 banen gaat kosten - terecht is gekomen juist als gevolg van de goedkope importen uit Oost-Europa. Ook het vlees uit die landen vond gretig aftrek. Toen de markten bovendien nog werden overspoeld door goedkope vis, was het hek van de dam. Franse vissers voerden 'raids' uit op importbedrijven die het waag den de nationale monopolies te doorbreken met lucratieve im porten uit Oost-Europa. Dat Parijs zijn van de kook geraakte vissers krachtig van repliek diende, kon niet bepaald wor den gezegd. Een Franse visser steekt een bootje in brand als protest niet-EG-landen. Intussen heeft de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, zich ander maal over de nogal broos ge worden relaties met de nieuwe Oosteuropese vrienden gebogen. Dat gebeurde te meer omdat de EG-regeringsleiders op hun top te Edinburgh nog eens hadden aangedrongen op een verdere verbetering van de betrekkin gen met de Oost- en Middeneu- ropese landen. Eind juni moeten tijdens de Europese top in Ko penhagen spijkers met koppen worden geslagen. De Oosteuro pese buren willen nieuwe en minder vrijblijvende uitspraken over het toekomstig EG-lid- maatschap. Bovendien willen ze dat de EG meer handel toestaat, want die bezorgt hen de buiten landse deviezen zonder welke de overgang naar een vrije markteconomie niet mogelijk is. Of het allemaal van harte zal gaan, is lang niet zeker. Want vorige week nog stelde Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, de retori sche vraag: „In hoeverre kun nen wij onze markten openen zonder onszelf te vernietigen?" En: „Kan de EG fungeren als de alles opzuigende spons, terwijl de Oosteuropese landen weige ren onderling naar behoren sa men te werken?". Daarmee gaf Delors de Brussel se irritaties - die in het open baar overigens zelden worden vernomen - aan. De Europese Commissie wil namelijk niet in de rol van de economische Sin tepen de goedkopere vis uit FOTO AP terklaas worden gedrongen. De Oosteuropese landen zullen hun onderlinge handelsrelaties eerst maar eens moeten verbeteren. Daar ligt, althans volgens Brus sel, hun perspectief. Daarmee zegt Brussel tegelij kertijd dat de Gemeenschap op dit moment niet in staat is de vloed van soms zeer goedkope en in veel gevallen zelfs ge dumpte produkten uit Oost-Eu ropa te absorberen. Niettemin vindt Brussel dat er iets moet gebeuren. In een voor de Euro pese leiders bedoeld praatstuk zeggen de Eurocommissarissen Van den Broek en Brittan dat de Oosteuropese landen een 'duidelijke en ondubbelzinnige boodschap' met betrekking tot hun toekomstig EG-lidmaat schap moeten krijgen. Weliswaar zit dat lidmaatschap er nu niet in, maar het moet niettemin met nog meer over tuiging in het vooruitzicht wor den gesteld. Daaraan vooraf gaande moet er iets komeq dat met veel vertoon van diploma tieke vaagheid als 'een Europe se politieke ruimte' wordt aan geduid. Dat is een soort politiek samenwerkingsverband dat de opmaat voor een groter Europa moet zijn. Met andere woorden: nog voor een nadere economische vereni ging, moet over een aantal poli tieke zaken op gemeenschappe lijke en indien mogelijk op half jaarlijkse basis worden gepraat Tenslotte zal de markttoegang voor Oosteuropese produkten moeten worden verbeterd. Daar zullen de EG-leiders tijdens hun top in Kopenhagen wellictó plechtig 'ja' tegen zeggen. Maa' de vraag is wat ze doen als boeren, vissers, staalwerkers en vleesproducenten in eigen lan den allerlei vrome beloftes ms' harde acties beantwoorden en zich niets gelegen laten liggen aan de roep om solidariteit. Wat dat laatste betreft zijn de Oosteuropese landen bij h® Westerse vrienden bedrogen uitgekomen. Of ze na Kopenha gen veel beter af zullen zijn- staat nog lang niet vast. Want ook hier staan mooie idealen en praktische bezwaren lijnrecht tegenover elkaar. In de EG-lan den blijkt solidariteit ver te zoeken als orders, markten vooral arbeidsplaatsen verloren gaan. Toch is dat de voor de hand liggende consequentie van een verbeterde relatie met Oost- Europa. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Dr. W. Duisenberg, president van de Nederland- sche Bank en voorzitter van het comité van gouveneurs van de Europese centrale banken, is bezorgd over het groeiend overheidstekort van rr de EG-lidstaten. p P Het feit dat tweederde van het ir tekort van structurele aard is, b vindt Duisenberg een slechte Vi ontwikkeling. Hij sprak gisteren o: in de monetaire commissie van v. het Europese Parlement in Brus sel. Op tafel lag het jaarverslag van g de Europese centrale banken. D Maar de vragen hadden toch o> vooral betrekking op de een- w Van onze verslaggever Hoevelaken - Als de overcaj aanhoudt, moeten de betrokh vliegtuigen afstoten. De prijze het rendement van de reisbrai in gevaar. Dat zei F. Fransen, voorzitter van de raad van bestuur van Arke NV, gisteren bij de presen tatie van de jaarcijfers over het afgelopen boekjaar. ,In die periode is de concernom- zet met acht procent gestegen tot 871 miljoen, terwijl de bruto winst is teruggelopen van 21 miljoen naar 19 miljoen. Over het huidige boekjaar verwacht Fransen een nog lagere winst. In de Nederlandse reisbranche slaat Arke, met een rendement van 2,2 procent van de omzet, overigens geen gek figuur. Fransen ziet de huidige prijzen slag tussen de lijndienstmaat- Van onze correspondent Bonn - Eén dag na het aftre den van Günther Krause (CDU) als minister van Ver keer, wordt er in Duitsland al openlijk rekening gehouden, dat nu ook het omstreden Autobahnvignet er niet zal komen. De nieuwe minister van Verkeer, de 44-jarige christen-democraat Matthias Wissmann heeft de re organisatie van de gezamenlijke Duitse Spoorwegen en de uit bouw van het wegennet boven aan op zijn lijstje van prioritei ten gezet. Op de vraag, of hij het idee van een Autobahnvignet van zijn voorganger overneemt, gaf Wiss mann geen duidelijk antwoord. Hij zei zich iets dergelijks, in combinatie met een verhoging van de benzine-accijns, te kun nen voorstellen. Oud-minister Krause was een voorvechter van een vignet, al dan niet in combinatie met een soort tolheffing. Hij durfde hardop te verdedigen wat veel Duitsers al langer vindeh, name lijk dat buitenlandse transpor teurs, dankzij het vrije rijden op de Duitse doorgaande routes, oneerlijke concurrenten zijn ge worden voor hun Duitse colle ga's. sc tr 01 Pi ve ve re E< h£ la Ini he jo go pe va in sc hc de pa tic se Vc CU ch te: ra lu do tic te: sh sa de de sic Lr wc le pr gi' De bl: stc mi Rc ac bo ke ze Mi stc in (-: (- je w; tic Door Remi Oyo (ips) Lagos - Nog steeds bestaat in Nigeria twijfel of de olie die m 1956 in het land werd ontdekt een vloek of een ze gen is voor het land. De olie 'booms' halverwege de jaren zeventig en in het begin van de jaren tachtig hebben de iügeriaanse economie volledig uit evenwicht gebracht, daar over is iedereen het eens. De 89 miljoen Nigerianen hebben on- ,a °f misschien vanwege de olierijkdom al enkele jaren de Buikriem fors moeten aanhalen. en zijn geneigd te geloven dat e meevallers verloren zijn ge gaan in een golf van corruptie en wanbeleid. Na de vette jaren eelt iedereen met een kater, een ,er die ernstige politieke ge- oigen kan hebben. De burgerre gering, die volgens plan het roer an het huidige militaire bewind n augustus van dit jaar zal vernemen, wacht onpopulaire maatregelen waarmee ze de eefgegroeide econ°mie weer P de been zal moeten zien nelpen. Toen Nigeria in I960 onafhanke i]k werd droeg de agrarir-' hn t°ruV00r de helft bii aan oruto binnenlands product V0°rJ driekwart aan de portverdiensten. Maar toen oli ve tis sic tO] bo Di jai Ni nil im Hc bo jar pr rir ga de da in tac rir de zir To pr: Wc on De ge: tri te gr< ne nie agrarische Ni tot da jac de cei het (bbp) ex-

de Stem | 1993 | | pagina 6