Als er werk is zijn we er Joop Lipjes kijkt uit naar CRC-trophy Wedstrijdkalender Schelde en Belgische kust Els en Jaques Jacobsen vormen hecht team Piet van Driel 25 jaar aan het roer bij WV Neusen ntermaand SPORT ZEELAND FL 689,00 FL 2899,00 FL 1289,00 FL 3095,00 FL 3995,00 FL 6599,00 I FL 1095,00 ingen Zeeland ZEILEN Kentering Werk genoeg 'Waterstportvereniging Breskens gaat me aan het hart' ZEILEN Animo HENGELRUBRIEK Wargarens vernietigen visbestanden Watersportvereniging De Honte klaar voor het nieuwe seizoen ZEILEN Oude rot t, echter een Pa., en aangebracht1 plaats blijven ansprakelijk ze zelf bouw aakt en vervolgi de plaats is belai eigenaar zich kj als hij kan aajife an de vervuiling weten. Anders f nt u op grond emeente is uitge» e grond dan onde an kunt u de lvast aansprakete ar woont u op 'pj, rond, onderzoek!» niet. Zodra u rvuiling zit u in moet het events ers van uw grond fe ellen en u mot onen dat u niet iling hebt veroot. Is u dat laatste e vervuiler intussg verdwenen of fail]j( die niet aansprafe n. Intussen blijft n hoe de wetgevhj praak hierover, dj n pril stadium verfe verder zullen ontwik DE STEM ZATERDAG 8 MEI 1993 en loskades met f meer met leine units, grensovergang, e prijzen. spraak voor .3.314.30.40. LETT KARD prijzen zijn excl 17.5% BTW v7 Simpd toch t deel uit van de g PZZ behoren het voor kinder- en De komende jaren et jaar 2000 worden I zijn ongeveer 450 tie vakant van arbeidsvoorwaarden de CAO voor het e funktie kunt u in- .C. van Meel, hoofd opleiding, telefoon: es, onder vermelding mer linksboven op de nnen 10 dagen richten ie dienst personeel ichting Psychiatrische leeland, Postbus 253, Door onze medewerker Rinus Verberkmoes Terneuzen - Hier en daar nog een kwastje. Enkele schoonheidsfoutjes weg werken en dé boel laten drogen. De voorzitter van de watersportvereniging Terneuzen heeft het er druk mee. Piet van Driel moet zich haasten, want enkele dagen later moet zijn boot het water in. Het zeilseizoen mag ook van hem van start gaan. De beslommeringen rond het vaargereed maken van de jach ten was in de laatste weken bij de regionale zeilers een vast punt op de agenda. De bedrijvig heid in de jachthavens en win terstallingen waren opmerkelijk. De zomer komt eraan. Het zeil seizoen gaat van start en dat houdt dat een fiks deel van het 188 leden tellende WV Neusen plotseling overvallen lijkt door een virus. Een goedaardige in dit geval. Piet van Driel maakt dit intus sen al vele jaren mee. In 1968 keerde hij uit militaire dienst terug naar Terneuzen en werd in datzelfde jaar tot secretaris van I de WV Neusen gekozen. Tot tien I jaar. geleden vervulde hij deze J functie waarna hij tot voorzitter werd gekozen als opvolger van Sieb Vlieger. Intussen zag Piet van Driel zijn club, die in 1962 j op initiatief van een groep sport vissers werd opgericht, op- bloeien. Vissers die overigens nog altijd een behoorlijk deel van de vereniging vormen. Zij het dat er een lichte kente ring is. „Het percentage zeilers en vissers is momenteel in even wicht," weet Piet van Driel, die met het opnieuw indelen en ver volmaken van de aanlegstijgers in de Terneuzense thuisbasis klaar dacht te zijn. Deze nieuwe indeling in de haven, waarin het eigen gasthuis 'De Vliegende Hollander' een centraal punt in de onderlinge contacten in neemt, zou een mijlpaal zijn. Een eindpunt, dat nog voor het be reikt was, verlegd werd. „We kunnen weer opnieuw be ginnen. Deze keer mogen we uitbreiden met ongeveer 76 me ter aanlegstijger. Dit houdt in dat we weer meer groeimogelijk heden krijgen en nu zelfs plaats kunnen bieden aan een zestien tal grotere boten. Het betekent tevens dat we in de komende winter weer in de handen kun nen spuwen. We zullen weer wat mensen op moeten trommelen," aldus Piet van Driel, die trots is op het feit dat zijn leden nog altijd bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. Tevens de kurk waarop de WV Neusen drijft. Het vrijwel alles in eigen beheer doen en in eigen dom houden, is tevens de reden waarom de ligplaatsen bij zijn club uiterst goedkoop zijn. Eveneens een reden waarom het gezellig blijft bij de WV Neusen. Iets doen kost, zo lijkt het door het aantal bereidwillige handen, weinig moeite. De Vliegende Hollander bijvoorbeeld, waarin Loes Broekhoven de scepter zwaait, kreeg in 14 dagen tijd een complete face-lift. Een andere taak waarvoor de WV Neusen zich geplaatst zag en ziet, is het milieu-vriendelijk maken van de afspuitplaats in de binnenhaven. Een karwei dat in november klaar moet zijn. Werk aan de winkel is er dus genoeg. Toch, of juist mede daardoor, komt de club van Piet van Driel jaarlijks met een scala aan acti viteiten. Hierbij jaarlijks een zeezeiltocht, dit jaar naar Lon den, waarvan de regie in handen van Jan de Wilde is. Een clu- breis, toertochten, viswedstrij den, kaartingen en uiteraard het meedoen aan en organiseren van zeilwedstrijden. De mannen die in deze ontmoe tingen de eer van de WV Neusen hoog moeten houden, zijn ondere andere Adrie Verschelling met Ufo Jama, Arie Roeland met Ufo van Neusen, Harold van de He mel met Du Ciel, Levien de Vis ser met Sailing Marinor, Kees Hamelink met Aphrodite, Piet Audenaerd met Vliegende Hol lander, Wim de Jonge met Ca- roussel en Ed van Soest met Freedom. Piet van Driel houdt als het wedstrijden van zijn vereniging als de strijd om de Libertycup, Middel- plaatrace en Springer race betreft, de zaken vanuit de .start- en finishboot in de gaten. Zijn vaste stek om niet alleen te genieten van het kijken naar zijn zeilers, maar eveneens met volle teugen te proeven van enk'ele andere geneugten die het leven er aangenamer op maken. Gezel ligheid, Piet van Driel straalt het als geen ander uit. Zijn club vaart er wel bij. Piet van Driel, de nijvere voorzitter van de Terneuzense watersportvereniging, foto wim kooyman. Van onze sportmedewerker Breskens - In 1964 meldde •Els Jacobsen zich bij de WV Breskens. De toen nog Arne- muidense kwam er omdat pa zijn boot er met nog veertien andere afmeerde. Sindsdien ligt haar hart, inmiddels ook dat van echtgenoot Jaques, bij de WV Breskens. Samen met Roy en Sarie van Aller en voorzitter Hans Zuiderbaan behoren zij tot de werkzame inventaris. f-flf ffis I Dat het in Terneuzen woonachti- ge koppel Jacobsen in de aan loopperiode naar het nieuwe zeilseizoen niet stil heeft geze ten, behoeft weinig betoog. Een vereniging met 250 leden draaiende houden kost veel energie en veel vrije tijd. Zeker voor Els, die binnen het bestuur van de WV Breskens als wed- strijdseeretaresse te boek staat. Het is slechts een van haar ta ken. Jaques is geen bestuurslid, maar evenzeer betrokken bij zijn vere nging. Als maker van het prima verzorgde en goed ogende club blad steekt hij vele uren in zijn hobby. En uiteraard in het op roepbaar zijn als 'manusje van alles Een taak die maar al te gemakkelijk op gewillige schou ders gelegd wordt. Els Jacobsen h]dt er niet onder. „Je hebt nu Els en Jaques Jacobsen, het enthousiaste duo van de watersportvereniging Breskens. foto wim kooyman. eenmaal van die gekken. Het zijn juist die mensen die de basis vormen voor het bestaan van een vereniging. Zonder actievelingen binnen onze club als bijvoor beeld Roy en Sarie van Aller, kan een vereniging niet. Je hebt mensen nodig die om de club geven, er echt iets voor willen doen. Soms ten koste van kri tiek, maar daar moet je tegen kunnen." Belangrijk om de vaak ongefun deerde commentaren aan te kun nen, is volgens Els Jacobsen het een zijn binnen het bestuuur. Bij de WV Breskens vormt de lei ding onder regie van Hans Zui derbaan zo'n front. Die saamho righeid gekoppeld aan kennis van zaken binnen de club, maak te dat Breskens een goede naam in het buitenland heeft opge bouwd en dus internationaal goed te boek staat. Een verdien ste. Wat het wedstrijdzeilen betreft, zou er eigenlijk best wat meer animo mogen zijn. Els en Jack Jacobsen erkennen dat. Het was tevens een van de redenen om zich meer en meer toe te gaan leggen op het opleiden van jeug digen. Deze jongeren de kunst van het zeilen bijbrengen in klei ne bootjes, in zogenaamde opti misten. Aan optimisme bij Els Jacobsen ontbrak het niet. De animo bij diegenen waarvoor men zich hard maakte, bleef on der de maat. Het was een teleur stelling. „We proberen zelfs veel meer te doen. Met welk initiatief men ook aan komt dragen, we zijn bereid eraan mee te werken. He laas ontbreekt het ons aan sug gesties," aldus Els, die zich sa men met Jaques tevens richt op het zeilvaardig maken van hun zonen Arthur en Rogier van res pectievelijk 10 en 12 jaar. In het wedstrijdzeilen komt de WV Breskens goed voor de dag met de organisatie van de ope ningswedstrijd van het seizoen, de Roscoprace, de Scheldemon- drace, de Shorthanded race, de Breskensweek en uiteraard het vermaarde tweejaarlijkse John Brown's IMS clubchampionship. Ontmoetingen waarin Hans Zui derbaan met zijn boot 'De Twee Gezusters', Roy van Aller met Noordwind, Frits Mastenbroek met Pieternel, Jacques Buize met Passegeule, Piet van de Heuvel met Kaaiman, Jaques Jacobsen met Ridendo, Henk Dubois met Windsong, Piet Vroon met Ma gie, Kees-Jan Baardmans met Splendid en Peter Engeler met Formidable de eer van WV Bres kens hoog pogen te houden. Allemaal ervaren zeilers die re gelmatig met een tekort aan be manning kampen en dus niet uit kunnen varen of met minder mensen dan wenselijk tevreden moeten zijn. „Voor diegenen die als bemanning regelmatig eens mee willen, liggen hier dus kan sen," weet Els Jacobsen, die on danks dat de tijd dat zij in haar eerste mahoniehouten bootje op het Veerse Meer dobberde al lang voorbij is, nog steeds geniet van haar sport en haar WV Bres kens. Het te veelvuldig voorkomen van wargarens in het Ooster- scheldebekken blijkt volgens insiders fnuikend te zijn voor de visstand in de Kom van de Oosterschelde. Met name de tong en de steenbolk zijn de voornaam ste slachtoffers. Vooral de in de Oosterschelde paaiende tongen worden stelselmatig uitgemoord. Het wordt de be roepsvissers die deze praktij ken beoefenen wel heel ge makkelijk gemaakt. De trekwegen zijn bekend, de volwassen tongen maken geen enkele kans de dans te ont springen. Wat dat betreft is de boomkorvisserij nog een ele gante manier van vissen te noemen. Vooral de sportvis- serij wordt door het wegvan gen van de paairijpe tongen ernstig gedupeerd. De enke ling, in dit geval de wargaren- visser, verknalt de visstand, bederft daarmee het Ooster- scheldemilieu voor duizenden recreanten die een veelvoud aan toeristische miljoenen op leveren voor de gemeenschap. Geen zinnig mens die iets met de Oosterschelde te maken heeft begrijpt ook dat het vis sen met wargarens ooit kan sen heeft gekregen in een zo beschermd Oosterscheldemi- lieu. Voorbeelden uit het bui tenland tonen duidelijk aan dat het vissen met wargarens hele ecosystemen naar de vaantjes helpt. Vraag het de (beroeps)zalmvissers maar in landen als Denemarken, Noorwegen, Zweden, Ierland en het Verenigd Koninkrijk. Wie zich trouwens afvraagt hoe het komt dat de botstand niet meer is wat ie vroeger is geweest, weet nu een belang rijk gedeelte van de oorzaak. Botfilet wordt trouwens door de visserij ais scholfilet of het neutraler platvisfilet naar Zuideuropese landen ver kocht! Weten die veel.. Het is duidelijk dat de warga renvisserij echt niet kan, want naast de bot en de tong gaan ook de paairijpe steenbolken (echte knoerten van vissen) verloren. Een ernstige zaak, omdat het hier gaat om een door Rien van Nunen unieke vissoort, die een heel plaatselijke bestand kent in de Oosterschelde. leder jaar komt de steenbolk een tijdje in de vangst en het zijn vooral de grote hoeveelheden kleine re vissen die een dagje zeevis sen nog helemaal goed kun nen maken als de platvis niet wil. Ook dat zal binnen af zienbare tijd tot het verleden behoren. Overigens al wordt het wargarenvissen door de R.P. te water zeer geregeld gecontroleerd, het vermoeden bestaat dat er vele kilometers wargarens extra in het water liggen dan waar ooit vergun ning voor werd uitgegeven. In het donker ziet niemand dat, is het wel? Ondertussen zaait dit vistuig dood en verderf. Het is een laffe visserij waar geen enkele sportvisser ook maar een goed woord voor over heeft. Er helpt daartegen maar een ding, vergunning in trekken, wargarenvisserij ver bieden. Waarom wel kokkel vissers straks van de percelen jagen, en als het even kan de voor-Delta helemaal uit de beroeps- en sportvisserij wil len schrappen. Dat heeft geen enkele zin. De visfabriek die Oosterschelde heet, NA TUURGEBIED? MAG IK EVEN JANKEN?, kent wild groei, wordt waar het om de centen gaat tot de laatste zou te druppel uitgeperst. Uitein delijk is het slachtoffer de Zeeuw zelf en daarna de toe rist f luw jj f[ild l j'aoiiBiinui Van onze sportmedewerker Axel - Het zeilseizoen is op zaterdag 1 mei van start gegaan met de Sisa Coast-race. Een wedstrijd die de jachten van Oostende naar Breskens bracht. Vanuit deze basis, de thuishaven van veel boten, wordt een reeks van wedstrijden gehouden met als topper de John Brown's IMS clubchampionships. De topper in Terneuzen moet de CRC Trophy worden. Een nieuwe tweedaagse wedstrijd. KALENDER 8 mei: Roscop race, openingsweekend Breskens. 9 mei: Scheldemond race. 15 mei: Thorntonbank race, Breskens-Blankenberge. 16 mei: Vlaamse banken race, Blankenberge. 20 mei: Prof. Staf de Meulenaere, Blankenberge-Ramsgate. Olympic races FC 8, Oostende. 22 mei: Dover strait race, Ramsgate-Oostende. 29 mei: Stroombank race, Oostende. 30 mei: Oostende bank race: Oostende. Libertycup, Terneuzen. 5 juni: Blauwvoetrace, Oostende. 6 juni: Westdiepweek, Nieuwpoortweek. 12 juni: A. Jonnart trofee, Nieuwpoortweek. 12-13 juni: Shorthanded race, Breskens. 19 juni: Staf Versluis mastersails, Oostende. 20 juni: Belgian matchracing cup, Oostende. 19-20 juni: Terneuzen-Zeebrugge-Terneuzen. 26 juni: Light Vessel race, Zeebrugge. 26-27 juni: Olympic races FCB, Duinbergen. 2-10 juli: Deltaweek, Oosterschelde. 3- 4 juli: CRC-trophy, Terneuzen. 15-24 juli: John Browns IMS clubchampionships. 14-17 augustus: Eurosail 1993, Antwerpen. 21-22 augustus: Standfast-loper weekend, Breskens. 22-29 augustus: Europees championship FL 8, Nieuwpoort. 28 augustus: Middelplaat race, Terneuzen. 4 september: Roompot race, Breskens-Colijnsplaat. 5 september: Delta race, Colijnsplaat-Westerschelde. 11-12 en 18-19 september: Breskensweek, Breskens. 25 en 26 september: Scheldefeesten, Terneuzen. 25 september: Maca cup, Nieuwpoort. 26 september: Pinnemouche-Bernard, Nieuwpoort. 2 oktober: Mossel race, Terneuzen. Grote prijs, Nieuwpoort, Nieuw poort. 3 oktober: Springerrace, Terneuzen. Jolly Sailor, Nieuwpoort. 9 oktober: Heksen race, Nieuwpoort. 10 oktober: Einde seizoen race, Nieuwpoort. 16 oktober: Antwerp race, Terneuzen/Antwerpen. ""T "PJes is lZe'lseizoen. met zijn watersportvereniging De Honte duidelijk klaar voor het nieuwe foto wim kooyman. Van onze sportmedewerker Terneuzen - Tijdens de laat ste dagen voor aanvang van het nieuwe zeilseizoen was het druk in de Terneuzense jachthaven. De jachten wor den kritisch bekeken en waar nodig in orde gebracht. Voor Joop Lipjes, voorzitter van De Honte, betekende dit een nieuwe mast monteren. „Het hoort erbij. Aanpakken en klaar zijn we," zegt hij aan de vooravond van het nieuwe seizoen. Wat die periode betreft ziet Joop Lipjes de zomer optimistisch te gemoet. Binnen zijn bestuur ver anderde er niets. Hij bleef voor zitter, een rol die hij sinds 1989 vervult, Ruud van der Lelie bleef als secretaris aan, Gerrit van Maanen bleef de penningen be heren en Wim Muller bleef sa men met Jack Hogendoorn com missaris. Wat wel wijzigde is de wed strijdkalender van de Terneuze- naren. De Honte race en de Hoe- dekenskerke race vielen af. Daarvoor in de plaats komt de CRC Trophy. Een tweedaags ge vecht in de cruiserklasse, die als tegenhanger van het John Brom- wn's IMS clubchampionship moet gaan gelden. Deze strijd is een geesteskind van van Joop Lipjes, die daarvoor inmiddels 500 uitnodigingen verstuurde. Het hele CRC-bestand, dat zoals hij weet in 1 jaar met 12 procent is toegenomen. „Een toenemend aantal zeilers stelt het onge dwongen met elkaar omgaan voorop," ontdekte Joop Lipjes. Echtgenote Monique beaamt dat. Zij trekt deze conclusie uit de ervaring die zij opdeed tij dens het vaak gezellige bijeen zijn in het clubhuis in de Ter neuzense haven met de wellui dende naam Ir. Jan van der Peyl. Een onderkomen waarin zij re gelmatig de gastvrouw speelt. De negentig leden, waarvan er een tiental als wedstrijdzeiler aangemerkt mag worden, lieten daar regelmatig merken hun 'natje' het liefst in een aantrek kelijke sfeer te willen nuttigen. Wat het wedstrijdzeilen betreft ziet Joop Lipjes, die vorig sei zoen met Arrow in de CRC B- klasse zowel de Mosselrace als de Springerrace won, het wel zitten. Als andere kanshebbers voor een hoge notering binnen zijn club dicht hij goede kansen toe aan zeilers als Marnix Lip pens met Ace of Clubs, routinier Dirk Faas met Fever, de oude rot André Dees met Horizon, Jan Derboven met Seal, Ko Scheers met Circe, Piet-Jan van der Werff met Aquarius en Egebert van Waes met Papeschor. Een groepje zeilers met inmiddels in het regionale zeilwereldje be kend klinkende namen. Stuk voor stuk mannen die de Westerschelde als hun broekzak kennen, maar toch soms averij oplopen omdat ook zij soms risi co nemen om toch maar als eer ste binnen te komen. Een streven dat bij elke wedstrijd hoort. De eerste wedstrijd onder regie van De Honte, valt dit jaar vrij laat. Namelijk in het weekeinde van 19 en 20 juli. Het is dan meteen ook een klapper. Namelijk de tweedaagse Terneuzen-Zeebrug ge-Terneuzen. „Een leuke ont moeting met een overnachting in Zeebrugge," weet Joop Lipjes, die blijk geeft met genoegen naar dit gebeuren uit te kijken. Andere activiteiten van De Hon te zijn de Deltarace, de Schelde feesten en de Mosselrace. Ge vechten die gebeuren onder toe zien van de vaste begeleidings schepen Brightstar van Van den Acker en van Moondance van Ruud van der Lelie. Ook zij zijn klaar voor een nieuw seizoen waarin ook Joop Lipjes, samen met zoonlief Daniël, zijn slag weer hoopt te slaan. Zij het met tot elke prijs.

de Stem | 1993 | | pagina 17