Bosnië verdeelt Westen Breda eer dekker Stof in de lucht veroorzaakt jaarlijks 8000 doden Internationale gemeenschap geschokt na afwijzing vredesplan Goed nieuws uit de Sahel Folie maakt kenteken onzichtbaar voor radar PLANNEN VOOR PARKET? SB Kabinet belooft actie voor werkgelegenheid Scheiden volgend jaar voor eigen rekening OOSTBURG Drugsmokkel in wagen met eierstruif Bruynzeel Kahns Steengrillen, net iets anders. m De doemdenker grootste kruidenier de kleintjes letten. Firma voor bouw [ompostfabriek Paul de Leeuw: ans op Roos Toni Rominger ïadert Zülle Jeltsin wil inel verkiezingen jWalt Disney ivas FBI-spion' X eer banen weg I bij Hoogovens IN DEZE KRANT: [parket^ Verkeerd trio gepakt na overval Bittere verklaring lïjar heijn Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 Speciaalzaak In geloogd grenen DE STEM liddelburg - Het Terneuzense ■hjnif Verstraeten Verbrugge bv rde belangrijkste kandidaat T,r de bouw van de grote eeuvvse compostfabriek in het (oegebied. Voor dit doel wordt L behulp van twee rijksrege- jgen een speciale firma opge- Jht. (ZIE ZEELAND; Cl (ontreux - Het is Paul de «uw gelukt. Z'n aids-afleve- ig uit de VARA-serie 'De •hreeuw van de Leeuw' is bij zes genomineerden op het ouden Roos festival in ontreux. Morgenavond valt de «slissing. De Leeuws eerste actie: „Hartstikke fijn. We idden er niet op gerekend, wel «hoopt. Ik hoop dat de beste oge winnen. En dat ben ik." uesca - De Zwitser Toni Ro- inger, winnaar van vorig jaar, adert in het algemeen klasse- ent van de Ronde van Spanje jjn leidende landgenoot Alex üUe. Rominger won gisteren de srste, echte berg-etappe in de uelta en heeft de leiderstrui nu t zicht. Erik Breukink verloor ier dan zeven minuten op Ro- nger en maakte in de rang- ïikking een fikse duikeling. -■ZIE SPORT-B1 Moskou - President Jeltsin heeft aanval op het parlement her- bend. Dit najaar wil hij het jussisehe volk een nieuw parle- ftent laten kiezen onder een leuwe grondwet. Jeltsin ver jaarde tijdens een speciale tv- lespraak dat hij het recht om fervroegde verkiezingen uit te fhrijven ontleent aan het refe- ndum dat vorige maand werd bhouden. ZIE BUITENLAND - A4 few York - Walt Disney, de thepper van Mickey Mouse en lonald Duck, was voor de FBI ffl gewaardeerde spion in Hol- wood. Dat schrijft de Ameri- aanse schrijver Marc Eliot in ijn boek 'Walt Disney: Hol- woods Duistere Prins'. Andere iografen van Disney hebben de ewermgen met klem tegen ge- iroken. Eliot zegt dat Disney iet alleen' de FBI een kwart, luw lang informeerde over fikse bijeenkomsten maar dat i] ook flirtte met het Nazisme, hot heeft zich gebaseerd op ipporten van de FBI. osterhout - Nog geen vier laanden na de vorige reorgani se, waarbij een kleine hon- 3d mensen hun baan kwijt bkten, zit Hoogovens Buizen in osterhout opnieuw in de pro lemen. Nu vallen er 40 tot 45 afslagen. 'ZIE ECONOMIE- A6 vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Grote Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D D5 Wageningen - Ongeveer 8000 sterf gevallen per jaar in Nederland kun nen direct in verband gebracht wor den met stofvormige luchtverontrei niging. Daarnaast hebben veel mensen door diezelfde verontreiniging extra last van functiestoornissen en ziektes, heeft prof. dr. ir. B. Brunekreef gisteren gezegd in een rede ter gelegenheid van zijn instal latie als hoogleraar gezondheidszorg aan de Landbouwuniversiteit in Wagenin gen. Brunekreef is voorzitter van een EG-on- derzoekscommissie naar de acute effec-, ten van luchtverontreiniging. Dit onderzoek, dat gecoördineerd wordt door de vakgroep Humane Epidemiolo gie van de Landbouwuniversiteit, wordt in negen Europese landen uitgevoerd. Vastgesteld is al dat in Tsjechië meer baby's gestorven zijn sinds de stofcon- centratie in de steden opgelopen is naar 50 microgram per kubieke meter lucht. In Nederland is de stofconcentratie in de steden meestal tussen de 30 en 50 micro gram. Bij 50 microgram, stelt Brune kreef, neemt de dagelijkse sterfte met 8 procent toe. Het is wel zo, dat deze mensen ook zonder de stofconcentratie niet lang meer te leven hadden. Veel belangrijker is dat gezonde mensen bij hoge stofconcentraties klachten krij gen over ziektes, die soms niet direct in verband gebracht kunnen worden met luchtverontreiniging door stof. Volgens Brunekreef worden hoge stof concentraties vooral veroorzaakt door op zich natuurlijke stoffen. Zo bleek in Spanje een astma-epidemie te ontstaan onder mensen die dicht bij een haven woonden waar sojabonen gelost werden. In Nederland wordt onderzoek gedaan bij mensen die wonen of werken in de buurt van veevoederfabrieken, champig nonkwekerijen en composteerinrichtin- gen. Een delegatie uit de Sahel arriveerde gisterochtend per kameel op het Binnenhof in Den Haag. De Afrikanen kwamen vertellen dat het tien jaar na de laatste hongersnood in het gebied veel beter gaat dan aanvankelijk was voorzien. Ze hadden een aantal landbouwprodukten bij zich, waarvan premier Lubbers de eerste vruchten mocht proeven. Kritiek was er echter ook: Nederland dumpt veel te veel goedkoop vlees in de Sahellanden. foto anp Nijmegen - Na Duitsland be gint langzaam maar zeker in Nederland een truc om een nummerbord van een auto onzichtbaar te maken voor radar in zwang te raken. Dit - illegale - afschermingsmid del wordt sinds een week door tientallen mensen in Nederland toegepast. Een andere truc die al wat langer in Nederland wordt gebruikt is de radarverklikker. Het gaat hier om een transpa rante kunststof besehermkap (kosten 125 gulden), die aan de voorzijde een folielaag bevat en die over het nummerbord kan worden geschoven. Zo op het oog valt deze vorm van afscherming vrijwel niet op, omdat de kentekenplaat pro bleemloos waar te nemen valt, althans als men recht achter het motorvoertuig staat. Vanaf de zijkant bezien valt echter op dat het nummerbord aan het zicht wordt onttrokken. Deze situatie wordt veroorzaakt door de doorzichtige folielaag, die voor een breking van de lichtval zorgt. De leesbaarheid van de nummerplaat is daardoor volledig afhankelijk geworden van de gezichtshoek. En dit gegeven wordt ten volle benut, omdat de radar- en foto apparatuur vrijwel zonder uit zondering in de wegberm (zij aanzicht) staat opgesteld. Bij het maken van een foto krijgt de politie geen nummerbord in beeld, maar alleen een wit vlak. Deze besehermkap is door een ondernemer uit Son en Breughel in Brabant op de markt ge bracht. Hij heeft deze vinding uit de Verenigde Staten geïm porteerd. In Duitsland heeft hij in zeer korte tijd honderden exemplaren verkocht. „Een nummerplaat bestuiven met haarlak is allang achter haald. Eén regenbuitje en het effect is al verdwenen. De be sehermkap zorgt voor een per manente verdwijning van de kentekenplaat voor het oog van de camera's", zegt de Brabantse ondernemer. De Algemene Verkeers Dienst van de rijkspolitie in Driebergen zegt van de truc op de hoogte te zijn. De AVD meldt dat elke opge spoorde overtreding zal leiden tot strafvervolging. Van onze correspondent Londen - De Britse politie heeft gisteren in een voorstad van Londen een record hoeveelheid xtc-tabletten, amfetamine en cocaïne gedaan. De drugs werden aangetroffen in een tankwagen met eierstruif, die afkomstig is uit het Zeeuwse Heinkenszand. De Nederlandse chauffeur werd gearresteerd, evenals twee Britten die de drugs ophaalden. De straatwaarde van de in beslag genomen partij wordt geschat op ruim 90 miljoen gulden. Scotland Yard achtervolgde de tankwagen vanaf de ferry Zeebrugge-Dover naar een pakhuis in oostelijk Londen. De xtc-tabletten waren ver pakt in kartonnen dozen. Het gaat om de grootste drugvangst in Groot- Brittanië van de laatste jaren. Scotland Yard denkt dat de xtc bestemd was voor grote dealers in de Londense regio. De prijs van één tablet bedraagt daar ongeveer 55 gulden. (ADVERTENTIES) In de bruynzeel vloerenshop geven wij graag alle informatie. SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076 - 21 48 48 Van onze verslaggever Meriintie Koewacht - De drie mannen die woensdag na de overval op het postkantoor in Koewacht door de rijkswacht in Moerbeke zijn opgepakt, hebben niets met de overval te maken. Dat is gebleken nadat ze door de politie aan de tand zijn gevoeld. De Chauffeurs rijkswacht had echter nog wel een appeltje te schillen met het poetsen drietal, omdat er nog wat geldboetes openstonden. Na betaling zijn de plaat de drie mannen vrij gelaten. Inmiddels ontbreekt nog ieder spoor van de overvallers, die bij de gewapende overval in Koewacht enkele duizenden gulden buit maakten. De politie Zeeuws-Vlaanderen doet het onderzoek samen met BOB van de Rijkswacht in Gent. O?* mh Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 I VRIJDAG 7 MEI 1993 133e jaargang I I I I I De toekomst? De Canadese zanger Leonard Cohen heeft er weinig vertrou wen in. Liedjes om het milieu te red den? "Een slogan is geen song", zegt de dichter. Voor veel mensen is ecologie de laatste toevlucht, omdat religie heeft gefaald, meent hij. Een interview met 'de doemdenker op het feest'. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Van onze redactie buitenland Washington - De Ameri kaanse president Clinton wil een gezamenlijke mili taire actie van de interna tionale gemeenschap tegen de Bosnische Serviërs, nu die het vredesplan voor Bosnië-Hercegovina is af gewezen. Dat heeft Clinton gisteren ge zegd. De Europese bondgenoten van de Amerikanen staan echter nog niet te trappelen om zich actief in de strijd op de Balkan te mengen. Hij heeft zijn minis ter van buitenlandse zaken Christopher naar Europa ge stuurd. Die moet proberen Euro pa over te halen militair in te grijpen. Op de afwijzing van het vredes plan dat de bemiddelaars Vance en Owen hadden opgesteld is allerwegen geschokt en teleurge steld gereageerd. Het referen dum over het plan, waartoe de Bosnisch-Servische parlementa riërs woensdagnacht na een ma rathonzitting uiteindelijk heb ben besloten, wordt als een was sen neus gezien. De Servische regering heeft in middels besloten alle niet-huma- nitaire hulp aan de Bosnische Serviërs te staken. In een bittere verklaring stelt cfe Servische re gering de Bosnische Serviërs verantwoordelijk voor de straf maatregelen die de internationa le gemeenschap heeft afgekon digd tegen Belgrado. Het stellen van nieuwe voor waarden voor de ondertekening van het vredesplan is niet ge rechtvaardigd, aldus de verkla ring van Belgrado. In de dertien maanden oude oorlog is Servië steeds beschouwd als de belang rijkste steunpilaar van de Bosni sche Serviërs. Ook de Westerse leiders hebben teleurgesteld gereageerd. Clinton zei dat de Bosnische Serviërs de 'stabiliteit van Europa in gevaar brengen. Diverse regeringslei ders in de EG-landen hebben zich in soortgelijke bewoordin gen uitgelaten. De Russische president Jeltsin heeft een ge zant naar het voormalige Joego slavië gestuurd. VERVOLG OP BUITENLAND A4 ZIE COMMENTAAR OP A3 ZIE OOK ACHTERGROND - A2 De overgang naar zachter weer gaat vandaag gepaard met veel bewolking, een vrij krachtige wind en wat lichte neer slag. De kans op vorst aan de grond is verdwenen. PvdA-fractie Wöltgens poetst tijdens een pauze in het debat over de Voorjaarsnota zijn bril even op. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet komt nog dit jaar met aanvullende maatregelen om meer mensen aan werk te helpen. Den Haag - Scheiden kost vanaf 1 januari 1994 tussen de 900 en 2.800 gulden. Dat bedrag komt dan volledig voor rekening van de scheidende partijen. Nu is de situatie nog zo dat mensen met een inkomen bene den de 54.000 gulden een beroep kunnen doen op de overheid, die de benodigde kosten betaalt. De betrokkenen zelf hoeven dan niet meer dan een eigen bijdrage van 60 gulden te betalen. In de nieuwe situatie zijn straks twee echtgenoten, die het eens zijn over de scheiding en die volstaan met een 'scheidingsbe middelaar' (notaris of advocaat), samen 900 gulden kwijt. Als de echtelieden de scheiding voor de rechter willen uitvech ten, betalen ze ieder ongeveer 1.400 gulden vergoeding voor de advocaat. De bezuiniging op de rechtshulp bij echtscheidingszaken moet ongeveer de helft opbrengen van de 70 miljoen gulden die het ministerie van justitie als bezui nigingen is opgelegd. De Orde van Advocaten voelt zich overvallen door de plannen van Hirsch Ballin. Deken mr. W.G. van Hassel vraagt de mi nister nader overleg met de ad vocaten te voeren en de.diep ingrijpende maatregel niet haas- PvdA-fractievoorzitter Wöltgens deed gisteren tijdens de behan deling van de Voorjaarsnota een serie suggesties. Minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) beloofde de Tweede Kamer gisteren te on derzoeken welke ideeën voor uit werking in aanmerking komen. Volgens het Centraal Planbureau (CPB) moet dit jaar rekening worden gehouden met 50.000 meer werklozen. Enkele jaren geleden werden jaarlijks 100.000 mannen en vrouwen aan werk geholpen. Door de slechte econo mische situatie ziet het kabinet geen kans tot lastenverlichting, waardoor de werkgelegenheid gestimuleerd wordt. Wel heeft het kabinet enkele andere voornemens bekend ge maakt. Dat is bijvoorbeeld een miljardeninvestering voor de aanleg van wegen en rails. Ook bestaat het plan om werken fis caal aantrekkelijk te maken, bij voorbeeld door het verhogen van het arbeidskostenforfait, waar door het verschil tussen loon en uitkering groter wordt. Volgens Wöltgens zijn de huidige maatregelen van het kabinet on voldoende om al op korte ter mijn de werkloosheid te vermin deren. De PvdA-fractievoorzitter deed de suggestie om de werkgever spremie voor de Ziekenfondswet te verlagen. Daardoor worden werknemers die minder dan 60.000 gulden verdienen goedko per. Ook zouden de banenpools die nu al 20.000 zeer langdurig werklozen aan het werk hebben geholpen, uitgebreid moeten worden. Daarnaast is de PvdA uit oogpunt van werkgelegen heid voorstander van het stimu leren van deeltijdwerk. De Vries wil geen enkel instru ment bij de disussie over de werkgelegenheid uitsluiten. Toch plaatste hij gisteren wel kanttekeningen bij het voorstel van minister Kok voor een hef fingskorting. Volgens De Vries is het de vraag of een heffingskor ting de werkgelegenheid inder daad stimuleert. Ook regerings partij CDA is tegen de heffings korting, omdat die minder gun stig uitwerkt op de hogere in komsten. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Hirsch Ballin föto de stem/johan van gurp tig af te doen. Hij wijst erop dat de effecten van de nieuwe echt- scheidingswet (tussenkomst van de rechter niet meer verplicht) nog nauwelijks bekend zijn. Ook wil hij dat bekeken wordt welke gevolgen deze maatregel voor mensen met lagere inkomens heeft. JOIH Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:^ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open' envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT *r

de Stem | 1993 | | pagina 1