Nieuw gezichtsverlies Major Phili Ghana is m; Vredesbesprekingen over Midden-Oosten met een week verlengd Britse ratificatie van 'Verdrag van Maastricht' mogelijk op lange baan Mariniers ontvangen op Witte Huis China stuurt grote troepenmacht naar Hongkong in 1997 Taaie Bob Dole maakt president Clinton het leven zuur Bedrijf boekt si Vier agenten gedood bi aanslag in Znid-Afrika buitenland KOR» BUITENLAND Republikeins oppositieleider ambieert het presidentschap Philips Groep DE STEM DONDERDAG 6 MEI 1993 DE STEM Washington/Jeruzalem (afp/ dpa/rtr) - De deelnemers aan de Israëlisch-Arabische vre desbesprekingen in Washing ton hebben besloten hun overleg nog een week voort te zetten in de hoop dat dan concrete resultaten kunnen worden geboekt. Dat is gisteren van verschillende zijden in Washington bevestigd. Aanvankelijk zou het overleg in de negende ronde van het vre desoverleg morgen worden afge sloten. Nu blijven de deelnemers echter nog tot 13 mei. „We blijven nog een week," ver klaarde de Palestijnse delegatie leider Haidar Abdel Shafi. De woordvoerder van de Israëlische delegatie, Yossi Gal, zei dat zijn land de Amerikanen had laten weten 'te zullen blijven zolang als nodig is om. het vredesproces voortgang te laten maken'. In Damascus verklaarde de Syri sche minister van buitenlandse zaken Farouq Shar'a dat de be slissing was genomen op aan dringen van Washington. Shar'a, die sprak bij het bezoek van de Westduitse minister van buiten landse zaken Klaus Kinkel aan Damascus, voegde eraan toe dat bij het Israëlisch-Syrische over leg nog nauwelijks vooruitgang is geboekt. Israël zou 'nog steeds standpunten innemen die het niet makkelijk maken tastbare resultaten te bereiken', volgens Shar'a. De verlenging komt nadat eerder deze week uit de hoek van het overleg tussen Israëli's' en Pales- tijnen voor het eerst sinds lange tijd optimistische geluiden te ho ren waren. De Palestijnse woordvoerster Hanan Ashrawi zei onder meer dat Israëli's en Palestijnen 'voor het eerst sub stantieel overleg' aan het voeren waren. Nabil Shaath, een belangrijke adviseur van PLO-voorzitter Yasir Arafat, voegde daar giste ren in een interview met de Is raëlische legerradio aan toe dat de Israëli's tekenen van goede wil en bereidheid tot onderhan delen tonen. Shaath zei het voor mogelijk te houden dat in deze ronde eensgzindheid wordt be reikt over een serie uitgangspun ten. Van Israëlische zijde werd daaraan toegevoegd dat in zo'n document het doel van de onder handelingen zal staan, alsmede details over het houden van ver kiezingen in de bezette gebieden en de taken en rechten van het Palestijnse zelfbestuur. Binnen het Israëlische kabinet ontstond gisteren onenigheid vanwege de eis van minister Arieh Deri van de religieuze Shas-partij, dat premier Yitzhak Rabin pas een Israëlische terug trekking uit de bezette gebieden zal laten plaatsvinden na daar over een referendum of nieuwe verkiezingen te hebben gehou den. Een bericht van de Israëli sche radio dat de premier de eis van Deri had ingewilligd werd echter ontkend. V'an onze correspondent Flob van Huët Londen - De Britse rege ring heeft gisteren op nieuw gezichtsverlies gele den op de moeizame weg naar de ratificatie van het 'Verdrag van Maastricht'. Na vijf maanden touwtrekken moest premier- Major een amen dement van de Labour-oppositie accepteren waarmee de Britse uitzonderingspositie in het so ciale hoofdstuk van het verdrag (arbeidsomstandigheden, gelijke lonen man en vrouw, etc.) onze ker is geworden. Aangezien conservatieve Euro sceptici hebben, aangekondigd de juridische consequenties van de wetswijziging voor de Britse Ho ge Raad te zullen brengen is de kans groot dat de ratificatie van het verdrag opnieuw uitgesteld zal moeten worden. De hoop van premier Major om de slepende kwestie liefst voor het zomerreces af te ronden werd getorpedeerd door een on eigenlijke alliantie van Labour, de Liberaal-Democraten en 27 zogeheten 'Tory-rebels', uitge sproken tegenstanders van het verdrag van Maastricht. De laat- sten verbonden zich met Labour (dat vóór Maastricht is maar alleen. inclusief het sociade hoofdstuk), zij het om totaal te gengestelde reden. De conservatieve Euro-sceptici zijn zo mogelijk nog meer tegen sociale wetgeving dan tegen het verdrag in zijn algemeen, maar grepen de gelegenheid aan om de tekst van het Europese verdrag ongelijk te maken met de voor het Britse recht geldende 'Maas tricht-wet'. Opzet van de Tory-rebellen is de ratificatie zo lang m.ogelijk uit te stellen in de hoop een Maas tricht-referendum te kunnen af dwingen. Volgens opiniepeilin gen zou een meerderheid der Britten namelijk tegen het ver drag zijn. Bij monde van minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd stelde de regering, dat de proce dureslag 'vermoeiend en onge wenst was, maa'r in de praktijk onbelangrijk voor de ratificatie'. Volgens de juridische experts van de regering heeft het toege voegde sociale hoofdstuk geen waarde. Maar Britse vakbonden hebben al laten weten het amendement te zullen gebruiken om verbete ring van de arbeidsomstandighe den in Groot-Brittannië nu via Europese instanties te realiseren. „De regering heeft er immers mee ingestemd", aldus een vak bondsadvocaat. President Clinton loopt aan het hoofd van een groep Amerikaanse mariniers die zojuist is teruggekeerd uit Somalië. De mariniers werden gisteren geëerd op het Witte Huis in Washington. foto ap Door Yojana Sharma (ips) Hongkong (ips) - China zal tiendui zend militairen in Hongkong legeren als de Britse kroonkolonie in 1997 overgaat in Chinese handen. Op 1 juli 1997 wordt een elite-bataljon van het Chinese Bevrijdingsleger per trein vooruitgestuurd als een symbolische voorhoede. De rest van de troepen volgt in de loop van dat jaar. Dat onthulde het pro-Chinese maandblad 'Mirror' gisteren. Het is voor het eerst dat er concrete plannen naar buiten komen over de mili taire aanwezigheid in Hongkong na de overdracht. De plannen zijn gebaseerd op een speciale studie die sinds juli vorig jaar wordt uitgevoerd door de machtige Centrale Militaire Commissie van de Communistische Partij. Het door Mirror genoemde aantal van tienduizend militairen is veel hoger dan de drie- tot vijfduizend manschappen waarover de Chinese leider Deng Xiao- Ping vorig jaar sprak. Maar het aantal stemt overeen met de huidige omvang van het Britse garnizoen. Volgens militaire waarnemers is een Chi nese macht van tienduizend militairen echter zeer fors, aangezien het nabijgele gen China minder extra ondersteunende faciliteiten nodig heeft dan Groot-Brit- tannie, dat veel langere aanvoerlijnen heeft. Van 'astronomische omvang' noemt de Hongkongse juridisch adviseur Andrew Wong de Chinese troepenmacht. Hij wijst daarbij op de nabijheid van bases in de Chinese provincie Guangdong. Hij zegt dat een dergelijk garnizoen de indruk geeft dat 'China tracht het leger te ge bruiken om Hongkong te controleren'. Voor de bevolking van Hongkong is de stationering van troepen een gevoelige kwestie. Nog vers in het geheugen ligt de bloedige onderdrukking van de Chinese democratiseringsbeweging in 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede. Maar ande ren wijzen erop dat het vooral zal gaan om de manier waarop het Chinese leger optreedt, en minder om de omvang. Volgens politieke waarnemers ziet de Chinese leiding het belang in van een positief imago van het leger in Hongkong. Bovendien realiseert Beijing zich dat Hongkong als China's poort naar de bui tenwereld zal fungeren. Daarom stuurt China een elite-eenheid. Het grootste deel van de militairen wordt gerecruteerd uit het kwalitatief betere leger van Guang zhou - het militaire gebied dat direct aan Hongkong grenst. Momenteel wordt gezocht naar een ge schikte commandant die het bevel over de Chinese troepen in Hongkong zal voeren. Volgens Chinese functionarissen moet de kandidaat uit de cultureel en geografisch nabije provincie Guangdong komen. Een commandant uit Beijing zou de indruk kunnen wekken dat het om een 'buiten landse' troepenmacht gaat die door de Chinese leiding gestuurd is. Het is echter nog onduidelijk waar het Chinese leger in Hongkong gehuisvest zal worden. Nog steeds ruzieën Groot-Brit- tannie en China over de overname van militaire gebouwen en terreinen. De Brit se Koninklijke Marine zou tegen het einde van de maand haar hoofdkwartier in Hongkong al verlaten om het onder te brengen op het eiland Stonecutters. Maar China eist dat alle militaire bases en terreinen worden overgedragen aan het Chinese leger. De spanningen over de door de Britse gouverneur voorgestelde politieke her vormingen hebben ook de onderhandelin gen over militaire kwesties stilgelegd. Volgens functionarissen in Hongkong werkt de impasse in het nadeel van Beijing. Zolang er geen overeenkomst is, zullen de terreinen waar nu het Britse garnizoen is gelegerd langzaam aan de regering van Hongkong worden overge dragen, waardoor er minder land be schikbaar blijft voor het Chinese leger. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Misschien heeft Amerika afgelopen no vember toch niet definitief gekozen voor een nieuwe ge neratie leiders van na de Tweede Wereldoorlog. Mis schien immers dat over drie en een half jaar toch weer een oorlogsveteraan in het Witte Huis wordt gekozen. Misschien immers wordt de 68-jarige Bob Dole dan pre sident van de Verenigde Sta ten. Het lijkt nog oneindig ver weg, maar de mogelijkheid intrigeert omdat ze het functioneren mo menteel van president Bill Clin ton (geboren 1946) in een pi kanter perspectief plaatst. Bob Dole, voorzitter van de Repu blikeinse fractie in de Senaat, heeft zich in de eerste honderd Witte Huisdagen van Democra tisch president Clinton ontpopt als een 'ouwe taaie' oppositie leider die het jeugdige staats hoofd al flink wat politieke op doffers heeft verkocht. Hij heeft zich in die korte tijd tot tegenpool en spiegelbeeld gemaakt van Bill Clinton, die van nu af aan niet meer zal verzuimen eerst in die spiegel te kijken alvorens met wat voor voorstel dan ook naar de Se naat te gaan. Dole geldt als een gematigde Republikein. Hij is wars van het rechts-religieus extremisme dat de partij de voorbije jaren in haar greep had gekregen en dat mede voor de verkiezingsnederlaag van George Bush heeft gezorgd. Dole heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij president wil worden. En nu hij in de afgelopen maanden zo succes vol is geweest in zijn natuurlij ke opdracht om Clinton het leven zo zuur mogelijk te ma ken, lijkt het vuur van zijn ambitie hoog opgelaaid. De op positieleider is de afgelopen weken al herhaaldelijk gesigna leerd in Amerika's kleine noor delijke deelstaat New Hamps hire. New Hampshire is tradi tioneel in elk verkiezingsjaar de eerste staat waar voorverkie zingen (primaries) worden ge houden. Wie enige kans wil ma ken op het Witte Huis, moet ervoor zorgen dat de kiezers in die staat hem of haar als een serieuze kandidaat bevestigen. En daartoe moet die kiezers al jaren tevoren het hof worden gemaakt. Dole is een wat houterige ver schijning. Zijn gezicht, donkere stemgeluid en trefzekere zin sneden doen soms even aan Humphrey Bogard denken. En men moet enige moeite doen om zijn charme te ontdekken. Zijn commentaren kunnen bitter zijn en zelfs als hij iemand prijst, dan nog klinkt het als een vervaarlijk geblaf. Maar Dole beschikt ook over een dro ge humor. „Ik ben er niet op uit om president Clinton te torpe deren", zegt de senator. Om daar onmiddellijk met hem kenmerkend flegma aan toe te voegen: „Behalve nu en dan". Dan twinkelt de pret om het politieke spel in zijn ogen, waar hij als gevolg van een lichte tic wat te vaak mee knippert. Politiek is inderdaad zijn lust en zijn leven. Een lokale verkie zingsuitslag in het kleinste dis trict in een afgelegen deelstaat is voor hem mateloos boeiende literatuur. En na zijn 14-urige werkdagen kijkt hij bij wijze van ontspanning alleen naar actualiteiten- en discussiepro gramma's. Wel trekt hij af en toe een weekeinde uit voor 'quality time' met zijn vermaar de echtgenote, Elisabeth Han- ford Dole. 'Liz' Dole was minis ter van Verkeer in het kabinet - Reagan. Het grootste succes tot dusverre van Bob Dole was de recente afwijzing door de Senaat van Clintons zogenaamde 'econo mische stimuleringspakket'. De president wilde zo'n 18 miljard dollar pompen in diverse enor me werkgelegenheidsprojecten. Maar Dole was in staat alle 43 senatoren (doorgaans eigenzin nige types die zich door nie mand in een rij laten zetten) in zijn Republikeinse fractie in een gesloten front te houden. Voor veel Republikeinen, nog altijd aangeslagen door de stembusnederlaag van veteraan Bush tegen de jonge Democraat Clinton, is Bob Dole nu de hoop op een betere toekomst. Dole lijkt de man die de zwakten van Bill Clinton maximaal kan uit buiten en de Republikeinse Partij weer zelfvertrouwen ge ven. En Dole zelf geniet met volle teugen van zijn nieuwe rol en zijn nieuwe prominentie. Hij was de afgelopen acht jaar altijd al de Republikeinse frac tievoorzitter in de Senaat, maar die positie was toen volkomen anders. In het Witte Huis re geerden immers zijn partijgeno ten Ronald Reagan en vervol gens George Bush. „Als politiek leider van de regeringspartij moest ik alles verdedigen wat anderen bedacht hadden. Nu kan ik zelf elke dag bepalen welk onderdeel van het beleid van president Clinton ik uitkies om een schot op te lossen", zegt de vaak uiterst openhartige po liticus. Bob Dole is in 1923 geboren en is nog altijd woonachtig in de landbouwstaat Kansas. In de Tweede Wereldoorlog raakte hij als militair ernstig gewond in een veldslag in de Italiaanse Po-vlakte. Dole is jurist, was in de vijftiger jaren officier van justitie in Kansas, werd in 1961 in het Huis van Afgevaardigden in Washington gekozen, ver huisde in 1968 naar de Senaat en werd daar in 1984 fractie voorzitter. In 1976 was het president Ge rald Ford die Bob Dole uitkoos als zijn kandidaat-vice-presi dent (running mate). Maar Ford en Dole verloren de verkiezin gen van Jimmy Carter. In 1988, toen Ronald Reagan niet meer herkiesbaar was, verloor Bob Dole het in de voorverkiezingen van George Bush. Niettemin is het politieke dier Bob Dole tijdens het president schap van Bush diens loyale geallieerde in de Senaat geble ven, al hebben beiden nooit persoonlijke vriendschap voor Bob Dole foto ap elkaar opgevat. Bob Dole is veel meer dan Clin ton een typisch traditioneel Amerikaans politicus, zonder uitgesproken ideologische rich ting. Pragmatisme is zijn 'bij bel'. Als hij ruikt dat een be paald voorstel, van wie ook af komstig, populair zal worden is, dan zal hij ermee instemmen. Toch is Dole ook weer niet a-moreel. Zijn 'waarden', zijn ideeën van goed en kwaad, zijn grotendeels gevormd door de Tweede Wereldoorlog. Hij is voorstander van Amerikaanse bombardementen op Servische stellingen in Bosnië, omdat de racistische vervolging van mos lims in dat land voor hem on draaglijk is. Duizenden Tamils ontvluchten Colombo Colombo - Duizenden Tamils zijn de Srilankaanse hoofds Colombo ontvlucht sinds de moord op president Ranasingl Premadasa afgelopen zaterdag. De politie verdenkt Tamils standelingen ervan de moord te hebben gepleegd. Een inwoner van de Noordsrilankaanse stad Vavuniya verklaJ de dat de afgelopen dagen zeker 3.000 Tamils in zijn woonpW zijn gearriveerd. In Vavuniya, dat onder controle van het Ie] staat, bevindt zich een grote Tamil-gemeenschap. Tamils in Colombo vrezen voor wraakacties van Singalezen/J meeste Tamils die de hoofdstad verlaten zijn afkomstigl Gunasinghapura, Kehelwatte en Pettah, districten in de obij ving van Premadasa's woning. Jeltsin stelt bezoek aan Japan uit Moskou - President Boris Jeltsin van Rusland hèeft zijn bez# aan Japan opnieuw uitgesteld. De reis die voor eind deze ma] was vastgesteld, is verplaatst naar het najaar. Dat heeft woordvoerder van Jeltsin gisteren bekendgemaakt. Het is de tweede maal dat Jeltsin een staatsbezoek aan J de lange baan schuift. In september veroorzaakte hij de not opschudding door op het laatste moment - slecht vier i voor hét begin - af te zien van een bezoek. Japanse media suggereerden dinsdag al dat het bezoek niet J doorgaan. Zij vermoedden dat de politieke problemen in M kou en het geschil tussen Moskou en Tokyo over de Koerilen oorzaak van de afzegging zouden vormen. De Koerilen-kwej was voor Jeltsin de voornaamste reden om het bezoek vfl afgelopen najaar te annuleren. De Sovjetunie kreeg na 19451 zeggenschap over de eilandengroep, die inmiddels weer t Japan wordt opgeëist. Nakajima herkozen als directeur WHO Geneve - Een poging van Westerse landen om de Japans Hiroshi Nakajima te wippen als hoofd van de Wereldgezo! heidsorganisatie WHO is gisteren mislukt. De jaarvergadeiil van de VN-organisatie herkoos in een geheime stemming! omstreden Nakajima voor een nieuwe ambtstermijn van i| jaar. Voor de Japanner stemden 93 lidstaten. Voor zijn vert waren 58 landen. Westerse landen hebben onder aanvoering van de Veremj] Staten een jaar lang geageerd tegen de Japanse neuroloog,! vooral wegens zijn manier van leiding geven omstreden is. 1 een opiniepeiling onder WHO-medewerkers sprak tweedel zich uit voor vertrek van de Nakajima. De herverkiezing volgde ook op een verhit debat over e rapport waaruit bleek dat de WHO illegale betalingen I gedaan aan leden van het dagelijks bestuur. Ook na publikai van het rapport kon Nakajima echter blijven rekenen op| steun van landen uit Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Demonstratie in Moskou verboden Moskou - De burgemeester van Moskou, Joeri Loezjkov, tol drie pro-communistische groeperingen toestemming geweigti om op 9 mei, wanneer Rusland de overwinning op nazi-Duil] land viert, te demonstreren. De drie groeperingen, Troedovaja Rossia (Arbeid Rusland), I Russische Communistische Arbeiderspartij en het Nation! Reddingsfront, waren alle betrokken bij de rellen van afgelopf zaterdag, 1 mei, toen tegenstanders van president Boris Jells slaags raakten met de politie. Een politieman overleed giste] aan de verwondingen die hij toen opliep. De autoriteiten willen blijkbaar een herhaling van de gebeui nissen van zaterdag voorkomen. De leider van het Nation Reddingsfront, Michail Astafajev, liet volgens het persbu Interfax weten dat de aanhangers van het front op 9 mei toch| straat zullen opgaan. Maandag duidelijkheid over Gorré Paramaribo - President Ronald Venetiaan van Suriname zall! parlement maandag duidelijkheid verschaffen over de ben! ming van Arthy Gorré tot bevelhebber van het leger. Politil topberaad in Paramaribo heeft geresulteerd in de aankondigi] van de parlementsvergadering over het defensiebeleid. Parlementsvoorzitter Jagernath Lachmon kondigde de vergi ring aan. De Nationale Assemblée had de kwestie voor 23 s op de agenda staan maar de vergadering werd uitgesteld d parlementariërs in de gelegenheid te stellen zich alsnog J oriënteren. Gorré zou begin vorige maand als bevelhebber moeten aan! den in de Memre Boekoekazerne, maar de legerleiding stak d] een stokje voor door te verklaren dat hij 'niet capabel en l' acceptabel' was. Nieuwe regering-Ciampi beëdigd Rome - President Oscar Scalfaro heeft gisteren de vier partijlij ministers beëdigd die Ciampi dinsdag in zijn kabinet vroeg.!" nieuwe Italiaanse premier Carlo Azeglio Ciampi zal vandij met zijn nieuwe regering deelnemen aan het vertrouwensdelj in het parlement. De vier onafhankelijke ministers - Franco Gallo (financiél Umberto Colombo (wetenschappen), Paolo Barile (contacil met het parlement) en Livio Paladin (Europese zaken f regionale kwesties) nemen de plaatsen in van drie ex-coit nisten en een Groene minister die afgelopen donderdag opstfj ten. Zij protesteerden daarmee tegen het besluit van 1 parlement om slechts gedeeltelijk de parlementaire onschel baarheid op te heffen van de ex-leider van de socialist^ Bettino Craxi. Als gevolg van deze kwestie besloot het parlement gisteren i] voortaan over verzoeken om opheffing van de parlement® onschendbaarheid van een collega bij handopsteken zal word gestemd, en niet meer bij geheime stemming. gewond. De aanvallers openden het vuur van twee kanten op het moment dat de vrachtwagen, die de poli tieagenten naar hun werk ver voerde, stopte bij een rood stop licht. De truck, waarin 23 agen ten zaten, werd doorzeefd met kogels. Enkele politiemannen wisten niettemin het vuur te be antwoorden en de aanvallers te verdrijven. Een man die zichzelf 'kameraad Kaboko' noemde, belde later de Zuidafrikaanse Pers Vereniging SAPA met de mededeling dat de aanslag het werk was geweest van het Azaniaanse Volksbevrij dingsfront (APLA), de gewapen de vleugel van het radicale Pan Afrikaanse Congres (PAC). Er was geen onafhankelijke be vestiging van de bewering te krijgen, maar het PAC heeft re cent gezegd dat politiemensen hoog op de lijst van mogelijke doelwitten staan. Een zestigtal politiemensen is dit jaar al bij Van onze verslaggever Jan van Zuilen Raamsdonksveer - „VROM? Dat is toch het ministerie van Hansje Al- rïgj.g? De man die bedacht heeft dat je broeken uit meerdere gezinnen wel in éen wasmachine kunt was sen. Dus denk je, zo iemand zal ook Wel oren hebben naar mijn idee". Nou, mooi niet. De Raamsdonksveerse ondernemer B.P. van de Velde stootte lelijk zijn neus toen hij bij VROM aanklopte voor sub sidie op wat hij zelf een schoolvoor beeld van een mooi milieu-idee vindt. Door Chris Paulussen Eindhoven - Met de komst van financieel deskundige in de raad Philips ook sprake van een grotere Een bewijs van die openheid is het besluit om bij de kwartaal cijfers voortaan een balans en een kasstroomoverzicht te publi ceren. Volgens Eustace is er een 'goede reden' om met tradities te bre ken. „Wij streven naar verbete ring van de communicatie met I de buitenwereld, met de pers en onze aandeelhouders". Uit de balans die Philips giste ren publiceerde blijkt dat het bedrijf er in het eerste kwartaal in is geslaagd zijn vermogenspo sitie iets te verbeteren en dat de schuldenlast iets is afgenomen. Het groepsvermogen steeg van ƒ10,9 miljard naar ƒ11,2 mil jard. Het totaal aan langlopende en kortlopende rentedragende schulden daalde van 16,7 mil jard naar 16 miljard. Chips winstgevend Omzet en resultaat van Philips blijven onder druk staan door de aanhoudend slechte economische situatie in Europa. Vooral Con- sumenten-elektronica en Com municatie-systemen hebben het hard te verduren, zo bleek bij de presentatie van de kwartaalcij- I fers. De divisie Halfgeleiders (chips), I die enkele jaren geleden nog I zwaar in de problemen zat, heeft zich ontwikkeld tot een van de winstmakers. De totale omzet van Philips (in clusief Grundig) liep in het afge lopen kwartaal terug met 2 pro cent tot 13,8 miljard. Het be drijfsresultaat daalde van 646 miljoen naar 560 miljoen. Na hogere financiële lasten, la- Johannesburg (rtr/dpa) - Met kalasjnikovs bewapende t vallers hebben gisteren in de zwarte voorstad Sowetol Johannesburg een vrachtwagen met politiemannen ovenï en vier agenten gedood. Vijf inzittenden van de truck ral PHILIPS KWARTAALCIJFERS nettoresultaat in miljoenen guldens 103 I. Ui 1992 -1002 1993 netto-omzet in miljarden guldens 17,17 W 13,67 13,63 Wm 13,75 anp/bron Philips gere be, resulta' teerde miljoei jaar ee Verli Per pr sultatq van 2 procl Het bl 250 joen. Terug! rosie daling mentel GruncT boven I kon ief naar j Over Iers e! lips zij 100.00 en de compl ste zei dertijq CD-I In de tenprc Gram kleinef ten - cent drijf si sector] miljoé De op ƒ1,7 en dank| pen bezetl had t; steeg 216| In de dukte verkq tot Systfj taat zet. Cl kochC re pr9 troni| Per i sultal eerstl verlil De ol - oncf ware) ken, dien steegj miljd daahj 651 aanslagen omgekomen. Het PAC eiste eerder de ven woordelijkheid op voor een! slag op een hotel in Oost-I] don, waarbij zaterdag vijf» ken werden doodgeschoten] man die zichzelf APLA-tf mandant Carl Zimbiri not zei de aanval te hebben t voerd. Hij dreigde bij diefl genheid dat meer aanvallen] den volgen. Elders vielen eveneens sla» fers door gewelddaden die] met de aanslag te maken] den. In het woonoord Cross" bij Kaapstad kwamen twee mensen om toen ont* den brand stichtten in een a] woonbarakken. In Sebokeng ontdekte de I de lijken van twee zwart'] een brandend bestelbusje! hetzelfde woonoord doodd'l vader drie zwarte jonger® zijn dochter hadden verW" zijn vouw hadden aanp' en zijn huis in brand gestoken. Door Mawusi Afele (ips) I Accra - Bij het bereiken van j de onafhankelijkheid in 1957 I was Ghana een van de sterk- I ste economieën van Afrika. Dat had het land te danken aan zijn positie als grootste exporteur van cacao ter we reld. Maar de blijvende af hankelijkheid van deze grondstof heeft het land de laatste jaren in grote proble men gebracht. I De prijs van cacao op de wereld- I raarkt is al acht opeenvolgende ]?.^en aan het dalen en het einde I hjkt nog lang niet in zicht. I In 1992 lag de cacaoprijs 10 procent lager dan het jaar daar voor. Het ministerie van finan- [?ëlr en economische planning I r v berekend dat de prijsda- I nng het land vorig jaar 70 mil- 11°®n dollar aan inkomsten heeft I gekost. Het probleem is dat Ghana wei- I mg kan ondernemen tegen deze 1 ontwikkeling. Doordat andere land Indci de ben strul na rig j] 300.1 verll pen] Maa hier oveil lage] De Mail omd lang caca De eer prod] sar Orgl tionl mee doel stat vanl neef

de Stem | 1993 | | pagina 4