Rotterdammers kunnen sociale veiligheid kopen met zegels Defensie: rei 'Bosnië' krijgt in Verenigde Staten contouren van Golfoorlog 'Bijstandsplannen Ter Veld bevatten nog schoonheidsfoutjes' Korting op tarieven specialisten noodgreep van Simons Rechterlijke •ESTEME Beschutting ACHTERGROND DE STEM- DE STEM DONDERDAG 6 MEI 1993 de stem Of de oogartsen in Ne derland even willen zor gen voor minder lange wachtlijsten. Maar het mag wel niets kosten. Dat is de situatie in de oogheelkunde. Door Carla Joosten NET ALS VEEL andere specia listen draaien de oogartsen een hogere omzet dan de bedoeling was. Logisch, zeggen de oogart sen, want de politiek wil dat we meer patiënten helpen, zodat de wachtlijsten krimpen. En aange zien er nauwelijks nieuwe oog artsen bijkomen, moeten we zelf meer patiënten behandelen. Dat ze per 1 april minder geld bij de verzekering mogen decla- rereren, ergert de oogheelkundi gen. Zo mogen ze voor een parti culier consult geen 47,50 gulden meer in rekening brengen, maar 42 gulden. Met die tariefsverlaging - soort gelijke kortingen treffen alle an dere vrij gevestigde medisch spe cialisten - wil staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) een halt toeroepen aan de explosieve stijging van de kosten van spe cialistische hulp. Gemiddeld mo gen specialisten voor een behan deling van een fondspatiënt 14,4 procent minder bij de verzeke ring declareren en voor de parti culier verzekerde 12,6 procent. Simons hoopt zo te voorkomen dat ook in 1993 honderden mil joenen guldens meer worden uit gegeven dan gepland. Voor 1994 heeft de bewindsman een nieuwe korting in petto. Totnutoe kwa men de specialisten vergeefs te gen de tariefsverlaging in het geweer. Tot bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven vingen ze voorlopig bot. Inmid dels zint de Landelijke Specia listen Vereniging (LSV) op ac ties. Maar Simons zelf weet ook dat de tariefsmaatregelen niet meer dan een noodgreep zijn. Het zou onverantwoordelijk zijn daar nog jaren mee te blijven door gaan. Immers: een specialist die steeds minder geld voor een behande ling krijgt, zal steeds minder gemotiveerd raken. En dat ter wijl alom wordt gestreefd naar een betere kwaliteit van de ge zondheidszorg. Bovendien werkten de verlagin gen totnutoe averechts: specia listen gaan harder werken om een eventuele inkomensachter uitgang als gevolg van de ta riefsverlaging te voorkomen. Dat is nu juist wat Simons niet wil: specialisten moeten niet méér gaan behandelen, maar doelmatiger gaan werken; min der snel naar het mes grijpen en al helemaal ophouden met onno dige behandelingen. Alleen op die manier kunnen de kosten in de hand worden gehouden, denkt Simons. Dat hij intussen de oogartsen vraagt wel harder te werken, bewijst dat de proble matiek niet eenvoudig is. De specialisten protesteren dat de kostenstijging niet hun schuld is. Zij komen tegemoet aan de vraag van de patiënt en die gaat nou eenmaal, onder meer door de vergrijzing, vaker naar de dokter. De kosten van de totale gezondheidszorg stegen de afge lopen drie jaar met 14 procent en daarvoor moeten alleen wij een offer brengen, klagen de specia listen. Daarbij komt dat alle spe cialisten moeten inleveren, ter wijl lang niet iedereen het bud get overschrijdt. Maar met de verschillende spe cialismen heeft Simons in de tariefsverlaging geen rekening gehouden: de specialisten heb ben zelf verzuimd de daarvoor benodigde gegevens te overleg gen. Nu gaat Simons uit van de totale stijging van specialistische kosten en op grond daarvan con cludeert hij dat de gemiddelde medisch specialist vorig jaar 85.000 gulden meer verdiende dan in 1989. Een dergelijke stij ging is onaanvaardbaar, vindt Simons, daarin gesteund door de Tweede Kamer. De verhouding tussen opeenvol gende staatssecretarissen van Volksgezondheid en de specialis ten is nooit goed geweest. De specialisten zijn meesters in het afhouden van bezuinigingen. Bo vendien is het tariefsysteem in de loop der jaren scheef ge groeid. Zo zijn er operaties die ooit duur waren, maar nu snel en goedkoop kunnen worden uitge voerd. Andere behandelingen zijn juist kostbaarder geworden. De tarie ven zijn echter nooit aangepast. Daarbij is het systeem -met 8.000 tarieven voor particulier verzekerden en 5.000 voor fondsverzekerden - niet echt overzichtelijk. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen heeft voorgesteld de ziekenhuizen zelf afspraken te laten maken met de verzeke raars over de totale kosten van een medische ingreep. In dat bedrag zit dan meteen het be drag waar de specialist recht op heeft. Elders circuleren plannen voor uurtarieven of abonne- mentsachtige vergoedingen. •Al die ideeën stuiten op verzet bij de specialisten zelf. Ze vrezen voor hun status als vrije onder nemers. „Werken met een uurta rief? Ja dan ben je bijna in vaste dienst. Dan ben je toch niet meer vrij gevestigd", zegt een woord voerster van de LSV. Simons hoopt dat de commissie onder leiding van oud-premier Biesheuvel, die adviseert over de verdere vernieuwing van het ziektekostenstelsel, nog dit jaar met een oplossing komt. Maar Simons zal toch ook om tafel moeten met de specialisten zelf. Of dat lukt in een tijd, waarin partijen elkaar voor de rechter bestrijden en de specialisten zelfs acties aankondigen, valt te betwijfelen. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, .Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. De actie in Rotterdam om via zogenaamde Opzoomerzegels extra politiezorg te 'kopen' heeft veel kritiek gekregen. De politievakbond ACP en enkele politici vinden dat de regering maar extra geld moet uittrekken als bewonersgroepen meer politiezorg willen. De bewoners zelf zijn er echter tevreden over. Door Janny Kok DE ZOGENOEMDE Opzoomer- zegel (genoemd naar een straat in het Nieuwe Westen van Rot terdam, waar bewoners op ei gen initiatief voor een leefbare woonomgeving zorgden) heeft een waarde van 3.000 gulden en moet door bewonerscollectieven zelf worden verdiend middels eigen initiatieven om een leef bare buurt te krijgen. Dat hebben 125 bewonersgroe pen al gedaan en ze hebben daarom van het Projectbureau Sociale Vernieuwing hun Op- zoomerzegel gekregen. Maar er zijn er maar twee, die hun Op- zoomerzegel hebben gebruikt om een contract af te sluiten met de Gemeentepolitie Rotter dam voor 100 uur extra surveil lance in hun buurt. En daar zijn het CDA-Tweede Kamerlid Frans-Jozef van der Heijden en de politievakbond ACP tegen. Als de vraag om politiezorg zo groot is, moet minister Dales er maar extra geld voor uittrekken vinden ze. „Wij vinden dat de politie die extra diensten wél mag leveren voor de Opzoomerzegel", zegt Jacomien Dicke van het Pro jectbureau Sociale Vernieu wing. „Met extra geld bepaalt de politie waaraan het wordt besteed. Maar met het geld van de Opzoomerzegel is het niet de politie zelf, die prioriteiten stelt, maar kunnen de bewoners nu eens bepalen 'hier ligt onze prioriteit'." „Dat is dan ook de gedachte achter de Opzoomerzegel. Be woners bepalen waaraan het geld moet worden besteed voor verbetering van hun buurt en niet de ambtenaren. Opvallend is dat veiligheid wel aandacht heeft, maar dat de Opzoomerze gel heel vaak wordt gebruikt om bij Gemeentewerken extra bloembakken en geveltuintjes te regelen en betere straatverlich ting te krijgen". „Door straten groen en gezellig te maken wordt de sociale bin ding er ook groter. Wij hebben pas twee straten in Middelland (een van de wijken, waar de Rotterdamse politie vorige week een groot aantal drugpanden heeft ontruimd, red.) een Op zoomerzegel gegeven voor de inspanningen van bewoners. In de ene straat, waar veel junks en dealers zitten, is het de be woners redelijk gelukt de straat leefbaar te maken". Opbouwwerker Albert Schenke van de bewonersorganisatie Middelland juicht extra politie optreden toe om een veiliger buurt te krijgen. „Natuurlijk hoor je dat dealers binnen de kortste keren terug zijn in de De grote 'schoonmaakactie' vorige week van de Rotterdamse politie, waarbij zo'n dertig drugpanden werden ontruimd, geeft de bewoners een steun in de rug. foto anp panden, die de politie heeft ont ruimd", zegt hij van de 'grote politionele schoonmaakactie' van vorige week. „Maar het geeft bewoners ook een steun in de rug. Het gaat om het terug winnen van de straat en laten zien wie er de baas is". „Als het om de besteding van de Opzoomerzegel gaat, moet de hele straat erover meepraten. De bewoners 'winkelen' samen in de catalogus met aanbiedin gen van gemeentelijke diensten. Hun keuze kan variëren van een groot buurtfeest tot verkeers- remmende maatregelen. De Op zoomerzegel zal hier niet zo gauw worden besteed aan extra politie-optreden. De bewoners hebben zoveel vertrouwen in het doen en laten van de twee wijkagenten in Middelland dat ze dat niet nodig vinden. En ze hebben ook zoiets van 'als agen ten hier meer lopen kunnen ze ergens anders niet zijn waar het ook nodig is'." Die vrees blijkt ongegrond. De politie verricht de extra dien sten in overuren van de desbe treffende politiemensen. Het bureau Maashaven bood de winnaars van de Opzoomerzegel in hun district spontaan hun diensten aan in ruil voor de waarde van de zegel. Een aantal politiemensen voelt daar niets voor, maar het merendeel op bureau Maashaven is enthou siast. Zij doen mee aan de twee afgesloten contracten voor hon derd uur extra surveillance bij het wooncomplex Hillekop en het flatgebouw Natal in de Afrikaanderwijk. Voor deze diensten in eigen tijd krijgen de politiemensen 30 gulden per uur en dat is ongeveer het gewone politie-uurloon. „Het is echt wel nodig dat de politie hier vaker komt dan nor maal gesproken", zegt voorzit ster B. Snijders van de bewo- nersgroep Hillekop in de Afri kaanderwijk. „We zitten hier nogal in een uithoek van de wijk en die wordt ook door junks opgezocht. We weten pre cies wanneer de criminaliij met verdovende middelen laait en daar wijzen we c tie op. Door de extra ureiii de politie hier loopt, kan J worden voorkomen. Pas zij! nog drie opgepakt, die hierJ gingen tot inbraak hebben J daan. Je kon het echt zien J de sporen van braak waren k duidelijk". „Wij hebben twaalf national! teiten in deze flat wonen", secretaris W. den Haring van| bewonersgroep Natal evenets in de Afrikaanderwijk. Die b wonersgroep heeft ook hondt] extra politie-uren ingete met de Opzoomerzegel. „HeiJ dus logisch dat er daardoor» eens problemen zijn. Noem ij dan ook bij de naam, want kun je ze oplossen. Want doel dat niet dan speel je partijenaf de Centrum Democraten in j kaart". „Toen wij die Opzoomerzef kregen, hebben we met allen bedacht wat het grootrj rendement van zo'n zegel i kunnen zijn. Je kunt er eentetj van houden, maar we zelf de financiële middelen n dat te doen en zo te zorgen v de sociale binding van de Sj| bewoners. Dus kozen we v extra politie-toezicht en werkt. Ook bij kinderen hier J de buurt, die graffiti spuiten! een ander soort van vandalisj plegen. Als ze een uniform zi lopen ze weg. Dat deden i vroeger toch zelf ook als wt| de straat voetbalden, terwijl niet mocht. Als je toen een p tieman zag wist je niet hoe si je weg moest komen." kc de be ve 'Bosnië 1993' neemt in de VS steeds meer contouren aan van de Golfoorlog van nog maar ruim twee jaar geleden. De nieuwe 'Schwartzkopfs' heten nu Admiraal Jeremy Michael Boorda, Amerikaanse NAVO-bevelhebber in Zuid-Europa en Amerikaans landmacht-generaal in Europa John Shalikashvili. Door onze correspondent Mare de Koninck 'AMERIKAANSE mariniers zullen binnen enkele dagen de Kroatische havensteden Split en Ploce in bezit nemen. Tege lijk zullen 3.000 Amerikaanse parachutisten het vliegveld van Serajevo innemen'. 'In Bosnië zijn thans reeds spe ciale geheime Amerikaanse een heden op de grond aanwezig voor het uitkiezen van doelen voor geallieerde luchtaanval len'. '12.000 militairen van de eerste Amerikaanse pantserdivisie uit Bad Kreuzbach zullen wegen en bruggen vrijmaken van vijande lijke eenheden'. 'De plannen voorzien in snel opereren. Het moet ogenblikke lijk duidelijk worden wie in Bosnië de baas is geworden'. Deze en vele andere details van een massale Amerikaanse en ge allieerde intocht in Bosnië vie- 9±.*kMU»* V -♦ 6-'„It - j - Een Canadese VN-soldaat bij de bewaking van het vliegveld van Sarajevo. Amerikaanse grondtroepen zouden deze taak moeten overnemen. foto epa len gisteren te bestuderen op Amerikaanse krantenpagina's en tv-schermen. Maar algehele verwarring en onduidelijkheid over wat dit maal ophanden is, overheersten ook in 's werelds enig overge bleven supermogendheid, die niettemin de afgelopen dagen de internationale verwachting heeft gewekt dat zij op een of andere wijze 'vrede' in Bosnië zal brengen. De zowel militaire als interna tionaal politieke en diplomatie ke ongewisheid wekt in Ameri kaanse media tegelijk veel twij fel aan het gesuggereerde 'klaarstaan' van de Amerikaan se strijdkrachten. De meeste po litieke waarnemers in Washing ton meenden echter dat Ameri ka nu militair, op welke termijn dan ook, niet meer terugkan. Al heeft president Clinton nog geen enkele concrete beslissing genomen over de waaier van 'opties' die voor hem ligt, het lijkt onontkoombaar geworden dat hij zich militair in het avon tuur stort. Of er in de praktijk veel verschil zal zijn tussen de aan- en de afwezigheid van een bekrachtigd vredesverdrag, wordt inmiddels in Washington ernstig betwijfeld. Ook het verschil tussen een NA- VO-oorlogsmaCht en een -vre desmacht is daarmee minder re levant geworden. En in aanslui ting daarop groeide gisteren in de Amerikaanse hoofdstad zien derogen de twijfel aan de houd baarheid van Clinton's voorne men om in geval van oorlog alleen Amerikaanse luchtacties uit te voeren en geen Ameri kaanse grondtroepen te intro duceren. In alle koortsachtig gezoek in het Witte Huis, het Pentagon en het Congres naar een uitweg, bleef als enige wijsheid de al- omgehoorde vaststelling over: 'Er bestaan geen goede opties'. De oorlog in Bosnië op zijn 'beloop laten, lijkt intussen de allerslechtste. „Dit is een essen tiële test voor het Amerikaanse leiderschap in de wereld. De vijandelijkheden in Bosnië kun nen zich nu spoedig naar de aangrenzende regio's versprei den. Tal van andere landen en groeperingen in de wereld met kwade bedoelingen wachten hoopvol op het moment dat de VS toont toch niet te durven ingrijpen. Bosnië is daarom van mondiaal strategisch belang ge worden voor de VS," aldus gis teren een groep vooraanstaande Democratische senatoren, par tijgenoten van president Clin ton. De president verklaarde dat persberichten als zouden er al geheime Amerikaanse eenheden op Bosnisch grondgenied opere ren, pertinent onjuist zijn. Maar die persberichten waren niet toevallig verschenen, want lekt' door het Pentagon, waarheidsgehalte ervan nauwelijks ter zake te doi want ze zijn vooral ontwoq in het kader van de psychology sche oorlogsvoering. Sommige militaire specialist in Washington menen dat all verhalen over gereedstaand Amerikaanse eenheden voortel rig zijn, omdat er nog overeenstemming is over hu veel en wat voor eenheden dere landen zullen bijdrage^ aan de NAVO- c.q. VN-vred» macht. De geruchten hebben vooral nog voornamelijk de intimid rende bedoeling de Serviscl 'parlementariërs' in Bosnië terugtrekking te brengen. Hoe dan ook zal president ton nog heel wat tijd en energil moeten steken in de 'verkool van welke Amerikaanse militai| re rol dan ook aan zijn eigi Congres en publiek. In het CosJ gres, dat er tevoren over debatteren, heerst vooral verontwaardiging jegens passieve Westeuropese landen. Veel volksvertegenwoordigfl hebben het gevoel dat Clintof zich door sluwe Europese 1 ders heeft laten verleiden totd) situatie waarin Amerika mog lijk met veel Amerikaanse n senlevens zal moeten betali voor een Europese weigering (j gen verantwoordelijkheid zich te nemen voor een 'eig« conflict. Van Driel: Jeugd kans geven om zelf baan te zoeken. foto vnu robert van stuyvenberg Morgen spreekt de Tweede Kamer over de plannen van staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) om jongeren tot 21 jaar geen bijstandsuitkering meer te verstrekken. Simon van Driel, directeur van de Dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheidsprojecte n - voorheen Sociale Dienst - in Den Haag is er in ieder geval tevreden over, al zitten er volgens hem nog wel 'schoonheidsfoutjes' in. Door Jeroen den Blijker VAN DRIEL, vooraanstaand PvdA'er, kent de praktijk van de sociale zekerheid als geen ander: „Ter Veld haalt in feite een streep door het recht op luiheid op kosten van de staat, van de belastingbetaler. Daar kan niemand wat op tegen heb ben." Nu nog hebben 16.000 jongeren tussen de 18 en 22 jaar een bijstandsuitkering. Maar, voegt hij er direct aan toe, haar plannen zijn een beet je onbesuisd. „Er zullen toch altijd enkele duizenden jonge ren blijven voor wie je toch iets moet regelen." Junks bijvoor beeld. Bijstandsmoeders of zie ken. Jongeren zonder een se rieuze kans op de arbeidsmarkt en aan wie scholing niet besteed lijkt. Daarom ziet Van Driel ook niets in een ander voorstel van Ter Veld om de uitkering van bij standmoeders terug te brengen van 90 procent naar 70 procent van het minimumloon. „Dat is gewoon te weinig als je twee kindertjes hebt. Als je één kind hebt, kun je nog altijd zeggen: ik ga werken. Dat blijkt in de praktijk nog wel te regelen. Maar bij twee wordt dat direct veel moeilijker." Ter Veld wil verder het Jeugd Werk Garantieplan (JWG) uit breiden. Dan is haar bezuini gingsplan haalbaar. Deze rege ling is in 1991 in het leven geroepen om jongeren die na een half jaar bijstand op eigen kracht nog geen baan gevonden hebben, alsnog aan de slag te helpen: tegen een minimumloon bij de overheid. Nu vallen zo'n zevenduizend jongeren onder het JWG. Ze doen dan, na bemiddeling en onder intensieve begeleiding van de Sociale Dienst, geduren de een half jaar werkervaring op. Als portier, kantinehulp, in de postkamer of huishoudelijke dienst. Laaggeschoold werk, dat hen uiteindelijk in staat moet stellen later een volwaardige betrekking op de arbeidsmarkt te veroveren. „En dat lukt vrij aardig", zegt Van Driel. „Nu al vindt zo'n kleine 50 procent van de JWG- ers na een half jaar een 'echte' baan. De rest blijft gewoon on der de regeling vallen, totdat ze wel aan de slag komt." De verwachting is dat als de plannen van ter Veld doorgaan er zo'n 12.000 JWG-klanten bij komen. De rest zal op eigen kracht een baan kunnen vinden. Zijn er wel genoeg JWG-banen voor deze groep nieuwkomers? Van Driel ligt er niet echt wak ker van. Gewoon aanpakken is zijn adagium. Den Haagt telt 209 mensen met een JWG-baan. „En tot nu toe is het ons altijd gelukt mensen een JWG-baan te bezorgen. Nog sterker: we heb ben zelfs JWG-banen over." Den Haag is overigens wel de enige stad waar het JWG zo succesvol draait. Van Driel schrijft dat onder meer toe aan het goed functioneren van het Haagse arbeidsbureau. Dat slaagt er meestal in jongeren aan een 'regulier' baantje te helpen. „Daardoor beperk je al op voorhand de groep die uit eindelijk een beroep moet doen op het JWG." Bovendien telt Den Haag veel overheidsinstel lingen, instellingen die volgens de huidige regeling voor JWG'ers in aanmerkingen ko men. Toch signaleert Van Driel enke le beren op de weg. „Als de economie echt omslaat, zal de bereidheid van werkgevers om jongeren in dienst te nemen sterk afnemen." Daarmee stijgt ook het aantal potentiële JWG- klanten. „En of je dan nog ge noeg banen kunt aanbieden, is nog maar de vraag." Bovendien blijken de bemidde- lingskosten van JWG'ers veel hoger dan verwacht. Het rijk moet daarom gemeenten meer geld geven voor het JWG. „Het gaat toch om een groep jonge ren die extra begeleiding nodig heeft: het is niet voor niets dat Den Haag - Het ministerie van defensie heeft voor de hele organisatie een tijdelij ke uitgavenstop afgekon digd. Een woordvoerder van De het ministerie verwacht dat de maatregel nog een a twee weken van kracht zal blij ven. Vooral de deelname aan vre desoperaties van de Verenigde Naties pakt erg duur uit voor land- en luchtmacht en marine, die daar in de begroting geen rekening mee hadden gehou den. Voor een deel worden de da be kit w( he de ne digi za Dt kr Rech IVan onze verslaggevers .Amsterdam - De rechterlijke ml [geen enkele boodschap aan ministers Hirsch Ballin en Mai; ;aak tot bestraffing van APK-w I De magistraten zien weinig mo- I gelijkheden om veroordelingen uit te spreken, omdat de hand having van de APK-wetgeving I niet meer valt af te dwingen. [Dat zegt mr. J. Brada, voorzitter [van de kring van kantonrechters in Nederland. De Amsterdamse kantonrechter is zeer verbaasd, dat de bewindslieden zonder meer verwachten, dat de rech ters een veroordeling zullen uit spreken bij het niet nakomen van de keuringsplicht. De Hoge Raad, hoogste rechts college in Nederland, heeft na melijk besloten om de APK-wet- geving en -praktijk te laten toet sen door het Europese Hof. Dit is gebeurd naar aanleiding van een [uitgelokt proefproces door de Rozendaalse jurist mr. J. van Schaik. Hij acht de APK-wetge- 'ving in strijd met de concurren tie- een mededingingsregels van [de EG-wetgeving. De ministers Maij en Hirsch Bal- [lin haken hierop alvast in met [het advies aan het openbaar mi- [nisterie om alle zaken, waarin de periodieke autokeuring door een [buitenlands bedijf wordt ver dicht, aan te houden. Overige gevallen moeten naar hun me- Ining tot een veroordeling leiden. |De Amsterdamse kantonrechter Brada zegt geen kant op te kun nen met de ministeriële visie. De [rechterlijke macht zit zijns in- ziens met een 'zeer complexe [juridische zaak opgescheept, vaarover ook de Hoge Raad [geen duidelijk inhoudelijke uit spraak heeft gedaan'. De kring [van kantonrechters blijft bij het advies aan haar leden om voor on ke Ha pu rie gaf en vo en ov g" Wc rei wi Ve ve: pr, al mei vr: wc ve: spi. Mi Vo eig be de: zei Pij int res de: za; be! he: de eei ai: De me ca: va bij ree zo; bij sti vit vo pel alg lat Mi tie oo tre ge on de bu rei nie zij gri ze op eigen kracht geen bai| hebben gevonden. Vooral ink' eerste half jaar komt nog i eens voor dat ze bijvoorbee!! ruzie krijgen met hun baas, nitl of te laat op hun werk verscbjj nen. Bovendien spreken meestal slecht Nederlands." Juist omdat deze groep jonger extra problemen oplevert, grijpt Van Driel de kritiek werknemersorganisaties niet? het voorstel van Ter Veld het JWG ook voor het bedriffl leven te laten gelden. „Het gaj om mensen die werkgevers eerste instantie niet zagen a'i ten. Van directe concurrent] voor 'gewone' werknemers i dus geen sprake." Verder vindt Van Driel dat jon] geren -anders dan Ter V voorstaat- wel degelijk en tijd moet krijgen om zelf t baan te vinden. „Je moet henC hun school toch wel een man' of twee, drie bieden. Want ze direct zijn aangewezen fl het JWG, leidt dat tot een f gantisch beroep op deze reg ling. Aantallen die wij schijnlijk nooit kunnen ver»'el ken." Bovendien bestaat de vrees dan het verloop onder JWG'ers erg zal toenemen: loze JWG'ers zullen snel nieuwe, 'echte' baan vindt- „Als dat gebeurt, is te vrezf voor het voortbestaan van JWG: want welke werkge wil een JWG'er als de ka groot is dat deze hem bijvoe-J beeld na twee maanden al verlaat?" Hirsch Ballin 'genegeerd' foto de stem/johan van gurp DE NEDERLANDSE jeugd is in volgens de normen van deze tijd. Gi opgeruimd en hoogwaardigheidsbei vol tegemoet getreden. Het gekerm en gehuil van de jon waarop het kabinet denkt in de toe gaan. Studenten worden gekort op I za jongeren onder de 21 jaar moete en ma aankloppen. De Staat voel verantwoordelijk voor deze categori baan aan, roept het duo Lubbers/Ko e boosheid onder de jongeren is zi oeken. Vakbondsjongeren, student: saties hebben het normaal gesproke 7;ücw0r?en er P'annen gemaakt om te bestrijden. Ook al gaat het a ooruitzicht in de portemonee te 1 staat meer actiebereidheid op te roe n de wereld bij elkaar. (•™r ,.at 'ee(f hoeft niet alleen naar vh 'e ]e worden gekeken. Oo ■ennjnende toestanden af. Vooral I nnthl09elmaat op het probleem v Ikan ?nnn WOrdt met het 'aar 9' ipivJ? 5 T1,3" t-?t het 2wervende d: ore ziin rnensen die zich i ergens terecht kunnen. knprr°tt(1rdamse woninstichting O vestinp r>re stunt de aandacht als „a "hM--,ze Woning heeft een k< Lpnpr S i'l onderkomen kan dit den 9aat volgende wet &^onin9 wil met de actie berei alaemo Wooden met de thuis Ean hln C°nta«'oos, waardoor w s evpnif nken- De stunt van de amenrp!enS een Sl9naal aan de e dak enth ™i0et toch in staat z'i' ak-en thuislozen beschutting te

de Stem | 1993 | | pagina 2