ALENK 'Eerst sancties opheffen' to€Hïi VN-chef wil tribunaal oorlogsmisdaden in Den Haag BevrijdingsdagHet is de moeite niet'' Zeeland heeft minder nieuwe woningen nodig in! Bosnische Serviërs stellen voorwaarden aan accepteren vredesplan De feestjes-gekte Resultaat Philips valt mee MAAS MOD -"' 198. 159. 149. 129. 249. 249. pens hna. Schoolverlaters vaker werkloos Jeen problemen voor Juventus lajor buigt voor oppositie Vredesoverleg paat langer door Kantonrechters negeren bewindslieden 1DEN Moederdag: goedkoop bellen naar buitenland IN DEZE KRANT: Merijntje Daling van geboortencijfer in Sarajevo Toestand gewonde mariniers in Cambodja tamelijk goed 25 N.V.P.H. POSTZEGELHANDELAREN (vakhandel filatelie) heten u van harte welkom op de „NATIONALE POST EXPO BREDAFILA" Toegang gratis HET TURFSCHIP CHASSÉVELD BREDA BZD3ZBB9QSQDEDSBBXflESSDl STRETCH BROEKBAND in alle normale maten t/m grote Duitse buikmaten 140 om Gentsestraat 5, Sas van Gent <L a Tel. 01158-1447 fax 01158-414fNg£(fOD€! 1 's maandags gesloten i )Hi Rf i1 hiivr 3t 11.00 u.) D1153 - 1734 Middelburg - In 1992 is 36 pro cent meer jonge Zeeuwse school- Jrlaters werkloos geworden dan in "991. Hiermee is de dalende Tend van deze jeugdwerkloos- lid m de jaren voor 1992, om- ■tiogen. Bovendien blijkt dat 1 I de 10 studenten de opleiding Këindigde zonder een diploma te hebben behaald. Een en ander Tijkt uit een onderzoek. [ZIE ZEELAND-C1 Lrtmund - De Italianen hadden |t gisteravond gemakkelijk in Vrtmund. Met een 3-1 overwin- kg op Borussia in de eerste lalewedstrijd voor de Europa- |p III, wordt Juventus vrijwel Kter de opvolger van Ajax als fcuder van de UEFA-beker. |ZIE SPORT - B1 Janden - De Britse regering- Majorheeft gisteren uit vrees |or een nederlaag in het Lager- Iiis ingestemd met een motie In de Labour-oppositie over de Iciale paragraaf van het 'Ver lag van Maastricht'. Conserva- feve tegenstanders vinden dit fci wetswijziging waarover de loge Raad zich moet uitspreken, ■j hopen daarmee de ratificatie In het verdrag te vertragen. ZIE BUITENLAND - A4 [ashington - Het vredesoverleg ■er het Midden-Oosten dat mo- tnteel in Washington wordt ivoerd, is met een week ver- De deelnemers hopen in de extra week concrete resulta ten te kunnen boeken. Met name ij de besprekingen tussen Israël en de Palestijnen lijkt schot te ■ten. ZIE BUITENLAND-A4 nsterdam - De Nederlandse Intonrechters staan lijnrecht jgenover de ministers Hirsch illin en Maij-Weggen in de vestie van de periodieke auto- feuringen. Ze willen geen APK- Iken behandelen in afwachting In een nieuwe uitspraak van de loge Raad; die moet eindelijk [lidelijkheid bieden over de thtsgeldigheid van de keurin- ZIE BINNENLAND-A3 •90L voor de rubriek Ilubs/06 en contante betaling aan pren worden opgegeven verplicht). I per regel excl. BTW hm. p. kolom excl. BTW. Den Haag - Komende zon dag, moederdag, kan ieder een in Nederland voor half geld naar het buitenland bellen. De korting geldt voor alle tarieven en voor het bellen uit telefooncellen. Telefoonverkeer via een te lefoniste en bellen vanaf een autotelefoon en een green- point vallen niet onder het voordelige tarief. Het is de eerste keer dat de [TT zo'n kortingsactie houdt. Maar niet de laatste, zegt een woordvoerder. vandaag 4 katernen Achtergrond I Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Consument Gids BTV-pr0gramma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D deel E E2 Meestal minder dan u denkt en u verkoopt sneller, want: e huis in de krant rengt mensen ver de vloer. eet van wanten en krante°' Serviërs nog niet teVrede Van onze redactie buitenland New York - Secretaris-gene raal Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft voor gesteld dat in Den Haag een internationaal tribunaal wordt ingesteld voor ex-Joe- goslavië. Dit uit 11 rechters bestaande tribunaal kan gevangenisstraf fen opleggen aan de plegers van oorlogsmisdaden, maar niet de doodstraf uitspreken. Het tribu naal moet worden ingesteld door de Veiligheidsraad van de VN. Het oorlogstribunaal zou alle mensen kunnen vervolgen die verantwoordelijk worden geacht voor 'ernstige schendingen van het internationale recht', die sinds 1 januari 1991 begaan zijn op het grondgebied van ex-Joe- goslavië. Het is de bedoeling van de VN-topman dat de Algemene Vergadering van de VN de rech ters, die elk een andere nationa liteit moeten hebben, voor een periode van vier jaar benoemd. De openbare aanklager wordt door de Veiligheidsraad aange wezen, na een, voordracht van de VN-secretaris-generaal. Verscheidene rapporten van on derzoekers, gebaseerd op hon derden getuigenverklaringen, hebben melding gemaakt van ernstige schendingen van het in ternationale recht en de Conven ties van de Genève sinds het begin van de oorlog, zo'n twee jaar geleden. Alle bevolkings groepen in ex-Joegoslavië zijn beschuldigd van oorlogsmisda den, maar de ernstigste beschul digingen zijn geuit tegen de Ser viërs. Onder de misdaden tegen de mensheid die Boutros Ghali wil laten berechten vallen moord, uitroeiing, deportatie, gevangen neming, slavernij, marteling, diefstal en vervolging om poli tieke, raciale en religieuze rede nen van de burgerbevolking. De Nederlandse regering heeft nog geen officieel verzoek ont vangen voor de eventuele vesti ging van een oorlogstribunaal. Volgens Buitenlandse Zaken heeft Boutros Ghali zijn voor stellen geheel op eigen initiatief gedaan. De woordvoerder ont kent dat Nederland zich zou hebben opgeworpen als mogelij ke kandidaat. In Den Haag is ook het Interna tionaal Hof van Justitie geves tigd. i De Griekse premier Mitsotakis is samen met de Servische leider Karadzic (r) op weg naar de zitting van het parlement. foto ap Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda - De twee asfaltvelden voor de Makro in Breda staan om half tien al vol geparkeerde auto's. Op woensdag begint de nieuwe periode van week- aanbiedingen. Bij de Gamma net zo, een overvol parkeer terrein en 'perkplanten zo lang de voor raad strekt'. Bevrijdingsdag 1993, de men sen staan in de rij voor drie liter Appel sientje voor de prijs van twee en de wereld doet gewoon voort. Nederland koopt zich ongans, maar wie stak gisteren de vlag uit, wie had nog dat ouderwetse feestgevoel? „Vijf mei? Dat bestaat hier niet." Duidelij ker kan de reactie niet zijn. Wim Mol van het Museum Oorlog en Bezetting in Breda doet op Bevrijdingsdag de deuren nog wel open: „Maar op het eind van de middag zeggen we dan: het was de moeite niet." Op de kalender van feestdagen is 5 mei een verplichte notering. Dat is ook alles, want Bevrijdingsdag is een dag van nationale verwarring. Er zijn scholen open en er zijn scholen dicht. Er zijn bedrijven open en er zijn bedrijven dicht. Sommige bedrijven vlaggen, andere weer niet. En feest? Waar is dat feest gebleven? Op het plein bij het Bredase stadskantoor stapt een man van zijn brommer. Met de helm in de ene en een envelop in de andere betast hij de glazen deuren fen dwaalt vervolgens zoekend langs de gevel van het gebouw. Hij zou beter moeten weten, want hij is zeker al 60 jaar. De vlag hangt uit, maar de overheidsma- chinerie ligt stil. Bij Van Lanschot Ban kiers vlaggen ze ook, bij de ABN-Amro niet, bij sommige PTT-kantoren in de regio ook niet. Hoeft ook niet meer, want de PTT is geprivatiseerd. „Och", zegt Mol, „de herinneringen ver vliegen. Je moet niet vergeten dat alles al bijna vijftig jaar geleden is. Voor de jeugd is het heel ver weg. Toen ik op school zat vertelden ze me over de Eerste Wereldoor log. Dat deed me niet veel. Het was geschiedenis uit een voorbije tijd. Datzelf de gebeurt nu met de Tweede Wereldoor log en met de bevrijding. Het is geschiede nis. De generatie diehet bewust heeft meegemaakt sterft uit. Ouderen weten het nog wel, maar bij hen is, denk ik, het feestgevoel toch ook weg." Optochten, feestelijkheden, het is allemaal voorbij. Restanten van bevrijdings-vreug- de sieren de vrije dag of verplichte atv die sommigen eraan overhielden: wafels bak ken in Sas van Gent, atletiekwedstrijden in Terneuzen, een bevrijdingszangdienst in Zevenbergen. Bij G. Tuilenaar in Steenbergen hing giste ren de vlag in top: „Zonder oranje wimpel, want die gebruik je alleen voor het Ko ninklijk Huis." Oorlogsveteraan Tuilenaar vertegenwoordigt de Nederlandse Bond van Wapenbroeders: „Het is geen algemene feestdag. Daarom is er zoveel verwarring. Van Agt heeft nog geprobeerd om 5 mei tot nationale feestdag te maken, maar het bedrijfsleven sputterde tegen: nog een vrije dag, dat kon de economie niet hebben. Ik denk dat de koningin nu de bevrijding verdrongen heeft, 30 april en 5 mei zitten te dicht op elkaar en we herdenken we de oorlog ook al op 4 mei, de herinneringen aan toen komen op die dag tot uiting. Bovendien: we zijn vrij. Ieder mag doen en laten wat-ie wil, wat wens'en we ons nog meer." Provincie: woningmarkt in Zeeland is nu 'tamelijk ontspannen' Van onze verslaggever Terneuzen Zeeland heeft de komende tien jaar minder nieuwe woningen nodig dan er momenteel jaarlijks wor den gebouwd. Toch zijn er tussen 1995 en 2005 twee keer zoveel nieuwe huizen in deze provincie nodig dan be windslieden van het ministerie van Volkshuisvesting onlangs voorspelden. Dat blijkt uit het woningmarkt profiel dat een gespecialiseerd bureau opstelde in opdracht van het Directoraat van de volks huisvesting (DVH) in Zeeland. Ambtenaren van het ministerie boden de Tweede Kamer recent de zogenaamde Trendbrief aan. Daarin stond voor Zeeland in de periode van 1995 tot 2005 het getal 4000 als benodigde uitbrei ding van de woningvoorraad. Dat nu wordt in de wandelgan gen al een vergissing genoemd. Zeeland kent nu geen woningte kort en wil dat zo blijven, dan moeten er in genoemde periode tenminste achtduizend nieuwe huizen bijkomen. Als in dat getal ook de noodza kelijke vervangingen worden meegenomen, komt dat neer op gemiddeld 1200 woningen per jaar. Dat is aanzienlijk minder dan nu het geval is. Momenteel bedraagt het aantal nieuwge bouwde woningen jaarlijks 1600 tot 1700. Uit de schets van de volkshuis vesting in Zeeland voor de DVH blijkt in zijn algemeenheid dat Zeeland geen probleemgebied is. Er zijn voldoende woningen die in doorsnee betaalbaar en van goede kwaliteit zijn. Tot voor kort was er zelfs sprake van een te ontspannen woning markt met te veel leegstand. Maar mede dankzij een gerichte aanpak lopen de leegstandscij- fers terug, zodat de Zeeuwse woningmarkt te typeren is als 'tamelijk ontspannen'. Toch is er niet onverdeeld sprake van een zorgeloze situatie. Er zijn nog steeds problemen en er is nog steeds veel te doen. Inter gemeentelijke samenwerking kan bijvoorbeeld beter geregeld: meer afstemming in het bouwbe leid van gemeenten waarbij ge waakt wordt voor onnodige con currentie. Maar er is ook extra aandacht nodig voor de woonbehoeften van speciale groepen als alleen staanden, kleine huishoudens en ouderen. Ook moet er meer gelet worden op de effecten van doorstroming van goedkopere naar duurdere woningen. Dat is nodig om te voorkomen dat er teveel leeg stand onder bepaalde woning typen ontstaat. Aandacht voor doorstroming is ook vereist om te garanderen dat er in de toekomst voldoende wo ningen beschikbaar blijven voor huishoudens met een laag inko men. Verder is onder meer een oplos sing nodig voor het naderende einde van het geld dat de rijks overheid beschikbaar stelt voor stads- en dorpsvernieuwing. Ze ker gezien het aanzienlijke aan tal oude woningen kan dat voor problemen zorgen. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 DONDERDAG 6 MEI 1993 133e jaargang I I I I I Vroeger kon je op een feestje vol staan met wat bier, chips, borrel nootjes en bitter ballen. Tegenwoordig hoef je daar niet meer mee aan te komen. Het moet steeds exclusiever en lekkerder. De partycentra en cateringbedrijven varen daar we bij. ZIE CONSUMENT DEELD Van onze redactie buitenland Pale/Moskou - Het parle ment van Bosnische Ser viërs wil een aantal eisen ingewilligd zien, voordat het VN-vredesplan voor Bosnië-Hercegovina wordt aanvaard. De afgevaardigden verlangen dat de sancties tegen het voor malige Joegoslavië met onmid dellijke ingang worden opgehe ven, heeft persbureau Tanjug van Klein-Joegoslavië gemeld. Daarnaast wensen de parlemen tariërs een verbinding over land die alle Servische gebieden in het voormalige Joegoslavië met elkaar verbindt. Bij het ter perse gaan van deze editie was de uitslag van de stemming nog niet bekend. Aan het begin van de parle- mentszitting in het skioord Pale vlak bij Sarajevo riep de leider van de Bosnische Serviërs Ka radzic de afgevaardigden op te kiezen voor vrede en het plan te aanvaarden. Hij werd bijgeval len door de president van Klein- Joegoslavië, Milosevic. Een aantal Servische haviken in het parlement heeft het plan echter regelrecht naar de prul lenmand verwezen. Ondanks de waarschuwing van Karadzic dat afwijzing van het vredesplan catastrofale gevolgen zal hebben, hielden zij het been stijf. Volgens de Bosnisch-Servi- sche radio sprak de meerderheid van de eerste zestien sprekers zich uit tegen 'het dictaat van het Westen'. Uiteindelijk pleitte de machtige parlementsvoorzitter Krajisnik voor een tussenweg: een voor waardelijk compromis waarbij de Bosnische Serviërs garanties eisen voor de corridor in het noorden, die de Servische gebie den met het moederland ver bindt. Inmiddels zijn Washington en Moskou het eens geworden over een scenario voor Bosnië. Wordt het vredesplan alsnog afgewe zen, dan werken beide landen samen aan militaire actie. In het andere geval zijn de Russen be reid troepen te leveren voor een VN-vredesmacht. Ondanks het beraad in Pale zet ten de Bosnische Serviërs vol gens de moslims gisteren hun aanval op de enclave Zepa voort. Een radio-amateur meldde dat een groot deel van de stad in brand stond na intensieve artil- lerieaanvallen van de Serviërs. Maar een van de vijf militaire waarnemers van de VN die giste ren naar Zepa ad zouden reizen, zei te betwijfelen of het gebied wel zo fel wordt aangevallen als de moslims zeggen. De Belgische kapitein Patrick Vanhoorebeke beschuldigde het Bosnische leger zelfs van desin formatie. „Het Bosnische leger is een massale campagne van des informatie begonnen omdat het de kans op interventie ziet weg glippen, als de Serviërs het vre desplan aanvaarden." Sarajevo - Het geboortencijfer van Sarajevo is als gevolg van de burgeroorlog drastisch gedaald. Voordat de oorlog een jaar gele den uitbrak registreerde de Bosnische hoofdstad jaarlijks 13,82 geboorten op iedere 1.000 inwoners, zegt een woordvoerder van Unicef. In het eerste kwar taal van dit jaar daalde het cijfer tot 4,59. De daling is volgens Unicef te wijten aan een toename van het aantal miskramen door spanning en slechte voeding, abortussen en het besluit van paren in de oorlog niet aan kinderen te be ginnen. Na een lange periode met droog weer is er vanaf morgen kans op een enkel buitje. Vandaag eerst zonnig. Later wisselend bewolkt. Van onze redactie economie Eindhoven - Philips heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst gehaald van 103 miljoen. Weliswaar is,dat minder dan de 162 miljoen die het concern in de eerste drie maanden van 1992 verdiende, maar na de daling van de resultaten in de loop van vorig jaar is dit kwartaalresul taat toch een meevaller. Over heel 1992 werd een verlies van bijna 1 miljard geleden. Een opsteker is ook dat Philips er ondanks de aanhoudend slechte economische situatie in Europa in is geslaagd om zijn wankele financiële positie iets te verbeteren. i De omzet is het eerste kwartaal met twee procent gedaald tot 13,8 miljard gulden. Dudley Eustace, de nieuwe fi nanciële topman van het Eind- hovense concern, laat zich niet verleiden tot een prognose voor het hele jaar. Hij wijst erop dat Philips nog een lange weg heeft te gaan en dat de economische situatie in Europa - de belang rijkste markt voor het concern - nog steeds somber is. Zorgenkindje blijft de divisie consumenten-elektronica. Welis waar werd de scherpe prijsda ling tot staan gebracht, maar de consument aarzelt met z'n aan kopen vanwege de slechte eco nomische situatie. De Iichtdivi- sie van het concern deed het traditioneel goed. De vakbonden en ook de effec tenbeurs reageerden positief op de Philips-cijfers. De koers van het aandeel steeg met twee gul den tot 27,30. ZIE VERDER ECONOMIE - A6 Den Haag/Bangkok - De vijf Nederlandse mariniers in Cambodja die dinsdag gewond zijn geraakt bij een schietpartij door de Rode Khmer, maken het relatief goed. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft gezegd dat de vijf waarschijnlijk geen blijvend letsel overhouden. Inmiddels gaat de Rode Khmer in Cambodja onverdroten voort met haar acties. Gisteren werden blauwhelmen van haar vroegere bondgenoot China aangevallen. Daarbij vielen geen gewonden. In de Chinese hoofdstad Beijing overleggen de rivaliserende Cam bodjaanse groeperingen vandaag. Het is nog niet duidelijk of de Rode Khmer ook mee zal doen. (ADVERTENTIES) Vrijdag 7 mei van 13.00-18.00 uur Zaterdag 8 mei van 10.00-17.00 uur Zondag 9 mei van 10.00-17.00 uur Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een Krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch bank/gironr 83.- Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad.De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1