M Andreotti wil berecht worden Onze Top 5 van deze week. 'Bombardeer die moordenaars in Bosnië' Duitse SPD-voorzitter Engholm legt alle functies neer Rode Khmer verwoest toeristenplaats Uitbraak ongunstig voor minister Wathelet Italiaanse oud-premier vraagt om opheffing parlementaire onschendbaarheid Live sex BUITENLAND 06-95.46 Privé adressen Homosex voor 2 CDA-Europarlementariër drs. Arie Oostlander: BUITENLAND KORT Ch Beschuit naturel, rol 13 stuks Favoriet krentenbollen, verpakt, 4 stuks Coroos appelcompöte, met stukjes appel, pot 355 gram 79 Witte asperges, 500 gram A Miauw kattevoer, v diverse smaken, blik 410 gram "de stem DINSDAG 4 MEI 1993 A4 part) phm roede deal af te slui- jeen wonder dat de %r getint glas \lbare bestuurdersstoel en op de Stationwagon f prijs 1,075,- rijs f500, alle bekende Astra- ïction-display en het [>el-veiligheidspakket, iter met gordelspan- Igordels in een fractie leen eventuele aanrij- jken in de portieren... |.4i-motor met 5-ver- Izine- en twee diesel- |oung. Wedden dat u f at Ofd |ingsbesluiten nabij ^t, Hogeweg, Aziëweg, at en Zandstraat. Hulst maakt ter voldoening É2 van de Wet op de Ruimtelijk,! tnet ingang van 6 mei 19931»| Bdeling algemene zaken, vo»| bgen, de besluiten van de gfr| ril 1993, waarbij deze heeft bel I wijzigingen worden voorbereij Innen: febied, voor de bouw van i_ ■drijf Wilhelminastraat 80 te's j lijziging van de bestemming bj teel grond aan de Hogeweg eFi Ivan de detailhandelsfunctie bj [de uitbreiding van de woninrl een gehandicapte. de verbouw van de woninj| Isluiten treden in werking met in. burgemeester van Hulst, |.Dr. A.A.L.G.M. Kessen. t B. Engholm Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse sociaal-de mocraat Björn Engholm (53) heeft gisteren al zijn politieke functies neergelegd. Hij treedt af als minister-presi dent van de Noordduitse deelstaat Schleswig-Holstein en als voorzitter van de SPD. Daardoor is hij ook niet langer beschikbaar als kandidaat voor fotoepa het Bondskanselierschap bij de algemene verkiezingen, volgend jaar. Engholm heeft dezer dagen er kend, dat hij tegenover een par lementaire onderzoekscommissie niet de volle waarheid heeft ge zegd in verband met de al bijna zes jaar slepende 'Barschel-af- faire'. Tijdelijk voorzitter van de SPD wordt Johannes Rau, minister president van Nordrhein-West- falen; een man van de 'oude garde'. Hij zei zich niet onder tijdsdruk te willen laten zetten bij het zoeken naar een nieuwe kanselierskandidaat nu Engholm is teruggetreden. De SPD kiest waarschijnlijk op de partijdag in november een nieuwe voorzitter. Als opvolgster van Engholm aan het hoofd van de regering in Schleswig-Hol stein wordt de minister van Fi nanciën, Heide Simonis ge noemd. Bij oppositie-partij CDU is met tevredenheid gereageerd op het terugtreden van Engholm. Ópen- lijk wordt gezegd dat zijn terug treden bewijst dat er veel méér achter de 'Barschel-affaire' steekt dan tot nu toe bekend was, of wordt aangenomen. Uwe Barschel (CDU) was in 1987 minister-president van Schleswig-Holstein. Met zijn medeweten werd een buitenge woon onsmakelijke lastercamp- gane tegen Engholm gevoerd. Zijn gezin werd bespioneerd, hij werd beschuldigd van belasting fraude, en er werd beweerd dat hij aids zou hebben. Barschel moest na het bekend worden van zijn rol aftreden. Hij werd kort daarna dood in het bad van een hotelkamer in Genève gevonden. De doodsoor zaak is nooit opgehelderd. Engholm heeft altijd volgehou den dat hij pas op de verkie zingsavond over de lastercam pagne werd geïnformeerd, om zo verdenkingen van moord te voorkomen. Nu heeft hij toege geven al een week eerder op de hoogte te zijn geweest. Wat zijn socialistische vrienden een 'on betekenend tijdsverschil' noe men, wordt door de CDU uitge legd als een vijf jaar lang volge houden leugen. Een Prosti/Girl bij u irujJ buurt? (1 .gpm) Ze willen je verwennerij ontvangen je privé of f. men bij je langs ze gevè zelf hun eigen adres en u nr. 100 cpr 06-96.80 1.- p.m.) draai eerst I 06-320 en dan SM voor 2 325.10 Gaysex Brab/Zeel 325.73 Jack off privé 321.16 Darkroom 324.16 Gay Pervers 329.16 Bi-sex 323.36 Jongens-sex 325.19 Studenten 327.56 Travestie 325.09 Transseksueel 321.36 Bondages 325.18 2Hünaj geld direct sex contact f 1,- p.p 06-9894 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse oud premier en senator-voor- het-leven Giulio Andreot ti, die ervan wordt ver dacht jarenlang de Ro meinse beschermheer van de maffia te zijn geweest, heeft zelf de Senaat ver zocht zijn parlementaire onschendbaarheid op te heffen zodat hij berecht kan worden. Andreotti verklaart zichzelf 'overtuigd van de volledige on juistheid' van de tegen hem ge richte beschuldigingen en nodigt de rechtbank uit om 'snel de waarheid te achterhalen, ook omdat de emoties die de zaak heeft opgeroepen niet alleen het beeld van mij persoonlijk maar ook dat van Italië in het buiten land hebben geschaad'. Andreotti kiest eieren voor zijn nadat vorige week de bevol king massaal de straat opging uit protest tegen de weigering van de Italiaanse Senaat om de socialist Bettino Craxi wegens diens vermeende maffia-banden te laten berechten. Ook uit pro test hiertegen trokken linkse de mocraten, republikeinen en groenen zich terug uit het pas gevormde kabinet van ex-ban kier Ciampi. Craxi lijkt inmiddels door deze affaire politiek definitief afge brand. De socialistische partij voorzitter Giorgio Benvenuto heeft gisteren in een interview met La Repubblica verklaard dat wat hem betreft Craxi nooit meer in het parlement hoeft te rug te komen. Bovendien zijn er van de recht bank van Milaan drie nieuwe verzoeken tot vervolging van Craxi onderweg die na de ge beurtenissen van de afgelopen dagen waarschijnlijk wel zullen worden ingewilligd. De rellen van vorige week maak ten het overigens ook hoogst onwaarschijnlijk dat de Senaat Andreotti zou sparen. Volgens geruchten zou de voor malige premier de hulp al heb ben ingeroepen van de Newyork- se advokaat Abraham Sofaer die in het verleden ook voor de pre sidenten Reagan en Bush heeft gewerkt. Linkse democraten, republikei nen en groenen, die na het om streden Kamerbesluit hun steun aan premier Ciampi hadden op gezegd, hebben zich gisteren als nog bereid verklaard diens rege ring te gedogen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Een aantal leden van de Bende van Haemers zit al enkele jaren in voorarrest. De advoca ten hebben gevraagd hun cliënten voorlopig vrij te laten. Dit is totnutoe geweigerd. Gisteren is ook een dergelijk verzoek van de advocaten van Haemers afgewezen. Haemers zelf zit in een isoleercel in de gevangenis van Vorst, eveneens in Brussel. Ook daar is gistermorgen gemuit, maar kon de rijkswacht de rust herstellen. De spectaculaire uitbraak -de gedetineer den maakten gebruik van een opstand in de gevangenis van Sint-Gillis- komt voor de Belgische justitie-minister Wathelet op een ongelegen moment. Twee weken geleden werd pijnlijk duidelijk hoe het systeem van juryrechtspraak in België een belangrijk strafproces, zoals dat tegen Patrick Haemers en zijn acht metge zellen, kan vertragen. Er werden niet genoeg juryleden bereid gevonden om het proces gedurende drie of vier maanden bij te wo nen. De zaak werd daarop verdaagd naar september. Inmiddels zijn de regels voor juryleden in een wetsontwerp aangepast. Er worden meer burgers opgeroepen en de uitloting gebeurt voor het begin van het proces en niet meer tijdens de eerste procesdag, zoals in het geval van Haemers en co. Ontsnappingen uit Belgische gevangenissen komen wel vaker voor. De Albanees Kaplan wist zelfs al zeven keer eerder te ontsnap pen. Maar hoe dergelijke criminelen aan vuurwapens -en gisteren zelfs granaten - komen, is vaak onduidelijk. Volgens de Vlaamse senator Willy Kuijpers, die het beleid in de strafinrichtingen tot zijn specialiteit rekent, is de overbevolking in de Belgische gevangenissen en het slecht opge leid en onderbetaald personeel mede de oorzaak van het toenemende geweld in de strafinrichtingen. Bewaarders melden zich vaak ziek en blijken ook niet ongevoelig om in ruil voor steek penningen gedetineerden een vriendendienst te bewijzen. Een Cambodjaanse man treurt om de verwoesting van zijn huis door de Cambodjaan se guerrillastrijders van de Ro de Khmer. De Khmers vielen gisteren de toeristenplaats Stem Reap en het nabijgelegen vliegveld aan. Daarbij vielen 17 doden, onder wie 13 guerril lastrijders. Ook drie burgers en een Cambodjaanse militair kwamen om het leven. De Kh mers wisten het vliegveld van Siem Reap ongeveer vier uur in handen te houden. Enkele honderden regeringssoldaten beantwoordden de aanval met automatische geweren en ra ketgranaten. De aanval van de Rode Khmer is een van de ernstigste sinds de VN een jaar geleden hun missie in Cambo dja begonnen. foto epa P-150,- ln een rustig dorpje net buiten Sarajevo dronk Arie Oostlander in maart '92 een Koran-vijandig biertje met een paar Bosnische moslims. „Die oorlog in Kroatië? Nee, dat gebeurt hier niet," vertelden ze hem. Een jaar later zijn er 135.000 mannen, vrouwen en kinderen afgeslacht in Bosnië. Daarom vraagt de Europarlementariër en christen-democraat Oostlander om bommen en een strafexpeditie: „Om te voorkomen dat een stel boeven op de Balkan een criminele roofstaat schept." Door onze redacteur Paul de Schipper DRS. ARIE Oostlander is een van de weinige politici die in het openbaar consequent, vaak geëmotioneerd, maar altijd in mensentaal het criminele ka rakter van de oorlog op de Bal kan aan de kaak stelt en daar mee de verontwaardiging van veel Nederlanders verwoordt. Nederlanders die vaak onver schillig of niet begrijpend oor- helen dat in hun vroegere va kantieland een stammenoorlog aan de gang is. „Dat denk je," zegt Oostlander, „maar het is een strijd tussen racisme en an- u-racisme. Tussen Serviërs en Kroaten, tussen Kroaten en Bosniërs en tussen Serviërs en Bosniërs, met elk hun eigen tra dities en hun religies, waarbij de kerk partij kiest. Ik heb bisschopen en patriarchen ge vraagd een oecumenische bidstond voor de vrede te hou den. Geen sprake van. De kerk is er onderdeel van de waan zin." Door zijn reizen in het gebied kent Oostlander de mentaliteit van Serviërs, Kroaten en Bosniërs beter dan veel Europe se regeringsleiders. Hij rappor teerde in het Europarlement bij herhaling over het grootschalig massacreren in voormalig Joe goslavië, pleitte voor een harder optreden van de EG, kreeg vaak een meerderheid van zijn colle ga's mee, maar niet de aarzelen de Europese ministerraad. „Europa had in het begin een klap moeten uitdelen, laten zien dat we bereid waren om hun tent te verbouwen als ze niet ophielden. Hongaren, de buren van de Serviërs weten hoe het moet. Ze zeggen: Dit is de grens. Zet je er één poot over, dan hakken we die eraf. Dat is de taal van de Serviërs en de Kroa ten. Ze wijken niet voor een machteloos diplomatiek A-vier tje. Op de Balkan krijgen alle Arie Oostlander: Voorstander van een 'Noordierse vrede'. foto dijkstra ren kennen, de hoofdrolspelers in het Balkan-drama: „Milose vic, Tudjman, de Servische mi nisters, die pathetische verhalen houden over de slag van 1389 bij Kosovo, toen de Servische edelen door de moslims werden uitgemoord. En dat ze zoveel geleden hebben, eeuwenlang. Al dat zelfmedelijden en de drei gende samenzwering tegen het Servische volk waarover de ge manipuleerde televisie spreekt." Woedend kan hij worden op de Europolitici die het Balkan- gematigde mensen ongelijk." „Laf en halfhartig," noemt hij het Europees Joegoslavië-be- leid. „Slachtoffers op de Balkan hoopten op Europa, maar de EG heeft met diplomatiek bedrog bewezen onbetrouwbaar te zijn. Die mannen in Servië lachen zich een bult. Een vent als pre sident Karadzic, de leider van de Serviërs in Bosnië, is een pure boef. Hij gaat alleen opzij als je een pistool onder zijn neus houdt." Oostlander heeft ze allemaal le- probleem afhouden met een schild van cynisme: „Dat zie je terug in het plan Vance-Owen. Dat is een aanpassing aan het recht aan de sterkste, maar daarmee sluit je je ogen voor de moraliteit en poets je de werke lijkheid weg onder het mom van realisme." Hij spreekt dat laat ste woord met zichtbare af schuw uit. De 'pure boef', psychiater, gok verslaafde, ex-gedetineerde en totaal onberekenbare dr. Rado van Karadzic speelt de komen de dagen een sleutelrol. Hij zet te zondag in Athene een voor waardelijke handtekening on der het door de VN en EG gesteunde vredesplan Vance- Owen. Voorwaardelijk omdat morgen het parlement van de Bosnische-Serviërs nog 'ja' moet zeggen. „Doen ze dat, dan krijgen ze het legioen van eer," zegt Oostlander in het besef dat het steeds duidelijker wordt dat het thuisfront van Karadzic 'nee' zal zeggen. „Hoe dan ook," zegt Oostlan der, „de oorlogszuchtige toplaag op de Balkan moet een lesje krijgen. Hun daden geven een voorDeeld aan de Devouring: schofterigheid loont. Daarom moeten ze gestopt worden. Nu! Voordat dit conflict zich uit breidt. Bosnië-Hercegovina heeft als autonome staat de VN om hulp gevraagd. Slaat de brand over naar Kosovo dan wordt die hulp veel moeilijker, want Kosovo is een Servische provincie. Bovendien krijg je dan weer te maken met de Tur ken die zich verantwoordelijk voelen voor de Albanezen in Kosovo. Als je dit nu niet stopt, wordt het heel gevaarlijk." Dat plan Vance-Owen vindt Oostlander 'een link en levens gevaarlijk plan': „Het is een volkomen gekunsteld uit elkaar plaatsen van bevolkingsgroepen op etnische eilanden gescheiden door honderden kilometers gril lige corridor. En dat moet alle maal bewaakt worden door VN- grondtroepen, 75.000 man, tot in lengte van jaren wellicht. Karadzic beseft heel goed dat we daar na tien jaar wel zat van zijn." Oostlander zelf is voorstander van beperkte bombardementen: op de aanvoerroutes, magazij nen, tankcolonnes en zware ar tillerie van de Serviërs in Bosnië. Bovendien wil hij het Bosnisch leger gecontroleerd bewapenen: „Niet wij, maar zij moeten het uitvechten. Het grootschalige moorden moet stoppen. Bosnië moet versterkt aan de onderhandelingstafel kunnen komen. Het zal geen mooie vrede worden, eerder een soort Noordierse situatie, maar dat zou al een heel mooi resul taat zijn." Braziliaanse boerenvoorman vermoord Rio de Janeiro - De Braziliaanse boerenvoorman Arnaldo Delfino Ferreira is in zijn slaap doodgeschoten in zijn huis in de stad Maraba. Dat heeft een radiozender in Rio de Janeiro in de nacht van zondag op maandag gemeld. Ferreira was voorzitter van de boerenvakbond in Maraba in de Braziliaanse staat Para. Daar hebben in de afgelopen 30 jaar gewelddadige confrontaties plaatsgehad tussen landeigenaren en boeren, waarbij meer dan 30.000 mensen om het leven kwamen. 'Meerderheid Denen voor Maastricht' Kopenhagen - Een kleine meerderheid van de Denen zal voor het Verdrag van Maastricht stemmen bij het komende referen dum. Volgens een enquete is 51 procent van de Denen van plan voor het verdrag te stemmen op 18 mei. Het aantal nee-stem mers bedraagt volgens de laatste peiling dertig procent. Bij het komende referendum kunnen de Denen zich voor de tweede keer uitspreken over het EG-verdrag. Vorig jaar juni, bij het eerste referendum, verwierp een krappe meerderheid van de Denen het verdrag. Van de stemmers zei 42 procent 'nee', een procent minder was voor het verdrag en zeventien procent ging niet naar de stembus. Lijk sekteleider Koresh geïdentificeerd Waco - Een van de lijken die geïdentificeerd zijn in de afgebrande boerderij in het Texaanse Waco, is dat van sektelei der David Koresh. Aan de hand van gegevens over het gebit en met behulp van röntgenstralen hebben de autoriteiten zekerheid dat Koresh dood is. Volgens de rechter die de identificatie meldde, had Koresh een schotwond in het voorhoofd. Onbekend is of hij is doodgeschoten dan wel op het laatste moment geprobeerd heeft zelfmoord te plegen. Armeense minister op straat vermoord Moskou - De Armeense minister voor Spoorwegen, Ambartsum Kandilyan, is gisteren door onbekende schutters doodgeschoten toen hij door het centrum van de hoofdstad Jerevan naar zijn kantoor reed. Zijn auto werd met kogels doorzeefd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Nationale Veiligheid zou de aanslag het werk zijn van een plaatselijke maffia-bende. Israël: Tweede groep ballingen terug Koning-Husaynbrug - Een tweede groep Palestijnse ballingen is gisteren teruggekeerd naar de door Israël bezette Westoever. De veertien personen, onder wie de voormalige burgemeester van Oost-Jeruzalem Rawhi al-Khatib, mochten van Israël weer naar huis na jaren verbannen te zijn geweest. Israël maakte vorige week bekend dertig ballingen terug te laten keren als een blijk van goede wil rond het Midden-Oostenoverleg in Washington. De eerste groep van vijftien ballingen kon vrijdag al naar huis. De dertigste gedeporteerde, die zich nog in Bulgarije bevindt, zal naar verwachting woensdag terugkeren. Paus krijgt Poolse onderscheiding Warschau - De in Polen geboren paus Johannes Paulus II is door president Lech Walesa begiftigd met de Orde van de Witte Adelaar, de hoogste onderscheiding die een burger in Polen kan krijgen. De orde dateert van 1705, maar werd na de Tweede Wereldoorlog niet meer verleend. De paus is de eerste die de onderscheiding ontvangt sinds die na de val van het communis me weer werd ingevoerd. Duitsers smokkelden naar Libië Brussel - Opnieuw hebben twee Duitse bedrijven zich bezondigd aan de export van technologisch hoogwaardige machines naar Libië. Het staat vast dat de machines daar zullen worden gebruikt voor de bouw fabrieken die gifgas produceren. Of beide bedrijven iets onwettigs verweten kan worden staat nog niet vast, aangezien zij hun waar eerst naar een Zuideuropees land hebben uitgevoerd. Dat schrijft het Duitse weekblad Der Spiegel. De Duitse Justitie heeft de zaak in onderzoek genomen. Etiopië erkent Eritrea Addis Abeba - Etiopië heeft gisteren de onafhankelijkheid erkend van zijn vroegere provincie Eritrea. De voorlopige Etiopisehe regering noemde de erkenning een nieuwe mijlpaal in de relaties tussen Etiopië en Eritrea. Eritrea werd eerder al door de VS, Canada en Frankrijk erkend. Eritrea werd in 1962 geannexeerd door de toenmalige Etiopisehe keizer Haile Selas sie. Het Eritrese verzet slaagde er in 1991 in de Etiopiërs te verdrijven. Vorige maand stemden de Eritreërs in een referen dum nagenoeg unaniem voor onafhankelijkheid. Radioactieve proeven VS op eskimo's Atlanta - De Amerikaanse luchtmacht heeft in de jaren vijftig radioactieve medicijnen getest op eskimo's en indianen. De proeven hadden tot doel een middel te vinden om de overle vingskansen te vergroten van Amerikaanse soldaten binnen de poolcirkel. De eskimo's en indianen wisten niet dat zij pillen met radioactief jodium slikten. De artsen namen aan dat in de schildklier van deze volkeren het geheim verborgen lag voor het feit dat zij bestand zijn tegen de extreem koude winters. Volgens hen waren de pillen 'ongevaarlijk'. (ADVERTENTIE) yx£ 89 99 2.50 JL83" 1.25 Openingstijden 5 mei. Op 5 mei Bevrijdingsdag zijn onze winkels alleen 's morgens geopend. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 mei a.s.. "Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

de Stem | 1993 | | pagina 5