'VS-leger naar Bosnië' f 40.000,-^ GEOPEND OP 5 MEI WAALWIJK <ken... Twee kopstukken bende van Haemers op de vlucht NAVO-grondtroepen moeten YN-vredesplan uitvoeren Politie komt in actie tegen studenten 7 aanprijzen 4 Een stukje Brabants landschap bij huis goede tiesse Tweede zege Van Poppel Aanvragen garantie voor hypotheek stuk duurder mannen met een grote maat bij k üiburg is feit Zeeland naar Euregio' Andreotti wil berecht worden Drugkoning Escobar wil zich aangeven Duitse economie verslechtert PSV niet deze week tegen Dordrecht'90 Eerste Ferrari naar China IN DEZE KRANT: Merijntje Eisen ontvoerders afgewezen FlX.1T COSY 0HTTOI FmmuL£j[ V" u >1 SAS VAN GENT SLAAGT U ALTIJD! Normale maten t/m 64 Duitse buikmaat t/m 65, 135 cm omvang, g Gentsestraat/Stationsstraat 01158-1447 a DINSDAG 4 MEI 1993 losse nummers', maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang I I I I I et protest van volleybal, (ging Kikkers worden nd als het dit mocht len bij de NeVoBo. Za- I werd in de vierde set (stand 1-2 voorMorres3 I wedstrijd tegen Kikkers Ij de tussenstand 13-14 Ëe Hulstenaren geroepen |en opstellingsfout. lisrechter Willy Verbeke lit niet geconstateerd en 1 de Morres-speler laten (en. Volgens Kikkers was tweede keer dat deze zou serveren. Volgens er Verbeke, die het wed- [formulier controleerde, Ie het allemaal en hij liet es alsnog serveren. Resul- J 13-15 en een 1-3-zege iMorres. Of Kikkers het tt alsnog zal indienen is luidelijk, hoe dan ook het liet baten. Helaas zijn de Jen uit de promotieklasse Ikkerd. 5L HET zaterdag [terend weer was heeft de (toch voor problemen ge- E. Zaamslag ontving za- Ig Seolto uit Vlissingen en Jploeg had de reis via de Vlissingen-Breskens al vlekkeloos kunnen ma- De scheidsrechter, die ^an Walcheren moest ko- viste achter het net en veten niet te kunnen ko- •tsachtig ging Zaamslag pek naar een vervanger en die in de persoon van de Doelder, die een aan- hren geleden zijn carrière afgesloten. Met miniem (erlies kon de wedstrijd nnen. Hoewel er geen pro ven waren kwam hier en toch naar voren dat hij Be spelregels, die de laatste (waren aangepast, niet he- pal bijbelvast was. Zo blies tijvoorbeeld na 25 minuten 1 al voor de rustpauze, ter- I dat op het veld pas na 30 uten behoort te gebeuren, verwarde kennelijk de |regels met de veldregels. iedereen, ook het pu le, gebaarde dat het langer (st zijn, was dat 'ongemak' hersteld. Overigens was (reen content dat men niet niets naar het korfbal- in Zaamslag was geko- •NDREDACTIE: Ton Koomen BIJDRAGEN: Eddy de Schrij- I, Willy van Leeuwen en Rinus De Doelder, opese volleybalbond, in de I-en is, je zin krijgen." |driks in Runners: „De helft bezigheidstherapeut. Ze hen atleten veel schade." lest Noord-Holland/Utrecht Jid in Trouw: „Als je nu al (volgend jaar naar Noorwe- n, ben je als bond wel heel in het Parool: „Als je in ar gespeeld wordt, is het of ïand wordt enthousiast van Ty Tupawael de openingstref- Jimmy Salawane tekende verwege voor 0-2. Na de her ring waren de rollen omge- aid. Aardenburg was vaak in offensief, kreeg kansen, ar liet die onbenut. Met nog kwartier te spelen kwam dan delijk de aansluitingstreffet coord door Corné de Bruine it de Zeeuws-Vlamingen ver- L nog probeerden, de gelijk- iker kwam niet op het bord beste kans was in de laatste nuut nog voor Jong Ambon, iar de toegekende strafschop :rd gemist. ssen Renesse en Hulsterloo :e van het afdelingsvoetbal 0 gewonnen. Jamen al met één been in de lgende week thuis promoveert iddelde in de eindstand van de ïlsterloo juichte al na neg® 1 van Stefano de Vos kon in de ide vinden en werd afgekeurd igste minuut was het raak. Ee» Heijde betekende 0-1. Daarmee staag neervallende regen werd ing bracht de eerste de beste rebord. Een doelpunt van Guy i van het spel behouden, maat ?ns niet in het laatste kwartier elkaar twee spelers het veld krijtlijnen stond. Middelburg - Ambtenaren van ie provincie Zeeland stellen Ge deputeerde Staten voor in te temmen met de aanmelding bij de Euregio Scheldemond. Op die nanier kan worden samenge werkt met Belgische ziekenhui- U en wordt de 24-uurs zorg in yest-Zeeuws-Vlaanderen gega randeerd. De provincie adviseert evens om ongeveer 60.000 uit je Euregio-pot te halen om dit dan te steunen. ZIE ZEELAND-Cl Rome - De Italiaanse oud-pre- nier Giulio Andreotti heeft gis- :eren zelf de Senaat verzocht rjjn parlementaire onschend- jaarheid op te heffen zodat hij jerecht kan worden om zijn ver- neende maffia-banden. Vndreotti houdt hiermee de eer aan zichzelf, nadat de Senaat lorige week in verlegenheid werd gebracht door een volks woede en een regeringscrisis bij de 'vrijspraak' van socialist Bet- ;ino Craxi. ZIE BUITENLAND - A4 Bogota - De voortvluchtige lei der van het drugskartel in Me- dellin, Pablo Escobar, heeft in een brief aan de Colombiaanse ustitie gezegd bereid te zijn zich aan te geven als de regering jaranties geeft voor zijn veilig- leid. Bonn - Zes toonaangevende eco nomische onderzoeksinstituten in Duitsland zijn aanzienlijk lessimistischer over de ontwik- ieling van de economie dan zes maanden geleden. Ze raden de Bundesbank aan de rente verder te verlagen om verder verval tegen te gaan. ZIE ECONOMIE - A6 Zeist - De wedstrijd Dordrecht- PSV, die zondag na een bommel ding werd gestaakt, wordt deze week zeker niet uitgespeeld. Dat heeft een woordvoerder van de KNVB bekend gemaakt. Volgens de voetbalbond wordt waar schijnlijk vandaag een besluit over de nieuwe datum genomen. Beijing - Een zakenman in Beijing wordt de eerste ei genaar van een Ferrari in het communistische China. Een gemiddelde Chinese ar beider zou er meer dan 800 jaar lang al zijn geld voor opzij moeten zetten. De sleuteltjes van 'de rode 348 TS, een automobiel van 300 pk met een top van 270 kilometer per uur, worden op 17 mei ceremonieel in de Chinese hoofdstad overhan digd. De auto kost ongeveer 469.000 gulden. Het gemid delde Chinese salaris in de steden bedroeg vorig jaar 561 gulden per maand. VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids BTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D D2 Fellali Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Twee leden van de bende van Patrick Haemers zijn gisteren uit de gevange nis van de Brusselse gemeen te Sint-Gillis ontsnapt. Met een gijzelaar, de Belgische inspecteur voor het gevangenis wezen, vastgebonden op het dak van de vluchtauto verdwenen de zware criminelen. In België werd onmiddellijk na tionaal politie-alarm afgekon digd. Er zijn wegblokkades op geworpen en de belangrijkste kruispunten en grensovergangen worden bewaakt. Ook de politie in Nederland, Duitsland en Frankrijk is ge vraagd uit te kijken naar de gangsters, die beschikken over riot-guns, een pistool en hand granaten. Gisteravond werden de misdadi gers gesignaleerd in een gestolen Renault 25. Volgens een Neder landse radio-amateur hadden zij in Antwerpen de weg gevraagd naar Brecht, een plaatsje vlak bij de Nederlandse grens en de A16. Hun gijzelaar'hadden ze toen al vrijgelaten in de buurt van Aer- schot. De andere drie gijzelaars, gevangenbewaarders, konden vlak na de ontsnapping al gaan. De twee kopstukken van de ben de van Haemers, Philippe Lac- roix en Basri Bajrami en de Albanese misdadiger Murat Ka- plan, die al meerdere ontsnap pingen op zijn naam heeft staan, ontsnapten tijdens een opstand in de gevangenis van Sint-Gillis. De directeur van de gevangenis liet ze gaan, omdat ze zo zwaar bewapend waten. De Belgische politie gaat er vanuit dat de drie hulp van buitenaf hebben gehad. In het kielzog van de drie ontko- zen diverse andere gevangenen- het hazepad, maar die werden al snel door de rijkswacht aange houden. Haemers zelf zit in een isoleercel in de gevangenis van Vorst, eveneens in Brussel. Ook daar is gemuit, maar de rijkswacht wist er de orde te herstellen. De leden van de bende van Pa trick Haemers worden verdacht van een groot aantal gewapende overvallen op geldwagens en postkantoren. Daarnaast staan zij terecht wegens de ontvoering van oud-premier Vanden Boey- nants. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Van onze redactie binnenland Den Haag - De politie heeft gisteren enkele keren hard handig een eind gemaakt aan bezettingsacties, die studen ten op verschillende plaatsen hielden. In totaal werden vijf demon stranten gearresteerd. Enkele actievoerders werden licht ge wond. De studenten protesteer den tegen de plannen voor de OV-kaart, de voorgenomen be zuinigingen en het schrappen van de bijstand voor jongeren onder de 21 jaar. In Amsterdam bezetten jongeren het PvdA-hoofdkantoor. Ook de bestuursvleugel van de Vrije Universiteit in de hoofdstad werd 'ingenomen' door studen ten. In Den Haag was het tijde lijk hoofdkantoor van het CDA mikpunt van een bezetting. In alle gevallen trad de politie of mobiele eenheid op. In Utrecht leidde een bezetting van de 'Wilde Woestelingen' van het academiegebouw van de uni versiteit van Utrecht tot minder problemen. De bezetters mogen de komende dagen een deel van het gebouw gebruiken als actie centrum. Op 4 mei wordt de actie onderbroken in verband met Dodenherdenking, aldus de studenten. Boze studenten kwamen ook in actie in Tilburg, Nijmegen en Groningen. Het ging om bezet tingen van het hoofdgebouw van de Katholieke Universiteit Bra bant, de Hogeschool Gelderland en de collegezalen van de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Die bezettingen zijn na enkele uren vrij geruisloos beëindigd. In Groningen leidde een demon stratie van ruim duizend studen ten tot een verkeerschaos in de binnenstad. Ook hier trad de politie op om grotere problemen te voorkomen. Het kabinet heeft gisteren nog geen besluit genomen over de nieuwe OV-jaarkaart voor stu denten, voor bus, tram en metro. De ministerraad hakt vrijdag de knoop door. Zn de tussentijd voe ren premier Lubbers, vice-pre mier Kok en de ministers Maij (Verkeer), Ritzen (Onderwijs) en Alders (Milieu) nader overleg over een mogelijk 'beter alterna tief.' De mobiele eenheid voert bezetters van het PvdA-hoofdkantoor weg. FOTO ANP '(ADVERTENTIES) H Islamabad - Pakistan heeft gisteren gewaarschuwd dat het niet zal zwichten voor de eisen van de Afghaanse ontvoerders die sinds 23 april drie Westeuropese diplomaten, onder wie een Nederlander, gevangen houden in een dorp nabij de Pakistaanse grens. Strijders van de Afghaanse guerrilla-commandant Ghulam Nabi Noorzai hebben de drie diplomaten, Gert Piening uit Nederland, Jack Dodds uit Groot-Brittannië en Stefan Elhert uit Duitsland, 11 dagen geleden juist aan de Afghaanse kant van de grens met Pakistan ontvoerd. De guerrillagroep eist dat Pakistan twee van zijn mannen laat gaan die in maart gearresteerd zijn wegens wapensmok kel. De drie diplomaten zijn anti-drugsagenten die een bezoek brachten aan de Pakistaanse provincie Baluchistan. De situatie van de drie Europese diplomaten is nijpend. In een brief die ze uit gevangenschap hebben weten te smokkelen, vroegen ze hun regeringen om water en dringende hulp. Natuurgebied in de achtertuin van de familie Gaanderse. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Romain van Damme Bosschenhoofd - Een eigen stukje natuurgebied aan huis. „Dat kan", zegt Carlo Braat, medewerker beheer kleine landschapselementen van de Stichting Het Noordbrabants Landschap. „Maar we houden ons niet bezig met voortuintjes", voegt Braat er haastig aan toe. „We hebben momenteel zeventig projecten bij particulieren lopen. We kunnen het nauwelijks aan." Een van de projecten wordt uit gevoerd in Bosschenhoofd bij de familie Gaanderse, die nog niet zo lang geleden een 1,3 hectare groot weiland aankocht. Gren zend aan de achtertuin, maar Jean-Paul van Poppel heeft gisteren zijn tweede overwinning in de ronde van Spanje behaald. De Nederlander zegevierde in de achtste etappe, een rit over 225 kilometer van Araniuez naar Albacete. Eerder won de sprinter uit de ploeg van Jan Gisbers de vierde etappe. ZIE SPORT - B1 Van onze redactie buitenland Washington - De Verenig de Staten werken samen met de NAVO-bondgeno- ten aan de vorming van een troepenmacht, inclu sief Amerikaanse grond troepen, die het vredesplan voor Bosnië moet uitvoe ren en bewaken. De Nederlandse minister Kooij- mans van Buitenlandse Zaken heeft gisteren laten weten dat Nederlandse F-16's ingezet kun nen worden bij eventuele bom bardementen op Servische mili taire doelen. Die houden zich nu bezig met het controleren van het vliegverbod dat de Serviërs is opgelegd. Dergelijke bombardementen ko men in beeld als het parlement van Bosnische Serviërs het VN- vredesplan dat hun leider Ka radzic zondag ondertekende, af wijst. Probleem De internationale gemeenschap hoopt vooralsnog dat dat niet gebeurt. President Clinton heeft gisteren gezegd bereid te zijn tot een 'aanzienlijke bijdrage aan de vredesoperatie in Bosnië'. De NAVO breekt zich inmiddels het hoofd over de wijze waarop het vredesplan straks moet worden uitgevoerd. Probleem voor het militaire bondgenootschap is het vinden van de benodigde troe pen, geschat wordt dat er 60.000 tot 75.000 manschappen nodig zijn. „Zoals het er nu uitziet zijn er twijfels of we deze aantallen wel kunnen leveren", zegt een func tionaris die anoniem wenst te blijven. Tot nu toe hebben alleen de VS, België, Frankrijk en Noorwegen extra troepen toegezegd. De Ne derlandse staatssecreatis van Defensie Van Voorst tot Voorst heeft de Amerikanen gisteren la ten weten geen nieuwe grond troepen te leveren. Nederland heeft zijn deel ruimschoots gele verd, liet hij de Amerikaanse onderminister van Defensie we ten. Ondanks de ondertekening van het internationale vredesplan af gelopen weekend door Karadzic verminderden de gevechten in Bosnië gisteren nauwelijks. Volgens de Bosnische radio was niet merkbaar dat de Serviërs hebben ingestemd met een poli tieke oplossing van het conflict. Nieuwe artillerie-aanvallen op de Bosnische hoofdstad Sarajevo leidden tot de cynische opmer king dat de Serviërs 'zo op hun eigen wijze de ondertekening van het vredesplan hebben ge vierd'. ZIE OOK BUITENLAND - A4 De wind draait naar het noordoosten. De kans op neerslag blijft daarom klein. Vandaag opklaringen en droog. Er is een kleine kans op vorst aan de grond. Van onze Haagse redactie Den Haag - Kopers van een huis moeten vanaf 1 januari 1995 voor de aanvraag van een hypotheekgarantie een premie van 540 gulden betalen. Dat bedrag is deels aftrekbaar van de belasting. Per saldo (na aftrek van het belastingvoordeel rond 100 gulden) is sprake van een verhoging van 160 gulden. De aanvraag van een gemeente garantie kost nu in totaal gemid deld 275 gulden. Staatssecretaris Heerma (Volks huisvesting) stelt dat de extra bijdrage leidt tot een verhoging van de woonlasten met tien gul den per jaar. Hij denkt niet dat het hierdoor voor mensen met een laag inkomen moeilijker wordt een eigen woning te ko pen. Het verlenen van hypotheekga ranties is nu een zaak van ge meenten. In 1995 maakt de hui dige regeling plaats voor een waarborgfonds. Dat fonds gaat algemeen, in heel Nederland gel dende voorwaarden hanteren voor het verkrijgen van een hy potheekgarantie. Nu is het nog zo dat elke gemeente eigen voor waarden kan stellen. In het nieuwe systeem spelen gemeenten geen rol meer bij de garantie-aanvraag. Wel zijn zij, net als het Rijk, de kopers en de financiers, betrokken bij de op richting, nog dit jaar, van het zelfstandige waarborgfonds, Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen. De garantie-aanvraag wordt in het vervolg getoetst door de fi nanciers. In de meeste gevallen zijn dat de banken. De Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goede ren is tevreden met de instelling van het fonds. „Het bevordert de duidelijkheid voor de consument bij het kopen van een huis." Volgens de vereniging voldoet het huidige systeem al jaren niet meer aan de praktijk. Wel vindt ze de kosten aan de hoge kant. PIET KLERKX WOONWERELD niet gekocht om er dieren op te laten grazen.. „Nee, dat zien we niet zo zitten", zegt Ineke Gaan derse. „We willen er een mooi stukje natuur van maken. Via via zijn we bij het Noordbrabants Land schap terecht gekomen. De idee- en van die Stichting over de inrichting bleken aardig overeen te komen met onze wensen. We hebben samen een plan opge steld." Eerst is een kikkerpoel aange legd. Vervolgens zette de Stich ting Noordbrabants landschap 2.700 boompjes in de grond. „Die aanplant is door ons gele verd", zegt Carlo Braat. „Maar laat nu niet iedereen denken dat wij alles betaald hebben, verre van dat." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (HIEL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. "1 Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. D E VST E M. E E M KR .4 N T Dl E JE. W T.'.ZE.G-T.

de Stem | 1993 | | pagina 1