Oase van rust in Portugal Tweehonderd kilometer genieten Alentejo nog nauwelijks ontdekt door toeristen BUITENLAND es PORTUGAL Praktische informatie Ontspannende fietsvakantie in de westelijke Loire-streek MAANDAG 3 MEI 1993 het hele jaar door lucht naar ons toe erika. Maar voor ng. De import vati inter leidt tot r). Als je door het tzeg je jezelf dat op de gebruikelij. r twee eenvoudige ook een heerlijk dun; haal ook een 0 minuten beetgaar Haal van een bosje n schrikken in het uitlekken. Wrijf de oor de zachte boter. zout en een snufje n paar asperges en ter. oudiger. Snij de zalm de houten lepel door ontstaan. Breng het kneepje citroen. die zich achter een bril alleen maar popu- FOTO EPA lar uit de Amerikaanse Jisis kunnen de mensen welvaart. alles gebeurt. Aan de Iwer wordt president en eurentelevisie krijgt een pensen vergapen zich op let ene Elvis Presley van pn de'Wayfarer van Ray nnebril ter wereld. Amerikaanse klassiekers, Uuick en Coca Cola. Het ferika het land van de loniem stond voor dyna- vorpen en geproduceerd lausch Lomb. Bekend- \tig met de zogenaamde rest van de ontwerpen, (nbril - nu nog steeds in basis van elke Ray Ban maakt is het glas, dat wegneemt en de ogen >g- na de introductie eind een enorm succes. De de collectie, ontworpen fur met de groene glazen jongeren, vooral omdat jroegen. Ook nu nog staat pers volgden Tom Cruise, stner. Don Johnson uit de (tot een bril voor macho's, gegeneerd naar vrouwen wijd zijn er miljoenen is ook de meest geïmi- je herkennen aan echt glas aamd watermerk: aan de [ialen van Bausch Lomb n het montuur staan de ;edrukt en soms zit aan de met inscriptie. De prijzen nkelijk van de uitvoering iteit en duurzaamheid van fabriek verlaat, heeft het stalen ballen op gevallen, ielegen, het is blootgesteld in zijn meer dan duizend lende uitvoeringen, zwart, erde bovenkant en zelfs glas in. Ter ere van het jaar een replica van het ontuur met de originele is sinds de jaren twintig wereldwijd aan de wensen blijkt wel uit het model gepast aan de gezichtscon- [Vakantie vieren in Portu- gal. Dat betekent voor de meeste toeristen een dag of veertien bruinbakken op de overbevolkte stran- den van de Algarveen eventueel enkele dagen struinen door de pitto reske straatjes van het oude en veelbezongen Lissabon. Maar Portugal heeft veel meer te bieden. Voor de cultuurminnende of naar rust hunkerende vakantieganger bij voor beeld is een ontdekkings tocht door de provincie Alentejo een aanrader. Door Rob Cobben Domingo ontkurkt nog maar eens 'n fles. Ver heugd als hij is een buiten landse gast te mogen be groeten in zijn kleine uit spanning. Voor het eerst in acht jaar, vertelt hij. Het cafeetje van Domingo, dat I tevens dienst doet als win- Ikeltje -boven de flessen [whisky hangen vijf ver- schillende merken scheer mesjes- is het enige in I Estrela, een gehucht van amper tweehonderd zielen in het hart van Alentejo. |Een levensgrote, halfblote pin- up juffrouw blikt vanaf de muur ondeugend naar de cafébezoe- I kers. „Hier komen samen jagers, I vissers, landbouwers en andere leugenaars," staat op een bordje boven haar hoofd. Aan een an- I dere wand prijkt een foto van een vervaarlijk uitziende tijger. Daarboven een rood lint met de I naam van de plaatselijke jager- I sclub. Jagen is een populaire bezigheid I in Alentejo. „Het geeft ons een gevoel van vrijheid," legt een I van de dorpelingen aan de bar I uit. Bij gebrek aan tijgers zijn konijntjes, vossen en wilde zwij- nen het doelwit van de schiet- grage jagers. De huiden van twee gevelde viervoeters sieren de be tegelde vloer. Jeugd De kleine kroegbaas zou wel wat meer toeristen in Estrela willen zien, vertelt hij. Niet om daar zelf beter van te worden -hij heeft immers een schotelantenne A,*#?" **■- Een hoefsmid aan het werk in Moura. op het dak, die hem geen windeieren legt; iedere avond zit z'n tent vol met tv-verslaafde dorpsbewoners maar voor de jeugd. Toerisme betekent banen, weet Domingo en dat is nu juist waar Alentejo verlegen om zit. Alentejo (letterlijk: 'Het land aan gene zijde van de Taag') is het agrarische en meest achter gebleven gebied van Portugal. Ondanks een groeiende subsidie stroom van de Europese Ge meenschap hebben de landbou wers het er niet breed. En van de landhervormingen, bij de revolu tie in 1974 toegezegd, is niet veel terechtgekomen. Het merendeel van de plattelandsbevolking heeft moeite om het hoofd boven water te houden en de jongeren trekken massaal richting grote stad in de hoop er een beter bestaan op te kunnen bouwen. Wie door de dorpen en stadjes van Alentejo loopt, valt het on middellijk op: spelende kinderen en jonge moeders, die kinderwa gens voortduwen, kom je er zel den tegen. Honden en katten des te meer. Ze houden de bejaarde, met wandelstok en hoed uitge doste mannen en de in het zwart gestoken vrouwen gezelschap in de schaduw op het dorpsplein. FOTO'S ROB COBBEN Het zijn vriendelijke oudjes, die de vreemdeling een hand geven en er een gesprek mee proberen aan te knopen. Parel Evora, de belangrijkste stad van Alto Alentejo, vormt een uitzon dering. In deze plaats wemelt het van de jongeren. De aanwezig heid van een universiteit, een van de oudste van het land, is daar zeker niet vreemd aan. Evora is ook een van de weinige plaatsen in Alentejo die bekend heid geniet bij toeristen. Sinds de Unesco het Moorse stadje in 1986 op de wereldmonumenten lijst plaatste, weten steeds meer cultuurliefhebbers Evora te vin den. Portugalkenners noemen Evora de parel van het land. Niet al leen vanwege haar schoonheid, maar ook vanwege haar rijke verleden als handels- en univer siteitsstad en centrum voor we tenschappers en kunstenaars. Evora heeft genoeg beziens waardigheden, die een langer verblijf rechtvaardigen. Zoals de kathedraal, waarin een zwange re Madonna vanuit de hoogte op de gelovigen neerkijkt, de Ro meinse Diana-tempel op het plein voor de eveneens beziens waardige Pousada en de uit de vijftiende eeuw stammende Igre- ja de Sao Francisco. In deze kerk bevindt zich de lugubere Capela dos Ossos. Een franciscaner broeder verzamelde er in de ze ventiende eeuw de beenderen en schedels van meer dan 5000 overledenen om er een ingewik kelde decoratie van te maken. 'Wij beenderen die hier liggen, wachten op de uwe', waarschuwt een bordje bij de ingang. Vasco da Gama Als je vanaf de kathedraal rich ting Praga do Giraldo loopt - het fraaiste plein van de stad waar de stedelingen urenlang staan te keuvelen onder de gewelven van de winkelgalerij - kom je door de Rua de Vasco da Gama. Op nummer 18 staat het huis waar de Portugese ontdekkingsreizi ger in de zestiende eeuw moet hebben gewoond. De binnen plaats herbergt enkele fresco's uit de tijd van Vasco da Gama. Het pand doet nu dienst als rusthuis van de jezuïeten, maar wie aanbelt, mag de muurschil deringen komen bekijken'. In het stadhuis, enkele straten verder, is een archeologische ontdekking te bewonderen: een Romeins badhuis. De overblijf selen ervan werden onlangs blootgelegd bij graafwerkzaam heden, verricht voor de bouw van een koffiekamer voor het ambtelijk personeel. Door de vondst van het badhuis moeten de ambtenaren nog steeds hun bakje troost ontberen. Evora is niet alleen een mooie, maar ook een gezellige plaats. Met veel kroegjes en leuke res taurantjes, waar je voor een hab- bekrats - voor vijftien gulden eet je er je buik vol, fles landwijn inbegrepen - van lokale gerech ten kunt genieten. De stad leent zich ook uitstekend als uitvals basis voor dagtochten naar schilderachtige plaatsjes als Atlantische Oceaan Alentejo is het mooist in het voorjaar, wanneer alles in bloei staat, maar leent zich ook uitstekend voor een bezoek in het najaar en de (zachte) winter. In de zomer kan het kwik er oplopen tot boven de veertig graden. TAP Air Portugal vliegt dagelijks op de Portugese hoofdstad Lissabon en vandaaruit naar Faro (Algarve) en viermaal in de week op het noordelijk gelegen Porto. Prijzen vanaf 645 gulden. Campingvluchten gedurende het zomerseizoen zijn doorgaans een stuk voordeliger. Martinair, Transavia en Air Atlantis vliegen vanaf verschillende Nederlandse luchthavens (onder meer vanaf Airport Eindhoven) naar Portugal. Alentejo is vanuit Lissabon en Faro gemakkelijk te bereiken met het openbaar vervoer (bus en trein). Alentejo is toeristisch nauwelijks ontwikkeld en beschikt dan ook over een beperkt aanbod aan overnachtingsmogelijkheden. Informatie: Portugees Nationaal Verkeersbureau, Stadhouderskade 57,1072 AC Amsterdam, telefoon: 020-6750301. Een typisch straatje in een van de dorpjes in Alentejo. Monsarat, een hagelwit vesting stadje uit de twaalfde eeuw met leistenen straten, gebouwd bo ven op een berg, en Moura, dat met zijn kasteeltuinen een groe ne oase vormt in een dorre om geving. Uitgestrekt Van Evora naar het zuiden, naar de Baixo Alentejo. Urenlang rij den door een schaars bevolkt gebied met uitgestrekte, golven de, roodbruine vlaktes. Kilome ters lange, onverharde wegen. Een paradijs voor mountainbi- kers en wandelaars. Amandel-, olijf- en eucalyptusbomen wisse len elkaar af. En bijna overal waar je kijkt kurkeiken. In elke boom staat een jaartal gekerfd. Een boer langs de weg legt uit dat hij en z'n collega's zo kunnen zien wanneer de kurk van de boom moet. Dat mag slechts eens in de tien jaar, zegt hij. Wie de N 122 (die naar de Algar ve loopt) verlaat, komt via bijna onbegaanbare zandpaden bij de Pulo de Lobo (Sprong van de Wolf), een smalle kloof over de kolkende Guadiana-rivier. Via deze kloof ontkwamen vroeger wolven aan hun jagers. Wolven zijn er allang niet meer gesigna leerd, maar tot voor de Anjerre volutie van 25 april 1974 maak ten veel dienstplichtigen nog van deze ontsnappingsroute gebruik. Ze sprongen over de kloof en vluchtten naar het kilometers verderop gelegen Spanje. Zo ontkwamen ze aan uitzending naar de voormalige Portugese kolonies Angola en Mozambique, waar ze moesten vechten tegen de inheemse bevolking. Mertola Mertola ligt op een heuvelrug langs de Guadiana. Een impo sant Morenkasteel uit de elfde eeuw torent hoog uit boven het witte dorp. Bij het kerkje, oor spronkelijk gebouwd als moskee maar sinds 1268 in gebruik als katholiek gebedshuis, zitten twee studenten onder een boom. Met een tandenborstel en wat water maken ze scherven schoon. Nog dagelijks worden er opgra vingen gedaan in Mertola. De archeoloog Claudio Torres wroet er met zijn medewerkers al meer dan tien jaar in de bodem. Vorig jaar kreeg hij voor z'n werk in Mertola de Cultuurprijs van Por tugal uitgereikt. Een deel van z'n ontdekkingen is tentoongesteld in het plaatselijke museumpje. Ten zuiden van het dorp slingert de N 122 verder naar de Algarve. Op een uurtje rijden lonken de zandstranden van Portugals zui delijkste provincie. Maar daar is het wel gedaan met de rust. De lente was nog pril en joeg rusteloze energie door de aderen. Er moesten kilometers wor den gevreten, het weg dek moest geteisterd, en het peloton moest - tandje 52 - van kop af worden voortgesleurd. Geen cliché zou nog vei lig zijn. Visioenen van een heroïeke Tour de France. In werkelijkheid had de fietstocht door de westelijke Loire-streek niets heldhaftigs. De trip bleek pure ontspanning. Door Piet Snijders De westelijke Loire-streek -bestaande uit de departe menten Anjou, Sarthe, Mayenne, Loire Atlantique en Vendée - is niet de meest populaire vakantiebestem ming in La Douce France. Menig Francofiel mag dan eens in de Vendée hebben gekampeerd, de meeste Ne derlandse toeristen zien van de westelijke Loire niet meer dan de vangrail en de ber men van de 'peage'. En toch: de Loire-delta moet niet worden onderschat. Er lig gen fraaie steden als Nantes, Angers en Le Mans. Maar voor al het omringende platteland -vergeten rust - biedt duizend bekoringen. Om van de vele gezichten van de Atlantische Oceaan te zwijgen. Een streek voor een actieve vakantie; een streek om per fiets te verken nen. De wielertoerist wordt hier be hoorlijk in de watten gelegd. Onder de benaming 'Vélo Bleu- velo Vert' bieden de VW's in de westelijke Loire-streek luxe tietsarrangementen aan. Ze om vatten een huurfiets, gedetail leerde routekaarten en -be schrijvingen en drie-sterrenlo- gtes in elke 'etappeplaats'. Aan de hand van het verstrekt kaartmateriaal peddelt de toe rist door de fraaiste kustgebie den ('bleu') en plattelandsstre- en vert j van hotel naar hotel. n de routes zijn tal van be- km1** Fietsen op het Franse platteland: een relaxed genoegen. zienswaardigheden opgenomen. De toerist bepaalt uiteraard zelf of hij ze bezoekt en welk tijd schema hij aanhoudt. De bagage wordt door de hote lier/herbergier per auto naar de volgende verblijfplaats ge bracht. Aan het eind van de vakantie - hoe simpel - kan de fiets op het laatste adres wor den achtergelaten. Genieten Een fietstocht in deze omgeving zou kunnen beginnen in Le Mans en eindigen in La Baule aan de Atlantische kust. Dat is al gauw tweehonderd kilometer lang genieten. De rustieke weg getjes door het golvende land schap leiden naar onverwachte ontdekkingen: hier een stro mend riviertje, daar een spiege lende vijver in een ruisend groen schilderij. En tussen de akkers, weilanden en bossen: verlaten ruïnes en verstilde ab dijen, middeleeuwse dorpjes met kleppende kerkklokken, het kan niet op. Neem de ruïnes van Les Folies Siffait aan de boorden van de Loire, pakweg 10 kilometer van Nantes. Alsof je in een Zuida merikaans regenwoud een over woekerde Inka-tempel betreedt. Of die machtige Benedictijne nabdij in Solesmes, waar dage lijks nog gregoriaanse gebeds diensten kunnen worden bijge woond. Herinneringen aan 'De Naam van de Roos'. Prachtige dorpjes, zoals het sla perige La Flêche sur Loir met zijn rosario's, zijn strenge mili taire schoolgebouwen. Nog be ter: het middeleeuwse Asnières sur Vègre, waar onder meer een gerestaureerd kerkje met fres co's uit de elfde eeuw te bewon deren valt. Het zijn slechts voorbeelden. En een boerendorpje als St.- Pierre des Bois, waar de loslo pende kippen voor de peddelaar wegstuiven, mag dan géén toe ristische trekpleister hebben, je kunt er 'Chez Chantal' voor nog geen vijftien gulden wél een vier-gangenmaaltijd nuttigen, compleet met wijn en illegaal gestookte 'goutter'. Steden Stedelijk schoon ook. Le Mans, de middeleeuwse stad aan de Sarthe, staat bekend om zijn 24-uurs races en zijn automo bielmusea, maar heeft rond de half romaanse en half gotische kathedraal warempel meer te bieden. Le Mans werd in de Keltische tijd al bewoond; door de Romeinen omgevormd tot Cenomanum, en in de vierde eeuw gekerstend door St.-Mar- tinus. Onder de graven van Anjou Maine en de hertogen van Nor- mandië speelde Le Mans een rol van betekenis in het toenmalige Frankrijk. Ook is de bisschops stad nog in handen geweest van Engelse koningen: Richard Leeuwenhart en andere Planta- genets. Velen hebben er hun sporen gelaten. De wielertoerist kan ook even Angers 'doen', hoofdstad van de Anjou. Beeldbepalend voor deze stad in het stroomgebied van Loire en Maine is de vesting die Lodewijk de Heilige er in de dertiende eeuw liet bouwen, compleet met stadsmuren en ze ventien torens. De veste Angers behoort samen met onder meer Chenonceaux en Blois tot de wereldberoemde Loire-kaste- len. Befaamd zijn ook de klas- FOTO PIET SNIJDERS sieke en moderne tapijtverza melingen van Angers. Op het punt waar Loire en Erdre samenstromen ligt Nan tes, stad van hertogin Ann de Bretagne, en tegenwoordig het administratief centrum van de westelijke Loire-streek. In Nan tes, een bedrijvige stad, wordt moderne zakelijkheid gecombi neerd met een goed geconser veerde historie. Dertiende- eeuwse gebouwen (het slot en de kathedraal) tegenover futu ristische bouwwerken (de Loi- re-brug, Beaulieu en het voet balstadion). Ooit werd in Nantes de adellij ke psychopaat Gilles de Rais, alias Blauwbaard, geëxecu teerd. Ooit werd hier het be roemde Edict van Nantes gete kend, dat de Franse protestan ten een beperkte godsdienstvrij heid gaf. En ooit werd hier Jules Verne geboren, de eerste voorspellende SF-auteur. Nan tes heeft er een van zijn musea aan gewijd. Uit een recent ver leden dateren de neoklassieke winkelpassage Pommeraye (1843) en La Cigale (1895), een restaurant in oogverblindend Art Nouveau. Natuur Het meest indrukwekkend in de westelijke Loire is toch 'de na tuurlijke schoonheid van het platteland. De moerassige en vogelrijke Brière, een 7000 hec tare groot natuurpark ten noor den van St.-Nazaire, doet enigs zins denken aan de Peel. Maar dan nog compleet met pittores ke witgepleisterde huisjes met rieten daken. Ile de Fedrun, inclusief enkele piepkleine mu sea, blijkt in dat verband een puur juweel. De meeste 'Vélo Bleu-Vélo- Vert'-toeristen fietsen door tot ze ergens de uitnodigende At lantische kust bereiken. Die kust heeft veel te bieden: aan de noordzijde van de Loire-mon- ding het brede zandstrand van de bekende badplaats La Baule (Cöte d'Armour) en verderop de prachtige rotskust van le Croisic; aan de zuidkant van de Loire het pittoreske stadje Por- nic - het Valkenburg van de Parijzenaars - en de vele baaien met zandstrandjes van de Ven dée. Wie zuidwaarts de zomerse stranddrukte opzoekt, komt al gauw in badplaatsen als St.- Jean de Monts en Les Sables d'Olonne. Stadjes die jaarlijks net zo veel zonuren kennen als willekeurig welke mondaine badplaats aan de Middellandse Zee. Nog even over de bereikbaar heid: met de auto is de westelij ke Loire-streek in één dag vlot te halen. Treinen kan ook: de TGV doet de meeste genoemde grote plaatsen aan. Zelfs vlie gen kan, al kost dat een paar centen. Vanuit Amsterdam en Brussel worden rechtstreekse vluchten naar Nantes verzorgd door het regionale maatschap pijtje Air Vendée.

de Stem | 1993 | | pagina 9