Atomium in Brussel opgepoetst Majorca poetst imago op Het gelijk van het grote getal Oase EET wijzer MODE Goedekope feest-reputatie ingeruild voor meer kwaliteit Alentejo nog na Gekleurde asperges Wayfarer: de meest gewilde zonnebril CONSUMENT Buisbevruchting kan helpen bij onvruchtbaarheid van man MEDISCHE RUBRIEK DE STEM DE STEM MAANDAG 3 MEI 1993 Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De bekendste en meest onbenullige beziens waardigheid van Brussel is wellicht Manneken Pis. Dan volgt de Grote Markt en ver volgens een stuk of wat mu sea en kroegen. Het Atomium staat meestal ook wel op het lijstje van de toeristen. Maar wie dit bouwwerk bezocht, kwam meestal ontgoocheld weer buiten. Daar moet nu verandering in komen. Het Atomium heeft een opknap beurt gehad. Zoals Parijs zijn Eiffeltoren heeft en Londen zijn Big Ben, heeft Brussel het Atomium. Ont worpen door de architect André Waterkeyn, was het Atomium de blikvanger van het wereldten toonstelling 1958 in Brussel. Het Atomium symboliseert een 160 miljard keer uitvergroot ijzer kristal met negen atomen. In 1958 zal het bouwwerk voor zijn tijd uiterst modern zijn ge weest. Maar door de jaren heen raakte het Atomium toch lang zaam in verval. Dat gold voorna melijk het interieur. De tentoon stellingen waren op z'n zachtst gezegd gedateerd, veel van het exposeerde was stuk en onder houd bleek een onbekend begrip. Ook de infrastructuur binnenin was niet meegegroeid met het moderne toerisme, dat houdt van snelheid en comfort. Een stichting onder voorzitter schap van de Brusselse politicus en oud-premier Paul Vanden Boeynants gaf vorig jaar herfst het startsein voor de renovatie van het Atomium. De eerste fase is inmiddels afgerond. Specialisten hebben de buiten kant en het interieur onder han den genomen. De door zure re gen en uitlaatgassen aangetaste aluminium bollen zijn bijna alle maal schoongepoetst. Dat is een spectaculair werk, waarvoor al pinisten werden ingehuurd, bun gelend aan touwen rond de 200 ton zware bollen. Binnen in het gebouw is een nieuwe Schindler-lift geïnstal leerd, die de bezoekers in goed achttien seconden naar 92 meter hoogte brengt. De lift heeft een glazen dak en met de verlichte liftkoker vormt dat samen een extra attractie. Het fraaiste plekje in het Ato mium is ongetwijfeld het ver zorgde panorama-restaurant 'Bij Adrienne' in de bovenste bol. Dat is binnenkort zelfs 's avonds open en biedt van boven het bord soep of Italiaanse pasta een fantastisch uitzicht over Brussel en verre omgeving. Onder de titel Biogenium is ook een nieuwe tentoonstelling geo pend over de geneeskunde door de jaren heen. Een beetje school se expositie met informatie over erfelijkheidsleer, virologie en immumologie. Het begeleidend foldertje heeft het over de doel stelling om 'steeds méér te be grijpen, teneinde de mens te hel pen tot meer inzicht en vrijheid te komen, in de hoop dat hij ooit de wijsheid bereikt'. Ondanks nog steeds de vele hoogwaardige attracties van Majorca gaat meer dan 70 procent van de toeristen linea recta naar het strand, om daar niet meer vandaan te komen. foto epa Door Harvey Elliott Majorca - Het grootste ei land van de archipel der Balearen, Majorca, is uit verkoren als model voor de toekomstige toeristische ontwikkelingen in heel Europa. Het eiland heeft zijn imago van goedkope standvakanties zo snel we ten te veranderen, dat de Europese Gemeenschap 1,3 miljoen gulden heeft gestoken in een research- programma van een jaar om uit te zoeken hoe Ma jorca dat heeft gedaan en waar wellicht fouten zijn gemaakt. Onderzoekers van de Universi teit van München zullen eind dit jaar met een gedetailleerd rap port komen over de veranderin gen op Majorca. Op basis van dat rapport komt er-een handlei ding voor andere eilanden en populaire vakantiebestemmin gen. Rhodos is waarschijnlijk de eerste vakantiebestemming die in Majorca's voetsporen zal tre den, waarna andere eilanden en landen zullen volgen. „De afgelopen vijf aar heeft zich een opmerkelijke verandering afgetekend op Majorca," zegt Martin Brackenbury, voorzitter van de Studiegroep van Touro perators die het onderzoek uit voert. „De toeristenindustrieën van vrijwel alle Europese landen willen dolgraag weten hoe dat Majorca is gelukt en die ervaring -gebruiken als een mogelijke blauwdruk voor hun eigen ont wikkelingen." De transformatie heeft de rege ring der Balearen meer dan 300 miljoen gulden gekost en werd doorgedrukt ondanks de felle te genstand van aannemers en an deren die profijt trokken van de goedkope feest-reputatie van het eiland. Er zullen meer dan 40.000 bedden verdwijnen op het eiland, oude en lelijke hotels zijn gesloopt, er zijn miljoenen bo men geplant, de infrastructuur is verbeterd en de huidige promo tieactiviteiten richten zich voor al op de vele culturele centra en de exclusieve hotels buiten po pulaire centra als Lagaluf, Arenal en Palma Nova. Hoteleigenaars werden gedwon gen op eigen kosten te moderni seren of anders de tent te sluiten. Minstens 45 procent van het ei land is uitgeroepen tot be schermd gebied waar projectont wikkeling niet is toegestaan. Het rioleringssysteem van het eiland is nu een van de modernste in Europa en lozing van rioolwater in zee is verboden. Binnenkort zal het eiland een verbod uitvaardigen op gezinnen in één kamer; vanaf volgend jaar zullen ouders een aparte kamer moeten bijhuren voor kinderen ouder dan 12. Volgens sommige touroperators gaat deze maatre gel te ver, gezien de enorm ge stegen vraag naar laaggeprijsde accomodatie met eigen voorzie ningen. Zij vrezen dat gezinnen uit Europa niet voor duurdere accomodatie zullen kiezen, zoals veel Majorcaanse hoteleigenaars hoopten toen zij op deze wet aandrongen,- maar in plaats daarvan naar Griekenland, Tur kije of Cyprus zullen gaan. Jaime Cladera, minister van toe risme van Majorca, is evenwel vastbesloten de nieuwe wet door te drukken. Als gevolg van de veranderingen, zo zegt hij, heeft Majorca het toerisme een nieuwe impuls gegeven en zo de neer waartse tendens het hoofd gebo den. Veel van de 500.000 inwoners van Majorca zijn financieel af hankelijk van de vijf miljoen toeristen dié het eiland bezoe ken. Daarom is het van essen tieel belang dat Majorca kwali teitsverbetering blijft nastreven. Eduardo Gamero, marketing di rector van de Majorcaanse toe- ristenraad: „Te lang zijn de ont wikkelingen in Majorca te snel gegaan en te chaotisch geweest. Projectontwikkelaars bouwden goedkope appartementenflats langs de hele kust en toen had den we zwaar te lijden van dé publiciteit over de 'lager louts' in de jaren tachtig, de toeristen die'zich volzopen met bier en de beest uithingen. Ondanks de vele hoogwaardige attracties van Majorca, zoals het nieuwe Miró kunstcentrum en het favoriete verblijf van Chopin te Valdemosa, gaat meer dan 70 procent van de toeristen nog steeds linea recta naar het strand, om daar niet meer van daan te komen. „We willen ook weer geen supe- rexclusieve bestemming worden, maar een die mensen trekt uit alle sociale lagen," aldus Gome- ro. The Times Rotterdam (anp) - Ook bij mannelijke onvruchtbaarheid kan reageerbuisbevruchting uitkomst bieden. Dat blijkt uit onder zoek aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Reageerbuisbevruchting wordt vooral in verband gebracht met behandeling van onvruchtbaarheid bij vrouwen. Bij veel paren die ermee kampen, ligt de oorzaak echter niet bij de vrouw maar bij de man. De kwaliteit van het sperma is dan het grootste struikelblok. Volgens de Rotterdamse onderzoeker S. van der Leur ligt de kans op bevruchting via de reageerbuismethode op tussen de 30 en 70 procent. Na bevruchting van de eicellen en terugplaatsing van deze embryo's in de baarmoeder van de vrouw werd 20 procent van de vrouwen daadwerkelijk zwanger. Van der Leur concludeert dat het bevruchtingspercentage van patiënten bij wie sprake is van mannelijke onvruchtbaarheid lager ligt dan bij paren die om andere redenen een soortgelijke behande ling ondergaan. In die gevallen is de kans op bevruchting in het kweekbakje 80 tot 90 procent. Dat je soms door de bomen het bos niet meer ziet, is een waar heid als een koe. Minder bekend is dat dokters - hoeveel ervaring ze ook hebben, hoeveel patiën ten ze ook zien - vaak geen zicht hebben op het totale me dische bos. Soms tot in het ongelooflijke. Voorbeeld. Heel veel mensen ro ken en tamelijk veel mensen overlijden per jaar aan long kanker. Maar toen in 1950 de het verband tussen roken en longkanker werd vastgesteld kwam dat voor bijna alle dok ters als een complete verrassing. Nooit aan gedacht. Ze stonden met hun neus boven op de dode lijke feiten, maar het verband tussen het een en het ander was hen totaal ontgaan. In 1947 had een Engelse medi sche commissie nog geopperd dat longkanker veroorzaakt wordt door het gebruik van ar senicum bij de behandeling van syfilis, of mogelijk door het te ren van de wegen, of wellicht door de luchtverontreiniging. Maar de privé milieuramp van het roken zag de commissie merkwaardig genoeg geheel over het hoofd. „Roken was in die tijd zo normaal, slechts 5 procent van de mannen had toendertijd nooit gerookt, dat niemand op dat voor de hand liggende idee kwam," aldus de arts-epidemioloog Richard Doll begin dit jaar in de Engelse krant The Independent. Doll, tegenwoordig sir Richard, had in 1950 als eerste het ver band tussen roken en longkan ker aangetoond. Daarvoor hoef de hij geen enkele patiënt te onderzoeken. Integendeel. Hij deed als elke epidemioloog zou doen als het ware een stap ach teruit, bekeek niet de bomen maar wel het medische bos, ver zamelde een massa cijfers en maakte een koude rekensom. „We vonden dat slechts een half procent van de patiënten in het geheel niet had gerookt, terwijl de niet-rokers toch vijf procent van de hele bevolking uitmaak te. Een tienvoudig verschil," al dus Doll. „Je krijgt dus zelden longkanker, tenzij je hebt ge rookt." Het zou nog zeker tien jaar duren voordat de Medische Gemeente zich door dit reken werk liet overtuigen. door Jan Paalman Het cijfermatige verband tussen roken en longkanker lijkt nu zo overduidelijk dat je niet kunt geloven dat dokters er niet eer der op zijn gekomen. Maar, en dat blijkt wel uit allerlei statis tische grappen en grollen, zo simpel ligt het niet. Helpt de bede voor het konings huis?, zo vroeg de Engelse geni ale gek Francis Galton zich in de vorige eeuw af. Hij bereken de de levensduur van de manne lijke leden van het Engelse ko ningshuis, en jawel, die leefden stukken korter dan hun onder danen. Zo kun je statistisch ook heel goed 'aantonen' dat kinde ren van de ooievaar komen. Want na de oorlog daalde het geboortecijfer gelijk met het aantal broedende ooievaars. De cardioloog prof. F. Meijler dreef eens de spot met al die onderzoeken over de gevaren voor hart en vaat door te bewe ren dat je een hartinfarct krijgt door televisiekijken. Want was het aantal hartinfarcten niet dramatisch toegenomen juist in de tijd dat Nederland massaal voor de buis ging zitten? Niet dan? 'Post aut propter' is de gewich tige naam voor deze beruchte valkuil van de epidemiologie. Ofwel komt de zon op nadat de haan heeft gekraaid, of komt de zon op 'omdat de haan kraait. Daar kun je strikt wetenschap pelijk pas achterkomen als je eerst alle hanen van de wereld de nek omdraait en dan de volgende zonsopgang afwacht. We worden voortdurend om de oren geslagen met harde cijfers over de gevaren van dit en de gunstige werking van dat. Maar u zou er van staan te kijken hoeveel onzekerheid achter die harde cijfers schuilt. Neem nou lichaamsbeweging. Dat dat goed is voor hart en vaat, daar twijfelt niemand aan. Al 200 jaar geleden beschreef de Engelse arts Heberden hoe een patiënt zijn angina pectoris praktisch genas door elke dag een half uurtje hout te zagen. Daar zit wat in, want inspan ning verhoogt het 'goede' HDL- cholesterol, verlaagt het li chaamsgewicht, en beide zijn goed voor het hart. Toch, aldus een commentaar in het befaam de artsenblad The New England Journal, is het nog steeds niet zeker of lichaamsbeweging in derdaad hartziekten kan voor komen dan wel bestrijden. Zijn er dan geen harde cijfers? Ja wel. Maar men weet niet wat men er van moet denken. Zo had de onderzoeker Paffen- barger een grote groep jonge mensen acht jaar lang gevolgd. En inderdaad. De studenten die nooit aan sport deden hadden 25 procent meer kans om te overlijden. Maar die cijfers kun je ook anders uitleggen. Het zou ook heel goed kunnen zijn dat de risicogroep nooit aan sport deed 'omdat ze al aan het begin van het onderzoek minder ge zond van lijf en leden waren. In dat geval heb je alleen maar bewezen dat minder gezonde mensen minder gezond zijn, en dat wisten we al. Een ander onderzoek, dat van Sandvik, toonde aan dat Noorse mannen die aan 'fitness' deden een veel betere overlevingskans hebben. Aan dat onderzoek kleeft hetzelfde bezwaar, „want een andere verklaring zou kun nen zijn dat zeer fitte mannen langer leven alleen maar omdat ze bij het begin van het onder zoek gezonder zijn dan de rest." Is dan helemaal niets zeker? Nou nee. Het is bewezen dat regelmatige lichaamsbeweging de lichamelijke conditie van hartpatiënten aanmerkelijk kan verbeteren. Maar of regelmatig trainen het optreden van hart ziekten kan voorkomen weet men weer niet. En men weet ook niet of lichaamsbeweging de dood bij hartpatiënten kan uitstellen. De moeilijkheid is dat er meer risicofactoren zijn voor het krijgen van een hart ziekten. Stoppen met roken en verstandig eten laten samen met lichaamsbeweging de kans op een voortijdig overlijden met 20 procent dalen. Maar wat hierin het aandeel'is van de lichaams beweging is niet bekend. „Lichaamsbeweging," aldus het De cardioloog prof. F. Meijler dreef eens de spot met al die onderzoeken over de gevaren voor hart en vaat door te beweren dat je een hartinfarct krijgt door televisiekijken. Want was het aantal hartinfarcten niet dramatisch toegenomen juist in de tijd dat Nederland massaal voor de buis ging zittenNiet dan? foto archief oe stem Commentaar, „verbetert op zijn minst de conditie en laat boven dien het lichaamsgewicht dalen. Dat is op zich zelf al reden genoeg om aan lichaamsbewe ging te doen." Maar men moet het gunstige effect ook niet overdrijven. Want al zijn er aanwijzingen dat regelmatige lichamelijke in spanning hartziekten kan voor komen en het leven kan verlen gen, echt ondubbelzinnig bewe zen is dat nog steeds niet. Zo lang men dat niet weet moet men het publiek alleen de naak te feiten voorschotelen en niet lastig vallen met overspannen claims over de weldadigheid van lichamelijke inspanning. Door Marijke Prins Het mag prettig zijn dat een heleboel groenten het hele jaar i in Nederland te koop zijn omdat ze door de lucht naar ons toel worden gevlogen uit Afrika en Zuid-Amerika. Maar vooj aardbeien en asperges maak ik een uitzondering. De import varl asperges en zomerkoninkjes in de winter leidt tot| seizoen-vervuiling (ik verzin het woord maar). Als je door jaar heen alles eet wat er te krijgen is, ontzeg je jezelf dai| heerlijke ouderwetse gevoel: ze zijn er weer! Om asperges weer eens anders te serveren dan op de gebruikelij.l ke manier met boter, ham en eieren, hieronder twee eenvoudige! recepten om de asperges kleur te geven en ook een heerlijk aroma. Voor vier personen (voorgerecht) Voorbereidingstijd: 40 minuten Kooktijd: zo'n 15 minuten GROENE ASPERGES 1000 gram asperges 50 gram zachte boter 100 gram waterkers snufje koriander zout en peper naar smaak Schil de asperges voorzichtig, maar niet te dun; haal ook eenl stuk van de onderkant af. Kook ze in 8 tot 10 minuten beetgaar en laat ze van het vuur af nog even doorgaren. Zet een steelpannetje met wat water op. Haal van een bosje waterkers 100 gram blaadjes, laat die even schrikken in h kokende water, giet ze af en laat ze goed uitlekken. Wrijf i blaadjes door een grove zeef en meng ze door de zachte boter Breng de groene boter op smaak met peper, zout en een snufje I gemalen koriander. Leg op ieder bord een paar asperges en garneer iedere portie met een lepel zachte boter. ROZE ASPERGES 1000 gram asperges 50 gram zachte boter 50 gram gerookte zalm kneepje citroen zwarte peper naar smaak De bereiding van de roze boter is nog eenvoudiger. Snij de zalm zo fijn mogelijk en wrijf de vis met een ronde houten lepel door j de boter totdat er een egale massa is ontstaan. Breng he'.j mengsel op smaak met zwarte peper en een kneepje citroen. Vakantie vieren in Portu gal. Dat betekent voor de meeste toeristen een dag of veertien bruinbakken op de overbevolkte stran den van de Algarve en eventueel enkele dagen struinen door de pitto- I reske straatjes van het oude en veelbezongen Lissabon. Maar Portugal heeft veel meer te bieden. Voor de cultuurminnende of naar rust hunkerende vakantiegangèr bij voor beeld is een ontdekkings tocht door de provincie Alentejo een aanrader. Door Rob Cobben i Domingo ontkurkt nog maar eens 'n fles. Ver heugd als hij is een buiten landse gast te mogen be groeten in zijn kleine uit spanning. Voor het eerst in acht jaar, vertelt hij. Het j cafeetje van Domingo, dat tevens dienst doet als win keltje -boven de flessen whisky hangen vijf ver- I schillende merken scheer mesjes - is het enige in .Estrela, een gehucht van amper tweehonderd zielen in het hart van Alentejo. Een levensgrote, halfblote pin up juffrouw blikt vanaf de muur ondeugend naar de cafébezoe kers. „Hier komen samen jagers, vissers, landbouwers en andere I leugenaars," staat op een bordje boven haar hoofd. Aan een an dere wand prijkt een foto van een vervaarlijk uitziende tijger. 'Daarboven een rood lint met de naam van de plaatselijke jager sclub. Jagen is een populaire bezigheid in Alentejo. „Het geeft ons een gevoel van vrijheid," legt een van de dorpelingen aan de bar uit. Bij gebrek aan tijgers zijn konijntjes, vossen en wilde zwij nen het doelwit van de schiet grage jagers. De huiden van twee gevelde viervoeters sieren de be tegelde vloer. Jeugd De kleine kroegbaas zou wel wat meer toeristen in Estrela willen zien, vertelt hij. Niet om daar zelf beter van te worden -hij heeft immers een schotelantenne E, op win z'n dor jeug wee was Ale aan het geb One strc mee wer lant tie Madonna is een van de vele sterren die zich achter een j Wayfarer verscholen en zodoende de bril alleen maar popu- lairder maakten. foto epa Door Jetty Ferwerda Amerika 1953. Het meest welvarende jaar uit de Amerikaanse I geschiedenis. Na jaren van oorlog en crisis kunnen de mensen I eindelijk weer genieten van hun materiële welvaart. Het is een dynamisch jaar, waarin van alles gebeurt. Aan de I oorlog in Korea komt een eind. Eisenhower wordt president er. in de Sovjetunie overlijdt Stalin. De kleurentelevisie krijgt een prominente plaats in de huiskamer en mensen vergapen zich op I straat aan de Corvette. Voor het eerst doet ene Elvis Presley van j zich horen. Maar 1953 is tevens het geboortejaar van de'Wayfarer van Rav Ban, de meest gewilde én geïmiteerde zonnebril ter wereld. De Wayfarer hoort thuis in het rijtje Amerikaanse klassiekers, naast de Zippo-aansteker, de jeans, de Buick en Coca Cola. Het I zijn erfenissen uit een tijd dat Amerika het land van de onbegrensde mogelijkheden was en synoniem stond voor dyna- i miek, avontuur en glamour. Alle Ray-Ban zonnebrillen worden ontworpen en geproduceerd door de Amerikaanse optiekfabrikant Bausch Lomb. Bekend heid kreeg het bedrijf eind jaren twintig met de zogenaamde pilotenbril en dat had gevolgen voor de rest van de ontwerpen. De eigenschappen van die eerste pilotenbril - nu nog steeds in I de collectie - liggen namelijk aan de basis van elke Ray Ban j zonnebril. Wat de brillen zo speciaal maakt is het glas, dat hinderlijke schittering van de zon wegneemt en de o§ beschermt tegen infrarode en UV-straling. De consument kon de pilotenbril kort na de introductie eind j jaren twintig ook kopen en dat werd een enorm succes. Wayfarer was de volgende zonnebril in de collectie, ontworpen j door Ray Stegman. Het zwarte montuur met de groene glazen vond in het begin gretig aftrek bij de jongeren, vooral omdat j hun favoriete filmsterren er ook een droegen. Ook nu nog staat j de zonnebril voor glitter en glamour. Na Marilyn Monroe en de Blues Brothers volgden Tom Cruise, Madonna, Jack Nicholson en Kevin Costner. Don Johnson uit dei! serie Miami Vice maakte de Wayfarer tot een bril voor macho's, die vanachter het donkere glas ongegeneerd naar vrouwen konden spieden. De meest gewilde zonnebril - wereldwijd zijn er miljoenen II verkocht, hoeveel precies is onbekend - is ook de meest geïmi- j teerde. Een Wayfarer van Ray Ban is te herkennen aan echt glas in het montuur, voorzien van een zogenaamd watermerk: aan de ,j buitenkant van het glas staan de initialen van Bausch Lomb gegraveerd. In de pootjes (veren) van het montuur staan de namen van het model en de fabrikant gedrukt en soms zit aan de 1 buitenkant een goudkleurig plaatje met inscriptie. De prijzen variëren van 186 tot 394 gulden, afhankelijk van de uitvoering j: en oplage. Bausch Lomb test uitvoerig de kwaliteit en duurzaamheid van I de zonnebrillen. Voordat een model de fabriek verlaat, heeft het i zo'n twintig testen ondergaan. Er zijn stalen ballen op gevallen, het heeft in de volle zon onder glas gelegen, het is blootgesteld j aan UV-straling en zweet en de veren zijn meer dan duizend j keer gebogen. De Wayfarer van nu is er in verschillende uitvoeringen, zwart, met schildpadmotief, met gedessineerde bovenkant en zelfs inklapbaar. Standaard zit er grijs glas in. Ter ere van het veertigjarig jubileum, verschijnt dit jaar een replica van het Wayfarer-model uit 1953: zwart montuur met de originele groene glazen. Aan de eigenschappen van het glas is sinds de jaren twintig I niets veranderd. Dat Bausch Lomb wereldwijd aan de wensen van haar fans tegemoet wil komen, blijkt wel uit het model j Asian Fit. Een speciale Wayfarer, aangepast aan de gezichtscon- j touren van Aziatische mensen. De lente was nog pril en joeg rusteloze energie door de aderen. Er moesten kilometers wor den gevreten, het weg dek moest geteisterd, en het peloton moest - tandje 52 - van kop af worden voortgesleurd. Geen cliché zou nog vei lig zijn. Visioenen van een heroïeke Tour de France. In werkelijkheid had de fietstocht door de westelijke Loire-streek niets heldhaftigs. De trip bleek pure ontspanning. Door Piet Snijders De westelijke Loire-streek - bestaande uit de departe menten Anjou, Sarthe, Mayenne, Loire Atlantique en Vendée - is niet de meest populaire vakantiebestem ming in La Douce France. Menig Francofiel mag dan eens in de Vendée hebben gekampeerd, de meeste Ne derlandse toeristen zien van de westelijke Loire niet meer dan de vangrail en de ber men van de 'peage'. En toch: de Loire-delta moet niet worden onderschat. Er lig gen fraaie steden als Nantes, Angers en Le Mans. Maar voor al het omringende platteland -vergeten rust - biedt duizend bekoringen. Om van de vele gezichten van de Atlantische Oceaan te zwijgen. Een streek voor een actieve vakantie; een streek om per fiets te verken nen. De wielertoerist wordt hier be hoorlijk in de watten gelegd. Onder de benaming 'Vélo Bleu- Vélo Vert' bieden de VW's in de westelijke Loire-streek luxe tietsarrangementen aan. Ze om vatten een huurfiets, gedetail leerde routekaarten en -be schrijvingen en drie-sterrenlo- gies in elke 'etappeplaats'. Aan de hand van het verstrekt kaartmateriaal peddelt de toe rist door de fraaiste kustgebie den ('bleu') en plattelandsstre ken ('vert') van hotel naar hotel, in de routes zijn tal van be-

de Stem | 1993 | | pagina 8