ang Zwart Los Angeles geniet nu 'respect' politievrouw n iteeds meer wj s Werelds meest 'etnische stad' zoekt uitweg uit haar eigen gevangenis Blauwe vinvis lijkt zich te herstellen DE STEM Vredesplan de stem EXTRA OP MAANDAG maandag 3 me11993 Hoe oud is oud Small talk (in 't park) Small talk (in de huiskamer) 4 M Q LOSSE FLODDERS Small talk (in de lift) /W* O'lfUU [de stem Nijmegen eist inbraakpreventie Op de ziekenhuiskamer voor zes personen liggen jong en oud en man en vrouw volgens de nieuwe inzichten bij en door elkaar. „U boft," zegt de zuster, „een bed bij het raam en de tuin in bloei." Een beetje privacy, denkt de patiënte. Tachtig jaar is ze, een oude vrouw dus, en het kost haar moeite bij de ronde van de zaalarts over haar lijf te praten met al die anderen om haar heen. Of in de stille nacht op de po te kletteren. Of te genieten van een mu ziekprogramma met blikkerig walkmangeluid van de over kant. Daar ligt die jongeman van 19 met z'n sportblessure. En met veel trouwe vrienden. Daar naast de moeder van vier klei ne kindjes. Allemaal dol op mam, stuk voor stuk aan spraak makend op een plaats je boven op moeders buik, bij elk bezoek ruziënd en huilend dit recht bevechtend. Dan nog een behulpzaam jong meisje, een man die gebrekkig Ne derlands praat en - naast haar - een in zichzelf gekeer de vrouw van onbestemde 'leeftijd. „Mevrouw, hoe oud bent u eigenlijk als ik vragen mag," roept de overkant. Raad maar eens, stelt ze het antwoord uit. Zelf vindt ze, dat ze met haar pientere koppie en aktie- ve bestaan de beeldvorming van ouderen gunstig beïn vloedt. Een mens is zo oud als-ie zich voelt immers. Maar toch - tachtig jaar, daar zal ie wel van schrikken, denkt ze. „Ik kan me vergissen maar volgens mij bent u vast wel 55 of nog ouder, 57 misschien al wel." Bijna goed, knikt ze lamgeslagen, „59 ben ik." Een voldaan lachje, zie je, was-ie er niet veel naast. Zo is ze opeens een stokoude vrouw van 59 jaar. Weduwe zonder kinderen, dat heeft ze verteld. Wat haar vóór op de tong ligt, haar zorgen over hoe dat moet als ze met die nieuwe heup weer thuiskomt, die nachtmerrie houdt ze voor zich. Dat ze tegen beter weten in zo vurig hoopt op een plaatsje in het verzorgingshuis durft ze evenmin hardop te zeggen, ook al is 1993 het jaar van de ouderen. Juist daarom niet. Want die aardige jongen en haar andere zaalgenoten ho ren en lezen nu meer dan ooit over bejaarden in hun thuissi tuatie met zorg op maat. Dat laatste weliswaar met grote financiële vraagtekens voor de toekomst, maar het zelf standig wonen is voor eeuwig alleenzaligmakend verklaard. Was zij dan naïef? Het leek zo verstandig en ook prak tisch: 'zodra m'n gezondheid minder wordt ga ik naar een bejaardenhuis.' Geborgen en probleemloos. Want ze wil niet zo'n keten van hulp om zich heen met paniek wan neer één schakeltje uitvalt. Ze wil niet als geval nummer zo veel in kaartenbakken en be standen zitten bij instanties en partikulieren met allemaal een sleutel om haar privacy te doorbreken. Maar dit soort denken is kennelijk fout, ze lijkt wel gek zeggen ook de zomerpostzegels. Die tonen een tante Maaike en een oom jan en een echtpaar met jolige hoedjes op, allemaal met de ene wens: het eigen huis. Zo veel mogelijk van die foto- tjes likken en plakken asje blieft, dan kunnen ouderen langer zelfstandig blijven. Zij zal die toeslagzegels dus niet kopen. Ze spelt alle kran ten uit op zoek naar berichten over plannen om meer ver zorgingshuizen te bouwen. Wat ze vindt zijn onheilspel lende prognoses over de kon- sekwenties van de toenemen de vergrijzing, over de jonge ren van nu die is hun arbeid zame periode voor ontelbaren de aow en alle zorg moeten opbrengen. Bijna zou ze naar de overkant roepen: „Wees gerust, ik ben al 80, dus mij krijg je niet op je nek, van mij ben je over een paar jaar wel af." Ze slikt het in, hoort die sus sende stem tegen de voetbal club op bezoek: „Beetje dim men, jongens, want die oude mevrouw daar is al bijna 60 jaar, hoor." En ze voelt zich ouder dan ooit in al haar 80 levensjaren. ik eens vragen: Hebt u misschien een vuurtje voor me? Even kijken in m'n tasje. Ojee, ik heb mijn aansteker bij de kapster laten staan. Sorry, ik kan U niet aan een vuurtje helpen. Ook al geen ramp. Ik zie nu dat mijn pakje leeg is. Waar rook is is vuur, zeggen ze, als er ergens brand is. Ja, maar ik heb geen rokertjes meer en U hebt geen vuur. Geen brandgevaar dacht ik. Zeg dat wel. Prettige wande ling verder. Mijn ziel, paps, is dat hetzelf de als 'mijn geest' Nee, jouw geest heb je maar zo lang je leeft en als jouw lichaam de geest geeft heb je alleen maar een ziel of liever gezegd: je hebt niks meer, want jij bent er niet meer om iets te hebben. Je hebt dan geen ziel meer, je bent een ziel...een brave, hoop ik. En als mijn ziel nou ziek wordt Zielen worden niet ziek, die zijn onstoffelijk. Is mijn geest dan niet onstof felijk Is mijn geest dan niet onstof felijk Jawel, maar geesteszieken be staan, zielszieken niet. Van Dale zegt van wel. Ziels ziek staat er in. O ja, en wat staat er achter door John O'Mill Ziek van geest Vecht het dan maar uit met Van Dale. Waar zit die eigenlijk, paps, mijn geest Tussen je oren. en mijn ziel Onder je armen. Heb je geen huiswerk Hebt U dat ook wel eens in liften O ja, heel vaak zelfs. Heel vaak wat Waar U naar vroeg. Wat vroeg ik dan Ojee, bent U nu al vergeten wat U tien tellen geleden vroeg? Waar hebt U het over, meneer, weet U wel wat U zegt Na tien tellen nog wel, ja. U bent niet goed wijs Waar stelt U dat mee vast; ik bedoel ojee vierde étage ik moet er hier uit. U moet nog eentje hoger, zie ik. Dag, meneer, en het beste met Uw geheugen. Los Angeles: stad van smog en enorme raciale problemen. foto archief desl Inen Haag (anp) - Veel politievroul 1 en hebben op hun werk op de eei lof andere manier te maken me I seksuele intimidatie door mannelij lke collega's. Als zij hierover klagei bij de korpsleiding vinden zij nau Iwelijks gehoor. Ine ongewenste intimiteiten komen I vaak voor dat ze horen bij de 'normalt I omgangsvormen binnen de politiecu' blijkt uit een onderzoek dat De blauwe vinvis, het grootste dier dat ooit op aarde heeft geleefd, is bezig met een comeback. In 1973 werd de blauwe vinvis op de lijst van bedreigde diersoorten geplaatst. Walvisvaarders hadden er toen al zeker 338.000 gedood en de populaties begonnen gevaarlijk te slinken. De afgelopen twintig jaar lijkt het aantal blauwe vinvissen echter te zijn toegenomen. Amerikaanse geleerden hebben bij tellingen voor de kust van Californië in de zomer en herfst van 1991 alleen al in dat gebied 2049 blauwe vinvissen geteld. Afgezet tegen een schatting uit 1974, die uitkwam op een totaal van 1600 van de dieren voor het hele noorden van de Stille Oceaan, geeft dat reden tot hoop. Overigens waarschuwen de onderzoekers voor overdreven optimis me. Zo is nog weinig bekend over de huidige aantallen blauwe vinvissen in de Antarctische wateren. Voordat met de jacht op de dieren werd begonnen, was dat hun voornaamste leefgebied. Volgens sommige schattingen leefden er alleen al in de Zuidpoolzeeën aan het einde van de vorige eeuw zeker 190.000 exemplaren. Volgens de meest nauwkeurige (overigens nog altijd onbetrouwbare) schattingen zijn er daar op het ogenblik niet meer dan 5500 van over. Iets meer dan een jaar geleden was er het driedaagse oproer van Los Angeles. Vijftig doden vielen er in het sociale en ra ciale geweld, waarin 4000 win kels werden geplunderd en/of in brand gestoken. Bijna een jaar lang, tot twee weken geleden, bleef de sub tropische miljoenenstad bevro ren in een toestand van gewa pende vrede. Het wachten was op het tweede vonnis jegens de vier blanke politieagenten die vorig jaar waren vrijgesproken van geweldpleging tegen de zwarte arrestant Rodney King. Bloedige volksopstand was toen het resultaat. Ditmaal echter klonk het echter 'schul dig' en bleef het kalm in de mammoetstad. Los Angeles is in razend tempo 's werelds etnisch meest diver se stad geworden. In niet meer dan 12 jaar heeft ze zich van een overwegend blanke 'Euro pese' samenleving omgevormd tot nu een maatschappij waar in de uiteenlopende minderhe den in de meerheid zijn. L.A. is daarmee een model geworden van wat andere steden in Ame rika en elders in de wereld te wachten staat in een tijd van maximale internationale mo biliteit van volkeren. Door onzë correspondent Mare de Koninck Los Angeles - „We hadden een burge meesterskandidaat, wiens prioriteit het was Los Angeles van de smog te verlos sen. Zijn idee was een enorme tunnel door het Santa Monica-gebergte te bo ren, er een reusachtige ventilator in te zetten en zo de rotzooi naar de oceaan te blazen. Hij heeft veel stemmen gekre gen". Aan het woord is George Ramos, co lumnist bij de Los Angeles Times, Mexicaan van komaf. „Het probleem is dat politiek in Ameri ka niet erg serieus is. De immigranten zijn altijd naar dit land gestroomd om het op eigen kracht te gaan doen. Lati no's uit tientallen verschillende Spaans-sprekende landen maken 40 procent uit van de bevolking van Los Angeles. Slechts 11 procent van hen heeft zich als kiezer laten registreren. Zelfs van de blanken, die dit ten on rechte als voornamelijk hün land be schouwen, pleegt niet meer dan de helft naar de stembus te gaan." „De blanken geloven evenmin in het collectief. Ze zijn in drommen uit de stad weggetrokken. Ze beschouwen de latino's en de Aziaten die daar hun plaats hebben ingenomen en de zwarten die er zijn achtergebleven niet als hun verantwoordelijkheid. Ze weigeren ook een paar woorden Spaans te leren, terwijl in hele delen van de VS Spaans intussen de voertaal is. Ken je die grap? iemand die drie talen spreekt is drieta lig, iemand die twee talen spreekt is tweetalig, iemand die één taal spreekt is Amerikaan," „Er komen elke dag drieduizend la- tijns-Amerikanen illegaal de Mexicaan se grens over naar de VS. Duizend worden er opgepakt en teruggestuurd. Blijven er tweeduizend per dag over die nooit meer uit Amerika weg gaan. We hebben geen idee hoeveel illegale lati no's er in L.A. wonen. De volkstelling van 1990 heeft er naar schatting 500.000 tot 1 miljoen gemist. Alleen in deze stad!" „De komende tien jaar zal de emigratie nog alsmaar groeien. Als we niet oppas sen zullen we de Balkanisering van L.A. zien." Veroordeeld In Koreatown, in de schaduw van de wolkenkrabbers van 'downtown', is Bong Hwan Kim, een van de jongeren die zijn eigen gemeenschap mede ver antwoordelijk acht voor de agressie van zwarten en latino's die zich vorig jaar vooral tegeen Koreaanse winkeliers keerden. „We hebben verzuimd te communiceren met de mensen waar we ons tussen gevestigd hebben. Wij Koreanen zijn naar Amerika gekomen met minachting voor zwarten. We waren zelf nooit op het idee gekomen, maar we hebben het in de Koreaanse oorlog geleerd van de blanke Amerikaanse militairen. We De rellen van vorig jaar bleven dit keer uit na het tweede vonnis in de Rodney King-zaak. Toch zal er veel moeten gebeuren om dergelijke uitwassen ook in de toekomst te kunnen voorkomen, foto ap moeten leren dat iedereen evenveel res pect verdient." „We zijn nu een actie begonnen om de namen en reclames in Koreatown in het Engels te gaan schrijven, met het Kore- aans in kleinere letters eronder. Nu is het hier alsof je in Korea bent. Maar we zijn in Amerika. Spanning komt door misvattingen. Men denkt dat Koreanen welvarend zijn. De latino's eisen dat wij meer voor ze doen. Maar veel Koreanen in L.A. zijn extreem arm. Gemiddeld is ons inkomen nauwelijks hoger dan dat van andere minderheden. Wij zijn net zozeer veroordeeld hier in de armwen- wijken van L.A. te wonen als anderen. We hebben alle tweeduizend Korenanen die hun winkels hebben zien afbranden geënqueteerd. Op de vraag, wil je terug naar de plek waar je je winkel had, antwoord de meerderheid: nee. Op de vraag ga je terug, zegt de meerderheid: ja. Éénderde van alle verwoeste winkels is nu weer in bedrijf." „De taal is een enorm probleem voor ons. Voor een Aziaat is Engels ver schrikkelijk moeilijk. En toch zouden we zelfs ook nog Spaans moeten leren. De winkels in Koreatown mogen Kore- aans zijn, verreweg de meeste bewoners zijn latino." „Sommigen van ons zijn bitter, na wat ons vorig jaar is overkomen. Zij dreigen militant te worden. Maar wij zijn een te kleine groep. In een rassenoorlog gaan wij ten onder." Jungle In South-Central L.A., de zwarte wijk waar de revolte vorig jaar begon, is de atmosfeer cynischer. Daar zegt John Payne, bijgenaamd Apollo: „Ik wil wel optimistisch zijn, maar dat is zo moei lijk. Er is niets veranderd sedert de opstand. We worden nog net zo ver waarloosd als altijd. En het uitzicht wordt almaar somberder. Ik ben 21 jaar en ik had als kind nog een moeder en grootouders als voorbeeld. En zelfs ik sloot me aan bij een 'gang'. Ik was verliefd op de gang." „Nu zijn het de crack-baby's en de dope-baby's die opgroeien tussen de guns en de gangs. Zij hebben niemand. Een baby kent het verschil tussen goed en kwaad niet. Dat moet je leren. En dat leer je niet op de straten van South-Central. Daar komt iemand naar je toe en zegt: Ik hou van je, ga mee wat drinken, ga mee wat stuff verkopen. De scholen zijn waardeloos. De onderwij zers hebben geen tijd om te onderwij zen. tachtig procent van hun energie gaat op aan het kalmeren en het disci plineren. Als de scholen om half drie uitgaan, begint de jungle." „De werkeloosheid is hier vijftig pro cent. De overheid moet zorgen dat hier meer banen komen. Dat geeft ons iets te doen. De gangs hebben sedert vorig jaar een wapenstilstand gesloten. Die is er nog steeds. Maar de overheid neemt het niet serieus en geeft er niets voor te rug." Respect Het kruispunt van Florence Avenue en Normandy Avnenue in South-Central is het symbolische hart geworden van alle stedelijke explosiviteit in Amerika. Hier startte een jaar geleden, minuten nadat het 'onschuldig' door de autoradio's had geklonken, het oproer. En hier trokken drie zwarte jongens de blanke vracht wagenchauffeur Reginald Denny het asfalt op, om hem daar te schoppen en te stenigen. Frank Halleman is de zwarte restau ranthouder, wiens zaak een politiek trefpunt in South-Central is geworden. „Of de rassenrelatie verbeterd is sedert vorig jaar in L.A.? Met vierhonderd procent! Zwarte en bruine mensen wer den meestal onvriendelijk behandeld. Daarom werden de Koreanen doelwit van de agressie. Als wij nu hun winkels binnenkomen is het een gulle lach en een enthousiast 'hi!'. We ervaren nu respect. Dankzij hun angst? Niet per se. Ook dankzij de gesprekken die er tus sen onze gemeenschappen en onze poli tieke en religieuze leiders zijn geko men." „Aanstaande zomer krijgen we het Danny-proces tegen de drie zwarte broeders van Florence en Normandy. Ik verwacht geen nieuwe rellen als die jongens veroordeeld worden. Zolang de mensen maar zien dat iedereen gelijk is voor de wet, blijft het rustig. Zwarte Amerikanen zijn méér voor law and order dan wie ook, want ze hebben het meeste van criminaliteit te lijden." Nooit goed In een onooglijk noodgebouwtje in downtown zetelt Peter Ueberroth, za kenman en in 1984 organisator van de Olympische Spelen in L.A. Hij is vorig jaar door president Bush aangezocht als leider van 'rebuilt L.A.'. Ueberroth zou met zijn kapitalistische contacten de beste man zijn om het particuliere be drijfsleven over te halen tot investerin gen in de verwaarloosde regio's van L.A. „We krijgen geweldig veel kritiek om dat het zo minimaal zou zijn wat we bereiken. Maar de taak is ook gigan tisch. We beschouwen een gebied van 25 bij 25 kilometer, waar 2,5 miljoen mensen wonen, als verwaarsloosd. In andere steden die in de zestiger jaren door rellen werden getroffen, zoals Chi cago en Detroit, heeft de overheid zelf geprobeerd om er weer leven in te krijgen. Wij zoeken de oplossing in de privésector. We hebben in één jaar 500 miljoen dollar aan investeringstoezeg gingen binnen. Tientallen winkelcentra, restaurants en benzinestations worden herbouwd. Chief Auto Parts restaureert al zijn 28 beschadigde filialen en bouwt er 15 nieuwe bij. Vons zal 12 nieuwe supermarkten bouwen. Toyota start een opleidingscentrum voor monteurs en zo gaat het door. De lijst is enorm lang. Ze is natuurlijk ook veel te kort. maar je doet het ook nóóit goed in Amerika." Op het hoofdbureau van het vermaarde Los Angeles Police Department (LAPD) zetelt de man op wiens wijsheid ontel bare burgers in Los Angeles hun hoop hebben gevestigd. De zwarte 'chief Willie Williams werd vorig jaar opvol ger van commissaris Daryl Gates, de fanatieke blanke wetshandhaver, die in de Rodney King-, ;re niet kon overle ven. „Die video heeft de politie in heel Amerika voorgoed veranderd. Ja, het korps moet als een familie zijn, maar niet een familie met een zwijgcode. We moeteen de verhoudingsgewijze respons onder de knie krijgen. Hoe gevaarlijk de straten van L.A. ook zijn, we mogen niet met extreme kracht optreden tegen minder ernstige overtredingen." „L.A. heeft twee politieagenten per dui zend inwoners. New York 4,8. Meer politie, mits goed geïnstrueerd, werkt wel degelijk. In New York was de criminaliteit in de metro enorm. Alleen voor de metro zijn daar honderden nieuwe agenten aangetrokken. Nu is het er veilig. De mensen vluchten nu de metro in in plaats van uit als ze zich bedreigd voelen." „We hebben in L.A. in 1992 12.000 vuurwapens in beslag genomen, waar van de helft legaal was aangeschaft. De stad telde 1100 moorden vorig jaar. In heel de V.S. loopt het aantal moorden nu terug, maar in het eerste kwartaal van dit jaar zag L.A. een stijging met 7 procent. Ondanks de wapenstilstand tussen de zwarte gangs. Er wordt nu meer gemoord tussen de latino-gangs. Het probleem heeft zich verspreid." „De angst in de rijke blanke gemeen schappen van Hollywood en Beverly Hills is niet minder geworden. De men sen daar hebben zich de afgelopen maanden bewapend. Ze waren bang dat de gangs de heuvels in zouden trekken, als de agenten opnieuw onschuldig wer den verklaard. Maar opstand ontstaat spontaan, Niet als er duizenden journa listen en politieagenten op staan te wachten en gangleden vijf dollar per uitspraak vragen aan Japanse tv-ploe- gen." Wie loco-burgemeester Mark Fabia verbaal zijn gang zou laten gaan, denken dat het vanaf nu niet ant dan goed kan gaan met Los Angeles het stadhuis, dat thans bouwki gewapend wordt tegen de altijd te zen 'Big One' (een zware Californii aardbeving) zegt hij: „We zijn de jai| weg ingeslagen. We beseffen nu wati' probleem is. Chief Williams heeft respect van de hele stad. En dan is| Rebuilt L.A. Grootscheepse herinvt ring in de binnenstad is nog no geprobeerd in Amerika." Maar nader de omvang van de proH| men aan de schenen gelegd, erkent i politicus: „L.A. is al getroffen doori sluitingen in de defensie-industrie zuidelijk Californië. Tienduizeni hooggeschoolde werknemers zijn slagen. We proberen vervangende^ dustrie aan te trekken. Bijvoorbe Mercedes Benz en Audi, die fabriel in Amerika willen openen. Maar het; inderdaad niet gemakkelijk zijn oi in South-Central te laten bouwen." „Openbare veiligheid is een abs< voorwaarde voor investeringen, hebben als gemeentebestuur vooi steld het politiekorps met duizt agenten uit te breiden. Dat zou huishouden 43 dollar meer belaste per jaar kosten. Het voorstel is verwi pen in het recente referendum. 64 cent van de bevolking was voor, maai| hebt in Californië twee-derde nc' voor elke belastingverhoging. Dat zeer Amerikaanse en zeer California wettelijke beveiliging tegen de dreif de overheidshand." „Hetzelfde Amerikanisme heeft ervo gezorgd dat president Clintons ecoi mische stimuleringspakket is gesnc veld in de Senaat in Washington. V« L.A. waren er 5000 banen in wej legd." „Toch denk ik dat het bedrijfsleven; om Californië heen kan. Deze deels! is op zeven na de grootste economist natie ter wereld. We hebben de b( mensen, het beste klimaat, de b< infra-structuur en we kijken vani onze haven uit op het economis wonder dat Azië heet. L.A. komt terug] Voor Joe Hikes, leider in L.A. Martin Luther Kings burgerrechten» ganisatie, is het idee dat de stad op of andere wijze vanzelf op zal krabt len 'waanzin.' „We beseffen nog niet hoe diep gezonken zijn. Amerika is de m( gewelddadige cultuur ter wereld. Zwi] te mannen vrezen voor hun leven als; politie ze aanhoudt. Vrouwen kopen; wapenwinkels leeg. Bij de schooldei staan metaaldetectors. Voor de rap-a tiesten is de witte man de vijand. Dei biedt alleen nog moordfilms." „In L.A. is de vijandschap tussen m en latino het meest explosief. Geen vi beide gemeenschappen heeft gezagh» bende leiders. De gemeente heeft enkel beleid voor verbetering van sche verhoudingen. Scholen zijn racia geseheiden. Landelijk is de werkk heid gedaald van 7,6 naar 7 proceij maar in L.A. is ze gestegen van 9 naaf 10,5 procent in het afgelopen jaar. niemand gelooft in collectieve oplossit gen. Het is allemaal behoorlijk waJ Pig." Sleutel Toch toont L.A. die namiddag aan 1 strand van Santa Monica hoe mooi haar gezicht kan zijn. Op de boulevai is het een exotische kermis. Blues i rockzangers, bodybuilders, rolschasl sers, goochelaars en komieken wedijvt] ren er vreedzaam om de aandacht i dollarbiljetten van het meest bonte p»j bliek dat ter wereld bijeen leeft. Zwrij wit, roodverbrand, bruin, geel, in allj kleurintensiteiten vormen ze - gerij tend van grote plastic bekers drink, het idtieme palet van de men lijke soort in een Amerika zoals het wj bedoeld. Maar als de zon in de Pacific is verdwj nen, verdwijnt schielijk ook het levf aan deze begenadigde baai. In de mering zijn er alleen nog de schaduwt van drugverslaafden. Een veria"; mountainbiker rept zich naar huis. A'l leen in Hollywood gaan in een pa*t veilige avenues de terrassen van restaurants open. Maar in Beverly Hfljl sluiten zich de hoge hekken rond paleizen. In downtown verschansej zich de reizigers in hun hotels. En South-Central nemen de patrouilles val de gangs, de Bloods en de Crips i| duistere straten in bezit. L.A. lijkt de gevangene van zie geworden. Achter de gebarricadeeri'j deuren en ramen leeft volop de hoop ®f j spoedige vrijlating. Maar de sleu»| heeft, ook nu het ademhalen iets Êe| makkelijker valt, niemand nog den. Van onze verslaggeefster Breda/Bergen op Zoom/Temen liers sluiten zaterdags gewooj [zaak. Zij voelen er niks voor hu [te houden 'als er toch niemand j I Bijna de helft van de winkeliers si: die na januari als gevolg van een op wijziging van de winkelslui- oj tingswet, de winkel op zaterdag ja- openhield, is alweer afgehaakt. Ir „Ik denk dat dit scenario een t\ vroege dood gestorven is", zegt a vice-voorzitter J. Gouverneur dl Ivan de Stichting Bergse Onder- If nemersbelangen in Bergen op Zoom. Volgens hem is er sprake van een landelijke tendens. Sinds 1 januari zijn de openings uren voor winkels verruimd van 52 naar 55 uur per week. Door deweeks kunnen winkels een half uur langer open blijven en jer bestaat de mogelijkheid op zaterdag pas om 18.00 uur te sluiten. Vooral die laatste optie lis een groot struikelblok geble ken. [„De meeste winkeliers staan om zijf uur te trappelen om van hun veekend te gaan genieten", be treurt H. Zwijsen, secretaris van |de Vereniging Binnenstad Breda de situatie in de Baroniestad. „Commercieel gezien is het hart stikke fout. Uit onderzoek blijkt (dat je omzetpotentie juist in dat [uur ligt", fan de 130 winkels in Breda die Nijmegen (anp) - Dege lijk hang- en sluitwerk moet in Nijmegen voortaan inbrekers bui ten de deur houden. B en W van Nijmegen willen die verplichting laten op nemen in een verorde ning. De gemeente zegt de eerste te zijn die inbraakpreventie wettelijk gaat regelen. Het Nijmeegse college vindt dat in het Bouwbesluit van 1992 te summiere, of zelfs helemaal geen eisen worden gesteld aan vergrendeling van ramen en deuren. Zeker in een stad als Nijmegen, met een zeer hoog percenta ge woninginbraken, moeten strengere eisen aan beveili ging van panden worden ge steld, aldus B en W. De nieuwe bepaling bete kent dat bouwers en eigena ren na gereedkomen van de woning bezoek krijgen van een ambtenaar, die het hang- en sluitwerk contro leert. Als dat niet in orde is kun nen B en W in het uiterste geval deugdelijke sloten la ten aanbrengen op kosten van de overtreder. OF DE VREDE op de Balkan premier Mitsotakis triomfante vredesoverleg in Athene ov betwijfeld. Het is ongetwijfeld Bosnische Serviërs Radovan het VN-vredesplan heeft gezet Meer conclusies kunnen er vo de bereidheid van Karadzic ingewikkelde vredesplan te g onbetrouwbaarheid van Kara el maanden de wereldpers he man die niet vies is van een Pas komt. Oeze onbetrouwbare en onv woensdag zijn eigen achterba Bosnische Serviërs - tegemo koopbare boodschap. In een karadzic verteld niets van e eerste reacties wijzen erop d: gewijzigd. h aa,r ze!fs '"dien het Servi: handelwijze van Karadzic gaf de zaak dat het vredesprocf greep op de militairen die de waar geen enkel normaal gez ten ding is duidelijk. Karad; ?a/'u- lnternationale druk. Washington hebben indruk g \,o id de Serviërs n ven. Waarmee maar weer e| raai is die in het voormalige ls terecht dat de Ame Warren Christopher rn onderhandelen over streng Servische agressie. Wannee zmloze geweld, moet; antwoord wacht.

de Stem | 1993 | | pagina 2