IS Twijfel na tekenen vredesplan SPERZIEBONEN EN CORDON BLEU. '68 Bom-alarm in voetbalstadion Dordrecht: wedstrijd gestaakt jTweemaai goud judoka's Frankrijk geschokt na zelfmoord Bérégovoy KOOP MET ZEKERHEID LENDERTMC Westen: Handtekening Karadzic onder VN-plan voor Bosnië niet genoeg Gewelddadige 1-mei-demonstratie Jeltsin: Communisten lokken rellen uit 'Meer geld naar gemeenten voor bijstand' Verlengen openingstijd winkels fiasco Actie tegen bio-industrie 'Handdruk a zes ton Ajax geeft strijd op IN DEZE KRANT: Merijntje Toernooi-zege Jacco Eltingh ACTIE TANKSLAG Nederlanders voor militair Sperziebonen, 500 gram Cordon bleusticks,1 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Li lJ 1 MEI 1993 Eg 5?i lerd dat ze zich moei oorden. Dat ze niel zeggen: het is a| zeg, of 'hoe durft J Jaar de gezagsuitoefe deels aan het Ik hou het vage gevoel (en uiteindelijk toerI [en geregeld en erger, eseld." tMENT blijk engagement erl elijke relevantie. Dit] L die hele studentenrel rote rol. Ze waren ei| kanleiding voor. Want bcher uit: „Wij zager| [hele hogeschool en de] and hield met wat e:| Jaatschappij afspeelde I au over de jaren 19661 It milieu van rechten! economische en social! |ie vonden: het wester| at doet die nou voordtj |d? Dat klopte dus niet studies die verricht St hadden die nou vooi 'oor de gewone man erI It soort maatschappelijk fie van wetenschap be l as een door bepaalds 'verschillende facultei] lende noodzaak. Weten 1st vermaatschappelijk'! (oor een marxistischs] De hogeschool were] liks 'omgedoopt' in Kar Versiteit. In 1968 stapts] aar de theologische fa-1 aar was het toen alle-] zo denderend. Alleer I le studenten hadder gaten dat veel menser] litliepen of waren gelo-1 Varen dan ook bezig met] Is psychologie en gods-| Jbhologie om dichter bil |e komen. Maar in hei] j de jaren zeventig kwair] nieuw onderwijssysteerr] |ag in een onderwijsblot] naatschappij' in het hels] diejaar. Een ochtend pet] Ier is dat uitgebouwd tot] [e studierichting theolol naatschappelijk hande- )RAAL ÏLIE pppelijk engagement] oij Van Gennip in zijn geen rol van betekenis Itoen geheel georiënteerd Ie, mystiek. katschappelijke oriëntatie (denken over maatschap- |elevantie van godsdienst] aas van het ogenblik dat laris ben van de Katho- kd voor Kerk en Samenle-1 kar het maatschappelijke lent van de theologie is in de beweging van 'Mei was ook de inzet van het Ie pastorale concilie dat (otendeels langs mij is aan. Maar die hele stro- In maatschappelijke rele- daarna in de kerk en het I ke leven wel dominant ge- j len heeft alle andere stro- |redelijk gemarginaliseerd. het moeilijk om daarvan I rekening op te maken. |e preken in de kerk zijn ooit meer puur uitleg van ngelie. Het concrete leven Ir op overtuigende wijze in (en. Dat is vooruitgang |e Vastenactie, Pax Christi. nciliair proces: niemand meer van te kijken dat Idit doen. En niet als recla- |om de afkalvende aanhang Ie winnen. Ook gelovigen Jsger zwoeren bij het rozen- |en tijdens onweer en storm palmtakje in huis rond- denken nu na over derde problemen." wat heeft het uitge- pnnip: „Dat het gezag men- I zou zijn geworden en toe- |ijker, daar geloof ik geen Dat de maatschappij er lelijker en ontspannener op (orden, geloof ik ook' totaal lei '68' is, denk ik, een van vrijheid geweest. Een die toen gelukkig uitbarst- ar het was een droom en het pen droom van vrijheid. En generatie moet hem maar bpnieuw dromen en kijken ermee doet. Maar om nou Egen dat onze droom veel [uitgehaald, geloof ik niet .acher: „Hij heeft wel wat aald. Eerder is hier gezegd "ei '68' de laatste fase was emancipatie. Jonge mensen in zich toen toegang ver tot een wereld waarvan ze le vruchten plukken. Wij nu vrijer in het leven. Niet is veranderd. Maar een aan- ingen werden toch op hun i gezet. We hebben mede een >keer bewerkt. Wij zijn uit iderlagen gekomen. En we n staat om de maatschappij een nieuw tijdperk binnen idsen. Daar zijn we nu mee Met v.d. Born valt te praten! i^j Spinveld 37 Breda Tel ESTE losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang Zl. 'MAANt 13 ME11993 I I I I I Van onze verslaggever Dordrecht - Om 15.25 uur gister middag rinkelde de telefoon in de meldkamer van de Dordse politie. De mededeling was kort Over 35 minuten ontploffen m het I stadion van FC Dordrecht'90 twee bom- [men. Dit is de eerste en laatste waar schuwing." De politie vatte de melding 'serieus op en zocht onmiddellijk con tact met het bestuur van de voetbal club, die op dat moment tegen PSV voetbalde. De clubleiding wenste geen enkel risico te nemen en liet na overleg met arbiter Houben het complex aan de Kromme- dijk ontruimen. Het bleek loos alarm te zijn. De competitiewedstrijd tegen PSV, dat bij de rust met 1-0 leidde door een doelpunt van Vanenburg, was en bleef niettemin gestaakt. Reglementair moet het duel op een nader te bepalen datum worden uitgespeeld. „Het bestuur van Dordrecht heeft een verkeerde beslissing genomen", liet Jac ques Ruts, de geëmotioneerde voorzitter van PSV, weten. „Ik kan weliswaar begrip opbrengen voor de situatie, maar met dit besluit is het einde zoek.' We mogen niet wijken voor terreur. We kunnen moeilijk elke wedstrijd na één enkel dreigement afblazen. Dit is heel triest voor het Nederlandse voetbal." Volgens zijn collega Cees den Braven had het bestuur van de thuisclub geen andere keus. „We hadden nergens reke ning mee gehouden. Het was een plotse linge noodtoestand. We hebben eerst nog onze advocaat geraadpleegd. Hij vond het te gevaarlijk om de dubbele bommelding te negeren. Met meer dan 4000 toeschouwers was de kans op slachtoffers te groot. We waren bij een ontploffing mooi de klos geweest. Ik heb geen spijt van onze beslissing." Den Braven had zijn conclusies snel getrokken. „Gezien de voorsprong van PSV zoek ik de dader in Feyenoord- kringen." Na interventie van zijn advo caat zwakte de voorzitter zijn beschul diging af. „Ik denk, dat aanhangers van een andere club hiermee iets te maken hebben. De landstitel wordt PSV niet door iedereen gegund. Het kan natuur lijk ook zomaar een dwaas zijn geweest. Bommeldingen zijn kennelijk in de mo de. Het voetbal lijdt er in elk geval onder. Waar moet het in hemelsnaam heen?" VERVOLG OP SPORT - B3 f BredaAerneuzen - Steeds meer vinkeliers sluiten zaterdags ge won weer om vijf uur hun zaak. |Zij voelen er niks voor hun win kel tot zes uur open te houden ['als er tooh niemand komt'. I ZIE BINNENLAND - A3 [Roosendaal - De werkgroep [Schone Molenbeek uit Roosen daal wil dat België de bio-indus- [trie afschaft. De groep gaat sa menwerken met milieugroepen uit Zundert en het Belgische [Wuustwezel en Kalmthout. Vol- [gens Schone Molenbeek is de oio-industrie schuldig aan de rervuiling van het oppervlakte- fater. I ZIE ZEELAND- A5 xel - Directeur M. Goedbloed ivan de Regionale Zeeuws- flaamse Woningbouwvereniging heeft ingestemd met een ontslag premie van zes ton. De directeur zat al 10 maanden thuis omdat ■de relatie tussen hem en zijn Jadjunct-directeuren zeer slecht |was als gevolg van een onderlin- machtstrijd. Een bureau dat Ide RZVW doorlichtte kwam tot I de conclusie dat de top ziek is. (De ontbinding van Goedbloeds' [arbeidscontract is dan ook ge- bracht onder het mom van reor ganisatie. ZIE ZEELAND-A5 vandaag 2 katernen Extra op maandag Binnenland Buitenland Zeeland Consument RTV-programma's Sport A2 A3 A4 A5/A6 A7 A8 deel B SU A/ex Tilburg - Ajax heeft de strijd om de titel in de vaderlandse eredi- visie kennelijk opgegeven. De I Amsterdammers faalden gisteren tijdens het duel in Tilburg met Willem H over alle linies hope- 1 loos en verloren dan ook met -°' ZIE SPORT-B3 Atlanta - Tennisser Jacco El tingh boekte een belangrijke ze ge in het toernooi van Atlanta. In de finale versloeg hij de Ame- rikaan Bryan Shelton met 7-6 en 6-2. In de halve finale bleef hij verrassend de nummer één van de wereld, Pete Sampras met 7-6 en 6-2 de baas. ZIE SPORT-B4 Van onze redactie buitenland Moskou - President Jeltsin van Rusland heeft de rellen die zaterdag in Moskou tij dens de jaarlijkse 1 mei-vie ring ontstonden veroordeeld als 'een regelrechte provoca tie uitgelokt door communis ten'. In een officiële verklaring wijst Jeltsin erop dat de communisten tot deze ongeregeldheden heb ben aangezet uit wraak voor hun nederlaag bij het recente refe rendum in Rusland, waarin de bevolking haar vertrouwen uit- (ADVERTENTIES) in DINTELOORD FIJNAART HALSTEREN HOEVEN OSSENDRECHT OUDENBOSCH OUD NW. GASTEL STANDDAARBUITEN WILLEMSTAD zie hiervoor de mededeling van het streekgewest in deze krant sprak in Jeltsin en diens sociaal- economische beleid. Ware gezicht „Zij hebben een forse nederlaag geleden en proberen nu via deze gewelddadige acties onrust on der de massa te zaaien", zegt Jeltsin. Volgens het Russische staatshoofd heeft de communis tische oppositie zaterdag haar ware gezicht getoond en dienen de rellen te worden beschouwd als het begin van een verzets- campagne tegen het legale, de mocratische machtsorgaan in Rusland. Afgelopen zaterdag hadden ruim 5.000 communistische en natio nalistische demonstranten het Witte Huis, het parlementsge bouw in Moskou, omsingeld en rondom het gebouw barricaden opgeworpen. Zij verwijderden de Russische vlaggen en vervingen die door rode Sovjet-vlaggen als symbool van het communisme. De betogers hadden eerder op de dag, ondanks een verbod van de burgemeester van Moskou, een poging ondernomen om het Ga- garinplein te bereiken. Toen hen de toegang tot dit plein door de oproerpolitie met behulp van zware voertuigen werd ontzegd, kwam het tot een gewelddadige confrontatie. De politie werd be kogeld met stenen en stukken ijzer, waarop zij waterkanonnen inzette. Volgens het persbureau Interfax raakten bij de ongeregeldheden circa 200 politiemannen en 70 demonstranten gewond. De Rus sische televisie meldde dat 17 politiemannen in het ziekenhuis zijn opgenomen, van wie een met levensgevaarlijke verwondingen. Het waren de zwaarste ongere geldheden sinds de mislukte staatsgreep van augustus 1991. Er moest afgelopen zaterdag een waterkanon aan te pas komen in Moskou om commu nistische demonstranten uiteen te drijven. De traditionele 1-mei-demonstratie in de Rus sische hoofdstad liep uit op grootscheepse rellen, foto epa Van onze redactie buitenland Athene/Sarajevo - De lei der van de Bosnische Ser viërs Karadzic heeft giste ren het VN-vredesplan voor Bosnië-Hercegovina ondertekend. Het Westen heeft hierop met enige reserves gereageerd. Nu nog daden, is de algemene te neur van de reacties. Het parlement van Bosnische Serviërs, dat vorige week het vredesplan nog verwierp, be spreekt het plan komende woensdag opnieuw. Diverse par lementariërs hebben aangekon digd weer tegen te stemmen, Karadzic heeft voor de BBC-ra- dio gezegd af te treden als het parlement inderdaad tegen stemt. Het plan is gisteren ondertekend tijdens de vredesconferentie over Bosnië, die in Athene is gehou den. Die bijeenkomst werd alge meen gezien als een laatste mo gelijkheid de oorlog langs diplo matieke weg op te lossen. Washington, Moskou en Parijs zeggen nu dat Karadzic als ge baar van goede wil onmiddellijk moet instemmen met een staakt - het-vuren. „De daad moet nu bij het woord worden gevoegd", aldus de Ame rikaanse president Clinton in een verklaring. Zijn minister van buitenlandse zaken Christopher zegt dat er 'meer dan een hand tekening onder een vredesplan nodig is om de internationale gemeenschap ervan te overtui gen dat het de Bosnische Ser viërs menens is.' Hij wijst er op dat Karadzic in augustus vorig jaar ook zijn handtekening zette onder een ambitieus vredesplan, maar dat niet één van de bepa lingen is uitgevoerd. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken laat zich in soortgelijke bewoordingen uit. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Diepgaand onderzoek illgrijpeil BoSIlië Jeltsin zei dat hij een diepgaand onderzoek zal instellen naar de aanstichters van de felle demon straties. De Russische president heeft naar aanleiding van het geweld tijdens de 1 mei-viering een pakket maatregelen aange kondigd die de samenleving en haar burgers beter dienen te be schermen 'tegen gewelddadige acties van politieke provoca teurs'. De Russische justitie stelt op verzoek van Jeltsin eveneens een onderzoek naar de gebeurte nissen in. Jeltsins rivaal, parle mentsvoorzitter Chasboelatov heeft een eigen onderzoekscom missie ingesteld. Enkele honderden demonstran ten zetten gisteren hun protest tegen Jeltsin voort. Rond het parlementsgebouw eisten onge veer 400 communisten en natio nalisten een onderzoek naar de ongeregeldheden. Hilversum - Steeds meer Neder landers vinden dat de Westerse landen militair moeten ingrijpen om zo een einde te maken aan de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Dit blijkt uit de resultaten van een NIPO-enquête. Van de bijna 500 ondervraagde Nederlanders vindt zo'n 75 procent ingrijpen nodig met als enig doel het ver strekken van noodhulp. In au gustus vorig jaar lag dat percen tage bij een soortgelijke peiling nog op circa 66. Een overgrote meerderheid van de bevolking (88 procent) denkt dat in geval van een militair ingrijpen oojr Nederlandse slachtoffers zullen vallen. Dat vindt 80 procent van de onder vraagden aanvaardbaar. In deze groep is de aanhang van WD en D66 sterk vertegenwoordigd. Onder toeziend oog van de Griekse premier Mitsotakis te kent Karadzic het vredesplan. foto ap Openingstijden 5 mei: Op 5 mei Bevrijdingsdag zijn onze winkels alleen 's morgens geopend. Informeer bij uw AH winkel. Deze week al onze cordon bleu extra voordelig geprijsd, oa-. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 8 mei as. Van onze Haagse redactie Wageningen De bijstand moet helemaal een zaak wor den van de gemeente. De eigen bijdrage van twintig procent die gemeenten nu nog uit eigen zak betalen voor de bijstand moet op den duur ver dwijnen. Het rijk moet dat uit eindelijk volledig betalen. Daar moet een nieuwe, simpeler rege- ling voor komen. Vice-premier Kok zei dat giste ren op een bijeenkomst van de PvdA in Wageningen. Hij kon digde verder aan dat de prijs van het openbaar vervoer, maar ook voor gebruik van de auto de komende jaren omhoog zal gaan. Minister Kok volgt met zijn op merking over meer bevoegdhe- Kok foto de stem/johan van gurp den voor gemeenten als het om bijstand gaat de lijn van de PvdA-fractie in de Kamer. Tot nogtoe is Kok noch Ter Veld daar op ingegaan. PvdA-Kamer- lid Schoots is dan ook verheugd met de 'omslag'. „Gemeenten kunnen veel beter bekijken hoe ze met bijstand moeten omgaan; dat moet je niet uit Den Haag regelen. Daarom moet je ze financieel ook meer armslag geven. In beroerde tij den, zoals nu, schieten ze daar financieel natuurlijk niets mee op. Maar voor de bijstandsge rechtigden is dat in ieder geval beter. En als het economisch weer wat beter loopt, kunnen gemeenten ook beter uit de voe ten met de bijstand", aldus Schoots. Kok schetste gisteren een 'rede lijk' economisch perspectief. „Het licht van de tunnel is al weer zichtbaar", zei de viee-pre- mier, die net terug was van een bijeenkomst van ministers van financiën van de rijke landen. Toch waarschuwde Kok voor 'gewenning' aan de oplopende werkloosheid. Twee Brabantse ju doka's - Angelique Seriese uit Zeven bergen en Monique van der Lee (foto) uit Rijen - verover den het afgelopen weekeinde goud tijdens het EK in Athene. Seriese toonde zich de sterkste in de open klasse door de Frangaise Lupi- no te verslaan en Van der Lee klopte in de categorie boven 72 kilogram de Russin Goenda- renko. ZIE SPORT - DEEL B Het was gisteren bijna 15 graden kouder dan enkele dagen geleden. Ook vandaag is het vrij fris. Eerst veel bewolking. Later enkele opklaringen. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - In Frankrijk is met verbijstering gereageerd op de zelfmoord van de socialistische oud-premier Pierre Bérégo voy. De 67-jarige politicus, die een maand geleden nog de Franse regering aanvoerde, schoot zich zaterdagmiddag door het hoofd. Vier uur later, terwijl hij per helikopter werd vervoerd naar een ziekenhuis in Parijs, over leed hij aan zijn verwondingen. Bérégovoy werd in binnen- en buitenland bewonderd vanwege zijn eenvoud en zijn werklust. Voordat hij premier werd, was hij jarenlang minister van eco nomische zaken en financiën. Door zijn beleid werd in Frank rijk de inflatie beteugeld. Pierre Bérégovoy was de laatste socialistische premier van presi dent Mitterrand. Onder zijn lei ding leden de Franse socialisten bij de kamerverkiezingen van maart jongstleden een histori sche nederlaag. Maar de oud- premier was, werd in Parijs ver klaard, vooral aangedaan door het schandaal dat was ontstaan omdat hij een lening had gekre gen van 350.000 gulden tegen nul procent rente. Bérégovoy werd door veel Fran sen bewonderd omdat hij - in tegenstelling tot de meeste ande re politici - niet uit een rijke familie komt en zich niet op tientallen diploma's kan beroe pen. 'Béré' was slechts in het bezit van een diploma machine bankwerker. De man die in Frankrijk 'mon sieur 0 procent inflatie' en 'zui nige vader' werd genoemd was zoon van Russische immigran ten. Pierre Bérégovoy werd in 1925 geboren in een dorp vlakbij het Normandische Rouen. Zijn vader, een oud-officier in het Tsaristische leger, had daar een Bérégovoy foto epa kruidenierswinkel. Via het ver zet tegen de Duitse bezetter kwam hij in het vakbondswezen terecht. Hij klom op van spoor wegambtenaar tot directeur van het Franse gasbedrijf, alvorens de overstap te maken naar de politiek. In de schaduw van Mit terrand bouwde hij mee aan de Franse socialistische partij. Toen Mitterrand in 1981 tot pre sident werd gekozen, benoemde deze hem tot algemeen secretaris van het staatshoofd. Het was voor Bérégovoy een teleurstel ling dat hij niet kon deelnemen aan de eerste regering-Mauroy, maar tegelijkertijd een triomf. Want het was voor het eerst dat 'een arbeider' een zo hoge post bekleedde. In 1982 kreeg hij vol doening: hij werd minister van sociale zaken. Toen Mauroy in 1984 moest aftreden en Laurent Fabius de hoogste post bekleed de, werd Bérégovoy diens secon dant als minister van economi sche zaken en financiën. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: kwartaal automatisch83 bank/gironr Adres: Postcode:. Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1