Jan de Koning ontneemt Van Mierlo z'n laatste speeltje OVERIGENS Droombeeld Ankara: Een Turks rijk van China tot de Balkan Oostduitse topspion Markus Wolf komt voor zijn rechters Saai 6Je kon onze bijna een hai DE STEM B Hoe lang nog? ACHTERGROND DESTEM DE STEM ZATERDAG 1 MEI 1993 DE STEM Hoe het vandaag de dag in Amerika zit weet ik niet. Vroe ger werkte je in een stad als New York overdag, volgde je na zonsondergang colleges en studeerde je, voorzover nodig, 's nachts. Men zei dan: 'He is burning the midnight oil'. Veel mensen hebben het op die manier zeer ver weten te brengen. Ze zijn altijd trots gebleven op de vergane glorie van hun armoede. Sam Leibo- witz, een van de grootste Amerikaanse strafpleiters, die honderden zielen van de elek trische stoel wist te redden, rees op uit de bittere armoede van pas geëmigreerde joden in de Lower Eastside van Manhattan. Later, als rechter in Brooklyn, sprak hij bijna met heimwee over zijn arme jeugd, die hem had gestaald voor een schitte rende loopbaan, die de vreug de was van zijn oude moeder. Hij was, op het eerste gezicht merkwaardig voor een beze ten strafpleiter, als rechter buitengewoon hardhandig. Armoede was volgens hem geen excuus voor wanbedrijf. Ik ben zelf als 18-jarige straat arm geweest. Mijn loon be droeg honderd gulden per maand en ik woonde 120 kilo meter van huis, te ver dus om op en neer te fietsen. Ik vond een pension, waar ik driemaal daags aan de dis verscheen, tegen een investering van 85 gulden per maand. Uit de overige 15 gulden financierde ik een aanzienlijke behoefte aan tabak (shag en eenmaal per maand een pakje sigaret ten van het merk Arsenal) en zeer incidentele reiskosten. Het bestaan was uiterst sober. Zeven jaar later, in New York, was ik ook arm, zij het dan dat ik toen, dankzij een verblijf van enige jaren te Venlo, waar ik de demon drank heb leren omhelzen on der druk van de omgeving, aanmerkelijk kostbaarder be- hoeftenschema's had. Op aan wijzing van een leermeester te Den Haag en een uit de hon gerwinter overgehouden trau ma, had ik al aardig mijn weg gevonden op het pad der gastronomie. De armoede in New York, temidden van de Vleespotten van Egypte zogezegd, was dus pittig. De man die voor die armoede verantwoordelijk was vertelde me later dat ik daar eigenlijk dankbaar voor moest zijn. Je wordt er sterker van, zei hij. Ik betwijfel dit nog steeds ten zeerste. Boterhammen belegd met tevredenheid heb ik nooit lekker gevonden. Dat is een kunstvorm die ik, evenals het bespelen van een viool, nooit heb leren beheersen. Mijn dankbaarheid voor de geno ten armoede is dan ook be perkt. De armste Nederlandse stu dent, die gezegend is met ar me ouders, heeft, zo heb ik me laten voorrekenen, een basisbeurs van 560 gulden per maand. Hij kan daar, in zeer krasse omstandigheden, 490 gulden per maand bijlenen en aldus een inkomen bereiken van 1050 gulden per maand of 12.600 per jaar, plus het gratis gebruik van het openbaar ver voer. De Nederlandse student kan dus straatarm zijn, maar ik ben de laatste die zal beweren dat hij daar sterk van wordt of dat, later in zijn leven, de vergane armoede een bron van glorierijke trots zal wor den. Lisa Heroon, een studente aan de universiteit van Sus sex, acht haar Nederlandse collega's trouwens rijk. Want zij kan uit basisregelingen slechts 1400 pond sterling (4.200 gulden) bijeen harken, eenderde van het minimum in Nederland. Alleen al de huur van een klein, vochtig flatje in Brighton, dat ze met een vriendin deelt, is een derde hoger dan haar beurs. Lisa, wier ouders in Noord Ierland wonen, werkt vijf dagen per week als hulp in een kroeg. Ze heeft het schrale huis houdboekje van een non. Collega's van Lisa, van min der degelijk karakter, zijn vol gens een bezorgd artikel in The Sunday Times, afge dwaald naar het moeras van de sex industrie, het yab-yum- wezen. Een enkeling verdient een grijpstuiver als zaaddonor, gifgraver of leven een beetje van de zonde. Het ziet er slecht uit. En die kinderen worden er niet sterker van, ook al wordt dat door een ijzeren Barones in het Hoger huis bezworen. De jaarlijkse onvermijdelijke radio-discussie in de dagen voordat van majesteitswege onderscheidingen worden uitgereikt: mag 't of moet 't niet? In de microfoon van Radio 1 noemt iemand het vernederend dat mensen 'op deze uniforme, saaie wijze' worden geëerd. Maar wat doen wijzelf anders bij jubilea, verjaardagen en trouwpartijen? We geven een hand (een welgemeende), sturen een kaart (een passende), reiken een fles wijn aan (een mooie). Meestal voorspelbaar en dus een tikkeltje tot heel erg saai. Want niet iedereen weet zijn gelukwensen te betoveren met een vleugje fantasie of originaliteit. Vindt de ontvanger dat vreselijk? Wellicht. Maar desalniettemin: saai is nog altijd leuker dan niks. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) S 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Een gemenebest van Turkse staten: 120 miljoen Turken van China tot de Balkan, die Ankara als centrum van dat samenwerkingsverband beschouwen. Dat beeld staat Turkije voor ogen sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie. Het land probeert zich meer en meer als een regionale mogendheid te profileren en zijn invloedssfeer uitte breiden. Door Wim Coenraadts (ANP) „Je moet groot kunnen denken om een regionale supermacht te worden," was het motto van de vorige week overleden Turkse president Turgut Özal als de aspiraties van Turkije ter spra ke kwamen. Het creëren van een sleutelposi tie voor Turkije in het gebied rond de Zwarte en Kaspische Zee gold als een van de hoekste nen van Özals buitenlandse be leid, en inmiddels niet alleen meer van hem. Özals succes was dat hij ook zijn politieke tegenstanders van het belang van Turkije als re gionale mogendheid wist te overtuigen. In de zes jaar dat hij premier was (1983-89) inspi reerde hij de Turken om over de eigen grens te kijken. De verwachting is dat de huidi ge premier en Özals mogelijke opvolger Suleyman Demirel wat minder de trom zal roeren als het gaat om de internationale rol van Turkije. Maar zeker is dat hij wat betreft de buiten landse politiek in grote lijnen de door zijn grote rivaal uitge zette koers zal volgen. Özal liet niet na zijn droom met veel gevoel voor dramatiek aan de man te brengen. Hij zei gere geld te dromen van een gemene best van Turkse staten dat zich uitstrekt van de Chinese Muur tot de Adriatische Zee. Dit ap pèl aan het verleden van het roemruchte Ottomaanse Rijk sprak velen aan. De Adriatische Zee als west grens van de Turkse invloeds sfeer kon Özal snel vergeten. Het Westen en vooral 'erfvijand' Griekenland frustreerden con sequent de Turkse pogingen om op de Balkan voet aan de grond te krijgen. Een extra lont in het toch al uiterst explosieve mengsel aan de Turkse westgrens is wel het Turgut Özal -grondlegger.. laatste wat Europa wenst. Özal richtte zijn blik daarom meer naar het oosten, vooral sinds het uiteenvallen van de Sovjetunie. Hij keerde kort voor zijn overlijden terug van een toernee van twee weken door de voormalige Sovjetrepublieken in Centraal-Azië. Deze landen vormen sinds hun onafhankelijkheid in 1991 een aantrekkelijke kluif voor naties die hun invloed in de regio willen vergroten. Turkije is een van die landen maar moet wel wedijveren met Iran en Saudi- Arabië. Deze concurrentie moet overi gens niet worden overdreven, zegt S. Rozemond van het Insti tuut Clingendael voor buiten landse betrekkingen. Zo beschikt Iran over te weinig financiële middelen om landen in de regio een welvarende toe komst in het vooruitzicht te stellen. Bovendien behoort het overgrote deel van de bevolking in de Centraalaziatische repu blieken tot de sunnitische ge loofsgemeenschap die weinig opheeft met het shi'itische Iran. Bij Saudi-Arabië vormt vooral de afstand een hinderlijke sta- in-de-weg voor vruchtbare sa menwerking. Het Westen heeft geen bezwaar tegen de Turkse activiteiten in Centraal-Azië. Na het einde van de Koude Oorlog ziet de NAVO de Islam als een nieuw gevaar. NAVO-partner Turkije kan goed als buffer fungeren en te genwicht bieden aan Iran, Irak en Syrië; landen die als poten tieel bedreigend worden be schouwd. Turkije is voor het Westen het beste alternatief in Centraal- Azië en het Nabije Oosten. In het land gaan Islam en demo cratie in een voor het Westen acceptabele vorm samen (Tur kije heeft een Islamitische be volking, maar is een seculiere staat). Bovendien heeft Özal herhaal delijk gesteld dat Ankara zijn invloed in Centraal-Azië moet uitbreiden, overeenkomstig het Turkse model. Dat houdt in: in beginsel gebaseerd op democra tie en een op de vrije markt gerichte economie. Turkije hoopt vooral met het versterken van zijn economi sche positie landen zoals Oezbe kistan, Tadzjikistan, Kirgizstan, Turkmenistan en Azerbajdzjan aan zich te binden. Eerder deze week kondigden Turkse ondernemers aan dat zij 1,5 miljard gulden willen pom pen in de Turkmeense econo mie: Het bezoek van Özal lijkt daarmee zijn eerste vruchten af te werpen. Ook in de andere republieken is Turkije economisch actief. Het wordt daarbij voor een deel ge holpen door de VS. Ankara en Washington zijn in de vijf voor malige Sovjetrepublieken geza menlijk betrokken bij projecten op het gebied van het bankwe zen, .de informatica en de distri butie van geneesmiddelen. Washington staat welwillej tegenover de Turkse aspirati(| In zijn condoleancebrief na: aanleiding van het overlijdJ van Özal prees president B;l Clinton de Turkse leider omcJ hij voor Turkije 'en nieuwe ij in de regio had gecreëerd, waal bij hij altijd het belang vj democratie, handel en vrejl voorop stelde.' Clinton wees tl voorts op dat de VS via Turkl meer rust en veiligheid in (I instabiele regio willen brengen I De Amerikaanse steun is eveJ wel niet onvoorwaardelijk. EJ aanwijzing daarvoor is volgel Rozemond de strijd om de Al meense enclave Nagomy-Kan| bach in Azerbajdzjan. Turkije mag dan de zijde vj| (het islamitische) Azerbajdzjsl hebben gekozen in het conflil met de (christelijke) Armeniënl daadwerkelijk militair ingril pen van Ankara zal op fel vel zet van de Amerikanen stuitel zo weet de medewerker v$( Clingendael. Daarvoor is de A-l meense lobby in Washington sterk. Turkije krijgt volgens RoaJ mond de ruimte om zich manifesteren maar wordt vingers getikt als het te ve| gaat. Na Erich Honecker, Erich Mielke en een handvol andere voormalige Oostduitse kopstukken, staat nu topspion Markus Wolf terecht. Komende dinsdag is de eerste zittingsdag voor het Oberlandesgericht in Düsseldorf. Door Frans Wijnands LANDVERRAAD, in combina tie met spionage en omkoperij. Het zijn voor de hand liggende beschuldigingen tegen een top spion. Maar geen moord en doodslag, foltering en ontvoe ring. Niets van dat alles is terug te vinden in de 300 pagina's tellende aanklacht tegen Mar kus Wolf, jarenlang leider van de DDR-spionagedienst, de 'Hauptverwaltung Aufklarung' (HVA), en als zodanig plaats vervanger van Stasi-chef Miel ke. „Ik heb geen bloed aan mijn handen", heeft Wolf altijd ge zegd. De Duitse procureur-ge neraal Alexander von Stahl heeft geen bewijzen van het tegendeel gevonden. Komende dinsdag begint het proces tegen Wolf in Düssel dorf. Voorlopig zijn 18 zittings dagen vastgelegd. De openbare aanklager zal bijna 90 getuigen oproepen. De meest spectaculaire is Günther Guillaume, bijgenaamd 'de kan seliers-spion'. In 1975 werd hij in dezelfde zaal, als waarin nu Markus Wolf terecht staat, tot 13 jaar gevangenis veroordeeld. Tot Guillaume in 1974 ontmas kerd werd, was hij jarenlang persoonlijk adviseur van de toenmalige Bondskanselier Wil ly Brandt, die de consequenties uit die sensationale affaire trok, en aftrad. Markus Wolf is 70 jaar. Gepen- sionneerd generaal, maar wie hem naar zijn beroep vraagt krijgt ten antwoord: schrijver. Zelfs van overigens nooit ver schenen kinderboeken. In sep tember 1991 werd hij aan de Oostenrijks-Duitse grens gear resteerd omdat hij zich aan de Duitse Justitie wilde uitleveren. Na tien dagen voorlopige hech tenis werd hij tegen 250.000 D-mark borgtocht vrij gelaten. Sinsdien woont hij in de histo rische Nikolaï-wijk, in het hart van het vroegere Óost-Berlijn. Meer dan 20 jaar had hij in de internationale spionage-wereld de bijnaam 'de man zonder ge zicht'. In 1978 konden westelij ke agenten eindelijk een foto van hem maken. Pas in 1982, bij de begrafenis van zijn broer Konrad - een in de DDR gevier de film-regisseur - liet Wolf zich zonder zonnebril en schuil naam zien. De indruk die men al langer van hem had is sinds zijn vrijwillige terugkeer in het herenigde Duitsland bevestigd: Markus Wolf is een elegante, beschaafde man, die processen won tegen boulevard-bladen die hem van onbewezen misdadige praktij ken beschuldigden; een man die - tot ergernis van sommige poli tici - welbespraakt optrad in tv-uitzendingen. „Mensen als Wolf horen niet in een televisie studio thuis, maar in de gevan genis", mopperde het christen democratische Bondsdaglid Clemens Schwalbe, eind 1991. Markus Wolf is geboren in het Zuidduitse Hechingen, bij het stamslot van de Hohenzollern; als zoon van een socialistisch actieve, Joodse toneelschrijver en arts. Eind dertiger jaren vlucht het gezin-Wolf voor de nazi's naar Moskou. Daar gaat Markus Wolf zich 'een halve Rus' voelen. Mischa wordt zijn tweede roepnaam, zoals Russi sche kinderen elke lieve beer noemen. In 1945 komt hij in Russisch officiersuniform terug in zijn vaderland. Opgevoed in de so cialistische leer, vestigt hij zich bewust in de nieuwe DDR. Hij krijgt in 1951 opdracht een spionage-dienst op te zetten, waaraan hij van 1953 tot zijn pensionering in 1986, leiding heeft gegeven. Zijn 'succes' blijkt uit de aanklacht tegen hem, en waarin behalve het ge- val-Guillaume nog een dozijn beschuldigingen staat. Opzien barende gevallen van 'dub belspionnen', politici en lei dinggevende Westduitsers die in de loop der jaren voor hem werkten. In 1989 verschijnt zijn - ook in het Nederlands vertaalde - boek 'Die Troika'. Daarin is duidelijk te merken dat Wolf de verande ring van de tijd speurt. Als in november van dat jaar hon derdduizenden demonstrerend door Oost-Berlijn trekken, heeft Wolf het lef om tegenover die massa te erkennen dat hij een overtuigd voorstander van het beleid van Gorbatsjov is, maar hij wordt weggefloten. Hij beseft dat het staats-socia- lisme voorbij is en rijdt met zijn (derde) vrouw Andrea in zijn privé-auto, via Oostenrijk, naar Moskou waar het echtpaar net op tijd aankomt om ook daar de val van het communisme mee te maken. Zij keren na enige tijd terug naar Oostenrijk, waar hij asiel aanvraagt. Dat wordt hem geweigerd, maar Wenen ziet ook geen gronden Wolf uit te leveren. Als ook een asiel-aan vrage in Zweden wordt afgewe zen, besluit Wolf zich 'over te geven'. Wolf heeft tot nu toe over zijn beroepsverleden weinig gezegd; des te meer over zijn jarenlang gegroeide twijfels over stalinis me en DDR-communisme. In vooronderzoeken en als getuige van een parlemenataire com missie, beperkte Wolf zich tot zijn personalia. Nergens legde hij getuigenissen af. Wel heeft hij in 1991 gedreigd een boekje open te doen over Westduitse politiek en politici. „Geen slaapkamergeheimen, maar bij voorbeeld over de rol van de Duitse BVD inzake de NATO". Of hij op zijn eigen proces zal praten blijft onduidelijk. Het wordt waarschijnlijk geacht dat hij op de eerste procesdag een verklaring voorleest; een 'poli tieke verantwoording' met als conclusie dat hij niet vervolgd kan worden. Hij neemt dan een voorschot op een uitspraak van het Duitse Constitutionele Hof in Karlsru he'die pas in de loop van dit jaar wordt verwacht. In 1991 namelijk oordeelde het Berliner Kammergericht - in afwijking van het Bundesgerichtshof - dat voormalige DDR-spionnen niet gestraft kunnen worden, als niet tegelijk ook Westduitse agenten terecht staan. Beide spionagediensten hebben in het belang van hun land gespion- neerd. Nu er sinds de hereni ging een, voor allen gelijke wet geving is, kunnen niet alleen de Oostduitse spionnen vervolgd worden, alleen maar omdat zij 'de kwaden' waren. Het proces tegen Wolf's opvol ger, Werner Grossmann, werd op die grond verdaagd, in af wachting van het eindoordeel Markus Wolf uit Karlsruhe. Procureur-gene raal Von Stahl wil daar niet op wachten, ook al weet hij dat Wolf geen haar gekrenkt kan FOTOfPA worden, als het Constitutionele Hof ook vindt, dat ten opzichte van spionnen niet met twee ma; ten gemeten mag worden. De commissie-De Koning, die deze week een negatief advies uitbracht over de gekozen mi nister-president en invoering van een gematigd districtenstel, lijkt erin geslaagd D66 haar liefste speeltje te ontnemen. ■Het zou immers verbazingwek kend zijn als de andere politie ke partijen het advies niet zou den aangrijpen om de discussie over de oude D66-gedachten, die alleen nog door Van Mierlo en de zijnen als vernieuwend worden gepresenteerd, defini tief voor gesloten te verklaren. Met als bijkomend voordeel dat zij het in hun ogen gevaarlijk in populariteit groeiende D66 kunnen neerzetten als de partij die niet ophoudt oude wijn in nieuwe zakken te presenteren. D66 veroverde haar plaats op het politieke speelveld met een aanklacht tegen het zieke poli tieke bestel. Het toe te dienen medicijn heette staatsrechtelij ke vernieuwing en bovenaan op het receptenbriefje stonden de rechtstreeks gekozen ambts dragers: minister-president, burgemeester. De gevestigde partijen, bang voor stemmenverlies en zoals iedereen onder invloed van het jaren zestig-verzet tegen alles wat zweemde naar regenten dom en auoriteit, stemden toe in een studie naar veranderin gen in het staatsrechtelijke be stel. Een zwaar opgetuigde staats commissie Cals-Donner advi seerde in de D66-lijn. Laat de kiezer de minister-president kiezen en voer het districten stelsel weer in. Dat alles om de band tussen kiezer en gekozene te versterken. Het kabinet-De Jong voelde er niet voor, de Tweede Kamer in meerderheid evenmin. Ook niet toen het kabinet-Den Uyl mid den jaren zeventig (toen naar het woord van Den Uyl de vernieuwingsdrang al weg geëbd was) met gelijksoortige voorstellen kwam. Toen Van Thijn, vrijwel de eni ge in de PvdA die zich steeds met overtuiging achter de ana lyses en oplossingen van D66 heeft geplaatst, in september 1981 minister van Binnenland se Zaken werd in het kabinet Van Agt II, slaagde hij er zo waar in nog eens een staats commissie op studie te sturen. Onder leiding van oud-premier Biesheuvel stelde die commissie al spoedig vast dat het niet zinvol was alle argumenten voor en tegen de rechtstreeks gekozen minister-president nog eens te herkauwen. De commissie kwam met een next-best oplossing: draag de Tweede Kamer op zo snel mo gelijk na verkiezingen aan for mateur aan te wijzen, die de toekomstige minister-president zal zijn. Dat was in 1984. Met de aanbe velingen van Biesheuvel c.s. werd niets gedaan. En toen werd het 1989. Verkiezingen en kabinetsformatie. Eventjes maar leek het erop dat D66 bij'CDA en PvdA in het nieuwe kabinet mocht aan schuiven. Toen het Van Mierlo duidelijk werd dat er inder daad slechts van aanschuiven sprake mocht zijn, bedankte hij voor de eer die CDA en PvdA hem - dat werd wel duidelijk in de aanloop naar de echte kabi netsformatie - eigenlijk hele maal niet gunden. Maar de christen-en sociaal democraten vonden het net iets te ver gaan om Van Mierlo helemaal met lege handen van de onderhandelingstafel weg te sturen. Zij beplakten de wonde met pleisters. Merk: bestuurlij ke en staatsrechtelijke vernieu wing. Jawel, weer een commissie. Ditmaal niet een club van staatsrechtgeleerden en op af stand van het dagelijkse poli tieke bedrijf staande oud-poli tici. Nee, een echte politieke commissie van de fractieleiders uit de Tweede Kamer onder leiding van Deetman, de voor zitter van de Tweede Kamer. Van Mierlo en de zijnen werden er warm van. Weg vrijblijvend heid, nu zou er echt aan oplos singen kunnen worden ge werkt. En toen kwam Van Thijn. En toen kwam De Koning. Want deze oud-politici, die elk debat over 'de kloof' al meegemaakt, zo niet zelf gevoerd hebben, kregen van de commissie-Deet- man de opdracht de 'oplos singsrichtingen' die de fractie leiders hadden geïnventari seerd, uit te werken tot concre te voorstellen. De commissie-Van Thijn De Koning FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP schoot, zonder de overtuiging van haar voorzitter, de recht streeks gekozen burgemeester af. De commissie-De Koning de rechtstreeks gekozen minister president. En dat ging op z'n De Konings. De oud-minister staat bekend als een man die alles kan weg- relativeren. De lakonieke bena dering van elk probleem is door hem tot levenskunst verheven. Jan de Koning drinkt als recht geaard antirevolutionair zijn jonge recht-op-neer, steekt nog eens een sigaretje op en komt tot de conclusie dat er natuur lijk wel een probleem is, maar dat de zwaarte ervan bij nader inzien eigenlijk wel meevalt. Met die instelling heeft hij ook de naar hem genoemde com missie geleid. Hij trof het dat de meerderheid zich daarin wel kon vinden. Alleen het D66-lid De Graaf bleek er niet van gecharmeerd. Verwonderlijk is het niet dat de meerderheid van de commissie weinig of niets ziet in de oplos- Van Mierlo FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP singsrichtingen die de commis- sie-Deetman aandroeg. (Alleen De Graaf en Ernsting (voorma lig CPN, nu Groen Links) hou den de rechtstreeks gekozen minister-president de hand bo ven het hoofd). Want De Koning en de zijnen trekken eerst de basis weg on der de oplossingen die Deetman en de fractieleiders inventari seerden. Zij vinden de analyse die de commissie-Deetman maakte pver de kloof tussen kiezers en gekozenen veel te pertinent. Daarom vangt het rapport aan met deze reactie op de analyse van Deetman en de zijnen: zou in Nederland sprake zijn van een legitimiteits-en kwaliteitscrisis van politiek en bestuur. Dit wijst in de richting van forse ingrepen/vernieuwin gen. Aux grands mots les grands remèdes'. Bij een gema tigder diagnose zal de lust veel overhoop te halen navenant kleiner zijn." Een zin met een hoog Jan de Koning-gehalte. En zo gaat het nog een aantal pagina's door. Citaten van Abraham Kuyper en Louis Beél moeten tot dt overtuiging leiden dat de klooi al even oud is als de parlemen taire democratie. Zoals Kuypei het al zei: de teleurstelling is ii het parlementaire stelsel ingevleescht. Weinig leden van politieke par tijen? Valt niet te ontkennen, maar zegt niet veel over dt werking van onze democratie. Lage opkomst bij verkiezingen' Is geen trend en geeft in elk geval niet aan dat mensen ziel van de politiek afkeren. Mag het bij die te makkelijke analyse dan verbazing wekken dat de commissie niet voelt voor grootse Veranderingen in het bestel, kiest voor slechts enkele marginale bijstellingen en voor wat de aanwijzing van de formateur betreft, leen tjebuur speelt bij het al ver geelde rapport van de commis sie-Biesheuvel? Eigenlijk is het advies van de commissie-De Koning een voor de beleving van de democr-atie gevaarlijk rapport. Niet omdal het D66 haar speeltjes ont neemt, maar omdat het met een zekere zelfgenoegzaamheid voorbijgaat aan wat kiezers er varen. Het gevoel van: politici luiste ren niet naar ons, ze hebben ons slechts één keer in de viel jaar nodig om hun zetels veilig te stellen. De remedie daartegen zit niet in de vorm - zoals bijv oorbeeld de ook maar eenmaal ip de vier jaar gekozen premier - maar in heldere, geen keuzes ontlopen de, als het moet pijnlij te beslis singen, waarvoor pol tici zich in rechtstreeks contact met de kiezer willen verantwoorden. Van onze verslaggevers Halsteren/Venlo - Asperge kwekers in West-Brabant en Limburg kampen met een groot personeelsgebrek. Door het warme weer groeien de asperges bijna twee keer zo snel als normaal. Bij een normale temperatuur VERVOLG VAN VOORPAGINA Vlieland/Sneek - De stralende I neiland Vlieland krijgt, als de vl richting Sneek is vertrokken toc| Wie kunnen daar beter voor zor gen dan Amsterdammers. Bijna 500 mensen hebben een veerpont gehuurd bij het hoofdstedelijk vervoersbedrijf en zijn met toe stemming van Rijkswaterstaat opgestoomd naar Vlieland om er koninginnedag te vieren. Maar i| ze mogen van de lokale politie niet bij de veerdam afmeren. De Amsterdamse brutaliteit wint het uiteindelijk van de Friese koppigheid. Voor de veerbaas een proces-verbaal, maar de ho reca van het eiland is er goed mee. Vlieland heeft er in een klap een paar honderd gasten bij, waarmee een recordaantal van ruim vijfduizend bezoekers is bereikt. Met een helikopter landde de vorstin gistermorgen voor de deur van het Seeduyn-hotel. Daar friste zij zich in een van de luxe kamers even op en begaf zich vervolgens met prins Claus, de prinsen, prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en de commissaris van de koningin in Friesland, Hans Wiegel naar het feestelijk versierde dorp Oost Vlieland. Kinderen brengen haar voor het gemeentehuis een aubade, het zeemanskoor zingt voor de vor stin in de oude hervormde kerk van Vlieland en allerlei plaatse lijke verenigingen zetten hun beste beentje voor. De vorstin geniet met volle teugen van de hartelijke reacties van het pu bliek. Een bejaarde Vlielandse krijgt bij het gemeentehuis het verzoek van een politieman achter het oranje touw te gaan staan. Het publiek klaagt steen en been, dat de koningin nauwelijks te zien is. Iedereen loopt ervoor. Politiemannen, mensen van de Rijksvoorlichtingsdienst, foto grafen en de mensen van de NOS benemen de fleurig uitgedoste menigte achter het van boom tot t| boom gespannen oranje koord iMl Een moeder installeert haar kirl Amsterdamse Vondelpark. Daar rol hun waren verkopen. De Amsterdt tot zeshonderdduizend mensen. MET DE WEIGERING om de rechtt nader onderzoek te verrichten naar de voormalige socialistische leider corruptie en maffia al ruimschoot: parlement zichzelf overtroffen. De inmiddels alles behalve het Italiaa hebben daarmee in één klap vijf do< Zij hebben de totstandkoming ges ring op brede basis sinds 1947, die beloofde te brengen in het vastgerc se politieke bestel. Zij hebben de referendum van 18 april, waarin h belzinnig uitsprak voor die vernieuv de wetsminachting van de oude nc ernstig conflict veroorzaakt tussen vende macht. Zij hebben de It vertrouwen in hun politieke leiders goede naam van hun land andern mijdelijke gevolgen voor de munt e En dat alles door misbruik te m vastgelegd recht - de parlement ooit bedoeld was ter bescherming maar inmiddels is uitgegroeid to dieven, oplichters en handlangers schuilen. Het precedent van Craxi t tijn 151 van corruptie verdachte vervuld, maar ook dat van Giulio A moet de senaat beslissen over het Palermo om onderzoek te verricl banden met de maffia. Hoe lang zal dit treurige schouwspe de stuiptrekkingen van een sterver hoe moet het nu in Godsnaam ver die vragen maar één antwoord mo na een grondige en supersnelle maar desnoods zonder. Alleen zo ka heersers worden uitgewist. Het geti se parlementsbanken en partijbu mogelijk naar de prullebak der histo I

de Stem | 1993 | | pagina 2