Parijs voert 'Schengen' niet uit Bosnische Serviërs nemen vredesplan opnieuw in overweging Mariniers gaan terug naar de VS Rol Craxi in corruptieschandaal niet onderzocht Abdel Jawad Saleh komt na twintig jaar weer thuis Fransen verwijzen naar meningsverschillen met Nederland over drugbeleid A4 BUITENLAND A5 260 Doden door werk voor vakbond Jeruzalem doet weer concessie aan Palestijnen BUITENLAND KORT eke kerken; rburg, oud-vice-president van de ravenhage; t van het gerechtshof te 's-Herto- ulpbisschop van het aartsbisdom schoppencollege van Nederland- 's-Gravenhage, hoofd stafafdeling het ministerie van justitie, tevens ht aan de Katholieke Universiteit ssau: us-predikant in de gereformeerde taris van de Raad van Deputaten em: Hilvarenbeek), kantonrechter en Nispen, gerechtsvicaris van de an het dekenaat Oosterhout en ittel van het bisdom Breda; irovinciaal overste van de Neder- ns pastor verpleegtehuis St. Agnes eimerswaal), predikant gerefor- ndse Leeuw: EG in Brussel; overste Missionarissen van het Bern; venaer, ambassadeur in Brussel; de Nederlandse Vereniging in eur in Athene; ssau, bij bevordering: ese nationaliteit, oud vice-consul ugal; gieuze bij de Congregatie van the King in Karachi; ssau: n van Voshol, consul-generaal der Ceteco Guatemala; 'ngston; r in Islamabad; sterie van buitenlandse zaken in Dhaka; end directeur-generaal Europese d van Europa en Wetenschappe- e van buitenlandse zaken in Den Manilla; irectie Ontwikkelingssamenwer- ie van buitenlandse Zaken in Den ssadeur in Buenos Aires; Posten Buitenland bij ministerie ag; orence; it, consul in Duinkerken; 1 manager van Philips Indonesië; e nationaliteit, consul in Bor- Philips Venezuela; mbassade Raad in Rome; Santé Fé de Bogotó; cteur Philips, België; liteit, medewerker landbouwafde- :teit, vice-consul in Tromso; azaristen in Etiopië; a; Parijs; Mammoet Shipping bv in Genua; New Delhi; kanselier Raad van Europa in entrum Holambra I in Sao Paulo; werker voorlichtingsdienst Ont- isterie van buitenlandse zaken in ionaris Lazaristen in Ilobasco, El dienst Radio Nederland Wereld- en-Hogenhuis, wereldpresidente ganisaties in Utrecht; ritte Paters in Algerije; iris maristen in Dala, Solomonei- aris Congregatie Salesianen van Iris Congregatie van Mill Hill in Maristen in Kukum, Soiomonei- ger ABN-AMRO Bank in Kenya; ninisterie voor Ontwikkelingssa- ciaal Centrum Landbouwkolonie Congregatie Heilige Geest in Sao is Congregatie van Mill Hill in iris Congregatie van Mill Hill in aris Congregatie Witte Paters in erkster consulaat in Faro; lionaris Congregatie Witte Paters iia; mgregatie van de Broeders van in Kinshasa; iris Congregatie Franciscanen in sche nationaliteit, onderwijsdes- viseur beveiliging ministerie van vangend hoofd algemene zaken >rt Gentil; meester Netherlands Seafarer's Congregatie Onze Lieve Vrouwe 1AYA project in Bourkina Fasso; e Congregatie Onze Lieve Vrouw is Congregatie Franciscanen in DE STEM VRIJDAG 30 APRIL 1993 Belgrado (dpa/afp/anp) - Het Bosnisch-Servisch 'parlement' is bereid om het vredesvoorstel van bemiddelaars Vance en Owen voor Bosnië-Hercegovina op 5 mei op nieuw in overweging te nemen. De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, en 'parlementsvoor zitter' Momcilo Krajisnik hebben giste ren ingestemd met het verzoek van de Servische president Slobodan Milosevic om zich met het 'parlement' nogmaals te buigen over alle aspecten van het vredesplan. Ondertussen beraden de Amerikanen zich op luchtaanvallen op Servische stellingen alswel op de ophef- iing van het wapenembargo. Het besluit van de Bosnisch-Servische leiding komt drie dagen nadat het par lement de vredesvoorstellen van bemid delaars Vance en Owen maandag af wees. Als reactie daarop werden nieuwe verscherpte VN-sancties van kracht te gen Klein-Joegoslavië (Servië en Mon tenegro). Milosevic heeft sindsdien gepleit voor een nieuwe zitting van het parlement voor 15 mei, de dag waarop een referen dum over het vredesvoorstel wordt ge houden in de zelf uitgeroepen 'Ser vische republiek'. De Servische presi dent zei gisteren de hoop te koesteren dat de Bosnische Serviërs door bespre kingen alsnog kunnen worden over tuigd om het vredesvoorstel te accepte ren. Karadzic heeft de Amerikaanse presi dent Clinton gisteren per brief verzocht om alle partijen in het conflict opnieuw bijeen te roepen voor overleg in Camp David om tot 'een oplossing' te komen. Hij stelde opnieuw dat de Bosnische Serviërs bereid zijn tot een compromis, maar dat de internationele gemeen schap hen niet kan dwingen een 'oneer lijke landkaart' te accepteren. Verwacht wordt dat de president Clin ton vandaag een besluit neemt over de aanscherping van de strafmaatregelen tegen de Serviërs in Bosnië. Clinton onderhoudt zich hierover met de Ame rikaanse stafchef Colin Powell en- zal vervolgens overleg voeren met de Euro pese bondgenoten Frankrijk en Groot- Brittannië. Zowel Groot-Brittannië als Frankrijk staan huiverig tegenover het Ameri kaanse voornemen van militaire inter ventie in Bosnië. Met name de Britten oefenen ook druk uit op de Amerikaan se regering om het wapenembargo tegen de Serviërs niet op te heffen. De Nederlandsë minister Ter Beek (De fensie) verklaarde gisteren minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) te steunen in zijn pleidooi voor bombarde menten op Servische stellingen in Bosnië. Ter Beek is voorstander van militair ingrijpen door de Verenigde Naties om een einde te maken aan de oorlog in het voormalige Joegoslavië. „Ik sluit verdergaande acties niet uit, maar we kunnen pas tot een militaire operatie besluiten als duidelijk is wat we er precies mee zouden bereiken. Het doel moet volstrekt helder zijn." Commandanten van Kroatische en Mos lim-strijdkrachten hielden gisteren cri sisoverleg in Midden-Bosnië om de re cent tot stand gekomen wapenstilstand overeind te houden. In het gebied werd opnieuw felle strijd geleverd. Ook in het noorden van Bosnië en in Sarajevo deden zich gevechten voor. Frankrijk trok gisteren uit angst voor Servische wraakacties de laatste 150 Franse VN-soldaten terug uit Pancevo, een stadje even buiten Belgrado. De blauwhelmen zouden volgens Franse regeringsfunctionarissen al diverse ma len het slachtoffer zijn geweest van de Servische agressor. Gisteren kwam een Frans militair hulpkonvooi onder vuur te liggen in Midden-Bosnië. Van onze redactie buitenland Parijs - Frankrijk zal het Akkoord van Schengen voorlopig niet uitvoeren. Aan de voorwaarden voor het verdrag - dat voorziet in een vrij personenverkeer tussen negen EG-landen - is niet voldaan. Dit verklaarde de Franse minister Lamassoure van Europese Zaken giste ren. Hij verwees onder meer naar meningsverschillen met Nederland over het drugbeleid. Parijs zal in 1993 al zijn grens controles handhaven. Het Ak koord van Schengen, dat in juni 1990 in Luxemburg werd gete kend, voorziet in opheffing van de onderlinge grenscontroles tussen België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en Duits land. Later sloten Italië, Spanje, Portugal en Griekenland zich aan bij het Akkoord van Schen gen. Het Akkoord zou deze zomer in werking moeten treden, nadat de streefdatum van 1 april 1993 niet was gehaald als gevolg van tal van praktische en politieke moeilijkheden. „We zullen alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat aan alle voorwaarden is voldaan, maar Frankrijk zal vasthouden aan die voorwaarden voordat de interne grenzen werkelijk wor den opgeheven", zei Lamassoure voor de parlementaire commissie van buitenlandse zaken. De Franse minister verwees naar Duitsland, dat het in zijn grond wet vastgelegde asielrecht nog moet wijzigen. Naast aanhou dende problemen met noodzake- Brussel (ap) - Verleden jaar zijn over de hele wereld on geveer 260 vakbondsmensen wegens het opeisen van vak bondsrechten vermoord. Dit blijkt uit een rapport dat vandaag door het Internationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen wordt uitgebracht. In zijn jaarlijkse verslag over vakbondsonderdrukking zegt het IWV dat vorig jaar 2.500 men sen wegens legitiem vakbonds werk werden gearresteerd. Het meeste gevaar lopen vak bondsmensen in Latijns Ameri ka. Ze worden uiteenlopend be laagd door rechtse doodseska ders, extreem linkse guerrillag roepen, regeringslegers en huur moordenaars. Jeruzalem - Israël is be reid 5.000 Palestijnen die in het buitenland wonen, toestemming te geven in de bezette gebieden te blijven in het kader van gezinshereniging. De joodse staat stelt daarbij wel als voorwaarde dat er vooruitgang wordt geboekt bij de vredesonderhandelin gen. Gisteren werden nog geen concrete resultaten ge boekt in Washington. De Palestijnen, onder wie veel vrouwen en kinderen, kregen tot dusver een visum dat slechts drie maanden geldig was voor een verblijf op de Westelijke Jordaanoe- ver of in de Gazastrook. De Israëlische radio be richtte dat Jeruzalem bo vendien bereid zou zijn om de inning van de belastin gen in de bezette gebieden over te dragen aan de Pales tijnen. Ook hebben Israëlische functionarissen de laatste hand hebben gelegd aan een plan dat voorziet in de op richting van een Palestijnse politiemacht van 4.000 man die in het kader van het zelfbestuur op poten wordt gezet, aldus de radio. lijke wetswijzigingen in Italië en technische moeilijkheden noem de Lamasourre ook de menings verschillen tussen Frankrijk en Nederland over de bestraffing van de handel in verdovende middelen. De Nederlandse minister Hirsch Ballin (Justitie) zei gisteren in een reactie dat het Nederlandse drugbeleid geen plausibele reden voor Frankrijk is om het Ak koord van Schengen voorlopig niet uit te voeren. Volgens Hirsch Ballin is het Ne derlandse beleid krachtig ge noeg. Hij wees daarbij op het feit dat een commissaris van de Ver enigde Naties dat onlangs beves tigde. Het contact met de Fransen heeft volgens Hirsch Ballin, sinds de confrontatie tijdens het TREVI-overleg in London met zijn toenmalige collega Quilès vorig jaar over dit onderwerp, slechts bestaan uit één brief aan de Fransen. Op de uitnodiging van Nederland om het drugsbe leid toe te lichten, zijn de Fran sen volgens Hirsch Ballin nooit ingegaan. CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer verwijst net als Hirsch Ballin naar de mening van de VN-commissaris dat het Neder landse drugsbeleid internatio naal de toets der kritiek kan doorstaan. Dat Lamassoure ook de Duitse situatie en de proble men in Italië noemt, is volgens hem niet nieuw. „Dat zijn inder daad losse einden die nog moe ten worden geregeld", aldus het CDA-kamerlid. PvdA-woordvoerder Van Traa zegt in een eerste reactie te ho pen dat de nu ontstane situatie ertoe leidt dat er alsnog een open discussie in Europees verband komt over de asiel- en migran- tenproblematiek in het kader van het Schengen-verdrag. Voor de AVRO-radio wees staatssecretaris Dankert (Euro pese zaken) er nog eens op dat er in het kader van het Akkoord van Schengen duidelijke afspra ken zijn gemaakt over het Ne derlandse drugbeleid. Een groep Amerikaanse mariniers loopt op het vliegveld van Mogadishu naar een toestel dat hen terug zal brengen naar de VS. De Amerikaanse militairen trekken zich geleidelijk terug uit Somalië nu de VS het comando van de operatie 'Restore Hope' aan de Verenigde Naties hebben overgedragen. FOro afp VERVOLG VAN VOORPAGINA Voor verreweg de belangrijkste affaire, de Milanese steekpen ningenschandalen in verband waarmee Craxi's naam al sinds april vorig jaar wordt genoemd, is de toestemming geweigerd. Bovendien mag de rechtbank geen onderzoek instellen naar Craxi's betrokkenheid bij andere smeergeldaffaires en eventuele gevallen van heling, terwijl ook de toestemming tot het doen van huiszoeking is geweigerd. Aan de stemming ging een debat vooraf dat de hele dag heeft geduurd. Daarin verzette Craxi zich met hetzelfde argument als de van maffia-banden beschul digde christen-democraat Giulio Andreotti: hij zou het slachtoffer zijn geweest van een door recht bank en pers tegen hem gesmeed politiek complot. De uitslag van de stemming was tegengesteld aan de verwach ting, nadat vorige maand een daartoe ingestelde Kamercom missie in meerderheid had gead viseerd om wèl in alle gevallen toestemming te geven tot be rechting van Craxi. Op papier beschikten de voor stemmers eveneens over een rui me meerderheid, aangezien al leen Craxi's partijgenoten en één liberaal zich tegen hadden ver klaard. De oppositie zou en bloc tegenstemmen, terwijl de chris ten-democraat Gherardo Bianco verklaarde, dat de leden van zijn fractie 'volledige vrijheid van handelen' hadden. Meteen na het bekend worden van de resultaten van de stem ming ontstond er een pandemo nium in de parlementszaal. Linkse democraten, Groenen en republikeinen dreigden na de stemming hun steun te weigeren aan de nieuwe regering, die zij pas tevoren nog hun zegen had den gegeven. Na uren vergade ren werd inderdaad tot die stap overgegaan, waarmee het voort bestaan van het kersverse kabi net in ernstige mate in gevaar is gebracht. En dat betekent dat er twee mogelijke verklaringen zijn voor het verrassende verloop van de - geheime - stemming. Het is mo gelijk dat de christen-democra ten onderhands en beschermd door de anonimiteit het op een akkoordje hebben gegooid met de socialisten om zo na Craxi ook hun oude voorman Andreot ti te redden. Een andere mogelijkheid is, dat neo-fascisten, communisten en leden van de Lega Nord om tactische redenen tegen hebben gestemd, om zo het amper ge vormde kabinet te laten vallen en de door hen gewenste ver vroegde verkiezingen af te dwin gen. Door onze correspondente Willy Werkman „WE ZIJN HET huis aan het schilde ren en we maken de tuin mooi. We zijn erg opgewonden." Nasser Saleh, een van de zes zonen van Abdel Jawad Saleh, luisterde, terwijl hij met ons praatte, met een oor naar de radio. „Ik moet hem eerst zien, voor ik het geloof", zei hij woensdag in Oost-Jeruzalem. „Maar als hij echt komt, zal dat het gelukkigste moment in mijn leven zijn." Abdel Jawad Saleh, nu 62 jaar oud, is een van de 30 Palestijnse gedeporteerden, die in het kader van de Israëlisch-Palestijnse onderhandelingen, woensdag te horen kregen dat ze naar huis mogen terugke ren. Vermoedelijk wordt zijn balling schap vandaag al opgeheven. Saleh was voor zijn deportatie burge meester van het stadje El Bireh op de bezette Westelijke Jordaanoever. Hij was bijna 20 jaar in ballingschap. Geboren in El Bireh studeerde hij econo mie aan de Amerikaanse universiteit van Cairo. Hij werkte enkele jaren als onder wijzer in Libië. Later werd hij actief in de strijd voor de mensenrechten van de Palestijnen. Enkele maanden voor de Zesdaagse Oorlog van 1967, waarin Israël de Westelijke Jordaanoever veroverde, werd Saleh burgemeester van zijn ge boortestadje. Hij gaf er als voorstander van het geweldloze verzet tegen de Israë lische bezetting leiding aan de vorming van de Palestijnse nationalistische bewe ging. Na zijn deportatie was hij tot 1981 lid van het Uitvoerend Comité van de PLO in Libanon. Na een ernstig meningsverschil met PLO-leider Yasser Arafat trok hij zich terug uit de politiek. Hij verhuisde naar de Jordaanse hoofdstad Amman, waar hij een Palestijns onderzoekcentrum oprichtte. Daar vertelde hij ons onlangs het dramatische verhaal van zijn depor tatie. „Het was middernacht, de 10e december 1973. We hadden net het licht uitgedaan, toen ik het geluid hoorde van naderende militaire voertuigen. Even later werd er aan de deur gebeld. 'Ze zijn gekomen', fluisterde ik tegen mijn vrouw. De soldaten begonnen hard tegen de deur te bonken. Eerst met hun vuisten. Toen met hun laarzen. Ik liep met mijn vrouw naar de kamer, waar de kinderen sliepen. Ze waren klaar wakker. 'Wees niet bang', zei ik, terwijl ik ze een voor een omhels de. Toen de soldaten waren binnengestormd - een stuk of twintig, dertig -, zeiden ze me, dat ik even mee moest komen, omdat de militaire gouverneur me een paar vragen wilde stellen. 'Het zal niet meer dan een uur duren', beloofden ze, 'en dan kunt u weer naar huis'. Ik ging maar mijn kamer om me aan te kleden. Kapitein Jacob volgde me en zei me, dat ik op moest schieten. Ik kuste mijn vrouw en mijn kinderen. Ala'i, mijn jongste zoon, die toen drie jaar oud was, huilde. 'Ik zal echt terugkomen', beloofde ik hem, terwijl ik hem in mijn armen nam. Buiten stond een auto te wachten. Ik werd meteen door twee soldaten geblind doekt. De auto reed hard, in zuidelijke richting. Toen ik na een poosje de fos- faatgeuren van de Dode Zee rook, be greep ik dat ze me naar Jordanië gingen deporteren. Toen de auto stopte, hoorde ik majoor Zeppin zeggen: 'Nu eruit!' Ik besloot me met al mijn kracht te verzet ten. Drie, vier soldaten probeerden me uit de auto te trekken. Ik hield mijn benen stijf en drukte mijn rug krachtig tegen de stoelleuning aan. Ik probeerde mijn blinddoek van mijn ogen af te trekken. De soldaten prikten me in mijn ogen. Ik begon iedereen om me heen te slaan. Het duurde misschien 15 minuten. Het leek een eeuwigheid. Ik schreeuwde. Toen pakte een soldaat mijn rechtervoet en draaide hem rond. Een andere soldaat deed met mijn linkervoet hetzelfde. Toen ze me al gedeeltelijk uit de auto hadden getrokken en ik me met mijn handen nog aan een handvat vastklampte, sloeg een soldaat me met zijn bajonet op mijn handen. Mijn hand raakte gewond en ik liet los. Ik viel naast de auto op het zand. Ik werd aan handen en voeten geboeid en in een pantserwagen gegooid. Met mij waren er nog zeven anderen. We werden, zoals die nacht nog officieel werd bekend gemaakt, gedeporteerd, omdat we 'terro risten' waren, die 'een dreiging vormden voor de veiligheid van het land'. Toen ik daar zo machteloos in die pant serwagen op de grond lag, wetend dat ik op weg was naar mijn ballingschap, had ik het gevoel, dat de hele wereld ons in de steek had gelaten. Ik begon hardop te zingen: 'Oh, mijn land oh mijn land Ik offer mijn bloed op voor jou. Wees veilig oh mijn land!'. De pantserwagen reed dwars door de woestijn, in oostelijke richting. Achter ons reden andere militaire voertuigen, vol met soldaten. Ik begreep niet waar dat allemaal voor nodig was. Toen de auto was gestopt, stapte majoor Zeppin in en las het bevel over mijn deportatie voor. Ik wist toen, dat ik mijn geliefde Palestina moest verlaten. Voor hoe lang? Nadat we uit de auto waren gezet, liepen we drie, vier uur door het zand. We raakten de weg kwijt. Alles was stil en leeg. We zagen en hoorden niets. Zelfs geen vogel. Onze voeten zakten weg in het zand. We raakten uitgeput. De Israëli's hadden ons twee sandwiches, een appel, een fles thee en een kleine witte vlag meegegeven, waarmee we het teken van overgave konden maken, als we door de Jordaanse soldaten zouden zijn opgemerkt. In het pikkedonker, midden in de woestijn, rustten we uit. Toen het licht werd, zagen we een Jor daanse patrouillewagen, die ons oppikte. Ze namen ons mee naar de kliniek, waar de wond aan mijn hand, die ik bij mijn deportatie had opgelopen, verbonden werd. Maanden later, toen mijn vrouw het huis had laten schilderen, vroeg mijn zoontje Ala'i haar: „Mama, zal pappa nu thuisko men? Waarom is hij er nog niet?". Op een dag zal hij komen, had zijn moeder beloofd. Unicef stelt Audrey Hepburn-fonds in New York - Het Kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef) zal vandaag een fonds instellen ter nagedachtenis van de onlangs overleden actrice Audrey Hepburn. Audrey Hepburn was vanaf 1989 'goodwill-ambassadeur' van Unicef en maakte in die hoedanigheid meer dan vijftig reizen. In januari overleed de actrice aan kanker. Volgens een Unicef-woordvoerder heeft Hepburn een aanzienlij ke bijdrage geleverd aan de vorderingen in het immuniserings- programma van Unicef. Bovendien staat de zorg voor kinderen dankzij haar inspanningen hoger op de agenda van wereldbe langen genoteerd. Collor de Mello moet terechtstaan Brasilia - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat voormalige president Fernando Collor de Mello terecht kan staan op beschuldiging van corruptie. Het Hoogge rechtshof beraadt zich nog over een verzoek van de procureur- generaal om de bezittingen van Collor, die mogelijk in verband staan met de corruptie-affaire die hem vorig jaar dwong af te treden, verbeurd te verklaren. De negen rechters bepaalden eenstemmig dat de aanklachten wegens corruptie moeten worden behandeld. De beschuldiging ■dat de ex-president en vijf van zijn medewerkers een criminele vereniging hadden gevormd, werd verworpen. Collors politieke martelgang kwam vorig jaar december ten einde toen hij, slechts enkele ogenblikken voordat de Senaat een afzettingsprocedure tegen hem wilde starten, aftrad. Nog twee Fiat-topmannen geven zich aan Milaan - De Fiat-directieleden Giorgio Garuzzo en Paolo Torricelli hebben zich gisteren aangegeven bij de politie in verband met een onderzoek naar corruptie. Eind vorige maand was een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Garuzzo, de alge meen manager van de autofabrieken van Fiat. Torricelli, algemeen-directeur van de turbinefabrieken van Fiat, gaf zich zelf evenals Garuzzo in Milaan aan. Eerder deze week ging Massimo Aimetti, commercieel directeur van Fiat-dochter Iveco, naar de politie toen hij uit het buiten land terugkwam. De Italiaanse justitie onderzoekt een corrup tieschandaal bij Fiat, waarin ook Francesco Paolo Mattioli, de hoogste financiële directeur, is genoemd. Buckingham Palace open voor publiek Londen - Koningin Elizabeth II van Groot-Brittannie zal een deel van Buckingham Palace in Londen in augustus en septem ber tegen betaling voor het publiek openstellen om de schade van een brand in Windsor Castle te kunnen herstellen. De staf van de koningin heeft dit gisteren bekendgemaakt. Kamerheer Lord Airlie zei dat het opengestelde deel van Buckingham Palace enkele van de mooiste stukken van de koninklijke kunstverzameling bevat. Ook voor de toegang tot het 32 kilometer ten westen van Londen gelegen Windsor Castle moet vanaf 1 januari geld worden betaald. De brand in het kasteel zorgde op 20 november voor een schade van tussen de 30 en 40 miljoen pond (tussen de 84 en 112 miljoen gulden). België rekent op ratificatie 'Maastricht' Brussel - De Belgische regering, die op 1 juli het voorzitterschap van de EG op zich neemt, rekent erop dat Denemarken en Groot-Brittanië het verdrag van Maastricht alsnog zullen ratifi ceren. Een rampenscenario ligt niet klaar. Dat zei de Belgische minister van buitenlandse zaken, Willy Claes, gisteren op een persconferentie voor de presentatie van het Belgische logo, dat tijdens het voorzitterschap zal worden gevoerd. Claes zei optimistisch te zijn over de gang van zaken in Denemarken en Groot-Brit'fahïë.' De Europese topconferentie onder Belgisch voorzitterschap zal op 10 en 11 december in Brussel worden gehouden. De zuiderburen houden rekening met de komst van 2600 journalis ten, evenveel als vorig jaar in het Schotse Edinburgh. Afghaans militair vliegtuig verongelukt Kabul - Een militair transporttoestel is dinsdagmiddag neerge stort in Afghanistan, waarbij alle 76 inzittenden om het leven kwamen. Dit is gisteren vernomen uit officiële bronnen in Kabul. Het toestel, van Sovjetmakelij, verongelukte in het noorden van Afghanistan. De meeste slachtoffers waren burgers die op weg waren naar Kabul voor een ceremoniële viering van de overwinning op het voormalige, communistische regime. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het toestel stortte volgens de Amerikaanse radiozender in New Dehli 'Voice of America' neer bij een tussenlanding onder slechte weersom standigheden. Jeltsin wil snel nieuwe grondwet Boris Jelstin legde gisteren bloemen op het graf van zijn moeder die vorige maand iverleedfoto epa Moskou - President Boris Jeltsin van Rusland wil uiterlijk begin juni een constitutionele vergadering bijeenroepen die haar goedkeuring moet geven aan een nieuwe grondwet. Hij riep gisteren de vertegenwoordigers van de 88 regio's van de Russische Federatie op voor 20 mei hun commentaar op de ontwerpgrondwet kenbaar te maken en de afgevaardigden aan te wijzen die kort daarop de constitutionele vergadering moeten bijwonen. Jeltsin deed zijn uitlatingen tijdens een bijeenkomst in het Kremlin met een groot aantal politieke kopstukken: aanhangers en oppositie. Het staatshoofd liet de aanwezigen duidelijk weten nauwelijks tegenwerking van zijn plannen te dulden. De ont werpgrondwet van Jeltsin voorziet in de instelling van. een presidentieel bestuur en een parlement met twee kamers waarbij geen plaats is voor een parlementsvoorzitter. Grootscheepse legeroefeningen Iran Teheran Ongeveer 36.000 Iraanse militairen nemen deel aan de grootste luchtmacht- en marine-oefeningen sinds het eind van de Iraaks-Iraanse oorlog in 1988, zo heeft radio-Teheran gisteren meegedeeld. Ook grondtroepen en eenheden van de Revolutionaire Garde nemen aan de omvangrijke oefeningen deel. De manoeuvres, die tien dagen duren, worden gehouden in het noorden van de Golf en strekken zich uit over een gebied van 50.000 km2. De deelnemers simuleren lucht- en marine-aanvallen. De manoeuvres zijn volgens de radio defensief van karakter en bedoeld om het Iraanse leger te oefenen in het beschermen van de veiligheid in de Golf met het oog op de aanwezigheid van 'agressieve buitenlandse troepen'. Hiermee worden klaarblijke lijk de Amerikaanse en westerse troepen bedoeld die in de regio verblijven.

de Stem | 1993 | | pagina 5