Acties bij gemeenten op komst irlement en 'brol' irenberg' ;Rijk dreigt woningen te vorderen voor vluchtelingen Open huis DE STEM Zes kandidaten voor leiding Groen Links Arrestatie neo-nazi's in Leeuwarden Uitzending is verplicht voor beroepsmilitairen •Ambtenarenbonden stellen VNG ultimatum •Eis: 2,5 procent loonsverhoging Naar een nieuwe mei I )eTe|yü A2 BINNENLAND A3 ZONNERANDA ZONNERANDA® COMMENTAAR Afwijkende brievenbus wordt taboe Geen resultaat studentenacties BINNENLAND KORT DE STEM VRIJDAG 30 APRIL 1993 len. Daar is allereerst Hedy d'An- iHaar carrière vertoont als gevolg leze overplaatsing een frappante fcenis met die van Maij-Weggen I dames werden in het EP tot het pterschap geroepen en beide da keren als hoofd van hun respectie- le delegaties naar Straatsburg te lde altijddurende Europeaan, de Ige staatssecretaris Piet Dankert, Izich het liefst opnieuw naar ltsburg begeven waar hij ooit als Tporzitter glorieerde. Onder die bndigheden zouden zich slechts I leden van de huidige PvdA-dele- I kunnen handhaven: Alman Met- ivasthoudend, precies, kundig, ij- I maar weinig charismatisch) en de Imet zijn christen-democratische Igenoot te verwarren Wim van In (toegewijd, niet te versagen en ïloos). lis er nog de veteraan Eisso Wol- 1de rusteloze landbouwexpert die wdA-delegatie de afgelopen jaren aangevoerd. Hij zou zijn plaats he top van de Nederlandse delega- noeten afstaan aan Hedy d'Anco- letgeen voor de in Limburg woon- Ige politicus een bittere en, strikt Tmen, onverdiende pil is. Woltjers btabele afkeer van op goedkope t berustende populariteit, lijkt Idan ook definitief tegen hem te Ide betrokken politieke partijen tns bovenvermoed maar nog niet fetigd plan werken, is sprake van Ipmerkelijke opmars van de vrouw I Nederlandse Euro-gelederen, van even opmerkelijke come-back van aantal oude Euro-rotten en van het Jtijdig sneven van een hoeveelheid ■onverdienstelijk politiek talent. vliegtuigen. De kans op misbruik door de koper wordt zoveel mogelijk uitgesloten. „Er zijn voldoende filters in het systeem inge bouwd", zegt Dubar, die overi gens wel toegeeft dat de kans op 'foefelen' of 'doorverkopen' al tijd aanwezig is. België doet alvast geen zaken met landen in oorlog, conflict- gevoelige landen of staten die de mensenrechten schenden. Tot verdriet van militairen als Dubar wordt het Belgische le ger tegen 1997 ingekrompen tot 45.000 man. De kazerne in leper wordt niet gesloten, al zijn de gebouwen - gezien de staat waarin zij verkeren - daar wel rijp voor. De tweetalige op schriften zijn van de tijd dat de legerstaf nog door Franstaligen werd gedomineerd en de Vlaamse opschriften op het ka zerneterrein uit het Frans wer den vertaald: 'Voerders, maakt u lichten aan' en 'Het is hier van de Belgen'. In het gras bij de hoofdingang ligt een dienstplichtige achter drie munitiekisten met de mi trailleur in de aanslag. Of dit een gebruikelijke veiligheids maatregel is? „Nee", stelt com mandant Dubar ons gerust, „het is een oefening. Ge moet ze bezighouden, hè." dat ook hun eigen optreden kan worden beoordeeld. De Veiligheidsraad besloot tot instelling van het tribunaal me de in de hoop dat de Serviërs zich zouden matigen. Vorige week waarschuwde Amnesty International evenwel dat het hof 'meer moet zijn dan een politiek signaal'. Ook als er een vredesakkoord komt, moet be rechting van oorlogsmisdadi gers plaatshebben. „De Vere nigde Naties zullen gezichtsver lies lijden als het tribunaal een lege huls blijkt", zo schrijft de organisatie. Amnesty pleit verder tegen be rechting bij verstek aangezien dat gemakkelijk uitmondt in 'politieke showprocessen'. Als Boutros Ghali al de angst deelt voor veroordelingen bij verstek, is het maar de vraag of hij veel alternatieven heeft. Na de Tweede Wereldoorlog hadden de geallieerden Duitse en Ja panse oorlogsmisdadigers ge vangen genomen, maar zo sim pel zal het niet gaan in het voormalige Joegoslavië. Inter nationale arrestatiebevelen of verzoeken om uitlevering zullen niet veel opleveren. Volgens De Waart is het uitein delijk een keuze van de ver dachte of die gehoor geeft aan een dagvaarding. Komt hij niet, dan maar een veroordeling bij verstek. „In Nederland zijn mensen ook wel bij verstek ver oordeeld, bijvoorbeeld de oor logsmisdadiger Jacob Luitjens", zegt De Waart. Seselj heeft zijn keuze al ge maakt. Een dagvaarding zal hoogstens een schampere lach ontlokken aan de leider van de Witte Adelaars, die meedogen loze slachtingen aanrichtten in Bosnische dorpen en steden, waaronder Brcko. Seselj is er trots op de lijst van 'werkelijke Servische patriotten' aan te Van onze Haagse redactie Den Haag - De gemeenten worden gedwongen om binnen een jaar voor 30.000 vluchtelingen goedkope huurwoningen ter beschikking te stellen. Per gemeente wordt het aantal wonin gen voorgeschreven dat voor vluchtelin gen beschikbaar moet komen. Bi] on willige gemeenten zal staatssecretaris Heerma (VROM) ingrijpen en zelf wo ningen aanwijzen die voor vluchtelin gen. Minister D'Ancona (WVC) heeft giste ren in de Tweede Kamer bekend ge maakt dat alle gemeenten hiervan maandag schriftelijk op de hoogte ge steld zullen worden. Al begin maart hadden enkele ministers samen met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) hierover in grote lijnen overeen stemming bereikt. De circulaire aan de gemeenten is de uitwerking van dat akkoord. Er zitten vele duizenden erkende vluch telingen in speciale centra of opvang huizen. Die voorzieningen zijn echter niet bedoeld voor vluchtelingen maar voor de asielzoekers die graag erkend willen worden als vluchteling. De centra zitten zo vol dat er zelfs geen plaats meer is voor asielzoekers. Om aan deze situatie een einde te maken zijn er binnen een jaar huizen nodig voor 30.000 vluchtelingen. Een groot deel van die vluchtelingen zijn mensen uit het voormalige Joegoslavië. De regering komt de gemeenten met allerlei maatregelen tegemoet om meer vluchtelingen aan goedkope woonruim te te helpen. Zo mogen de gemeenten dit jaar al 7500 woningwetwoningen bouwen die eigenlijk gepland waren voor 1994. In die woningen gaan geen vluchtelingen wonen. De vervroegde bouw van deze woningen moet er echter wel voor zorgen dat de wachtlijsten voor Nederlandse woningzoekenden niet langer worden vanwege de vluchte lingen. Ook hebben de gemeenten 40 miljoen gulden extra gekregen voor bij zondere bijstand aan vluchtelingen in hun gemeenten. Welke gemeenten hoeveel woningen moeten leveren, wilde D'Ancona giste ren nog niet zeggen. Wel maakte zij duidelijk dat gemeenten die al veel gedaan hebben aan het huisvesten van vluchtelingen minder zwaar belast wor den dan gemeenten die tot nu toe wei nig hebben gedaan op dat gebied. Tot nu toe gebeurde het beschikbaar stellen van woningen voor vluchtelin gen op vrijwillige basis. Van onze Haagse redactie Amsterdam - Als de gemeenten niet voor maandag 10 mei toezeggen hun ambtenaren dit jaar dezelfde loons verhoging te geven als de werknemers in het particuliere bedrijfsleven, komen er acties in de gemeenten. De ambtenarenbonden hebben dat gisteren besloten nadat ze op negen plaatsen in het land hun achterban hadden geraadpleegd. De bonden willen de acties zono dig enkele maanden volhouden. De gemiddelde loonsverhoging in de marktsector bedraagt voor dit jaar bijna 2,5 procent. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft na zes ge spreksronden over de eerste cao voor gemeente-ambtenaren met toe willen zeggen de lonen dit jaar te verhogen. Ook houden de gemeenten nog vast aan een aan tal verslechteringen van de be staande arbeidsvoorwaarden. Dit jaar wordt voor het eerst (ADVERTENTIE) /'Ith Dè Veranda met Elektrisch Schuifdak Bezoek a.s. zaterdag onze showroom. Wij zijn open van 10.00 tot 16.00 uur. Profiteer van onze speciale voor waarden en het exclusieve Zonneranda leaseplan en wordt eigenaar van een Zonneranda. Showroom: Rest. de Nieuwe Watertoren Nassaulaan 33 Steenbergen Dè Veranda met Elektrisch Schuifdak Voor meer informatie bel: 01181-1601 GESCHIEDKUNDIGEN HOUDEN van lustra, jubilea en herdenkin gen. De geschiedenis zelf niet. Zo leek het tot nu toe althans, Minister Ritzen en staatssecretaris Ter Veld hebben daarin verandering weten te brengen. Precies 25 jaar na mei 1968 is de hele jeugd weer in beweging. Jonge socialisten op de barricade, FNV en CNV-jongeren boos en zelfs de CDA-jeugd mort. Premier Lubbers is nauwelijks onder de indruk. Jongeren moeten aanpakken. In de verzorging en in de plantsoenen is genoeg voor ze te doen. Via Jeugd-Werk-Garantie-plannen kunnen ze daar terecht. Een uitkering is dus niet meer nodig. En voor boosheid is er zodoende geen enkele reden. Maar als via de JWG werkzoekende jongeren die nog niets gevonden hebben zo makkelijk aan baantjes geholpen kunnen worden, waarom zitten er dan nu zo'n 16.000 jeugdigen onder de 21 in de bijstand? Het meest voor de hand liggende antwoord is dat de Jeugd- Werk-Garantie-regeling zoals die nu bestaat niet voorziet in banen in het bedrijfsleven. Maar als die er wel komen, bestaat er een grote kans dat gewone sollicitanten achter het net zullen vissen. Waarom zou een op winst gerichte werkgever een dure kracht aantrekken als hij met steun van de overheid een gelijkwaardige goedkopere werknemer kan huren? Een andere reden is dat zorginstellingen en dergelijke gewoon geen budget hebben om extra personeel in dienst te nemen. Ook JWG-ers hebben daarom nu geen kans daar aan de slag te komen. In de komende jaren zal het er bij ongewijzigd beleid in deze sector zeker niet beter op worden. Bezuinigingen troef en dus minder vacatures. Tenslotte blijken opleiding en vraag niet op elkaar aan te sluiten. Een werkzoekende met een technische achtergrond is niet zo maar geschikt voor de verzorging. En jongeren met een niet afgemaakte schoolopleiding zijn voor een betrekking op iets hoger dan ongeschoold niveau helemaal niet inzetbaar. De jeugd heeft dus gelijk als ze boos is, maar niet omdat ze uit de bijstand moet. Werk gaat immers boven uitkering. Wel omdat de regering de ene regeling opheft, maar voor de verbetering van het alternatief nog geen vinger uitgestoken heeft. afzonderlijk onderhandeld over de arbeidsvoorwaarden van de 125.000 ambtenaren bij de 647 Nederlandse gemeenten. Tot nu toe werd het arbeidsvoorwaar denoverleg voor alle ambtenaren gevoerd door de minister van binnenlandse zaken. Volgens de gemeenten is voor hun ambtenaren de nullijn het enig haalbare, tenzij de bonden akkoord gaan met bezuinigingen op bestaande regelingen. Ze den ken er daarbij aan bijvoorbeeld brandweerlieden niet langer met functioneel leeftijdsverlof (ver vroegd pensioen) te laten gaan, maar ze elders bij de gemeente in te zetten. Verder willen de gemeentelijke werkgevers onder meer bezuinigingen doorvoeren op het wachtgeld en op de uitke ring bij ziekte. Lantaarnpalen De bonden ontkennen dat de gemeenten geen loonsverhoging kunnen betalen. „Bij gemeenten is het motto nog steeds: eerst lantarenpalen en dan pas perso neel", zegt bestuurder G. van Huygevoort van de AbvaKabo. Zijn bond heeft uitgerekend dat de gemeenten dit jaar over 2,5 procent meer geld beschikken dan vorig jaar. „De afgelopen vijf jaar is bijna tien procent van het personeel bij de gemeenten verdwenen. Maar het takenpak-' ket is niet evenredig afgenomen. Dat betekent dat er veel harder wordt gewerkt bij de gemeenten. En dat mag best worden be loond." Bestuurder K. Hoeksma van de CNV-bond CFO riep de gemeen te-ambtenaren op te informeren naar het standpunt van hun ei gen burgemeester en wethou ders. „Diverse burgemeesters en wethouders hebben laten weten het werkgeversbod slecht te vin den," aldus Hoeksma. De bonden denken aan acties in de vorm van estafettestakingen. Daarbij komen niet alleen secto ren als stadsvervoer en reini gingsdienst in actie, maar zullen ook de binnendiensten hun aan deel moeten leveren, aldus de bonden. De laatste massale ac ties van ambtenaren zijn bijna tien jaar geleden gehouden, in de herfst van 1983. Toen kwam het overheidspersoneel in verzet te gen de korting op hun lonen met drie procent, waartoe het eerste kabinet-Lubbers had besloten. Den Haag (anp) - De PTT gaat vanaf mei een grootscheepse ac tie voeren om eigenaren van af wijkende brievenbussen te be wegen tot aanpassingen. Als er na maanden nog geen verbete ring is, zal de post als onbestel baar worden teruggezonden. Nederland telt zes miljoen brie venbussen aan of bij woningen. Een miljoen of wel zo'n 15 pro cent voldoet niet aan de wettelij ke normen. Dat betekent meer werk voor de postbestellers en PTT Post stelt dat dit zo'n drie miljoen gulden per jaar kost aan extra werk. De Postwet bepaalt dat brieven bussen aan bepaalde afmetingen moeten voldoen, zich op minder dan tien meter van de openbare weg moeten bevinden en aange bracht moeten zijn op een hoog te tussen 60 en 180 centimeter. De PTT tekent daarbij aan dat de ideale hoogte 110 centimeter is. PTT Post vraagt de eigenaren in mei van de afwijkende brieven bussen deze aan te passen. De politie van Leeuwarden heeft gisteren voor het gerechtsge bouw negen neo-nazi's aangehouden. Zij waren naar Leeuwar den gekomen om hun sympathie te betuigen voor de 21-jarige neo-nazi C.G. die terecht staat voor een poging tot doodslag. De politie greep in toen honderden betogers tegen fascisme de neo-nazi's te lijf wilde gaan. De arrestanten droegen hakenkrui zen op hun kleding en waren gewapend met steekwapens, breekijzers en ijzeren staven. G. heeft op 23 januari in Bolsward een cafébezoeker neergeschoten die opmerkingen maakte over zijn racistische uitspraken. G. is lid van de verboden neo-nazi- organisatie ANS. foto aimp Van onze Haagse redactie Den Haag - Beroepsmilitairen die weigeren deel te nemen aan VN-taken moeten ontslag nemen. Dit heeft de bevelhebber der Landstrijdkrachten, luitenant-generaal H. Couzy in een brief aan het personeel laten weten. Couzy gaat er vanuit dat elke militair geschikt en bereid is de opgedragen taken van de land macht uit te voeren. Hij accep teert niet langer dat militairen, die niet voor uitzending in aan merking willen komen, dat pas vlak voor een uitzending zeggen. Couzy is niet van plan een mili tair die voor uitzending is aan gewezen en weigert te gaan, te dwingen. De man of vrouw zal in het algemeen worden geschorst en huiswaarts gezonden. De mi litair moet wel rekening houden met strafrechtelijke vervolging. Iedereen die van tevoren zegt niet aan VN-taken deel te nemen en om ontslag verzoekt, zal door Defensie geholpen worden bij het zoeken naar een nieuwe baan in de burgermaatschappij. Den Haag (anp) - De overwe gend vriendelijke protesten van studenten en jongeren te gen de kabinetsplannen over onder meer de bijstand en de basisbeurs hebben tot dusver nauwelijks tot concrete resu- laten geleid. Minister Ritzen van onderwijs en staatsecretaris Ter Veld van so ciale zaken lijken vooralsnog op geen enkele punt bereid water bij de wijn te doen. Diverse universiteiten zijn giste ren kortstondig bezet geweest. De Haagse politie is ongelukkig met de demonstratie van studen ten en jongeren op 8 mei. Op dezelfde dag betogen in de stad mensen uit Azerbajdjzan. Twee grote demonstraties op één dag vergt een grote inspanning van het korps, aldus een woordvoer der van de politie. Over de kwestie moet nog wor den overlegd met burgemeester Havermans. Rosenmöller en Sipkes vormen duo, Brouwer zoekt nog partner Van onze Haagse redactie Den Haag - Zes kandidaten, van wie drie uit de huidige fractie, zijn in de race voor het leiderschap van Groen Links. Gisteren maakten de Kamerleden Paul Rosenmöller en Leonie Sipkes be kend dat zij zich als duo in de strijd om de opvolging van Ria Beckers mengen. Ook het Kamerlid Ina Brouwer is als kandi daat naar voren geschoven. Zij weet echter nog niet of zij de door het Vrouwenoverleg van Groen Links gestelde kandidatuur zal aanvaarden. Dat hangt mede af van de vraag of Brouwer erin slaagt met iemand 'die wat verder weg zit van Den Haag' afspraken te maken over een duo-baan. Brouwer: „Bijna elke dag meldt zich wel een duo-partner op mijn telefoonbeantwoorder. Maar je trouwt na tuurlijk niet met iedereen; minimaal moet er sprake zijn van een vertrouwensbasis. Een maal ben ik met iemand tot een bijna-ak- koord gekomen. De gesprekken gaan door." Het duo Rosenmöller/Sipkes bmdt in elk geval de strijd aan met drie eenlingen, die zichzelf kandidaat gesteld hebben: de oud voorzitter van de PPR en thans lid van de Eerste Kamer, Wim de Boer; de voorzitter van de Rotterdamse raadsfractie Herman Meijer en de voorzitter van de Groningse raadsfractie, Ineke van Gent. Verrassend is de kandidatuur van Paul Ro senmöller. In oktober nog liet hij weten niet beschikbaar te zijn. Hij vond het onverant woord een leidinggevende functie te combi neren met de zorg voor zijn kinderen. Maar nu hij samen met Sipkes door vijftien leden die 'een afspiegeling vormen van Groen Links' gevraagd is, heeft Rosenmöller 'het vertrouwen gekregen dat het kan op een manier die ik verantwoord vind.' In het duo zal Rosenmöller overigens de eerste zijn, dat wil zeggen nummer één op de kandidatenlijst en toekomstig fractievoorzit ter. Sipkes: „Onze interesses sluiten naad loos op elkaar aan. Die van Paul liggen in de sociaal-economische en financiële sector, die van mij in de sector buitenland en defensie." Rosenmöller: „We kunnen persoonlijk en politiek prima met elkaar door één deur." Desgevraagd gaf Rosenmöller aan dat dat met Ina Brouwer niet het geval is. „Wij hebben nooit de behoefte gehad om over een duo te spreken. Ik denk dat het met Ina niet zo klikt als met Leonie. In een duobaan moet je op elkaar blind kunnen varen." Brouwer zegt het 'jammer' te vinden dat Rosenmöller zich zo heeft uitgelaten. „Al vorige zomer heb ik met Paul over een mogelijk duo gesproken. Hij zag daar toen niets in, wilde in geen enkel model kandi daat zijn. Ik heb hem op z'n woord genomen en ben er daarom niet meer op teruggeko men. Het is ook voor mij een verrassing dat hij nu met Leonie wel een duo vormt.' Wim de Boer ziet in de kandidatuur van Rosenmöller/Sipkes geen aanleiding zich uit de race terug te trekken. „Het is aardig dat er nu voldoende aanbod is, zodat de partij wat te kiezen heeft." Op de vraag waarom hij in het duo de nummer één wordt en niet Sipkes, noemde Rosenmöller twee argumenten: „Ik ben jon ger (bijna 37, Sipkes 44, red.) en kom niet uit een van de partijen waaruit Groen Links is ontstaan." Sipkes was actief in de PSP. Gisteren stelde een groepering binnen Groen Links die zich 'De Linkerwang' noemt, Ina Brouwer en de voorzitter van deze kritische groep, de predikant Harrewijn, als duo kan didaat. Brouwer liet echter weten niet op die kandidatuur te zullen ingaan. Nog tot morgen kunnen kandidaten gesteld worden. Volgens Brouwer is het niet nodig dat ook haar eventuele duo-partner dan is aangemeld: „Het gaat om de nummer één." Uiterlijk op 1 juni moeten door anderen gestelde kandidaten laten weten of zij zich aan het referendum dat in de partij wordt gehouden, willen onderwerpen. In oktober bepalen de leden van Groen Links bij schriftelijke stemming wie (welk duo) de lijst zal trekken. Haalt geen enkele kandidaat of duo meer dan vijftig procent van de stemmen dan beslist het ledencongres een maand later. V <V V5 Vroeger kon je het nog zo makkelijk zeggen, maar tegenwoordig hoor je de uitdrukking nog amper: Komt in de bus. Als het aan de PTT ligt komt er straks helemaal niéts meer in de bus bij mensen die een afwijkend exemplaar hebben. De Posterijen, die zoveel klantvriendelijker heten te zijn geworden, gaan de aanval openen op de miljoen brievenbussen in ons land die niet aan de wensen van de PTT voldoen. Wie niet aan de PTT-maten voldoet, krijgt straks geen post meer. Die geprivatiseerde PTT begint steeds meer praatjes te krijgen. Afwijkende wenskaarten mogen ook al niet meer en kinderzegels zijn te min. Straks willen ze waarschijnlijk ook nog weten wat voor soort post je verzendt. Een miljoen afwijkende bussen op een totaal van zes miljoen is nogal wat. Een aantal daarvan zal in de ogen van de PTT wel te post-modernistisch zijn en andere .zullen wel te hoog ofte laag zitten, maar moet daar nu echt zo moeilijk over gedaan worden? Dit land hangt toch al van de oppervlakkigheid en gelijkvormigheid aan elkaar en het zou juist gestimu leerd moeten worden dat mensen iets van hun per soonlijkheid durven uit te drukken in een afwijkende brievenbus. Een miljoen bussen maal pakweg 2,4 gezinsfactor, dat zijn toch bijna 2,5 miljoen Nederlanders die durven afwijkend zijn. Zo'n grote minderheid straffen voor het tonen van een beetje oorspronkelijkheid, dat is toch kinderachtig? MERIJN Wao-reparatie voor grafici Utrecht - Na een nacht lang onderhandelen hebben de grafische bonden van FNV en CNV donderdagochtend een voorlopig akkoord over een nieuwe cao gesloten met het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO). Het contract voorziet in collectieve regeling waardoor de grafici de verslech teringen in de wao krijgen aangevuld tot het oude niveau, 70 procent van het laatstverdiende loon bij arbeidsongeschiktheid. De aanvullende verzekering komt geheel voor rekening van werknemers. Die betalen daar in het uiterste geval 2 procent van hun bruto loon voor. De lonen van de grafici stijgen dit jaar met 1,75 procent per 1 februari en 0,5 procent per 1 oktober van dit jaar. Voorts blijven de bestaande bovenwettelijke uitkeringen voor de eerste drie jaren ziektewet en wao onverkort intact. Die liggen op 100 procent van het laatstverdiende loon, '10.000 Boeren betalen schap niet' Steenbergen - Zo'n vijfduizend boeren uit West-Brabant en Zeeland hebben tot nu toe uit protest geweigerd de jaarlijkse contributie van het Landbouwschap te betalen. Dit zegt akker bouwer M. Hage uit Steenbergen van het actiecomité van protesterende boeren. Over het hele land zouden tienduizend boeren hun lidmaatschap niet hebben betaald. In februari riep het comité alle akkerbouwers, veeboeren en fruittelers op om de acceptgiro voor de contributie terug te sturen. De boeren vinden dat de overkoepelende organisatie hun belangen niet voldoende behartigt en eisen dat het schap die taak neerlegt. Volgens een woordvoerder van het schap hebben tot nu toe echter slechts 450 boeren, de meesten afkomstig uit Brabant uit Zeeland, nog niet betaald. Het actiecomité meent dat het Landbouwschap achter is met de administratie. Cel voor hoofdverdachte vleesfraudezaak Zutphen - De rechtbank in Zutphen heeft gisteren de hoofdver dachte in de zogeheten EG-vleesfraudezaak, de 45-jarige W.L. een gevangenisstraf opgelegd van zes jaar en de maximale boete van honderdduizend gulden. Tegen hem was zeven jaar en honderdduizend gulden boete geëist. Vijf andere verdachten kregen gevangenisstraffen variërend van één tot 3,5 jaar. Een verdachte moet tevenS een boete van honderdduizend gulden betalen. De fraude had plaats in 1990 en 1991. Daarbij werd goedkoop vee of vlees ingekocht in het voormalige Oostblok. Het vee en vlees gingen echter niet naar Noord-Afrika zoals op de papieren was vermeld. Ze gingen naar afnemers in de EG. Daarnaast werd het vee voorzien van andere oormerken en papieren om zo als duur EG-vlees te worden verkocht binnen de Gemeenschap. Onlangs zijn op diverse Westbrabantse veebedrijven invallen gedaan in verband met een soortgelijke zaak. 'Recreatie in buitenlucht bedreigd' Den Haag - De mogelijkheden om in de buitenlucht te fietsen, wandelen of op andere wijze te recreëren nemen in Nederland in schrikbarend snel tempo af. Tot die conclusie komen de ANWB, de recreatie-ondernemers en 15 andere organisaties. Ze hebben de Tweede Kamer per brief gevraagd de beperking van de openbare ruimte te stoppen. De organisaties wijzen er op dat Nederland het minst toeganke lijke landelijk gebied van Europa heeft. De vrije toegang neemt elk jaar verder af als gevolg van woningbouw, ruilverkaveling en de aanleg van wegen, spoorlijnen en industrieterreinen. Bovendien worden natuurgebieden steeds vaker gesloten voor het publiek. Zo verdwenen tussen 1972 en 1986 in Nederland 7.500 kilometer onverharde paden, waar voorheen gewandeld, gefietst en paardgereden kon worden. Bos der Onverzettelijken Almere - Twee oud verzetstrijders kijken toe hoe een school meisje bloemen plaatst bij een herin neringspaddestoel in het Bos der Onverzet telijken in Almere. Dit bos is gisteren door prins Bernhard geopend. Het Bos der Onverzettelijken is een initiatief van de Stichting Samenwer kend Verzet 1940-1945 en telt 2.142 bomen. Het aantal bomen komt overeen met het aan tal verzetsmensen dat in de Tweede Wereld oorlog werd gefusil leerd. Eén boom staat er voor de onbekende gefusilleerden en vijf bomen voor de vijf bezettingsjaren. Met de opening van het bos werd tevens de april-meistaking herdacht die vijftig jaar geleden plaatsvond.

de Stem | 1993 | | pagina 3