Ac Wisseling van de wacht in Nederlands deel Europarlement DEST Belgisch leger start 'De wereld zit niet te wachten op een nieuw Neurenberg' uitverkoop voertuigen, kleding en 'brol' Actie Naar ee •Ambtei Oud worden DE STEM ACHTERGROND DE STEM Bij verjaardagen en jubilea zingen wij al tijd: lang zal hij/zij leven. En bij het schudden van de hand wensen we de jarige of jubilaris nog vele jaren toe. We koesteren oud worden als ideaal. Is dat echt? Houden we niet veeleer de schone schijn op? Want kun je in onze huidige maatschappij maar beter niet oud worden? Immers, oude mensen tellen in werkelijk heid toch eigenlijk niet erg meer mee? Zulke gedachten komen on willekeurig in je op bij de eerste aanblik van de brochu re "Zinvol en menswaardig oud worden'. Alleen de titel al geeft je het onmiskenbare gevoel, dat oud worden in de praktijk veelal zinloos en mensonwaadig is geworden. Trouwens, het feit op zichzelf dat er zo'n geschrift ver schijnt, geeft al te denken. De brochure komt uit de ko ker van de Unie KBO (Katholieke Bonden van Ouderen). Zij is met 225.000 leden de grootste ouderenor- ganisatie in Nederland. Dat betekent in dit verband een groot reservoir aan praktijk ervaring. De Unie heeft de brochure overigens geschre ven op verzoek van de Neder landse bisschoppen, ten be hoeve van de Week voor het Leven van 9 tot 16 mei. In verschillende landen van Europa houdt de katholieke kerk sinds enkele jaren een Week voor het Leven. Niet toevallig is dit jaar gekozen voor het thema 'oud worden'. Dit jaar is immers ook uitge roepen tot "Europees jaar voor de ouderen'. Onze tijd kijkt heel eenzijdig naar bejaarden, constateert de brochure. „In onze cultuur is de norm, dat men jong, snel, vitaal of mooi moet zijn om gewaardeerd te worden. Mensen worden bewust of on bewust beoordeeld volgens deze normen. Dit heeft een dwang op de samenleving ge legd, die haar invloed heeft op allen die niet aan dit veel eisend ideaal kunnen vol doen. Het heeft ook een dwang gezet op hen die gedu rende een periode hieraan wel kunnen voldoen." Dat is raak gezegd. Kunnen we daarom niet met elkaar afspreken dat we feitelijk idi oot bezig zijn in onze maat schappij. En dat we met on middellijke ingang in onze koppen prenten dat het met deze idioterie afgelopen moet zijn. Ouderdom behoort de bekroning te zijn van elk mensenleven. En die bekro ning behoort ten volle beleefd en geleefd te kunnen worden. Elke belemmering die de maatschappij hiervoor op werpt, is uit den boze. Onze samenleving probeert zijn bejaarden goed te verzor gen. Althans materieel. Al hoewel dat al weer een stuk minder wordt, want ook zij moeten van regeringswege veel inleveren. Maar we heb ben voorzieningen in het le- ven geroepen als bejaardente huizen en verzorgingshuizen. In het verleden is al vaak genoeg opgemerkt dat deze voorzieningen minder weg hebben van een goede oude dag bezorgen en meer van oude mensen wegstoppen. Dit gegeven gaat nog steeds op als je met de Unie KBO moet constateren dat de gees telijke verzorging in verzor gingshuizen nog altijd geen integraal deel uitmaakt van het totale zorgpakket. Bij de aanbieding van 'Zinvol en menswaardig oud worden' aan minister Hirsch Ballin op 4 mei zal Unie-voorzitter me vr. H. van Son-van Beek dit manco sterk benadrukken. En een manco is het. Juist oude mensen hebben groot belang bij geestelijke verzor ging. Ze hebben er ook duide lijk behoefte aan. Veel meer dan de lieden van middelbare leeftijd, die het in onze maat schappij voor het zeggen heb ben, blijkbaar beseffen of wil len toegeven. Zoals ze het blijkbaar ook veel moeite kost te erkennen dat voor veel oude mensen zulk een geestelijke verzor ging een religieuze en pasto rale zorg moet zijn. Kan de politiek het daarom soms niet door de keel krijgen? De studenten van nu hebben aardig in de gaten dat revolutie nergens toe leidt. Veel van de actieleiders die precies 25 jaar geleden bij de studentenopstanden de anarchie predikten, hebben zich immers bekeerd. Ze hebben respectabele banen en hebben het hippiepak omgeruild voor een snel kostuum. Die kledingmetamorfose hoeft de huidige studentenjeugd niet te ondergaan. De meesten zijn al vertrouwd met het nette pak. Ze zijn pragmatisch, laten zich leiden door een volgeboekte zaken-agenda en zijn derhalve niet meer te porren voor harde acties. Een zandhoop voor de voordeur van onderwijs minister Ritzen? Prima, maar na een halfuur discussiëren mag de minister zijn huis weer in en wordt het obstakel door de keurige jongelui zelf opgeruimd. Dan is het weer tijd voor dingen die lonender zijn dan actievoeren. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur S 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. VRIJDAG 30 APRIL 1993 Het begint knap onrustig te worden in de gelederen van de Nederlandse Europarlementariërs. Volgend jaar worden de verkiezingen voor het 518 leden tellend Europese Parlement gehouden. Binnen het Nederlandse kamp - met name onder CDA'ers en PvdA'ers - zullen ongetwijfeld grote veranderingen optreden. Door Jo Wijnen DE SPANNING onder de Nederlandse Europarlementariërs is vooral zo groot omdat er nogal wat verschuivingen te verwachten zijn in zowel de gelederen van het CDA als van de PvdA. Op dit ogenblik beschikt ons land over 25 parlementariërs. Omdat - door de Duitse eenwording - het EP moet wor den uitgebreid, krijgt ons land er straks zes zetels bij. Zou dat niet het geval zijn, dan zou de slachting die nu al wordt verwacht, nog groter zijn. Aan de politieke thuisfronten in de Europese hoofdsteden wordt overigens nogal verschillend gedacht over de werkelijke waarde van het EP-lid- maatschap. De personele strategen van de politie ke partijen zien Straatsburg soms als een wachtkamer voor uit de boot ge vallen politici, als dumpplaats voor weggestemde of niet meer aanvaardba re partij-grootheden, als rustoord voor moegestreden bewindslieden en als op stap voor aanstormend talent. Dat verklaart waarom zulke uiteenlo pende lieden als Leo Tindemans (oud premier van België), Willy de Clercq (oud-minister van België en oud-lid Dankert: al bekend in Straatsburg. van de Europese Commissie) en Franse staatslieden als Valery Giscard d'Estaing en Claude Cheysson zich in Straatsburg ophouden. Hedy d'Ancona en en Hanja Maij-Weggen hebben er zich destijds opgemaakt voor de hoge re politiek. Anderen zijn er volstrekt in de vergetelheid geraakt. Zoals de zaken er nu bijliggen zijn er - althans voor wat het Nederlands con tingent betreft - veranderingen op til. De man die al vijftien jaar als peetva der van de chisten-democratische Eu- ropolitiek mag worden aangemerkt, Jean Penders, gaat afhaken. Zijn eerste alternatief, het staatssecretarisschap van defensie, is hem inmiddels ont- Penders: weg uit Europarle ment. gaan, maar Penders heeft nog enkele ijzers in het vuur bij de Europese Commissie. Penders zal als 'delegatieleider' wel licht worden opgevolgd door Hanja Maij-Weggen, die aldus 'terug bij af is en Straatsburg als een soort politieke troostprijs krijgt toegestopt voor de vele Haagse burenruzies die ze heeft veroorzaakt. CDA-partijvoorzitter Wim van Velzen heeft intussen ook te verstaan gegeven dat hij zijn politiek Waterloo in Straatsburg wenst te vinden, een aan bod dat het partijbureau in dank lijkt te aanvaarden. Mogelijk wordt er zelfs een plekje ingeruimd voor René van Maij: terug op haar oude stek? foto's de stem/johan van gurp der Linden, die destijds nog aan de Brusselse Eurocratie is ontstegen en die intussen meer politieke sollicitatie brieven heeft verzonden dan goed is voor zijn toch al enigszins geknakte reputatie. In de socialistische delegatie is echt sprake van geween en geknarsetand. Verwacht wordt dat de kiezers niet meer bereid zijn acht Nederlandse Pv dA'ers naar Straatsburg af te vaardi gen. Dat betekent dat het mes moet worden gezet in het huidige gezel schap. Om het nog erger te maken wil de PvdA enkele 'gewaardeerde' politi ci, onder wie twee leden van het huidi ge kabinet, in de Straatsburgse luwtes plaatsen. Daar is allereerst Hedy d'An cona. Haar carrière vertoont als gevolg van deze overplaatsing een frappante gelijkenis met die van Maij-Weggen. Beide dames werden in het EP tot het ministerschap geroepen en beide da mes keren als hoofd van hun respectie velijke delegaties naar Straatsburg te rug. Ook de altijddurende Europeaan, de huidige staatssecretaris Piet Dankert, zou zich het liefst opnieuw naar Straatsburg begeven waar hij ooit als EP-voorzitter glorieerde. Onder die omstandigheden zouden zich slechts twee leden van de huidige PvdA-dele- gatie kunnen handhaven: Alman Met ten (vasthoudend, precies, kundig, ij verig maar weinig charismatisch) en de niet met zijn christen-democratische naamgenoot te verwarren Wim van Velzen (toegewijd, niet te versagen en kleurloos). Dan is er nog de veteraan Eisso Wol- tjer, de rusteloze landbouwexpert die de PVdA-delegatie de afgelopen jaren heeft aangevoerd. Hij zou zijn plaats aan de top van de Nederlandse delega tie moeten afstaan aan Hedy d'Anco na, hetgeen voor de in Limburg woon achtige politicus een bittere en, strikt genomen, onverdiende pil is. Woltjers repectabele afkeer van op goedkope trucs berustende populariteit, lijkt zich dan ook definitief tegen hem te keren. Als de betrokken politieke partijen volgens bovenvermoed maar nog niet bevestigd plan werken, is sprake van een opmerkelijke opmars van de vrouw in de Nederlandse Euro-gelederen, van een even opmerkelijke come-back van een aantal oude Euro-rotten en van het voortijdig sneven van een hoeveelheid niet onverdienstelijk politiek talent. GESCHIEDKUNDIC gen. De geschiede! Minister Ritzen e verandering weter hele jeugd weer irl FNV en CNV-jonge| Premier Lubbers it aanpakken. In de ze te doen. Via - terecht. Een uitker er zodoende geen Maar als via de gevonden hebber) worden, waarom 21 in de bijstand? Het meest voor Werk-Garantie-recI banen in het bedr een grote kans d vissen. Waarom z kracht aantrekker gelijkwaardige go Een andere reder geen budget hebb' JWG-ers hebben komen. In de kon deze sector zeker dus minder vacati Tenslotte blijken Een werkzoekenc maar geschikt v< afgemaakte schc hoger dan ongeso De jeugd heeft di bijstand moet. W regering de ene het alternatief no De Belgische krijgsmacht start vandaag met een uitverkoop van materieel. Als gevolg van de bezuinigingen en de afschaffing van de dienstplicht begin '94, worden alvast grote partijen overbodige kleding, schoeisel, jeeps, vrachtwagens, maar ook wapensystemen te koop aangeboden. Door onze correspondent Bert Schampers DE UITVERKOOP bij het Bel gische leger is op zich niet zo bijzonder. Ook de koninklijke landmacht in Nederland ver koopt wel eens wat. Maar in het Belgische geval gaat het om aanzienlijke hoeveelheden, bijna te vergelijken met de uit verkoop bij het Oostduitse volksleger, enkele jaren gele den. De afgelopen maand hebben be langstellenden in verschillende Belgische kazernes de koop waar kunnen keuren en bewon deren. De eerste openbare vei ling vandaag in Brussel betreft vooral afgedankte voertuigen, schroot en kleding. Het betere spul komt later aan de beurt. Een warme lentedag in het Westvlaamse leper. Hier in de EM Le Mahieu-kazerne ligt een deel van de te verkopen leger- spullen uitgestald voor de lief hebbers. Wat te denken van 2.700 kg US legerhelmen, me taalachtig, of 4.000 kg gasmas kerfilters, 830 kg inox bestek ken en 2.000 kg lederen schoe nen. Wie koopt nu die rommel, vra gen we een behulpzame onder officier. „Ach, ik weet niet", zegt hij schouderophalend. „Het is voor de negerkes, zeker." Inmiddels is de commandant C. pubar opgetrommeld, lid van de 'verkoopsectie' van de Alge mene Dienst Aankopen van het Belgisch leger. Hem is verteld dat er belangstellende opkopers staan te wachten. Als duidelijk wordt dat hij te doen heeft met journalisten, fleurt de officier op. „Het is curieus", vertelt de comman dant Dubar. „Er is zoveel be langstelling voor de uitverkoop. We hadden hier vorige week nog de Japanse televisie. En voila, nu de Nederlandse pers." Dubar vertelt wel jaloers te zijn op zijn collega's van de Neder landse krijgsmacht. „Die maken DE STEM Van onze Haagse redat Den Haag - De gen gedwongen om binn- 30.000 vluchtelinJ huurwoningen ter I stellen. Per gemeente wordt tl gen voorgeschreven dM gen beschikbaar moei willige gemeenten zsl Heerma (VROM) ingrl ningen aanwijzen die! Van onze Haagse red Amsterdam - Als mei toezeggen hu verhoging te gevet bedrijfsleven, koir De ambtenarenbond dat gisteren besloten negen plaatsen in he achterban hadden ge: De bonden willen de I dig enkele maanden v De gemiddelde loor in de marktsector beu dit jaar bijna 2,5 d Vereniging van Nede meenten (VNG) heef' spreksronden over d' voor gemeente-am' 1 toe willen zeggen jaar te verhogen. Oo gemeenten nog vast tal verslechteringen staande arbeidsvoor Dit jaar wordt (ADVERTEL In mei zou een internationaal tribunaal zich moeten buigen over de oorlogsmisdaden in het voormalig Joegoslavië. Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft echter de grootste moeite om deze speciale rechtszitting op gang te krijgen. Zit de wereld wel te wachten op een nieuw Neurenberg? Door Thieu Vaessen (anp) „ZE ZULLEN me nooit krij gen", zo verzekerde Vojislav Se- selj in reactie op het bericht twee maanden geleden dat de Veiligheidsraad een tribunaal wil instellen voor oorlogsmisda digers in het voormalige Joego slavië. De nummer één op het Amerikaanse lijstje van Joego slavische oorlogsmisdadigers kon wel eens gelijk krijgen. Oprichting van het tribunaal stuit op zoveel juridische en praktische problemen dat Bou tros Boutros Ghali niet in staat bleek binnen de gestelde ter mijn van zestig dagen met een voorstel te komen. De secretaris-generaal van de VN liet de Veiligheidsraad we ten dat hij twee weken extra nodig heeft om te bedenken hoe hij de rechtbank vorm wil ge ven. Deskundigen twijfelen er aan of de Egyptenaar de nieuwe door hemzelf gestelde deadline van 6 mei zal halen. Boutros Ghali staat voor een zware opgave. Terwijl de Ser viërs de Verenigde Naties nu al partijdigheid verwijten, moet de secretaris-generaal aangeven hoe de rechters van het tribu naal worden gekozen, waar het hof zitting houdt, welke wetten worden toegepast, welke straf- Een uitgeputte vluchtelinge in Zagreb, een van de vele slachtoffers van oorlogsmisdaden. foto epa maat wordt gehanteerd en waar veroordeelden hun celstraffen uitzitten. De rol van openbare aanklager kan bepalend zijn voor de vraag in hoeverre naast Serviërs ook Kroaten en Mos lims worden aangeklaagd. „Als Boutros Ghali voor 6 mei met een haalbaar plan komt, dan heeft hij een huzarenstukje geleverd", meent P. de Waart, hoogleraar Volkenrecht aan de Vrije Universiteit in Amster dam. „Het zou een klein wonder zijn als hij in ruim twee maan den vraagstukken weet op te lossen waar de wereld al meer dan vijftig jaar mee bezig is." Resolutie 808 bepaalt dat een nieuw internationaal tribunaal alle personen gaat berechten die na 1991 verantwoordelijk zijn voor schendingen van het inter nationale humanitaire recht in het voormalige Joegoslavië. Het feit dat de opdracht beperkt is tot ex-Joegoslavië na 1991, be tekende dat de Verenigde Na ties direct aan het werk konden. Een VN-commissie onder lei ding van de Nederlandse hoog leraar Frits Kalshoven heeft al belastend materiaal verzameld voor meer dan duizend ver meende oorlogsmisdaden. Ze onderzoekt onder meer de ge beurtenissen in Vukovar, het stadje in Oost-Kroatië dat in november 1991 na bloedige ge vechten in handen viel van Ser viërs en waar tientallen burgers spoorloos zijn verdwenen. Maar ze waagt zich ook op de nieuwe slagvelden in Bosnië- Hercegovina. Zo bezocht een af vaardiging vorige week Vitez en omgeving in het midden van Bosnië, waar Kroaten zich on langs schuldig maakten aan bloedbaden onder Moslim-ge- zinnen. De beperkte opdracht in de re solutie betekent dat oorlogsmis dadigers buiten Joegoslavië vrijuit gaan. De Veiligheidsraad koos voor een derde ad hoe tribunaal voor oorlogsmisda den, na de twee voorgangers in Neurenberg en Tokyo waarmee de geallieerden de Tweede We reldoorlog afsloten. Op een nieuw ad hoe tribunaal zit de wereld juist niet te wachten, zo meent De Waart. Het leidt tot willekeur. Waarom wel de Ser viërs in Bosnië-Hercegovina maar niet de Indonesiërs in Oost-Timor of Pol Pot in Cam bodja? Ook P.R. Baehr, hoogleraar mensenrechten aan de Universi teit van Leiden, vreest wille keur. „Ik vind het niet zo geluk kig als berechting afhankelijk is van een politieke meerderheid in de Veiligheidsraad." Baehr vernam al geruchten over een ander ad hoe tribunaal voor oorlogsmisdaden in Irak. Het gevaar volgens de Leidse Boutros Boutros Ghali hoogleraar is dat het verzet te gen een permanent tribunaal alleen maar toeneemt indien de politiek bepaalt wie wel en wie niet voor de rechter wordt ge daagd. Boutros Ghali is zich er waar schijnlijk goed van bewust dat de opzet voor het nieuwe tribu naal een model zal vormen voor een permanent hof van interna tionaal strafrecht. Mogelijk zal de VN-secretaris-generaal aan sluiting zoeken bij het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag, dat nu alleen maar uit spraak mag doen bij conflicten tussen staten en geen indivi duen kan veroordelen. Juist het idee dat het ad hoe tribunaal voor ex-Joegoslavië kan leiden tot een internatio naal hof voor strafrecht zou tal van landen schrik kunnen aan jagen. Voor zo'n hof zouden ook Amerikanen of Europeanen te recht kunnen staan. Volgens De Waart schrikken de westerse landen terug voor de gedachte dat ook hun eigen optreden kan worden beoordeeld. De Veiligheidsraad besloot tot instelling van het tribunaal me de in de hoop dat de Serviërs zich zouden matigen. Vorige week waarschuwde Amnesty International evenwel dat het hof 'meer moet zijn dan een politiek signaal'. Ook als er een vredesakkoord komt, moet be rechting van oorlogsmisdadi gers plaatshebben. „De Vere nigde Naties zullen gezichtsver lies lijden als het tribunaal een lege huls blijkt", zo schrijft de organisatie. Amnesty pleit verder tegen be rechting bij verstek aangezien dat gemakkelijk uitmondt in 'politieke showprocessen'. Als Boutros Ghali al de angst deelt voor veroordelingen bij verstek, is het maar de vraag of hij veel alternatieven heeft. Na de Tweede Wereldoorlog hadden de geallieerden Duitse en Ja panse oorlogsmisdadigers ge vangen genomen, maar zo sim pel zal het niet gaan in het voormalige Joegoslavië. Inter nationale arrestatiebevelen of verzoeken om uitlevering zullen niet veel opleveren. Volgens De Waart is het uitein delijk een keuze van de ver dachte of die gehoor geeft aan een dagvaarding. Komt hij niet, dan maar een veroordeling bij verstek. „In Nederland zijn mensen ook wel bij verstek ver oordeeld, bijvoorbeeld de oor logsmisdadiger Jacob Luitjens", zegt De Waart. Seselj heeft zijn keuze al ge maakt. Een dagvaarding zal hoogstens een schampere lach ontlokken aan de leider van de Witte Adelaars, die meedogen loze slachtingen aanrichtten in Bosnische dorpen en steden, waaronder Brcko. Seselj is er trots op de lijst van 'werkelijke Servische patriotten' aan te voeren. 10.00 t. Profiteer van onze spe waarden en het exdus Zonneranda leasepl. eigenaar van een Zoni Vrachtwagens, jeeps, complete allemaal in de aanbieding. prachtige catalogi voor hun koopwaar, met foto's en de prij zen erbij. Bij ons is zelfs geen prijs vastgesteld." Dubar geeft toe dat de eerste grote partijen jeeps, matrassen, kleding en noem maar op, in feite 'brol' is. Rommel dus. „Het is overtollig courant materiaal." Geschikt nog voor Bosnië? „Ach", reageert de comman- wapensystemen zelfs; het is foto archief de stem dant, „misschien een paar oude voertuigen, maar de meeste spullen zijn echt niet meer bruikbaar, al zal een deel wel licht zijn weg vinden naar Oost- Europa of Afrika. Voor de uit voer is wel toestemming nodig van het ministerie van Econo mische zaken." Rommel of niet. Het Belgische ministerie van Defensie hoopt dit jaar nog zo'n 600 miljoen frank te verdienen aan de ver koop van legermaterieel en ei gendommen. Volgend jaar zelfs een paar miljard frank. De winst zou vooral moeten zitten in de onderhandse verkoop van wapensystemen. Ging bij eerde re verkopen de opbrengst naar het Belgische ministerie van Fi nanciën, nu Defensie zelf het geld mag houden is het ministe rie ingenomen met elke vorm van publiciteit. Op de verkooplijst staan 45 F-16 vliegtuigen, 60 Mirages, 50 Leopard-tanks en een fregat. De militaire attachés van de Belgische ambassades in het buitenland proberen dit spul via hun contacten te slijten. Tot op heden heeft alleen Noorwe gen concrete belangstelling ge toond voor enkele Leopard-ber- gingstanks. Deze verkoop tus sen twee NAVO-partners levert weinig problemen op. Toch is volgens commandant Dubar de verkoop van wapen systemen aan strenge voorwaar den gebonden. Zo moet duide lijk zijn waarvoor de vliegtui gen gebruikt worden. De VS bijvoorbeeld, het land waar de F-16 is geproduceerd, heeft nog geen toestemming gegeven voor de verkoop van deze gevechts vliegtuigen. De kans op misbruik door de koper wordt zoveel mogelijk uitgesloten. „Er zijn voldoende filters in het systeem inge bouwd", zegt Dubar, die overi gens wel toegeeft dat de kans op 'foefelen' of 'doorverkopen' al tijd aanwezig is. België doet alvast geen zaken met landen in oorlog, conflict- gevoelige landen of staten die de mensenrechten schenden. Tot verdriet van militairen als Dubar wordt het Belgische le ger tegen 1997 ingekrompen tot 45.000 man. De kazerne in leper wordt niet gesloten, al zijn de gebouwen - gezien de staat waarin zij verkeren - daar wel rijp voor. De tweetalige op schriften zijn van de tijd dat de legerstaf nog door Franstaligen werd gedomineerd en de Vlaamse opschriften op het ka zerneterrein uit het Frans wer den vertaald: 'Voerders, maakt u lichten aan' en 'Het is hier van de Belgen'. In het gras bij de hoofdingang ligt een dienstplichtige achter drie munitiekisten met de mi trailleur in de aanslag. Of dit een gebruikelijke veiligheids maatregel is? „Nee", stelt com mandant Dubar ons gerust, „het is een oefening. Ge moet ze bezighouden, hè."

de Stem | 1993 | | pagina 2