Militairen worden cipier MEDEDELING BOD. De Klerk biedt excuses aan voor apartheid Beatrix brengt koninginnedag door op Vlieland Eerste vrijwilligers kunnen 'binnen afzienbare tijd' aan de slag Even rust voor grafdelver Verbaal voor pitbull-baas die proces wil uitlokken 9 MEI 1993 Leven met misdaad J&ff 1.69 i@®© 2.49 1.99 2.19 3.59 29.95 J®®® 1.99 4.49 Nil 1.98 a^l.29 8.95 nu 15.49 >*r3.79 12.50 kruidenier Pjes letten. ATELIER DE BRUIJN s Koninginned ag warmste sinds 1948 Merijntje Staten: Mes dieper in bestuurskosten Van Poppel wint etappe Parijs voert 'Schengen' nog niet uit IN DEZE KRANT: MOED' Italië opnieuw in crisis nog vóór nieuw kabinet aantreedt Steengrillen, net iets anders. Koninklijke onderscheiding moet terug na dood drager NAC-fans: werken en stadionverbod In verband met koninginnedag zijn onze kantoren vandaag de gehele dag gesloten. de stem L *93 X 57 (gram Jen, ■vit. -s^r lahoniehouten Iwitte owtr |rerpakking|* i in alle AH winkels kopen, jes bij staan. Die artikelen I één van die cijfertjes op de literdag 1 mel as. "Zolang de leste bedieningsslagerijen, neer in de winkel, EERLIJK AMBACHTELIJK HANDWERK Ontworpen en vervaardigd in ons eigen atelier. Sieraden voor de vrouw of man van deze tijd met gevoel voor stijl en kwaliteit. GOUDSMH i U'EIJER Lange Nieuwstr. 30 (achter de kerk), Hulst, 01140-10473. s DE STEM }\k/SE losse nummers: maandagt/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang VRIJDAG 30 APRIL 1993 I I II I Dongen - Met plaatselijk een temperatuur van rond 27 graden en volop zon wordt het vandaag de mooiste koninginne dag sinds de troonsbestij ging van koningin Julia na in 1948. De laatste keer dat konin ginnedag onder ideale om standigheden gevierd werd, was in 1990. Ook toen was er volop zon en een tempe ratuur van bijna 25 graden. Een grotendeels of volledig verregende koninginnedag kwam slechts zes keer voor na 1948. De ergste regen beperkte zich meestal tot een deel van het land. Zo regende het op 30 april 1991 in Limburg 21 uur achter een, bij een temperatuur van 9 graden Celcius. Met een gemiddelde dag temperatuur van 11 graden Celcius beleeft Nederland overigens ook de warmste aprilmaand van deze eeuw. Door de aanhoudende zo merse waarden van de afge lopen dagen, is de gemid delde stand van het kwik net iets hoger opgelopen dan in de maand april van 1987; die bedroeg toen 10,7 graden Celcius. Dat is nu de keerzijde van de medaille Vlieland (anp) - Koningin Beatrix viert vandaag haar 55e verjaardag op het Wad deneiland Vlieland. Vandaag, 30 april, is de verjaar dag van prinses Juliana. De prinses wordt 84 jaar. Bij haar troonsafstand hield haar dochter Prinses Juliana wordt van daag 84 jaar. foto anp en troonopvolgster Beatrix deze datum aan als officiële 'konin ginnedag'. Beatrix zelf verjaarde al op 31 januari. 30 April is tevens de verjaardag van mr. Pieter van Vollenhoven. Vlieland wordt vandaag voor de derde keer in zijn geschiedenis bezocht door een koningin. In 1916 was Wilhelmina er, in 1967 Juliana. Beatrix viert er vandaag haar verjaardag. Koningin Beatrix brengt een kleine twee uur op Vlieland door om het feest later voort te zetten in Sneek, Friesland. Ze bezoekt op Vlieland onder meer het TYomphuys, dat nu voor een deel gewijd is aan Betzie Akersloot- Berg, de in 1922 gestorven be woonster. Deze Noorse verpleegster was een fervent schilder van de zee. Zij was bevriend met de kunste naar Hendrik Willem Mesdag en woonde heel haar leven op Vlie land. Daar mocht zij in 1916 koningin Wilhelmina ontmoeten. Ze maakte later nog een schilde rij van de aankomst van de vor stin, dat nu nog in het Tromp- huys hangt. Het huis is ver noemd naar de roemruchte ad miraal Cornells Tromp. Middelburg - Een ruime meer derheid in Provinciale Staten vindt dat er dieper moet wor den gesneden in de uitgaven van het provinciaal bestuur. De door gedeputeerde Bruin- ooge van Financiën aangekon digde bezuinigingen van vier miljoen gulden voor komend jaar worden niet voldoende geacht. De WD stelde zelfs voor tot zeven miljoen gulden te gaan. ZIE ZEELAND-Cl Salamanca - Jean-Paul van Poppel heeft gisteren de vier de etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De Neder lander versloeg in de eindsprint Abdoesjaparov. Van Poppel moest daarbij de sterk van zijn lijn afwijkende Oezbeek van zich afduwen. Na bestudering van de tv-beelden werd 'Abdoe' daarop gedis kwalificeerd. De Zwitser Alex Zulle behield de gele leider strui. ZIE SPORT - B1 Parijs - Frankrijk handhaaft in 1993 zijn grenscontroles. Parijs wil het Akkoord van Schengen - dat voorziet in een vrij personenverkeer tussen negen EG-landen - voorlopig niet uitvoeren. Volgens Frank rijk is aan een aantal voor waarden nog niet voldaan. Daarbij werd onder meer ge wezen op menigsverschillen met Nederland over het drug beleid. ZIE BUITENLAND-A5 Op een begraafplaats in de Bosnische hoofdstad Sarajevo houdt een grafdelver even pauze om de krant te lezen en op de hoogte te blijven van jongste verwikkelingen rond de oorlog in deze voormalige Joegoslavische deelrepubliek. a zie OOK BUITENLAND - A5 Van onze verslaggeefster Steenbergen - De Kruislander J.D. van Ginneke blijkt onver moeibaar in zijn strijd voor ge lijke rechten van de pitbull. Als ware hij zelf een pitbull, heeft hij zich vastgebeten in de broekspijpen van staatssecreta ris Gabor. Gistermiddag heeft Van Ginneke zich opzettelijk laten verbalise ren door zich met zijn negenjari ge pitbull Happy, zonder de ver plichte muilkorf, op de openbare weg te begeven, in de buurt van het politiebureau in Steenber gen. Het ging hier om een keurig geregisseerd toneelstukje. Zoals de vorige dag met de politie was afgesproken, werd Van Ginneke staande gehouden door een agent en bekeurd voor zijn over treding van de nieuwe wet, die bepaalt dat alle pitbulls en pit- bullachtigen vanaf 1 februari ge muilkorfd, gecastreerd of geste riliseerd moeten zijn. Van Ginneke hoopt via het pro ces-verbaal voor de rechter te worden gedaagd, om 'het on recht wat de pitbulls wordt aan gedaan onder de aandacht te brengen'. VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Lintjesregen A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 (ADVERTENTIE) Haar- en huidverzorging THEO DE RIJK Stationsplein 7 4702 VZ Roosendaal Telefoon: 01650-35607 Van onze correspondent Aart Heering Rome - Het besluit van de Italiaanse Kamer van Afgevaardig den om maar in zeer beperkte mate toe te stemmen in de berechting van socialisten-leider Bettino Craxi heeft gistera vond al het voortbestaan van het tien uur daarvoor beëdigde kabinet van Carlo Azeglio Ciampi in gevaar gebracht. Groenen, linkse democraten en republikeinen, die allen in het zakenkabinet van ex-banker Ciampi waren vertegenwoor digd, lieten gisteravond weten dat zij het pas gevormde kabinet niet zullen steunen. Hun verte genwoordigers zullen zich daar uit terugtrekken. Dat betekent een crisis nog voor het kabinet aan het parlement is gepresenteerd. Craxi, de voormalige leider van de Italiaanse socialisten, is door de rechtbank van Milaan in het kader van het 'Schone Handen'- onderzoek naar politieke corrup tie beschuldigd van 41 gevallen van corruptie, heling en illegale partijfinanciering. De Milanese magistraten hebben daarom toe stemming gevraagd om in zes gevallen Craxi's parlementaire onschendbaarheid op te heffen. Tegen de verwachting in is die toestemming in vier van die ge vallen geweigerd. Craxi mag daarom alleen vervolgd worden voor overtreding van de wet op de partijfinanciering en corrup- B. Craxi foto ap tiegevallen die zich in Rome hebben afgespeeld. Op verschillende plaatsen in Ita lië is met spontane betogingen gereageerd op het besluit om de vervolging van Craxi tegen te houden. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 Kaapstad (rtr) - President Frederik W. de Klerk van Zuid-Afrika heeft gisteren voor het eerst excuus aange boden voor de apartheidspo litiek die jarenlang in zijn land heeft geheerst. De Klerk zei het verlies van vrijheid en waardigheid dat zwarten is aangedaan, diep te betreuren. „Het was niet onze bedoeling om mensen van hun rechten te beroven en ellende te veroorzaken, maar uiteindelijk hebben gescheiden ontwikkeling en apartheid daar juist wel toe geleid. Inzoverre dit is gebeurd, betreuren wij het diep", zei De Klerk. Volgens De Klerk beroofde apartheid zwarten van het ver mogen zich te ontwikkelen. Als voorbeelden noemde hij de zoge heten pasjeswetten, die werden gebruikt om het vrije verkeer van zwarten in het land te be teugelen en gedwongen verhui zingen van zwarten uit blanke gebieden. „Deze maatregelen be roofden in feite mensen van vrij heid op basis van ras, tastte hun waardigheid aan en schaadde hun ontwikkeling. Op de vraag of 'diep betreuren' een excuus betekent, zei De Klerk: „Diep betreuren gaat veel verder dan zeggen dat het je spijt. Diep betreuren wil zeggen dat, als ik de klok zou kunnen terugdraaien en ik er iets aan had kunnen doen, ik het graag had willen voorkomen. Ja, we zeggen dat het ons spijt". De Klerk heeft nooit eerder ex cuus willen aanbieden voor apartheid, ofschoon hij die in februari 1990 begon af te breken door het verbod op het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) op te heffeh en Nelson Mandela vrij te laten. Ook nu nog zei De Klerk te menen dat apartheid oorspron kelijk bedoeld was om 's lands politieke problemen op te lossen door middel van een confedera tie van onafhankelijke landen. „Maar dit kon niet werken als gevolg van demografische en economische realiteiten, en als gevolg van de onscheidbare on derlinge afhankelijkheid van het volk van Zuid-Afrika in zijn geheel." „Terugkijkend besef ik dat het te lang duurde voordat wij dit doorhadden. Maar wij hadden uiteindelijk het lef om te zeggen: het kan niet werken, laten we er iets aan doen. Nu lopen wij in de pas met de rest van de wereld." F.W. De Klerk Den Haag (anp) - Honder den militairen kunnen naar verwachting 'op af zienbare termijn' de krijgsmacht verlaten om te gaan werken als bewaar der in strafgevangenissen. De eerste zes militairen begin nen maandag in de strafgevan genis Nieuw Vosseveld in Vught aan een opleiding voor hun nieu we functie. Omdat zij in hun nieuwe functie minder gaan ver dienen dan als militair, past De fensie het verschil bij. Het ministerie van Justitie is bereid militair personeel, dat overtollig wordt als gevolg van de inkrimping van de krijgs macht in de komende jaren, met voorrang voor een baan in het gevangeniswezen in aanmerking te laten komen. Dat heeft een woordvoerder van Justitie giste ren bevestigd. Daarbij zullen wel de normale selectiecriteria wor den gehanteerd. Het gaat om een scala van func ties in het justitie-apparaat, maar het departement heeft het meest behoefte aan gevangenbe waarders. Ook wordt gesproken over de overgang van militairen naar functies in asielzoekerscen tra, die onder verantwoordelijk heid van WVC vallen. Thans heeft Justitie de beschik king over 7.650 cellen. Eind 1996 moet dat aantal zijn opgevoerd tot een kleine 10.000. Aangezien de verhouding gedetineerden/ge vangenispersoneel 1 op 1 is zul len er dus ruim 2.300 nieuwe functies vervuld moeten worden. De ex-militairen kunnen overi gens ook in bestaande strafin richtingen worden ingezet, aldus een woordvoerder van Justitie. De eerste zes militairen zijn on derofficieren van de Koninklijke Landmacht, het krijgsmachtdeel dat de komende vijf jaar bijna gehalveerd wordt. Het Bureau Herplaatsing van het ministerie van Defensie probeert zoveel mogelijk overtollig defensieper soneel elders bij de overheid of in het bedrijfsleven geplaatst te krijgen. Minister Ter Beek van Defensie voorziet dat het ondanks derge lijke inspanningen niet te ver mijden zal zijn dat er rond 1.500 militairen zullen worden ontsla gen. De Koninklijke Landmacht opent tegelijkertijd dit jaar nog elf nieuwe banencentra voor de werving van nieuw militair per soneel. De landmacht moet haar wervingsactiviteiten aanzienlijk uitbreiden omdat er de komende jaren veel minder dienstplichti gen beschikbaar zijn. Volgens de plannen van minister Ter Beek van Defensie trekt de laatste dienstplichtige eind 1997 de kazernepoort achter zich dicht. (ADVERTENTIE) Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Ruth Rendell heeft zich helemaal gegeven aan de misdaad. Achter de schrijftafel is deze 63- jarige Engelse elke dag bezig met angst en spanning. Maar het is allemaal fantasie. "Ik weet niks van echte misdaad", zegt Rendell, die ook na het 15e avontuur van inspec teur Wexford beweert niet geïnteresseerd te zijn in politiewerk. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Koninginnedag wordt een mooie, warme, zomerse lentedag met een zwakke tot matige zuidoosten wind. Ideaal terrasweer. Van onze verslaggeefster Den Haag - Het trotse bezit van een koninklijke onderschei ding duurt zo lang de ontvanger in leven is. Na zijn of haar dood moet het eremetaal retour naar de Kanselarij der Nederlandse Orden, Hoge Colleges van Staat, ministerie van Binnenlandse Zaken. Te Den Haag. „Of de onderscheiding moet worden gekocht", zegt J. Brads- haw van de kanselarij. „Het re- verknoopje, het miniatuurtje en de oorkonde mogen behouden blijven. Het grote blikken ding moet terug of worden aange kocht. Een Grootkruis kost 2.000 gulden, een eremedaille in brons de laagste onderscheiding - 85 gulden." Hoe hoger de onder scheiding, des te hoger de prijs. De kanselarij krijgt automatisch van de gemeente te horen of een drager van een eremedaille is gestorven. „Als we de onder scheiding na verloop van tijd niet spontaan opgestuurd krij gen, schrijven wij de nabestaan den aan. Maar mensen weten het; als de onderscheiding wordt uitgereikt, zit er een briefje bij dat men de onderscheiding in bruikleen heeft." Ziet het teruggestuurde ereme taal er nog fatsoenlijk uit dan wordt het hergebruikt. De on derscheiding wordt opgepoetst, er komt een nieuw lint aan, er gaat een nieuw doosje omheen en dan wacht de onderscheiding op de volgende drager. „Zijn ze niet meer mooi dan worden ze omgesmolten." ZIE PAGINA LINTJES - A4 ZIE OOK REGIO- DEEL C Breda - Politierechter mr. G.Poerink heeft gisteren vier Bredanaars, die betrokken zijn geweest bij de rellen na afloop van de wedstrijd NAC-Cambuur op 21 maart 1992, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand en een verbod gedurende vier maanden wedstrijden van NAC te bezoe ken. Drie van de vier kregen bovendien een taakstraf opge legd van zestig uur. Na de door NAC met 0-2 verlo ren wedstrijd wachtten circa 150 NAC-supporters de acht BBA- bussen op waarin 240 Cambuur- supporters afgevoerd werden naar het NS-station. De bussen werden bekogeld met klinkers en stukken beton. Zes inzittenden liepen lichte verwondingen op. De schade bleef beperkt tot 13.000 gulden. (ADVERTENTIES) LINTJE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats: foto afp In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 2 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 3 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1