'Binnenvaart moet aan de slag' ySghurt Medische prijs voor bedrijf Teletechnicom Aegon: Kwikzilver Peters ruimt veld voor pragmaticus Storm e ballingen naar Israël a duizend 'et opvullen Minister Maij vindt dat bedrijfstak moet ophouden met klagen A4 ECONOMIE A5 LAND KORT en naar winst en banden aan stapt uit regering nkelijk Eritrea Binnenvaarttaiikers stilleggen' Eerste gekweekte lamsoren in Breda geveild ECONOMIE KORT Weer banen weg bij Flexovit Van Lede volgt Loudon op bij Akzo Niet meer orders bij industrie Hollandia vergroot winst sterk Baan voor 300 ex-werknemers DAF Oostduitse metaal stemt voor staking Alle 55-plussers weg bij Avebe-concern Partner KLM onderhandelt met anderen dag van het vredesoverleg ashington heeft Israël giste- en, die tussen 1967 en 1987 n verbannen, binnen enkele DE STEM DONDERDAG 29 APRIL 1993 er weinig verandering in standpunten van beide par_ tijen te constateren was. Vol" gens diplomaten zijn de con" touren van een regeling tussen Israël en Syrië al duidelijk- een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit <je Golan-hoogvlakte in ruil voor 'volledige vrede', inclusief handels- en diplomatieke rela ties. Geen van beide partijen wil echter formeel de eerste stap zetten, en volgens Arabi sche diplomaten meent Syrië dat wellicht de tussenkomst van de VS en Rusland nodig !s om de impasse te doorbreken. Israël sprak gisteren ook met Jordanië en Libanon. Voor woensdagmiddag stond een ontmoeting met de Palestijnen op de agenda. Israëlische troepen schoten gisteren in de bezette gebie den, Gaza en westelijke Jor- daanoever, vier Palestijnen dood, onder wie een 12-jarige jongen in Gaza die een kogel door zijn hoofd kreeg. Het was het hoogste dodental voor een enkele dag in een maand. De troepen verwondden verder 30 Palestijnen, zo werd vernomen uit bronnen van de Palestijnen en het Israëlische leger. ent Ali Adullah Saleh is op weg ing bij de eerste verkiezingen in rd- en Zuid-Yemen in 1990. Dit e gisteren bekendgemaakt zijn. behaalt 43 van de 64 zetels vallen is, zo zei de kiesraad in -ment met 301 zetels. Saleh was t de hereniging van mei 1990. De iden, zijn aspirant-coalitiepart- hts vier zetels. De islamitische ht zetels veroverd, waarmee ze de atie in de volksvertegenwoordi- n zijn gisteren overeengekomen oordvoerders van beide landen de uitkomst van de besprekingen -officieel en niet-politiek' zijn. De Taiwan was de eerste op hoog werd gesproken over wederzijdse van handel, uitwisseling van van copyright, criminaliteitspre- legale immigranten. Afgevaardig- len de overeenkomsten vandaag lliantie, een kleine regeringspai> het kabinet van premier Hanna g is of de regering het vertrek van de zevenpartijencoalitie vanwege beleid. Fractievoorzitter Feliks aan is met het kabinet-Suchocka. egering gewoon kan aanblijven, Ze zei dat de leiders van de bij elkaar komen om te praten m de regering zal verdergaan. Staten hebben gisteren Eritrea kelijke staat en al een begin formele diplomatieke betrekkin- Boucher van het ministerie van eegedeeld. totaal 1,2 miljoen kiesgerechtigde pen weekeinde in een referendum Boucher verklaarde dat de volks- d was en een open karakter had. anse kolonie, ging in 1952 onder met Etiopië, maar werd tien jaar eerd. V ommissie overweegt een vacatu- nciële problemen in de begroting Duitse EG-commissaris Peter t dit gisteren in Brussel gezegd. bijna achttien procent, ofwel met meer dan 100 miljoen gul den. Volgens Schmidhuber wordt dat veroorzaakt doordat de EG-ambtenaren van het eer ste uur inmiddels met pensioen zijn gegaan. En zo komt het, aldus de com missaris, dat de in de begroting voorziene stijging van meer dan vijf procent van de administra tieve uitgaven (tot een totaal van 7,7 miljard gulden) toch niet vol doende is om het huidige perso neel te blijven betalen. De totale uitgaven van de EG zullen volgend jaar reëel met 3,5 procent stijgen tot ruim 70 mil jard ecu (154 miljard gulden). De groei van de uitgaven komt voornamelijk ten goede van steun aan de armere lidstaten (via het zogenoemde cohesiefo nds) en aan de landbouw. Bovenstaande cijfers zijn ont leend aan de ontwerp-begroting. zoals de Europese Commissie die gisteren heeft opgesteld. Bij de definitieve vaststelling van de begroting hebben zowel de EG- ministerraad als het Europees Parlement een belangrijke stem- Van onze verslaggever joep Trommelen Raamsdonksveer - Volgens de Nederlandse Vereniging van Technici in de Gezond heidszorg heeft het bedrijf Teletechnicom uit Raamsdonksveer het meest vernieuwende ontwerp van het afgelopen jaar gemaakt: de Provo-Vision. Dat is een boven een ziekenhuis bed te bevestigen arm met daar in een radio, zusteroproep, licht- bediening en klein tv-schermpje. De mini-tv bestaat uit een zoge naamde 'thin film transistor' led-schermpje: het neusje van de zalm op het gebied van minia tuur techniek. Teletechnicom ontwikkelde het apparaat binnen een half jaar op verzoek van het Elkerliek-zie- kenhuis in Helmond, dat het on handige gedoe met tv's aan het voeteneinde van ieder bed beu was. Met een Provo-Vision boven het bed slaat een ziekenhuis alle vliegen in één klap. Tijdens een tweedaags congres van de NVTG in het Bredase Turfschip moch ten alle 250 deelnemers de veer tig door bedrijven tentoongestel de apparaten beoordelen. „Tot onze grote verrassing koos de overgrote meerderheid voor ons", zegt direkteur Van Elk van Teletechnicom. Behalve een oorkonde en een beeldje hoopt Teletechnicom er de nodige orders aan over te houden. De komende jaren zal dat wel lukken, denkt Van Elk. Er is in Nederland immers een concen- tratiegolf in de ziekenhuiswereld gaande, en dat gaat gepaard met de nodige nieuwbouw en renova tie. Ziekenhuizen investeren dan vaak in nieuwe apparatuur. En de keuze kan dan weieens op de Provo-Vision vallen, omdat het apparaat rond de 2000 gulden kost, afhankelijk van de grootte van het tv-schermpje. Een 'ge wone ziekenhuisarm' met daar naast een 'gewone tv' kost al gauw 2500 gulden, rekent Van Elk voor. Hij verwacht dat de concentra- tiegolf in de ziekenhuiswereld over een paar jaar is afgelopen. Daarom richt hij zich nu al op het buitenland. Momenteel zijn er Spanjaarden op bezoek bij Teletechnicom, en Van Elk is bezig met Portugal, Zwitserland, Frankrijk en Enge land. Dat het bedrijf het apparaat bin nen een half jaar helemaal in eigen beheer kon ontwikkelen heeft volgens Van Elk alles te maken met de kleinschaligheid van Teletechnicom, waar 'slechts' zeventig mensen wer ken. „Grote bedrijven kunnen zoiets niet. Philips bijvoorbeeld zou al le spullen uit Scandinavië moe ten leveren om ze hier te assem bleren, en dan gaat het al veel langer duren. Grote bedrijven hebben voor zo'n produkt alleen al een half jaar vergadertijd no dig." Ook op andere fronten werkt Teletechnicom aan vernieuwing 1 Directeur Van Elk met zijn bekroonde produkt. foto de stem/johan van gurp van produkten. In overleg met het ministerie van justitie is, sinds het aantal ontsnappingen uit gevangenissen de afgelopen maande sterk is gestegen, 'body guard' ontwikkeld: een appa raatje waarmee de bewaking van een gevangenis, maar ook een psychiatrische inrichting, ieder personeelslid kan volgen. De 'body-guard' geeft op een beeldscherm aan wie er door de gebouwen loopt en waar deze zich precies bevindt. Van onze verslaggever Den Haag - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) vindt dat de binnenvaart op moet houden klagen. De bedrijfs tak moet aan de slag, vindt de bewindsvrouwe. Ze zei dat gisteren bij de presen tatie van de nota 'Vaart in de keten', waarin voorstellen wor den gedaan om de concurrentie positie van de binnenvaart te verbeteren. Volgens haar is de binnenvaart 'af en toe een beetje klagerig'. Maar, zo vervolgde ze, het mi nisterie heeft een warm hart voor de binnenvaart. „Zeker de ze minister die is opgegroeid aan de sluis". Centraal in het rapport staat de tijd die in de havens is gemoeid met het laden en lossen van containers. Die tijd moet aan zienlijk worden verkort, advi seert de commissie die het rap port heeft gemaakt. De commissie constateert dat binnenvaartschepen die zeecon tainers vervoeren op dit moment verschillende terminals moeten aandoen. Het aanbod van containers zou voortaan op één punt moeten worden gegroepeerd door de op richting van Binnenvaart Servi ce Centra (BSC). Deze centra zouden er in ieder geval moeten komen op de Maasvlakte, in het Rotterdamse havengebied, de havens van Am sterdam en Vlissingen, bij Val burg, Meppel, Harlingen, en Born. Verder zou ook in de ha ven van Antwerpen, bij Duis burg en in het Belgische Avel- gem een BSC moeten komen. De commissie adviseert de bin nenvaart verder beter gebruik te maken van de mogelijkheden om goederen te vervoeren in combi natie met transport over de weg en via het spoor. Als voorbeeld noemt de commis sie het transport op Duisburg. Tussen Rotterdam en Duisburg kunnen de containers over het water. Daarna, tussen Duisburg en het Europese achterland, per trein. Volgens minister Maij kan de binnenvaart in ieder gfeval 50 miljoen gulden verdienen als de aanbevelingen van de commissie worden opgevolgd. „Als je het goed doet, zelfs wel 200 miljoen gulden", berekende de minister. Haar ministerie heeft in deze kabinetsperiode inmiddels al een miljard gulden uitgegeven aan verbetering van vaarwegen. In totaal trekt het ministerie daar voor een bedrag van 4 miljard gulden uit. Op de Waal en de Bovenrijn zullen die aanpassingen 425 mil joen gulden kosten. Dat levert de zesbaksduwvaart een kostenbe sparing op van 30 tot 40 miljoen gulden per jaar. 1 Op de Bredase veiling RBT presenteert de zeegod Neptunus met familie de eerste partij gekweekte lamsoren. Rotterdam (anp) - Zaterdag en zondag verplicht stilliggen. Op weekdagen alleen varen tussen zes uur 's morgens en tien uur 's avonds. Dat vergaande voorstel zal de Internationale Tankscheepvaart Vereniging (ITV) haar ongeveer 160 leden binnenkort doen om de overcapaciteit op de markt voor binnenvaarttankers een halt toe te roepen. De ITV spreekt van dramatische ontwikkelingen waarvoor op korte termijn maatregelen onvermijdelijk zijn. Gezien de overcapaciteit varen de schepen voor te lage tarieven. De reders 'pakken' volgens een woordvoerder zoveel mogelijk lading, desnoods voor een nauwelijks kostendekkende prijs. Afspraken over verhoging van de tarieven konden tot nu toe niet worden gemaakt. En vaste bodem- en plafondtarieven zijn onhaalbaar, gezien de Europese wetgeving. Als alle leden aan de voorgestelde regeling meewerken, wordt de tankvaartcapaciteit in één klap met eenderde verminderd. Dan zal er geen overcapaciteit meer zijn. Schepen hoeven niet meer continu bemand te worden met als gevolg lagere personeelskosten. Ook de vaarkosten en de slijtage zal verminderen. Ook de vaarkosten en de slijtage zal verminderen. De ITV gaat er bovendien vanuit dat door het wegwerken van de overcapaciteit de vrachten verbeteren en ook de financiële situatie van de eigenaars/ reders. r Van onze verslaggever Jeroen Nieuwenhuis Breda - Het is groen als spinazie, smaakt enigszins zoutig, moet goed ge wassen worden en in Zeeland is het een delicatesse. Het gaat om lamsoor, een 'zeegroente' die wild op buitendijks gebied te vinden is. Sinds vorig jaar wordt de lekkernij op een proefveld op Schouwen-Duiveland geteeld. De eerste partij van twintig kilo gecultiveer de lamsoor is gisteren voor 1.902 gulden geveild op de veiling RBT in Breda. De organisatoren hadden kosten nog moeite gespaard om het in Brabant wij onbekende plantje eens flink in de schijnwerpers te zetten. Een vijftigtal journalisten, fotografen, fijn proevers en wetenschappers werden in de veilingzaal begroet door een gespierde kerel, die als koning Neptunus was uitgedost en een dame, verkleed als zeemeermin. Trots veilde de voorzitter van Stichting Mariene Cultures Oosterschelde daarna het eerste kistje lamsoren voor 498 gulden aan mevrouw Helmer van het Amstelhotel. Het tweede kistje ging zelfs voor 518 gulden de deur uit, maar daarna zakte de prijs al snel tot onder de 25 gulden per kist. De totale opbrengst van de twintig kistjes wordt geschonken aan de MCO-stichting, die de lamsoren op het proefveld laat telen en sinds 1989 onderzoekt of de zeegroente op commerciële basis gekweekt kan worden. Voorzitter H. Eversdijk, met een tevreden blik naar veilingdirecteur M. Claes: „Een mooi bedrag. Maar we hadden best iets meer kunnen vragen." Claes: „Vast wel, maar 't moet ook leuk blijven." Volgens A. van der Have van de MCO-stich- ting heeft het lamsoor-project tot nu toe een miljoen gulden gekost. „We krijgen nog 3,9 miljoen gulden om het project de komende vier jaar verder uit te werken. De EG staat garant voor 3.110.000 gulden, het ministerie van landbouw voor 300.000 gulden en de provincie Zeeland voor 50.000 gulden." Dit geld zal verdeeld worden over verschil lende 'takken' van de stichting in Nederland en Portugal (waar proefkweekvelden staan) en in België. Daar zoeken universiteiten in Brussel en Gent uit hoe het zaadje van de lamsoor 'veredeld' kan worden, zodat ze onder alle natuurlijke omstandigheden opti maal kunnen ontwikkelen. Als het de stichting lukt om succesvol lamsoor te kweken in een warmer klimaat, zoals in zuid-Europa, kan de produktie nog verder omhoog. Het proefveld in Portugal is daarom een belangrijk experiment. „Er is een redelijke markt voor lamsoren. De exclusieve restaurants kunnen de zeegroente bijvoorbeeld uitstekend gebruiken als garni tuur bij visgerechten. We gaan nog wel onderzoeken waar de grenzen van die markt precies liggen", aldus Claes. Door Jan Smit (ANP) Den Haag - Verstand van verzekeren heeft hij inder daad, maar de affiniteit met het produkt houdt nog steeds niet over. Dat hij destijds toch voor de assurantiebranche heeft geko zen, was gedeeltelijk toeval: „Het transformatieproces van die hele kleine ex-Indische Nill- mij tot een van de sterkste in ternationale verzekeringsmaat schappijen was tien keer boeiender". Na 35 jaar verzekeren geeft drs. Jaap Peters (61), sinds 1984 voorzitter van de Raad van Be stuur bij Aegon, op 12 mei het roer over aan drs. Kees Storm (50). Niettemin spreekt hij na al die jaren nog steeds van een 'laaiend interessante branche, al was ik me daar destijds niet van bewust'. In theorie waren er volgens Pe ters voor hem slechts twee al ternatieven: merchant banker, gespecialiseerd in fusies en overnemingen, of adviseur op het gebied van strategische za ken. ..Maar dat heeft beide als na deel dat ik het ongelooflijk leuk vind om bij de uitvoering be trokken te zijn. Een nadeel van die banen is dat je wat aan de kant staat te roepen. Het wer kelijke veranderen, daar kom je niet aan toe". Wat dat laatste betreft kon Pe ters de afgelopen 35 jaar zijn lol wel op. Hij maakte twee grote fusies mee. In 1969 kwam 'zijn' Nillmij onder één dak met de Eerste Nederlandsche in Ennia en in 1983 was er de spraakma kende bundeling met Ago. Dit laatste huwelijk werd door Peters in eigen persoon geënta meerd. Het samengaan van Ago en Ennia leverde op zich weinig problemen op. Maar de twee daarop volgende jaren was het volgens Peters 'buffelen geblazen': „We zaten na één jaar tot aan onze nek in de problemen. Dat is een inge wikkelde tijd geweest. Gelukkig ben ik van nature vrij simpel en tors ik het niet allemaal als een karrevracht met me mee". De fusie met Ago vormde het absolute hoogtepunt in de car rière van Peters. Wat er daarna gebeurde viel allemaal, relatief gezien, in het niet. Een absoluut dal kan hij zich zo niet voor de geest halen. „Wat me het meeste raakt is als mijn verwachtingsproblemen ten aanzien van mensen niet uitko- Drs. Jaap Peters (rechts) en drs. Kees Storm: de gaande en komende mannen bij Aegon. foto anp men. Zoiets raakt me nog meer dan wanneer een dochter plot seling een keer goed in het rood duikt". Peters hoeft zich na 12 mei zeker niet te vervelen. Hij heeft inmiddels zes commissariaten (Pakhoed, Bloemenveilingen Aalsmeer, Monsanto, Amster damse Maatschappij tot Stads herstel en Daf) en wordt met ingang van 12 mei bovendien lid van de Raad van Commissa rissen bij Aegon. Bovendien wacht hem een reeks (onbe taalde) adviesfuncties. Peters en Storm benadrukken dat er bij Aegon na 12 mei vooralsnog niet veel zal veran deren. Storm: „We maken samen al tien jaar deel uit van de Raad van Bestuur. Die is als totaal verantwoordelijk voor het be leid. Niet de bestuursvoorzit ter". Peters: „Bovendien hebben we qua karakter nogal wat gemeen. We zijn allebei liefhebbers van open communicatie." Duidelijke karakterverschillen zijn er volgens de nieuwe top man echter ook. Storm over Peters: „Jij maakt je zinnen nooit af". Peters verontschuldi gend: „Dat had ik al op de lagere school. In de vierde klas vermelde mijn rapport: denkt sneller dan hij praat". Storm lachend: „Hij is echt kwikzilver, maar dan zonder de milieu-effecten. Hij duldt niet alleen, maar lokt ook uit. Het is een beetje boksen. Dat kun je niet van iedere nummer één zeggen". Storm heeft zich de laatste twee jaar binnen de Raad van Be stuur vooral bemoeid met de Europese activiteiten. Een ope ratie die tot nu toe weinig suc ces had. Op het gebied van schadeverze keringen rendeerde Aegon op het vasteland tot nu toe slecht. Vooral in België, waar de om vang van Aegon, mede door de acquisitie van Precam in 1992 verdubbelde, laat het schadebe- drijf te wensen over. Aegon heeft de afgelopen jaren tot in den treure laten weten dat het concern veel belang hecht aan zijn zelfstandigheid. Een fusie met een bank acht ook Storm in de toekomst perti nent uitgesloten. Samenwerking gaat de nieuwe bestuursvoorzitter daarentegen niet uit de weg. Voor een sa menwerking in eigen land lijken de mogelijkheden beperkt. Als er al iets aankomt, dan in het buitenland. Overigens stelt Storm dat er momenteel, hoewel steeds min der, in eigen land nog steeds wordt samengewerkt met nage noeg alle banken. Ook met ABN Amro, die momenteel druk doende is een eigen verzeke ringsmaatschappij van de grond te tillen. Aegon plukt daarvan volgens Storm tevens de vruch ten, want „herverzekeren doen ze onder meer bij ons". Toch ontwikkelt ook de op één na grootste verzekeraar in Ne derland (na NN) in toenemende mate bankprodukten, daarbij knarsetandend gadegeslagen door de grote banken. Storm vindt die kritiek onte recht: „Het is gewoon brood nijd. Sommigen hebben er de pest in dat wij succesvol zijn. Dat ze nu gaan klagen, tsja, water zoekt nu eenmaal altijd het laagste punt". Eibergen - Slijpschijvenfabrikant Flexovit gaat bij het produk- tiebedrijf in Eibergen binnen drie jaar minstens 60 van de 225 banen schrappen. Volgens algemeen directeur Katsman zal dat zonder gedwongen ontslagen kunnen. In 1992 gingen bij Flexovit in Eibergen al 30 banen verloren. Eenzelfde aantal verdwijnt dit jaar als gevolg van de bouw van een nieuwe mengerij. Flexovit wil door vergaande automatise ring de produktiekosten verlagen. Dat is volgens Katsman nodig om concurrerend te kunnen werken. Arnhem - De voormalige voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) mr. C. Van Lede zal vol gend jaar mei jhr. mr. A. Loudon opvolgen als voorzitter van de Raad van Bestuur van Akzo. Loudon (57) is vanaf 1977 lid van de Raad van Bestuur en vanaf 1982 voorzitter van dat college. Loudon zal na zijn aftreden als bestuursvoorzitter lid worden van de Raad van Commissarissen. Den Haag - De voor maart op grond van seizoensontwikkelin gen verwachte groei van de orderontvangst in de industrie is uitgebleven. De orderpositie verslechterde hierdoor, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Over zowel de orderontvangst als de orderpositie bleven onder nemers vrijwel onveranderd somber gestemd. De sinds begin 1992 zeer sterk dalende trend lijkt echter te zijn onderbroken. De komende drie maanden verwachten ondernemers een toena me van de export en gelijkblijvende bedrijvigheid. Krimpen aan den IJssel - Hollandia Industriële Maatschappij, tot halverwege vorig jaar Hollandia Kloos Holding geheten, heeft in 1992 een nettowinst geboekt van 4,8 miljoen gulden tegen 1,8 miljoen gulden het jaar daarvoor. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van een gulden naar een rijkdsdaalder per aandeel. Voor 1993 verwacht Hollandia een 'bevredigende' winst. On danks het feit dat bij een aantal bedrijfsonderdelen van de niet geconsolideerde deelnemingen de slechte economische situatie duidelijk voelbaar is, is de werkvoorraad behoorlijk. Dat komt door geplaatste en nog op korte termijn te verwachten opdrach ten uit het Midden-Oosten en het Verre Oosten met een gezamenlijke waarde van 80 a 90 miljoen gulden. Eindhoven - Er zijn inmiddels 302 ontslagen DAF-werknemers aan een nieuwe baan geholpen. Dat is ruim 20 procent van de 1400 ontslagenen in de regio Zuidoost-Brabant. „Een behoorlij ke score", vindt regionaal directeur Bekema van Arbeidsvoor ziening. „Zeker als je in ogenschouw neemt dat we met het echte bemiddelingswerk pas eind maart zijn begonnen." Volgens hem valt de mobiliteit van de ontslagen DAF-werkne mers tot nu toe tegen. „Mensen zijn nog niet erg geneigd te verhuizen of genoegen te nemen met een lager salaris dan ze hadden. Dat is toch vrij opmerkelijk", zegt hij. In die situatie zal overigens binnenkort wel verandering komen. Voor de categorie jongere ex-werknemers is een eind gekomen aan de opzegter mijn en zij worden nu geconfronteerd met de forse terugval in salaris. Dresden - Oostduitse leden van het metaalvakverbond IG Metall hebben masaal gestemd voor staking. De werknemers eisen dat hun salarissen snel worden opgetrokken tot het niveau van de lonen van hun Westduitse collega's. Meer dan 85 procent van de betrokkenen steunde een voorstel voor een totale werkonderbre king. Het is de eerste staking in zestig jaar in het gebied. Dit soort acties waren onder het nazi-regime en het communistische bewind in de DDR verboden. Veendam - Het aardappelzetmeelconcern Avebe in Veendam heeft met de vakbonden een principe-overeenkomst over een reorganisatie van het bedrijf gesloten. Afgesproken is dat er een afvloeiingsregeling komt voor alle werknemers van 55 jaar en ouder. De regeling betreft ongeveer 255 medewerkers. Die krijgen van Avebe een aanvulling op de wettelijke uitkering tot 80 procent van het laatste bruto maandsalaris. Per 1 maart 1994 zal worden bekeken in hoeverre de vrijkomende arbeidsplaatsen zijn opge vuld door jongere medewerkers van het bedrijf. Dan zal ook worden bekeken of er meer arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Nu telt het Avebe-concern ongeveer 2.000 personeelsleden. Wenen - De kleine Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij Au strian Airlines is op zoek naar een alternatief voor het geplande samenwerkingsverband met KLM, SAS, en Swissair. De Raad van Commissarissen van Austrian Airlines heeft woensdag goedkeuring verleend om de onderhandelingen te beginnen met Lufthansa en Air France over samenwerking. De verklaring komt als een verrassing. Nog maar een paar dagen geleden werd bekend dat de strategische samenwerking tussen SAS, KLM, Swissair en Austrian een stap dichterbij was gekomen. Dat bleek uit een gezamenlijke verklaring van de vier Europese luchtvaartmaatschappijen. Austrian zou een belang krijgen van tien procent in de nog op te richten Europese houdstermaatschappij. (ADVERTENTIE) 2 dl yoghurt, I groene paprika, 1/2 bosje peterselie, 2 eetlepels mayonaise, I theelepel (groene) mosterd, zout, peper. Hak de gewassen paprika fijn zonder zaadlijsten. Snijd de peterselie fijn. Roer alle ingrediënten door elkaar en voeg naar smaak peper en zout toe. Deze Salsa Verde is heerlijk als dipsaus of bij een koud buffet. Nog 24 andere avontuurlijke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. Zend een briefkaart met uw naam, adres en f Iaan extra postzegels naar het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk, o.v.v. 'Men neme'. (Zolang de voorraad strekt.) 1

de Stem | 1993 | | pagina 5