Diepgaand onderzoek corruptie naderbij racisme uithuilend Consumentenbond op zoek naar lokettenleed DE STEM Huizenblok op reis Justitie versterkt onderzoeksteam in Limburgse affaire Nieuwe lente Minder jongeren slachtoffer van afschaffen van bijstand Telefoonnummers in Nederland wijzigen begin 1996- I )e^e|ya i/ v? BINNENLAND Vooral kansarmen gokverslaafden COMMENTAAR lp6-0520 pttltelecom BINNENLAND KORT 'Koningshuis nog zinvol' Veel verkeer door feestdagen en vakanties Eindbod Ciba Geigy Agro nieuwe cao Acties jongeren houden aan Ambtenarenoverleg zit muurvast Korten huursubsidie geen bezuiniging Ontsnapte gevangenen snel weer opgepakt DONDERDAG 29 APRIL 1993 economische crisis in de bezette gebieden. Heel wat mensen zou. den ook wel eens ontvankelijk kunnen zijn voor de oproep van Fatah, dat vóór dinsdag staking gen als strijdmiddel altijd had gesteund. Weliswaar smoorde Hamas die initiatieven effectiet met 'patrouilles', intimidatie en brandende autobanden voor winkels van wijfelende midden standers. Maar de boodschap is aangekomen. Het smeermiddel in de rehabili tatie van de PLO is, zoals zo vaak, het slijk der aarde. Vroe ger sluisde de PLO, vooral via Jordanië, geld door aan families van 'martelaren', gevangenen, ballingen en door de intifadah gedupeerden. Dat PLO-geld kwam uit de Golfstaten. Na Arafats fatale, maar door zijn achterban afgedwongen keuze in de Golfoorlog vóór Saddam Husayn, kwam daar een einde aan. En tot overmaat van ramp voor de op zwart zaad zittende PLO, organiseerde Hamas via de moskeeën een ideaal 'sociaal vangnet', gebaseerd op de isla mitische plicht om aalmoezen te geven aan de behoeftigen. Die tijd zou voorbij kunnen zijn. Naar verluidt heeft Saudi-Ara- bië de ruime beurs weer open getrokken, op aandrang van 'vredesmakelaar' Washington. De PLO kan weer over fondsen beschikken, en Israël zal in dit stadium de laatste zijn om deze geldstroom te onderscheppen. Beide partijen hebben er belang bij Harnas af te troeven en de groeiende angst bij de Israëli's weg te nemen. De aanzetten zijn gemaakt. Aan de onderhande lingstafel moet nu de grote fina le komen - en wel zo snel moge lijk. Want tegen de nu ingezette verloedering hebben beide ex- aartsvijanden geen verweer. ds die tijd verbeterd of verslech- mi? ■an er iets slechter dan troosteloos Icortschieten? Nee, het probleem is het strafrecht achterom kijkt. Het afrecht houdt zich bezig met wat in t verleden gebeurd is, terwijl het afrecht met zijn effecten probeert Ikomstig gedrag te beïnvloeden, s, als je iemand straft omdat hij ude gepleegd heeft, dan probeer je t de strafoplegging ook te bereiken hij het in het vervolg niet meer it. Maar dat effect bereik je nooit. 5 ik niet wil dat er gedeald wordt in bepaalde koffieshop, dan kan ik It bestuursrechtelijk middelen de rgunning intrekken of de zaak dicht- mmeren. Met strafrechtelijke midde- i bereik ik niks. Zeker niet op korte mijn. Ik heb wel eens gezegd: als je officier van justitie alleen maar rust met strafrechtelijke middelen, n is het net of je een bokser de ring ituurt met één hand op zijn rug. Hij at wel, maar hij heeft meer moge- rheden. De officier van justitie heeft :er mogelijkheden: bestuursrechte- c en civielrechtelijk. Ik zou graag ;n dat die mogelijkheden meer ge- uikt zouden worden". lat u zich na uw vertrek als rechter ders, vrijer, gedragen? Zult u bij- orbeeld niet meer voor een rood etgangerslicht blijven staan als er en auto en geen agent te zien is? k heb altijd doorgelopen... Maar ik nk niet dat ik me nu meer vrijheden veroorloven. De beperkingen die ik b zelf heb opgelegd, heb ik me opge ld als mens, niet als rechter. Het is (.1 zo dat ik iets vrijer mijn mening 1 kunnen geven. En dat ben ik ook n plan." curie. Uiteindelijk is alle infor matie gebruikt om de Neder landse kerk van Alfrink zo ef fectief mogelijk uit te schake len. Goddijn spreekt van de fa tale driehoek 'curie - nuntiatu ren - rechtskatholicisme' in de rk kerk, die de bloedsomloop in die kerk nog altijd dreigt af te sluiten. Natuurlijk maakt Walter God dijn zijn balans op. Hij vindt toch wel dat hij uiteindelijk de zondebok is geworden voor hoe de kerkprovincie met het pasto- 5b- raai concilie en de nasleep er- lar van gevaren is. Rome hield hem lus voor kwade genius achter de ;nt schermen, voor de conservatie- het ven in eigen land niet minder en lier ook Alfrink heeft hem en zijn bns instituut uiteindelijk helemaal (De laten vallen. Terwijl hij in zij" ben eigen visie niet meer is geweest [en dan adviseur die alleen uitvoer- Iier de wat hem door Alfrink werd en. gevraagd. ;x- 'De moed niet verliezen' is he- nk laas hier en daar nogal romme lig en wordt soms ontsierd door en knullige fouten. Bij mijn weten te althans is Karol Wojtyla nooit I na bisschop van Warschau ge ler- weest, wel van Krakow, de Enige ijdelheid is pater Goddijn tgte niet vreemd en dat moet de le- lezer van zijn memoires op de fei- koop toenemen. Voor het overi- Ses- ge zijn ze aardig om er kennis |het van te nemen. |::u Walter Goddijn: 'De moed niet J verliezen. Kroniek van een P"es' blo de ter-socioloog'. Uitgeverij Kok Ago ra, Kampen, geen prijsopgave. yan onze verslaggever pen Haag - „In dit stadium is het niet mogelijk aan te ge- een wanneer uw brief zal gorden beantwoord. Om de voortgang van onze werk zaamheden niet te veel te belemmeren, wordt u vrien delijk verzocht pas naar de stand van zaken van uw brief te informeren indien u over ner weken nog geen reactie beeft ontvangen". Om uit je vel springen, zo'n briefje van de gemeente. Maar bet kan nog erger. De Informatiseringsbank in Gro ningen (die over de studiefinan ciering gaat) beantwoordt brie ven met eens. Dat staat wel in een folder, maar wie heeft zo'n ding bij de hand als hij die bank nodig heeft? Een vrouw, die vanwege noodza kelijke andere uitgaven even moest stoppen met afbetaling van haar studieschuld, in elk geval niet. Ze meldde haar pro bleem schriftelijk aan Groningen met als resultaat: een week of wat later een dwangbevel om onmiddellijk te betalen. Pas na uren telefonisch dwalen door de Groningse doolhof kreeg ze het gevraagde uitstel, terwijl een simpel antwoordbriefje uikomst had kunnen bieden. Een alleenstaande werd voor de verontreinigingsheffing opper vlaktewateren aangeslagen als maakte hij deel uit van een meerpersoonshuishouden. Hij te kende uiteraard protest aan. Na een maand kreeg hij bericht, dat zijn bezwaar was aangekomen. Antwoord zou te zijner tijd vol gen, Dat antwoord was er een jaar later nog niet; wél de vol gende aanslag. Opnieuw te hoog. De man ging maar eens aan het bellen. Uiteindelijk kwam het allemaal in orde, maar vraag niet ten koste van hoeveel erger nis. De Consumentenbond vat alle irritatie over overheidsoptreden samen onder de noemer 'Loket tenleed'. Maandagavond geeft de bond in het TROS-tv-program- ma 'Kieskeurig' het startschot voor een vierdaagse campagne tegen overheidsbureaucratie. Iedereen kan tot en met 6 mei tijdens kantooruren zijn verhaal kwijt bij de actielijn Loketten- leed: (070) 3809001. Een groot aantal medewerkers van de Con sumentenbond noteert en inven tariseert alle reacties. De Consumentenbond hoopt op deze manier een schat aan gege vens te verzamelen over de dienstverlening door de gemeen telijke, provinciale en landelijke overheid. Het gaat de bond overigens niet alleen om klachten; positieve er varingen met de overheid (die zijn gelukkig zeer talrijk) wor den ook ingewacht. Geen klach ten over bedrijven, die niet (meer) onder de overheid vallen, zoals PTT, NS of banken. En ook geen klachten over tarieven. Het gaat de bond alleen om het ambtelijk optreden van de over heid, waartoe ook instellingen als waterschappen, provinciale ënergiebedrijven, arbeidsbu reaus, GAK, GGD, GMD, Rijks dienst voor het Wegverkeer, Be lastingdienst, Informatiserings bank en OV-Studentenkaart worden gerekend. Bij de invoering van het nieuwe Burgerlijk Wetboek in januari 1992 is de positie van de consu ment als klant van commerciële bedrijven versterkt, maar direc teur Westendorp van de Consu mentenbond wil nu wel eens precies weten hoe de consument er als klant van de overheid af komt. Telefoonacties geven een goed inzicht, zoals de Consumenten bond al eerder heeft ervaren bij actielijnen Banken en Medicij nen. Met concrete en recente gegevens uit dit soort acties kan de bond beter zijn partijtje mee- blazen in het bewerkstelligen van verbeteringen. Westendorp stelt overigens uit drukkelijk, dat de overheid zelf ook verbeteringen probeert aan te brengen in beperkte openings tijden, rijen wachtenden, node loos ingewikkelde formulieren en dat soort zaken. Zo is de Vereniging Nederlandse Gemeenten al ruim een jaar doende om aan de hand van suggesties van burgers de dienst verlening door gemeenten te ver beteren. Van onze verslaggevers Maastricht - Het uitdijende onderzoek naar corruptie onder politici en ambtenaren in Limburg is voor justitie aanleiding tot een forsere aanpak. De procureur-gene raal in Den Bosch, mr. R. Gonsalves, heeft gisteren bekendgemaakt dat het onderzoeksteam ingrijpend wordt versterkt. De rijksrecherche, die de kern van het onderzoeksteam vormt, krijgt versterking uit het hele land en de rechercheurs worden net als de Maastrichtse officier van justitie mr. J. van Atteveld, vrijgesteld. Van Atteveld is daarmee de eer ste officier in het land die uit sluitend belast is met het opspo ren van corruptie. De procureur-generaal heeft tot de versterking van het onder zoeksteam besloten na overleg met het ministerie van justitie en de hoofdofficier van justitie in Maastricht. Politieke partijen in Limburg en Den Haag hebben afgelopen da gen om een versnelling en ver dieping van het onderzoek ge vraagd. De politiek reageerde op de me dedeling van officier Van Atte veld dat zowel het openbaar mi nisterie als de rijksrecherche ca paciteitsproblemen hebben. On derzoeken duren daardoor lan ger en aan nieuwe onderzoeken kan niet begonnen worden. Utrecht - Naar schatting 75.000 Nederlanders gokken overmatig op kansspelautomaten. De belangrijkste risicogroep be staat uit niet-werkende en laag opgeleide jongens en mannen tussen de 12 en 35 jaar. Het gaat dus om een groep die toch al tot de kansarmen behoort en dat is voor het ministerie van WVC volstrekt onaanvaardbaar. Drs. W. Lange, adviseur van de hoofdafdeling alcohol-, drugs- en tabaksbeleid van WVC, zei dit woensdag op een symposium in Utrecht. Het aantal gokverslaafden dat staat ingeschreven bij consulta tiebureaus voor alcohol en drugs is na de aanpassing van de Wet op de kansspelen in 1986 geste gen van 400 tot bijna 3.900 in 1991 en volgens voorlopige cij fers bijna 5.900 in 1992. Een derde van hen is nog geen 20 jaar. Sinds het begin van het onder zoek, een jaar geleden, is tegen zeven bestuurders en ambtena ren, en tegen tien bedrijven een strafrechtelijk onderzoek inge steld. Eerder werden al een oud provincie-ambtenaar en een ex- wethouder wegens het aannemen van smeergeld veroordeeld. Noodzaak Het grote onderzoeksteam zal bestaan uit rechercheurs en ambtenaren van de rijksrecher che, divisie regionale recherche en de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FIOD). Naar gelang de noodzaak kan het team nog extra mankracht krijgen. De uitgebreide ploeg kan onmiddellijk aan de slag. Bij justitie liggen nog verschillende corruptiezaken op de plank. De woordvoerder van de procu reur-generaal benadrukt dat de uitbreiding van het onderzoek steam niet betekent dat onder zoeken nu een-twee-drie afge rond kunnen worden. „Fraude- en corruptie-onderzoeken vergen nou eenmaal veel tijd", aldus de woordvoerder. De van corruptie verdachte top ambtenaar van de provincie Limburg, mr. W van Vlijmen, is weer aan het werk. Hoewel het strafrechtelijk on derzoek tegen de ambtenaar nog loopt en de officier van justitie in Maastricht nog moet beslissen of hij voor de rechter moet ver schijnen, hebben Gedeputeerde Staten alvast ingestemd met zijn terugkeer. De man heeft enkele weken thuis gezeten. De ambtenaar, jarenlang voor zitter van het CDA in Sittard, wordt ervan verdacht op kosten van de Zuidlimburgse wegen bouwer Baars reizen gemaakt te hebben. Bij de provincie was Van Vlij men als waarnemend hoofd van het bureau Economische infra structuur en Toerisme onder meer verantwoordelijk voor het verstrekken van provinciale sub sidies voor de aanleg van wegen. In diezelfde functie is hij nu weer teruggekeerd. Het blok woningen wordt langzaam verplaatst naar het eind van de Haagse Rubensstraat. foto anp Den Haag - Hij is zo trots als een pauw: de uit Suriname afkomstige G.Sewbaransingh loopt, voor het oog van batterijen camera's, met zijn huis mee dat langzaam door de straat glijdt. Voor het eerst in Nederland is woensdagmiddag in de Haagse Rubensstraat een compleet huizenblok met alle meubels en spulletjes van de bewoners er nog in verplaatst. Het blokje paste niet in een stedebouwkundig renovatie- ,plan. Verplaatsen bleek met drie ton de helft zo goedkoop als slopen en nieuwbouw. Met behulp van speciale transportwagens met bij el kaar 112 wielen werd het 600 ton zware kluitje huizen een halve straat verplaatst. Het ging letterlijk op rolletjes. Binnen een uur was het hele 18 meter lange blokje 72 meter probleemloos verplaatst en stond het boven zijn nieuwe palen. Bewoner Sewbaransingh heeft, net als zijn buren, alles in zijn huis mogen laten staan. De porceleinen zwaan en het boeddhabeeld voor het raam blijven heel, de glazen sierkas- ten met geslepen kristal en de verzameling glazen dieren on gerept, de sinaasappels blijven roerloos in de schaal op het aanrecht liggen. Vanavond, als alle aan- en afvoer weer is aangebracht, kunnen de drie families weer in hun oude huis, op een nieu we plek in dezelfde straat. En met nieuwe huisnummers, tuintjes en schuren. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het afschaffen van de bijstand voor jongeren van 21 jaar en jonger heeft geen betrekking op 16.000 jongeren, maar op maximaal 10.000 jongeren. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) gistermid dag gezegd tijdens een gesprek met vertegenwoordigers van de FNV- en CNV-jongeren en de studentenvakbond. Per 1 januari 1992 waren er 16.000 jongeren die in de bij stand zaten. Het afgelopen jaar is het jeugdwerkgarantieplan (JWG-plan), die jongeren ver plicht om een tijdelijk baan aan te nemen bij gemeentelijke afde lingen of zorginstellingen, verder volmaakt. De komende maanden zullen 23 gemeenten die nu nog problemen hebben bij het aan een baan helpen van jongeren, hun achter stand inlopen. (ADVERTENTIE) VLOEKEN IN DE KERK, daar komt het verhaal dat werkgevers voorzitter Rinnooy Kan gisteren hield op neer. Loonmatiging is niet meer de enige remedie voor de Nederlandse economie. Groei en werkgelegenheid kunnen beter bereikt worden door innovatie. Nieuwe produkten en nieuwe markten. Het is een verrassend geluid. Tot nu toe hamerden de werkge vers op loonmatiging. Daardoor zouden de winsten zich herstel len, de economie aantrekken en de werkgelegenheid bevorderd worden. De werkgeversvoorzitter heeft echter eens om zich heen gekeken en geconstateerd dat grote internationale bedrijven hun produk- tie verplaatsen naar lage-lonenlanden. Tegen die landen kan Nederland nooit op, ook al zou er tot in het oneindige gematigd worden. Nederland moet daarom nieuwe produkten of betere kwaliteit leveren. Die zaken kunnen geëxporteerd worden en omdat die elders nog niet gemaakt worden, doet het loonkostenpeil hier er dan niet zo veel toe. Nieuwe produkten komen echter niet uit de lucht vallen. Daar voor is onderzoek en ondernemingslust vereist. Aan onderzoek geeft de Nederlandse industrie betrekkelijk weinig geld uit. De universiteiten houden zich er wel mee bezig, maar die zijn weinig toepassingsgericht. Rinnooy Kan bepleit een samenwerking tussen industrie en wetenschappelijk onderzoek. Hij heeft er gelijk mee. De werkgeversvoorzitter kent de academische wereld. Voor hij zich verhuurde aan het VNO was hij rector magnificus in Rotterdam. Hij weet dus donders goed dat universiteiten door gaans huiverig zijn voor de invloed van de commercie op hun fundamentele onderzoek. ™let zijn pleidooi voor een 'perfecte infrastructuur die door de overheid geschapen moet worden' zal hij dus ook een mentali teitsverandering in de academische wereld bedoelen. Voor de overheid ligt daar een taak, maar niet alleen voor de overheid. Eergisteren meldde De Nederlandsche Bank dat het vaderlandse bedrijfsleven niet investeert. Het pot in afwachting van betere tijden zijn geld op. Dit geld, of minstens een deel ervan, zou uitkomst kunnen bieden. Universiteiten klagen steen en been dat ze geen geld hebben voor onderzoek. Door ook uit deze potjes te putten, kunnen er twee vliegen in een klap geslagen worden. PTT Telecom maakt begin 1996 alle telefoonnummers 10-cijferig. Hier door wijzigt naar schatting 75 procent van de telefoonnummers. Deze operatie start eind 1995. Naar verwachting is zij begin 1996 afgerond. Abonneenummers nog niet bekend, netnummers wel. Begin 1994 en in ieder geval an derhalf jaar vóór de invoeringsdatum krijgen alle klanten van PTT Telecom persoonlijk bericht over hun nieuwe nummer, zodat zij daar tijdig rekening mee kunnen houden. De nieuwe abonneenummers zijn nu nog niet bekend. Uw nieuwe net nummer kunt u nu wel reeds te weten komen. Bel hiervoor het (gratis) tele foonnummer 06-0520. Net- en abonneenummers blijven bestaan. De telefoonnummers in Neder land blijven bestaan uit een netnummer en een abonneenummer: een netnum mer van 3 cijfers met een abonnee nummer van 7 cijfers of een netnummer van 4 cijfers met een abonneenummer van 6 cijfers. Het aantal netnummers wordt teruggebracht van 932 naar 141. De telefoonnummers in de net- nummergebieden Amsterdam (020), Rotterdam (OIO), 's-Gravenhage (070) en Almere (036) blijven ongewijzigd, evenals de 06-nummers. Tarief neutraal. De wijziging van de telefoonnum mers heeft op zich geen gevolgen voor de telefoontarieven. Dat wil zeggen dat het bellen van de ene naar de andere plaats in de oude en de nieuwe situatie hetzelfde kost. Wij houden u op de hoogte van de ontwikke lingen. Al met al betekent dit dat per 1 april 1994, wanneer de bezuini gingsmaatregel moet ingaan, minder dan 10.000 jongeren van een bijstandsuitkering afhanke lijk zijn. Die groep moet dan een beroep doen op hun ouders. Lukt dat niet dat kunnen ze terecht bij de sociale dienst. De directeuren van de sociale diensten (Divosa) willen vol doende geld van de overheid om die knelgevallen te kunnen hel pen. Er zijn twijfels of de 295 miljoen gulden die Ter Veld hiervoor wil uittrekken voldoende is. Van dat geld moeten de sociale diensten ook de jongeren tussen de 21 en 27 jaar helpen die op hun uitke ring gekort worden. Divosa vindt dat het bedrijfsle ven, de arbeidsbureaus en het JWG zich moeten inspannen om jongeren aan het werk te krijgen. Volgens premier Lubbers kan dat door in dat JWG-plan extra banen te creëren bijvoorbeeld bij asielzoekerscentra en de kinder opvang. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) uitte gisteren scherpe kritiek op Lubbers, die de gemeenten verweet te weinig te ondernemen. Volgens VNG-directeur Kerck- haert geeft het geen pas om bij het JWG-plan alleen de gemeen ten aan te spreken. Ook de rijks overheid en het bedrijfsleven zouden beter hun best moeten doen. Volgens de VNG moeten eerst de regels veranderd worden. Nu mag bijvoorbeeld bij een asiel zoekerscentrum slechts een JWG'er op elke tien vrijwilligers worden aangenomen. De WD vindt de bijstandsplan nen van het kabinet 'niet hele maal sluitend'. Volgens de libe ralen moet er een oplossing ko men voor de categorie jongeren die buiten hun schuld geen baan, werkervaringsplaats of opleiding hebben en evenmin op hun ouders kunnen terugvallen. De woordvoerder van de WD- fractie onderstreept dat de WD het plan in principe steunt. Fractieleider Bolkestein prees eerder deze week zelfs de moed van Ter Veld, omdat ze met zo'n ingrijpende maatregel durft te komen. De kritiek van de WD sluit nauw aan bij die van de PvdA. Ook de sociaal-democraten vin den dat er iets moet gebeuren voor jongeren die door persoon lijke omstandigheden niet aan de slag kunnen. -J Doorgaans sta je er niet bij stil, maar nu de wind al een paar dagen uit het Oosten waait, krijg je een beetje een indruk van hoe schraal het daar moet zijn. Weet u nog hoe optimistisch we een paar jaar geleden waren en hoe we dachten dat het kapitalisme had gezegevierd? Wij in het Westen zouden die landen daar wel even helpen veranderen. Naar ons model natuurlijk, want wij hadden het uiteindelijk bij het rechte eind gehad. VVV; hoefden thuis helemaal niets te doen. Economisch ging het immers voor de wind, dus dan heb je het voor het zeggen. Dan kun je eisen dat die anderen daar in het Oosten hun hele leefwereld veranderen en zelf doe je niets. Je koopt hooguit voor een habbekrats daar wat fabrieken op en sluit wat gunstige handelscontracten. Arrogantie maakt kennelijk zo blind dat we nu pas schrikken als we zien hoe ellendig het Oosten er aan toe is. Aan de Duitse Oostgrens begint een gigantische anarchie die enkel op papier door wat landsgrenzen geordend is. Hele volksstammen zijn er op drift en ze zijn er inmiddels achter dat het IJzeren Gordijn is vervangen door het Economisch Gordijn. En al wat we leren zijn de namen en rugnummers van de elkaar daar al op leven en dood bevechtende partijen, zodat we er in discussies en beschouwingen intellectueel over kunnen doen. Pas als de wind uit het Oosten zo schraal en schrijnend is dat-ie onze luwte aantast, zullen we misschien echt eens wat ondernemen. MERIJN Amsterdam - Het koningshuis wordt nog steeds een zinvolle instelling gevonden, vooral vanwege de representatie. Het Nederlands Instituut voor Maatschappij- en Marktonderzoek heeft dat vastgesteld na een enquête onder 1250 personen. Meer dan tweederde, 70 procent, is enthousiast over de monar chie. Dertien procent vindt dit verschijnsel niet (meer) nodig. Zestig procent geeft Beatrix een acht of hoger voor de wijze waarop zij haar taak verricht. Ruim 12 procent geeft haar een onvoldoende. De koningin is de populairste van de familie. Prines Irene, die officiëel niet meer tot de koninklijke familie behoort, is nummer twee en zij wordt weer gevolgd door prinses Margriet. Driebergen - Komend weekeinde en de daarop volgende week zal het op sommige plaatsen erg druk zijn op de wegen in verband met Koninginnedag, Bevrijdingsdag en de meivakantie in het onderwijs. De drukte begint vandaag al tijdens de avondspits. Naar verwachting zullen veel mensen de gelegenheid aangrijpen er een lang weekeinde tussen uit te gaan. Op vrijdag zal het met name in en rond Amsterdam .(de Vrijmakt), richting Friesland (het bezoek van de koningin) en in de Bollenstreek druk zijn. Er worden momenteel veel werkzaamheden aan de wegen verricht, zodat met name op zaterdag rekening met files moet worden gehouden richting recreatiegebieden. Roosendaal - Het wao-gat dichten en een financiële prikkel invoeren om het ziekteverzuim in te dammen, zijn de laatste voorstellen van de directie in de cao-onderhandelingen bij Ciba Geigy Agro BV in Roosendaal. Na vier keer rond de tafel te hebben gezeten met de bonden is dit volgens directeur Debije echt het eindvoorstel. Wat het wao-gat betreft stelt de directie voor om een collectief contract af te sluiten voor de werknemers. Die kunnen vrijwillig deelnemen en ze betalen ook zelfstandig de premie. De bonden zien dit anders en willen dat er voor de werknemers een vast percentage komt. Den Haag - Tientallen jongeren hebben gisteren voor de derde achtereenvolgende dag actie gevoerd tegen de kabinetsplannen over de bijstand voor jongeren, het schrappen van de basisbeurs en de 'uitholling' van de ov-jaarkaart. In Utrecht ontruimde de politie de raadszaal van het stadhuis nadat ongeveer 50 jongeren de ruimte 's ochtends hadden bezet. In Nijmegen blijven de collegezalen van de Katholieke Universi teit de komende weken bezet. Een groot aantal jongerenorganisaties vraagt in een open brief aan koningin Beatrix het kabinet eens 'op de vingers te tikken'. Onder de aanhef 'Lieve koningin der Nederlanden' hopen de groeperingen de jongste bezuinigingvoorstellen van tafel te krijgen. De brief, in fel oranje, zal tijdens Koninginnedag op tal van vrijmarkten worden verspreid. Den Haag - Het overleg over de nieuwe cao voor de 120.000 Rijksambtenaren zit vast. Alle onderdelen zijn inmiddels een keer besproken, maar verder praten is volgens de bonden zinloos zonder loonbod van minister Dales. Om een goed totaalbeeld te krijgen is het van belang om op alle punten van overleg de kaarten op tafel te hebben. Het loonbod (de bonden vragen 2,5 procent) bleef ook woensdag in het cao-overleg in Den Haag uit. Den Haag - De bezuinigingen van het kabinet op de individuele huursubsidie hebben geen gevolgen voor huurders. Ook de algemene korting van één procent op tal van subsidies geldt niet voor de huursubsidie. Het gaat alleen maar om 'papieren bezuinigingen'. Een woordvoerder van het ministerie van Volkshuisvesting laat dat weten. Op de huursubsidie wordt volgend jaar 90 miljoen gulden 'bezuinigd'. In feite is dat bedrag een meevaller, onder andere als gevolg van een strengere controle op fraude. De totale uitgaven voor huursubsidie blijven ongeveer twee miljard gulden per jaar. Dit jaar maken naar verwachting 950.000 mensen gebruik van huursubsidie. Zutphen - Twee gevangenen van 22 en 18 jaar zijn woensdag middag ontsnapt uit de jeugdgevangenis van Zutphen. Zij konden dankzij een snelle actie van de politie na een half uur weer worden aangehouden. Beide jongemannen wisten tijdens tuinwerkzaamheden te ont snappen door over het hek te klimmen. De gewaarschuwde politie kwam direct in actie.

de Stem | 1993 | | pagina 3