IOEDERDAG- TIP 19.50 B.V. 3-'94 'ijzen 95.- 80,- 245.- p./mtr. I 99.50 p./'mtr. 'Gastvrouwen onderbetaald' B.V. SAKKER Hardrijders rijden minder hard dankzij thermometerbord POLITIE rapport KORT zeeuws PLAATSELIJK nieuws BUXUS - NIEUW Typisch Oost-Zeeuws-Vlaanderen op video >ectieven, Zuidlandtheater schrijft brieven over functiewaardering en personeel Planologische commissie Oostburg blij met aanleg miheupark Waterlandkerkje Commissie akkoord met bouw van tweede bedrijfswoning De Rijk 6 Subsidieregel Meldpunt Vrijwillige Thuishulp is een pure tijdbom' ZEELAND C3 in roodstenen pot ncentrum met juterug, ;m breed, t, eveneens p./mtr. p./mtr. p./mtr. p./mtr. 400 cm breed /vaar gebruik, om bi neren 'De gemiddelde overtreder rijdt nog ver boven de honderd op tachtig-kilometerweg Aardenhurg-Draaiburg, Veel deelnemers verwacht bij grote fietsactie Themadag diabetes Antoniusziekenhuis 1993 X 65 DE STEM DONDERDAG 29 APRIL 1993 i Gezellestraat 27 Terneuzen 01150-17911 HERZIENING BESTEMMINGS- L (GEBIED TEN ZUIDEN VAN RIJKSWEG 60). Hulst maakt ingevolge het be- lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke met ingang van 3 mei 1993 gedu- gemeentesecretarie, afdeling alge- harkt 6a te Hulst, voor een ieder ter Werp voor de 3e herziening van het Tragel met de daarbij behorende elichting, regelende de bestemming Ihet gebied ten zuiden van Rijksweg Ide Tragel, ten westen van De Verre ien van het exploitatieplan Oude Gal- bied is naast het bestaande woonwa- bekomstig woongebied opgenomen circa 80 woningen in diverse catego- termijn kan een ieder ret ontwerp 3e herziening bestem- indienen bij de gemeente- 49, 4560 Hulst. De burgemeester van Hulst, mr. dr. A.A.L.G.M. Kessen. 95.- Van onze verslaggever Oostburg - Het experiment met het thermometerbord op de weg van Aardenburg naar Draaibrug is (ge deeltelijk) geslaagd. Het aantal snelheidsovertreders bleef welis waar vrijwel gelijk, ze reden echter aan het eind van de vorige week minder hard dan aan het begin. De proef met het thermometerbord komt uit de koker van het Bureau Verkeer en Vervoer van de directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland. Op het bord langs de weg Aardenburg/Draaibrug stond dagelijks de actuele stand van snelheidsovertre ders en het totale boetebedrag dat in de rijkskas zou vloeien als die ook daad werkelijk bekeurd waren. Vorige week maandag registreerde de apparatuur 3636 overtredingen, goed voor 280.000 gulden aan boetebedragen. Gedurende het verloop van de week bleef het aantal hardrijders redelijk constant. Donderdag bijvoorbeeld wa ren dat er nog altijd 3686. Opvallend genoeg spekten die de kas van justitie met nog 'slechts' 184.000 gulden. „Een verrassende ontwikkeling", zegt Ben van Til van de groep West-Zeeuws- Vlaanderen van de politie Zeeland over de dalende thermometerstand. „Het be tekent dat de gemiddelde overtreder op maandag nog ver boven de honderd kilometer per uur reed waar op de weg tachtig is toegestaan. Omdat het te innen boetebedrag donderdag ver bene den het cijfer van maandag lag, reden er dus ongeveer net zoveel mensen te hard, maar lag hun snelheid beduidend lager." Dat de grootste pieken in de overtredingen er af gehaald waren, vindt Van Til erg belangrijk. „Want hoe harder er wordt gereden, hoe groter de kans op (zware) letselongevallen." De politie herhaalt de actie met het thermometerbord binnenkort op andere plaatsen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Bovendien is er vandaag (donderdag 29 april) vooruitlopend op de festiviteiten ter gelegenheid van Koninginnedag, een snelheidscontrole buiten de bebouwde kom van de gemeente Oostburg. In Oranje uitgedoste dames van WN as sisteren daarbij. Van onze correspondent Terneuzen - Ondanks een positieve functiewaardering in 1992 zijn de gastvrouwen van het Zuidlandtheater hiervan nog geen cent wijzer geworden, dit ondanks een college-besluit. Verder is de aanvraag voor een extra budget voor het ambulante personeel door de gemeente afgedaan als formeel niet juist. De aanvraag voor een extra bud get voor het ambulante perso neel van het Zuidlandtheater dreigt een slepend kwestie te worden Al in 1990 is hierover de eerste briefwisseling gevoerd tussen de gemeente en het Zuid landtheater. Sindsdien is de zaak aangehouden. „Een slechte zaak, als men nu stelt dat het verzoek niet schrif telijk is beargumenteerd en we afgeweken zijn van de geautori seerde begrotingen. We kunnen dit weerleggen. Ook het feit dat het college reeds in 1992 heeft besloten tot een herwaardering voor de gastvrouwen en deze nog niet is uitgevoerd is zeer kwalijk. Van onze verslaggever Middelburg - Achthonderd deelnemers. Dat verwacht het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling van de tweede grote fietsactie, waaraan vo rige keer het personeel van gemeenten, politiebureaus en allerlei andere instellingen en bedrijven meededen. Van 1 mei tot 1 oktober loopt de nieuwe actie om zoveel mogelijk de fiets te pakken en de auto te laten staan bij het woon-werk- verkeer. Vorig jaar deden vier honderd Zeeuwen mee.' Deelnemers moeten een aanmel dingsformulier invullen en daar op vermelden hoeveel kilometers zij gedurende de actieperiode in totaal denken te rijden. Het mi nimum is vijfhonderd. Aan het eind van de actie worden onder de deelnemers prijzen verloot. Vorige week waren bij het secre tariaat al 250 aanmeldingen bin nen. De actie wordt financieel onder steund door de provincie Zee land en Rijkswaterstaat. Het verbaasd me dat we nog niets gehoord hebben van de gastvrouwen. Wij moeten als commissie echter direct aan de bel trekken", aldus W. van Wal raven gisteravond tijdens de ver gadering van de schouwburg commissie. Brieven Directeur Mergler van het Zuid landtheater zegde toe namens de commissie twee brieven te schrijven richting gemeente. „Allereerst zullen we de gemeen te vragen uitvoer te geven aan de functiewaardering van de gast vrouwen en in een tweede brief zullen we erop wijzen dat het ambulante personeel absoluut onmisbaar is. Anders moeten er voorstellingen afvallen of is er geen koffie tijdens de voorstel lingen. Het gaat om een bedrag van ƒ20.000 dat nog ieder jaar binnen de begroting is gevonden door met posten te schuiven." De begroting voor 1994, die uit gaat van vijftien procent meer bezoekers en zo'n tachtig voor stellingen in de abonnementen verkoop en een bijdrage van ƒ680.121 van de gemeente Ter neuzen, riep bij de commissiele den weinig vragen op. De bijdra ge is 11.679 lager dan de be groting in 1993. Penningmeester R. van den Bosch merkte op dat de sponsorgelden een onzekere ■post vormen. Warm hart Directeur Mergler kon dit bea men. „Uit het bedrijfsleven heb ben mij signalen bereikt dat men het Zuidlandtheater een warm hart toedraagt." Het Zuidland theater denkt volgend seizoen vijftien procent meer bezoekers binnen te halen.,, We baseren dit op drie peilers. Het abonnement is van zes naar vijf voorstellin gen teruggebracht. Verder wordt het programma elke maand via een blad bekend gemaakt wor den in Zeeuws-Vlaanderen en België," aldus de directeur. Van onze verslaggever Oostburg - De aanleg van een milieuparkje in Waterlandkerk je is door de commissie Planologie van de gemeente Oostburg met instemming begroet. De commissieleden hadden giste rochtend slechts enkele vragen over het initiatief van burge meester en wethouders. H. Lippens (CDA) wilde beves tigd zien dat op het terrein ook afval gecomposteerd wordt en dat dat dan niet ook nog op andere plaatsen in West- Zeeuws-Vlaanderen mogelijk zou zijn. Tot genoegen van J. Wielakker (PvdA) kon burge meester J. Kruize die bevestiging ook geven. „Dat is een goede zaak",aldus Wielakker. „Ik had even de angst dat het composte- ren nog op tien andere plaatsen zou mogen." Worstelen J Provoost concludeerde daar uit dat de gemeenten Sluis en Aardenburg zich dan wel moeten conformeren aan de aanleg van het milieuparkje in Waterland kerkje. „Immers, die kunnen niet nog zelf een composteringsplaats beginnen." Hij maakte die opmerking in het licht dat het milieuparkje oor spronkelijk een idee was om uit te werken door de drie West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten ge zamenlijk. Aardenburg worstel de echter met het geld dat daar voor moet worden vrijgemaakt, terwijl Sluis niet eens reageerde Weg van de snelweg filmde de vlasteelt in Koewacht FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE NCRV-programma weg van de snelweg brengt band met 'schoonheidsfoutje' naar Terneuzen Van onze verslaggever Terneuzen - Eén schoon heidsfoutje ontdekten de gas ten gistermorgen bij de pre mière van de aflevering over Oost-Zeeuws-Vlaanderen van het NCRV-programma 'Weg van de snelweg'. Samenstel ler Dick van 't Sant kwam, na wat geslinger over de dijk door het 'typisch Zeeuws- Vlaamse landschap', terecht in 'Rovershol' in plaats van Roversberg. Nadat in 1991 West-Zeeuws- Vlaanderen door een ploeg van de NCRV-televisie was bezocht, deed de ploeg van Van 't Sant een jaar geleden het oostelijk deel van de regio aan. Maandag 3 mei om 19.30 uur op Neder land 1 is te zien wat voor indruk Oost-Zeeuws-Vlaanderen op te levisiemakers heeft gemaakt. Tevreden In het Schuttershofgebouw van de Kamer van Koophandel in Terneuzen waren de aanwezigen zeer tevreden over het toeristisch programma. Voor vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van Hontenisse, Hulst, Axel en Terneuzen was er videoband. Burgemeester Thomas Steen kamp van Hontenisse kan daar op zichzelf nog zien, proostend aan de dis, terwijl Van 't Sant de kijker lamsbout met lamsoor aanbeveelt. Rondgang Van 't Sant begint zijn rondgang in Kloosterzande. Via het Land van Saeftinghe en het Clingse Bos komt hij in Hulst terecht, waar Frans de Schepper in zijn creatie van de vos enkele strofen uit de Reynaert voor mag lezen. Kapellebrug (de cactussen van Celie), Koewacht (vlas), Zuid- De gemeente Temeuzen krijgt de video van Weg van de snelweg. Van links naar rechts de heer Ruules, burgemeester T. Steenkamp van Hontenisse, het echtpaar Van 't Sant en burgemeester De Graaf van Axel. op de vraag van Oostburg wat de gemeente vond van een milieu park op het industrieterrein Stampershoek in Oostburg. Kruize was van mening dat Sluis en Aardenburg mettertijd wel aansluiting zouden zoeken met het milieuparkje. „Ik geloof niet dat je drie van dit soort parkjes in de regio kunt hebben. Je laat dit soort dingen bovendien niet bij gemeentegrenzen ophouden." 'Woondoeleinden' De commissie Planologie toonde verder geen moeite met het ver zoek van de eigenaar van restau rant La Spezia. Die diende tij dens het inspreekrecht het ver zoek in de bestemming op zijn pand Boulevard de Wielingen 33 uit te breiden met 'woondoelein den'. Die bestemming rustte er in het vorige bestemmingsplan wel op maar was uit het nieuwe plan geschrapt. De restau ranthouder legde uit het pand binnen enkele jaren te willen vergroten om er appartementen voor zijn personeel in te maken. Noch burgemeester Kruize, noch de leden van de commissie had den problemen met de wens. Burgmeester:'Maar we blijven kritisch' Van onze verslaggever Oostburg - De bouw van een tweede be drijfswoning bij tuincentrum De Rijk in Oostburg is toegestaan. „Maar we blijven enorm kritisch ten aanzien van dit soort aanvragen", aldus burgemeester J. Kruize. „In negen van de tien gevallen kan het niet." Hij zei dat gisterochtend in de vergadering van de commissie Planologie. De vertegenwoordigers daarin van WD en PvdA toonden grote moeite met de aanvraag van De Rijk. J. Wielakker (PvdA) was bang voor de precedentwerking die van medewerking uit kon gaan. „Want er zijn natuurlijk genoeg anderen die ook wel een tweede woning bij hun bedrijf willen bouwen." J. Provoost (VVD) wilde daarom graag horen van burgemeester Kruize welke criteria de ge meente nu precies hanteerde om de bouw in het geval van De Rijk toe te staan. Die legde uit dat de aard van het bedrijf, de werkzaamheden die daar worden verricht en de aanwezigheidsbehoefte van personeel die op grond daarvan voortvloeiden van doorslagge vende rol waren. Bovendien moest de tweede bedrijfswoning een eenheid vormen met de ove rige gebouwen in het gebied. Reden om de eis te stellen dat het huis binnen vijftig meter van de bedrijfsgebouwen zou komen te staan. Argument CDA'er H. Lippens had geen enkele moeite met het verzoek van de eigenaar van het tuincen trum. Het doorslaggevende argument in de ogen van zijn fractie was de noodzaak tot praktisch permanente bemanning van het bedrijf. Ook L. Baarends (Dorpsbelangen en Toerisme) ver klaarde zijn fractie in princi'pe akkoord met de bouw. Wel hield hij een slag om de arm omdat hij nog niet alle leden van zijn fractie had kunnen spreken over de kwestie. Vloerplaten gestolen Axel - Een aannemersbedrijf uit Biervliet deed aangifte van diefstal van vier watervaste vloerplaten. Deze lagen op een opgebroken straatdeel van de Weststraat te Axel om het de voetgangers gemakkelijk te maken. Dure autoradio gestolen Groede - Vanuit een auto die geparkeerd stond aan de Markt in Groede is een auto radio-cassetterecorder met een waarde van 1300 gulden gestolen. De dief forceerde het portier van de auto. 65 Hardrijders Oostburg bekeurd Oostburg - De politie in West- Zeeuws-Vlaanderen hield gis teren op de Nieuwstraat in Oostburg een snelheidscontro le. Van de 697 gecontroleerde voertuigen reden 65 bestuur ders harder dan de maximum toegestane snelheid van 80 ki lometer per uur, met als uit schieter een die 133 kilometer reed. Eenzelfde controle vond plaats op de Oostburgsestraat in Zuidzande. Hier passeerden 198 voertuigen de radarpost. 66 Bestuurders (een derde) was in overtreding en kregen een proces verbaal, hoogstge- meten hier was 96 kilometer per uur en dat zijn er 46 te hard. Inbraak in oud-douane kantoor Westdorpe - In het voormalig douane kantoor aan de Trac- taatweg in Westdorpe is inge broken. De dieven hadden uit zowel de Belgische als de Hol landse unit een airconditio ning elk ter waarde van drie duizend gulden ontvreemd. Aan de Belgische zijde werd ook nog de verwarming mee genomen. dorpe (asperges) zijn te zien waarna twee Axelse musea in beeld komen: het streekmuseum en het foto- en radiomuseum van de gebroeders Witte. De toeris tische rondgang eindigt met een rondvaart door de haven van Terneuzen. Domburg klopt weer tevergeefs bij provincie om geld aan Middelburg - De onder finan ciële curatele staande gemeen te Domburg heeft weer tever geefs bij de provincie om geld aangeklopt voor een aantal zaken. Afgekeurd zijn gisteren uitgaven van 35 mille voor automatisering van de VW, 60 mille voor een renteloze lening aan de VW, 58 mille voor uitbreiding van een be graafplaats en 15 mille voor een sproei-installatie van de plaatselijke tennisclub. Zoals bekend steekt Domburg tien tallen miljoen guldens in de schuld als gevolg van bestuur lijke blunders rond het ver liesgevende kuuroord De Pa rel. Nieuwe rechters bij rechtbank Middelburg Middelburg - Er wisselen de laatste tijd nogal wat functies bij de rechtbank in Middel burg. Na bekend worden van het vertrek van officier van justitie Tempel, werd gisteren bekend dat mr. J. Begheyn benoemd is tot vice-president van de arrondissementsrecht bank. mr. C. Kool is benoemd tot nieuwe rechter. Naar ver luidt vertrekt de persofficier van justitie mr. Van Gelder waarschijnlijk in september naar een nieuwe functie elders in het land. Vergadering Musea Vlissingen - De Vereniging van Zeeuwse Musea houdt maandag 24 mei de voorjaars vergadering in het Stedelijk Museum te Vlissingen. Na het huishoudelijke gedeelte wordt aandacht geschonken aan 'be- tekst en belettering in het mu seum'. Puzzelrit De Zeeuwen Vlissingen - De motor- en au toclub De Zeeuwen houdt morgen een puzzelrit voor au tomobilisten en motorrijders. Deze rit telt mee voor het clubkampioenschap. Deelna me is mogelijk voor ervaren rijders (A-klasse) en voor be ginners die rijden in de B- klasse. Tevens is een aparte route uit gezet voor fietsers, die om mi lieu-technische redenen niet met de auto willen meedoen. De ritten worden verreden op Walcherse binnenwegen. In schrijven op de dag zelf bij Tissink, Gildeweg in Vlissin gen van 13.00 tot 15.00 uur. Voorinschrijving is eveneens mogelijk. Hoofdplaat KONINGINNEDAG - Het evenementencomité heeft in samenwerking met de ouder commissie een leuk program ma gemaakt. Om 09.00 uur wordt de vlag gehesen, terwijl OBK aanwezig is. Hierna wor den de ballonnen opgelaten. Om 09.30 uur beginnen de volksspelen op het sportveld. Tijdens de middagpauze wordt de jeugd getracteerd, waarna een rommelmarkt wordt gehouden. Attractieve spelen met waterbassin geven kleur aan de middag. Rond 16.00 uur is de traditionele veteranenwedstrijd op het sportveld, 's Avonds is er een lampionoptocht, waarna de dag besloten wordt met een oranjebal. Van onze verslaggever Oostburg - In de hal van het Antoniusziekenhuis in Oostburg vindt maandag 10 mei een the madag over diabetes (suiker ziekte) plaats. Er zijn dan tussen 12.00 en 19.00 uur stands te bezichtigen waar de diabetesver- pleegkundige van het Antonius ziekenhuis, de Diabetes Vereni ging Nederland en twee firma's informatie verstrekken over de ziekte. Verder is er 's avonds een bijeen komst met als onderwerp 'Dia betes en vakantie'. Aan die bij eenkomst werken onder meer mee W. Frijlink (internist), J. Dusarduyn (diabetesverpleeg- kundige) en L. Wijffels (diëtiste). De informatie-avond is van 19.30 tot 21.30 uur in de perso- neelsflat van het Oostburgse zie kenhuis. Toegangskaarten voor de infor matie-avond zijn te verkrijgen aan de recepties van de drie ziekenhuislocaties in Zeeuws- Vlaanderen. Van onze correspondent Oostburg - De subsidiemaatregel die de gemeenschappelijke regeling Welzijnsbeleid wil nemen ten aanzien van het1 Meldpunt Vrijwillige Thuishulp West-Zeeuws-Vlaanderen is' een pure tijdbom. De verstrekking nu van 3800 gulden en het j eventueel halveren van dat bedrag voor 1994 is de zaak op zijn beloop laten. Althans dat is de mening van het Oostburg-1 se VVD-raadslid A. Rosendaal. Hij uitte de kritiek gisteren op de algemeen bestuursvergade ring van het samenwerkingsver band tussen de drie West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten. „Ik ben niet gelukkig met de subsi dieverstrekking voor 1994. Dan zal er volgens het voorstel van het dagelijks bestuur naar ande re belanghebbenden gekeken moeten worden. Ik vraag mij dan af wie dat dan moeten zijn?" Wethouder L. Cuelenaere, voor zitter van de gemeenschappelij ke regeling pareerde de aanval met de uitleg dat de andere vijftig procent door andere be langhebbenden ingevuld moest worden. Dat kon maatschappe lijke hulp zijn, of de Stichting Welzijn voor ouderen. „We we ten dat de Vrijwillige Thuishulp bezig is om zich goed bekend te maken in de streek. We geven ze nog een jaar de kans en dan zien we wel verder," zei ze. Verhoging Het dagelijks bestuur stelt voor om dan maar 1900 gulden te geven en de kosten voor 1994 te dekken uit een verhoging van het budget van de gemeenschap pelijke regeling. Dat was na tuurlijk tegen de zin van de Aardenburgse vertegenwoordi gers G. Van Westrienen (CDA) en A. Keijmel (PvdA). Goede instelling Dagelijks bestuurslid, de Aar denburgse wethouder W. van Helden sloot zich bij zijn raads leden aan. De dames vonden de Vrijwillige Thuishulp wel een goede instelling. Van Westrienen dacht dat er nog kosten gedrukt konden worden door de tele- foonbeantwoording bij een an dere professionele Stichting on der te brengen. Wethouder Cuelenaere vertelde Van Westrienen dat het er wel gekeken was of de Vrijwillige Thuishulp ergens onder gebracht kon worden. Tot dusver was nog geen plaats gevonden. DICHTING Tel. 01150-95951

de Stem | 1993 | | pagina 17