IGHEID Verdeeldheid over windenergie kleding kleding leeuw* project seizoensverlenging met één seizoen verlengd Wil Verherbrugge 'meester van de week' Winkeliersvoorzitter stapt onmiddellijk op Boskreek: 'Sportbeleid Oostburg is oneerlijk' ^Promotiebureau in West-Zeeuws-Ylaanderen' Geen cent te veel voor Mondriaanjaar pren, yeren we op mei? l! Gedeputeerde Staten 'enigszins zorgelijk' over trage ontwikkeling Denen' ~c~ómPuters axe" i lio/video ok met Elf aanmeldingen voor cultuurprijs Onwerkbare situatie binnen bestuur' 6 Snel actieplan om viswater van De Veste te verbeteren' Laatste inentingen Zeeland tegen polio Ernst krijgt erepenning voor verdiensten in het onderwijs 1993 geen perfect idee te vieren bij Van Deijk? Stem-leasers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubneken. Dat zijn elke jllflti i*KS dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. destem zeeland DONDERDAG 29 APRIL 1993 DEEL C mmmm t beslist een cadeau oonze verslaggever ineuzen - Zeeuwse ondernemers in de creatie-sector kunnen voor het laagseizoen 193-1994 subsidie krijgen voor promotie- mpagnes omdat de Zeeuwse Kamers van jophandel hebben besloten het project 'sei- ensverlenging' met één seizoen te verlen- Drie jaar geleden stelden de provincie Zeeland en het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening ieder drie ton beschikbaar voor het project dat drie seizoenen zou beslaan. Doel van het project was om ook buiten het hoogseizoen toeristen naar Zeeland te lokken met gerichte promotie en recla me. Ondernemers konden voor die wervingskosten geld krijgen uit de pot van het project 'seizoens- verienging'. Na drie, volgens het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen, succesvolle seizoen, was vijf van de zes ton uitgegeven. De honderdduizend gulden die nog in de pot zit, wordt gebruikt om het project seizoensverlenging zelf met een seizoen uit te breiden. De provincie heeft in haar jongste beleidsplannèn het belang van seizoensverlengende projecten be nadrukt. Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaande- ren en de Kamer van Koophandel in Terneuzen hebben dan ook hoop dat er na het huidige project, nieuwe door de provincie gesteunde initiatieven komen. „Wat wij zelf erg belangrijk vinden is de aanstel ling van een coördinator. Die zou alle initiatieven in Zeeuws-Vlaanderen op elkaar af moeten stem men", aldus T. Maenhout van het toeristisch bureau. tie speciale herinneringen Ie ontvangster pen van harte u te \gen begroeten! °fEN) lx: 01140-10111 1140-11008 Activ/Minolta Riva Mini Een sublieme, superkleine compact- camera met ingebouwde automatische flitser NU BIJ COMBI: linolta Dynax 3xi J» Start op oogcommando* Expert-lntelli- jbentie* Fuzzy-logic* Diverse belichtings- ■randen* Ingebouwde flitser Zeer licht* Inclusief t jaar gratis Combi- jarantieen /erzekeringl rilNOUA^ COMBI PRUS-1 i Geldig van 29/4 t/m 3/5 Zolang de voorraad strekt an onze verslaggever ees Maas liddelburg - Het college van Gedeputeerde Staten (GS) |i 'enigzins zorgelijk' over de toekomst van windenergie i Zeeland. Die ontwikkeling verloopt trager dan ver lacht, meldde het college deze week na de GS-vergade- ing. Maar, GS is ook verdeeld over de vraag hoe het robleem verholpen dient te worden. [et name de beide CDA-gede- iteerden Nederhoed (ruimte- jke ordening) en Dek (milieu) aan hierin lijnrecht tegenover Skaar. Dek steunt het beleid van (t energiebedrijf Deltan (Dek is sens voorzitter van de Raad an Commissarissen) dat, zoals j emeld, de exploitanten van ,indmolens minder geld wil ge- 1 voor geleverde stroom. Del- in wil dat het 'teruglevertarief' ordt verlaagd van 14 tot 10 ent per kilowattuur, lomenteel bestudeert een lan- ielijke arbitragecommissie dat oorstel. Deltan voert als argu- ient aan dat het vorig jaar, Van onze verslaggever Axel - Bij de gemeente Axel hebben zich elf mensen ge meld die in aanmerking wil len komen voor de cultuur prijs 1993. Aan de prijs zit een bedrag van vijfhonderd gulden vast. Vorig jaar ging de cultuurprijs naar de ge broeders Witte die een foto- en radiomuseumpje hebben in de Bastionstraat. De aanmeldingen kwamen dit jaar pas op gang nadat de gemeente een herhaalde oproep deed. Begin dit jaar hadden zich nog maar twee mensen aangemeld. B en W vonden dat te mager. De winnaar van dit jaar wordt woensdag 12 mei aangewezen tijdens een be- sloten vergadering van een j beoordelingscommissie. In een later stadium volgt de bekendmaking en de over- handiging. ondanks alle subsidies op de al ternatieve energievorm, zes ton verlies leed op de windenergie en wil de financiële positie van het hele nutsbedrijf daar met langer mee opzadelen. Goede prijs Nederhoed vindt echter dat win denergie zich alleen kan ontwik kelen als daar een goede prijs tegenover staat. Zij vindt de ex ploitanten, waaronder de Stich ting Zeeuwind en de milieube weging met die opvatting aan haar zijde. Zeeland moet volgens de lande lijke afspraken in het jaar twee duizend een kwart van de lande lijke windenergie gaan leveren, namelijk 250 megawatt. Sommi ge deskundigen achtten dat vo rig jaar al volslagen onhaalbaar. Aan de andere kant werd vorige week een groot windenerergie- project bij het Volkerak in wer king gesteld en daarbij waren alle landelijke coryfeeën met be trekking tot windenergie aanwe zig. En daar heerste geen nega tieve stemming, men acht het streefvermogen toch nog haal baar. Maar, en dat zijn de feiten, mo menteel levert Zeeland met alle windmolens die er nu staan slechts 20 megawatt, terwijl in heel Nederland 100 megawatt aan windstroom wordt opge wekt. Mee speelt ook de negatieve houding van met name de Zeeuwse gemeenten. Van de elf door de provincie voorgestelde locaties waar windmolenparken moeten komen, zijn er inmiddels tien afgekeurd door de lokale besturen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Meester Wil Verherbrugge tussen de leerlingen van groep 7. V-V:,-".. .- Verrassing leerlingen klas zeven van openbare basisschool Breskens: Van onze verslaggever Oostburg - Piet Verduin stapt met onmiddellijke ingang op als voorzitter van de Oostburgse Winkeliersvereniging. Als be langrijkste reden voor zijn vertrek noemt Verduin 'de onwerk bare situatie binnen het bestuur'. Van onze verslaggever Breskens - „Alles kits, meester?". Toen klas zeven van de openbare basisschool Breskens dat gisterochtend riep, viel zijn frank pas. Wil Verherbrugge (38), werd gisterochtend door het team van het televisieprogramma 'Alles is kits' (een KRO-, AVRO- en NCRV-produktie) uitgeroepen tot meester van de week. Voor hij het goed en wel in de gaten had wat hem was overkomen begon de camera te rollen en duwde presentator Bas Westerweel een microfoon onder zijn neus. „Deze leer ling ligt het liefst op haar rug. Maar doet het als geen ander in dit land. Kortom een gouden kind. Wie is dat?". En zo kreeg hij nog vier cryptisch omschrij vingen van leerlingen waarmee zijn kennis van zijn klas werd getest. „Dat meisje is- natuurlijk Ellen van de Velde, zij wint veel gouden medailles bij het zwemmen. Maar op dat moment wist ik het niet. Normaal ge sproken zou ik ze alle vijf geweten hebben (Wil wist er drie, red.) maar je staat met de rug naar de klas en de camera draait. Je doet dan zo veel Indrukken op, daar zit je eigen lijk meer aan te denken dan aan die vragen", zegt Wil. Schilderwerk Hij had het wel vreemd gevonden dat direc teur Peter Loonen 's morgens zijn klas was binnengelopen om de gordijnen dicht te schuiven waardoor hij het uitzicht op het schoolplein verloor. Maar had er verder niet bij stil gestaan. „Er is nog wat schilderwerk te doen op school en de directeur wilde kijken of de kleuren wel pasten bij de gordijnen. Ik had niets in de gaten. Maar zo kon ik natuurlijk niet zien dat de televisie ploeg stiekem de school binnenkwam", aldus Wil. De makers van het televisie-programma kre gen de nominatie van Wil begin dit jaar binnen op initiatief van Laura Moorhoek (10), Erika Vasseur (11) en Marleen Merk (11). De meisjes zijn trouwe kijkers van het televisieprogramma, waarin bij het onder deel 'Ken je klas' elke week een meester van Dat staat althans in de uitnodi- Sing voor een speciale vergade- hng die de leden van de winke liersvereniging hebben gekregen. De extra ledenvergadering is vanavond in De Eenhoorn in Oostburg. Verduin heeft tevoren het bestuur volledig ingelicht en hat respecteert zijn besluit. Se cretaris N. van de Ameele wilde gisteravond geen nadere mede delingen doen over de precieze beweegredenen van Verduin's aftreden. „Eerst moeten de leden dat te horen krijgen." Volgens Van de Ameele zijn er kandi daat-opvolgers voor Verduin. Namen wilde hij echter nog niet noemen. Het moet scheidend voorzitter Verduin van het hart dat hij zijn beslissing met enige tegenzin heeft genomen. „Graag had ik de realisering van de tweede fase herinrichting centrum, de rond weg en het VW-steunpunt on der mijn voorziterschap willen afmaken. Ik ben er namelijk nog steeds van overtuigd dat deze punten voor Oostburg van groot belang zijn", aldus Verduin in de brief aan de leden. Verduin was gisteravond niet bereikbaar voor een nadere toelichting op zijn vertrek. Van onze correspondent Breskens - Het sportbeleid van de gemeente Oostburg is oneerlijk. De voetbalvereni gingen in de gemeente hoeven maar te kikken en de beurs van de be- stuurders gaat open. Dat is in grote lijnen de kritiek die tennisvereniging De Bos- kreek uit Breskens heeft op het gemeentelijk bestuur en dat ver woordt in een brief aan het col lege en de gemeenteraad. Reden vor de brief was de jaarlijkse bijeenkomst tussen de tennisver enigingen en de gemeente. In die vergadering kaartte het bestuur van de Boskreek al voor het tiende jaar de slechte staat van de oefenkooi aan op het sportcomplex. Die is al jaren onbespeelbaar door de slechte vloer. Vanuit de gemeente wordt dan steevast het commentaar ge geven dat de financiën op zijn en dat de oefenkooi niet te repare ren is. Wel werd geopperd of het moge lijk was dat leden van de tennis vereniging de vloer eruit zouden slopen. Dan zou er misschien een nieuwe vloer gelegd worden. Mits het niet te duur zou wor den. Dat mits is het bestuur in het verkeerde keelgat geschoten. Zij verwijzen in de brief naar het tot stand komen van de kleedac commodatie van de voetbal- en de korfbalvereniging. De accommodatie werd dit jaar officieel geopend en kostte de gemeente 450.000 gulden, indien er enige zelfwerkzaamheid te verwachten viel. „Dit leverde bij de clubs grote bezwaren op. Het gebouw staat er inmiddels. Be taald en wel met gemeentegel den. Volgens ons ook voor een deel ons geld," aldus de brief. De Boskreek heeft zelf met 100 procent werkzaamheid een nieuw clubgebouw neergezet met kleedkamers, toiletten, keu ken en douches en kreeg na een lange en moeizame weg tenslotte Van onze verslaggever Oostburg - West-Zeeuws- Vlaanderen heeft zijn eigen acquisitie- en prmotiebureau nodig om zich economisch te versterken. Een bureau dat zich bezighoudt met het bin nenslepen van nieuwe bedrij ven en de streek aanprijst als recreatieve en toeristische trekpleister. Die mening is voorzitter drs. M. "erburg van de Zeeuwse Ont- wikkelings Maatschappij (ZOM) 'oegedaan. Verburg liet gister- Middag op een ZOM-conferentie in Du Commerce in Oostburg zijn licht schijnen op de econo mische perspectieven van West- Zeeuws-Vlaanderen. Hij deed dat naast burgemeester J. Kruize van Oostburg en A. Zabel, secre taris van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel. Verburg constateerde dat de eni ge sector waar nog dynamiek te vinden was voor dit gebied re creatie en toerisme was. De werkgelegenheid in de landbouw en industrie liggen hier bedui dend lager. Terwijl het westen toch over goed uitgeruste be drijfsterreinen beschikt, betoog de hij. Burgemeester Kruize zette in zijn bespiegeling over de econo mische toekomst van West- Zeeuws-Vlaanderen alle kaarten op de recreatie. Aan de hand van cijfermateriaal (twee miljoen re creatieve overnachtingen per jaar) toonde hij aan dat deze sector voor zijn gemeente de be langrijkste economische motor is. Kruize paste echter voor voortgaande ongebreidelde groei van campings en overige recrea tieve voorzieningen. „Dat kan het specifieke rustige plattelandskarakter van het ge bied geweld aandoen", meende hij. De Oostburgse burgemeester benadrukte dan ook dat West- Zeeuws-Vlaanderen alleen met vergelijkbare gebieden kan con curreren als het iets bijzonders te bieden heeft. Hij zocht die meerwaarde in de begrippen kust, rust en zon. „Want West-Zeeuws-Vlaanderen dient synoniem te zijn voor een aantrekkelijke vakantie in een groene omgeving. Het gebied moet op zichzelf niet gericht zijn op nieuwkomers in de recreatie sector. Tenzij de meerwaarde er van van tevoren vaststaat." Kruize vond een medestander in de persoon van de secretaris van de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen. Die conclu deerde aan het eind van zijn inleiding dat overheid en be- Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Geen cent te veel voor Mondriaan. Dat was deze week het motto van de statencommissie welzijn die wel unaniem besloot 125 mille uit te trekken als bijdrage van de viering van het speciale Mondriaanjaar in 1994, maar daarbij met een zuinig Zeeuws mondje opmerkte dat de organisatoren op geen cent meer hoefden te rekenen. Alsof het van een arme kwam, zo waakten het CDA, Delta Anders, D66, Groen Links en klein rechts over de schatkist van de provincie. Op voorstel van het CDA wordt ook nog onderzocht of de provincie wel of niet aansprakelijk gesteld kan worden voor eventuele verliezen in de organisatie. De commissie maakte duidelijk geen enkele aansprakelijkheid op prijs te stellen. Met het bedrag van 125 mille kan de manifestatie rond de in 1944 gestorven wereldberoem de schilder worden opgezet. De commissie onderschreef het grote belang van het jubi leum voor Zeeland. Immers, Mondriaan werkte en ver kocht in het begin van deze eeuw in Domburg, en Zeeland denkt nu toeristen en andere belangstellenden te kunnen lokken met de manifestatie. In het vijftigste sterfjaar van de schilder komt er een grote overzichtstentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum. Dat is de hoofdactiviteit. Door Zeeland zal onder meer een 'Mondriaanbus' gaan rijden, er komen publikaties uit en een houten tentoonstellingsge bouwtje waarin Modriaan schilderijen in Domburg expo seerde, zal worden herbouwd. Dorpsbelangen en Toerisme IJzendijke: Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg moet snel een actieplan maken om de waterkwaliteit van viswater De Veste in IJzendijke te verbeteren. De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme diende gisterochtend schriftelijk dat verzoek in tijdens de vergadering van de commissie Openbare Werken. de week wordt gekozen. Omdat Wil zo leuk les geeft vonden ze dat wel wat voor hem. De brief van de meisjes maakte zo veel indruk op het team dat Bas Westerweel en zijn ploeg gisterochtend in allerijl afreisden naar Breskens. De ploeg nam niet alleen opnamen van de school maar maakte ook beelden op andere locaties in het vissers dorp, onder meer bij de vuurtoren en de vismijn. Het programma waarin Wil zit wordt komende zaterdag al uitgezonden. Het onderdeel 'Ken je klas' is rond 9.30 uur. Autotron Wil wint met zijn benoeming naast een zilveren griffel een plaats in de finale die dinsdag 18 mei in het Autotron in Rosmalen wordt gehouden. Wil neemt het daar op tegen 26 andere winnaars. „Dat is wel een leuke ervaring. En de hele klas mag mee". Het zal er voor hem wel zenuwachtiger aan toe gaan dan gisteren. „Ik ben er toch niet helemaal gerust op. Nu gebeurde alles spon taan. Ik werd overvallen. Maar dat is straks wel anders". Gezien onder meer het histori sche karakter van het water is het een aanfluiting als de huidi ge situatie gehandhaafd blijft, vindt de fractie. Zoals bekend kampte de plaatselijke hengel- club enkele weken met massale vissterfte door de aanwezigheid van een agressieve algensoort in De Veste. De problematiek is zo nijpend en dringqnd, aldus Dorpsbelangen en Toerisme, dat directe en ade quate oplossingen nodig zijn. Om de waterhuishouding van De Veste te verbeteren draagt de groepering zelf alvast enkele suggesties aan. De muskusrat- tenbestrijding moet bijvoorbeeld beter, er is nieuwe beplanting nodig en intensiever onderhoud aan de taluds en rietmassa. Ver der pleit Dorpsbelangen en Toe risme voor een verbinding met een ander open water zoals de Bierkreek en een beheersplan om het aantal eenden en ganzen te beperken. WD'er J. Provoost onderschreef de noodkreet die L. Baarends namens de D&T-fractie naar vo ren bracht. Volgens hem was het echter niet zo simpel iets te on dernemen waardoor de wa terkwaliteit verbetert. Wethou der A. de Feijter zei de zorg van de commissieleden te delen. Van onze verslaggever Goes - GGD en Kruiswerk Zeeland houden vanaf maan dag 3 mei op diverse plaatsen in Zeeland voor de laatste keer een herhalingsvaccinatie voor polio. Inwoners die daar voor in aanmerking komen, krijgen een dezer dagen een oproep in de brievenbus. Nu de polio-epidemie achter de rug is, stopt ook de vaccinatie campagne van GGD en Kruis werk voor mensen die nog nooit ingeënt waren tegen de ziekte. Voor een volledige bescherming tegen polio is het echter nodig aan het totale programma van drie vaccinaties deel te nemen. bijna 40.000 gulden beschikbaar gesteld. Nog een ergernis bij het tennis- minded volk uit de vissersplaats is het verzoek van de voetbalver enigingen om de kleedlokalen schoon te houden. Het college bood eerst 12.000 gulden. Veel te weinig voor de oppositie en die eiste 18.000 gulden wat ook doorging. „Zijn deze voor stemmers van deze, voor de voetbal steeds gun stige besluiten van de gemeente, tevens onze tegenstemmers? Het wordt hoog tijd dat de gemeen teraad van Oostburg weet hoe een club die om gelden vraagt, reilt en zeilt." Het bestuur wijst de bestuurders er even fijntjes op dat er op dit moment meer tennisende dan voetballende leden sportief bezig zijn. drijfsleven in de streek zich sa men in moeten spannen voor een duurzame uitbouwing van de economie, gestoeld op de pijler toerisme. Daarnaast zag Zabel kansen weggelegd voor de streek als woongebied voor renteniers. Hij noemde dit het 'Florida-effect' en legde uit wat hij daaronder verstond: „Er ligt een unieke mogelijkheid qua wonen voor mensen die hun arbeidszame le ven hebben afgerond. Immers, het gebied heeft weinig inwoners en er komt gegarandeerd een overaanbod aan landbouwgron den." Monseigneur Ernst ontvangt de penning uit handen van voorzitter Aerden. foto de stem/dick de boer Bergen op Zoom - Monseigneur H. Ernst uit Breda ontving gisteren uit handen van L. Aerden, voorzitter van het bestuur van de Diocesane Katholieke Schoolraad (DKSR) de erepen ning die naar hem genoemd is, de Bisschop Ernst erepenning. Dat gebeurde in de H. Gertrudiskerk in Bergen op Zoom tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de DKSR. Aerden vertelde dat het bestuur van de schoolraad heeft besloten om in het kader van het 25-jarig bestaan een erepenning in te stellen. Deze penning wordt uitgereikt aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het katholiek onderwijs in het bisdom. De eerste penning is voor Ernst vanwege zijn uitzonderlijke betekenis voor het katholiek onderwijs. Aerden vertelde dat de penning vervaardigd is door de 82-jarige kunstenaar N. Steenbergen. Hij sprak van een 'erepenning vol symboliek en geloof'. Op de penning zijn de apostelen Petrus en Paulus te zien als symbool voor de bestuurders en leraren. Bisschop Ernst is afgebeeld als bestuurder, leraar en priester. In de rand van de penning staat de tekst: „De Heer heeft mij terzijde gestaan en mij kracht gegeven." Ernst was zichtbaar blij met de penning die zijn naam draagt 'en die mijn hart laat spreken'. Hij vond het jammer dat hij zo snel de bijeenkomst moest verlaten, maar beloofde de penning achter te laten, zodat iedereen hem kon bewonderen.

de Stem | 1993 | | pagina 13