8 I 1 n ran zijn, Itijden en Begroting moet strenger BEKENDMAKING Veel Brabantse en Zeeuwse particulieren bouwen zwart r UNITED COLORS OF BENETTON. 5' 0 Nederlandsche Bank wil meer bezuinigingen en loonmatiging Rustige begrafenis Andries Treurnicht Senaat Italië wil vervolging ex-premier NAVO-generaals willen nog geen actie in Bosnië Nederland vlagt NS willen weer praten over O V-studentenkaart ETs Sport/vrijetijdspak M n O O (Tunnel bij jjiluiskil nodig' (Ontsnapping uit kliniek Schulden groeien |»iiel bij mensen met uitkeringen I Rotterdam - Een onderzoek van I de Rotterdamse sociale dienst [wijst uit dat het aantal uitke ringsgerechtigden met schulden snel toeneemt. Ook de hoogte van de schuldenlast groeit. Op dit moment heeft 63 procent van 100.000 uitkeringsgerechtig- I den in Rotterdam schulden. Meer winst casino Breda World Press expo geopend Eritreërs voor zelfstandigheid John de Wolf op de bank IN DEZE KRANT: Merijntje Kruislander wil proefproces over pitbull-besluit 'Meer kaïnpeerplek bij boeren tijdens Pinksteren' Ritzen vindt voorstel 'te vaag' VOORJAARSSHOW VOORJAARSSHOW DE EIKEN SCHUUR "~l Li O Ril 1993 X 58i terneuzen hulst si 'j:s fjoordstraat 91 Steenstraat 34 Piote Markt 7 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang woensdag 28 april 1993 lllll Model Louisiana, gevoerd. Met funktionele details. Maten S-XL. Ifemeuzen - De tunnel onder het jïanaal van Gent naar Terneu- Ln moet er komen. Een Vlaams- Ijederlandse ambtelijke werk- Jjroep vindt dit een essentieel [onderdeel van het project Wes- Jjrschelde Oeververbinding. Komt er geen tunpel, dan zal de joestaande brug bij Sluiskil een I onoverkomelijke flessehals wor- Iden. ||ZIE ZEELAND - C1 Utrecht - Twee mannen zijn gis terochtend ontsnapt uit de Utrechtse Van der Hoeven Kli- aek, een behandelcentrum voor {psychiatrisch gestoorde delin- auenten. De twee, veroordeeld j voor poging tot doodslag, ver delingen en brandstichting, zijn Jjp een nog onbekende manier 1 sit hun afgesloten kamers geko- |men en zijn met een laken uit raam op de eerste verdieping I ontsnapt. De kliniek behandelt I delinquenten die wegens een misdrijf zijn veroordeeld. ZIE BINNENLAND - A3 Breda - Het Holland Casino in Breda heeft vorig jaar meer winst geboekt. Dat kwam vooral doordat er meer Belgen kwamen, die gemiddeld ook nog een tien- tje per bezoek méér verspeelden dan de Nederlandse goklustigen. ■ZIE ECONOMIE A6 Amsterdam - In de Nieuwe Kerk in Amsterdam is gisteravond de internationale foto-tentoonstel ling World Press Photo geopend. Op de tentoonstelling, die tot en met 6 juni duurt, zijn de winnen- foto's te zien van de 36ste World Press Photo-wedstrijd. Daaronder foto's van winnaar James Nachtwey uit Zuid-Afri- ka en de Servische fotojournalist Bojan Stojanovic. Asmera - Bijna alle Eritreërs hebben voor de onafhankelijk heid van Eritrea gestemd. Hier mee kozen zij voor afscheiding van Etiopië. ZIE BUITENLAND - A4 Londen - John de Wolf start zo goed als zeker op de bank in de WK-kwalificatiewedstrijd van vanavond (aanvang 21.00 uur) tegen Engeland. In tegenstelling tot zijn Engelse collega Taylor maakte bondscoach Dick Advo caat de opstelling van Oranje nog niet bekend. ZIE SPORT - B1 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Beurs A5 Economie A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Beunhuis Van onze Haagse redactie Den Haag - Veel particulie ren die hun eigen huis bou wen, voeren het werk deels zwart uit. De totale omvang van het zwart werken wordt geschat op 200 miljoen gul den. Deze zogenaamde 'zelf bouwers' zijn vooral actief in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. De totale produktiewaarde van de in eigen beheer gebouwde woningen bedraagt 840 miljoen gulden. In 1991 werden bijna 4.200 woningen door particulie ren zelf gebouwd. Dat is 35 procent van alle in opdracht van particulieren gebouwde wonin gen. Halverwege de jaren zeven tig lag dat aantal nog op 14 procent. Dat blijkt uit het rapport 'Zwart werken in de vrije sectorwoning- bouw'. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) heeft het onderzoek in opdracht van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM) uitgevoerd. De Tweede Kamer had op een dergelijk onderzoek aangedrongen bij minister Al ders. In bijna alle gevallen krijgen zelfbouwers hulp van familiele den, vrienden of bijklussende bouwvakkers. In enkele gevallen zouden groepjes bouwvakkers min of meer bedrijfsmatig vrije- sectorwoningen bouwen, conclu deert het EIB. Bij een steekproef werden echter weinig werkloze bouwvakkers aangetroffen. Minister Alders voelt wel voor de suggestie van het instituut om bouwers in eigen beheer te ver plichten achteraf verantwoor ding af te laten leggen tegenover de belastingdienst. Daarbij gaat het dan in het bijzonder om de medewerking van derden aan de bouw. Het bouwen van huizen in eigen beheer komt, met 52 procent van het totaal aantal particuliere woningen, met name veel voor in het zuiden (Zeeland, Limburg en Noord-Brabant). In het noorden is dat 33 procent, in het oosten 24 en in het westen niet meer dan 13 procent. In de meeste gevallen gaat het om rui me, vrijstaande woningen met een gemiddelde bouwprijs van 200.000 gulden. Een zwarte grafdelver glimlacht terwijl op de achtergrond de begrafenis plaatsvindt van de vorige week overleden uiterst conservatieve Zuidafrikaanse politicus en predikant Andries Treurnicht. Blanke studenten van de universiteit van Pretoria hadden Treurnichts graf gegraven, een klus die meestal door zwarte arbeiders wordt geklaard. Treurnicht werd begraven op de Oude Begraafplaats in Pretoria naast Hendrik Verwoerd, de in Nederland geboren architect van de apartheid en voormalig premier van Zuid-Afrika. foto afp Van onze correspondent Aart Heering Rome - Een commissie van de Italiaanse Senaat heeft de aanbeveling gedaan om de parlementaire onschendbaar heid van ex-premier Giulio Andreotti op te heffen, zodat deze berecht kan worden om zijn vermeende relaties met de maffia. De Senaat zal zich volgende week nog definitief moeten uit spreken over het verzoek van de rechtbank van Palermo om Andreotti, senator voor het le ven, te mogen berechten. De ver wachting is dat de Senaat het advies opvolgt. Het besluit van de commissie is voorafgegaan door twee weken van intens debat, waarin Andreotti zich als een leeuw te weer heeft gesteld tegen de 'aan tijgingen' van een vijftal pentiti (maffiaverklikkers). Volgens hen zou de zevenvoudige oud-pre mier het Romeinse referentie punt van de maffia zijn geweest G. Andreotti FOTO AP en zou hij meermalen hebben vergaderd met al jaren voort vluchtige mafialeiders. Met de eerder dit jaar gearresteerde topmaffioso Toto Riina zou hij daarbij zelfs een begroetingskus hebben uitgewisseld als teken van wederzijds respect. Volgens Andreotti zijn alle be schuldigingen uit de lucht gegre pen en is hij het slachtoffer van een duister complot, waarbij naast de rechtbank van Palermo en binnenlandse politieke tegen standers zelfs de CIA betrokken zou zijn. Zijn weigering om zich vrijwillig te laten berechten en zo zijn onschuld aan te tonen, recht vaardigde hij daarom met het argument dat de Palermitaanse rechters niet objectief zouden zijn. Door die houding ontstond er vooral voor zijn eigen christen democratische partij (DC) een probleem. Als de DC-leden in de commissie akkoord zouden gaan met de vervolging van de man die veertig jaar lang het gezicht van hun partij heeft bepaald, dan zouden zij daarmee ook hun eigen partij blameren. Maar als zij dat weigerden, dan zouden zij de rechtbank de mo gelijkheid ontnemen om de waarheid omtrent de banden tussen maffia en politiek te ach terhalen. En dat zou de popula riteit van de DC, die door de corruptieschandalen al een his torisch dieptepunt heeft bereikt, nog verder doen dalen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Kruisland - Jan Dirk van Ginneke uit Kruisland gaat via een proefproces probe ren alsnog te bereiken dat pitbulls en daarop gelijken de honden een in zijn ogen eerlijke behandeling krijgen in het Nederlands recht. Van Ginneke, die landelijke bekendheid kreeg door zijn strijd tegen de volgens hem oneerlijke behandeling van dit soort honden, staat don derdagmiddag met zijn pit bull zonder muilkorf op de stoep van het politiebureau in Steenbergen, in de hoop een proces-verbaal te krij gen. Dat zou hem gelegen heid geven het besluit - waardoor pitbulls en aan verwante honden geregis treerd moeten zijn, on vruchtbaar gemaakt, en uit sluitend gemuilkorfd mogen rondlopen - tot bij de hoog ste juridisch^ instanties aan te vechten. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De chefs-staven van de NA- VO-lidstaten zien voorlopig geen aanlei ding om in ex-Joegoslavië militair tus senbeide te komen. Zij willen eerst van 'de politiek' horen wat het doel van een dergelijke actie moet zijn. Het Militair Comité is het hoogste uitvoe rend orgaan van het Atlantisch bondgenoot schap. De Britse comité-voorzitter veld maarschalk Sir Richard Vincent, zelf een verklaard tegenstander van militair ingrij pen in Bosnië, verklaarde dat tot op heden nog geen concrete plannen op tafel liggen voor luchtaanvallen. Hij verwees nadrukke lijk naar de politieke steun die zo'n militaire operatie vooraf dient te hebben, en die er niet is. „Het enige concrete dat we in handen heb ben is de tekst van het Vance-Owen vredes plan", aldus Sir Vincent. De militaire experts zijn volgens de veld maarschalk verdeeld over een militaire ope ratie. „Het is een complexe onderneming. We hebben eenvoudig geen gedetailleerde uitwerking van mogelijke acties, simpelweg omdat we niet weten wat van de militairen wordt verwacht." De voorzitter van het Militair Comité maak te duidelijk dat de risico's groot zijn. „Als we een mandaat krijgen van de VN, blijft de fundamentele vraag of we de humanitaire acties op de grond in gevaar mogen brengén. Kunnen we humanitaire hulp bieden en tegelijk vanuit de lucht bombarderen?", vroeg Vincent zich af. De veldmaarschalk benadrukte dat elk mili tair ingrijpen een doel moet hebben en niet het middel mag zijn om iets te forceren. Sir Vincent zei dat nog heel veel vragen onbeantwoord zijn. De vrees voor een inter nationaal conflict en de vele mensenlevens die de eventuele bombardementen zullen eisen, spelen nadrukkelijk mee bij 'het voor behoud dat de NAVO-generaals maken. „We hebben meer dan veertig jaar comforta bel in de schaduw van de Koude Oorlog geleefd. Nu komt het erop aan te zeggen wat we willen bereiken met een oorlog. Dat is essentieel", aldus de voorzitter van het Mili tair Comité. De vroegere chef-staf van de Britse strijd krachten Sir Vincent beklemtoonde dat frus traties over de aarzeling in het Westen om een einde te maken aan de oorlog geen excuus mogen zijn om er nu maar in te vliegen. „Er moet een degelijke juridische onderbouwing zijn en een helder omschreven opdracht. Ik wil niet dat onze soldaten op een andere basis deelnemen aan enige mili taire operatie." De twijfel bij de NAVO-generaals staat haaks op wat secretaris-generaal Wörner van het bondgenootschap vorige week in een Engelse krant zei. Wörner pleitte toen voor luchtaanvallen, mits de VN daarin zouden toestemmen. Beperkt militair optreden is ook wat sommige EG-landen bepleiten. De boodschap van de militairen is vooralsnog een andere. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het overheids tekort moet in de komende jaren veel harder worden aangepakt dan het kabinet voor ogen heeft. Ook loon matiging is dringend gebo den. Het 'tandje minder' van minister Kok (Financiën) met het terug dringen van het financieringste kort in 1994 valt slecht bij presi dent Duisenberg van de Neder landsche Bank. Duisenberg is net zo min te spre ken over het stabiliseren van het tekort op 3,5 procent gedurende een aantal jaren. De komende vier jaar zou jaarlijks zeker vijf miljard gulden extra moeten worden bezuinigd. De 'strengste begroting sinds de Tweede We reldoorlog' (premier Lubbers) zou daarom nog wat strenger moeten. De president van de Nederland sche Bank zei dat bij de presen tatie van het jaarverslag. Dui senberg toonde zich redelijk te vreden over het bezuinigings pakket dat het kabinet voor 1994 op tafel heeft gelegd. De organisaties van werkgevers zijn het met Duisenberg eens, al vindt het NCW dat het terug dringen van het tekort minder belangrijk is dan het verminde ren van de overheidsuitgaven. Ook de investeringen tot een bedrag van bijna negen miljard de komende vier jaar plezieren Duisenberg, zoals ook de werk gevers. Maar dat het kabinet daarvoor de opbrengst van de verkoop van PTT-aandelen en van het aardgas wil gebruiken, zint de president juist niet: „Ik ben daar niet kapot van." Het liefst zag Duisenberg dat het kabinet voor de investeringen nog eens vijf miljard extra be zuinigde. Ook daar zijn de werk gevers het mee eens. Loonmatiging is volgens Duisen berg de beste oplossing om Ne derland uit het economische dal te halen. „Twee procent loon ruimte zou het uiterste moeten zijn", vindt Duisenberg, terwijl de verwachte uitkomst rond 3,5 procent zal zijn. Het financieringstekort zou tot iets boven één procent van het netto nationaal inkomen moeten uitkomen. Als het kabinet geen extra haast maakt, voldoet Ne derland niet aan de belangrijkste voorwaarden om toe te treden tot de EMU; één Europese munt en één Europese bank. ZIE OOK ECONOMIE - A6 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Middelburg - De Zeeuwse kam- peerboeren dienen ook tijdens de drukke periode van Hemelvaart en Pinksteren toestemming te krijgen om vijftien kampeereen- heden op hun mini-campings te zetten. De provincie dient hierin een sturende rol te spelen om te grote verschillen tussen gemeen ten onderling te voorkomen. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten in een brief aan de vaste commissie voor Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij van de Tweede Kamer. Zoals bekend steekt het de Zeeuwse bestuurders al langer dat de kampeerboeren wel in het zomerseizoen mogen uitbreiden maar juist niet in de pinksterpe riode, wat in Zeeland de aller drukste tijd is. Daarbij komt dat de Tweede Kamer de meeste bevoegheden hierover geeft aan de gemeenten zelf. Zo kon het vorig jaar voor komen dat een kampeerboer tien eenheden mocht hebben, terwijl zijn buurman in een andere ge meente, er maar vijf mocht. Over twee dagen is het koninginnedag en zal het rood-wit-blauw in heel het land weer volop uitgehangen worden. De Nederlandse driekleur is in, meent directeur Visser van het Vlaggen Documentatie Centrum Nederland. "Wij Nederlanders zien Europa niet zo zitten." ZIE ACHTERGROND- A2 Het wordt een herhaling van gisteren. Een mooie, zonnige en warme dag met als enig schoonheidsfoutje een matige tot vrij krachtige noordoosten wind. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nederlandse Spoorwegen willen graag op nieuw onderhandelen met het ministerie van Onderwijs over een nieuwe OV-jaarkahrt voor studenten. Dat heeft NS-directeur Porthei- ne gistermiddag laten weten. De NS willen doorgaan op het punt waar de besprekingen over de OV-jaarkaart vrijdagnacht afge broken werden. Minister Ritzen vindt dat aan bod van de NS echter te vaag. Hij heeft inmiddels een contract voor een OV-jaarkaart met het Verenigd Streekvervoer Neder land afgesloten: een kaart waar bij de student alleen kan reizen met bus, tram of metro. Gisteren maakte Ritzen in de Tweede Kamer duidelijk dat hij alleen met de NS wil onderhan delen als er nieuwe feiten op tafel komen. Die nieuwe feiten moeten dan ook nog eens inte ressant zijn voor zowel de minis ter zelf als voor het streekver voer. Minister Maij (Verkeer) liet gis teren tijdens een spoeddebatje weten dat zij een OV-jaarkaart zonder de spoorwegen eigenlijk niet ziet zitten. Zij benadrukte dat het kabinet nog geen goed keuring heeft gegeven aan het contract dat Ritzen heeft afge sloten. Ondertussen hield het studen tenprotest tegen de bezuini gingsplannen voor de OV-kaart, de bijstand en de basisbeurs gis teren onverkort aan. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Kom nu kennismaken met onze prachtige samengestelde programma's waaronder: 100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patmé programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 •i.v.m. Koninginnedag vrijdag gesloten, donderdag koopavond Ud Interieur Waarborgfonds. PITBULL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant voJ. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:_j Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max, 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT-ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1