Ciampi nieuwe premier Italië Onze Top 5 van deze week. ewijziging VSB Bank Israëlisch leger schiet op demonstrerende Palestijnse ballingen 3*BANK 33 250 Am 299 Gevolgen Tsjernobyl nog steeds voelbaar Historische ontmoeting tussen China en Taiwan Gouverneur van Centrale Bank moet Italië naar Tweede Republiek leiden Serviërs geven niet toe BUITENLAND \loddtOfL™*'- >^J ch Margarine, pakje 250 gram Chico Spaanse Valencia Late sinaasappelen, voor pers en nand, net 2 V2 kilo chCervelaatfijn of Goudsalami, per stuk 250 gram 3 halen, 2 betalen.- Oh Keukenrollen, 0 - met decoratie, 3 rollen J&tfT Z49 Oh Pale sherry 887, medium dry of very very dry, fles 1 liter 1 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Kerncentrales ex-Sovjetunie krijgen steun uit Nederland BUITENLAND KORT 993 v JDE STEM 52U DINSDAG 27 APRIL 1993 A4 [tekent dat u nu kunt bijvoorbeeld van de laid geen saai type. sportstoelen vóór '-banden stalen dashboard met "safe-lock" op benzinemotoren ^circulatiesysteem tion"~display Iliter, 1.7 Dieselen voering. as standaard beschikt veiligheidsgordels en Ig als optie op iedere complete aankleding iportive. Met tal van aar het blijft niet bij [nieuwe Astra Young, (tgerust met heel veel ."0- EET R A N T DIE JE WAT ZEGT. >ril 1993 gelden de volgende ng (was 4%) 3%) 2.7%) ening (was 4%) ing (was 4%) ;ening (was 4%) -rekening (was 4%) g (was 4%) rekening (was 4%) vas 3.75%) ling (was 4%) et premie (was 3%) ting 25%) 5%) ningen: unnen niet meer 3.75% 3.8 2.7 3.75% 3.75% 3.75% 3.75 3.75 3.75 3.5 3.75 2.5 2.75 4 3.75% 3.75% 3.75% 3.75% )|arj az-Zohour (rtr/ap) - Israëli sche troepen heben gisteren gepro beerd een einde te maken aan een demonstratie van de circa 400 door Israël uitgewezen Palestijnen die cerblijven in het niemandsland tus sen Israël en Libanon. De militairen schoten met tank- en jrtilleriegeschut over de hooiden heen de betogers die in de richting van i grens liepen. Het schieten begon toen de Palestijnen ongeveer anderhalve kilometer hadden gelopen en Zemraya, een controlepost in de Israëlische veiligheidszone in Zuid-Libanon, op 300 meter waren ge naderd. De Palestijnen wilden een zitactie hou den uit protest tegen de hervatting van de vredesbesprekingen over het Mid den-Oosten. Ze waren aan het bidden op de weg naar Zemraya, toen de kogels hoog boven hun hoofd vlogen. In de heuvels ten westen van de plaats waar zij in gebed waren gegaan, sloegen zes artilleriegranaten in. De Palestijnen zetten hun protestactie voort. „Wij hebben voedsel en water bij ons," zo vertelde hun leider Abdul Aziz Al-Rantisi, „en zullen hier vannacht blijven. Morgen beslissen we wat we verder gaan doen", zei hij. De gedeporteerden eisen dat Israël on middellijk uitvoering geeft aan VN-re- solutie 799 waarin de Israëliërs ge vraagd wordt de deportatie op te hef fen. Jeruzalem heeft aangeboden hon derd ballingen terug te laten keren en de rest na een jaar weer in het land toe te laten. Volgens de Israëlische autori teiten zijn de gedeporteerde Palestijnen voormannen van fundamentalistische bewegingen die verantwoordelijk zijn voor aanslagen op de burgerbevolking. Het uitzetten van de Palestijnen in december vorig jaar leidde tot het stop zetten van het vredesproces. Het over leg wordt echter vandaag in Washing ton weer hervat. De Palestijnen oefenen inmiddels toe nemende druk uit op de Amerikaanse regering om Washington ertoe te bewe gen een actievere rol te gaan spelen in het vredesoverleg over het Midden-Oos ten. De Palestijnse leider van de onderhan delingsdelegatie Faisal Husseini zei voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten ook dat het 'tragische gevolgen zal hebben voor de regio en de hele wereld indien het 17 maanden oude vredesproces ineenstort'. Door onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro heeft de gouverneur van de Italiaanse Centrale Bank, Carlo Azeglio Ciampi, aangewezen om het kabinet te vormen, dat Italië naar de Tweede Republiek moet leiden. De benoeming van Ciampi, de eerste Italiaanse regeringsleider die voorheen nooit een politieke functie heeft bekleed, is een vol strekte nieuwigheid in de Itali aanse politiek. De 72-jarige Ciampi heeft zijn hele leven gewerkt bij de Banca d'ltalia, die hij sinds 1979 be stuurt. In die functie heeft hij felle kritiek geleverd op het vro lijke financiële beleid van de opeenvolgende Italiaanse rege ringen. Overtuigd van de noodzaak van een harde lire als basis voor een gezonde economie leverde hij vorige zomer samen met Amato een vergeefse strijd om de deva luatie van de Italiaanse munt tegen te gaan. Daarna is Ciampi er echter wel in geslaagd om de verwachte inflatie tegen te hou den, terwijl de devaluatie inmid dels een heilzame invloed heeft op de export. Ciampi zelf heeft gisteravond aangekondigd, dat hij zonder voorafgaande ruggespraak met politieke leiders zijn minis ters zal kiezen en voordragen aan Scalfaro. Ook dat is zonder precedent in de naoorlogse ge schiedenis van Italië. De Itali aanse Grondwet geeft het staats hoofd het recht om de door de premier voorgestelde ministers Carlo Azeglio Ciampi foto ap rechtstreeks te benoemen, maar in de praktijk gebeurde dat nooit. Door de weg van een presiden tieel kabinet te kiezen heeft Scalfaro in één klap een einde gemaakt aan de twisten tussen de politieke partijen, waarop in de afgelopen dagen verschillende andere kandidaturen zijn stuk gelopen. Regerings- en opposi tiepartijen geven indirect hun onmacht toe door de oplossing van Scalfaro in meerderheid po sitief te beoordelen. In financieel-economische krin gen uitte de waardering voor Ciampi zich gisteren in en waar devermeerdering van de lire van 2 procent ten opzichte van de mark, terwijl ook de Italiaanse pers vandaag unaniem enthou siast reageert. Met de benoeming van een tech nicus die naar verwachting een zakenkabinet zal gaan leiden, heeft de Italiaanse president ge hoor willen geven aan de wens om te breken met de traditionele politiek, waaraan de Italianen massaal uitdrukking hebben ge geven in het referendum van 18 april. Tegelijk moet Ciampi in binnen- en buitenland het vertrouwen in de Italiaanse economie vergroten en daardoor een einde maken aan de speculatieve aanvallen op de lire. De tweede belangrijke taak van zijn regering zal bestaan uit een ingrijpende wijziging van het kiesstelsel. Daarmee moet in-1 houd worden gegeven aan het resultaat van de volksstemming waarin de Italianen zich vorige week met overgrote meerderheid uitspraken voor de overgang van een stelsel van evenredige verte genwoordiging naar een distric tenstelsel. Wanneer die is voltooid - vol gens plan binnen een half jaar - moeten er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. De wijze waarop de overgang naar de Tweede Republiek zal plaatsvin den, is echter nog het voorwerp van scherpe politieke twisten, die elke voorspelling over de levensduur van het nieuw te vor men kabinet zinloos maakt. Ciampi is zich daar zelf goed van bewust en heeft dan ook pas na lang aarzelen de formatieop dracht aanvaard. (ADVERTENTIE) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 mei a.s. Van onze Haagse redactie Den Haag - Twee kern centrales in de voormali ge Sovjetunie kunnen re kenen op nucleaire ken nis uit Nederland. Het gaat om een centrale in Kalinin, ten noorden van Moskou, en een centrale in de Oekraïne. Het pro ject - kosten: 100 miljoen gulden - wordt betaald door de EG. In beide gevallen betreft het verouderde centrales die niet voldoen aan moderne westerse veiligheidseisen, aldus directeur dr. Arnold van de Gemeenschappelijke Kerncentrale Nederland (GKN). In eerste instantie wordt het personeel van de Oosteuro- pese centrales geleerd hoe alert te handelen in geval van storingen. Ook moeten zij vertrouwd gemaakt wor den met moderne veilig heidsprocedures. Verder wordt gekeken welke on derdelen van de centrales aan vervanging toe zijn. Volgens Arnold zal de gehe le actie zo'n 2 2,5 jaar in beslag nemen. Op een congres van nucleai re experts gisteren in Den Haag wees Arnold erop dat investeringen in centrales in Oost-Europa een aanzien lijk hoger rendement heb ben dan veiligheidsinveste ringen in Westeuropese cen trales. Hij plaatst daarmee een vraagteken bij het nut van nieuwe veiligheidsaan passingen waartoe de over heid de GKN, exploitant van Borssele en Dodewaard, verplicht. Arnold noemde deze investeringen - waar mee vele tientallen miljoe nen guldens zijn gemoeid- niet echt noodzakelijk, om dat de Nederlandse centra les 'al heel erg veilig zijn'. Greenpeace-activisten hingen gisteren, precies zeven jaar na de ramp in Tsjernobyl, een groot spandoek op in Kiev om te demonstreren tegen het gebruik van kernenergie in de voormalige Sovjet-republiek Oekraïne. foto epa Geneve (ap) - Een alarmerende toename van het aantal gevallen van schildklier kanker onder kinderen wijst erop dat, precies zeven jaar na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, kanker voor de bevolking van Wit-Rusland een steeds duidelijker gevolg van die ramp is. Dit heeft de assistent directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Nikolai Napalkov, in Geneve verklaard. De WHO verwacht dat de komende vijf jaar leukemie en andere vormen van kanker in het getroffen gebied zich snel zullen ontwik kelen. Wegens onvoldoende ervaring met de soort straling, die na het ongeluk in de kerncentrale op 26 april 1986 vrijkwam, weten artsen eigenlijk niet zo goed wat ze moeten verwachten. Er is weinig informatie beschikbaar over de invloed van de lagere doseringen straling die na Tsjernobyl vrijkwamen. Napalkov bena drukt dat de WHO in de gaten houdt hoe het aantal gevallen van kanker zich ontwikkelt onder de bevolking. De WHO is ervan op de hoogte dat er reddingswerkers zijn die na de opruimwerkzaamheden leukemie hebben ge kregen, maar weet niet om hoeveel gevallen het gaat. Het officiële dodencijfer staat, volgens opgaven van de toenmalige Sovjet regering, op 32. Artsen van de WHO beschouwen leukemie en schildklierkanker in Wit-Rusland, Oek- raine en Rusland, de gebieden die getroffen werden door de neerslag, als de ziektes die het duidelijkst in verband gebracht kunnen worden met Tsjernobyl. Napalkov zegt dat het onderzoek zich beperkt tot het westelijke gedeelte van Rusland, dat grenst aan Wit- Rusland, het noordelijke gedeelte van Oek raïne en het zuidelijke gedeelte van Wit- Rusland. Schildklierkanker wordt extra in de gaten gehouden omdat deze vorm van kanker normaal gesproken praktisch niet voorkomt onder kinderen en vaak het bewezen gevolg is van blootstelling aan straling. Dit geldt ook voor bepaalde vormen van leukemie, aldus Napalkov. Hoewel er nog geen duidelijke toename van leukemie is waargenomen zegt Napalkov te Boeing Indian Airlines verongelukt New Delhi - Een Boeing 737 van de Indiase luchtvaartmaat schappij Indian Airlines is giste ren direct na de start op de luchthaven van de Westindische stad Auranga- bad neergestort. Volgens het In diase persbu reau INA zijn zeker 79 mensen om het leven ge komen. 35 pas sagiers en vier van de zes be manningsleden zouden het ongeluk overleefd hebben maar raakten zwaar gewond. Het verkeerstoestel maakte in Aurangabad een tussenlanding op zijn route van New Delhi naar Bombay. Het vliegtuig zou bij de start in botsing zijn gekomen met een vrachtwagen die volgela den was met balen katoen. De Boeing was vervolgens niet meer in staat voldoende te stijgen en raakte enkele hoogspanningska bels. Het toestel vloog in brand, brak in drie stukken en stortte naar beneden. Vijf doden bij vliegtuig-ongeluk Frankrijk Saint Raphael - Een klein vliegtuig is gisteren bij regen en stormachtig weer neergestort op een spoorbaan in de buurt van Saint Raphael aan de Franse Riviera. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Het treinverkeer tussen Parijs en Nice was geruime tijd geblokkeerd als gevolg van het ongeluk. De slachtoffers waren de piloot en een vader, zijn twee dochters en zoon. Het vliegtuig was op weg van Lyon, waar het gezin woonde, naar het vliegveld van Saint Raphael. Topman Fiat geeft zichzelf aan Milaan - Massimo Aimetti, de commercieel directeur van het Italiaanse autoconcern Fiat Iveco (vrachtauto's), heeft zich gistren aangegeven bij de politie in Milaan. Aimetti werd al enkele dagen gezocht in het kader van de operatie 'Schone handen' tegen corruptie, die al ruim een jaar door de rechters in Milaan wordt uitgevoerd. Hij bevond zich in het buitenland toen een arrestatiebevel tegen hem werd uitge vaardigd. Aimetti wordt ten laste gelegd betrokken te zijn geweest bij het betalen van smeergeld aan verscheidene politie ke partijen om vrachtwagens te kunnen leveren aan het Milanese gemeentelijke vervoersbedrijf A.T.M. De commercieel directeur is de eerste van de vier gezochte leiders van Fiat die zichzelf heeft aangegeven. Amerikanen verlaten Mogadishu Nairobi - De Amerikaanse mariniers hebben gisteren hun operatie Restore Hope in de Somalische hoofdstad Mogadishu beëindigd. Nog geen vijf maanden nadat de eerste mariniers het strand oprenden van het door burgeroorlog en honger geteister de Afrikaanse land, droegen de Verenigde Staten het militair bestuur over aan troepen van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat de VS deze week het gehele militaire commando in handen geven van de Verenigde Naties. De 2.500 Amerikaanse mariniers zullen morgen naar huis terugkeren. Overleg Zuid-Afrika begint moeizaam Johannesburg - De Zuidafrikaanse leiders van een groot aantal partijen hebben gisteren weinig vooruitgang geboekt bij de hervatting van de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afri- ka (Codesa). Er werd hoofdzakelijk gesproken over de procedu rele gang van zaken. Tijdens het overleg werd alleen besloten het discussiepunt over de vaststelling van een datum voor algemene, democratische verkiezingen te agenderen. Vrijdag zullen de leiders van zo'n twintig a dertig deelnemende partijen het overleg voortzetten. Het Codesa-overleg vormt de kern van de besprekingen over de toekomstige politieke inrichting van Zuid-Afrika. Het overleg werd in juni 1992 afgebroken na het bloedbad in Boipatong. Begin april werden de besprekingen hervat, maar de moord op de communistische leider Hani leidden tot nog meer vertraging. Levenslang geëist tegen leider Fretilin Dili - De officier van justitie heeft gisteren in het proces tegen Xanana Gusmao, de leider van het Fretilin, de onafhankelijk heidsbeweging in Oost-Timor, levenslange gevangenisstraf geëist. De Indonesische autoriteiten beschuldigen Gusmao van samen zwering tegen de staat en illegaal wapenbezit. Ook zou hij verantwoordelijk zijn voor het organiseren van een demonstratie in november 1991 in Dili waarbij Indonesische militairen het vuur openden en ten minste vijftig mensen doodschoten. verwachten dat dit de komende twee jaar wel het geval zal zijn, met een piek over vier jaar. „Maar het zal nog tientallen jaren duren voordat we een volledig beeld hebben van de gevolgen van Tsjernobyl", aldus Napalkov. Sinds 1986 zijn er in Wit-Rusland 168 geval len van schildklierkanker bij kinderen ge constateerd. In de zeven jaar voor het onge luk waren dat er zeven. In de eerste jaren na het ongeluk werden twee tot vijf gevallen geregistreerd en dit aantal steeg in 1991 plotseling naar 55 en in 1992 naar 67. Meer dan de helft van de gevallen kwam voor in Gomel, het district waarvan aangenomen wordt dat het getroffen is door de hoogste doseringen straling. In de regio's in de voormalige Sovjetunie die destijds besmet zijn geraakt worden de zie kenhuizen platgelopen door mensen die kampen met klachten waarvan zij denken dat die met Tsjernobyl te maken hebben. Maar volgens Napalkov heeft onderzoek aangetoond dat de meeste klachten voortko men uit de psychologische en sociale onrust na het ongeluk. VERVOLG VAN VOORPAGINA Na de zitting riep het parlement de Bosnische Serviërs op 'on buigzaam de muren ter verdedi ging van het vaderland te ver sterken, de gelederen nog beter te sluiten en de strijd tot het einde te voeren'. De Bosnisch- Servische leider Radovan Ka radzic zei: „Wij hebben ons volk er al op voorbereid dat nu hon ger, nood en armoede te ver wachten zijn." Karadzic ontkende later echter dat het parlement het plan ver worpen zou hebben. „Zij (de af gevaardigden) konden niet be slissen. In feite is het plan niet verworpen, maar zal er een refe rendum over worden gehouden." De volksraadpleging heeft op 15 en 16 mei plaats. Diplomaten in Belgrado zeiden dat het Westen, Singapore (dpa/rtr) - China en Taiwan praten vandaag en morgen in Singapore over het verbeteren van hun onderlin ge relaties. Het wordt een historische ontmoeting, om dat beide landen sinds de Chinese burgeroorlog in 1949 niet meer op zo'n hoog niveau met elkaar hebben overlegd. De vertegenwoordigers van Beij ing en Taipei arriveerden zondag en maandag in de Aziatische stadstaat. De onderhandelaars zijn formeel geen vertegenwoor digers van hun respectieve rege ringen, maar treden op namens semi-officiële instanties. Deze organisaties zijn in 1991 door China en Taiwan in het leven geroepen om onderlinge contac ten mogelijk te maken. Taipei weigerde eerder met Beij ing te praten omdat de commu nisten de nationalisten na de burgeroorlog van het vasteland naar het eiland Taiwan hadden verdreven. Ook mochten Taiwa- nezen geen ontmoetingen heb ben met Chinese burgers. In de afgelopen jaren zijn de contacten tussen beide landen iets versoepeld. Het is de bedoe ling dat deze ontwikkkeling in Singapore wordt voorgezet. Chi na en Taiwan zijn van plan deze week overeenkomsten te onder tekenen over een wederzijdse er kenning van juridische docu menten, over het postverkeer en voorts over regelmatige ontmoe tingen tussen vertegenwoordi gers van beide landen. Ook zal in Singapore worden gesproken over een uitbreiding van de handelsbetrekkingen, cri minaliteitsbestrijding en een uit breiding van de uitwisseling van studenten, wetenschappers en journalisten. De besprekingen zouden de weg kunnen openen naar een door braak in het streven naar hereni ging van de twee China's. De vertegenwoordiger van Beijing, Wang Daohan, sprak van een belangrijke stap in de onderlinge betrekkingen en bood Taiwan zondag een vreedzaam samen gaan met het vasteland aan. Bei de China's streven naar hereni ging maar willen dat echter al leen op hun eigen voorwaarden. China, dat Taiwan als een op standige provincie beschouwt, weigert het gebruik van geweld af te zweren om het eiland met het vasteland te verenigen. Tai wan van zijn kant eist dat China eerst democratische hervormin gen doorvoert alvorens het over een eventueel samengaan wil praten. In de gesprekken in Singapore zal een grote plaats worden in geruimd voor de kwestie van investeringen en economische relaties. Hoewel beide landen of ficieel geen contacten onderhou den, heeft de handel tussen de twee China sinds de jaren '80 een hoge vlucht genomen. Deze handel gebeurt niet direct, maar via tussenpersonen en an dere landen. China is voor Tai wan een belangrijk afzetgebied geworden. De onderlinge handel zal dit jaar naar verwachting met 23 procent groeien. Vorig jaar bedroeg de waarde daarvan 7,3 miljard dollar (13 miljard gulden). waar steeds vaker over militair ingrijpen wordt gepraat, moge lijk dit referendum wil afwach ten alvorens tot nieuwe maatre gelen over te gaan. Servische troepen die de Oost- bosnische stad Srebrenica om singeld houden, eisten gisteren het vertrek van de Canadese VN- militairen uit de stad die zij sinds een week beschermen. De VN-militairen zijn er volgens de Serviërs niet in geslaagd de mos lim-enclave afdoende te demili tariseren. Een VN-woordvoerder zei dat de Serviërs geen dreigementen heb ben geuit voor het geval de Ca nadese VN-militairen weigeren Srebrenica te verlaten en ook geen tijdslimiet hebben gesteld. De Serviërs dreigden anderhalve week geleden de moslim-stad in te nemen na een maandenlange omsingeling. Onder bemiddeling van de VN kwam echter een akkoord tot stand dat voorzag in een staakt-het-vuren en eèn de militarisering van Srebrenica. Inzake Srebrenica nam Karadzic echter een verzoenende houding aan. Nadat hij in Belgrado be sprekingen had gevoerd met ge neraal Lewis Mackenzie, de voormalige opperbevelhebber van de VN-vredesmacht in Bosnië, zei Karadzic in principe in te stemmen met het idee onaf hankelijke waarnemers toe te la ten bij de frontlinies rond Srebr enica. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde dat Karadzic ook heeft ingestemd om nog twee Canadese compagnieën toe te la ten. Een verklaring voor de .te genstrijdige berichten door de Serviërs werd niet gegeven. fc

de Stem | 1993 | | pagina 5