'NS bij OV-jaarkaart betrekken' ayz 5,- KORTING Oom Gebreken bij merendeel van metaalverwerkende bedrijven' Dy DE STEM Honorair consuls op bezoek Clenbuterol-verkopende dierenarts: Ik kon druk niet weerstaan Minister Maij keurt buitenspel zetten van Spoorwegen af Winst en overwinning 2 SLOGGI LUXE BH'S MET Mestoverleg nog muurvast I JerelUd Agenda BINNENLAND A3 Onderzoek van Arbeidsinspectie Breda in Brabant en Zeeland CD A-er Frinking staatssecretaris van defensie COMMENTAAR 4Onze vijand zit in Zoetermeer' BINNENLAND KORT ibcbh Mier r zich teleurgesteld over de FOTO AP ong en China, maar kunnen - Iker niet tegen de overdreven fege prijs die ze kosten - niet schtstreeks in Europa worden Igevoerd omdat er dan sprake Jan 'dumping' is. En dumping - let verkopen van goederen Toor een prijs lager dan de Iroduktiekosten - wordt door Ie EG als concurrentieverval- end gezien en dus bestraft. |>oor in Macao de documenten vervalsen en de waarde en Ifkomst van de componenten Jnjuist op te geven, kan de lartij naar Europa worden ver- TCheept. De EG loopt op die hanier 46 miljoen aan invoer- lechten mis. En dan het rundvlees: Een zeer Jrote partij levend vee wordj lanuit Polen, Hongarije en het loormalig Tsjeehoslowakije paar de Duitse grens gebracht. Daar wordt ze aangemeld voor Boorvoer via de EG naar een lantal Noord-Afrikaanse lan- jjen. Op weg naar België en Spanje wordt het vee evenwel paar slachthuizen in de EG Jfgevoerd. De doorvoerdocu- nenten worden door vervalste Bocumenten vervangen en de EG gaat voor 15 miljoen gulden pe boot in. Set aantal voorbeelden zou noeiteloos kunnen worden uit gebreid. In de olijfoliesector |werd 369 keer gefraudeerd. Er varen 153 fraudegevallen in de nelk-, 100 gevallen in de Igraan- en 95 gevallen in de Tvleessector. Overigens worden piet alleen vuile handen ge naakt in de landbouw. Zo liep de EG bij manipulaties met Industriële goederen 10 mil joen, in de sigarettensector 13 Iniljoen, in de textiel 3.5 mil joen en in de visserij 3 miljoen Kulden mis. Ook met de struc tuurfondsen wordt de hand ge- Jlicht. Trouwens, vrijwel overal Iwaar subsidies, heffingen en ^Brusselse fondsen in het geding Jzijn, slaat de fraudeur zijn slag, lal blijft de landbouw veruit de ■meest kwetsbare sector. |ningen op de verkeerde manier vorden gebruikt. Bijstand is er alleen voor wie het echt nodig Iheeft. Voor de studiefinancie ring gaat dat ook weer gelden. |En de OV-jaarkaart was niet Ibedoeld voor pretkilometers in Istampvolle treinen. Door de nu laangekondigde maatregelen Iwordt echt niemand gedwon- Igen op autoradiojacht te gaan. Maar nee; niks mee te maken en meteen 'de beuk er in'. De vraag is alleen hoe breed het verzet is. Want een presentatri ce van de VtTCO moest vrijdag morgen wel erg lang smeken voordat er eindelijk een stu dente belde om te zeggen dat ze het allemaal maar niks vond. De Tweede Kamer rondt deze week de behandeling van de tracéwet af. Verder komen aan de orde de rivierdijken, de nieuwe bestuurlijke indeling van Nederland, de verkoop van de staatsaandelen Fokker aan DASA, de orkesten in het oos ten van het land, het geweldge bruik door de politie en de opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. De Eerste Kamer bespreekt de be grotingen van Justitie en van Antilliaanse Zaken. DE STEM DINSDAG 27 APRIL 1993 t/an onze verslaggever Breda - Volgens de Arbeidsinspec tie in Breda is bij veel metaalver werkende bedrijven in Noord-Bra- bant en Zeeland geen ledemaat vei lig- je moet scherp van oog en vlug ter been ajn wil je niet struikelen of vallen. Als jet een beetje tegenzit, raak je bekneld tussen werkbanken en persen. Van de 143 bedrijven die de inspectie eind vorig jaar bezocht, werd aan 125 opge dragen de gebreken binnen een bepaal de termijn te verhelpen. Na die termijn volgt een tweede inspec tie. De volgende stap kan een officiële waarschuwing zijn, gevolgd door een proces-verbaal. Zullen de bazen van de bedrijven daar wakker van liggen? Drs. F. Dijkstra, hoofdinspecteur van de Arbeidsinspec tie: „De meesten schrikken al van onze eerste rapportage. Gemiddeld zeventig procent zorgt onmiddellijk dat de zaak in orde komt. Processen-verbaal komen bijna niet voor. En als ze voorkomen en als daarna een straf wordt opgelegd, dan gaat het, zo is de ervaring tot nu toe, om boetes die nooit 5000 gulden te boven gaan." Maar werkers in de metaal lopen niet alleen het risico van een vrije val of van giftige dampen die ze vrij kunnen ina demen, ook de rug loopt gevaar. Vol gens de inspectie wordt in veel bedrij ven nauwelijks gelet op de lichamelijke belasting van de mensen. Ze moeten vaak veel te zware lasten op de nek nemen en als ze daar al niet krom van raken, worden ze wel scheef. Want ook een eenzijdige belasting van het lichaam komt vaak voor. Veel ongerief komt voor bij bedrijven met minder dan 35 werknemers. Daar zijn, volgens hoofdinspecteur Dijkstra, zelfs bedrijven bij waar bijna niets deugt. „Dat zijn knoeiers, die op alle onderdelen tekortschieten. Die pakken we hard aan." Verzet van werknemers tegen slechte arbeidsomstandigheden komt niet zo vaak voor. „De gemiddelde werknemer is niet kritisch op zijn werksituatie. Kleine bedrijven hebben geen onderne mingsraad. Daar is dus geen orgaan dat het opneemt voor de belangen van de werknemer. Het hangt dan van de in stelling van de werkgever af, of hij zijn mensen laat werken in omstandigheden die de gezondheid niet bedreigen." Van onze redactie binnenland Alphen aan den Rijn/Den Haag - Minister Maij van verkeer vindt dat de onderhandelingen over de OV-jaar kaart voor studenten moeten worden heropend. Zij zei dat gisteren op een CDA- bijeenkomst in Alphen aan den Rijn. „Ik vraag me af of dit een goede manier is om ons geld te beste den", luidde de kritiek van mi nister Maij op het vrijdagnacht door minister Ritzen van onder wijs gesloten concept-akkoord met de organisaties van stads en streekvervoer. Maij wees erop dat het concept contract nog in de ministerraad moet worden besloten. „Ik heb twijfels en zorgen. De NS moe ten teruggevraagd worden aan de onderhandelingstafel" De overeenkomst die Ritzen nu heeft gesloten zet de NS buiten spel. Studenten krijgen, als het plan doorgaat, een kaart voor bus, tram en metro. De vervoers maatschappijen hebben toege zegd een snelbusnet op te zetten voor de studenten. Maij vindt het niet zinvol dat de vervoersbedrijven 400 snelbus- sen willen inzetten voor het ver voer van de scholieren en stu denten. Ze vindt dat bus- en treinverkeer elkaar moeten aan vullen en niet hetzelfde traject moeten gaan afleggen. Ook uit het oogpunt van milieu en gezien de drukte op de wegen vindt Maij dit 'niet zo'n beste oplos sing'. Zij is verbaasd dat de onderhan delingen tussen minister Ritzen en de NS zijn afgeknapt op 35 miljoen gulden. De minister had al in een eerder stadium laten weten niets te voelen voor de variant waartoe nu is besloten. „Maar Ritzen had een mandaat. Den Haag - Het CDA-Ka- merlid Frinking (62) wordt staatssecretaris van defen sie. Hij volgt staatssecreta ris Van Voorst tot Voorst op die benoemd is tot commis saris van de koningin in Limburg. Voordat Frinking in 1977 lid van de Tweede Kamer werd had hij een uitgebrei de militaire carrière achter de rug. Hij is officier ge weest bij de Koninklijke Landmacht, werkte van 1969-1971 bij de Generale Staf en doceerde van 1971 tot 1975 aan de Hogere Krijgsschool. Ik ben erg benieuwd volgende week maandag in de minister raad zijn argumenten te horen. Hij heeft kennelijk met zijn rug tegen de muur gestaan", aldus de minister. Maij zei voorkeur te hebben voor een contract waarbij het overbo dig reizen van scholieren en stu denten flink zou worden inge damd. Ze denkt daarbij aan een variant waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen thuiswo nende en uitwonende studenten. De nieuw fractievoorzitter van Groen Links, Peter Lankhorst, wil vanmiddag een spoeddebat in de Tweede Kamer over de OV-jaarkaart. De NS wachten het overleg in de Tweede Kamer af. Inmiddels wordt op het hoofdkantoor in Utrecht wel druk gestudeerd op een speciale studentenkorting kaart voor het geval ook een meerderheid in de Tweede Ka mer vindt dat de NS de komende vier jaar niet deel kunnen nemen aan de OV-studentenkaart, De vervoersmaatschappijen ver wachten dat de studenten met de nieuwe BTM-kaart aanzienlijk minder reizen dan met de oude kaart. Geen 5,5 miljard reizi gerskilometers zoals bij de hui dige OV-jaarkaart, maar slechts 1,5 miljard. Mocht blijken dat de studenten aanzienlijk meer reizen dan moet er nieuw overleg komen met Ritzen. Het stad- en streek vervoer schat dat de gemiddelde busrit 20 procent langer duurt dan een treinrit. In 15 procent van de gevallen, bijvoorbeeld in delen van Zeeland waar spoorlij nen ontbreken, duurt de busreis met de luxe bus straks korter. De NS krijgen door het mislopen van het contract een fors inko mensverlies. Het huidige con tract zorgde voor ruim 20 pro cent van de inkomsten. NS heb ben aangekondigd dat verlies te rug te willen halen door andere grootverbruikerscontracten af te sluiten, bijvoorbeeld met de ambtenaren. [Tri ii in pit Modieuze badkleding, perfecte pasvorm WINNEN BETEKENT nog niet overwinnen. Boris Jeltsin heeft met glanzende cijfers zijn referendum gewonnen; de strijd met het parlement en zelfs met zijn eigen vice-president is echter nog geenszins gestreden. De vraag of het parlement naar huis gestuurd mocht worden, is weliswaar door een grote meerderheid van de opgekomen kiezers positief beantwoord. De noodzakelijke meerderheid van [neer dan 50 procent van alle Russische kiezers is echter net niet bereikt. Het oude parlement blijft daarom zitten en de oude grondwet, op basis waarvan het parlement zijn macht uitoefen de, blijft van kracht. Nieuwe krachtmetingen tussen president en oppositie moeten zodoende verwacht worden. Toch betekent de uitslag van het referendum wel iets. Parle mentsvoorzitter Chasboelatov mag gelijk hebben als hij zegt dat de Russische media de Jeltsin-kant voorgetrokken hebben, dat de winst daardoor weinig betekent, is onzin. Geen van de binnenlandse en buitenlandse deskundigen had deze opkomst durven voorspellen. Laat staan dat ze de overtui gende cijfers waarmee de kiezers op alle vier de vragen geantwoord hebben, hadden voorzien. Opmerkingen als zou de steun voor de president weinig voorstellen omdat hij in feite minder dan de helft van alle kiezers achter zich heeft, zijn nauwelijks ter zake. Bli Amerikaanse presidentsverkiezingen is de opkomst door gaans behoorlijk lager en is het percentage stemmen dat de winnaar weet te verzamelen vaak eveneens geringer. Toch twijfelt niemand aan de legitimiteit van een op die manier verkozen Amerikaanse president. Hoewel het referendum geen juridisch beslissende uitkomst kent, 's het Jeltsin gelukt zijn morele gezag te versterken. Al was het Haar, omdat de kiezers elk ander alternatief nog afschuwelijker vonden. Bij zijn gevecht om de macht met Chasboelatov kan dit gezag Jeltsin goed van pas komen. Het parlement ging er tot nu toe niet alleen vanuit dat het de grondwet aan zijn zijde had, maar ook de sympathie van de bevolking. Die droom is over. Als Jeltsin handig opereert, kan hij oaarvan in zijn gevecht om de macht gebruik maken. Zijn winst Kan hij zo wellicht in een overwinning omzetten. (ADVERTENTIE) Zo'n 250 honorair consuls verblijven een paar dagen in Den Haag om hun kennis van Nederland op te frissen. Een honorair consul behartigt belangen van Nederland en Nederlanders in het buitenland. Het is een onbezoldigde baan die vaak wordt uitgeoefend door (buitenlandse) zakenmensen. foto anp (geldt ook voor Sloggi 100 SI). De Sloggi Luxe BH is door zijn elastisch kant bijzonder comfortabel. Door de combinatie van 75% fijn katoen en 15% lycra' blijft de pasvorm perfect, ook na eindeloos wassen. Zit goed blijft goed. Aantxedng tot 1 met 1991 "Gedep. handelsmerk van DuPont Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Landbouwschap en de ministers Bukman (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) en Alders (Milieube heer) zijn elkaar geen stap genaderd over een nieuw, strenger mestbeleid vanaf 1995. Een derde overlegronde gisteren op het ministerie van landbouw leverde niets op. Volgende week maandag wordt er verder gepraat. Alders en Bukman hebben voorzitter Mares van het Landbouwschap laten weten dat uiterlijk 12 mei knopen worden doorgehakt. Wil het Landbouwschap niet meewerken aan een gezamenlijk mestplan dan presenteert het kabinet een eigen voorstel. Het Landbouwschap gaat de komende week bij zijn achterban informeren of het concessies kan doen aan de ministers Bukman en Alders. De bewindslieden eisen dat de boeren 35 procent van de mestrechten inleveren. Het Landbouwschap wil niet verder gaan dan 25 procent. Tekenend voor de stroeve gang van zaken is dat Mares en Alders gisteren een andere uitleg gaven aan de afspraken die zijn gemaakt. Volgens Mares is er overeenstemming bereikt over de invoering van de mineralenboekhouding voor de veehouderij in 1996. Zowel minister Alders als de woordvoerder van Bukman ontkennen dit. VERVOLG VAN VOORPAGINA Pas tegen het middaguur loopt de centrale, historische hal vol met zo'n 300 studenten. Bij el kaar 1.500 sympathisanten teke nen de handtekeningenlijsten bij de ingang. Maar de uitstroom van studenten, op weg naar col legezaal of zonnig terrasje, is groter dan de toevloed. Op het Spui is op de spandoeken na weinig te merken. Ook een andere eis voor een gezamenlijke verklaring van stu denten èn universiteitsbestuur ders wordt niet ingewilligd. Ge vers bitst: „Ik ben jullie loopjon gen niet". En wordt bijgespron gen door een student: „Onze vij and zit niet hier, maar in Den Haag en Zoetermeer." Tot Rottenberg en Vreeman ko men verloopt de bezetting in een gezapige meligheid. Er wordt muziek gemaakt en alles staat stijf van nostalgie. De muziek is uit 1969, al parafraseert de zan geres Dylan met 'Knocking on Ritzens door'. De haren zijn weer lang en slordig als Toen, boven spijkerjacks, bonte broe ken, opgelapte jeans en lange rokken. De sfeer is lief, er wordt gedanst. Intussen stromen, via de fax, de sympathiebetuigingen binnen van andere universiteiten en stu dentenverenigingen. Rottenberg en Vreeman maken snel korte metten met de ver wachtingen. Zij verdedigen de ingrepen: het voorgestelde sys teem van beurzen en leningen is niet slecht en niet onrechtvaar dig, zeggen zij onder veel boe geroep. Iedereen moet de prijs betalen voor de economische recessie. En minister Ritzen wordt onrecht aangedaan, die 'staat immers al jaren pal voor het onderwijs'. Rottenberg suggereert de stu denten de strijd te focussen op een goed stelsel voor aanvullen de studieleningen met lage rente. Rottenberg is het alleen met de studenten eens dat het voorge stelde nieuwe OV-stelsel met bussen 'niks' is. In die 'ordinaire machtsstrijd met de NS' zegt hij toch nog hoop op een compromis te hebben. Tot een gezamenlijke verklaring van College van Bestuur en ac tievoerders komt het niet. Toch is actieleidster Ingeliese de Jong ste dik tevreden. Zij hebben veel publiciteit gekregen, veel sym pathiebetuigingen en andere bij val. Aan een opstandige verklaring van universiteitsbestuur en stu denten wordt vandaag verder gesleuteld. En zij krijgen een ruimte om als actiecentrum te gebruiken, de komende 'woeste, wilde weken'. Weken die uit moeten lopen op een grote, lan delijke demonstratie in Den Haag op zaterdagmiddag 8 mei. In de tussentijd volgen er in het hele land acties. -J In de bus van Bussum naar Naarden gaf je mij een zoen... Verder ken ik de tekst van dat wonderschone Nederlandstalige lied niet meer, maar uit dat ene zinnetje blijkt al wel wat voor prachtige romances er straks kunnen opbloeien als studenten massaal met de bus gaan reizen. De Nederlandse studenten maken, als het even mee zit, er straks één gigantisch schoolreisje van. 'En we gaan nog niet naar huis', zal het klinken als de bus muurvast in de file staat. Vooral in Brabant zal ook het 'Chauf feur, chauffeur, en rij een bietje deur' niet van de lucht zijn. Bij wegversmallingen zullen de studenten leren dat ritsen op de Nederlandse wegen iets heel anders betekent dan ongevraagd voorrang nemen en niet omkijken naar de rest. Nee, dat wordt nog een dolle boel op de Nederlandse wegen. Jammer is alleen dat de pret van beperkte duur zal zijn, want het immer bezuinigende Den Haag zal erachter komen dat ook het 'gratis' laten reizen van studenten per bus te duur is. Over pakweg een jaar of vier komt de OV-jaarkaart dan ook terug, zij het dat dan het ding in zijn naam een letter zal missen en V-jaarkaart zal heten. Met die kaart moeten studenten zich dan langs de snelweg opstellen en proberen een plaatsje te bemachtigen in een lege veewagen. MERIJN 'PvdA moet achter bezuinigingen staan' Stad aan het Haringvliet - CDA-fractieleider Brinkman staat 'vierkant' achter de bezuinigingen van het kabinet. Maar coalitie-partner PvdA moet dat ook doen, vindt hij. „De PvdA mag niet weglopen van de bezuinigingen." Brinkman riep gisteren tijdens een spreekbeurt in Stad aan het Haringvliet de PvdA-fractie nadrukkelijk op de ingrepen in studiefinanciering, de bijstand voor jongeren en de eigen bijdrage in de gezond heidszorg te steunen. „Ik hoor vaak dat men het CDA verwijt, het kabinet onvoldoen de te steunen. Welnu, deze voorstellen kunnen wij verdedigen. Ik hoop vurig dat de coalitie-partner dat ook doet." Brinkman vindt dat het kabinet bij de bezuinigingen waartoe het vorige week besloot, 'duidelijke speerpunten' heeft gekozen. Vooral jongeren, studerend of werkloos, worden de dupe. „Er is geen alternatief. Jongeren hebben nog een leven te gaan. Had het kabinet soms op de uitkeringen van bijstandsmoeders moeten bezuinigen? Of op de aow-uitkeringen?" Han Brüning verbondsbestuurder CNV Utrecht - De verbondsraad van het CNV, waarin het bestuur van de vakcentrale en de bonden zijn vertegenwoordigd, heeft maandag Hans Brüning (35) gekozen tot hoofdbestuurder van de christelijke vakcentrale. Hij volgt Peter Cammaert op, die onlangs tot burgemeester van de gemeente Simpelveld is benoemd. Lubbers: Doortrekken flitstrein noodzaak Rotterdam - Rotterdam en Antwerpen moeten als partners verder en niet als concurrenten. Als beide havensteden hun pluspunten combineren, maken ze samen in het verenigd Europa een betere kans dan wanneer ze elkaar naar het leven blijven staan. Dat zei premier Lubbers gisteravond in Rotterdam. Om die positie waar te kunnen maken, is doortrekking van de 'flitstrein' vanuit België absoluut noodzakelijk. „Het zou stom zijn als we Nederland niet bij die hoge snelheidslijn zouden betrekken", aldus de premier. Adviesraad bepleit verhuren kazernes Den Haag - Het Rijk doet er verstandig aan overtollige kazernecomplexen niet zonder meer af te stoten. Gelet op de blijvende onzekerheden over de toekomstige internationale veiligheidssituatie, is voorzichtigheid geboden. Defensie zou daarom moeten bekijken of kazernes niet beter kunnen worden verhuurd. Deze suggestie deed voorzitter A. van Staden van de Adviesraad Vrede en Veiligheid gisteren tegenover de vaste kamercommissie voor defensie. De commissie liet tijdens een hoorzitting tal van organisaties nog eens hun licht schijnen over de plannen van minister Ter Beek (defensie) in zijn Prioriteitennota voor het verkleinen en moderniseren van de krijgsmacht. De inkrimping van de landmacht betekent sluiting van tientallen kleine en grote kazernes. (ADVERTENTIE) Vandaag Zomerse Modekijk-bij-van Dijk! Stationsstraat 22, Waalwijk, 04160-35512 Van onze verslaggever Breda - Liepen vorige week op zijn afwezigheid als getuige nog enkele rechtzaken vast, gisteren verscheen hij wel bij de Bredase rechtbank: de 52-jarige directeur W. de B. van het Raamsdonksveerse diergeneesmid- delenbedrijf Dopharma, verdacht van handel in het verboden groei- middel voor koeien clenbuterol. Hij kwam getuigen in de zaak van F. van der S. uit Kaatsheuvel, al twintig jaar in dienst bij Dopharma, momenteel als produktie-chef. Het eerste werk van De B. was om rechtbankpresident mr. P. Paalvast een document te overhandi gen waaruit bleek dat de reis naar Curasao, waardoor hij vorige week op het appèl ontbrak, al lang geboekt en betaald was voordat de dagvaardingen en getuigen-oproepen voor vorige week de deur uitgingen bij justitie. Met het document wilde De B. de suggestie weerleggen die volgens hem in de pers gewekt is dat zijn afwezigheid louter diende als element in een vertra gingstactiek. Nog maar amper aan het woord liep De B. tegen de verdenking van meineed op. Rechtbank-president Paalvast maakte op verzoek van officier van justitie mr. J. Bijvoet een proces-verbaal op. Vol gens De B. heeft zijn bedrijf na 1 april 1991 alleen nog aan de Baarlese dieren arts P.P. clenbuterolhoudende stoffen geleverd. Maar volgens Bijvoet moet De B. gewe ten hebben dat ook de Utrechtse die renartsen F.D. dergelijke stoffen nog geleverd kreeg door Dopharma. In het nu lopende proces is 1 april 1991 een cruciale datum. Tot die tijd mocht een clenbuterol-houdende stof op basis van een voorlopige erkenning, nog wel ver kocht worden. Daarna niet meer. Vanaf die datum heeft Dopharma geko zen voor de strategie om uitsluitend nog pure clenbuterol te verkopen, omdat dat, in de redenering van Dopharma, geen bij wet verboden diergeneesmiddel is, doch slechts een grondstof voor de bereiding van diergeneesmiddelen, zo als water en keukenzout dat ook kun nen zijn. De enige uitzondering op de regel dat er uitsluitend nog pure clenbuterol ver kocht werd, zij het onder een andere naam, gold, althans volgens De B., de Baarlese dierenarts P.P.. Diens houding werd gisteren voorname lijk bepaald door spijt: „Ik heb een grote beoordelingsfout gemaakt. Ik heb de druk niet kunnen weerstaan. Ik ben realist genoeg om in te zien dat dit niet kon". Officier van justitie Bijvoet verweet P. het vervalsen van bonnen en declara ties, door daarin een andere naam te noemen dan het feitelijk geleverde clen buterolhoudende goedje. Dat bekende P. zoals hij ook de bereiding en afleve ring van clenbuterol bekende. Anders lag het met de beschuldiging dat hij actief zou hebben deelgenomen aan de organisatie van Dopharma-me- dewerkers die via valsheid in geschrifte clenbuterol op de markt zette. Dat ontkende P.. Bijvoet becijferde dat P. in totaal twee tot drie kilo pure clenbuterol heeft betrokken bij Dopharma met een in koopprijs van 120.000 gulden per kilo. Bijvoet: „Uw administratie was niet gericht op het verschaffen van inzicht, maar mijn inschatting is dat u een winstmarge hebt behaald van 500 pro cent". Raadsman mr. T. Gimbrère stelde daar tegenover dat P. aan de hele clenbu- terolhandel niet meer heeft overgehou den dan 10 tot 15 duizend gulden. Gimbrère wees er de rechtbank op dat het openbaar ministerie het aspect van het in gevaar brengen van de volksge zondheid niet in het geding heeft dur ven inbrengen. Justitie is daarom volgens Gimbrère terug moeten vallen op artikel 140 in het wetboek van strafrecht dat spreekt over een misdadige organisatie die tot doel heeft om valsheid in geschrifte te plegen: „Een vangnet-artikel dat te ge makkelijk van stal wordt gehaald. Als er al sprake was van een misdadige organisatie, dan maakte mijn cliënt daar in ieder geval geen deel van uit". Gimbrère wees de rechtbank ook nog op een vormfout: er is een etmaal te laat proces-verbaal opgemaakt van de inval in de woning van de familie P.. De Baarlese dierenarts greep zijn laat ste woord aan om het vacuüm te schet sen waarin hij verkeerde: „De consu ment wil mager vlees. Hooggeleerde heren bestrijden elkaar over de schade voor mens en dier. Overheidsinstanties houden zich afzijdig, waardoor er spra ke is van een gedoogbeleid. Boeren die toch al geen stuiver kunnen verdienen zetten je onder druk om het spul toch te leveren. Daar sta je dan als plattelands dierenarts. In het kader van de werel- handels-overeenkomst GATT is clenbu terol toch niet tegen te houden. Ik heb altijd het belang van de veehouder voorop gesteld. Ik ben me absoluut niet bewust van enig risico voor mensof dier. Ik heb spijt". Uitspraak over 14 dagen.

de Stem | 1993 | | pagina 3