Gesprekken over Midden-Oosten in beslissende fase OVERIGENS Russisch referendum lost nog niets op Fraude met EG-geld fluitje van een cent Nederland lijdt aan enorme reactie-inflatie Gebrekei DESTEi Fatsoen Minister Mai Winst en ov de stem ACHTERGROND A2 de stem DESTEM- Jeltsin moet iets doen. Maar wat kan hij doen? Agenda Onderzoek van Arl CD A-er Frinking staatssecretaris van defensie XI DINSDAG 27 APRIL 1993 Na eeri onderbreking van ruim vier maanden worden vandaag in Washington de gesprekken over vrede in het Midden-Oosten hervat. Van deze negende gespreksronde hangt veel af. Want lopen de gesprekken op niets uit, dan loopt het vredesproces groot gevaar. Door Willy Werkman Het zwaard van Damocles hangt boven de negende onder handelingsronde voor vrede in het Midden Oosten, die vandaag in Washington begint. Een dreiging, die niet alleen letterlijk de levens van de Pa lestijnse onderhandelaars in ge vaar brengt, maar ook de we tenschap, dat als er dit keer geen echte doorbraak komt, het vredesproces verder wel verge ten kan worden. Faisal Hoesseini, Hajder Abdel Shafi, Hanan Ashrawi en Saeb Erakat, de belangrijkste leiders van de Palestijnse onderhande lingsdelegatie, hebben nu per soonlijke lijfwachten, nadat ze niet alleen dreigtelefoontjes hadden ontvangen, maar zelfs bezoeken aan huis met de waar schuwing dat ze vermoord zou den worden, als ze naar Was hington zouden afreizen. De toestand in de gebieden is nu zo ernstig, dat de vredeshoop heeft plaatsgemaakt voor de ra- dicalisatie en de olijftak voor het geweer. Nu de haat het van de wens tot verzoening heeft gewonnen, is het voor Palestijnen en Israëli's duidelijk geworden, dat er wei nig ruimte meer is voor tijdro vende discussies. Alleen concre te resultaten kunnen de situatie nog redden. „Wij moeten niet alleen vooruitgang boeken, we moeten het snel doen", zei de Israëlische minister van buiten landse zaken afgelopen week einde. In deze dwang van het gevaar heeft Jeruzalem, nog voor de onderhandelingsronde begon nen is, tot een aantal gebaren besloten, die tot nu toe ondenk baar waren. Gebaren, die zover gaan, dat zelfs het Israëlische miljoenenbudget, dat nu einde lijk in de bezette gebieden zal Hanan Ashrawi worden geïnvesteerd, niet rechtstreeks zal worden be steed, maar via de Palestijnse onderhandelingsdelegatie zal lopen. Er is zelfs al sprake van een eigen Palestijnse politie macht, die al voor een overeen komst over Palestijns zelfbe stuur kan worden ingezet. Maar in Zuid-Libanon hebben de Palestijnse aanhangers van de Hamas, die in december vo rig jaar werden gedeporteerd, gisteren weer een 'dodenmars' gehouden in de richting van de Israëlisch-Libanese grens. Op deze wijze protesteerden zij te gen het weer op gang komen van het vredesproces. En in de nog steeds afgesloten bezette gebieden maken Israëli sche militairen jacht op de Pa lestijnse gewapende extremis ten, die strijdlustig de vinger op de trekker houden, om niet al leen soldaten en kolonisten te doden, maar zelfs een Israëli sche advocaat, die adviezen kwam geven voor de verstevi ging van de Palestijnse econo mie. In die sfeer zullen in Washing ton de Palestijnse onderhande laars vechten voor de toekomst van bijna twee miljoen Pales tijnen, voor wie het water tot aan de lippen is gestegen en is er wat Jeruzalem betreft, alleen nog de hoop om met onderhan delen te redden, wat er te red den valt. Lukt dat niet, dan zal de anar chie gaan .overheersen en zal Israël over niet al te lange tijd gedwongen worden de in 1967 veroverde gebieden eenzijdig te verlaten. Avonturentijd, de Mitteleuropaische Speisewagengesellschaft lokt. De Mitropa-restauratiewagen uit de oude DDR. De 'portie oploskoffie' op de kaart vraagt om een glimlach, die pas wijkt als twee jongeren binnenkomen. Duidelijk in de war van hun nog jonge liefdeaarzelen ze hand in hand in het gangpad. Hij schuift door naar het raam. Zij wil hem volgen op dezelfde bank, maar kijkt toch eerst nog even rond. Ze ziet de ober en de schrijvende waarnemer. Ze besluit tot de plaats tegenover. En dat terwijl iedereen weet dat verliefdheid meer dan voetje vrijen vraagt. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) S 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling S 076-236911. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. De Russische president Jeltsin heeft bij het zondag gehouden referendum het vertrouwen van de kiezers gewonnen. Jeltsin kan zijn overwinning echter niet verzilveren omdat hij geen vervroegde parlementsverkiezingen kan uitschrijven. Door Rob Vunderink Boris Jeltsin zit in de proble men. Aan de kiezers ligt het niet. Zij hebben hem niet in de steek gelaten. Ruim 65 procent kwam stemmen. Bijna 60 pro cent van hen antwoordde ja op de vertrouwensvraag. Toch zit de winnaar met de handen in het haar. Hij staat voor een onmogelijk dilemma. Zijn aanhangers eisen actie. De president moet de nationaal- communisten in het parlement de genadeslag toedienen. Doet hij dat niet, dan verliest hij zijn geloofwaardigheid. Doet hij het wel, dan riskeert hij zijn post. Zijn tegenstanders in het parle ment zullen zo nodig het Volks congres bijeenroepen om hem af te zetten. Tijdens het laatste Volkscongres zagen de wetgevers de bui al hangen. Vraag 4 van het refe rendum luidde immers: vindt u vervroegde parlementsverkie zingen nodig? De afgevaardig den bouwden een zekerheid in door te stellen dat deze vraag een grondwetswijziging impli ceerde. Een eenvoudige meer derheid was daarom niet ge noeg. De helft van het totale aantal kiesgerechtigden moest ja zeggen, ongeacht de opkomst. Weg met het oude parlement, zei prompt 68 procent van de opgekomen kiezers. Op het eer ste gezicht lijkt dat ruim vol doende. Schijn bedriegt. Van het kiezersvolk maken deze ja- stemmers slechts 45 procent uit. Jammer voor Jeltsin, maar juri disch heeft hij geen been om op te staan. Hij kan geen nieuwe parlementsverkiezingen uit schrijven. Het besef dat hij zijn overwin ning niet kan verzilveren is voor Jeltsin des te zuurder, omdat zijn populariteit ondanks 16 maanden shocktherapie nauwe lijks is verminderd. Verbazing heerst zelfs in zijn eigen kamp. lichters in het Kremlin hebben het volk in de armoe gestort. Rusland is totaal verpauperd. Dank zij de kiezers mag de marktvijandige oppositie nu gaan zoeken naar nieuwe argu menten tegen Jeltsins kapitalis tische koers. De eerste van die argumenten beginnen al door te klinken. Parlementsvoorzitter Chasboe- latov, nog steeds een niet te onderschatten tegenspeler van de president, sprak gisteren van 'informatieterreur'. Mediachef Poltoranin vergeleek hij met Goebbels. Door de eenzijdige tv-propaganda zou het volk een hersenspoeling hebben onder gaan. Chasboelatovs dreigende taal doet vermoeden dat het parlement binnenkort een nieu we poging tot persbreidel zal ondernemen. Luttele dagen voor het referen dum noemde ex-premier Gaj- dar, tegenwoordig Jeltsins eco nomische adviseur, de vraag of het publiek de broekriemecono mie steunt 'pesterij'. Wonder boven wonder bleek ruim 54 procent van de kiezers bereid Jeltsins economische politiek te steunen. „Onbegrijpelijk", aldus afge vaardigde Isakov. Deze Jeltsin- hater hamert constant op het onmenselijke karakter van de markthervormingen. De nieuw- Er is geknoeid met de stembil jetten, beweert de nationalist Ilja Konstantinov. Zijn Front van Nationale Redding blaast kleine onregelmatigheden in de stembureaus op om de uitslag in twijfel te kunnen trekken. Een andere leider van dit front, de Constitutioneel-Democraat Astafjev, verklaarde tijdens het laatste Volkscongres bereid te zijn de grondwet te verdedigen. „Desnoods met het geweer in de hand." Jeltsin zij gewaarschuwd. Als hij een nieuwe grondwet wil invoeren, vindt hij het recht niet aan zijn kant. Op steun van de wetgevers hoeft hij niet te rekenen. In zijn ontwerp-grond- wet komt het Volkscongres niet meer voor. Nu kan alleen dit congres een nieuwe grondwet aannemen. Uiteraard zullen de wetgevers weigeren hun eigen politieke doodvonnis te teke nen. Voor de Opperste Sovjet heeft Jeltsin een aardige metamorfose in gedachten. Het dagelijkse parlement blijft twee kamers tellen. De eerste kamer is gere serveerd voor vertegenwoordi gers uit de regio's. Samen met de tweede kamer moet het par lement 'staatsdoema' gaan he ten. De liquidatie van de com munistische sovjets is de oude garde ook al tegen het zere been. Nu of nooit, geloven de hervor mers. Hun president moet het ijzer smeden nu het heet is. Helemaal gerust is het Jeltsin- kamp er niet op. Dat Jeltsin iets moet doen, weet iedere democraat. Wat hij kan doen, weet niemand. De wet laat hem geen enkele ruimte. Zonder dwang kan Ruslands eerste democratisch gekozen leider - zondag min of meer herkozen - geen kant op. Vorige week beloofde hij niet naar de wapens te zullen grijpen. Dat is netjes van hem, maar zo komt aan de patstelling in de Russi sche politiek nooit een einde. Een Russische communist toont zich teleurgesteld over fa uitslag van het referendum. foto ap In de Europese Gemeenschap is vorig jaar voor 621 miljoen gulden geknoeid met EG-subsidies. De bestrijding van de fraude, kosten 300 miljoen gulden, is erg moeilijk omdat de fraudeurs bijzonder vindingrijk zijn. Door Jo Wijnen VOOR TIENDUIZENDEN boe ren, handelaars, zakenlieden, transporteurs en exporteurs is de Europese Gemeenschap niet veel meer dat een papieren tij ger die achter een netwerk van regels, subsidies, fondsen en heffingen gevangen wordt ge houden en die zich voedt met gigantische hoeveelheden be drukt papier en miljoenen for mulieren. Dat menu wordt vervolgens bijgemengd met talloze uitzon deringsmaatregelen en import preferenties voor landen die goede maatjes met de EG zijn. In de dagelijkse praktijk is de Brusselse regelgeving dan ook een Kafkaiaanse aangelegen heid voor veel ondernemers. Voor een klein deel van hen is die regelgeving ook een bron van ontduiking en fraude en dus van gemakkelijk, maar evengoed oneerlijk te verdienen geld. Wat dat laatste betreft: de slimme jongens die voortdu rend op zoek zijn naar mazen in het net van de regelgeving, treden soms met opmerkelijk succes tegen de papieren tijger op. Vorig hebben ze de EG vele honderden miljoen guldens door de neus geboord. In totaal zijn 1850 ernstige fraudegeval len ontdekt waarmee een be drag van rond de 620 miljoen gulden was gemoeid. Brussel maakt er geen enkele geheim van dat het feitelijke bedrag aanzienlijk hoger ligt al De visserij is een van de sectoren waarin geknoeid wordt met EG-geld. heeft het niet het flauwste ver moeden van de werkelijke hoogte. Dat Brussel zich onder het voortdurend gesjoemel ple zierig voelt, kan niet worden gezegd. De fraude is tot een soort 'vijand nummer 1' van het Verenigd Europa verklaard, iets waartoe de honderden mil joen die aan de diverse strijk stokken zijn blijven hangen al leszins aanleiding geven. Daarentegen kost het Brusselse weerwerk tegen de fraude bijna onevenredig veel geld. Dit jaar moet meer dan 300 miljoen gul den worden neergeteld om het hoofd te bieden aan de grotere en kleinere slimmigheden waarvan een legioen min of meer professionele fraudeurs zich bedient. Een analyse van de toegepaste trucs legt een enorme vinding rijkheid bloot waartegen de EG-lidstaten - die primair met de fraudebestrijding zijn belast - soms niet opgewassen zijn. Een voorbeeld: In de haven van Heraklion op het Griekse ei land Kreta arriveert op zeker dag 3539 ton olijfolie uit twee niet-EG-landen: Turkije en Tu nesië. Vervolgens wordt de olie aangemerkt als zijnde afkom stig van Kreta zelf en dus van een EG-land. Er worden papie ren in orde gemaakt om de partij naar Portugal te versche pen. Maar het schip dat zich naar Portugal op weg begeeft, meert aan in Baretta in Italië. De vervalste papieren geven de suggestie dat het om EG-olie gaat die van het ene EG-land naar het andere wordt geëxpor teerd. De Gemeenschap grijpt aldus naast ettelijke miljoenen aan invoerheffingen. Een ander voorbeeld: Een enor me partij videocassettes wordt in de EG ingevoerd als zijnde afkomstig uit Macao. In feite komen de cassettes uit Hong- Nederland moet vrijdag vanuit de lucht nauwelijks te zien zijn geweest; aan het oog onttrok ken door dikke, kolkende rook wolken. Het land stond immers in vuur en vlam. De vrijdagkranten brachten een bont spectrum van mensen die achtereenvolgens woedend, verbijsterd, kwaad, nijdig, be ledigd of op z'n minst onaange naam getroffen waren. Ze riepen om actie tegen on aanvaardbare plannen en schil derden tableaus van ongekend leed en drama als de voorne mens van het kabinet uitge voerd zouden worden. In de vestiging van de Haagse redactie van deze krant ver drongen de redacteuren elkaar voor de ramen, in de verwach ting elk moment de eerste drommen woedende, verbijs terde en beledigde demonstran ten om de hoek te zien verschij nen, op weg naar het Binnenhof om die vermaledijde hakkers, snoeiers, maaiers en slopers een lesje te leren. Maar er kwam geen enkel spandoek de hoek om. Zelfs geen heel kleintje met alleen maar het woordje 'schande' dat snel en voor elk doel kan worden gebruikt. De grootste opschudding van de middag was een incident tussen een bromfietser en een brutale oversteker op een zebrapad. Een gebeurtenis van alledag. Arme en rijke jongeren, apo thekers, vakbondsbestuurders, homeopaten, werkgevers, bij standontvangers en openbaar vervoerders; ze konden bijna niet uit hun woorden komen van woede. De bezuinigings plannen van het kabinet zijn voor hen onaanvaardbaar. De woede is tegenwoordig in Ne derland wel erg snel gewekt en neemt soms bijna hilarische vormen aan. Er kan geen voor nemen tot het opstellen van een plan bekend worden gemaakt of de reacties stromen al bin nen, de een nog schriller van toon dan de ander. Kreten als 'woedend' en 'onaanvaardbaar' hebben daardoor alle kracht verloren. Nederland lijdt aan een enorme reactie-inflatie. Wie er nog een beetje wil uitspringen zoekt daarom naar steeds hardere termen. Het is net televisie. Wil je daar nog opvallen dan moe ten de cadeaus in de spelletjes programma's net wat groter zijn dan bij de rest of moeten de beelden van hongerende kinderen nog schrijnender zijn dan die van de vorige week. Vroeger leefden ze nog. Tegen woordig zoemen de camera's steeds vaker ongegeneerd in op de lijken van bloedig verminkte soldaten of dode Afrikaanse medemensen bij wie alle weef sel tussen vel en bot is verdwe nen. Maar terug naar het 'leed' in eigen land. De apothekers bij voorbeeld, die hebben het ook niet makkelijk. Ze dreigden meteen met het onvermijdelijke ontslag van personeel als de plannen van staatssecretaris Simons rond het medicijnge bruik worden uitgevoerd. Zou iemand het Nederlandse apo thekersleed nou echt serieus nemen? Als er één groep is die dankzij marktafspraken binnen de farmaceutische industrie blijft floreren is het wel het kartel van poederstampers en pillendraaiers. Maar hoe zit het dan met de jongeren? Worden die niet on genadig gepakt door valseriken als Elske ter Veld en Jo Ritzen? Weg bijstand, weg studiefinan ciering. Zo brengen de jongere norganisaties de kabinetsplan nen. 'DE' jongeren worden het slachtoffer van het bezuini gingsbeleid, schettert het uit krantenkolommen en luidspre kers. Maar het gaat natuurlijk wel om heel verschillende groe pen. Wie studeert heeft geen bijstand en wie bijstand heeft studeert niet, althans: daar gaan we vanuit. Maar wie kwaad is heeft geen oog voor dit soort details en roept om actie door alle jonge ren. En om de rest van de samenleving schrik aan te ja gen durven sommige verbeten woordvoerders zo ver te gaan dat ze een toename van de jeugdcriminaliteit voorspellen als gevolg van de kabinetsplan nen. Of nog gekker: voor jonge vrouwen rest straks alleen nog het eigen lijf om in het levens- Illustratie Mat Rijnders onderhoud te kunnen voorzien. Minder deerniswekkend maar toch vermakelijk is de voorzit ter van de Jonge Socialisten die de contacten met 'moeder' Pv dA opschort en op hoge toon het politieke hoofd van Elske ter Veld eist. Natuurlijk; het is even schrik ken voor de jongelui maar hoe idioot is het nu eigenlijk als de overheid ingrijpt als voorzie- Van onze verslaggever Breda - Volgens de Arbeidsii] tie in Breda is bij veel meta, werkende bedrijven in Noord bant en Zeeland geen ledemaf lig- je moet scherp van oog en vlug tr zijn wil je niet struikelen of vall het een beetje tegenzit, raak je b tussen werkbanken en persen kong en China, maar kunnen - zeker niet tegen de overdreven I lage prijs die ze kosten - niet rechtstreeks in Europa worden ingevoerd omdat er dan sprake van 'dumping' is. En dumping - het verkopen van goederen I voor een prijs lager dan de produktiekosten - wordt door de EG als concurrentieverval send gezien en dus bestraft. Door in Macao de documenten te vervalsen en de waarde i afkomst van de componenten I onjuist op te geven, kan de partij naar Europa worden ver scheept. De EG loopt op die manier 46 miljoen aan invoer rechten mis. En dan het rundvlees: Een zeef grote partij levend vee wok| vanuit Polen, Hongarije en het voormalig ..^Tsjechoslowakije naar de Duitse grens gebracht. Daar wordt ze aangemeld voor I doorvoer via de EG naar een aantal Noord-Afrikaanse lan den. Op weg naar België en Spanje wordt het vee evenwel naar slachthuizen in de EG afgevoerd. De doorvoerdocu- menten worden door vervalste documenten vervangen en de EG gaat voor 15 miljoen gulden j de boot in. Het aantal voorbeelden zou I moeiteloos kunnen worden uit- j gebreid. In de olijfoliesector werd 369 keer gefraudeerd. Er waren 153 fraudegevallen in d melk-, 100 gevallen in de 1 graan- en 95 gevallen in de vleessector. Overigens worden niet alleen vuile handen maakt in de landbouw. Zo liep de EG bij manipulaties met industriële goederen 10 mil-1 joen, in de sigarettensector 13 miljoen, in de textiel 3.5 mil joen en in de visserij 3 miljoen gulden mis. Ook met de struc tuurfondsen wordt de hand ge licht. Trouwens, vrijwel overal waar subsidies, heffingen en Brusselse fondsen in het geding zijn, slaat de fraudeur zijn s' al blijft de landbouw veruit de meest kwetsbare sector. 'NS 1 Van onze redactie binnenland Alphen aan den Rijn/Dei verkeer vindt dat de onder kaart voor studenten moete Zij zei dat gisteren op een CDA bijeenkomst in Alphen aan de: Rijn. '„Ik vraag me af of dit een goed manier is om ons geld te beste den", luidde de kritiek van mi nister Maij op het vrijdagnach door minister Ritzen van onder wijs gesloten concept-akkoon met de organisaties van stads en streekvervoer. Maij wees erop dat het concept contract nog in de ministerraad moet worden besloten. „Ik hel twijfels en zorgen. De NS moe ten teruggevraagd worden aai de onderhandelingstafel". De overeenkomst die Ritzen n heeft gesloten zet de NS buiten spel. Studenten krijgen, als hr plan doorgaat, een kaart voc bus, tram en metro. De vervoer; maatschappijen hebben toegi zegd een snelbusnet op te zette voor de studenten. Maij vindt het niet zinvol dat vervoersbedrijven 400 snelbu; sen willen inzetten voor het ve voer van de scholieren en st denten. Ze vindt dat bus- - treinverkeer elkaar moeten aar vullen en niet hetzelfde trajec moeten gaan afleggen. Ook u het oogpunt van milieu en gezie de drukte op de wegen vine Maij dit 'niet zo'n beste oplo sing'. Zij is verbaasd dat de onderhal delingen tussen minister Ritz en de NS' zijn afgeknapt op u miljoen gulden. De minister h£ al in een eerder stadium late weten niets te voelen voor variant waartoe nu is besloten. „Maar Ritzen had een mandas Den Haag - Het CDA-Ka- merlid Frinking (62) wordt staatssecretaris van defen sie. Hij volgt staatssecreta ris Van Voorst tot Voorst op die benoemd is tot commis saris van de koningin i: Limburg. Voordat Frinking in 197 lid van de Tweede Kame werd had hij een uitgebrei de militaire carrière achte de rug. Hij is officier ge weest bij de Koninklijk Landmacht, werkte va: 1969-1971 bij de General; Staf en doceerde van 197 tot 1975 aan de Hoger; Krijgsschool. ningen op de verkeerde mania worden gebruikt. Bijstand is er alleen voor wie het echt nodig heeft. Voor de studiefinancie ring gaat dat ook weer gelden. En de OV-jaarkaart was niet bedoeld voor pretkilometers in stampvolle treinen. Door de nu aangekondigde maatregelen wordt echt niemand gedwon gen op autoradiojacht te gaan. Maar nee; niks mee te maken en meteen 'de beuk er in'. De vraag is alleen hoe breed het verzet is. Want een presentatri ce van de VPRO moest vrijdag morgen wel erg lang smeken voordat er eindelijk een stu dente belde om te zeggen dat ze het allemaal maar niks vond. De'Tweede Kamer rondt deze week de behandeling van de tracéwet af. Verder komen aan de orde de rivierdijken, de nieuwe bestuurlijke indeling van Nederland, de verkoop van de staatsaandelen Fokker aan DASA, de orkesten in het oos ten van het land, het geweldge bruik door de politie en de opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. De Eerste Kamer bespreekt de be grotingen van Justitie en van Antilliaanse Zaken. WINNEN BETEKENT nog ni<j glanzende cijfers zijn referc parlement en zelfs met zijr geenszins gestreden, e vraag of het parlement weliswaar door een grote kiezers positief beantwoorc meer dan 50 procent van al bereikt. Het oude parleme grondwet, op basis waarva de, blijft van kracht. Nieuwi oppositie moeten zodoende Toch betekent de uitslag mentsvoorzitter Chasboelat de Russische media de Je de winst daardoor weinig b Geen van de binnenlands deze opkomst durven voor gende cijfers waarmee t geantwoord hebben, haddi steun voor de president v minder dan de helft van nauwelijks ter zake. Bij Amerikaanse presiden gaans behoorlijk lager en winnaar weet te verzami twijfelt niemand aan de verkozen Amerikaanse pre; Hoewel het referendum gei is het Jeltsin gelukt zijn m maar, omdat de kiezers el vonden. Bij zijn gevecht oi gezag Jeltsin goed van pas Het parlement ging er tot grondwet aan zijn zijde 1 bevolking. Die droom is ov daarvan in zijn gevecht or kan hij zo wellicht in een o

de Stem | 1993 | | pagina 2