Zuidland heeft begroting rond ./nit ZANDE Weghalen slib geen invloed op reconstructie Axelsedam Nieuw onderkomen Meldpunt Thuishulp open Negentig sportlieden gehuldigd in Terneuzen PLAATSELIJK nieuws POLITIE rapport einekeri TERS B.V. '.e(succes feklame geplaatst \en bijdrage ïrieur door tsing van: trage en ig- t Recessie kan invloed hebben Onzekerheid over subsidies en sponsorgelden Scouting bouwt op oude locatie Zuidersportpark 'In staat van beleg' in gemeentelijk museum in Aardenburg liens de Waal -NEON "ERS EN LOGO'S [borden fklameborden fatie-lichtkranten KENHANDEL HULST 140-13073 C3 Powerlifter Albert Harms zet na 37 jaar punt achter sportloopbaan Aanhoudingen ui Terneuzen 1993 [tor nen". Iprijsbestek en ontwerp 19000 Gent p91) 336531 37.811.585 ESTEMZEELAND „nio v/orclanno\/or Haf \xra V»ot clih pr nit aaan Vialpn wnrHpn incjpHamH Dp7p rnnriwpcf mnpf Hp kritiek van Hp srhinnprs Hat naar Pen samf>nwPrkiri£FSOVereenkomst OD t ?ens DINSDAG 27 APRIL 1993 n onze verslaggever [erneuzen - De verwijdering van iet verontreinigd slib op de bodem ,an de Oostelijke kanaalarm in Ter- ■euzeri heeft geen enkele invloed op je reconstructie van de Axelsedam. lïethouder J. van Rooijen zei dat jstermorgen tijdens de vergadering fan de commissie voor het midden kleinbedrijf. De grond is niet te reinigen. Vandaar dat we het slib er uit gaan halen, vervolgens gaan indikken en naar de stort brengen. Dat kost honderd gulden per ton in plaats van duizenden guldens die we anders kwijt zouden zijn. Het weghalen van het slib is ook opgenomen in het bodemsaneringsprogramma van de provincie". De reconstructie van de Axelsedam voorziet in een aansluiting van de Sche- pendijk door middel van een bocht op de Haarmanweg. Hierdoor moet zo'n 145 meter van de Oostelijke Kanaalarm worden ingedamd. Deze rondweg moet ervoor zorgen dat de verkeersdruk op de Axelsestraat afneemt. In eerste instantie werd uitgegaan van het droogleggen van 77 meter. Hierover was overeenstemming bereikt met Schuttevaer, de belangenvereniging voor binnenschippers. Maar door het nieuwe plan ontstaat er in de ogen van het gemeentebestuur een logischer ver binding met de Haarmanweg. Schutte vaer voelt zich door het gewijzigde plan bedrogen door het gemeentebestuur. Van Rooijen zei gisteren in verband met de kritiek van de schippers dat naar alternatieven wordt gezocht. „Maar dat zal heel moeilijk worden. Andere oplos singen zijn financieel praktisch niet haalbaar". Een ander belangrijk plan voor Terneu- zen is het project Steenen Beer, een vernieuwingsproject voor het deel van de binnenstad tussen de Markt, het gemeentehuis en de Scheldeboulevard. De Terneuzense gemeenteraad beslist donderdag of een intentie-overeen komst wordt afgesloten met projectont wikkelaar Matser. In oktober moet dan een samenwerkingsovereenkomst op ta fel liggen. Dan wordt bekeken hoe het plan verder ontwikkeld kan worden. Van Rooijen drukte de commissieleden op het hart dat ook de middenstand bij deze ontwikkeling wordt betrokken. „Het plan moet uiteraard zo breed mogelijk worden gedragen". WD'er W. Broekhuysen benadrukte gistermorgen dat de ondernemersfede raties zoveel mogelijk betrokken moe ten worden bij zowel de ontwikkelingen omtrent de Steenen Beer als de Axelse dam. Van onze verslaggever lemeuzen - Het Zuidland- theater in Terneuzen heeft zijn begroting voor het theaterseizoen 1993/1994 ■ond. Het concept, dat de ze week wordt besproken door de schouwburgcom- missie, gaat uit van een bedrag van dik twee mil joen. De begroting sluit met een be- j van ruim 680.000 gulden, bijdrage van de gemeente lemeuzen. Als gevolg van onder andere lagere salariskosten en lagere afschrijvingskosten is dat bedrag een kleine 12.000 minder dan in het afgelopen jaar. In de begeleidingsbrief bij de begroting wordt de vrees uitge sproken dat de huidige economi sche recessie gevolgen kan heb ben voor het theater. Evenemen ten moeten lang van tevoren worden geboekt en de verplich tingen die daaruit voortvloeien worden vaak gedekt door spon sor- en subsidiegelden. De hoog- daarvan is echter op dit mo ment nog niet bekend. „De noodzaak om verplichtingen aan te gaan, zonder dat er zekerheid bestaat omtrent de benodigde gelden, houdt het risico in dat, in een overgangssituatie, een finan cieel tekort zal optreden", luidt de waarschuwing. Podiumevenementen Volgens de voorlopige lijst van podiumevenementen gaat het theaterseizoen 1993/1994 in het Zuidland op 10 oktober van start met een Europese Theater Voorleesdag. In het najaar ko men onder anderen de cabaretier Hans Liberg en woordkunste naar Drs. P. naar Terneuzen. De Hoofdstad Operette treedt twee keer op in november, evenals het Dynamo Theatre. Hans Dorres- teijn komt begin december het publiek verblijden en met de musical Jeans wordt het jaar besloten. Grote namen Berdien Stenberg fluit in januari het nieuwe jaar in met twee optredens. Voor die eerste maand staan al diverse grote namen op de rol: Karin Bloemen, Montezuma's Revenge, Jos Brink, Bram Vermeulen en Mar co Bakker, In de verdere loop van het seizoen doen onder an deren Jasperina de Jong, Robert Paul, Paul Haenen en Brigitte Kaandorp het theater aan. Dub bele optredens zijn er onder an deren van Tineke Schouten in maart, Youp van 't Hek in april en Mini en Maxi in mei. De schouwburgcommissie verga dert op woensdag 28 april, vanaf 19.30 uur in het Terneuzense stadhuis. Wethouder A. Stahl rechtsmet naast haar voorzitter E. Galama pakt bij de ingebruikname van het Meldpunt Thuishulp een telefoon uit. Van onze verslaggever Terneuzen - De vrijwilligers van de Stichting Centraal Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Groot- Terneuzen hoeven niet langer trappen te lopen en 's winters in de kou te zitten. Wethouder A. Stahl opende gisteren namelijk het nieu we onderkomen van de stichting in de A-flat van dienstencentrum De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen. De stichting draait vanaf 1988 en was vanaf die tijd gehuisvest in het Torentje van de Stichting Welzijn in Terneuzen. De vrijwilligers klaagden over de trap en de kou in de winter. „Zo'n anderhalf jaar geleden kwam er vanuit de stichting een noodkreet voor hulp", herinnerde Stahl zich nog. De problemen zijn door de nieuwe huisvesting verholpen. Ik hoop dat de stichting in de toekomst hierdoor meer vrijwilligers kan aantrekken". Bij het Centraal Meldpunt komen telefoontjes binnen van met name oudere mensen voor thuishulp. Dat kan variëren van boodschappen doen, voorlezen, begeleiden naar arts, ziekenhuis en winkel tot kleine klusjes in en om het huis. Bij het Meldpunt wordt gekeken welke organisatie het best kan worden ingschakeld voor een bepaalde vorm van hulp. De meeste hulp wordt verleend door de vrijwillige hulpverleners van het Meldpunt. „Bedoeld om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te laten wonen", aldus voorzitter E. Galama. Wethouder Stahl opende het nieuwe onderkomen door het aansluiten van de telefoon. „Want de telefoon is ons werkapparaat", aldus Galama. Van onze correspondent Terneuzen - De Koninklijke Marechaussee, brigade Ter- beuzen, heeft het afgelopen weekeinde een Belg aange houden die in Nederland nog een gevangenisstraf moest uitzitten van 59 dagen. Hij moest ook nog twee boetes betalen met een totaal bedrag van 650. de man is ingesloten ffl afwachting van zijn overbren ging naar een huis van bewaring. Ook is een Belg aangehouden die m het bezit was van een vlinder- mes en een Fransman die een gasspuitbus bij zich droeg. Te gen de lamp liepen ook twee Helgisehe jongens van 16 en 18 jaar die in bezit waren van klei ne hoeveelheden hasj en mari huana. De verboden wapens en ue verdovende middelen zijn in beslag genomen en na het beta len van een boete zijn ze weer op wije voeten gesteld. Verder zijn vijftien peronen aan gehouden van Belgische-, Fran se-, en Marokkaande nationali teit die niet in het bezit waren van geldige paspoorten. Van onze correspondent Terneuzen - Negentig Ter neuzense sportlieden zijn gis teravond door wethouder W. de Zeeuw van sportzaken ge huldigd. Onder hen Albert Harms die na 37 jaar een punt zet achter zijn sportieve loopbaan bij het powerliften. Hij werd negen keer Nederland se kampioen, veertien keer twee de en tien keer behaalde hij een derde plaats. Vorig jaar werd hij tweede met 15TA kg bij de Ne derlandse kampioenschappen powerlifting master. „Ik heb er keihard voor moeten trainen en knokken. Ik vind dat de waarde ring van de jeugd ten opzichte van eikaars prestaties moet ver beteren. Welke sport of hobby je ook doet je moet elkaar waarde ren. Erg blij ben ik dat ik in mijn zoon Orson Harms een waardige opvolger heb gevonden." Wethouder de Zeeuw prees niet alleen de sportprestaties maar ook de vrijwilligers die voor waarde scheppend bezig zijn. De sportlieden kregen dit jaar voor de verandering een pennenset in E laats van een medaille, ie gehuldigde kampioenen zijn: J, Verberkmoes van handboog maatschappij De Westerschelde, Nederlands en Zeeuws kampioen puntenschieting op de staande wip. Vrouwenelftal Terneuzense Boys, Wethouder De Zeeuw huldigt het damesteam van Terneuzen-Boys. kampioen van Zeeland eerste klasse, winnaar Zeeuwse vrou- wenvoetbalbeker en Zeeuws- Vlaanderen-cup. Eerste vrouwenteam basketbalve- remging Scheldesport, overgangs klasse A rayon Zuid £n meisjes- juniorenteam, eerste klasse Zee land rayon Zuid. Van wandelsportvereniging De Vrijbuiters: C. Verbrugge- Breepoel, 10.000 km overschreden en loopt per wandeltocht 20 tot 25 km, W. Verbrugge, 30.000 km overschreden en loopt per tocht 25 tot 40 km, J. van Hal, titel wander-meister, gelopen in Ne derland, Luxemburg, Engeland, Ierland, Denmarken, Noorwegen, Oostenrijk en Japan. J. de Koeijer van voetbalvereni ging Zaamslag, 40 jaar spelend lid van de club. Natasja Barentsen, tweede Neder landse kampioenschappen Rolski estafette vrouwen. C. Verplanke van modelbouwclub Zeeuws-Vlaanderen, eerste natio nale kampioenschappen klasse F3C radiobestuurbaar helikopter- vliegen. Eerste elftal voetbalvereniging Hoek, kampioen tweede klasse KNVB. FOTO CAMILE SCHEISTRAETE Petra Schaub van Luctor et Emergo, Zeeuws kampioene best- gaande rijpony. Van atletiekvereniging Scheldes port: Stefan Marteijn, Zeeuws kampioen 100 meter junioren: Wilbert Murre, Zeeuws kampioen 300 meter horden junioren; Anné van Duijvendijk, Zeeuws kam pioen 1500 meter junioren; Corrie Meijer, tweede plaats 100 meter Nederlandse veteranenkampioen- schapen; mannensemorenploeg, kampioen district West 2. Van zwem- en poloclub De Schel de: Jeroen Huijssen, Zeeuws zo mer- en winterkampioen 100 me- Terneuzen BURGERLIJKE STAND - Geboren: Channah, dv C. Buijze en A. van Pamelen; Na- tascha, dv M. de Blaeij en P. van Strien; Cynthia, dv J. Modder en A. Kornelis; Ste fan, zv P. de Braai en H. van Burg; Jan, zv S. de Braai en J. Hoekman; Saadia, dv D. Saleh Ahegeh en A. Kader. Ge trouwd: Jan de Vries en Dor othea Munnik, Kim Atwell en Mohammad Azahraoui, Marco Gelderland en Claudia Ku- nowski, Carlo van den Bulck en Jolanda Machielsen, Hans de Waele en Jolanda Bakker. Overleden: Bertus van Beelen, 71; Ferdinandus de Kraker, 91; Anna Pladdet, 72; Aarnout Hamelink, 72; Richard Ver mast, 87; Krijn Dees, 78; Eme- rentiana Nieuwlaat, 80, wed v A. van der Burgt; Pieter Meer- tens, 85. Botsing eindigt tegen garage Axel - Een automobilist uit Axel verleende zondag op de kruising Vaartstraat-Nieu- wendijk in zijn woonplaats geen voorrang aan een andere Axelnaar, die met zijn perso nenauto van rechts naderde. Door de klap van de botsing kwam de ene automobilist met zijn voertuig via een tuin te gen een garagedeur tot stil stand. Beide voertuigen raak ten aanzienlijk beschadigd en ook ontstond schade aan de tuin en de garage. Verdachte diefstal Hulst aangehouden Hulst - De politie van Hulst heeft L. F. uit die plaats aan gehouden. De man wordt er van verdacht dit jaar tot drie keer toe een restaurant in Hulst te zijn binnengedron gen. Daarbij zou hij geld uit de kassa gestolen hebben. In totaal gaat het om enkele hon derden guldens. F. wilde met het geld zijn schulden aflos sen. Bij akkoord begint bouw over drie maanden Van onze verslaggever Terneuzen - Het nieuwe clubgebouw van de scouting Door- mangroep in Terneuzen wordt op de oude locatie op het Zuidersportpark gebouwd. Het voormalige onderkomen ging vorig jaar in vlammen op. De Doormangroep wilde het nieuwe gebouw aan de Otheense kreek neerzetten maar woord voerder A. Franssen legde giste ren uit dat dit idee geen haalba re kaart is. „In het contract met de verzekering staat dat we al leen een volledige uitkering krij gen als op de oude locatie wordt gebouwd. Als het nieuwe ge bouw aan de kreek werd neerge zet zouden we maar de helft van het bedrag krijgen. Scheelt toch zestigduizend gulden". De Doormangroep krijgt de 120.000 gulden niet in een keer uitgekeerd. Er is al zestigdui zend gulden uitgekeerd. De an dere helft wordt pas tijdens de bouw gegeven. Groter Het nieuwe gebouw wordt iets groter. „Onze groep is immers inmiddels groter geworden", al dus Franssen. Hij wist gisteren nog niet wanneer met de bouw wordt begonnen. „Hangt van de gemeente af. Als de gemeente over de brug komt, dan kunnen we met de bouw beginnen". Navraag bij de gemeente leerde dat de Doormangroep twee al ternatieve plannen bij de wel standscommissie heeft inge diend. „Deze commissie heeft één plan goedgekeurd. De Door mangroep wordt hierover geïn formeerd. De scouting kan ver volgens een bouwvergunning aanvragen. Als die bouwvergun ning wordt gehonoreerd kan binnen een maand of drie met de bouw worden begonnen", legde een woordvoerster van de ge meente gisteren uit. Niets definitief De Doormangroep heeft nog wel het plan om voor de zeeverken ners een locatie aan de kreek te vinden. „We willen samen met de zeilvereniging van Dow een nieuw gebouwtje neerzetten. Momenteel heeft de zeilvereni ging een gebouw bij het jachtha- ventje. De zeilvereniging weet van ons plan. Maar officieel is nog niets definitief', aldus Franssen. De Doormangroep houdt nog steeds acties om geld voor de nieuwbouw binnen te krijgen. De rommelmarkt in het Schel penhoekje op 27 maart leverde 2.624 gulden op. De Doorman groep start vrijdag een grote loterij. Deze loterij wordt afge sloten op de laatste avond van de avondvierdaagse. Ook zal de Doormangroep zich de komende tijd nadrukkelijk manifesteren bij diverse evenementen. De ma nifestatie bij winkelcentrum Zuidpolder op 22 mei is het voorlopige klapstuk. Van onze correspondent Aardenburg - Met het doorknippen van enkele prikkeldraden onder een bordje 'Achtung lebensgefahr' bij het gemeentelijk museum in Aardenburg heeft drs. M. Jongejan, directrice van het Zeeuws Documentatiecentrum te Middelburg, afgelopen vrijdag de seizoententoonstelling 'In staat van beleg' geopend. ter schoolslag junioren; Brian Martens, Zeeuws zomer- en win terkampioen 100 meter vlinder slag junioren; Cees Van Houwe- lingen, Zeeuws zomerkampioen 50 meter vrije slag. Van badmintonvereniging Ter neuzen: Marcel Wisse, Zeeuws kampioen enkelspel en gemengd- dubbel; Claudia van Raalten, Zeeuws kampioene enkel, vrou- wendubbel en gemengddubbel. Orson Harms, tweede open Ne derlands bankdrukkampioen- sehap. Albert Harms tweede Ne derlands kampioenschap power lifting masters en nieuw Neder lands record bankdrukken. Mar- celle Huigen, tweede Nederlandse kampioenschappen powerlifting tot 75 kg en bankdrukken. Chan- tal De Visser, derde open Neder landse en Nederlandse kampioen schappen powerlifting tot 82,5 kg. Adrie de Ridder, Nederlands kampioen 500 cc-classis klasse KNMV. Van schietsportvereni ging Brown Bess. W. Kamoen, tweede wereldkampioenschap historische wapens Minie-Repli- ca, Zeeuws kampioen op dit on derdeel en Zeeuws kampioen Wit- hworth-Repliea; Werner Doos, Zeeuws kampioen klein kaliber karabijn. Mark Naessens, Neder lands kampioen Minie-Replica B- klasse 100 meter en Zeeuws kam pioen dienstgeweer 50 meter. M. van Eerde-Boot, Zeeuws kam pioene darten individueel. Van biljartvereniging De Verenig de Vrienden: J Breur, M Geir- land, A Timmer en W. van Cleemputte, eerste palatsen in distretsfinales Cl-klasse KNBB. J. en A. Platteeuw, zilver wereld kampioenschappen met stam lachduifjes. Voordat tot de openingshande ling werd overgegaan, werden de talrijke gasten in de burgerzaal van het stadhuis verwelkomd door loco-burgemeeester W. van Helden. Die had alle lof voor de samenstellers van de tentoon stelling over Zeeuws-Vlaanderen tijdens de eerste wereldoorlog. Mevrouw Jongejan ging in op de gevolgen van de eerste wereld oorlog voor het neutrale Neder land en in het bijzonder voor Zeeuws-Vlaanderen. Oud-gementesecretaris G. van Vooren van Aardenburg ging tij dens een inleiding in op een aantal typisch Zeeuws-Vlaamse aspecten als gevolg van wereld oorlog 1. Hij sprak over het enorme aantal vluchtelingen, 900.000 in totaal, dat Nederland binnenkwam, waaronder 35.000 deserteurs. Alleen al bij het 1200 inwoners tellende dorp Eede passeerden 40.000 vluchtelingen de grens. Deze vluchtelingen werden overal in Nederland in kampen ondergebracht. In Zeeuws-Vlaanderen gebeurde dat ook op boerderijen, in spe ciale barakken, in scholen en zelfs in kerken. In de Sint- Baafskerk te Aardenburg han gen tot op de dag van vandaag twee pentekeningen die in deze kerk zijn gemaakt en waarop men kan zien dat de was te drogen hing aan tussen de pila ren gespannen lijnen. De tentoonstelling biedt een ge trouw beeld van de situatie in Zeeuws-Vlaanderen in de perio de 1914-1918 en de annexatiepo gingen van België en het verzet daartegen onder leiding van on der andere ds. J. Pattist uit Aar denburg, schrijver van het Zeeuws-Vlaamse volkslied 'Van d'Ee tot Hontenisse'. Wethouder Van Helden bood mevrouw Jongejan het eerste exemplaar aan van de uitgave 'In staat van beleg. West- Zeeuws-Vlaanderen en de eerste wereldoorlog'. Het boek is sa mengesteld door drs. A. Bau- wens, G. van Vooren en A. Wille- boordse. De tentoonstellimg loopt tot september. Woensdag wordt in de burger zaal van het Aardenburgse stad huis het geschiedkundig werk van oud-Aardenburger A. Goos- sens uit Apeldoorn over West- Zeeuws-Vlaanderen in de perio de 1939-1946 aangeboden. Hier bij zijn belangstellenden wel kom. De schrijver zal bij gele genheid hiervan aan de hand van dia's enige toelichting geven bij de nooit eerder gepubliceede foto's die in het boek zijn opge nomen en waarop hij als be roepsmilitair beslag heeft kun nen leggen, omdat hij toegang kreeg tot op de dag van vandaag gesloten archieven.

de Stem | 1993 | | pagina 15