Plan: meer groen in Graauw de STEM EEN lentemarkt en Drukte PLAATSELIJK nieuws DAG klapper DUIVEN sport Ueer onderzoek naar gebruik sporthal in Hontenisse ELEGENHEID Grote diversiteit op computerbeurs Sas Bijzondere vlinder in Hulst gesignaleerd xj*— Gespreksavond over thuiszorg bij CDA 4 Slibdepot Hollandsch Diep is onvermijdelijk' Dorpsraad krijgt na gesprek toezegging van college Hulst St.-Jansteen I DE STEM ZEELAND articulieren editie zeeland Aanrijding in Hulst DEZE BAAS Dodenherdenking Hontenisse 'Kleine' belangstelling voor kikkers en kikkervisjes op de lentemarkt van De Zonneschool. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Terneuzen - De Zonne school hield zaterdag in en om het schoolgebouw een geslaagde lentemarkt. Er waren spelletjes, toneel en poppenkast voor de kinde ren. Op pc basisschool De Hille hield men een fancy fair voor een school in Oe ganda en voor het verzame len van spelattributen. Op de lentemarkt heerste een gezellige, ongedwongen sfeer. Terwijl Anneke de Kok en Joop van Putten voor de muzikale omlijsting zorgden, bekeken de bezoekers de diverse stands. Zo werden er stekjes te koop aan geboden en was er een informa tiestand van de jeugdafdeling van De Steltkluut met visjes en honingbijen. In de school was er houten speelgoed en een boekenbeurs. De kinderen konden allerlei spelletjes doen en een ritje ma ken met een paard en wagen. Drie geitjes lieten de belang- aldus een van de organisatoren. Op de Hille was het eveneens gezellig druk. Het rad van avontuur draaide en de bak- prestaties van de ouders werd op prijs gesteld. De opbrengst van de fancy fair, 1750, is onder meer bestemd voor de bouw van een school in Oegan da. De Hille zal een aantal bouwmaterialen leveren door geldelijke steun. Ook wordt er bekeken of er een nieuw speel materiaal geplaatst kan worden op het schoolplein voor alle groepen. stelling voor wat het was en deden zich tegoed aan het gras. De kinderen mochten de geit melken en geitenkaas proeven van kaasboerderij De Pint uit St.-Jansteen. Verder was er zelfgemaakte appeltaart, wa fels en limonade. „De lentemarkt trok veel nieu we gezichten. Het is een activi teit met een lage drempel. Men sen met kleine kinderen kwa men eens een kijkje nemen. We hebben momenteel een kleuter groep van 16 kinderen en een eerste klas van 6 leerlingen," DINSDAG 27 APRIL 1993 VERGADERING - De Katho lieke Bond voor Ouderen, af deling St.-Jansteen, houdt vandaag, dinsdag, in gemeen schapscentrum De Warande de algemene ledenvergade ring. Begonnen wordt om 13.30 uur met een eucharistie viering, gecelebreerd door pastoor Van Leemput. DINSDAG HULST - Blaauwe Hoeve, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man, 19.30 uur, vleeskaarting. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. Terneuzen - De tweede Franse in het nog prille seizoen ge houden wedvlucht van de Zeeuwse zondagvliegers van uit Pont Sint-Maxencx kende eveneens een snel verloop. Ge steund door de zuidelijke wind werden door de kopdui- ven snelheden behaald van zo'n honderd kilometer per uur. VZV Hoofdplaat, 436 duiven, 1557 mpm: 1,4 en 10. H. Calon, 2. A. Cornelis en zoon, 3 en 8. A. Gernaert, 5. P. de Poorter, 5. A. Lievens, 7. A. van de Broecke, 9. combinatie Den Hamer. De Getrouwe Duif Cadzand, 250 duiven, 1589,83 mpm: 1,4 en 9. D. van Kerkhoven, 2. C. Riemens, 3. A. Duininck, 5. A. Vasseur, 6. W. Goossen, 7. S. de Putter, 8. J. van de Plasse, 10 J. Kools. Recht voor Allen Sluis, 149 dui ven, 1564,52 mpm: 1 en 8. O. Moens, 2 en 6. H. van Damme, 3,5 en 7 P. Pielaet, 4 en 9. combina tie Coppens-Baert, 10. F. Baas en zoon. Eerste de Beste Schoondijke, 238 duiven, 1574 mpm: 1,3 en 5. E. de Wever, 2. W. Tanghe, 4. A. de Wever, 6 en 7. Cl. de Wever, 8. L. van de Leye, 9. J. de Poorter, 10. C. Boogaard. De Bonte Duif Aardenburg in samenspel met De Grensvliegers Eede, 101 oude duiven, 1567 mpm: 1 en 3. N. d'Hondt, 2. E. Rijckaert, 4. O. van Queckelberg- he, 5. G. Standaert, 6. J. Lam- bregts, 7. D. van de Broecke, 8,9 en 10. Joh. van Ommen. Met 31 jaarlingen, 1538 mpm: 1. H. Coc- quit, 2 en 3. O. van Queckelberg- ne. Herleving Kloosterzande, 394 duiven, 1561 mpm: 1. combinatie Reyns-De Kort, 2. J. Everaert, 3. J. Voet, 4. Th. Voet, 5. H. van Dijk, 6. A. Hulshout, 7 en 9. F. de Kort, 8. combinatie Bisschop-De Waal, 10. L. de Waal. Nieuw Leven Koewacht, 146 oude duiven, 1552,79 mpm: 1. R. van Damme, 2 en 4. R. van Hijfte, 3. Joh. de Block, 5. R. van de Bilt, 6,9 en 10. P. Mathijs, 7. O. van Damme, 8. J. Rombout. Met 97 jaarlingen, 1557,08 mpm: 1,4,5 en 6. P. Mathijs, 2 en 3. R. van Hijfte, 7 en 8. Joh. de Block, 9. R. Zaman, 10. R. de Laruelle. De Postduif Heikant, 201 oude duiven, 1571 mpm: 1 en 4. J. Gijsel, 2. Ch. de Beule, 3. Ed Sturm, 5. gebroeders Van Houten, 6. L. Thuy, 7. G. de Winne 8 J. Leenknegt, 9. L. de Bruin, 10. Lex Thijs. Met 113 jaarlingen, 1547 mpm: 1. A. de Vliegher en zoon, 2 en 10. Ed Sturm, 3 en 4. Ed Verschuren, 5. J. de Kind, 6 en 7. Frank Thijs, 8. gebroeders Van Houten, 9. Cam. de Beule. ROYE Sluiskilse Reisduif, 166 duiven, 1605,86 mpm: 1,3 en 4. J. en R. Dane, 2 en 6. J. Picavet, 5. combi natie Nachtegaal, 7. O. Dehul- sters, 8. J. du Puy, 9. L. Klaassen, 10. C. van Biezen. Jong Maar Moedig Driewegen, 98 duiven, 1497,25 mpm: 1,2,3 en 10. B. van de Slikke, 4 en 5. P. den Hamer, 6. J. Lippens, 7. J. Von- hout, 8. F. Dellaert, 9. Jos Mang- nus. Van onze verslaggever Hulst - In Hulst is afgelopen weekeinde de zelden voorkomen de vlinder Euclidia Glyphica waargenomen. Voor het insekt bestaat geen Nederlandse naam, maar het gaat om een nachtvlindertje dat ook overdag rondvliegt. De waarneming werd zaterdag gedaan door Adrie van de Wiele en Eddy Taelman van De Stel- kluut, nabij het Hulster overdekt zwembad. Het tweetal was volle dig verrast door dit voor hen onbekende vlindertje. Het is daarom met een vlindernetje weggevangen en later op de dag weer in het gebied vrijgelaten. Inmiddels had vlinderkenner Eddy Vermandei het insekt her kend als de Euclidia Glyphica. Volgens Vermandei, hij verzorgt het trekvlinderonderzoek in Bel gië en Zeeuws-Vlaanderen, is het een soort die de afgelopen jaren erg zeldzaam is. In België en Zeeuws-Vlaanderen zijn de laat ste tien jaar maar 16 exemplaren waargenomen. De allervroegste waarneming ooit gedaan was op 3 mei 1969 te Oelegem in de provincie Antwerpen. Het exem plaar in Hulst liet zich dus tien dagen eerder zien. Eveneens zaterdagmiddag zijn er in het gebied bij het zwembad 18 oranje tipvlinders gezien. Nog nooit eerder zijn er in Zeeuws- Vlaanderen in één gebied zoveel exemplaren van deze soort waargenomen. Vorig jaar al vond er in dit bijzonder vlinder- gebied een unicum plaats voor Zeeland, namelijk de waarne ming van een koningspage. Deze soort is nauw verwant met de koninginnepage. Van deze laat ste soort zijn inmiddels al drie poppen uitgekomen, allemaal binnenshuis. Het gebeurde in Zaamslag, Terneuzen en Kloos terzande. De leden van de insektenwerk- groep van De Steltkluten zouden graag zien dat mensen die vlin ders waarnemen hun bevindin gen doorgeven. De waarnemin gen worden dan doorgespeeld aan de Vlinderstichting in Wage- ningen. Wie iets heeft zien flad deren kan bellen naar E. Tael man (01140-11362) of J. de Bak ker (01142-482). Van onze verslaggeefster Willemstad - De provicies Noord-Brabant en Zuid-Holland willen desnoods zonder instemming van de gemeente Willem stad en de heerlijkheid Cromstrijen een slibdepot in het Hollandsch Diep aanleggen. Dat zei milieugedeputeerde J. van der Vlist van Zuid-Holland gisteren tijdens een informatie bijeenkomst over het slibdepot. In Willemstad meldde hij dat de provincies bereid zijn om via een 'aanwijzingsbesluit' de bestem mingsplannen van de gemeenten te omzeilen. Eventuele tegenwerking van de gemeenten zorgt er wel voor dat het eerste slib niet, zoals ge pland, in 1996 kan worden ge stort. Als de gemeenten meewer ken en hun bestemmingsplannen zo wijzigen dat het slibdepot er kan komen, wordt de planning wel gehaald. In het Hollandsch Diep moet 30 miljoen kubieke meter zwaar verontreinigd slib komen. Giste ren probeerden Van der Vlist en een ambtenaar van Rijkswater staat, J. Kuijpers, de eerste reac ties op de concept Milieu Effec ten Rapportage (MER) te peilen. De MER is een verplicht onder deel van de procedures rond de aanleg van het depot. Advocaat P. Overwater van de Ambachtsheerlijkheid Crom strijen, meldde alvast dat de heerlijkheid naar de rechter wil stappen omdat een deel van de MER, namelijk de mogelijkhe den voor alternatieven, niet deugt. De heerlijkheid is een soort groot landbouwbedrijf met een hele aparte rechtsvorm. Het be drijf is eigendom van de verze keringsmaatschappij AMEV. De heerlijkheid exploiteert voor de kust van Numansdorp (gemeente Cromstrijen), een voormalige zandwinning. De 'Putten van Cromstrijen' worden gebruikt om matig tot zwaar verontrei nigd slib op te slaan. Het slib dat bij Willemstad moet komen is iets vuiler. De voorma lige zandwinning ligt op nog geen kilometer afstand van het geplande slibdepot en is niet vol gestort. Toch is de heerlijkheid volgens Overwater niet betrok ken bij het onderzoek naar een tweede stortdepot in het Hol landsch Diep. De speciale maat regelen die nodig zijn voor het nieuwe depot, kunnen volgens Overwater net zo goed bij de bestaande locatie worden uitge voerd. Er is nog ruimte voor 17 miljoen kubieke meter slib. Zeker nadat Van der Vlist aan gaf dat het nieuwe depot even tueel in twee fases wordt uitge voerd, eisten verschillende aan wezigen dat bij de MER alsnog naar het alternatief 'Putten van Cromstrijen' wordt gekeken. Van der Vlist heeft toegezegd dat dit gebeurt. „Het wordt dan wel een minder uitgebreid rapport. Maar als de MER klaar is ligt er in elk geval een duidelijke afweging van de mogelijkheden en onmo gelijkheden van die variant." iek om te zoenen l/an onze verslaggever floosterzande - De gemeente gontenisse moet eerst alle cijfers over het te verwachten gebruik van een sporthal nog tens op een rijtje zetten, voordat eventuele knopen omtrent de bouw van zo'n voorziening worden doorge hakt. Dat is het resultaat van een tweede bijeenkomst van de gemeentelijke sporthalcom missie. In de vorige vergadering kreeg het college van B en W ook al huiswerk mee. Toen werd afge stapt van een luxe multifunctio nele evenementenhal en gekozen voor een sobere voorziening. Het blijkt nu dat de verschillende alternatieven variëren tussen de 2 en 3,5 miljoen gulden. Voor twee miljoen krijgt de gemeente een wel erg kale sporthal en dat vond de commissie eigenlijk ook maar niks. De commissie opteert voor een accommodatie met daarbij ook enige vergaderruimte. Omdat 3,5 miljoen gulden een fors bedrag is, gaat men er op het gemeente huis vanuit dat er uiteindelijk een alternatief uit de bus zal komen dat in de richting zit van de gulden middenweg. Voordat er verdere keuzes wor den gemaakt heeft de commissie B en W gevraagd het huiswerk van een jaartje of vijf geleden nog eens over te doen. En dan met name voor wat betreft de te verwachten bezettingsgraad van zo'n sporthal. Op het gemeente huis gaat men nu weer een rond je doen langs verenigingen en instellingen die potentiële ge bruikers zijn. Aan de hand van het resultaat van deze peiling moet duidelijk worden of het wel de moeite loont nog met het project verder te gaan. De volgende bijeen komst van de sporthalcommissie is gepland in juni. d in samenwerking met de Stichting Ideele ReclaAfe edankje, jubileum, receptie rte, verloving, overwinning, men. Abraham, openbare aar door, mag best eens in en wel op de pagina Moeilijk is dat niet en duur t te zijn. Prijs per regel of sp. 2,40*. één grote regel L 2,89 resp 3,04*. laatsen van een foto of t een formaat van 35 x 45 wij 15,96 resp. 16,76* e tarieven op aanvraag. Bij e betaling wordt 4,50 rekend. Foto's worden niet Bel 076-236442 of geef uw óór plaatsing af bij één van en. Schriftelijke opgaven itend geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien uw ing bijgevoegd is. ons het recht voor teksten f van redenen te weigeren, ver klachten bereiken over tekst behoudt de uitgever voor om de naam van de ever bekend te geven. tarieven gelden op zaterdag renigingsnieuws p 2 kolom op donderdag 1-1-93 Thuiszorg is de verzamelnaam van beroepsmatige hulpverle ning op het gebied van medi sche- en verpleegkundige zorg, gezinsverzorging en huishoude lijke hulp bij mensen thuis. De tegenhanger is de zogenaamde intramurale zorg: ziekenhuizen, verzorgings- en verpleeghuizen. Het CDA heeft 'van huis uit' een warme relatie met de gezond heidszorg en de maatschappelij ke dienstverlening en wil de ont wikkelingen op de voet volgen. De afdeling Hulst denkt dat de gespreksavond op 3 mei daaraan kan bijdragen. De thuiszorg komt namelijk steeds meer in de (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 jjjjy Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4,4S61 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 belangstelling, omdat er tegen woordig naar wordt gestreeft mensen zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving te laten blijven. Daarbij spelen ook de bezuinigingen in de intramurale zorg een flinke rol. Maar gelijk tijdig dreigt ook de thuiszorg steeds meer doelwit te worden van bezuinigingen. In het kader van de ontwikke ling van het Medische nb Sociaal Centrum Hulst zijn door alle zorginstellingen afspraken ge maakt over een vergaande sa menwerking. Die samenwerking moet het mogelijk maken om mensen echte 'zorg op maat' te geven. Tenminste, als men niet teveel voor de voeten wordt ge lopen door allerlei regeltjes van 'bovenaf'. Want wat in de ene regio niet mogelijk is, kan in een andere regio een succes zijn, meent het CDA Hulst. Gezien de ontwikkelingen vindt de afde ling het onderwerp thuiszorg de moeite waard om er eens een avondje met alle belangstellen den over van gedachten te wisse len. Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers °P pagina A2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Goes: Cees Maas, (provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef) Advertentie-exploitatie kispecteur Zeeland: C. Menu, Privé tel. 09-3291459940. 1-93 Van onze correspondent Hulst - Mevrouw R. M. uit Hulst is lopend naast haar fiets in de Zoutestraat in haar woonplaats zondagmorgen vroeg aangereden door een personenauto bestuurd door I. K. uit Hulst. Deze reed na het ongeval door, maar kon later worden aangehouden. K. kwam met zijn voertuig vol gens de politie met grote snel heid uit de richting van de stads poort. In een bocht raakte de achterzijde van de auto de fiets waardoor mevrouw M. kwam te vallen. Zij liep daarbij schaaf- en snijwonden op. 50 jaar. Alleen nu met minder haar. De Maas jes. Van onze verslaggever Hulst - Het CDA Hulst houdt maandag 3 mei een openbare gespreksavond over het thema 'Thuiszorg, nu en in de toekomst'. De bijeenkomst wordt gehouden in het Reynaerts- hof en begint om 20.00 uur. Na een inleiding van het onderwerp volgt een discussie, geleid door CDA-statenlid J. de Boe. Ook directeur A. Schelfhout van Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen levert een bijdrage aan de discussie. Van onze verslaggever Graauw - De gemeente Hulst maakt op korte termijn een beplantingsplan om de kern van het dorp Graauw een groener aanzicht te geven. Met name gaat het om de omgeving van de Tulpstraat, waar in het najaar bij het volgend plantseizoen het nodige groen zal worden aangeplant. Met deze toezegging op zak kijkt het dagelijks bestuur van de Dorpsraad Graauw tevreden te rug op een gesprek dat er is geweest met het voltallig college van burgemeester en wethou ders. Bij de opstelling van het groen plan, zo is verder toegezegd, krijgt de dorpsraad inspraak. Tevens kwam van het college de belofte dat uiterlijk voor oktober de verkeersproblemen worden Van onze verslaggever Kloosterzande - Ook in Honte nisse worden dit jaar op 4 mei de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog herdacht. Burgemees ter en wethouders roepen alle inwoners op de herdenking bij te wonen. Belangstellenden worden om 19.15 uur verwacht op het Hof te Zandeplein. Na een inleiding door burgemeester Th. Steenk- map, een muzikaal intermezzo door de Koninklijke Harmonie St. Cecilia en een voordracht gaat het in stille tocht naar de algemene begraafplaats. Daar leggen burgemeester Steenkamp en twee schoolkinderen bloem kransen en speelt de harmonie de 'Last Post'. Bij terugkeer op het Hof te Zandplein wordt om 20.00 uur twee minuten absolute stilte in acht genomen. De bij eenkomst wordt besloten met het spelen van het Wilhelmus en een défilé langs het herdenkingsmo nument, waar eveneens bloemen worden gelegd. opgelost en dat de coupure wordt gesloopt. Meteen wordt bij de ingang van de dorpskom ook een drukriolering aangelgd, waardoor de stankoverlast tot het verleden gaat behoren. „Het was een zeer positief en constructief gesprek", zegt voor zitter J. Steijaert van de dorps raad. „Niet dat we het over alle zaken eens zijn, maar er is in ieder geval wederzijds begrip." Een andere toezegging is dat er in Paal aan het eind van de Zeestraat een verhoogde licht mast komt. Tevens wordt er op het deel van de dijk dat pas vrij van schapen is gemaakt een zitbank bij ge plaatst. B en W streven er ook naar dit jaar nog de nieuwe speeltuin bij de Tulpstraat in te richten. Het probleem is dat daarvoor nog geld gevonden moet worden. Tijdens het gesprek is ook uit voerig stilgestaan bij snelhieds- remmende maatregelen. „Per soonlijk vraag ik me af of allerlei peperdure oplossingen voor de toekomst wel haalbaar zijn", stelt Steijaert. „Het is beter naar eenvoudiger oplossingen te zoe ken, zodat de gemeente ook meer locaties kan aanpakken. De ge meente zal dat bekijken." Wat ook wordt bekeken zijn de ver- keerproblemen met de betonnen rand langs de Oude Kaai. De dorpsraad kreeg te horen dat de de gemeentekas er niet floris sant uit ziet. Daarom zitten gro te projecten als de riolering in de Dorpsstraat er voorlopig nog niet in. Projecten die wat minder kosten zullen eerder kans heb ben om aan bod te komen. Van onze correspondent Sas van Gent - De tweede editie van de Delta Computerdagen in De Vlaanderen in Sas van Gent is evenals de start vorig jaar een succesvol evenement geworden. Ruim 2500 bezoekers - iets minder dan vorig jaar - passeerden de kassa van De Vlaanderen om de laatste snufjes te zien op computergebied en de daaraan verbonden toepassingen. De Delta Computerdagen is een initiatief van de Hobby Computerclub van Dow Benelux en is op touw gezet in samenwerking met Berings Consultancy. De computerbeurs is het grootste evenement in zijn soort in Zeeland. Het heeft een groot aantal doelgroepen iets te bieden. Vertegen woordigers van bedrijven konden dit jaar bij de opening van de beurs, vrijdagmiddag, al terecht in de diverse informatiestands van professionele computer- en softwarebedrij ven. Daar konden zij professioneel kennis maken met de nieuwste ontwikkelingen en kreeg men een goed overzicht van de nieuw ste apparatuur en software die momenteel op de markt verkrijgbaar is. Het idee om de beurs reeds op vrijdag te openen is ontstaan na de publieksenquête van vorig jaar. Maarten Berings daarover: „Vooral bedrijven vinden de vrijdagmiddag voor het weekeinde een uitstekende gelegen heid om een dergelijke beurs te bezoeken. Op zaterdag en zondag is men daar bij de bedrijven duidelijk minder voor in. De echte computerfreaks kwamen in Sas van Gent eveneens volledig aan hun trekken. De talrijke hobbystands waren voor hen een unieke gelegenheid ervaringen uit te wisse len op het gebied van de vele toepassingsmo gelijkheden van de computer. Daarnaast konden de hobbyisten hun hart ophalen met de vele computerspelletjes, muziek door de computer, besturingsmogelijkheden, ontwer pen, tekenenen en schilderen en met de onderlinge communicatie. De organisatie mocht zondagmiddag enthousiaste reacties optekenen uit de mond van professionals en hobbyisten. Een overzicht van de computerbeurs in De Vlaanderen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

de Stem | 1993 | | pagina 13