Betaald parkeren onvermijdelijk POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG klapper tair tehuis aar Zagreb Carnavalsclubs Sas van Gent krijgen onderkomen voor bouw wagens Goes en Vlissingen winnen brandweerwedstrijd Oudste harmonieën verbroederen in Hulst eftjes laten r quota' etering van hogeschool haalt fel uit CDA-collega B en W SLuis vinden investering voor Nieuwstraat zonder inkomsten onverantwoord Zwembaden Axel verhogen tarieven met vijf procent Stichting Basiseducatie start cursussen 55-plussers Expositie oude ansichten in streekmuseum Axel A4 motorrijders ZEELAND Bromfietser ernstig gewond Avondvierdaagse Hulst is rond ELEKTRONISCHE BEVEILIGING HEEFT IETS BESCHERM-ENGELACHTIGS.» rr it Dullaertwijk op de fiets oor Vis en Visprodukten sers die Noorse kreeftjes 1 mogelijk aan te voeren en. Iets wat niet altijd t zijn gequoteerd. ten dat ze binnen afzienbare "at gebeurt, worden landen- rische vangstprestaties, en, wordt er een historisch retekent dan automatisch dat stellen van de landenquota. jaar onder auspiciën van de werd verreden, leidde voor 'jdagavond tegen 20.00 uur .schreven. Het werden er in niserend bestuur, naar De Flanders Motorclub er die het verst moest rijden naar Zwolle naar de heer 'amen uit Nijmegen, Arnhem van Houcke, 2 Guido d'Hollan- rs met eigen klassement): 1. Elly iana Klapwijk. Leden NZV 1- Bert Remerie. ehoor aan verzoek e college van b en w geeft "olkshogeschool Zeeland om endreef naar de school te Het college wil het werk dóór dezelfde aannemer laten uitvoe ren die ook de verbouwing aan de Volkshogeschool heeft uitge voerd. Dat heeft immers een scherpe prijsstelling tot gevolg. B en W vragen aan de raad een krediet beschikbaar te stellen van 22.000 gulden. Dat bedrag is niet in de gemeen tebegroting opgenomen. De ge raamde uitgaven zijn bestemd voor herstratingswerkzaamhe- den van de Langeweg in Draai brug en urgente onderhoudsher stratingen van de Traverse. Maar het college stelt toch voor mee te liften met het werk van de Volkshogeschool. Het gaat in feite om onderhoudskosten die ineens zijn te dekken door aan wending van de reserve verwer ving onroerende zaken. Het voorstel wordt donderdag behandeld tijdens de raadsver gadering. Deze vergadering be gint om 19.30 uur in het gemeen tehuis. rschelde voor visserij rlid A.J. te Veldhuis (WD) jaarvergadering van Zevibel, sserijbelangen, fel uitgehaald 'ts (CDA). een enorme economische klap voor deze sector. „Als je in het land zwart op wit verkondigt dat je het beleid van Bukman niet zal steunen,, dan kan je twee maanden later niet op die beloften terugkomen. Als je dit eerst overal loopt te ver kondigen, moet je dat ook op de beslissende momenten volhou den," aldus een (bijna) briesende Te Veldhuis, die de ommezwaai van Smits bestempelde als 'poli' tiek handjeklap'. zit, staat er over drie weken stad Zagreb in Kroatië. schillende ruimten: een film' ruimte, een restaurantgedeelte en een zitgedeelte. Pro Rege richt het in omdat wij de enige organisatie zijn die het fenomeen militair tehuis kennen. Het is bedoeld voor alle militairen in het voormalige Joegoslavië of ze nou van Nederlandse, Nieuw- Zeeiandse of Bosnische afkomst zijn." De tent plus inrichting is bekos tigd door Pro Rege zelf, dat. zoals Koornneef het formuleert 'van de geef leeft'. „Defensie verleent alleen administratieve ondersteuning. „We hebben onze 100.000 leden aangeschreven met het verzoek om financiële steun. Die hebben we volop ge' kregen. Plus een hoop brieven waaruit blijkt dat ze het een goed initiatief vinden." de stem MAANDAG 26 APRIL 1993 A5 yan onze verslaggever gas van Gent - Carnavalsvereniging pe Deurdouwers en carnavalsstich ting Pijke Zot uit Sas van Gent liebben wellicht binnenkort een on derkomen om carnavalswagens te douwen. B en W van Sas van Gent willen namelijk het terrein aan de Fortstraat in Westdorpe beschik baar stellen. Het college onderkent dat het moeilijk is een plaats te vinden voor het bouwen van carnavalswagens. Het is de bedoe ling op die plaats twee zogenaamde nissehutten te plaatsen. Het terrein wordt momenteel nog be perkt gebruikt door de afdeling Ge meentewerken. Maar door de concen tratie van de gemeentelijke diensten heeft het terrein aan de Fortstraat wei nig of geen nut meer voor de gemeente. De nog aanwezige materialen kunnen op korte termijn worden weggehaald en de ligging ten opzichte van de woonbe bouwing is, met het oog op eventuele overlast, aanvaardbaar. Het college vraagt donderdag aan de gemeenteraad hiermee in te stemmen. Tijdens de raadsvergadering komt ook het voorstel aan de orde om geen subsi die te geven aan de Stichting Centrale voor Jeugd- en Jongerenwerk (SJC) in West-Zeeuws-Vlaanderen. De SJC vraagt de gemeente Sas van Gent een bijdrage van drieduizend gulden voor de mede-financiering van het euregio- project 'Samen op weg naar een grens overschrijdende aanpak' gericht op het verbeteren van de leefbaarheid in de kleine kernen. Het project is tot stand gekomen na overleg tussen het Steunpunt Opbouw werk Meetjesland in België en de SJC. De vraag staat centraal hoe beide in stellingen een bijdrage kunnen leveren aan de verbetering van de leefbaarheid in de kleine dorpen in West-Zeeuws- Vlaanderen en het Meetjesland.Het gaat met name om de doelgroepen kin deren, tieners en jongeren. Realisering van dit doel zou bereikt moeten worden door het tijdens vakan tieperiodes aanbieden van allerlei so ciaal-culturele activiteiten voor deze doelgroepen in de dorpen. Het projectgebied werd aanvankelijk begrensd tot de gemeenten in West- Zeeuws-Vlaanderen en zeven gemeen ten in het Meetjesland. Beide zijn im mers plattelandsgebieden met een aan tal overeenkomsten. De Stuurgroep Eu- regio Scheldemond oordeelde dat de grensoverschrijdende activiteiten met name aan Nederlandse zijde te beperkt waren. Uitbreiding van het project richting Sas van Gent werd zodoende voorgesteld. Maar volgens het Sasse college verschilt de situatie in de plattelandsgebieden Meetjesland en West-Zeeuws-Vlaande ren wezenlijk van die in de Kanaalzone en er is minder sprake van overeenkom sten. Daarnaast vindt deelname niet plaats vanuit een behoefte naar derge lijke activiteiten maar gaat het om een voorwaarde die door de belangrijkste subsidie-gever wordt gesteld. Vandaar dat het college aan de raad vraagt geen subsidie te geven. De raadsvergadering begint donderdag om 19.30 uur in het gemeentehuis. Van onze verslaggever Sluis - Betaald parkeren op het nieuwe parkeerterrein aan de Nieuwstraat in Sluis is onvermijdelijk. Het Sluisse college van b en w vindt de investering onver antwoord als daar geen inkomsten tegenover worden gesteld. worden opgevangen. De aanleg van het nieuwe parkeerterrein is dan ook noodzakelijk. Het college denkt aan een dagta rief van een rijksdaalder per au to. Het nieuwe parkeerterrein biedt plaats aan 560 auto's. Het parkeertarief staat in het voorstel waarin het college aan de raad vraagt een krediet be schikbaar te stellen voor de aan- van het parkeerterrein aan de Nieuwstraat. Bij de vaststel ling van de begroting is het nieuwe terrem al uitvoerig aan de orde geweest. De nota 'Sluis naar een hoger peil' constateert immers een groot tekort aan parkeerplaatsen in het toeristen- stadje. De piekdrukte kan niet altijd op een verantwoorde wijze Van onze correspondent Xerneuzen - De 17-jarige P. B. uit Hoek raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een een zijdig verkeersongeval ernstig gewond. Per ambulance werd hij overge bracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen en van daar uit naar het academisch ziekenhuis in Gent. Het ongeval gebeurde op de Hoekseweg toen B. vermoedelijk door het rijden met een te hoge snelheid de macht over het stuur van zijn bromfiets verloor en tegen een lichtmast botste. Bermen Met de aanleg van het parkeer terrein wil het college bereiken dat het parkeren in de bermen tot het verleden gaat behoren. De aantrekkelijkheid van Sluis neemt hierdoor toe en ook'de veiligheid is met het nieuwe ter rein gediend. Het nieuwe parkeerterrein ligt wel op enige afstand van het centrum, maar volgens het colle ge leert de praktijk dat tijdens de grote drukte een deel van de bezoekers bereid is deze afstand te voet af te leggen. Het college wil wel aandacht besteden aan een aantrekkelijke wandelroute naar het centrum. Naast het benodigde krediet voor het parkeerterrein vraagt het dagelijks bestuur daarom ook een krediet voor de aanleg van het wandelpad langs de Nieuwstraat naar de Zuidpoort. Ook vraagt het college geld be schikbaar te stellen voor maatre gelen om het parkeren in de bermen onmogelijk te maken. Bovendien voorziet dit voorstel in het plaatsen van een goede bewegwijzering. Het voorstel wordt donderdag behandeld tijdens de vergade ring van de gemeenteraad. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Van onze correspondente Hulst - De vijftiende avond vierdaagse in Hulst van buurtvereniging Den Dul- laert is rond. De deelnemers kunnen de wandelschoenen weer aantrekken op 11, 12, 13 en 14 mei. Het vertrek punt is steeds gemeen schapscentrum Den Dullae- rt om 19.00 uur en het in schrijfgeld bedraagt 4,50. Er zijn twee afstanden, vijf en tien kilometer. De laatste avond vertrekken de tien- küometerlopers een half uur eerder vanwege een feeste lijk muzikaal onthaal ge lijktijdig met de andere lo pers. Voor deelname zijn er strookjes huis-aan-huis ver spreid, die liggen op de avond van 11 mei klaar in Den Dullaert, waar inge schreven kan worden tussen 18.00 en 19.00 uur. Van onze verslaggever Axel - De beide zwembaden in Axel, 't Plaatje en zwembad Koewacht, gaan zaterdag 15 mei weer open voor publiek. De tarieven voor gezinsabonnementen, tien-badenkaarten en an dere zijn ten opzichte van vorig jaar met vijf proeent verhoogd. Gezinsabonnementen en per soonlijke abonnementen zijn in de voorverkoop tegen een gere duceerd tarief te koop. De voor verkoop vindt plaats op woens dag 12-, donderdag 13- en vrij dag 14 mei van 13.00 tot 16.30 uur aan de kassa van zwembad 't Plaatje. De voorverkoop van abonne menten voor het zwembad Koe wacht gebeurt evenals voor gaande jaren aan huis bij W. Elegeert, de kassier van het zwembad, aan de Nieuwstraat 90. Zwembad 't Plaatje in Axel is van 15 mei tot en met 10 juli geopend van 11.00 tot 19.00 uur, van 11 juli tot en met 21 augus tus van 08.00 tot 20.00 uur en van 22 augustus tot en met 11 september van 11.00 tot 19.00 uur. Het zwembad Koewacht is van 15 mei tot en met 10 juli geopend van 13.00 tot 19.00 uur, van 11 juli tot en met 21 augus tus van 10.00 tot 20.00 uur en van 22 augustus tot en met 11 september van 13.00 tot 19.00 uur. Dit zwembad is gedurende het seizoen ook op zondag open van 13.00 tot 18.00 uur. Van onze correspondent Terneuzen - Driehonderd jeugdige spuitgasten namen zaterdag deel aan de gewes telijke selectiewedstrijden jeugdbrandweer die in Ter neuzen werden gehouden in het kader van het 25-jarig bestaan van de Terneuzense jeugdbrandweer. De Goese adspiranten en de junioren uit Vlissingen werden win naar en mogen naar de lande lijke wedstrijden op 5 juni te St. Philipsland. De wedstrijden stonden onder begeleiding van het algemeen brandweerwedstrijd comité on der voorzittersschap van W. Me ijer, in samenwerking met het gastkorps Terneuzen. Bij de ju nioren was A. van Spijker uit Badhoevedorp baancommissaris bij de adspiranten was dit M. de Vries uit Zuilen. „De junioren moesten een hin- dernisbaan afleggen, bestaande uit een stelling met ladder, zwe vende loopplank, tennisballen plukken en een kruipoefening. Verder een aflegoefening met doorslag naar een tweede kamer. Hierbij moest een uitbreiding naar de 2e kamer voorkomen worden", aldus W. van de Peijl. De adspiranten kregen de mel ding dat er een brand was uitge broken in een zaagsel-opslag- plaats bij de firma Simons aan de Tramstraat. Het vuur ver spreidde zich via de afzuigin stallatie. De inzet was dat de eerste straal boven op de uitbrei ding moest en de tweede straal op de zaagselopslag. Adspiranten: 1, Goes, 624 pnt; 2. Zwijndrecht, 612; 3. Vinkeveen/Wa- verveen, 607; 4. Mierlo, 596; 5. Haaf- ten, 593; 6. Vlissingen, 593. Junioren: 1. Vlissingen, 811 pnt; 2. Leerdam, 805; 3 Westerschouwen, 793; 4. Sprang-Capelle 2, 787; 8. Goes, 777; 9. Terneuzen, 772. Adspiranten van het team Waalre krijgen aanwijzingen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Schoondijke - De stichting Basiseduatie Zeeuws-Vlaanderen start op 29 april in zaal Wijffels te Schoondijke met een cursus Gezondheid en ouder worden voor 55-plussers. De cursus omvat acht bijeenkomsten op donderdag, telkens van 09.00 tot 11.30 uur. De kosten bedragen twintig gulden per persoon. Gastdocenten zijn onder anderen een geriatrisch arts, een fysiothera peut, een medewerker van het RIAGG en verder bepaalt de groep Deelnemers de inhoud van de cursus, waarbij aan de orde komen zaken als dementie, voeding, veiligheid en alternatieve geneeswijzen. Toor informatie kan men dagelijks tot 12.00 uur bellen, bi samenwerking met de scholengemeenschap Oostdijke te Oostburg houdt de stichting Basiseducatie een cursus oriëntatie op de compu ter, verdeeld over negen bijeenkomsten. De deelnamekosten bedra gen 22,50. Informatie bij de regio west van de stichtng Basiseduca- e Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg. Van onze correspondente Hulst - De oudste muziek vereniging van Nederland hield dit weekeinde in Hulst een trainingsrepetitieweek- end. Er werd uren gerepe teerd, stevig verbroederd en zondag werd het bezoek af gesloten met een concert, verzorgd door de Hulster en de Roermondse muzikanten. De vriendschapsbanden tussen de harmonieën van Roermond en Hulst zijn enkele jaren gele den al gesmeed tijdens de vie ring van het 190-jarig bestaan van de Stedelijke in 1991. Tij dens dit feest mocht de oudste formatie uit Roermond, opge richt in 1775, niet ontbreken. Hulst ging op bezoek in Roer mond en hoorde de collega's daar het Zeeuws-Vlaamse volkslied spelen en daarom opende de Hulster Harmonie het concert zondag met het Limburgs volkslied. „Dit maakt meteen duidelijk hoe vriendschappelijk we met elkaar omgaan. Roermond brengt nu een tegenbezoek en gisteren hebben de zeventig muzikanten hard gewerkt. Tus sen de goed verzorgde maaltij den door zijn er vele noten gekraakt en in de avonduren hebben we in ons repetitielo kaal aan de IJzerenhandstraat Het publiek zat rond de muzikanten en kon nu eens goed zien hoe alles in zijn werk ging. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE andere zaken gekraakt," vertel de een Hulster harmonielid. Voor de gelegenheid waren twee lokalen klaar gemaakt. Eentje voor de jeugd met disco en de andere voor de ouderen waar gezelschapsspelen en bin go werd gespeeld. Het weekein de was op de eerste plaats be doeld als voorbereiding tot deelname aan het Europees muziekconcours in het West- duitse Trier. Het verplichte werk en het keuze werk werden dan ook zondag gespeeld. Beide groepen traden gratis op in de arena van de grote zaal in gemeenschapscentrum Den Dullaert. Boven de 'kuip' was een akoestisch schild bevestigd om het verlies aan geluid te beperken. Het publiek zat rond de muzikanten en kon nu eens goed zien hoe alles in zijn werk ging. De zaal zat bomvol. On der leiding van Johan de Witte speelde de Hulster formatie en kele werken en ze besloot het optreden met een knap vertolk te Grande Finale in een arran gement van M. Peeters met en kele mooie soli. Na de pauze trad de Roer mondse harmonie op onder lei ding van Harrie Wolters. Tij dens de ouverture Nabucco wa ren er nogal wat ongelijkheden, wellicht te wijten aan een te gezellige avond, maar het doel van het weekeinde was bereikt. De twee oudste harmonieën van Nederland kunnen het goed met elkaar vinden en het publiek heeft genoten van een leuk muzikaal evenement. Inbraak Terneuzen - De politie in Ter neuzen heeft vrijdagavond de 32-jarige J. van de K. uit die plaats aangehouden. De man had kort daarvoor ingebroken in het pand van Dethon aan de Haarmanweg in Terneuzen. Hij nam daaruit een telefoon en een foto-camera mee. Ook bracht hij een bezoek aan het op een steenworp verderop staand racket-centrum waar hij twee jassen buitmaakte. De goederen werden in beslag ge nomen. Na het opmaken van een proces-verbaal werd hij weer op vrije voeten gesteld. Kluis opengebroken Terneuzen - In de nacht van vrijdag op zaterdag is inge broken in een meubelzaak aan de Noordstraat in Terneuzen. Men kwam het pand binnen via een lichtkoepel op het dak. Een kluis werd opengebroken en daaruit een bedrag ont vreemd van ongeveer duizend gulden. Verder heeft men in het pand verschilende vernie lingen aangericht. Pistool Terneuzen - De politie in Ter neuzen ontdekte zaterdag een pistool in een aan de Oester putten geparkeerd staande personenauto. Het vuurwapen werd in beslag genomen en tegen de automobilist J. D. uit het Franse Graveline is pro- ces-verbaal opgemaakt. Mishandeling Terneuzen - P.M. uit Urssum deed gisteren bij de politie in Terneuzen aangifte van mis handeling. Hij werd zondag morgen omstreeks vier uur in de Noordstraat zonder enige aanleiding door een drietal knapen aangevallen. Bij de klappen die hij kreeg te incas seren, liep hij een gebroken neusbeen op waardoor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Westdorpe JAARVERGADERING - Tij dens de jaarvergadering van de Katholieke Bond voor Ouderen is de bestuursverkie zing gehouden. M. Geerinckx- Kesbeke was niet herkiesbaar. W. Kalle volgde haar op. Pen- ningsmeester R. Janssens wis selde zijn plaats met W. Du- mez. Daarna werden de win naars van de diverse spelcom- petities bekend gemaakt. Win naar bij het kaarten werd Ph. de Guchteneire, bingo: E. Graefschepe-de Block en spel- competitie: F. van de Berghe. Sluis HULPACTIE - Na 4 mei kan men iedere eerste dinsdag van de maand kleding afleveren in de oude brouwerij aan de Vrijstraat ten behoeve van de 'Stichting Sluis helpt Roeme nië'. Er is dan tussen 10.00 en 12.00 en 13.00 en 15.00 uur iemand aanwezig om de goe deren in ontvangst te nemen. De stichting is momenteel op zoek naar opslagruimte en op halers van oud papier. Men kan zich aanmelden bij bak kerij Spelier. Oostburg KAMERKOOR - Het Zeeuws- Vlaams Kamerkoor, onder lei ding van Philip Sierens, ver zorgt zaterdag 1 mei een con cert in de rk Eligiuskerk, sa men met De Sangghesellen uit Halle, onder leiding van Jan Caals. Er worden werken uit gevoerd van Pachelbel, Da Pallestrina en B. Britten. De aanvang is 20.00 uur, toegang 10,-. Aan het concert werken ook verschillende solisten SCHIETINGEN 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, 23 schutters, beide hoge vogels: P. Vette, Concordia; eerste zijvogel: K. van de Dries, VIOS; tweede zij vogel: C. van de Dries, Soranus; derde zijvogel: P. Daal- man, ADLM; vierde zijvogel: J. de Baar, Willem Teil; vliegende vo gel: C. de Jonge, Soranus; groot ste aantal (6): P. Maat, Zorgvlied. De volgende schieting is 4 mei. CLINGE -Café De Landbouw, 20 uur prijskaarting. LAMSW AARDE - Café De Lamsoren, 14 uur vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur vlees kaarting. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 15.00 uur schieting. SAS VAN GENT - De Roselaer, vrij kaarten en sjoelen KBO. HULST - De Blaauwe Hoeve, 13.00 uur kaarting KBO. SLUIS -RK Pastorie, 19.30 uur ge spreksgroep. (ADVERTENTIE) Erkend Uneto Beveiligings installateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-62710 Van onze verslaggever Axel - In het Axelse streekmuseum aan de Noordstraat is van 5 tot en met 29 mei een expositie van oude ansichten te zien. Samenstelster van deze expositie is Emmy David, een geboren en getogen Axelse. Haar verzameling bestaat uit oude ansichten, foto's en knip- Van onze correspondente Hulst - De mensen uit de Dullaertwijk in Hulst fiet sen graag. Daarom houdt de buurtvereniging verschil lende fietstochten. De twin tig kilometer lange tocht op koninginnedag staat los van het vaste fietsprogramma, maar' is voor de peddelaars een goede oefening. De fietstochten, waar ieder een vanaf 14 jaar aan mag meedoen, vertrekken steeds om 18.30 uur bij gemeen schapscentrum Den Dullae rt en lopen door het polder landschap van Het Land van Hulst. De data zijn 9 juni, 7 juli en 1 september. seis van Axel, daterend uit de jaren 1900-1960. Volgens Emmy David is begin van de jaren zestig heel wat gebeurd' in Axel. Zo is er bijvoorbeeld van de binnenstad weinig overgebleven. Te denken valt hierbij aan de Oude Wijk, de Molen van Cap- pon en het station. Hiervan is niets meer terug te vinden. Hierdoor geïnspireerd, begon Emmy David vanaf die tijd an sichtkaarten en verder alles wat met Axel te maken heeft te ver zamelen. Dankzij de medewer king van familie en vrienden is ze erin geslaagd een bijzondere verzameling van afbeeldingen bij elkaar te krijgen. Zij is ook een regelmatig bezoek ster van kaartenmarkten en ruil beurzen. Emmy David's verza meling is mede hierdoor uitge groeid tot zo'n vierhonderd an sichten en kaarten. Ook de Axel se klederdracht is op een groot aantal ansichten te zien. Het streekmuseum is geopend van woensdag tot en met zater dag van 13.30 tot 17.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 5