'Niet bij iedereen voldoening' Beta JANSEN RAAMSDONKma2Da Produktschap belooft vissers steun bij indienen miljoenenclaim Strengere regels bedrijfsleven Kanaalzone niet nodigt Burgemeester Sas van Gent na ondertekening plan van aanpak Kanaalzone: 'Gevangen kreeftjes laten registreren voor quota' 6Brand paardenstal Vogelwaarde aangestoken' Geld voor verbetering van weg naar Volkshogeschool WD-kamerbd haalt fel uit na ommezwaai CDA-collegi Mobiel militair tehuis Pro Rege naar Zagreb Carna valst B en W SLuiij Zwembaden tarieven me Stichting B- start cursus Tel. 01621-12991 fax: 22238 A4 Play-In voor harmonie en fanfare in Sluiskil Slachtoffer van ongeval overleden Grote schade hij aanrijding Verdachte van inbraak in Axel onwel geworden Nachtrit met 159 motorrijders Bromfietser ernstig gewond Avondvierdaagse Hulst is rond leasing voor iedere beurs bedrijf en particulier van nieuw en jong gebruikt de stem zeeland MAANDAG 26 APRIL 1993 Bruinisse - Als de Zeeuwse mossel en kokkelvissers een miljoenen claim indienen, dan kunnen zij re kenen op de steun van het Produkt schap voor Vis- en Visprodukten. Die belofte deed zaterdag in Bruinisse de voorzitter van het PW drs D. Langstraat op de jaarvergadering van Zevibel, de Zeeuwse vereniging voor Visserijbelangen. De Zeeuwse mossel- en kokkelsector overweegt een miljoenenclaim, nu de meerderheid van de Tweede Kamer achter een sluiting van een kwart van de droogvallende platen in de Wadden zee en 15 procent van de platen in de Oosterschelde staat. In voedselarme jaren wordt 70 procent van de voedselbehoefte voor vogels ge reserveerd. Dit besluit kwam tot stand na een plotselinge ommezwaai van het CDA, dat altijd heeft beweerd de plan nen van de minister niet te zullen steunen. Sluiting van die delen betekent voor de sector een schade van 24 miljoen gul den. „De regering heeft de mening van de natuurbescherming tegen die van de visserij afgewogen, waarbij het histo risch recht en het economisch belang kennelijk minder zwaar wegen dan de publieke sympathie die de natuurbe scherming op dit moment heeft," zei Langstraat. „Die publieke sympathie heeft ertoe geleid dat niet onderbouwde voorstellen zonder meer het voordeel van de twijfel krijgen." Het 'doekje voor het bloeden', het be schikbaar komen van 200 hectare extra in de westelijke Waddenzee, bestempel de Langstraat als een fopspeen, die dankzij allerlei procedures per mossel perceel in de praktijk geen kans van slagen heeft. Waarom minister Bukman het voorstel van het bedrijfsleven niet heeft geaccepteerd om 15 procent van de droogvallende platen te sluiten en in voedselarme jaren de armoede te delen, was volgens Langstraat slechts een kwestie van handjeklap. „Puur politieke besluitvorming. Dat met het visserijvoorstel hetzelfde be reikt kon worden als met het besluit zoals het er nu ligt, is voor de politiek niet relevant geweest." Van onze correspondent Bruinisse - Het Produktschap voor Vis en Visprodukten (PW) adviseert de Zeeuwse vissers die Noorse kreeftjes vangen (Lagoustines), deze zoveel mogelijk aan te voeren en dan ook te laten registreren. Iets wat niet altijd gebeurt, omdat deze kreeftjes niet zijn gequoteerd. Volgens het PW is het niet uitgesloten dat ze binnen afzienbare tijd gequoteerd zullen worden. Als dat gebeurt, worden landen- quota vastgesteld op grond van historische vangstprestaties. Door deze vangsten toch op te geven, wordt er een historisch aandeel opgebouwd. Niet opgeven betekent dan automatisch dat het in het nadeel werkt bij het vaststellen van de landenquota. Van onze correspondent Sluiskil - Honderddertig muzikanten uit de provincie Zeeland komen 2 mei bijeen te Sluiskil voor de grootste Play-In in Zeeland onder auspiciën van de K.N.F. De muzikanten, afkomstig uit de harmonie- en fanfa re-wereld, komen naar Sluiskil om een aantal wer ken in te studeren en deze later op de dag voor het publiek ten gehore te bren gen. Om tien uur begint men met de repetities. De stukken die men instudeert, zijn: secret music, Phantasia, Les Mise rable, drie improvisatiewer- ken op het thema Sade. Ook de slagwerkgroep brengt drie werken ten ge hore. De muziekgroep staat Onder leiding van de diri genten J. de Witte en Guido Goethals. De slagwerkgroep staat onder leiding van F. Keijzer. Vanaf 16.30 uur is het publiek welkom. De toe gang is gratis. Van onze correspondent Terneuzen - De 51-jarige A. Pe- leman uit Sluiskil is zaterdag in het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen overleden. De man raakte donderdagmid dag bij een verkeersongeval zwaar gewond. Het slachtoffer stak op zijn bromfiets de Nieuw Neuzenweg over en werd daarbij geschept door een personenbus- je- Van onze correspondent Hulst - Twee automobilisten kwamen zondagmiddag op de kruising Abdaalseweg/ Hogeweg met Rijksweg 60 met elkaar in botsing. Daarbij liepen de voer tuigen forse schade op. R.T. uit St. Niklaas reed met zijn auto op de Abdaalseweg richting stoplichten. I.F. uit Stekene kwam de weg opgereden en wil de linksaf de Hogeweg inrijden. Hij verleende daarbij geen voor rang, waarna een botsing volgde. Van onze correspondent Axel - Voor de 38"jarige A.T.O. uit Goes, verdacht van een in braak bij elektriciteitszaak de Jonge te Axel, liep de kraak behoorlijk uit de hand. Na zijn arrestatie werd hij onwel en moest hij worden overge bracht naar het streekziekenhuis te Terneuzen, vanwaar hij is ver voerd naar het Universiteitszie kenhuis te Gent. Getuigen zagen zondagmorgen om 03.50 uur dat er werd inge broken bij de Jonge te Axel. Men verschafte zich toegang door vernieling van een ruit van de voordeur en ging er met stereo apparatuur en geld vandoor. De gealarmeerde politie kon in de onmiddellijke omgeving van de winkel N.R.W. uit Middel burg, oud 30 jaar, aanhouden. Hij was nog in het bezit van de ontvreemde goederen. De tweede verdachte O. werd na een korte zoekactie elders in Axel aange troffen. Minister Alders heeft het plan ondertekend. Links gedeputeerde Dek en rechts burgemeester Van Rest. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Vogelwaarde - De brand in een paardenstal in Vogel waarde, waarbij gistermor gen een paard en een pony omkwamen, is volgens de ei genaar aangestoken. „Ook de voor de paardenstal geparkeerde trailer heeft men geprobeerd in brand te steken, getuige de brandplekken", aldus eigenaar Van D. De politie kon zijn verhaal niet bevestigen. De technische recherche stelt een onderzoek in. Om kwart voor vijf kreeg de politie de melding binnen van de brand aan de Schoolstraat. De inmiddels ge alarmeerde brandweer van Vo gelwaarde kon niet voorkomen dat er een paard en een pony in de vuurhaard verloren gingen. Van de stal bleef niets over. Onder de deken ligt een van de omgekomen dieren. FOTO CAMILÈ SCHELSTRAETE VERVOLG VAN VOORPAGINA Sas van Gent - Burge meester J. van Rest van Sas van Gent hield ge mengde gevoelens over aan het ondertekenen van de intentieverklaring 'Plan van aanpak Kanaalzone'. „Het geeft uiteraard een stuk voldoening, maar niet bij ieder een. Er verdwijnen straks im mers tientallen woningen. Wij staan als kleine gemeente zo dicht bij onze bevolking en ken nen de mensen bij naam. Daar om is het zo belangrijk die men sen een passende woongelegen heid aan te bieden. Na de onder tekening hoop ik dat er niet meer sprake is van een plan, maar van een aanpak". Eerste project De intentieverklaring plan van aanpak gebiedsgerichte benade ring Kanaalzone is naast Schip hol en het Groene Hart het derde ROM-project dat is ondertekend. Maar het plan van aanpak is het eerste project dat door de Kamer is goedgekeurd. De sloop van de buurtschappen is een van de zogenaamde sleu telprojecten. Hiervoor is zeven tien miljoen gulden gereser veerd. Met de uitvoering van de plannen op de langere termijn zijn nog vele miljoenen guldens gemoeid. Alders kon zaterdag nog geen enkele garantie geven voor verdere financiering door de rijksoverheid. „Iedereen die zijn handtekening heeft gezet kent zijn verantwoordelijkheid. De handtekeningen zijn bij volle bewustzijn gezet. Kijk, de inten tieverklaring is de eerste fase van het proces. Er moeten nog diverse hobbels worden geno men. Er zijn nog vele financiële middelen nodig. Wellicht is in de toekomst bijsturing van het be leid nodig. Het ministerie van VROM zal er in ieder geval alles aan doen om het project succes vol te laten verlopen". Van formaat Alders vond het een prestatie van formaat dat het initiatief voor het plan van aanpak vanuit de regio is gekomen. „Gemeen ten, provincie en het bedrijfsle ven namen het voortouw. Het is nu zaak dat het plan van aanpak niet bij een mooi boek blijft. Nu moet het worden waargemaakt". „De tweede fase kan van start gaan", zei A. Dek, voorzitter van de stuurgroep. Hij zei voor alle duidelijkheid zeer positief te zijn over de uitvoering van het hele project. „Uiteraard moet er nog veel ge beuren, maar de kritiek van sommigen die het plan zien als een grabbelton waar wij alleen maar iets uit halen deel ik niet. Je moet het zo zien: het mogelij ke voeren we uit, het onmogelij ke duurt iets langer en voor wonderen moeten we wat geduld hebben". Van onze correspondent Zandstraat - De eerste rit die dit jaar onder auspiciën van de Motorclub Zeeuwsch-Vlaanderen werd verreden, leidde voor een groot deel door België. Vrijdagavond tegen 20.00 uur werden de eerste deelnemers ingeschreven. Het werden er in totaal 159, een succes voor het organiserend bestuur. De beker voor de grootste club ging naar De Flanders Motorclub (Gent). De beker voor de motorrijder die het verst moest rijden om aan de rit mee te doen ging naar Zwolle naar de heer Reuvekamp; andere verkomers kwamen uit Nijmegen, Arnhem en Maastricht. De uitslag voor niet leden: 1. Marjan van Houcke, 2. Guido d'Hollan- der, 3. Frank van Tiel. Duo's (meerijders met eigen klassement): 1. Elly Pijpelink, 2. Babs van Biezen, 3. Diana Klapwijk. Leden NZV: 1- Willem Everhartz, 2. Jürgen Müller, 3. Bert Remerie. College Aardenburg geeft gehoor aan verzoek Aardenburg - Het Aardenburgse college van b en w gee gehoor aan het verzoek van de Volkshogeschool Zeeland o: de toegangsweg vanaf de Heerendreef naar de school verbeteren. In het kader van de uitbreiding en de nieuwe opzet van de Volkshogeschöol, waarbij in 1993 ongeveer achttienhonderd overnachtingen worden ver wacht, vindt het college het van groot belang dat de bezoekers op een veilige en representatieve manier het conferentiecentrum kunnen bereiken. Het dagelijks bestuur van het Kikkerstadje was reeds vorig jaar van plan de toegangsweg, die in een slechte staat verkeert, op te knappen. Maar in verband met de ingrijpende verbouwings werkzaamheden en de niet al te beste financiële positie van de gemeente zijn deze activiteiten doorgeschoven naar de toe komst. Nu de verbouwingen 'aan het complex klaar zijn en ook de infrastructuur op het terrein zelf op korte termijn wordt uitge voerd vindt het college het juiste ogenblik de verbetering van de toegangsweg aan de raad voor te stellen. Het college wil het werk dóór dezelfde aannemer laten uitvoe ren die ook de verbouwing de Volkshogeschool heeft uitge voerd. Dat heeft immers een scherpe prijsstelling tot gev B en W vragen aan de raad krediet beschikbaar te ste van 22.000 gulden. Dat bedrag is niet in de gemeen tebegroting opgenomen. De raamde uitgaven zijn bestemd voor herstratingswerkzaamhe- den van de Langeweg in Draai brug en urgente onderhoudsher- stratingen van de Traverse. Maar het college stelt toch voor mee te liften met het werk van de Volkshogeschool. Het feite om onderhoudskosten die ineens zijn te dekken door wending van de reserve verwer ving onroerende zaken. Het voorstel wordt d behandeld tijdens de raadsver gadering. Deze vergadering be gint om 19.30 uur in het tehuis. Inzake sluiting deel Oosterschelde voor visserij Bruinisse - Het Tweede-Kamerlid A.J. te Veldhuis (WD) .heeft zaterdag in Bruinisse op de jaarvergadering van Zevibel de Zeeuwse vereniging voor Visserijbelangen, fel uitgehaald naar zijn politieke collega R. Smits (CDA). In niet mis te verstane bewoor dingen hekelde hij de opstelling van Smits, die overal en waar dan ook verkondigde dat hij de plannen van minister Bukman om een kwart van de Waddenzee en 15 procent van de Ooster schelde te sluiten voor de mos sel- en kokkelvisserij absoluut niet zou steunen. Afgelopen week, tijdens de behandeling van die plannen in Den Haag, draaide de CDA'er om als een blad aan de boom en nu dreigt er een enorme economische tóp voor deze sector. „Als je in het land zwart op wf verkondigt dat je het beleid van Bukman niet zal steunen, dan kan je twee maanden later niet op die beloften terugkomen. je dit eerst overal loopt te vi kondigen, moet je dat ook op beslissende momenten volhou den," aldus een (bijna) briesende Te Veldhuis, die de ommezwaa: van Smits bestempelde als 'por tiek handjeklap'. Van onze verslaggever Sas van Gent - Een verdere aan scherping van de regelgeving en de procedures voor het bedrijfsleven in het nieuw uit te brengen Nationaal Milieubeleids Plan (NMP-2) mag achterwege blijven. Het bedrijfsleven in de Kanaalzone heeft immers initiatieven genomen voor de oprichting van een bodemsanerings stichting en een bedrijfsmilieudienst. Daarnaast h'eeft het bedrijfsleven al veel inspanningen geleverd om de milieusi tuatie te verbeteren. Vice-voorzitter J. Bac van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone gaf deze boodschap zater dag mee aan minister J. Alders van VROM tijdens de ondertekening van de intentieverklaring Plan van aanpak ge biedsgerichte benadering Kanaalzone. Bac maakte deze opmerking ook in het licht van de kritiek die het bedrijfsleven kreeg te verduren over de afwachtende houding van het bedrijfsleven om met geld over de brug te komen. Hij was wel tevreden over de samenwerking tussen alle partijen in het project. „Die samenwerking moet gestoeld zijn op het vertrouwen dat elke partij zijn rol zal vervullen. Ik wil er in dit kader op wijzen dat het bedrijfsleven in de Kanaalzone in het verleden al forse inspanningen heeft geleverd om de tni- lieusituatie te verbeteren. De cijfers be wijzen dat onomstotelijk en het verschil met bijvoorbeeld tien k vijftien jaar geleden is al duidelijk te zien. Momen teel zijn bedrijven bezig om de milieube lasting beter in kaart te brengen om tot vermindering voor emissies en dergelij ke voor de komende jaren te komen". Bac was in ieder geval gelukkig met de ondertekening van de intentieovereen komst. Er is nu immers duidelijkheid waar gewoond en gewerkt zal worden en er ligt een visie waar alle betrokkenen het mee eens zijn. „De betekenis van deze regio als industriegebied kan ver der aan betekenis winnen. Het perspec tief van de hier gevestigde industrie is niet slecht te noemen. Natuurlijk is er momenteel enige conjuncturele tegen wind maar in de grond is er sprake van een gezonde industrie die met vertrou wen de toekomst tegemoet kan zien. Wel zal voor een verdere economische ont wikkeling van de Nederlandse Kanaal zone aan de randvoorwaarden een nade re invulling moeten worden gegeven". Hij dacht zaterdag met name aan de nog ontbrekende infrastructuur zoals een passende oost-west autoweg door Zeeuws-Vlaanderen, een tunnel onder het kanaal en een spoorlijn aan de Oostzijde van het kanaal met aanslui ting op het Belgische spoorwegnet. „Voor de ontwikkeling van de havenin frastructuur is een verdere betrokken heid van het Rijk noodzakelijk. De plan nen voor de Axelse Vlakte en de Autri- che Polder kunnen anders niet ontwik keld worden". Raamsdonksveer - Als het mee zit, staat er over drie wek® een mobiel militair tehuis bij de stad Zagreb in Kroatië. Initiatiefnemer is Pro Rege, de instelling die de gang van zaken rond de militaire tehuizen in Duitsland en Nederland coördi neert. De laatste stappen richting Ver enigde Naties in verband met het contract worden momenteel ge zet. Het tehuis kost drieëneen half a vier ton. Directeur P. Koornneef presen teerde zaterdag dia's en tekenin gen van het tehuis tijdens een thuisfrontbijeenkomst voor fa milieleden van militairen in Joe goslavië en Cambodja die in het PMT in Raamsdonksveer werd gehouden. Koornneef: „Het is een uniek project. We hebben hiervoor sa mengewerkt met 22 organisaties in zeven Europese landen. Het is een grote tent bestaande uit ver schillende ruimten: een fH®' ruimte, een restaurantgids® en een zitgedeelte. Pro richt het in omdat wij de i organisatie zijn die het fenome® militair tehuis kennen. Het f bedoeld voor alle militairen het voormalige Joegoslavië of® nou van Nederlandse, Nieu®' Zeelandse of Bosnische afkomst zijn." De tent plus inrichting is bi tigd door Pro Rege zelf, ®t zoals Koornneef het formule®1 'van de geef leeft'. verleent alleen administratie® ondersteuning. „We hebben on® 100.000 leden aangeschrev® met het verzoek om financiet steun. Die hebben we volop kregen. Plus een hoop brieve waaruit blijkt dat ze het ee goed initiatief vinden." PE STEM Van onze verslaggever gas van Gent - Carnavalsver pe Deurdouwers en carnava ting Pijke Zot uit Sas vai hebben wellicht binnenkort derkomen om carnavalswaj bouwen. B en W van Sas va willen namelijk het terrein Fortstraat in Westdorpe b baar stellen. Het college onderkent dat het is een plaats te vinden voor het van carnavalswagens. Het is d< ling op die plaats twee zogi nissehutten te plaatsen. Van onze verslaggever Sluis - Betaald parkeren aan de Nieuwstraat in Sluisse college van b en antwoord als daar geen gesteld. Het college denkt aan een dagta rief van een rijksdaalder per au to. Het nieuwe parkeerterrei biedt plaats aan 560 auto's. Het parkeertarief staat in h< voorstel waarin het college aa de raad vraagt een krediet bt schikbaar te stellen voor de aar leg van het parkeerterrein aa de Nieuwstraat. Bij de vaststë ling van de begroting is h< nieuwe terrein al uitvoerig aa de orde geweest. De nota 'Slu: naar een hoger peil' constatee: immers een groot tekort aa parkeerplaatsen in het toerister stadje. De piekdrukte kan ni< altijd op een verantwoorde wijj Van onze correspondent Terneuzen - De 17-jarige P. 1 uit Hoek raakte in de nacht ve vrijdag op zaterdag bij een eei zij dig verkeersongeval ernst gewond. Per ambulance werd hij overg bracht naar het streekziekenhu De Honte in Terneuzen en vai daar uit naar het academisi ziekenhuis in Gent. Het ongev gebeurde op de Hoekseweg toi B. vermoedelijk door het rijdt met een te hoge snelheid macht over het stuur van zi bromfiets verloor en tegen e> lichtmast botste. Van onze verslaggever Axel - De beide zwembadi Koewacht, gaan zaterdag 1 tarieven voor gezinsabonnf dere zijn ten opzichte verhoogd. Van onze correspondente Hulst - De vijftiende avond vierdaagse in Hulst vai buurtvereniging Den Dul laert is rond. De deelnemer kunnen de wandelschoenei weer aantrekken op 11, 12 13 en 14 mei. Het vertrek punt is steeds gemeen schapscentrum Den Dullae rt om 19.00 uur en het in schrijfgeld bedraagt 4,50. Er zijn twee afstanden, vij en tien kilometer. De laatst avond vertrekken de tien kilometerlopers een half uu eerder vanwege een feeste lijk muzikaal onthaal ge lijktijdig met de andere lc pers. Voor deelname zijn strookjes huis-aan-huis ve: spreid, die liggen op avond van 11 mei klaar Den Dullaert, waar inge schreven kan worden tusse 18.00 en 19.00 uur. Van onze correspondent Schoondijke - De stichtii start op 29 april in zaa cursus Gezondheid en o cursus omvat acht bijeen 09.00 tot 11.30 uur. De 1 persoon. Gastdocenten zijn onder anc peut, een medewerker van deelnemers de inhoud van zaken als dementie, voeding Voor informatie kan men da In samenwerking met de scl houdt de stichting Basisedu ter, verdeeld over negen bi; gen 22,50. Informatie bij c tie Zeeuws-Vlaanderen in O

de Stem | 1993 | | pagina 4