:,k «s 'Criminelen infiltreren horeca' *yV7 n n leeft met dan vrees D66 wil standpunt kabinet over wao DE STEM Enorme schade in Londen door IRA-bom ANC roept op tot kalmte na dood Tambo De Vries wil voortzetting van coalitie )nderzoek moet duidelijkheid geven over aandeel misdaadorganisaties Arafat: Palestijnse staat kinnen twee jaar een feit Oost-Europa wil grotere oegang westerse markten Spoor bijster r -f "5 f A 2::; stem BINNENLAND BUITENLAND LOSSE FLODDERS stricht nadert COMMENTAAR BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT MAANDAG 26 APRIL 1993 A3 q door John O'Mill ïtion wan o-koortsbarometer zich in de de Deense regering - met nog referendum over Maastricht ropastemming in het land omge bogen. Wat dat betreft spreken de jong ste opiniepeilingen voor zichzelf. Het dagblad Politiken publiceer de zondag een peiling waaruit bleek dat 52 procent van de kiezers op 18 mei 'ja' tegen Maastricht gaan zeggen. Onge veer 30 procent zegt daarentegen 'nee'. De 'onbeslisten' bewegen zich ergens tussen de 10 en de 20 procent. Gallop was iets voorzichtiger Dat bureau voorspelt dat 48 pro cent 'ja' zal zeggen, tegen 28 procent 'nee'. Gallop begroot het aantal kiezers dat nog geen be sluit heeft genomen op 20 p"> cent. De Deense minister van buiten landse zaken Niels Helveg Peter" sen heeft er dan ook alle ver trouwen in dat het dit keer goed komt. „De sociaal-democraten hebben in eigen kring orde op zaken gesteld en in de partij ts nu een groot aantal voortanders van 'Maastricht' te vinden". Vol gens Petersen heeft dat een be langrijke bijdrage geleverd aan de toonsverandering in de overi gens nog steeds zeer' verhitte discussie over 'Maastricht'. Bovendien is Petersen van oor deel dat de voorlichting aan de bevolking dit keer aanzienlijk beter is geweest. Tenslotte is de regering een handje geholpen door de talloze onderzoekers die de meest sombere scenario's op tafel hebben gelegd voor het ge val Denemarken definitief uit de EG-boot zou vallen. De werkloosheid zou dramatisch stijgen, de industriële produk® zou met sprongen dalen en ne internationaal krediet van he als degelijk bekend staande De nemarken zou een forse knauw oplopen. Het mag dan zijn dat het aantal Denen dat zich voor 'Maastricht bekent sinds januari met zeker procent is teruggelopen, de nee stemmers hebben daarentegen ook verliezen geleden. Hilversum (anp) - CDA-mi- uister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid beeft gisteren gezinspeeld op voortzetting van de rege ringscoalitie van CDA en PvdA. De voorjaarsnota die bet kabinet vorige week presenteerde is een investe ring in de toekomst, zei De Vries voor de AVRO-radio. De Vries schaarde zich hiermee achter PvdA-minister Kok en premier Lubbers, die vorige week zeiden dat met het ak koord over de bezuinigingen voor dit en volgend jaar de voorzetting van de coalitie na de verkiezingen een stapje dichterbij is gekomen. „We hebben als ministersploeg weer veel in elkaar geïnves teerd. Het was moeizaam, maar nu dat toch is gelukt, is dat een investering in een gezamenlijke politieke toekomst", aldus De Vries. „Dit akkoord biedt de moge lijkheid het uitgezette beleid voort te zetten, zo mogelijk met degene met wie we het nu doen", aldus Kok. Lubbers was iets voorzichtiger, maar toch duidelijk: „Dit is een gemeen schappelijk visitekaartje van beide groeperingen geworden. Dat heeft natuurlijk zijn uit straling naar de toekomst". Van onze Haagse redactie Den Haag - D66 wil dat het kabinet duidelijk maakt wat de nieuwe wao-wetgeving heeft opgebracht. Fractielei der Hans van Mierlo zal deze week om een brief van het kabinet vragen over de wao- kwestie. De brief moet ook het standpunt van de ministerraad bevatten over het principe-akkoord dat de ambtenarenbonden met minister Dales (Binnenlandse Zaken) over de reparatie van de wao hebben gesloten. Van Mierlo sprak afgelopen weekeinde voor de AVRO-radio over een bedenkelijke gang van zaken. Volgens D66 zegt het ka binet in de Tweede Kamer tegen collectieve reparatie van het wao-gat te zijn, terwijl hetzelfde kabinet als werkgever wel bereid is tot reparatie. Begin dit jaar besloot de minis terraad om de wao-uitkering te verlagen. In alle cao-onderhandelingen proberen de vakbonden door het afsluiten van collectieve verze keringen dat wao-gat te dichten. Nu ook het kabinet, als werkge ver, bereid is tot reparatie wil Van Mierlo weten wat het uit eindelijke effect is van de nieu we wao-wetgeving. (Voerden (anp) - De Nederlandse horeca laat een onder zoek uitvoeren naar de infiltratie door criminelen in sommige sectoren van de horeca. Het onderzoek richt zich met iame op zaken met gokautoma at zoals snackbars en koffie shops. Dit heeft de landelijk voorzitter van werkgeversorga- nsatie Koninklijke Horeca Ne derland, G. van der Veen zater dag bevestigd. Van der Veen wilde nog niet veel jnvijt over het onderzoek. Vol- jens hem zijn er intussen wel aanwijzingen dat misdaadorga nisaties steeds meer greep pro heren te krijgen op de zogeheten kleine horeca. Er wordt veel geld geboden om zaken over te ne- Vervolgens worden de be drijven gebruikt om zwart geld uitte wassen. Van der Veen zegt tot het onder- aoek te hebben besloten na een toenemend aantal klachten van bonafide horeca-ondernemers. De resultaten van het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door een particulier recherchebureau, wil Van der Veen gebruiken voor overleg met het ministerie van wvc. Dit overleg wordt gevoerd over de nieuwe drank- en horecawet waarin de horeca strengere re gels opgenomen wil zien over onder meer het vergunningen systeem, opleidingen van onder nemers en het gebruik en de handel in drugs in de horeca. „Met harde bewijzen die ik via het onderzoek boven water wil krijgen, wil ik het ministerie overtuigen van de noodzaak iets te doen aan misdaadinfiltratie in de horeca", aldus Van der Veen. De nieuwe Horecawet die in voorbereiding is gaat 1 januari 1996 in. De inhoud van het recherche onderzoek blijft geheim. In juni wordt het eindrapport aangebo den aan staatssecretaris Simons van wvc. Londen (ap) - PLO-leider Yasser Arafat heeft voorspeld dat er binnen 18 maanden tot twee jaar een onafhankelijkheid Palestijnse staat zal zijn. „Het is een kwestie van tijd", verklaarde Arafat gisteren in een interview met de BBC. „Wij zijn onderdeel van de politieke optelsom." Arafat zei ook te hopen dat Israël 'zal reageren op het vrede sproces' als de onderhandelaars aa een onderbreking van vier aiaandên morgen in Washington verder spreken. De gesprekken werden door de Palestijnen afge broken na de Israëlische depor- ;atie van 400 islamitische acti visten uit de bezette gebieden. Woensdag ging Arafat onder zware druk van de VS en de Arabische landen akkoord met hervatting van het vredesoverleg met Israel. Dit zeer tegen de wens van een Palestijnse organi satie, de fundamentalistisceh Harnas. Harnas heeft aangekondigd haar aanslagen op Israël te zullen opvoeren om de vredesonder handelingen voor het Midden- Oosten te ondermijnen. Harnas ziet bovendien af van verzoê- ningsgesprekken die vandaag met de PLO in Khartoum zou den worden gehouden, zei woordvoerder Ibrahim Ghosheh. Inmiddels hebben zeker twee le den van de veertien man tellende Palestijnse onderhandelingsdele gatie geweigerd gehoor te geven aan Arafats bevel naar Washing ton te komen omdat zij vasthou den aan hun eis dat Israël afziet van ddeportaties als strafmaat regel tegen Palestijnen. Tokyo (rtr/dpa/anp) - De landen van Oost-Europa die op weg zijn naar een markteconomie, hebben tijdens een tweedaagse bijeenkomst in Tokyo met ministers van economische zaken van de zeven belangrijkste industrielanden (G-7) duidelijk laten weten dat toegang tot westerse markten van groter belang is voor de opbouw van hun economie dan rechtstreekse financiële steun. Westerse fuctionarissen ver- Waarden echter dat zij Oosteu- wpese landen door de recessie moeilijk ongelimiteerd toegang 'at hun markten kunnen ver- schafffen. Westerse landen menen dat be paalde takken van hun indus- trieen, zoals de staalindustrie en oe chemie, die momenteel een moeilijke periode doormaken, de tijd moeten krijgen zich te her- sturctureren en daarbij niet ge hinderd mogen worden door een onbeperkte import van goedkope produkten uit Oosteuropese lan den. De Westerse landen vrezen daar bij voor hun werkgelegenheid. NS IS EEN commercieel bedrijf, maar moet nog aan die pas verworven status wennen. Klaagden de Spoorwegen eerst steen en been dat ze door al het studentengereis de service voor hun andere klanten niet op peil konden houden, nu ze de studenten wijt raken, beklagen ze zich dat de minister hun geen faire kans jeboden heeft deze reizigerscategorie te behouden. vS heeft amateuristisch onderhandeld. Het bedrijf ging er vanuit "at de minister geen alternatief had en dat inschikkelijkheid dus n|et vereist was. De Spoorwegen hebben de kous op de kop (wegen. De busmaatschappijen, al langer gewend aan de re9els van het normale zakenleven, kwamen met graagte met ®8n concurrerend bod. Net 'Greyhound-plan' van de busmaatschappijen een echt aternatief is, lijkt echter de vraag. Een dag van te voren een Plaats moeten reserveren, zal voor geregelde pendelaars nauwe- '|ks een echt probleem kunnen zijn. Psychologisch is het echter een barrière. Bussen zijn langzamer dan treinen. Voor lieden met veel vrije en studenten zijn dat doorgaans, hoeft dat ook nauwelijks een feitelijk probleem te zijn. Psychologisch is het echter een 'weede nadeel. e bestaande ov-jaarkaart is ten onder gegaan aan haar eigen neces. Studenten reisden veel meer dan verwacht en het erendeel van deze extra reisjes werd niet gevormd door het evoren veronderstelde zakelijke verkeer tussen huis en oplei- ngsinstituut, maar door uitstapjes, f r.aantal 'pretkilometers' zal bij het nieuwe systeem ongetwij- d verminderen. De psychologische belemmeringen staan er °rg voor. De minister heeft zodoende door het onhandig ngeren van NS precies gekregen wat hij hebben wil: een goede n-werkvoorziening voor studenten. WW mmi m m XI Een dag na de bomaanslag in het centrum van Londen, wordt de ravage opgeruimd. foto a Van onze correspondent Bob van Huët,. London - De IRA-bomaanslag die zater dag het 'leven eiste van een persfoto graaf en 44 mensen verwondde heeft een onvoorstelbare schade aangericht in de City, het financiële hart van Londen. De rookpluimen rond St. Pauls Cathedral en de vijf meter diepe bomkrater in Bishopsga- te deden oudere Londenaren denken aan de 'blitz'-bombardementen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De schade wordt voorlopig geschat op drie miljard gulden. De 26 etages hoge zetel van de Hongkong en Shanghai Bank werd volledig uit haar voe gen geblazen door de klap die tot vijftien kilometer buiten Londen werd gehoord. De voorgevel van de tegenoverliggende St. Ethelburgakerk werd gereduceerd tot puin. Gistermiddag viel nog steeds het glas nog uit de 200 meter hoge NatWest Tower, het zeer beschadigde hoofdkwartier van de National Westminster Bank. Andere van de tientallen getroffen gebouwen waren nog maar net opgeknapt na de eveneens verwoestende ex plosie bij de vlakbij gelegen Baltic Exchan ge. Vorig jaar vielen hier drie doden en negentig gewonden. De schade bedroeg een miljard gulden. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is als verwacht opgeëist door de IRA. De terroristen voerden zaterdagnacht boven dien twee taxikapingen uit waarbij de chauffeurs werden gedwongen explosieve ladingen te vervoeren naar het hoofdkwar tier van Scotland Yard en 10 Downing Street, het ambtsadres van premier Major. De door vier mannen met Ierse accenten afgegeven bommen zouden binnen een kwartier ontploffen. Beide chauffeurs zetten hun wagen elders neer en waarschuwden de politie. De 500 kilo zware bom in de City, vermoede lijk bestaande uit een combinatie van sem- tex, brandstof en kunstmest was geplaatst in een blauwe afvalwagen die met knipperende alarmlichten voor de Hongkong en Shanghai Bank stond geparkeerd. Terwijl de middels speciale IRA-eodes gewaarschuwde politie nog bezig was de wijk te ontruimen ging de bom af. Van de gewonden moesten er zeven in het ziekenhuis blijven. Een man verloor zijn vingers, een andere had een ingeklapte long. Met de nieuwe operatie bewees de IRA niet onder de indruk te zijn van de publieke afschuw in zowel Groot-Brittannië als Ier land na de recente aanslag in Warrington waarbij twee kinderen omkwamen. Wanneer de bom in Bishopsgate op een werkdag was afgegaan zouden er in Londen ongetwijfeld veel meer slachtoffers zijn gevallen. De stategie van de terroristen is steeds dezelfde. Met wat in het IRA-jargon wordt aangeduid als 'spectaculars' moet de Noor- dierse kwestie weer bovenaan de politieke agenda in Londen komen. Door nu weer 'economische doelen' te kiezen hoopt de IRA de regering Major en de Britse belastingbe taler - die voor deze miljardenaanslag zal moeten opdraaien sinds de verzekeraars geen terroristische schade meer willen dek ken - er uiteindelijk toe te brengen Ulster maar op te geven. De Citybom ontplofte op het moment dat in de nabijgelegen Ontwikkelingsbank voor Oost-Europa een internationale conferentie aan de gang was met een paar honderd politici, diplomaten en topmanagers. Enige ruiten van de bank sneuvelden maar de vergadering ging toch door. De schade voor Londen kan nog veel groter worden wanneer internationale banken en bedrijven de voor keur geven aan veiliger onderkomens in bijvoorbeeld Frankfort of Parijs. Computer en communicatieverbindingen rond Bishops gate zullen gedurende enige dagen onmoge lijk zijn. Hoewel negentig procent van de schadeclaims door de Britse regeripg wordt gedekt zullen de verzekeringspremies in de City waarschijnlijk opnieuw met 30 a 40 procent stijgen. miljard gulden. de bom in Bishopsgate op een werkdag was City waarschijnlijk opnieuw met 30 a De verantwoordelijkheid voor de aanslag is afgegaan zouden er in Londen ongetwijfeld procent stijgen. Johannesburg (rtr/dpa/afp) - Tambo gaf vanuit Londen en de ANC om in 1949 als nation; Het Afrikaans Nationaal Zambiaanse hoofdstad Lusaka vice-voorzitter in de leiding Johannesburg (rtr/dpa/afp) - Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft zijn aanhang gisteren gevraagd af te zien van geweld tijdens herdenkingsdiensten voor de zaterdag overleden erevoor zitter van het ANC, Oliver Tambo. De anti-apartheidsstrijder stierf in Johannesburg op 75-jarige leeftijd aan de gevolgen van een beroerte. Tambo zal op zondag 2 mei worden begraven in Benoni, de stad waar hij leefde voordat hij in 1960 in ballingschap ging, zo maakte het ANC bekend. Deze week zullen in het gehele land rouwdiensten worden gehouden, net als na de moord, veertien dagen geleden, op de leider van1 de Zuidafrikaanse Communisti sche Partij, Chris Hani. De aan slag op deze ANC-leider leidde tot een geweldsuitbarsting in Zuid-Afrika en kostte, volgens onafhankelijke bronnen, ten minste 72 mensen het leven. Om een nieuwe geweldsexplosie te voorkomen zei het ANC dat Tambo zich fel had gekeerd te gen de plunderingen, het vanda lisme en het geweld die de dood en de begrafenis van Hani mar keerden. „Ongeacht de mate van boosheid en verdriet mogen der gelijke daden niet worden her haald. We moeten voorkomen dat criminelen en vernielzuchti- Tambo op een archieffoto met Winnie Mandela. foto ap gen de begrafenisdienst van onze vader ontheiligen," zo verklaar de het ANC. De frêle Tambo was sinds twee jaar erevoorzitter van de zwarte nationalistische beweging. Zijn gezondheid liet ai enige tijd te wensen over sinds hij 1989 aan een zijde verlamd raakte. Hij kon nog maar moeilijk lopen en spreken maar zijn verstandelijke vermogens bleven intact. De op 27 oktober 1917 geboren Tambo gaf vanuit Londen en de Zambiaanse hoofdstad Lusaka 30 jaar lang leiding aan het ANC. Nelson Mandela zat gedu rende die tijd gevangen. Hij noemde de dood van Tambo een zware slag voor de beweging. President De Klerk van Zuid- Afrika prees Tambo's rol bij de totstandkoming van de Codesa- onderhandelingen voor een de mocratisch en non-raciaal Zuid- Afrika. Tambo was met zijn vriend Man dela een van de legendarische leiders van de strijd tegen de apartheid. Na 30 jaar en 9 maanden in ballingschap werd 'de grootste held van Afrika' zoals Mandela hem aanduidde, op 13 december 1990 triomfan telijk in Zuid-Afrika binnenge haald. Als fungerend voorzitter van het ANC sinds 1967 werd hij in juli 1991 geëerd en gekozen in de nieuw gecreëerde post van nationaal erevoorzitter. Tambo werd als lid van de Xho- sa-stam geboren in het district Bizana, dat later in het onder het apartheidsregime gestichte thuisland Transkei zou komen te liggen. Hij studeerde aan de Zuidafrikaanse universiteit Fort Hare, net als andere persoonlijk heden van het Afrikaanse natio nalisme als Mandela, Anton Lembede, Robert Sobukwe en Walter Sisulu. In 1944 trad Tambo toe tot het ANC om in 1949 als nationale vice-voorzitter in de leiding te worden opgenomen. Hij voltooi de de studie rechten en opende samen met Mandela in 1952 in Johannesburg een advocaten kantoor. Het was het jaar van de grote campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid door de zwarten tegen het blanke min derheidsbewind. Hoewel hij geen verblijfsvergun ning kreeg om het proces bij te wonen, stond Tambo in 1956 Mandela en andere zwarte lei ders bij tijdens de rechtszaak waarin zij van verraad werden beschuldigd. Na zijn huwelijk met Adelaide Tshukudu werd Tambo secreta ris-generaal van het ANC en later vice-voorzitter van de be weging, die in 1960 illegaal was verklaard en werd geleid door de later met de Nobelprijs voor de vrede onderscheiden Albert Lu- tuli. Een week na het bloedbad in Sharpville op 21 maart 1960 en twee dagen voor in Zuid-Afrika voor het eerst de noodtoestand werd uitgeroepen, verliet Oliver Tambo heimelijk Zuid-Afrika. Hij richtte in Dar es-Salaam (Tanzania) en Lusaka de eerste buitenlandse vestigingen van het ANC op. Na de dood van Lutuli in 1967 nam Tambo het voorzitterschap van de organisatie op zich. Hij werd in juni 1985 voor vijf jaar herkozen. Molukse president wil meer actie Den Haag - De nieuwe president van de Vrije Republiek der Zuid-Molukken, dr. Tutuhatunewa, wil meer actie om tot een eigen staat te komen. Die actie moet vooral van de jonge Molukkers komen; voor de ouderen is een stimulerende rol weggelegd. Dat zei Tutuhatunewa zaterdag in de Houtrusthallen in Den Haag, waar de 43ste herdenking van de proclamatie van de Vrije Republiek plaatshad. Tutuhatunewa hoopt op allerlei ideeën en initiatieven van de jeugd. Over twee jaar moeten die dan geëvalueerd worden en kan het kaf van het koren worden gescheiden. De opvolger van ir. Manusama wees verder op het grote belang van maatschappelijk functioneren door jonge Molukkers. „Alleen dan wordt er naar je geluisterd." 'Meer jongeren in Groen Links' Arnhem - Het is tijd dat de twintigers en de dertigers volgend jaar in de nieuwe Tweede Kamer het gezicht van Groen Links gaan bepalen. Dit heeft fractievoorzit ter Lankhorst (foto) zaterdag ge zegd tijdens een bijeenkomst van de partijraad. De tijdelijke aanvoerder van de zeskoppige fractie op het Binnen hof kondigde hiermee definitief zijn vertrek aan als Kamerlid. Lankhorst (46) leidt Groen Links tot de verkiezingen in mei 1994, nu Ria Beckers de politiek heeft verlaten. Fractievoorzitter in de Groninger gemeenteraad I. van Gent, is met haar 35 jaar de enige potentiële lijstaanvoerster, die tot de jongere generatie behoort. De Rotterdamse Groen Linkser H. Meijer is een veertiger, terwijl de derde kandidaat, W. de Boer uit de Eerste Kamer, 55 jaar is. Lankhorst zei te hopen dat meer jongeren uit de partij zich alsnog zullen melden voor het lijsttrekkerschap. De termijn daarvoor sluit op 1 mei. Schilderijen in Mauritshuis vernield Den Haag - In het Mauritshuis in Den Haag zijn gistermiddag drie schilderijen van Hollandse 17e eeuwse schilders bescha digd. Volgens directeur F. Duparc zijn er moedwillig krassen op aangebracht met een scherp voorwerp. Van de dader die ongestoord zijn gang kon gaan, ontbreekt elk spoor. De restauratie van de werken zal zeker enkele duizenden guldens kosten en maanden in beslag nemen. Volgens de directeur zijn de beschadigingen goed te restaureren. Op por tretten van de schilders Casper Netscher en Jan de Bray is één kras aangebracht. Op een stilleven van De Gheyn drie krassen. Doden door giftig gas in Italië Rome - Drie arbeiders en een ambulancechauffeur zijn om het leven gekomen nadat uit de chemische fabriek in Noord-Italië giftig gas was ontsnapt, zo werd zaterdag bekend. Het ongeluk in de fabriek die zwavelzuur produceert, deed zich vrijdag voor in Caravaggio, ten oosten van Milaan. Een jonge reddingsmedewerker zakte in elkaar en overleed onmiddellijk nadat hij de ambulance had verlaten om een fabrieksarbeider te helpen die, klaarblijkelijk al dood, op de grond lag. Hij droeg geen gasmasker. Een collega die ook uit de ambulance was gerend, slaagde erin terug te kruipen en alarm te slaan. Later bleek dat nog twee arbeiders overleden waren. 'Westerse diplomaten spoedig vrij' Quetta - De drie westerse diplomaten die sinds vrijdag onvrij willig in Afghanistan verblijven, komen mogelijk op korte termijn vrij. Dit hebben medewerkers van de shura, de raad van stamoudsten, in het Afghaanse Spinboldak laten weten. De drie, een Nederlander, een Brit en een Duitser, zijn volgens de Afghaanse consul-generaal in het Pakistaanse stad Quetta vrijdag gearresteerd omdat ze zonder geldige reisdocumenten in Afhganistan werden aangehouden. Eerder was gemeld dat een guerrillaleider de Europeanen - verbindingsofficieren die na speuringen deden naar de handel in drugs - had ontvoerd om een onderpand te hebben voor twee van zijn eigen mensen die vorige maand in Pakistan zijn gearresteerd op beschuldiging van wapensmokkel. Communisten kiezen opvolger Hani Johannesburg - De Zuidafrikaanse Communistische Partij (SACP) heeft zaterdag Charles Nqakula tot opvolger gekozen van de twee weken geleden vermoorde partijleider Chris Hani. Nqakula werkte in het begin van de jaren '80 bij een dagblad in de oostelijke Kaapprovincie voordat hij zich aansloot bij het Verenigde Democratisch Front (UDF), een anti-apartheidcoali- tie. Nadat de SACP en het ANC in 1990 weer legaal waren verklaard, voegde hij zich bij de communisten. Kaper dood bij beëindigen kaping India Amritsar - Ongeveer 350 commando's van de Nationale Veilig heidsgarde van India hebben gisteren een einde gemaakt aan een vliegtuigkaping in de noordelijke deelstaat Punjab. De kaper kwam bij de ontzetting van de Boeing 737 van de luchtvaartmaatschappij Indian Airlines om het leven. Geen van de 141 inzittenden raakte gewond. De kaper zei lid te zijn van de moslim-groepering Hizbul Islami, die het Indiase bewind bestrijdt in de overwegend door moslims bewoonde deelstaat Jammu en Kashmir. Tien doden in Oklahoma door tornado Tulsa - In de Amerikaanse staat Oklahoma zijn zaterdag tien mensen omgekomen en vijftig personen gewond geraakt toen een tornado een woonwagenkamp in het plaatsje Catoosa trof. Gisteren zijn eenheden van de Nationale Garde naar Catoosa gegaan om in de puinhopen van de ongeveer 80 woonwagens naar overleven te zoeken. De tornado had eerder auto's en vrachtwagens van een drukke snelweg afgeblazen. Zaterdagavond begonnen in de stad Tulsa waarschuwingssire nes te loeien en enkele minuten later sloeg de tornado toe. Vrachtwagenfabriek Leyland DAF gered Londen De toekomst van de vrachtwagenfabriek van Leyland DAF in het Britse Birmingham is veilig gesteld doordat de leiding de fabriek gekocht heeft. Dit heeft de Britse televisie zaterdag gemeld. De directie van Leyland-Birmingham heeft de bewindvoerders ongeveer 110 miljoen gulden betaald. In februari kwamen ongeveer 5.500 banen op de tocht te staan toen Leyland DAF, de grootste fabrikant van vracht- en bestelauto's in Groot-Brittannië, bekendmaakte dat het Neder landse moederbedrijf, DAF NV, om uitstel van betaling had gewaagd omdat het niet aan zijn financiële verplichtingen kon voldoen. Belgen demonstreren tegen separatisme Brussel - Tienduizenden Belgen hebben gistren in Brussel tegen separatisme en voor de eenheid van Belgie gedemonstreerd. De organisatoren van de demonstratie schatten het aantal deelne mers op 50.000. Volgens de politie waren het er 25.000. De demonstranten, die de rood-goud-zwarte vlag van Belgie meedroegen, bestempelden zichzelf als de zwijgende meerder heid, die tegen een splitsing tussen het Vlaams sprekende Vlaanderen en Frans sprekende Wallonië is. Volgens opiniepei lingen wil 70 procent van de Vlamingen en 90 procent van de Walen dat Belgie ongedeeld blijft.

de Stem | 1993 | | pagina 3