TOUR EG voor militaire actie In Zeeland slapen de schepen onder de bieten BLOEMKOOL EN SLAVINKEN. Minister Ritzen dwingt studenten bus en tram in Gemeenschap verhoogt druk op Serviërs eerst via sancties Moskovieten: "Wij? Wij zijn voor Spartak' KOOP MET ZEKERHEID Prognose: Kiezer geeft Jeltsin zijn vertrouwen worden als iam, die op ;den wordt. ikomen dan liventueel na ;publiceerd. fzer dan zijn 5 juni vindt ïzing plaats. >or inschrijft ndeels in de akantie valt. dan kunt u jloekhoff, tel. 076-236273. Kwart ouderen VS ondervoed IN DEZE KRANT: PVV belooft vissers steun Oliver Tambo overleden Enorme schade in Londen Tien man voor Oranje al zeker Blomdahl wint van Jaspers Jarmann klopt Bugno op streep Een warme lentedag 'Sloop Zeeuws-Vlaamse dorpjes is minst slechte oplossing' Bloemkool, per stuk Slavinken, 10 stuks, a>®®® ca. 1 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Met v.d. Born valt te praten! Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 %0QC| «0^2- "M AAN DAG 26 APRIL 1993 133e jaargang I I I I I iVashington - Een op de vier ouderen in de Verenig de Staten is slecht gevoed en daarmee vatbaar voor al lerlei ziekten, blijkt uit een onderzoek. De gegevens zijn verkregen van 750 artsen en verpleeg sters. In ziekenhuizen bleek zelfs de helft van de oude ren ondervoed of slecht ge voed, in verpleeghuizen wa ren dat er twee op de vijf. Volgens de artsen lopen de ze mensen veel groter risico dan anderen om diabetes, hartkwalen, kanker en an dere ziekten op te doen. Van ondervoeding wordt gesproken als mensen on voldoende van de juiste voe dingsstoffen binnenkrijgen. Dat kan zowel door te wei nig als te veel of verkeerd eten worden veroorzaakt. VANDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag A2 Binnen/buitenland A3 Zeeland A4/A5 Consument A6 RTV-programma's A7 Sport deel B Studenten en iy Ritzen sporen niet S=> Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Ritzen (Onderwijs) dwingt studenten om per 1 september 1994 over te stappen van de trein op de 'snelbus'. De bewindsman weigert tege moet te komen aan de eis van de Nederlandse Spoorwegen om voor een nieuwe OV-studenten- jaarkaart 420 miljoen gulden per jaar te betalen. Ritzen wilde niet verder gaan dan 385 miljoen gulden. Daarom sloot hij dit weekeinde een prin cipe-contract met de busbedrij ven. Kabinet en Tweede Kamer wil len zo snel mogelijk opheldering over dat contract. In totaal had Ritzen een budget van 637,5 miljoen gulden voor de nieuwe OV-kaart. In plaats van de OV-jaarkaart krijgen de 600.000 studenten volgend jaar een BTM-kaart (bus, tram en metro). De stad- en streekbussen krijgen hiervoor 475 miljoen gulden per jaar. Naast de reguliere busdiensten zetten ze voor dit geld een lan delijke net van luxe snelbussen op met 35 lijnen, vergelijkbaar met de Amerikaanse Greyhound-bussen. Ritzen wil het bedrag dat hij overhoudt (162,5 miljoen gulden) terugge ven aan de studenten. Dat bete kent 5 tot 10 gulden extra stu diefinanciering per maand. De studentenvakbond vindt dat Ritzen helemaal moet afzien van een openbaar-vervoerkaart en het beschikbare budget, 637,5 miljoen, over de studenten moet verdelen. Studenten- en jongerenorganisa ties hebben dit weekeinde beslo ten de komende twee weken ac tie te voeren tegen de plannen van het kabinet. Het kabinet maakte vorige week bekend dat het gaat bezuinigen op studiefi nanciering en op uitkeringen voor jongeren. Ook de NS zijn woedend. Vol gens hoofddirecteur Portheine is het overleg te snel afgebroken. ZIE COMMENTAAR - A3 Brainisse - Als de Zeeuwse mos- si- en kokkelvissers een miljoe- ;enclaim indienen, dan kunnen nj rekenen op de steun van het Produktschap voor Vis- en Vis- odukten. De Zeeuwse mossel- tn kokkelsector overweegt een iergelijke claim, nu de meerder- tod van de Tweede Kamer ach- ;er een sluiting van een kwart an de droogvallende platen in ie Waddenzee en 15 procent van Ie platen in de Oosterschelde itaat. IZIE ZEELAND-A4 Johannesburg - De erevoorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), Oliver Tambo, is zaterdag in Johannesburg op ió-jarige leeftijd overleden aan ten beroerte. Tambo leidde de organisatie van 1960 tot 1990 in ïallingschap. Het ANC heeft in middels zijn aanhangers tot kalmte opgeroepen tijdens de ierdenkingsdiensten. IZIE BUITENLAND - A3 London - In de Londense City is »j een IRA-bomaanslag zater- iag een dode gevallen en zijn 44 aensen verwond geraakt. De aorme schade bedraagt volgens loorlopige schattingen drie mil jard gulden. De klap die de 500 kilo zware bom veroorzaakte werd tot vijftien kilometer bui len Londen gehoord. IZIE BUITENLAND - A3 Noordwijk - Tien man staan vast 'oor het Nederlands voetbalelf tal. dat woensdag in het Wem- -stadion in de WK-kwalifi- tatiewedstrijd tegen Engeland aantreedt. Voor de elfde positie iaat het tussen Johnny Bosman en Aron Winter. Bondscoach Ad- vocaat laat de keuze afhangen 'an de opstelling van de Engel sen. •ZIE SPORT - B1 Amstelveen - Wereldkampioen driebanden Torbjörn Blomdahl voorkwam in Amstelveen een «uw succes voor Diek Jaspers. De Zweed troefde de Willebror- der in de finale van de Iwan Simon Giant Challenge in drie sets af. •ZIE SPORT -B3 Een oudere vrouw raadt Russische soldaten aan op Jeltsin te stemmen. Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - Kiezer Jeltsin was er vroeg bij. Al om half acht 's morgens begaf hij zich met zijn vrouw te voet naar stem bureau nummer 11 in het centrum van Moskou. „Wat blijft ze lang weg", zei de goed geluimde president over zijn vrouw Naïna. Zij was net achter het gordijn van het hokje verdwenen om daar de onge wenste ja's of nee's op haar biljet door te strepen. „Ze laat nee staan bij punt 1", grapte Jeltsin. Die vraag luidde: Heeft u ver trouwen in de president? Elders in Moskou brachten an dere bekende personen hun stem uit in het referendum waarmee Jeltsin hoopt het parlement uit te schakelen. De meesten van hen wilden wel enkele woorden aan de pers kwijt. Een lachende vice-president Roetskoj, sinds kort Jeltsins be langrijkste politieke tegenstan der: „Of ik aftreed? Wilt u dat dan? Met al die pro-Jeltsinpro- paganda op tv doe ik geen voor spellingen. Ik ben geen astro loog." Parlementsvoorzitter Chasboela- tov, die zijn oppositie tegen Jelt sin belooft voort te zetten: „Voor morgen valt niets ergs te ver wachten. Ik hoop op mooi weer." Premier Tsjernomyrdin: „We hebben de president nodig. En orde. Die orde krijg je alleen met een sterk gezag." Opperrechter Zorkin: „Ik maak mij sterk voor de grondwet en de rechtsorde. Hoe ik heb gestemd? Juist!" Om klokslag zeven uur staan bij stembureau nummer 25, aan de zuidrand van Moskous centrum, de eerste kiezers op de stoep. Het spitsuur ligt rond een uur of een. In twee hokjes strepen de kiezers ja of nee door op vier stembiljet- Moskou (afp/dpa/rtr) - Een prognose van de Russische televisie en de eerste resultaten uit het oosten van het land wijzen erop dat president Jeltsin het vertrouwen heeft van een meerderheid van de kiezers in het referen dum van zondag. De landelijke opkomst overtreft de pessimistische verwachtin gen in het Jeltsin-kamp. Volgens de radiozender Echo Moskou heeft 64 procent van de kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht. Dit betekent dat de volksraadpleging rechtsgeldig is. Van de 2.400 kiezers die het Instituut van Sociale Studies in 16 steden had ondervraagd, had 75 procent vertrouwen in de president. Ondanks de zware crisis was 67 procent het eens met zijn economisch beleid, meldde het televisieprogramma Itogi. Bij de uitslagen moet wel worden aangetekend dat Jeltsin populair der is in de steden, waar de peiling plaatsvond, dan op het platteland. Slechts 30 procent is voor vervroegde presidentsverkiezingen, terwijl maar liefst 78 procent parlementsverkiezingen wil, blijkt uit de peiling. In afzonderlijke kiesdistricten in het oosten van Rusland, waar de eerste voorlopige einduitslagen vandaan kwamen, lag de opkomst gisteren gemiddeld tussen de 61 en de 65 proeent. In Siberië kreeg Jeltsin de steun van 67 tot 70 procent van de stemmers. Moskou en Sint Petersburg komen op 55, respectieve lijk 57 procent. De officiële einduitslag wordt pas op 5 mei verwacht. ten. Elke vraag heeft een apart biljet. Daarna kunnen liefhebbers naar het café op de eerste verdieping. Daar liggen, hoog opgestapeld, boterhammen met kaas en worst. Is dit het gewone assorti ment? „Nee, sommige dingen zijn er alleen vandaag." Kantinejuf frouw Emilia verheft haar stem om boven de televisie uit te komen, die vanuit een hoek pop muziek staat te brullen. „Maar de prijzen zijn even hoog als altijd." Heeft Emilia zelf ook gestemd? „Jazeker. Voor Boris Jeltsin." Haar collega Vera knikt. Zij heeft ook voor de president ge kozen. Vinden de dames dan niet dat de huidige armoede het gevolg is van zijn economische hervor mingen? „Da's een tijdelijk pro bleem. Hervormingen verlopen altijd moeizaam. We moeten ge woon doorgaan op onze weg naar de democratie en de mark teconomie." Buiten op straat sleutelen twee mannen aan een auto. Voor wie zijn zij? „Wij? Wij zijn voor Spartak." Een grimas van de oudste mon teur legt een fietsenrek bloot. Nee, het gaat niet over voetbal. Op wie stemt u? „Op niemand." De mannen trek ken een vies gezicht. „Allemaal één pot nat." Middelfart (anp) - De Eu ropese Gemeenschap sluit militaire acties tegen de Serviërs in Bosnië-Herceg- ovina niet meer uit. Maar de 12 ministers van bui tenlandse zaken gingen dit weekeinde in het Deense Mid delfart niet zover dat zij instem den met luchtaanvallen op Ser vische stellingen zoals in Was hington wordt bepleit. Zij willen voorlopig nog de druk opvoeren via-scherpere sancties tegen klein-Joegoslavië. De sancties, die moeten uitmonden in een economische blokkade, gaan in als de Bosnische Serviërs niet voor vandaag 6.00 uur Ne derlandse tijd akkoord gaan met het Vance/Owen-vredesplan voor Bosnië-Hercegovina. De leider van de Bosnische Ser viërs Karadzic bleef dit week einde bij zijn weigering dit plan te accepteren. Het parlement van de Bosnische Serviërs zal zich ongetwijfeld achter Karad zic scharen. De Amerikaanse president Clin ton koppelde vrijdag eventuele bombardementen op de Serviërs aan Europese steun daarvoor. Volgens de Deense minister Hel- veg Petersen sluit de EG 'geen enkele optie' meer uit. De Nederlandse bewindsman Kooijmans was 'blij' dat 'de po sities opschuiven in de richting van militair optreden' en men niet meer 'alle heil en zegen' verwacht van de sancties. Volgens Kooijmans is in Middel fart niets besloten over een mili taire optreden tegen de Serviërs omdat de regering-Clinton er nog niet uit is. Daarnaast wil de EG de uitkomst van het Russi sche referendum afwachten. Een militaire actie moet worden gesanctioneerd door de Veilig heidsraad, waarin Rusland als permanent lid vetorecht heeft. Helveg Petersen herhaalde dat de EG president Boris Jeltsin steunt als 'de beste hoop' op politieke en economische hervor mingen. Lord Owen zei dat Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, behalve zijn eigen aanhang ook de hele Servische natie een ge vaarlijk pad opvoert. Karadzic wees een voorstel van Owen af om een corridor door het noor den van Bosnië in te stellen. Via die doorgang zouden Servische gebieden bevoorraad moeten worden die niet aan het 'moeder land' Servië grenzen. De Servische president Milosevic en president Cosic van Klein- Joegoslavië hebben zich bezorgd uitgelaten over de positie van Karadzic, aldus Owen. Moslims en Kroaten in Bosnië hebben overeenstemming bereikt over een bestand. Het is de be doeling dat de overeenkomst een einde maakt aan de vijandelijk heden tussen beide partijen in Centraal-Bosnië. Van onze verslaggever Paul de Schipper Middelburg - Een dorpje met lage dijkhuisjes en een molen, midden in het Zeeuwse land, zomertarwe op de akker, ap pelbomen met bloesem. Be drieglijk, want ooit klotsten hier golven van de Rede van Walcheren. Hier reedden Middelburgse kooplieden hun galjoenen uit. Hier verzamelde Maurits zijn vloot om op te trekken naar Nieuwpoort en hier importeer den Spaanse zeelieden, via Arne- muiden, syfilis in Nederland. En waar scheepvaart geweest is, zijn wrakken. In Nieuw- en Sint Joosland slapen de schepen in de klei. „Nieuw- en Sint Joosland? Als je daar gaat graven...het moet daar vol liggen onder de bieten. Het is een voorbeeld van een rijk scheepsarcheologisch poten tieel", zegt Arent Vos, historicus en archeoloog. Vos is verbonden aan de afdeling Archeologie On derwater van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) van het ministerie van WVC. Afgelopen zaterdag tijdens een Studiedag van de werkgroep* Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen trok hij een deel van de sluier weg boven het rijke maritieme bodemarchief van de Zeeuwse delta. „Het is aannemelijk dat op de Rede van Walcheren de nodige schepen zijn gezonken. Die zit ten nu, ingedijkt, onder de klei." Niet alleen onder dat kleine Zeeuwse dorpje Nieuw- en Sint Joosland moet volgens hem een schat aan schepen liggen. Arent Vos: „In Zeeuws-Vlaanderen, had je ooit Het Zwin. Dat was de middeleeuwse haventoegang van Brugge en Sluis. Die havens zijn verland, maar je kunt er vergif op innemen dat in de diepere ondergrond schepen uit de Mid deleeuwen of ouder zitten." En dan is er nog de voordelta van Zuidwest-Nederland. On derwater-archeoloog Arent Vos noemt dat een gebied 'met een fenomenaal scheepsarcheolo gisch potentieel'. Volgens hem ligt voor de koppen van de Zeeuwse eilanden waarschijnlijk 'het rijkste en oudste scheepsar cheologisch' bodemarchief van Nederland'. „Klopt", bevestigt Erik van der Doe van het Rijksarchief in Mid delburg, „wij hebben uit de pe riode 1700-1800 alleen al 149 wrakken in kaart kunnen bren gen die in dat gebied vergaan zijn." Dat is het dilemma van Vos, zijn collega's en Zeeuwse amateur archeologen: in de delta ligt een spectaculair nautisch museum en ze kunnen er niet bij omdat geld en mankracht ontbreken. Daar komt nog bij dat de delta wateren door hun grilligheid het duikwerk extra moeilijk maken, terwijl het zicht onder water minimaal is. Vos: „Een halve meter als het een beetje lukt." De afdeling Archeologie Onder water van de ROB bestaat sinds 1985. Vier-drievijfde man behe ren en inventariseren het door de wet beschermde verzonken ma ritieme erfdeel op het hele Ne- De sterkste man in de Amstel Gold Race, wereldkampioen Gianni Bugno, moest genoegen nemen met de tweede plaats. De Italiaan werd in de beslissende sprint in Maastricht met miniem verschil verslagen door de Zwitser Rolf Jarmann. ZIE SPORT -B1 EN B3 Bar slecht is het weer in Zuid-Europa. Daarentegen wordt het hier een mooie, warme, probleemloze lentedag. Er is weinig wind. Altiers bij ondertekening plan Kanaalzone: Van onze verslaggever Sas van Gent - De sloop van de Zeeuws-Vlaamse buurtschap pen Boerengat, Axelse Sassing en Koegorsstraat is de minst slechte oplossing om tot een beter evenwicht tussen het wonen en werken in de Kanaalzone te komen. Minister Alders van VROM zei dat zaterdag in Sas van Gent tijdens de ondertekening van de intentieverklaring 'Plan van aanpak gebiedsgerichte benade ring Kanaalzone'. „Het zijn harde en pijnlijke be slissingen, maar er zijn geen an dere oplossingen. De buurt schappen liggen namelijk mid den in de risicogebieden", aldus Alders. De sloop van de buurtschappen is de uitkomst van een proefpro ject in de Kanaalzone. Overheid, milieugroeperingen en bedrijven bekeken hoe wonen, werken en milieu naast elkaar zouden kun nen bestaan. De Zeeuwse deelnemers in de stuurgroep zetten zaterdag naast minister Alders eveneens hun handtekening onder de intentie overeenkomst. De achterban van de milieugroe peringen staat niet achter het plan. Die vindt het milieu onder geschikt gemaakt aan de indus trie. Alders vindt die kritiek niet te recht. Volgens hem zitten wonen en werken elkaar nu in de weg omdat er sprake is van geluid hinder en stankoverlast. Als daar nu niets aan wordt gedaan, moeten er in de toekomst wel licht nog pijnlijker maatregelen worden genomen, aldus Alders. ZIE VERDER ZEELAND - A4 (ADVERTENTIES) derlandse deel van het continen taal plat. Ze zijn afhankelijk van goedwillende amateur-onderzoe kers met lokale kennis die wrak ken aanmelden. Op de Wadden gebeurt dat wel, in Zeeland zijn ze er nauwelijks. Vos: „Breng ons een schip uit de achtste eeuw en we laten er alles voor liggen." Volgens Vos gaan Nederlandse duikers tegenwoordig niet meer met breekijzers naar de zeebo dem: „Dat is veranderd. Het in zicht groeit dat je uit een wrak met wat archeologisch puzzelen veel meer kan halen dan wat spullen die je thuis op de schoor steen kan zetten." „Goud, schatzoeken?" Archeo loog Vos schudt het hoofd: „Nee, munten is leuk, maar een kist met timmermans-gereedschap uit de Gouden Eeuw is voor ons een minstens zo'n grote schat." Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 1 mei as. RITZEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats:, Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 kwartaal automatisch83.- bank/gironr Naam: Adres: Postcode:_ P)aats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1