Internatio-dochters onder druk Slechte tijden voor hotelwezen Bonden: Shell werpt sociaal masker af Nederland/België: stroom ruilen Nieuw zonnepaneel blikvanger Dalgety bouwt in Breda nieuwe vleesfabriek Raad van bestuur: 'Zwakke schakels? Die passen niet meer in ons verhaar Kamminga (KNOV) klaagt: "Economie drijft op ons' Breda veilt Zeeuwse lamsoor Fokker: Flexibel werken LAND KORT ECONOMIE I De onderneming boekte na het (crisisjaar 1991, waarin 121,3 1 miljoen gulden verlies werd ge- leden, een netto-winst van 30,1 I miljoen in 1992 maar is daarmee 1 nog niet tevreden. „De sectoren, |die niet voldoende renderen 1 worden afgestoten", aldus de in j anuari 1993 aangetreden voor- jzitter drs. P.J. Groenenboom van se raad van bestuur van Interna- I no-Müller gisteren in een toe- achting op de jaarcijfers. We willen binnen enkele jaren I groeien naar een rendement van 115 procent. Om dat te bereiken I hebben we bij de bedrijven een rendementseis neergelegd." I Groenenboom liet er geen mis- verstand over bestaan dat I-M ander zijn bewind en dat van I zijn financiële partner in de raad I van bestuur, drs. M.A. van Alp- hen, geen ruimte meer laat voor 'zwakke schakels'. „Die passen Ir,iet meer in ons verhaal", zegt hij. Horendol ECONOMIE KORT eiging tbc-explosie omende tien jaar - als op korte - meer dan 30 miljoen mensen oordvoerder van de Wereldse endgemaakt. bc om 'een vergeten epidemie' analen en een grotere reislust at het gevaar dat tbc zich snel nals de vele slachtoffers van s vluchteling overal ter wereld llen (95 procent) vallen in de r is er in het Westen sprake van i het aantal tbc-patiënten. ek dood Dubcek ander Dubcek, de vorig jaar e Lente, wantrouwt het onder zijn vader. Dubcek overleed in nadat hij twee maanden eerder auto-ongeluk. De chauffeur van jaar cel veroordeeld omdat hij nderzoek van het ministerie van tale ongeluk niet in de haak. Zo zat nooit onderzocht en om Daarnaast zouden er doeumen- leden van de Slowaakse en che Partij uit de auto verdwenen esident Turkije enis van de afgelopen weekend gut Özal heeft de parlements- t Juiste Pad gisteren premier tskandidaat naar voren gescho- emirel (68) algemeen getipt als ent heeft tot 27 mei de tijd een DE STEM ZATERDAG 24 APRIL 1993 A5 g naar huis at voor de Vluchtelingen van de isteren begonnen met de voorbe- n 1,5 miljoen Mocambiquanen rootste operatie die het UNHCR niseerd. De eigenlijke terugkeer gen werd mogelijk nadat presi de Mogambikaanse regering en n de Beweging voor Nationaal ~o) na zestien jaar burgeroorlog r bijlegden. linton begin dit jaar voorbestemd leek ter van Justitie te worden, zal 'an president Bill Clinton op het sten. Baird trok zich terug voor titie nadat bekend was geworden ende buitenlanders in dienst had ouding en over hun loon geen Somalië isatie Artsen zonder Grenzen n medewerkers ih de Somalische gebracht. Aanleiding zijn de en. Enkele weken gëTe'den werd Somalië gegijzeld. Er waren kunnen gebeuren. De afgelopen jzeld ook beschoten en gechan- anka vermoord oppositieleider op Sri Lanka is zingsbijeenkomst even buiten de tieleider, Lalith Athulathmudali d Nationaal Front, was tussen alen minister, onder meer voor entalisten opgepakt e heeft gisteren meer dan 500 cht op moslim-extremisten, die ag op de Egyptische minister van slarmtische organisatie Gama'a dkwartier zetelt in de provincie kent elke betrokkenheid bij de til federale staat ait heeft een drastische wijziging die het land omvormt tot een nomie voor de Frans- en Neder- amendementen moeten officieel :oning Boudewijn. de nationale regering de controle te kwesties, zoals buitenlandse eid en sociale zekerheid. Niet maar ook Brussel en de Duitsta- gaande zelfstandigheid. d voor brand' uine van de sekte-boerderij in FOTO AP ingen dat leden van de Branch jwencomplex van de sekte in het and werd gestoken, door schoten t heeft de leider van het medisch sekteleden onderzoekt, de arts aanleiding van berichten dat een doodgeschoten of was doodge- gevonden. Carl Stern van het ïington zei dat zeker drie licha- Peerwani zei niet te weten boe gekomen. Stern echter hield zijn rop dat het medisch team van onderzoek was begonnen. Van onze redaktie economie Arnhem - De Nederlandse stroomproducenten onder zoeken samen met de Bel gische stroomleverancier Electrabel de mogelijkheid om elkaar bij storingen van stroom te kunnen voorzien. Pakt het vooral technische, on derzoek positief uit en kan er in de toekomst eenvoudig en voor langere tijd reservestroom uit België gehaald worden, dan bestaat de kans dat een inves tering in een grote centrale van zo'n 600 megaWatt achterwege kan blijven. Dat zou volgens de SEP, de koepel waaronder de Neder landse stroomproducenten ver enigd zijn, een besparing ople veren van ongeveer 1,3 miljard gulden. Met een zelfde meeval ler kan dan ook de Belgische producent rekening houden. Nu al zijn de Nederlandse cen trales aangesloten op een net werk van twaalf Europese lan den. Bij een storing vloeit er direct stroom de grens over, maar de voorwaarde bij die overeenkomst is wel dat het euvel zo snel mogelijk verhol pen wordt. Met een fors aantal megaWatts in België achter de hand zou die druk fors lager worden. In België, waar 95 procent van de stroom door Electrabel wordt geproduceerd, is elektri citeit 20 procent duurder dan in Nederland. Bij een eventuele uitwisseling heeft dat prijsver schil geen consequenties. Beide partijen hebben nu al afgespro ken dat het afstaan van reser vestroom met gesloten beurzen gebeurt. Den Haag (anp) - Het gaat niet goed met de Nederlandse hotels. Volgens gisteren ge publiceerde cijfers van het CBS kampen de hotels sinds oktober 1992 met dalende omzetten. De negatieve ontwikkeling heeft zich de eerste twee maanden van dit jaar voortgezet. In januari werd 3,7 procent minder omge zet, de omzet in februari daalde met 8,3 procent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. G. van der Veen, voorzitter van de Koninklijke Horeca Neder land zegt niet verbaasd te zijn over de cijfers van het CBS. „Het is ons al bekend dat de omzetten teruglopen. De sombe re miljoenennota heeft een psy chologisch effect gehad, mensen zijn gaan bezuinigen en dat heeft gevolgen voor met name onze sector", meent Van der Veen. Volgens hem is echter niet alleen de teruglopende conjunctuur oorzaak van de slechte tijden voor de hotelsector. Er spelen ook zaken mee als een teveel aan hotelaccommodatie. Overal in het land worden hotels gebouwd. Er komen steeds meer kamers, terwijl met name de zakenwe reld het als klant laat afweten, zegt Van der Veen. „We merken ook de gevolgen van het duurder worden van de gulden. In de marktsector Italië en Groot-Brittannië blijven de toeristen weg, onmdat de lire en het Engelse pond ten opzichte van de gulden zijn gedevua- leerd". Ook het restaurant-wezen moet volgens Van der Veen de broek riem aanhalen. Uitzondering in de horeca zijn de cafés. Volgens het CBS is de omzet in februari, dank zij het carnaval, met 12,2 procent gestegen. |Van onze correspondente Janny Kok I Rotterdam - De Rotterdamse onderneming Internatio- I Müiler (I-M) - techniek, gezondheidszorg, handels- en I havenactiviteiten - neemt geen genoegen meer met Islechte prestaties van zijn dochterbedrijven. Afstoten Dus begon I-M al in 1991 met het afstoten van in totaal 40 bedrijven, waaronder Van Amer- en in Barneveld, Gebrs. Van I Zwamen Internationale Expedi te- en Transportonderneming in Venlo en Müiler Batavier in Rot- lerdam. In deze operatie verdwe nen meteen ruim 3.000 werkne- mers. Het personeelsbestand op centrale kantoor kromp in I van 200 tot 60 mensen. De afslanking van de organisatie plus de ombuiging van handels- en havenactiviteiten naar tech- mek en handel als kernactivitei ten moeten de winstcijfers van I-M verder omhoog brengen. Groenenboom: „De aandeelhou der is er te lang bekaaid vanaf gekomen, dus moeten we nog even doorgaan met door de zure appel heenbijten. Maar we ho pen tot een gezond klokhuis te komen." Dat wordt wat I-M betreft ge vormd door de sectoren gezond heidszorg en techniek. De (elec- tro)technische activiteiten zijn gebundeld in de werkmaat schappij Imtech, die vorig jaar goed was voor een omzet van 1,2 miljard gulden. Simons De 'gezondheidszorg-poot' Inter- pharm haalde vorig jaar een om zet van 992 miljoen gulden. Deze werkmaatschappij van I-M heeft vertrouwen in verdere groei, maar ziet de plannen van staats secretaris Simons met enige zorg tegemoet. Simons wil de winst marge van de Nederlandse groothandel van farmaceutische produkten beperken tot 12 pro cent en dat wekt verbazing. „Wij denken dat gebruik maken van de marktwerking, waarmee de staatsecretaris in 1988 is be gonnen, beter is dan terugvallen op regulering", aldus directeur G.Ch. Aalders van de Interp- harm-Groep. „Simons vergelijkt de marges internationaal en be trekt daarbij landen waar de marge niet de werkelijke marge is. Hij onderbouwt verder niet dat de groothandel een economi sche machtspositie zou hebben." Op de Internationale Industriebeurs in Hannover is een nieuw zonnepaneel de grote blikvanger. Het apparaat wordt als nieuwigheid gepresenteerd omdat het met lijm overal te bevestigen is. Gebruikers kunnen het zelfs gewoon op de vloer leggen. Het paneel kost 750 mark en kan tenminste 20 Watt stroom opwekken. foto epa Van onze verslaggeefster Wernhout - „Wij moeten het geld verdienen, pas dan kunnen ze het in Den Haag weer uitgeven. Wij zijn de kurk waar onze economie op drijft." Dit zei J. Kamminga, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) op het eerste lustrumcongres van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven (VNI) in het Jaiselings Royal Palace in Wernhout. Kamminga drukte de onderne mers op het hart dat ze belang rijk zijn en dat ze die positie moeten behouden. Volgens Kam minga heeft de regering niets geleerd van het crisis in de jaren '70. „Ze willen nu weer de koe, eh kip of hoe heet dat beest, met de gouden eieren aanpakken. Maar zo is het niet. Ze moeten in Den Haag meer gebruik maken van de groeikracht van onze be- drijfstak in plaats van ons als maar meer te belasten. Het is wel onze branche geweest die in ®n paar jaar tijd 80.000 banen heeft weten te creeëren," be schreef hij de sterke positie. -Het is toch gemeen als ze je eigen vermogen belasten. Eigen vermogen is juist goed voor de economie En als het dan wat minder gaat dan heb je een potje op te teren," aldus Kammin ga tegen de honderden aanwezi gen. Het onduidelijke beleid van de regering maakt het voor de on dernemers niet gemakkelijker in deze tijd waarin het niet zo best gaat met de economie, is de mening van de KNOV-voorzit- ter. -Je word als ondernemers ho rendol van al die regels. Neem nu bijvoorbeeld de bonus-malus regeling. Oké de arbeidsonge schiktheid is ongekend hoog. En aar moet ingegrepen worden, 'aar dan komen ze met zo'n maatregel. Wij hebben behoefte aan vakbekwame mensen. We willen geen bonus. En dan een °ete krijgen als ze na een dag eer overspannen worden. Je ou als ondernemer wel hartstik- e §ek zijn zo iemand in dienst Van onze verslaggever Breda - Dalgety Foods Holland (van Nibb-it) is bezig met de bouw van een nieuwe vleesverwerkende fabriek op haar bedrijfsterrein aan de Ettensebaan in Breda. Met de bouw is een investering gemoeid van f 5,5 miljoen gulden. De nieuwe vleesfabriek is gedeeltelijk be doeld als vervanging van de bestaande, maar voorziet tevens in een verdubbeling van de produktie-capaciteit. Beide was nodig, zegt directeur A.G. Wijt van Dalgety. Vernieuwing was noodzakelijk om te kunnen voldoen aan de alsmaar stren ger worden kwaliteitseisen, met name op het gebied van de hygiëne en vergroting van de produktie-capaciteit is gewenst omdat de omzet van Dalgety langzaam maar gestaag toch ieder jaar een beetje groter wordt. „Met de nieuwe fabriek zijn we weer hele maal bij de tijd. We hebben straks een van de modernste, zo niet de allermodernste vleesverwerkende fabriek van Europa", zegt Wijt trots. Dalgety Foods is gespecialiseerd in het dro gen van groente, fruit en vlees bestemd voor verwerking in instant-voeding, met name voor soep in gedroogde vorm en voor kant- en-klaar-maaltijden. Levensmiddelenbedrij - ven als Knorr, Nestlé en Unilever zijn be langrijke afnemers. Daarnaast levert Dalge ty ingrediënten voor de catering-industrie. „Het voornaamste voordeel is dat onze pro dukten langer houdbaar zijn en dat je geen water hoeft te versjouwen. Dat water voeg je er thuis weer aan toe. Even koken en klaar is Kees", legt Wijt simpel uit. Behalve dat is Dalgety producent van Nibb- it snacks en Golden Wonder chips. Snacks maakt Dalgety in Breda, de chips komen uit een fabriek in Deventer. Uit het feit dat op het terrein aan de Ettensebaan een nieuwe fabriek wordt ge bouwd, mag worden geconcludeerd dat Dal gety voorlopig nog wel op haar huidige stek, vlak tegen de stad aan, zal blijven zitten. „Dat is juist" beaamt Wijt. „Er is ooit wel sprake van geweest dat we zouden verhuizen. De gemeente Breda zou dat ook wel graag willen, maar heeft er geen geld voor over om verplaatsing voor ons financieel aantrekkelijk te maken. Het is natuurlijk ook een beetje het verhaal van Schiphol. Wij zitten hier al sinds 1896. Wij zijn niet naar de stad gekomen, de stad is naar ons gekomen. Bovendien is het voor ons een mooie locatie. Ik hoef bij wijze van spreken maar door het raam naar buiten te kijken en ik zie de trekkers met groente en fruit al komen aanrijden". Dalgety is in 1987 door Nutricia verkocht aan het Engelse levensmiddelenconcern Dal gety (omzet wereldwijd tussen de 11 a 12 miljard gulden). De omzet van de Neder landse dochter bedroeg vorig jaar 125 miljoen. Bij Dalgety Foods Holland werken in totaal 400 man, waarvan 300 in Breda en 100 in Deventer. Ongeveer veertig procent van de omzet van Dalgety bestaat uit export. Kamminga: 'Gemeen om ei gen vermogen te belasten'. foto de stem/johan van gurp te nemen," zegt Kamminga. Kwaliteit Het thema van de lustrumviering is Onderscheid door Kwaliteit. En juist die kwaliteit is zo vrese lijk belangrijk in tijden waarin het wat minder gaat. Kamminga was net terug uit Hong Kong, waar hij samen met de voorzitter van de VNI een innovatiepark bezocht. „Toen we terugkwamen zongen we wel een toontje lager. Pas op, want de kwaliteit is daar nog nooit zo groot geweest. En wij zijn bezig langzaamaan alles ten koste te laten gaan van de kwa liteit. Na het verdwijnen van het innovatie-stimulerings beleid, maken de branche-innovatiecen tra dat een beetje goed, Maar ik waarschuw u," klonk het bele rend. Van onze verslaggever Moerdijk - Shell is volgens de vakbonden en ondernemings raad bezig haar sociaal mas ker af te werpen en dat is voor het personeel van de multi-national een onthut sende ervaring. Misschien nog wel schokkender dan het verlies van een kleine duizend banen als gevolg van de op stapel gezette reorganisatie bij Shell Chemie in Pernis en Moerdijk. „Shell heeft altijd de naam ge had een goede werkgever te zijn. Een baan bij Shell betekende dat je tot aan je pensioen gebeiteld zat met een relatief goed salaris en met uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden. Dan komt het natuurlijk extra hard aan als je hoort dat er ineens mensen met ontslag worden bedreigd", aldus districtsbestuurder W. Marks van de Industriebond FNV. Dat laatste is momenteel het geval bij Shell Chemie in Moer dijk. Daar verdwijnen in het ka der van de reorganisatie de ko mende twee jaar 160 van de 980 banen, die nog over zijn van 1100 banen van een jaar terug. De sanering maakt in Moerdijk deel uit van de operatie Focus. Het gros van de betrokken werk nemers kan gebruik maken van de alom als uitstekend bestem pelde bestaande afvloeiingsrege lingen. Dertig werknemers hangt echter gedwongen ontslag boven het hoofd en het is voor het eerst in de geschiedenis van Shell Moerdijk dat een dergelijk in- De FNV kwam al eens in actie tegen gedwongen ontslagen bij Shell Moerdijk. foto cor viveen grijpende maatregel om econo mische reden dreigt. De ondernemingsraad is tegen het dreigende ontslag in beroep gegaan bij de ondernemingska mer. „We vinden dat een bedrijf als Shell, dat wereldwijd miljar den winst maakt, het niet kan maken om mensen op zo'n ma nier af te danken. Ook twijfelen we aan de noodzaak. De loon kosten van dertig mensen kun nen een kapitaalintensief be drijf als Shell Moerdijk niet de kop kosten", zegt secretaris L. van Zon van de ondernemings raad. De ontmaskering van Shell als werkgev'er met een sociaal ge zicht uit zich echter volgens de vakbonden en ondernemings raad nog veel prangender door het voornemen van de hoofddi rectie van Shell Nederland om fors te snoeien in de bestaande, goede afvloeiingsregelingen. Vooral het afschaffen van de zogenoemde1 ouderenregeling komt bij vakbonden en personeel hard aan. Tot op heden was het zo dat bij boventalligheid werk nemers van vijftig jaar en ouder met tenminste vijftien dienstja ren met vervroegd pensioen kon den. In de toekomst wil de direc tie die gewoon ontslaan. „Ik wil best aannemen dat Shell die bestaande afvloeiingsregelin gen te duur vindt worden en dat men noodgedwongen kiest voor gedwongen ontslagen. Alleen moet Shell niet denken dat dat zonder slag of stoot gaat", zegt districtsbestuurder K. van Dam van de Industrie- en Voedings bond CNV. Volgens hem zit daar ook de clou van het conflict tussen or en directie over de dertig met ont slag bedreigde werknemers van Shell-Moerdijk. „Shell is altijd gewend geweest dit soort dingen intern te regelen. Daar werden wij als vakbonden buiten gehou den. Dat ging goed zolang Shell de mensen, die weg moesten, een goede afvloeiingsregeling kon bieden", zegt Van Dam. „Nu ze dat niet meer doet, moet ze er rekening mee houden dat ze een ondernemingsraad en vakbonden tegenover zich krijgt. Dat betekent in het concrete geval van die dertig ontslagen, dat we daar alleen akkoord mee gaan als er een goed sociaal plan op tafel komt. Anders is het hek van de dam. Nu gaat het nog maar om dertig man, straks zijn het er misschien honderd tege lijk", aldus Van Dam. Hij voorspelt dat de nu in gang gezette reorganisatie ook zeker nog niet het einde is. „We vrezen inderdaad dat er bij Shell in de toekomst nog meer banen zullen verdwijnen". De Shell-directie houdt zich bij monde van haar woordvoerder H. Bonder op de vlakte. „De directie heeft de centrale onder nemingsraad voorstellen gedaan om de bestaande uit 1986 date rende afvloeiingsregeling aan te passen. Hangende dat overleg lijkt het ons niet gepast een discussie via de media te star ten", aldus Bonder, die wel be aamt dat het doel van de aan passing is te komen tot kosten besparing. „Als je gelet op de huidige en toekomstige situatie meent dat kostenbeheersing noodzakelijk is, lijkt het me logisch dat dat ook geldt voor een dure af vloeiingsregeling". Bonder be strijdt echter dat Shell daardoor haar sociaal gezicht verliest. „Onze inspanningen op dat ge bied blijven dezelfde". De Jong bestuurder bij Audax Gilze - Bij de Audax-groep in Gilze is J.R. de Jong per 1 juni als derde bestuurder benoemd. Hij gaat samen met J. de Leeuw en A. Dreesmann deel uit maken van het bestuur van het uitgevers bedrijf. De Jong wordt onder meer verantwoordelijk voor de werkmaatschappij Betapress en Danklof. Verder zal hij richting gaan geven aan het automatiserings- en informatiseringbeleid van Audax. Rechter: 5 mei vrije dag bij Heineken Utrecht - Het drankenconcern Heineken is verplicht 5 mei te beschouwen als een vrije dag voor zijn personeel. Dat heeft de kantonrechter in Leiden deze week bepaald. De Industriebond FNV had de procedure bij het kantongerecht aangespannen. Tussen Heineken en de bonden was onenigheid ontstaan over de status van bevrijdingsdag. De cao noemt 5 mei niet met zoveel woorden als vrije dag. Naast de met name genoemde vrije dagen (zoals Kerstmis, Nieuwjaarsdag, Pasen) noemt de cao echter wel 'eventuele andere door de regering vastgestelde vrije dagen'. Nu heeft de regering in 1990 5 mei wel aangemerkt als nationale feestdag, maar aan de sociale partners overgelaten of het ook een vrije dag moet zijn. De Leidse rechter vindt dus dat dat in het geval van Heineken wel zo is. Banlcvergunning voor ING in Rusland Amsterdam - ING Bank heeft met de Russische centrale bank een intentieverklaring getekend voor de oprichting van een dochteronderneming in Moskou. Als de definitieve goedkeuring wordt verkregen, zal ING Bank beschikken over een volledige bankvergunning in Rusland. In eerste instantie zal de dochteronderneming zich gaan richten op betalingsverkeer, deposito's en financiering voor handelsre laties. Het opzetten van een dochteronderneming in Rusland is onderdeel van de strategie van de bank om haar positie in Centraal- en Oost-Europa te verstevigen. Franse rentetarieven verder omlaag Parijs - De Franse centrale bank heeft gisteren haar belangrijk ste rentetarieven voor de tweede keer binnen een week verlaagd. De stap volgt op een verlaging van de officiële tarieven van de Bundesbank op donderdag, die dezelfde dag al werd gevolgd door Italië, Denemarken en Oostenrijk. De interventierente in Frankrijk, het belangrijkste tarief, gaat van 8,75 naar 8,5 procent nadat er maandag al een verlaging was geweest met 0,35 procentpunt. Oud-mininister commissaris Van Melle Breda - Oud-minister L. de Graaf wordt commissaris bij het Bredase zoetwarenconcern Van Melle. De Graaf volgt G. Kuiper op die wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens de Raad van Commissarissen verlaat. De benoeming van De Graaf komt tijdens de aandeelhouders vergadering van 7 mei aan de orde. L. de Graaf (62) is voormalig minister en staatssecretaris van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Momenteel is hij voorzitter van de zieken fondsraad. Onzekerheid kwelt kwetsbaar Ahrend Amsterdam - Kantoorinrichter Ahrend bevindt zich in een nog altijd krimpende markt. Desondanks hebben de resultaten in de afgelopen maanden algemeen directeur J.C. Koenders 'niet pessimistisch' gemaakt. Of Ahrend zich na het instorten van de winst in 1991 (terugval met 40 procent) en 1992 (daling van 18,5 naar 6,9 miljoen) in het lopende jaar zal herstellen, wilde Koenders gisteren tijdens een toelichting op het jaarver slag niet voorspellen. Minder winst voor Mulder Boskoop Oosterhout - Muider Boskoop N.V., producent van onder andere truckmixers, beton- en bandtransportinstallaties, heeft over 1992 een omzet behaald van 17,6 miljoen. Dat is minder dan in '91, toen de omzet 20,3 miljoen bedroeg. De opdrachten werden over de hele sector geboekt. Het positieve resultaat van Mulder Boskoop over '92 is 748.500, ook iets minder dan het jaar daarvoor, toen de netto winst 865.000 bedroeg. De lichte terugval is te wijten aan een vermindering van vele nationale en internationale bouwactivi teiten. Dat is weer een gevolg van de ingezette recessie. Daardoor en door de sterke positie van de gulden op de internationale markt is de prijsconcurrentie verder verhevigd. Beperkt akkoord energieheffing EG Luxemburg - Elf EG-landen hebben gisteravond in Luxemburg een moeizaam compromis bereikt over een energieheffing. Groot-Brittanië blokkeert vooralsnog een communautair ak koord, dat moet resulteren in een ecotax. De EG-ministers van financiën moeten in juni proberen een besluit te nemen over dit fiscaal instrument, dat als doel heeft om de uitstoot van kooldioxine (CO 2) te verminderen. Breda - In Breda wordt volgende week woensdag lamsoor geveild. Deze zeegroente is afkomstig van het Zeeuwse eiland Schouwen- Duiveland. Het is voor de eerste maal dat gekweekte lamsoor wordt verkocht. Lamsoor, officieel zee-aster geheten, komt van nature in zilte en brakke gebieden voor. Sinds vorig jaar wordt op een proefveld op Schouwen-Duiveland onderzocht of lamsoor ook op rendabele wijze geteeld kan worden. Daarbij wordt gebruik gemaakt van zout water en een eb- en vloedsysteem. De Bredase veiling RBT verwacht tot eind september elke week honderd kilo lamsoor te kunnen verhandelen. De prijs ligt naar verwachting rond vijf of zes gulden per kilo. VERVOLG VAN VOORPAGINA Als blijkt dat een groep verder part-time wil gaan werken, zou den enkele mensen die ontslag aangezegd is, alsnog binnen kunnen worden gehouden. Bij de aankondiging van de in grijpendste sanering uit de ge schiedenis van het bedrijf was Fokker uitgegaan van 1.789 ge dwongen ontslagen. De winst van vierhonderd banen is mogelijk, omdat de werkne mers van de produktievestigin- gen flexibeler zullen gaan wer ken. Zij krijgen een 36-urige werk week in plaats van de huidige 38-urige werkweek. Een van die twee uren komt via het sociaal plan voor rekening van Fokker, het andere uur wordt 'op de lat' geschreven. Zodra de vliegtuig- markt aantrekt kan het perso neel die uren alsnog moeten wer ken. Fokker ziet in deze regeling gro te voordelen voor de toekomst. „We willen af van deze grote golfbewegingen in personeelsbe stand," zegt Fokker-woordvoer der Van Veen. Door het personeel in slappe tijden minder en in drukke tij den meer te laten werken, kan die invloed worden gedempt. Op de 156 werknemers van 55 jaar en ouder zal druk worden uitgeoefend om vervroegd uit te treden. De loonsverhogingen die Fokker op grond van de cao verplicht is te betalen, worden pas in 1995 uitgekeerd. Fokker rekent erop dat de vlie'gtuig- markt dat jaar weer zal aantrek ken. Fokker stelt dat het voorliggen de sociaal plan 'enkele tientallen miljoenen guldens' kost. Dis trictsbestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV zegt ech ter dat er zeker zestig tot tachtig miljoen gulden mee is gemoeid. Van Bers vindt het triest dat er bijna 1400 mensen uitmoeten. Hij zegt dat Fokker tijdens de onderhandelingen het voorstel heeft ingeslikt om incidentele loonsverhogingen niet toe te staan. De centrale ondernemingsraad betreurt de ontslagen, die echter onvermijdelijk zijn. De raad is 'niet ontevreden' over het uitein delijke resultaat.

de Stem | 1993 | | pagina 5