:en AID ontdekt grote veefraude lende Tariefsverlaging specialisten kan doorgaan Met illegale import uit Oost-Europa worden heffingen ontdoken Angst beheerst rechtszaak over familievete DE STEM 'Bijstandsjongeren zwaksten van de zwaksten' I jerelHd Werk in plaats van geld 6 Contact begin ontsnapping' BINNENLAND A3 Grafische bond stelt ultimatum COMMENTAAR Geen bijstand nieuwe gevallen BINNENLAND KORT geert de AID uitsluitend 0D manier alsof de dienst ent staatsgeheimen heeft te beu* ren. De openhartigheid van >T ge Alij-ers laat zich eigenliii aileen maar verklaren ujt k, feit dat de Dopharma-affa, met een dossier van 3000 natril na's, voor de dienst een kwestt is van er op of er onder 1 ultieme strijd om het voorthi staan. Of opgeslokt Word door de veterinaire dienst WVC. En dus bood Nova eJ dossier over post-orderpakket jes clenbuterol in Ierland een een-vrouws-kantoortje in Zwit seriand, under-cover-journalis" tiek in Spanje en over Dophar" ma-medewerkers die langs ver" schillende sluipwegen naar Via" nen reden en van daar samen" verder naar een illegaal lab in Utrecht. Duizelingwekkend hoeveelheden- clenbuterol en andere groeihormonen passeer- den de revu. In hun ijver om weerwerk te leveren op de WVC-kritiek gin gen de AID-ers gemakshalve voorbij aan het gegeven dat de Dopharma-zaak nog onder de rechter is. Die krijgt door de verdediging nog een lange rij met getuigen-deskundigen voorgeschoteld. Bij nader inzien zullen de raadslieden wel afzien van de heren Goebbels en Step- hany, want die hebben nog al uitgesproken opvattingen ovei de schadelijkheid van chemi- sche groeihormonen voor het menselijk lichaam. Duidelijk meer a décharge is de Utrechtse professor W. Breukink. Die heeft in een eerdere strafzaak tegen Dopharma het Hof in Den Bosch al eens haarfijn uitgelegd dat clenbuterol een prachtig groeimiddel is, mits het maar vakkundig wordt toegediend. Dat is ook exact het standpunt waarop Dopharma-directeur Wijnand de B. zich beroept. Voorlopig staat de kritische consument voor de toonbank van de slager met meer vragen dan antwoorden. Duidelijkheid zal er evenmin komen wanneer komende maandag opnieuw vier verdachten hun opwach ting maken bij de rechtbank in Breda: twee medewerkers van Dopharma en twee dierenart sen. Het imago van de beroepsgroep waartoe deze laatste twee beho ren kreeg de laatste dagen ook een forse deuk met de uitlatin gen van secretaris Th. Jorna van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij Voor Diergenees kunde (KNMVD), de belangen- club van dierenartsen. Volgens Jorna, zelf dierenarts, werpen 'nu vijftig, maar in het verleden nog meer' collega's zich op als tussenschakel in de handel in illegale groeibevorderaars. Zo'n opmerking slaat toch een bres in het imago van dierenartsen a la James Heriott of Iris. De eed van Hypocrates hoeven ze niet te zweren, zoals humane artsen. Maar als 'autobaandie renarts' rondrijden met een be stelwagen vol illegale groeibe vorderaars, dat kan toch niet stroken met 'het handelen naar eer en geweten' waarop jonge dierenartsen bij de uitreiking van hun bul worden aangespro ken. de STEM ZATERDAG 24 APRIL 1993 en Kok in dit stadium niet ge lukt de coalitiepartners tot een compromis te bewegen. Dus heeft het kabinet in arremoede tot een formule moeten beslui ten die alle mogelijkheden openlaat. Geen instrument om tot een gelijkmatig inkomens beeld te komen, wordt op voor hand uitgesloten. In die formu lering klinkt de strijd door die de afgelopen weken vooral bui ten het kabinet tussen CDA en PvdA werd gevoerd en die nog wel een tijd zal vooortduren. De PvdA (en Kok met naar verluidt de steun van Lubbers) voelt voor een heffingskorting, een voor iedereen gelijke basisaf trek in de loon- en inkomsten belasting. Het CDA wil daar niet van weten. Daarom komt het woord heffingskorting niet in de voorjaarsnota voor. Brinkman heeft zich overigens in het Torentjes-overleg met Lubbers en Kok niet gekeerd tegen het besluit van het kabi net om in elk geval reeds nu een wetsvoorstel voor de heffings korting te maken. Daarom is het verbazingwekkend dat de CDA-fractie in haar reactie op de plannen heffingskorting als een niet aanvaardbaar instru ment van de hand wijst. Is dat nu Brinkman-profilering? In de binnenkamer iets anders zeggen dan publiekelijk? Als hij de hef fingskorting echt niet wil, dan had hij nu de moed moeten tonen om tegen het kabinet te zeggen: u kunt hoog en laaf! springen, ik doe daar niet aan mee; dus spaar u de moeite om vast een wetsvoorstel te maken- Door dat na te laten, draagt Brinkman opnieuw bij tot de beeldvorming die hem toch al bedreigt: je weet nooit precies wat je aan hem hebt. pen Haag (anp) - De verla ging van specialistentarieven jet 12 procent per 1 april iian gewoon doorgaan. De (oorzitter van het College ïan Beroep voor het Bedrijfs leven, mr. C. de Gooijer, ziet geen aanleiding tot opschor- [jng van die maatregel. gij deed gisteren uitspraak in Ln procedure die was aange spannen door de Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSV) en een aantal afzonderlijke specia lismen. De specialisten vroegen drie we ken geleden bij de behandeling van de zaak de verlaging voorlo pig niet door te laten gaan. Ze wilden de beslissingen afwach ten over de bezwaarschriften die ertegen zijn ingediend. De tariefsverlaging moet 369 miljoen gulden opbrengen om een overschrijding van het bud get van ruim twee miljard gul den voor specialistische hulp te voorkomen. De specialisten vin den dat budget gezien de groeiende vraag naar hulp te laag. Ook hebben ze er bezwaar tegen dat de tarieven voor alle specialisten met hetzelfde per centage omlaag gaan, hoewel de overschrijding per specialisme sterk uiteen loopt. Mr. De Gooijer erkende echter de bevoegdheid van de overheid. De LSV heeft in 1989 bovendien zelf met de verzekeraars en zie kenhuizen afgesproken dat de kosten in de periode 1990 tot en met 1992 zouden worden bevro ren op het niveau van 1989. In diezelfde overeenkomst - het vijfpartijenakkoord - was vast gelegd dat nieuwe afspraken zouden worden gemaakt over kostenbeheersing in 1993, maar dat is niet gebeurd. Volgens De Gooijer is het ook niet zo dat het vastgestelde bud get ertoe leidt dat de specialisten minder hulp kunnen verlenen. De vastgestelde tarieven per ver richting zijn namelijk maxi mumtarieven, waarvan naar be neden kan worden afgeweken. Wat een mogelijk per specialis me variërende tariefsverlaging betreft, constateerde De Gooijer dat de specialisten geen be trouwbare gegevens hebben overgelegd over de overschrij ding van het budget per specia lisme. De LSV is begin dit jaar ook niet ingegaan op een aanbod van de verzekeraars om alsnog dergelijke gegevens te verzame len. \lan onze verslaggever Henk Schroen Roermond - De Algemene Inspectiedienst (AID) en de douane-recherche hebben een omvangrijke importfrau de met vee ontdekt. Door illegale invoer van vee, waarschijnlijk uit Oost-Europa, is naar verwachting voor hon derdduizenden guldens aan hef fingen ontdoken. Bovendien vor men de illegaal ingevoerde die ren een bedreiging voor de volksgezondheid. Om een goed beeld van de zaak te krijgen laat Justitie in Roer mond een groot aantal andere zendingen vee uit Oost-Europa onderzoeken. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. Utrecht (anp) - Druk en Pa pier, de grafische bond van de FNV, heeft de werkgevers in de grafische industrie (40.000 werknemers) gisteren een ultimatum gesteld. Als de werkgeversorganisatie KVGO niet voor 27 april komt met een uitnodiging voor hervat ting van het cao-overleg, dan gaat de bond zijn leden raadple gen over acties in de bedrijfstak. Druk en Papier stelt aan hervat ting van het cao-overleg wel een aantal eisen. Zo wil de bond dat de werkgevers de 'absolute nul lijn' voor de lonen loslaten en bereid zijn de koopkracht te bandhaven. Bovendien verwacht de FNV-bond dat de verslech teringen in de wao collectief en 'binnen dfe bedrijfstak' worden gerepareerd. In zijn brief aan de werkgevers organisatie stelt de bond geër gerd te zijn door het feit dat het KVGO 'de bonden zes onderhan delingsronden met lege handen heeft weggestuurd'. De industriebonden van FNV, de Unie BLHP en de VHP Metalek- tro weigeren de cao voor de metaal- en elektrotechnische in dustrie te ondertekenen. Zij zijn bet apert oneens met de manier waarop werkgevers financieel willen bijdragen aan de repara tie van het zogenoemde wao-gat. De werkgevers en de vakbonden m de meubelindustrie en de meubilenngsbedrijven (18.000 werknemers) hebben gisteren in beginsel overeenstemming be reikt over een nieuwe cao. On derdeel van het tweejarige con tract is een loonsverhoging van in totaal 5,35 procent. De wao wordt gerepareerd. Aanleiding voor het onderzoek is een toevalstreffer in Neeritter. Bij een veehouder in deze plaats nam Justitie begin april 34 uit Oostenrijk afkomstige koeien in beslag omdat ze valse oormerken droegen. Omdat daardoor niet meer na te gaan was waar ze precies vandaan kwamen, zijn de dieren op advies van de Gezond heidsdienst voor Dieren vernie tigd. Bij huiszoeking op drie adressen van de veehouder in Neeritter en op een plaats in het Belgische Houthalen-Hechtel nam de AID meer dan honderd oormerken in beslag. Een aantal van deze nieuwe oormerken was bewerkt om ze op oudere, gebruikte oor merken te doen lijken. Aanvankelijk ging Justitie ervan uit dat het om een incidentele zaak ging. Naarmate het onder zoek vorderde, kwamen er aan wijzingen dat er meer aan de hand zou kunnen zijn. Over de omvang wil woordvoer der L. Quax van Justitie in Roer mond niets kwijt. Waar het waarschijnlijk om gaat, is dat Oosteuropees vee eerst naar Oostenrijk wordt ge bracht. Vervolgens worden de koeien als fokvee naar onder meer Nederland getranspor teerd, waar het op de markt terechtkomt als slachtvee. Voor de invoer van fokvee worden veel lagere heffingen betaald dan voor de invoer van slacht vee. Voorwaarde om als 'fokvee' te worden aangemerkt, is dat de dieren daarna nog minstens een half jaar in leven blijven. Door met de papieren voor het vee te sjoemelen, wordt gemid deld per vrachtauto koeien voor 60.000 aan heffingen ontdo ken. Behalve de fraude met heffingen speelt ook de bedreiging voor de volksgezondheid een rol. Voor vee uit bet Oostblok geldt een tijdelijk importverbod omdat daar mond- en klauwzeer heerst. In de Europese Commissie wil Europarlementariër A. Goedma kers deze zaak aankaarten. Zij denkt over aanwijzingen te be schikken dat er momenteel door internationale netwerken op grote schaal wordt gefraudeerd. Ze heeft het Europarlement ge vraagd snel een einde te maken aan het onderscheid tussen tok en slachtvee om daarmee ook de fraudegevoeligheid van deze im port weg te nemen. De Rotterdamse politie had gisteren niets aan het toeval overgelaten toen een gewelddadige familievete voor de rechtbank kwam. Omringd door een heleboel agenten wordt hier een slachtoffer van de vete het gebouw binnengeloodst. foto anp Rotterdam (anp) - In de Rotterdamse wijk Overschie heerst nog steeds angst. De vete tussen de families C. en Van den B. maakt er een normaal leven onmoge lijk. Gisteren kwam de zaak (opnieuw) voor de Rotterdamse rechtbank. Leden van beide families schieten op elkaar. Partij kiezen is levensgevaarlijk, de buurtbe woner die dat doet krijgt te maken met bedreigingen en intimidaties van het andere kamp. De situatie in Overschie is onhoud baar sinds Johan van den B. er twee jaar geleden achterkwam dat zijn vriendin een verhouding had met Albert C. De harde feiten tonen aan dat die angst in Overschie gegrond is. In april vorig jaar werd de 18-jarige R. A., een lid van de familie C., in de Schipholstraat doodgescho ten. Voor de familie was het zonneklaar dat de dader een Van den B. was, maar de politie heeft nog geen verdachte aangehouden. De wraak volgde op 20 oktober toen Johan van den B. voor zijn woning aan de Lem-- kensstraat werd neergeschoten. Volgens het slachtoffer en enkele getuigen was de 22-jarige Albert C. de schutter. Zes dagen later werd Overschie opgeschrikt door een tegenactie van de familie Van den B. De 26-jarige K.S. schoot zijn vuurwapen leeg op Henk C., die wonderwel ongedeerd bleef. S. ging voor vier jaar achter de tralies. Officier van justitie mr. J. Snijders hoopte dat deze forse straf voor S. de families tot inkeer zou brengen, maar dat bleek een ij dele hoop. Op 9 april werden in Overschie twee flatge bouwen ontruimd nadat in de auto van Johan van den B. een handgranaat was ontdekt. Van den B. zag het explosief nog net op tijd. Als hij, of een spelend kind aan het touwtje van het portier had getrokken, was Overschie volgens de politie veranderd in een slagveld. In de rechtbank aan de Noordsingel stond Albert terecht voor de schietparij in de Lemkensstraat en moest zijn 'grote vijand' Johan van den B. tegen hem getuigen. De laatste bleef bij zijn verklaring dat Albert hem neerschoot. De vriendin van Johan, om wie de familieve te ontstond, bevestigde diens verhaal. Ze legde de rechtbank uit dat ze eerder tegen strijdige verklaringen had afgelegd uit angst voor wraakacties. „Johan lag in het zieken huis en toen durfde ik niet te zeggen dat ik Albert in onze tuin had gezien." Het woord 'angst' keert in deze zaak in elke getuigenverklaring terug. Een buurvrouw van Henk C. verklaarde aanvankelijk bij de politie dat ze vlak na de schietpartij Albert en een ander had gezien. Ze hoorde dat Albert voor de deur tegen Henk zei 'ik heb iemand neergeschoten'. Enkele dagen later trok ze haar verhaal weer in. Als getuige onder ede zei de doodsbange vrouw gisteren tegen de rechtbank dat ze alles had gelogen. „Ik had een hekel aan Appie, ik wilde hem erbij lappen. Ik heb eigenlijk niks gezien." Door tijdgebrek hield de rechtbank de ver dere behandeling van de zaak aan tot 2 juli. Dan worden naast Albert C. zelf nog enkele getuigen gehoord. GESCHIEDENIS gaat in golven, zegt het populaire vooroordeel. Wat in de ene periode bereikt wordt, breekt de volgende af. Het kabinetsplan om de bijstand aan jongeren te beperken lijkt het volksgeloof te bevestigen. De revolutionaire jaren zestig pleitten voor jeugdige zelfstandig heid. De jonge nestvlieder moest op eigen benen kunnen staan. Mocht hij op zijn 18e voor het vaderland mogen sterven, moest hij ook kunnen kiezen. Moest hij zonder thuis zijn hand op te hoeven houden vorm kunnen geven aan zijn jonge volwassen heid. Dus studieloon voor studerenden, recht op bijstand vanaf het 18e jaar en zelfstandig woonrecht en huursubsidie vanaf hetzelfde moment. Het is er bijna allemaal gekomen. Studieloon net niet, maar wel een aanvaardbare basisbeurs. En nu breekt het kabinet al het verworvene weer af. De onuitgesproken gedachten erachter lijken: 'Waarom zou een gemeenschap betalen om jongeren hun tijd in luxe en ledigheid 'eten vullen, terwijl diezelfde kans er voor ouderen niet is?' 'Juist longeren hebben mogelijkheden op de arbeidsmarkt; laat ze die oan ook grijpen.' 'Van werken is nog nooit iemand slecht geworden; jongeren zeker niet. Ze leren dan hoe zich later te redden.' Zo'n mentaliteit van werken in plaats van niksen, plichten in Piaats van rechten kenmerkt deze tijd. Het kabinet Lubbers-Kok is er een exponent van. Daarom heeft het kabinet ter linkerzijde de naam asociaal te zijn. Eenzijdig de lasten van de verslechterde economie op de zwakste schouders te laden. Helemaal ongelijk hebben deze kritikasters niet. Beperking van oe aftrekbaarheid van hypotheekrente, bijvoorbeeld boven een oedrag van 2 a 3 ton, of een huurbelasting voor niet-doorstro- nrers zoekt men tevergeefs in de nieuwe plannen, toen is de kritiek niet helemaal fair. Weliswaar is het oorspronke- Hke idee dat er slechts op de bijstand bezuinigd mocht worden noor zich als zwak vermommende fraudeurs aan te pakken, «erlaten. De beperking van de bijstand voor jongeren is evenwel geen maatregel op zich. n plaats van gebruik te maken van de bijstand moeten jongeren onder baan zich nu, nog meer dan al gebeurde, beschikbaar stellen voor een jeugd-werk-garantieplan. Wie via zo'n plan niet an werk geholpen kan worden, krijgt desondanks het bij het P an behorende salaris. Van armoe en gedwongen onzelfstandig- Staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken heeft zich ernstig vergist door samen met het kabinet te besluiten tot opheffing van de bijstandsuitkering voor jongeren beneden de 21 jaar. Dat is de unanie me opvatting van uitke ringsinstanties en enkele maatschappelijke organi saties. Een kwetsbare groep wordt verder ver zwakt. heid Het is dus geen sprake nieuwe voorstel blijft echter een teken des tijds. De nadruk 9t niet meer op inkomen, maar op werk. Terecht. Eindhoven/Nijmegen - „Deze maatregel treft werkelijk de zwaksten van de zwaksten", zegt Hub Crijns, coördinator van DISK (Dienst voor de Industriële Samenleving vanuit de Kerken). DISK werd bekend door de cam pagne 'De arme kant van Neder land' en organiseert vandaag en morgen in Utrecht een congres onder de titel 'Armoede raakt je'. Cijfers van het ministerie van Sociale Zaken geven aan dat het aantal jongeren van tussen de 18 en 21 jaar dat een bijstandsuit kering ontvangt, niet meer dan 16.000 bedraagt. Maar volgens Crijns hebben we het dan wel over de meest kwetsbare groepen jongeren. „Het gaat mijns inziens hoofdza kelijk om kleurling jongeren, veelal uit onvolledige gezinnen, en jongeren die door andere oor zaken aanpassingsproblemen hebben in de maatschappij, door eigen schuld of oorzaken buiten hen." Crijns noemt het een vast pa troon bij deze regering, dat zij te snel voorzieningen afbouwt die bestemd zijn voor kwetsbare groepen. „De aanpak is te mak kelijk. Het is plukken van die groepen waar het kabinet het makkelijkst greep op heeft. Ik mis in de kabinetsplannen node een aantal maatregelen waar door de rijken onderhanden worden genomen, bijvoorbeeld op het gebied van de vermogens belasting en van de aftrekbaar heid van hypotheekrente." Crijns meent dat het kabinet door het afschaffen van de bij stand voor jongeren de weg voorbereidt voor een toename van het crimineel gedrag. „Er is al geen geld meer voor jeugdop vang. Er is geen open straatwerk meer. Een heel begeleidingsnet werk verdwijnt. Op die manier vallen steeds meer mensen bui ten de boot. Ik zeg doe het andersom: zorg voor extra voor zieningen voor die groepen en voorkom zo dat ze tot crimineel gedrag vervallen." „Verreweg de meeste jongeren zouden liefst helemaal geen be roep op de bijstand willen doen", zo stelt Patrick van der Voort voorop. Vanuit Eindhoven coördineert Van der Voort ruim honderd vrijwilligers van de Jongerenbond (Jobo), een orga nisatie die de positie van jonge ren tracht te verbeteren door belangenbehartiging, scholing en vorming. „Jongeren zijn er veel meer op uit om zo gauw mogelijk werk te vinden en geld te verdienen. Ze zien de bijstand meer als een bron van inkomsten waar ze zo nodig op terug kunnen vallen. Ze vinden het over het algemeen belangrijk om zelfstandig te zijn en niet hun hand te hoeven op houden bij hun ouders. Dat is juist het belangrijke van de bij standsuitkering." Ook Van der Voort waarschuwt voor mogelijke criminaliteit. „Wij kennen jongeren die dingen doen die ze normaal nooit zou den doen. Uitkeringsfraude pleegt men niet voor de lol. Daar kom je bijvoorbeeld toe doordat je ruzie hebt met thuis en geen geld meer krijgt. Of iemand steelt wat om het te verkopen, nadat hij zich maandenlang te pletter gesolliciteerd heeft om van die bijstand af te komen." Ter Veld: 'ernstig vergist' FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze Haagse redactie Den Haag - Van de 600.000 jongeren in Nederland krijgen 16.000 jongens en meisjes een bijstandsuitkering. Die schommelt al naar gelang de leeftijd tussen de 400 en 500 gulden per maand. Het besluit van het kabinet om de bijstandsregeling voor jongeren compleet af te schaffen geldt volgens staatssecretaris Ter Veld (PvdA, Sociale Zaken) alleen voor nieuwe gevallen. Dat naar verhouding weinig jongeren gebruik maken van de bijstand vloeit voort uit de verplichting om deel te nemen aan het Jeugdwerkgarantieplan van de overheid. Een paar duizend jongeren die, bijvoorbeeld om medische reden, niet aan het Jeugdwerkgarantieplan deelnemen, doen nu een beroep op de bijstand. Die jongeren moet zich in de toekomst tot hun ouders wenden. Weigeren die te betalen dan kan een jongere alsnog de gemeente om een toeslag vragen. De staatssecretaris heeft vier jongerenorganisaties uitgenodigd om uitleg te geven over haar plan om de bijstand voor jongeren af te schaffen. De vier (FNV- en CNV-jongeren, Raad voor het Jeugdbeleid en de Landelijke Studentenvakbond) hebben felle kritiek op de voornemens van het kabinet. -J V 15 Lauw he, die reacties op die toch forse bezuinigingen. Actievoerend Nederland maakt een wat uitgebluste indruk. Het lijkt wel zo'n Amerikaanse sekte. Vroeger wierp de PvdA zich nog wel eens op als een partij die opkwam voor iedereen die zwak en weerloos was in deze samenleving. Maar die tijd is voorhij. Elske ter Veld bijvoorbeeld maakt zich drukker om het in stand houden van haar onderkinnen, dan om de positie van incomplete bijstandsgezinnen. Misschien ben ik wel antiek aan het worden en passen mijn opvattingen niet meer in deze verzakelijkte samenleving, maar niet zo lang geleden dreven politie ke partijen mensen de straat op uit protest tegen vermeend (ik kan het ook niet helpen dat dat de naam van een kamerlid is) maatschappelijk onrecht, in de hoop daar verkiezingsprofijt van te trekken. Ze zeggen wel eens dat macht corrumpeert, maar machtsgeilheid is wat mij betreft nog veel erger. Ooit nobel geachte lieden laten, wellustig haast, allerlei voorzieningen totaal uitkleden, en zijn zo opgewonden dat ze elke verhouding uit het oog verliezen. Van voormalig Joegoslavia kun je nog zeggen dat de tegenstellingen daar het gevolg zijn van antieke, achterlijke denkbeelden. In Nederland is de kloof door intelligente mensen bedacht. Een bestuurder die denkt dat hij of zij ongestraft zo 'n kloof kan creëren, die schept hier een probleem dat je niet op kunt lossen met wat autonome provincies. Als je als regering maatschappelijke zuivering nastreeft, ben je dan niet ver heen? MERIJN Weer eindexamenjournaal op tv Den Bosch - Er komt dit jaar weer een Eindexamenjournaal op televisie, waaraan opnieuw verschillende omroepen meewerken. Dit keer zijn dat de EO, Veronica en Teleac. Deze drie omroepen zitten op Nederland 2 en hebben tijd daarvoor vrijgemaakt. Vorig jaar mislukte de samenwerking tussen verschillende omroepen waardoor er geen journaal gemaakt kon worden. Het eindexamenjournaal van dit jaar wordt tussen 13 mei en 2 juni uitgezonden tussen 17.40 en 17.55 uur. Vast onderdeel is weer de klachtenlijn van het Laks, het Landelijk Aktie Komitee Scholie ren in Amsterdam. Definitief geen bezuiniging jeugdhulp Den Haag - De bezuiniging van 55 miljoen gulden op de jeugdhulpverlening gaat definitief niet door. Dat heeft minister D'Ancona van welzijn gisteren gezegd. Het geld wordt voor de helft uit de algemene middelen betaald en voor de andere helft via het ministerie zelf. De ouderbijdra gen in de jeugdhulpverlening gaan omhoog. Ook moet de verzelfstandiging van de internaten voor schippers- en kermis kinderen een flink bedrag opleveren. De-bezuiniging heeft de jeugdhulpverlening sinds de Tussenba lans boven het hoofd gehangen, maar werd telkens uitgesteld (en een keer gehalveerd) vanwege de grote weerstand uit samenle ving en Tweede Karnen.-'^ B# fel 3 O I Maij pompt geld in regionale wegen Den Haag - De aanleg van enkele rijkswegen in Gelderland, Noord-Brabant en Limburg wordt versneld. Dat zal minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) naar verluidt vandaag aankondigen in Venlo. Het kabinet wil de investeringen in de infrastructuur opvoeren. Daarvoor is de komende vijf jaar bijna negen miljard gulden beschikbaar. Maij zou een lijstje klaar hebben met daarop onder meer de A73 tussen Venlo en Maasbracht en de A50 tussen Eindhoven en Nijmegen. Rotterdamse politie rolt jeugdbende op Rotterdam - Een speciaal team van de politie in Rotterdam- Rijnmond heeft na onderzoek van een jaar een grote jeugdbende opgerold. Er zijn negentig vooral jeugdige verdachten aange houden, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan 166 inbraken en 15 berovingen. In totaal werd voor 950.000 gulden aan goederen gestolen en voor 200.000 gulden schade aange richt. Een aantal jongeren was ook betrokken bij berovingen van schoolkinderen. De 16-jarige Rotterdammer T.K. heeft bekend woensdagavond een nog onbekende man met kogels te hebben doorzeefd en gedood. De jongen werd woensdagavond al in een café aangehouden op aanwijzing van omstanders. VERVOLG VAN VOORPAGINA Niettemin kan ook Korthals zich voorstellen dat Kosto voor con centratie van de 'zware jongens' gekozen heeft. „Daar kunnen ze geheel afgesloten worden van de rest van de gevangenisbevolking. Het contact met anderen blijkt vaak het begin van een ontsnap pingspoging, zoals tijdens het luchten of sporten." Ook CDA-Kamerlid Soutendijk ziet positieve kanten aan de overplaatsing. De totale schei ding tussen de vluchtgevaarlijke en de overige gedetineerden ziet zij als een verbetering. Vorig najaar heeft Kosto stren gere regels afgekondigd voor de gedetineerden in de vier extra beveiligde inrichtingen. Zo mo gen gedetineerden nog slechts 45 minuten per dag gelucht worden, waarbij het tijdstip van luchten van dag tot dag wordt bepaald. Voorheen was dit een uur per dag. Telefoontjes naar buiten moeten een dag tevoren worden aange meld, met opgave van het tele foonnummer. Tot vorig najaar mochten de gedetineerden een keer per maand bezoek ontvan gen zonder bewakers erbij, maar ook dat is afgeschaft. Later kwam hier nog eens bij, dat gedetineerden in de ebi's nog maar per twee mogen luchten, sporten en andere activiteiten ondernemen. Deze 'huisregels' worden in Vught overgenomen. Justitie ziet geen aanleiding om het regime nog verder te verscherpen. Het strengere regime heeft niet kunnen verhinderen dat de afge lopen maanden een aantal ge vangenen is ontsnapt. Sinds sep tember vorig jaar, toen de regels werden aangescherpt, hebben nog zestien gedetineerden weten te ontsnappen uit de extra bevei ligde inrichtingen. Theo Boxelaar, voorzitter van de sector justitiepersoneel van de vakbond CFO, noemt de oplos sing in Vught een goede stap op weg naar de twee definitieve extra beveiligde inrichtingen. Boxelaar, zelf werkzaam bij De Koepel in Breda, kent de Vught- se inrichting. Volgens hem-is het een geschikt gebouw. Hij vindt wel dat de detentie 'humaan' moet blijven: „We moeten de gevangenen niet gaan tarten. Ook in Vught moet de gevangenschap straks leefbaar blijven." Inmiddels zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee ar restanten ontsnapt uit het Apeldoornse politiebureau. De beide mannen ontwamen via het etensluikje in de celdeur. De politie van Leeuwarden heeft een 28-jarige man gearresteerd, die op 3 april met nog vijf ande re gedetineerden uit de extra beveiligde Inrichting van gevan genis De Geerhorst in Sittard ontsnapte. Er zijn nu nog drie gedetineerden voortvluchtig.

de Stem | 1993 | | pagina 3