weekend L Stevig herstel voor Van Melle tos E3 Met een nieuwe reclame-campagne voor Fruit-tella is Van Melle begonnen met flinke investeringen in het tweede hoofdprodukt van het snoepjesconcern. Van Melle maakte onlangs uitstekende resultaten over 1992 bekend. De winst steeg met 44 procent naar 32 miljoen gulden en de omzet met 19 procent tot 558 miljoen gulden. Na een moeilijk begin van de jaren negentig blijkt het zoetwarenconcern met een hoofdzetel in Breda en fabrieken in Breskens, Weert, Amerika, Brazilië, de Filipijnen en Indonesië op de goede weg. Aanleiding voor een gesprek met topman Izaak van Melle, kleinzoon van de bakker uit Breskens, die de basis legde voor het latere internationale concern. 'Als kind heb ik veel vakantiewerk in de fabriek gedaan. Aan de lopende band ook' 'Ik controleer zelf of de kwaliteit van de snoepjes overal op de wereld hetzelfde is' de stem zaterdag 24 april 1993 J reken, maar er wordt wel kheid dat de socialistische door zijn Luikse broeders te kiezen. FOTO EPA niet alleen politici, maar ook za kenmensen en ambtenaren steek penningen ontvangen. Gezegi wordt dat een deel van het Agusta smeergeld naar rekeningen in Cos ta Rica is overgeboekt. Bij die transacties duikt de naam op van advocaat Mi chel Vander Eist, die dezer dagen samen met de bende van Patrick Haemers in Brussel terecht staat, verdacht van mede- erking aan de ontvoering van oud-premier Paul Vanden Boey- nants. Zo wordt steeds opnieuw een stukje aan de puzzel toege voegd, waarvan het nog maar de vraag of alle stukjes ook helpen het mysterie op te lossen. Gezien de gretigheid waarmee Luikse magistraten in Italië op on derzoek uitgaan, kan worden concludeerd dat zij de verkoop van Agusta-helicopters aan het Bel gisch leger zien als een vertakkin? van de Italiaanse smeergeld-affai res. De Italiaanse krant Corriere della Sera spreekt zelfs van een 'socialis tische internationale van het smeergeld'. En daarin heeft Mauro Giallombardo, tot voor kort de ver tegenwoordiger van de Italiaanse socialisten in de hoogste ambtelijke kringen van het Europees Parle ment, vermoedelijk een niet onbe langrijke rol gespeeld. Zijn Luxemburgse firma's waren volgens getuigen de dekmantel voor het doorsluizen van smeergeld aan de PSI-kas en, zo wordt ge zegd, ook naar de kas van de Pat" Socialiste in Luik. De keurige onbesproken Neder landse socialisten op de receptie W het Europees Parlement krijgen ro de oortjes van de schandalen in "e eigen Europese familie. Met af schuw spreekt een enkeling "ver 'die Italianen' die niet te vertrou wen zijn. En met een bezorgd ge' zicht wordt hier en daar al naar juni 1994 gekeken als Europa een nieuw Europees Parlement kiest Het effect van al die affaires socialisten in Italië, Spanje en Frankrijk, valt vast en zeker af lezen aan het aantal stoelen dat d fractie na juni volgend jaar nog bezet houdt in het Europese halt- rond in Straatsburg en Brussel- Van Melle heeft zich stevig hersteld na een rumoerige periode. De afge lopen twee jaar sloot het zoetwa- renconcern van Mentos en Fruit- tella een vestiging in Engeland en ging de biscuitfabriek in Breda dicht. De winstcijfers kregen in 1990 een flinke knauw, zodat con centratie van activiteiten, rationa lisering en efficiency-verbetering noodzakelijk waren. Van Melle kwam hevig in opspraak toen snoepjes in Brazilië met cocaï ne zouden zijn besmet. Van Melle wist zich na weken van negatieve publiciteit bij de autoriteiten van alle blaam te zuiveren, maar de schade was groot. Ondertussen bouwde een Italiaans familiebedrijf, Parfetti, in het ge heim een belang van 32 procent in Van Melle op, waarbij een dreigen de overnamestrijd in de kiem kon worden gesmoord door het aan gaan van een samenwerkingsver band. De Italianen beloofden hun belang niet boven de 40 procent op te drijven. Tegelijkertijd bleek het Duitse be drijf Storck eveneens een groot pakket gecertificeerde aandelen (25 procent) te hebben verzameld. Maar omdat de Italianen zich in de strategische alliantie hadden ge committeerd, ging van deze nieuwe groot-aandeelhouder geen gevaar meer uit. Maar na deze rumoerige periode kwam er rust in het snoepjesbe- drijf. De internationaal georiën teerde reclamecampagne Mentos, the freshmaker is weliswaar min der leuk dan de ruziënde astronau ten in de mintie-mint-commercials, maar blijkt in op zowel de binnen- als buitenlandse markt zeer goed aan te slaan. Mentos, het hoofdprodukt van Van Melle, kreeg een stevige verkoop-impuls. Door Willem Reijn Izaak van Melle (52) is een geboren Bressiaander. Zijn stijl is steil. Niet onvriende lijk, wel gereserveerd. Som mige zaken wenst hij abso luut niet te bespreken. Er volgt geen antwoord op de vraag hoe groot zijn eigen belang is in Van Melle. „Dat zijn privé-zaken, daar wens ik niet over te spreken." Het belang ligt in elk geval onder - en waarschijnlijk ver onder - de vijf procent, want het belang is niet gemeld. Op de vraag hoe groot de omzet is in Oost-Europa, het nieuwe eldora do van de zoetwarenfabrikant, zegt hij zuinig die cijfers niet in de krant te willen hebben. Het cijfer is overigens gewoon in de markt be kend: 5 procent van de omzet ofwel zo'n 28 miljoen. Praten is blijkbaar geen liefhebbe rij van de Zeeuw. „Ik kan dingen nog wel eens wat ongelukkig uit drukken," zegt hij zelf. Ondertus- sen kijkt hij regelmatig op zijn horloge. Die middag moet hij naar Brazilië, waar een van de vele dochterbedrijven van het Bredase concern is gevestigd. Zijn kamer is nuchter. Een enkele oosterse sculptuur, foto's van doch ters in kleur naast het raam. Ach ter zijn bureau hangen in zwart wit de foto's van zijn voorgangers: de Van Melles die vanaf 1900 de bakkerij in Breskens uitbouwden Izaak van Melle: „Het zelf kunnen beslissen over die zakelijke mogelijkheden is oneindig veel leuker dan het onder de paraplu van de een of andere grote multinational te gaan hangen. FOTO DE STEM DICK DE BOER De Yan Melle achter Van Melle tot een mondiaal concern. De aartsvader Abraham, zijn opa Izaak die in 1900 van het suiker werk een industriële activiteit maakte, zijn vader Gideon, zijn ooms Pierre en Machiel, die de receptuur van Fruit-tella en Men tos in Polen ontdekten. Zijn opa had een bakkerij in het vissersplaatsje Breskens. „Ik was twaalf toen hij overleed. Zijn va der, mijn overgrootvader, Abraham van Melle deed altijd al net iets meer dan alleen maar bakker zijn. Die leverde al aan cliënten buiten de plaats waar ze woonden." „Het begin van de industriële acti viteit lag toen mijn grootvader trouwde in 1900. Toen kreeg-ie twee klanten van zijn vader cadeau als huwelijksgeschenk. Daarmee is hij van start gegaan." De oude Izaak van Melle is de grondlegger van het latere wereld wijde concern. Tot in 1944 opereert Van Melle vanuit Breskens. Na de bombardementen van de Engelsen verhuist het bedrijf naar Rotter dam. Halverwege de jaren tachtig trekt het bedrijf in de gebouwen van de voormalige Enka in Breda, omdat de locatie in Rotterdam te krap is geworden. „Maar ik kom nog graag in Zeeuw- sch-Vlaanderen. Het is een stuk van Nederland waar weinig indus trie gevestigd is. Wij zijn in Bres kens met ons bedrijf Verduijn, waar ongeveer honderd mensen werken, de grootste industrie. Mis schien zelfs van heel West-Zeeuw- sch-Vlaanderen. Zeeuwsch-Vlaan- deren blijft trekken. Mijn moeder heeft een huisje in Cadzand, daar gaan we nog wel eens keer heen." Izaak van Melle, genoemd naar zijn grootvader, kwam in 1969 in de zaak. „Ik heb na mijn studie in Rotterdam eerst een paar jaar bij Mobil Oil gewerkt. Ik was al bezig met solliciteren. Omdat mijn vader toen dringend hulp nodig had, hij was ernstig ziek, ben ik wat ver sneld bij Van Melle toegetreden." „In die tijd was het toch meer een automatisme dan vandaag de dag. Het werd mij tenminste altijd voor gehouden dat ik dus directeur zou worden als oudste zoon. In die zin was het wel een automatisme." „Uiteindelijk hebben buitenstaan ders-commissarissen mij in 1975 benoemd tot directeur, dus dat was al niet meer zo automatisch. Com missarissen hebben tegenwoordig een zware verantwoordelijkheid en worden geacht te kijken naar de kwaliteit van de persoon en niet zozeer naar de familierelatie. Het automatisme loste zich eigenlijk op, maar ik moet zeggen dat ik me er toch vanaf het begin af aan op heb ingesteld dat ik een keer bij Van Melle terecht zou komen." „Als kind heb ik veel vakantiewerk in de fabriek gedaan. Aan de lo pende band ook, ik heb alles ge daan. Toen ik in 1969 begon bij Van Melle, was het nog de regel dat ik een aantal maanden in de fa briek een groot deel van de fabri cage en werkzaamheden zelf heb leren doen. Dat is mij altijd een groot voordeel gebleken. Daardoor weet je beter wat er gebeurt." „In wezen was toen ook Mentos al het belangrijkste produkt, maar de biscuit was toen ook nog een grote activiteit. We maakten veel losse soorten suikerwerk, die op een ouderwetse manier werden gepro duceerd. Er is nogal veel weggesa neerd, omdat de produktie te ouderwets was. De investeringen richtten we op Mentos, dat een groot potentieel had. We ontwik kelden de technologie om de kwali teit van Mentos aanzienlijk te ver beteren. En dat produkt ook nog eens een keer verder te internatio naliseren." Die internationalisering heeft Men tos in alle markten ter wereld ge zet, terwijl de produktie plaats vindt in Nederland en het Verre Oosten. Maar de sfeer in het Van Melle- concern veranderde eveneens in het familiebedrijf, waar eens de Van Melles naast de arbeiders op de werkvloer de extra bestellingen stonden weg te werken. Het aan de parallelmarkt van de Amsterdamse beurs genoteerde fonds werd door /ood-multinationals als 'een aan trekkelijk object voor overname gezien. Nu had Van Melle zich op verschil lende wijzen beschermd, onder meer door het certificeren van de aandelen, waardoor de in Amster dam verhandelde stukken geen stemrecht gaven. Maar toch voelde Van Melle de druk. Met afkeer zag het management hoe een bedrijf als Verkade door het Britse General Biscuits werd overgenomen en ver volgens uitgekleed (staf gesaneerd, directie weg, produktie gesaneerd) om de investering terug te verdie nen. En nog definitiever dan al gebeurde wees Van Melle de steeds weer aan de deur kloppende multi nationals de deur. „Het zelf kunnen beslissen over die zakelijke mogelijkheden is onein dig veel leuker dan het onder de paraplu van de een of andere grote Uw persoonlijke positie, ik mag aannemen dat u een pakket aandelen beheert... „Daar ga ik niet op in. Ik wil niet praten over mijn privé-situatie." Dat kan ik mij voorstellen. Ander zijds: als u een zakelijk belang heeft, dan is dat toch niet meer puur privé „Als aandeelhouder is mijn invloed op het geheel zeer beperkt. Die wordt gedeeld met vele anderen." De sfeer is in die veranderende samenleving veranderd. Het pa triarchale is verdwenen, de verza kelijking heeft toegeslagen. „Dat ervaar ik zelf ook als een 1987 1988 1989 1990 1891 1992 «ste"» Resultaat na belastingen 1987 1988 1989 1990 1991 1992 C GRAPHIC OESTEM multinational te gaan hangen. Dat ervaar ik persoonlijk, en een heel groot deel van de mensen binnen onze organisatie, als een stimulans om er stevig tegen aan te gaan. Dat geldt niet alleen voor de top in de holdingmaatschappij, maar ook voor de mensen in de werkmaat schappijen, waar het echte werk wordt verricht." Ik mag aannemen dat u en de familie nog een pakket aandelen in handen hebt. Als u zou verkopen zoudt u niet zo hard meer hoeven werken. Voor de top zou een over name door een multinational een grote shake-out betekenen. „Ja, als je bij een multinational aansluit, dan vindt een zogeheten integratie plaats om van de syner- giemogelijkheden te profiteren. Dat impliceert dan vaak dat orga nisaties in elkaar worden gescho ven en dat er mensen over zijn. Inkrimpen, stroomlijnen, dat soort zaken." bezwaar van het groot worden. Dat ik dan ook nog Van Melle heet, wekt bepaalde verwachtingen, daar ben ik me wel van bewust. Onze omzet is verveelvoudigd. We hebben veel meer mensen in dienst. We hebben nu vijftien werkmaat schappijen, zowel binnen als bui ten Nederland. Ik moet mijn aan dacht dus verdelen over veel meer organisaties dan vroeger. Daardoor heb je veel minder contacten en dat vind ik ontzettend jammer." Weliswaar beschikte Van Melle over twee beschermingsconstruc ties (certificering van aandelen en de mogelijkheid van het uitgeven van preferente aandelen als iemand een ongewenst meerderheidsbelang op zou bouwen), maar de praktijk zou nog maar moeten bewijzen of die wallen hoog genoeg waren om de vijand buiten te houden, beaamt Izaak van Melle. Een snel oplopen de beurskoers en hoge omzetten beproefden de zenuwen van de top. De ontsnapping aan de bloeddor stige raiders die op de loer lagen, bleek voor Van Melle in Italië te liggen. Het familiebedrijf Perfetti bouwde in het geheim een belang op van 32 procent. Ondertussen gingen de Italianen in gesprek met de directie van Van Melle. De be drijven kenden elkaar al twaalf jaar, omdat Perfetti in het Mediter rane gebied al voor Van Melle de distributie verzorgde. De besprekingen resulteerden in een strategische alliantie. Perfetti zou nog meer voor Van Melle gaan doen, Van Melle zou op de markten in Noord- en Oost—Europa voor Perfetti actief worden. Perfetti mocht het belang verder uitbouwen met een plafond van veertig pro cent. Nu heeft het bedrijf 38 pro cent van het aandelen/cerficaten- kapitaal. Perfetti kreeg daarvoor een plaats in de Raad van Commis sarissen. Later bleek dat het Duitse familie bedrijf Storck heimelijk een belang van 25 procent had opgebouwd. Ook Storck was door regelmatige handelscontacten voor Van Melle een bekend bedrijf. „Dat belang heeft ons wel verrast," zegt Van Melle. „We kregen als uitleg dat zij wilden voorkomen dat wij zouden overgenomen en om onze zelfstan digheid te garanderen." Een op merkelijke manier van het bewij zen van een vriendendienst. Van Melle wil niet meer terugko men op wat er werkelijk achter de schermen is gebeurd. Wanneer wist Van Melle waar de Italianen mee bezig waren? Van Melle wil er niets meer over kwijt. „Ik constateer slechts dat de stra tegische alliantie in kranten als NRC-Handelsblad en Financieel Dagblad positief is begroet," zegt hij met een zeker verwijt in zijn stem. Want De Stem zette tot er gernis van de Van Melle-directie vraagtekens bij de wijze, waarop de Italianen hun positie 'als vrien den' hadden verworven. Ook in beurskringen in Amsterdam wordt op de handel en wandel van Van Melle in die tijd met enige argwaan teruggekeken. Bij de jaarcijfers is vast te stellen dat de samenwerking met Perfetti geen bijzondere betekenis heeft ge had. De grote vooruitgang komt uit Oost-Europa. „Het is een grote prestatie van onze export-afdeling (en de produktie-afdeling in Breda) dat zij op precies het goede mo ment de potenties van de markten in het voormalige Oostblok hebben onderkend. Na de grote stijging is de stijging in de afzet overigens de eerste drie maanden van dit jaar wat onder verwachting." Gaat Van Melle produceren in Oost-Europa? „We moeten eerst de markt beter leren kennen. Op dit moment leve ren we vanuit Breda en Weert. Dat gaat goed. Deze zomer beginnen we onze eigen organisatie in Polen Maar we denken niet aan Polen als het om produceren gaat. Dan zien we meer in Rusland. Dat is overi gens nogal prematuur. Eerst willen we daar een verkooporganisatie van de grond tillen. Die moet vol gend jaar vanuit Moskou draaien." Er zullen nog heel wat drempels moeten worden genomen. „De dis tributie is natuurlijk een probleem. Welke kanalen moet je kiezen? Hoe kun je reclame maken? Kun je op televisie?" „De mogelijkheid van een produk- tie-vestiging wordt bestudeerd. Maar we hebben niet meteen con crete plannen. Maar we kijken naar Rusland." Niet alleen valuta-pro blemen en competentiekwesties bij de Russische overheid moeten wor den overwonnen. Ook technische: „Kun je een aanvoer van grond stoffen veiligstellen en vooral tegen een regelmatige kwaliteit?" Hij pakt een rol Mentos van zijn bureau en presenteert een dragee. „Die komen van de Filipijnen. Ik controleer de snoepjes zelf steeds weer of die overal op de wereld dezelfde kwaliteit hebben." Dan, als het gesprek eigenlijk al afgelopen is, komen we nog even terug op het automatisme van de naam Van Melle in de top van het concern Van Melle. „Ik weet niet of ik de laatste Van Melle ben," zegt hij. „Ik heb zelf drie dochters, waarvan er een klaar is met een studie economie en een nog bezig." Dan toch: „Misschien dat een yan hen voor Van Melle kiest."

de Stem | 1993 | | pagina 31