Beleid en coalitie CDA/PvdA nu inzet verkiezingen OVERIGENS De eeuwigdurende kroniek van de hormonen-ellende DE STEÏ Werk in pla Zegel Met illegal DE STEM ACHTERGROND Grafische bon stelt ultimatui Hyacinten DE STEM Langs de snelweg een verschoten banier: „Gratis mokken". De voorbijsuizende automobilist is verrast. 'Is het hier een bekende plek voor files, voor ongewenst oponthoud? Een plaats voor openlijk klachtbetoon? Een klaagmuur tegen rijkswaterstaat? Maar waarom dan het gratuite gratis? Welke kankeraar is ooit bereid te dokken voor zijn lamentaties? Of heeft het iets van doen met de hoogte van enige wegenbelasting?' Drie kilometer verder wordt de bestuurder verlicht. Een geel tankstation meldt op vergelijkbaar vlaggedoek dat er weer gratis zegels zijn te krijgen. De stapel handdoeken, tafellinnen en beddegoed ligt vrijwel buiten opgetast. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties S 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. ZATERDAG 24 APRIL 1993 0E STEM Met alle berichtgeving over het gebruik van groeihormonen bij vleesvee, wordt het er voor de consument niet duidelijker op. De politiek blijft vooralsnog een antwoord schuldig. Ook juridische uitspraken laten op zich wachten. Zo werd de Dopharma-rechtszitting deze week voor onbepaalde tijd aangehouden. Door onze redacteur Kees den Exter EEN SAPPIGE biefstuk vindt al lang niet meer zijn oorsprong "in mals gras, kuilmaïs en koe- brok alleen. Een al jaren aan houdend spervuur aan berich ten over het gebruik van illegale groeibevorderende middelen maakt het volkomen begrijpe lijk dat steeds meer consumen ten afstappen van de gewoonte om dagelijks vlees te eten. Aan de schijnbaar eeuwigdu rende kroniek van de hormo nen-ellende zijn de afgelopen dagen twee episoden toege voegd. Het ene verhaal speelt zich af in het Haagse. Op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) is het een zooitje, zo is de algemene vaststelling. Een commissie onder leiding van oud-minister Kroes heeft vorig jaar geconcludeerd wat eigenlijk iedereen al lang wist: Landbouw is slooprijp. De ka pers liggen inmiddels op de kust. De hoofdmoot naar EZ, de onderwijspoot naar Onderwijs, natuurbeheer naar VROM en heel de veterinaire hoek naar WVC. In die strijd lijkt geen middel meer ongeoorloofd. Met de re gelmaat van de klok komt met name het programma Nova op de proppen met 'geheime' dan- wel nog niet gepubliceerde rap porten waarin 'bedrijfs-onder- delen' van LNV, zoals de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) en de Algemene Inspectiedienst (AID) met de grond worden gelijk gemaakt. Vorige week donderdag kwam de heer J. Goebbels van de veterinaire hoofdinspectie van het ministerie van WVC in Nova uitleggen dat op basis van een onderzoek kon worden aange toond dat 'minstens 12, maar waarschijnlijk 25 procent' van het Nederlandse vleesvee wordt bewerkt met clenbuterol. Wat Goebbels eigenlijk wilde zeggen was dat AID en RW de strijd tegen groeihormonen al lang en ruimschoots hebben verloren. Een dag later was diezelfde Goebbels de zegsman voor 'zijn' staatssecretaris Simons (PvdA) met een pleidooi voor de legali sering van het toedienen van lichaamseigen groeihormonen, hormonen dus die toch al in het lichaam van koe of stier zitten. De achterliggende redenering is dat in het kader van het GATT- akkoord straks toch bewerkt Amerikaans vlees op de Euro pese markt zal komen. Waarom dan wachten? Een pleidooi dat ook te vernemen valt uit de mond van PvdA-Europarlemen- Het vee in Nederland groeit al lang niet meer van mals gras en kuilmaïs alleen. tariër Eisso Woltjer én voorzit ter Rob Tazelaar van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, voormalig Kamerlid voor, ja wel, de PvdA. Staatssecretaris Gabor (LNV/ CDA) sloeg meteen hard terug in de richting van Goebbels en Simons. Hij liet weten absoluut niks te voelen voor legalisering van het gebruik van natuurlijke hormonen. Daarmee was de tijd rijp voor een spoeddebatje, jongstleden woensdag, waarin ook de verontrustende cijfers van Goebbels aan de orde moes ten komen. Daarin onthulde staatssecreta ris Gabor (Landbouw) dat de controle op illegale groeimidde- len in de rundveehouderij dit jaar is aangescherpt. Het besluit hiertoe is al in november vorig jaar genomen. Op dringend ver zoek van de Kamer gaat de bewindsman ook met het depar tement van Justitie overleggen over verhoging van de straffen voor het gebruik van illegale groeibevorderaars. Gabor erkende dat het onmoge lijk is om de consument water dichte garanties te geven dat vlees veilig is, omdat de contro le steekproefsgewijs plaats vindt. De bewindsman kreeg steun van PvdA-Kamerlid Huys, die benadrukte dat vooral de veehouderij zelf het illegale circuit moet bestrijden. Zolang dat niet lukt, moet er maar een anoniem meldpunt komen, waar verdachten 'verklikt' kunnen worden. WD'er Blauw sugge reerde een voorbeeld te nemen aan de sportwereld. „Daar word je uit de sector gestoten. Een veehouder kan blijven aanrom melen." In het pleidooi voor toelating van natuurlijke groeihormonen van staatssecretaris Simons ziet de Kamer helemaal niets. Si mons nuanceerde zijn opvatting en zei alleen een discussie te willen losweken over legalise ring van veilige groeimiddelen in Europa. Dat is volgens hem onvermijdelijk als straks het GATT-akkoord met de Verenig de Staten wordt afgesloten. Dan is vlees, waaraan hormonen te pas zijn gekomen, niet meer tegen te houden, verwacht Si mons. Bovendien zou legalise ring de veehouderij afhouden van het gebruik van schadelijke illegale middelen. Gabor wil daarvan niets weten, omdat de consument volgens hem volstrekt 'schoon' vlees wil. De bewindslieden zijn het wel eens over samenvoeging en ver zelfstandiging van de verschil lende keuringsdiensten voor voedingswaren, die onder Landbouw en WVC vallen. Daarvoor wordt al jaren ver geefs gepleit en woedt op amb telijk niveau een fikse stam menstrijd, die de afgelopen da gen dus weer eens oplaaide. „Nu wordt het tijd om de zaak snel en rationeel op te lossen", aldus Gabor. Het kan geen toeval zijn ge weest dat dit Haagse gekrakeel samenviel met de Dopharma- rechtzitting, afgelopen dinsdag in Breda. Die ging als een nachtkaars uit omdat vrijwel geen van de gedagvaarde getui gen (lees: medeverdachten) kwam opdraven. Officieel heet te het volgens de raadslieden dat die getuigen onmisbaar wa ren om een beeld te krijgen van de structuur en de gang van zaken bij Dopharma. Tien knar setandende AID-ers op de pu blieke tribune hoorden hoe rechtbankpresident P. Paalvast instemde met aanhouding van de zaak, voor onbepaalde tijd Alleen al uit de namen van de getuigen-deskundigen die de advocaten nu alsnog willen op roepen blijkt echter dat zij met uitstel van de zaak óók hopen op de vordering in een paar maatschappelijke en politieke discussies, waarvan het Kamer debat van afgelopen woensdag een voorbeeld was. Die discus sies zullen bijvoorbeeld moeten gaan over de vraag wie er nu moet nagaan welke kunstgrepen mogen worden toegepast op vlees, wie de controle op die kunstgrepen uitvoert en vooral, welke groeibevorderende mid delen risico's met zich meebren gen voor de volksgezondheid en welke niet. Op de dag van de rechtzitting kwam Nova met een spannend clenbuterol-item dat én aangaf welk geldelijk gewin te behalen valt met illegale groeimiddelen, maar óók een scherp inzicht bood in de ambtelijke stammen strijd om de controle-bevoegd heid. Met rechercheurs van de Algemene Inspectie Dienst die een openhartigheid aan de dag legden waar Nederlandse jour nalisten niet eens van durven dromen. Want normaliter rea- Door de jaren heen worden regelmatig partijen groeihormonen in beslag genomen. geert de AID uitsluitend op manier alsof de dienst en, staatsgeheimen heeft te bewa ren. De openhartigheid van ge AID-ers laat zich eiger alieen maar verklaren uit feit dat de Dopharma-al met een dossier van 3000 pa[ na's, voor de dienst een kwe, is van er op of er onder, ultieme strijd om het voort! staan. Of opgeslokt word door de veterinaire dienst WVC. En dus bood Nova dossier over post-orderpakkj jes clenbuterol in Ierland, een-vrouws-kantoortje in zJ seriand, under-cover-journ; tiek in Spanje en over Dopt ma-medewerkers die langs vt, schillende sluipwegen naar Via! nen reden en van daar sam verder naar een illegaal lab Utrecht. Duizelingwekkenc hoeveelheden- clenbuterol andere groeihormonen passer den de revu. In hun ijver om weerwerk leveren op de WVC-kritiek gir gen de AID-ers gemakshak voorbij aan het gegeven dat Dopharma-zaak nog onder rechter is. Die krijgt door verdediging nog een lange met getuigen-deskundige voorgeschoteld. Bij nader inzie. zullen de raadslieden wel afzien van de heren Goebbels en Step hany, want die hebben uitgesproken opvattingen öve. de schadelijkheid van chemij sche groeihormonen voor menselijk lichaam. Duidelij) meer décharge is de Utrecht» professor W. Breukink. Die heeft in een eerdere stral tegen Dopharma het Hof inDe Bosch al eens haarfijn uitgelegd dat clenbuterol een prachtig groeimiddel is, mits het ma vakkundig wordt toegediend.] Dat is ook exact het standpunt waarop Dopharma-directei Wijnand de B. zich beroept. Voorlopig staat de kriti consument voor de toonbank! van de slager met meer vragen dan antwoorden. Duidelijkheid zal er evenmin komen wanneer komende maandag opnieuw vier verdachten hun opwach ting maken bij de rechtbank in] Breda: twee medewerkers Dopharma en twee dierenart-1 sen. Het imago van de beroepsgroep waartoe deze laatste twee beho ren kreeg de laatste dagen een forse deuk met de uitlatin-l gen van secretaris Th. Jornavanl de Koninklijke Nederlandse Maatschappij Voor Diergenees kunde (KNMVD), de belangen-j club van dierenartsen. Volgens Jorna, zelf dierenarts, werpen 'nu vijftig, maar in het verleden j nog meer' collega's zich op als tussenschakel in de handel in illegale groeibevorderaars. Zo'n opmerking slaat toch een bres in het imago van dierenartsen a la James Heriott of Iris. De eed van Hypocrates hoeven ze niet te zweren, zoals humane artsen. Maar als 'autobaandie renarts' rondrijden met een be stelwagen vol illegale groeibe vorderaars, dat kan toch niet stroken met 'het handelen naar eer en geweten' waarop jonge dierenartsen bij de uitreiking van hun bul worden aangespro ken. Met de besluitvorming over de hoofdlijnen van de begroting voor volgend jaar heeft het ka binet Lubbers/Kok meer ge daan dan strikt tot zijn taak behoort. Zien we even af van grote woorden als 'de basis ge legd voor financiële soliditeit en voor verbetering van de econo mische structuur van Neder land' (Kok) dan nog heeft deze pre-begroting een ongebruike lijke (partij)politieke betekenis. De volgens premier Lubbers 'meest strenge begroting na de tweede wereldoorlog' trekt for se lijnen naar de jaren na 1994, waarin in elk geval een ander kabinet aan de macht zal zijn. Niet eerder is het voorgekomen dat de voorjaarsnota - een tus sentijds verslag over de uitvoe ring van de lopende begroting - zo vooruit zag naar het volgend jaar en de jaren daarna. Dat is zeker ongebruikelijk voor een begroting die in een verkie zingsjaar moet functioneren. Het is nogal onzinnig om uit te roepen dat een kabinet niet over zijn graf heen mag regeren. Dat is een opvatting uit de oude doos. Het voeren van korte ter- mijn-beleid is ondenkbaar ge worden en bovendien econo misch onverantwoord. Dat het kabinet over de grenzen van zijn eigen bestaan heen kijkt, is dus alleen maar te prijzen. Dat zegt op zichzelf nog niet alles over de partijpolitieke la ding van deze pre-begroting. De wijze waarop de besluiten tot stand zijn gekomen en de bete kenis die de hoofdrolspelers Lubbers (CDA) en Kok (PvdA) daaraan toekennen, zijn daar voor van meer belang. Het kabi net stond voor een gigantische bezuinigingstaak: acht miljard in 1994. Dus stonden pijnlijke ingrepen bij voorbaat vast. Het is een klein coalitie-wonder dat het kabinet daarvoor niet is weggelopen. Aan de vooravond van een verkiezingsjaar is het een natuurlijke neiging van be windslieden om zich nog meer dan anders te verzetten tegen bezuinigingen. Liever verzinnen zij leuke dingen voor de kiezers. Het begrip verkiezingsbegroting is daaruit voorgekomen. Nu valt er over de donderdag gepubliceerde stukken, waarin nog al wat open einden zitten, veel te zeggen. Maar niet dat ze niet van moed getuigen. Popu laire maatregelen in de zin van: leuk voor de portemonnee, zit ten er niet in. Een nog niet eens volledige opsomming van het tegendeel: uitkeringen, ambte narensalarissen en kinderbij slag worden bevroren; de stu diefinanciering loopt op zijn laatste benen; de bijstand voor jongeren onder 21 jaar wordt afgeschaft, voor jongeren van 21 tot 27 jaar verlaagd; auto, trein, tram en bus worden duur der, op subsidies wordt gekort. Opvallend is nu dat het kabinet tot deze besluiten is gekomen zonder dat er grote spanningen optraden. Van een crisissfeer is geen moment sprake geweest. Dat is wel eens anders geweest. Bijvoorbeeld toen het kabinet vorig jaar mei op de rand van de afgrond balanceerde omdat Kok niet pikte dat Lubbers zich nogal lakoniek uitliet over de koopkracht en Lubbers op zijn beurt woedend werd omdat Kok hem in het openbaar daarover kapittelde. Niets van dat alles tot nu toe. Premier en vice-pre mier, minister van Financiën, stralen uit dat ze het zeer eens zijn, dat dit 'hun' begroting is, teamwerk van het coalitiekabi net. Dat is partijpolitiek gezien niet onbelangrijk. Het kabinet is niet uitgeregeerd. Maar nog belangrijker zijn de uitspraken die Lubbers en Kok zelf verbinden aan het feit dat het kabinet zonder noemens waardige interne spanningen op één lijn is kunnen komen. Kok: „Er spreekt de intentie uit te solliciteren naar de mogelijk heid om het werk voort te zet ten en wat mij betreft met dege nen met wie we dit werk nu doen." Lubbers: „Dit is het ge zamenlijke visitekaartje van al le bewindslieden en dat zal zijn uitstraling hebben." Dat zijn duidelijke boodschap pen van de politieke leiders van de coalitiepartijen. Ze zeggen het niet met zoveel woorden, maar de boodschap is dat dit beleid wat hen betreft inzet van de komende Kamerverkiezingen moet worden. En daarmee is de coalitie van CDA en PvdA inzet. Dat Lubbers die boodschap af geeft, heeft nog een extra bete kenis. De scheidende eerste man van het CDA zegt tot zijn op volger: Elco hier is mijn testa ment, zo moet het maar en je ziet dat het met de PvdA kan. Lubbers Die boodschap is niet alleen van belang voor de opstelling van het CDA zonder Lubbers in de aanloop naar de verkiezingen en bij de daarop volgende kabi netsformatie, ze beperkt ook de bewegingsvrijheid van Brink man bij de parlementaire be handeling van de begroting. Hij kan zich niet veroorloven al te veel van Lubbers' visie af te wijken. Natuurlijk hoeft hij de voorstellen niet tot op de punt en de komma te omhelzen. Maar veel meer dan marginaal bijstu ren, lijkt hem niet gegeven. Voor Brinkmans persoonlijke toekomst is het van groot be lang de eenheid binnen het CDA te bewaren. Dat betekent dus de ministers uit die club zo FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP veel mogelijk steunen en het leiderschap van Lubbers erken nen zolang hijzelf niet de baas is. De opgewektheid waarmee Lubbers en Kok de kabinets plannen presenteerden, mag overigens niet het zicht ontne men op de ferme problemen die het kabinet nog wachten. Het inkomensbeleid voor volgend jaar staat onder zware druk. De min dreigt voor iedereen en het zwaarst voor degenen die toch al het minst te besteden hebben. Koopkrachtverlies voor ieder een wordt door het kabinet ge accepteerd, maar wel moet de pijn zo evenwichtig mogelijk over alle inkomensgroepen ver deeld worden. Het is Lubbers en Kok in dit stadium niet ge lukt de coalitiepartners tot een compromis te bewegen. Dus heeft het kabinet in arremoeds tot een formule moeten beslui ten die alle mogelijkheden openlaat. Geen instrument om tot een gelijkmatig inkomens beeld te komen, wordt op voor hand uitgesloten. In die formu lering klinkt de strijd door die de afgelopen weken vooral bui ten het kabinet tussen CDA en PvdA werd gevoerd en die nog wel een tijd zal vooortduren. De PvdA (en Kok met naar verluid' de steun van Lubbers) voel' voor een heffingskorting, voor iedereen gelijke trek in de loon- en inkomsten belasting. Het CDA wil daar niet van weten. Daarom komt het woord heffingskorting niet in de voorjaarsnota voor. Brinkman heeft zich overigens in het Torentjes-overleg me' Lubbers en Kok niet gekeerd tegen het besluit van het kabi net om in elk geval reeds nu een wetsvoorstel voor de heffings korting te maken. Daarom 6 het verbazingwekkend dat de CD A-fractie in haar reactie op de plannen heffingskorting als een niet aanvaardbaar instru ment van de hand wijst. Is da' nu Brinkman-profilering? In de binnenkamer iets anders zegge' dan publiekelijk? Als hij de hef fingskorting echt niet wil, da' had hij nu de moed moete» tonen om tegen het kabinet te zeggen: u kunt hoog en laag springen, ik doe daar niet aa' mee; dus spaar u de moeite o» vast een wetsvoorstel te mak® Door dat na te laten, draag1 Brinkman opnieuw bij tot de beeldvorming die hem toch al bedreigt: je weet nooit precies wat je aan hem hebt. pen Haag (anp) - De vei ging van specialistentarie giet 12 procent per 1 a; kan gewoon doorgaan, voorzitter van het Coll van Beroep voor het Bedri leven, mr. C. de Gooijer, „een aanleiding tot opscl ting van die maatregel. pij deed gisteren uitspraak een procedure die was aai spannen door de Landelijke f cialisten Vereniging (LSV) AID Van onze verslaggever Henk l Roermond - De Algem douane-recherche hebb de met vee ontdekt. Door illegale invoer van waarschijnlijk uit Oost-Eur is naar verwachting voor 1 derdduizenden guldens aan fingen ontdoken. Bovendien men de illegaal ingevoerde ren een bedreiging voor volksgezondheid. Om een goed beeld van de te krijgen laat Justitie in R mond een groot aantal an zendingen vee uit Oost-Eu: onderzoeken. Aanhoudingen nog niet verricht. Utrecht (anp) - Druk en pier, de grafische bond de FNV, heeft de werkge1 in de grafische indus (40.000 werknemers) gist< een ultimatum gesteld. Als de werkgeversorgani: KVGO niet voor 27 april k met een uitnodiging voor her ting van het cao-overleg, gaat de bond zijn leden raac gen over acties in de bedrijfs Druk en Papier stelt aan her ting van het cao-overleg wel aantal eisen. Zo wil de bonc de werkgevers de 'absolute lijn' voor de lonen loslatei bereid zijn de koopkrach handhaven. Bovendien verw de FNV-bond dat de versl teringen in de wao collectie 'binnen dë bedrijfstak' wo gerepareerd. In zijn brief aan de werkge' organisatie stelt de bond gerd te zijn door het feit da KVGO 'de bonden zes onder delingsronden met lege ha heeft weggestuurd'. De industriebonden van FN Unie BLHP en de VHP Met tro weigeren de cao voo metaal- en elektrotechnisch dustrie te ondertekenen. Zi; het apert oneens met de m waarop werkgevers finar willen bijdragen aan de re] tie van het zogenoemde wao De werkgevers en de vakbo in de meubelindustrie ei meubileringsbedrijven (1 werknemers) hebben gister beginsel overeenstemming reikt over een nieuwe cao. derdeel van het tweejarige tract is een loonsverhoginj in totaal 5,35 procent. De wordt gerepareerd. GESCHIEDENIS gaat in g Wat in de ene periode be kabinetsplan om de bijst; volksgeloof te bevestigen, De revolutionaire jaren ze heid. De jonge nestvliede Mocht hij op zijn 18e voc hij ook kunnen kiezen. I\ hoeven houden vorm ku heid. Dus studieloon voo het 18e jaar en zelfstan hetzelfde moment. Het is er bijna allemaal g een aanvaardbare basisbe En nu breekt het kabi onuitgesproken gedacht* gemeenschap betalen onr (aten vullen, terwijl diezei jongeren hebben mogelij dan ook grijpen.' 'Van geworden; jongeren zek< redden.' Zo'n mentaliteit van we plaats van rechten kenme er een exponent van. Da. naam asociaal te zijn. Ee economie op de zwakste Helemaal ongelijk hebbe de aftrekbaarheid van h bedrag van 2 a 3 ton, o uiers zoekt men tevergee Toch is de kritiek niet hel lijke idee dat er slechts door zich als zwak ver verlaten. De beperking vi geen maatregel op zich. In plaats van gebruik te i zonder baan zich nu, n< stellen voor een jeugd-v\ aan werk geholpen kan Plan behorende salaris. heid is dus geen sprake. Het nieuwe voorstel blij' hgt niet meer op inkomei Mijn vroegste jeugd hing vol geuren. Vooral in het voorjaar. In de hoge gangen van het kloosterachtige ge bouw, waar vrome nonnen in zware, zwarte rokken mij in mijn witte kinderschort leer den van gekleurde stroken en met glazig stijfsel een wijwa- tersvaatje van papier te ma ken en Onze Lieve Heertje om mooi weertje te vragen, stonk het altijd naar lysol, waarmee wekelijks door een werkzuster met een blauwe voorschoot voor de kinder- w.c.'tjes werden schoonge maakt. Maar meer nog rook het er naar bloemen, vooral als in de lente bij het Maria beeld, dat in een uitbouw on der een gebrandschilderd raam stond, omgeven door talloze kaarsen, hyacinten en seringen werden gezet, door mijn moeder altijd hardnek kig kruidnagels genoemd. Op weg naar refter of kapel on derbraken de nonnen daar hun gang om met een knieval en een schietgebed de Konin gin des Hemels te begroeten, die in een azuurblauwe man tel, bezaaid met gouden ster retjes, met een gipsen glim lach minzaam op hen neer keek. Ik dacht soms dat de zusters zelf ook bloemenna men hadden: Felicita, Pancra tia, Theresina. De heilige maagd werd toch ook een mystieke roos genoemd? De gewijde bloemengeur die bedwelmend om de roerloze madonna hing, drong door de lange gangen tot in het lokaal door waar wij met onhandige kindervingers gevleugelde en gelenkopjes op kartonnen knipsels bevestigden en een kroon van zilverpapier op ons hoofd kregen, als we jarig wa ren en vier of vijf jaar werden. Overal hing die doordringen de geur van hyacinten, die weke lucht van langzaam ver welkende bloemblaadjes, tot zelfs in het lokaal van de naaischool, waar we vaak, tus sen tafelpoten en meisjesbe nen door kruipend, de spel den en lapjes moesten op rapen die op de houten vloer waren gevallen. Toen ik een paar jaar later, om niet ontdekt te worden bij het verstoppertje spelen, me in een smalle, donkere gang tussen twee huizen in, tegen een meisje aan drukte, dat daar ook een schuilplaats had gezocht, merkte ik dat ze die zelfde vage bloemenlucht bij zich had, die bijna verboden geur van verwelkte hyacinten, een nog kinderlijk odor di femina, dat ik in mijn onge repte schuldeloosheid toch als een zoete verleiding onder ging. Ze rook naar een lok kend geheim dat de hemel met de aarde verbond. Scent of a woman. Maar het bracht me ook een kort ogenblik terug naar de speelplaats van de bewaarschool, waar ik tus sen de andere kinderen onder de lindebomen, met de smaak van honing op mijn lippen, braaf wachtte tot we over de arduinen trap naar binnen zouden mogen, door de lange, stille gangen, naar het beeld dat daar stond, in de ver trouwde beschutting van warm kaarslicht en welrieken de bloemen. In die lang voorbije jaren rook alles nog naar zichzelf: een bakkerij naar vers brood, een pas geslepen potlood naar cederhout, een gazon naar fris gemaaid gras. De laatste tijd dreigt de natuur het te gaan verliezen van kunstmatige aroma's, in laboratoria ont wikkelde essences en artificië le smaakmakers, die op een nog niet gesignaleerde, verra derlijke wijze ons milieu aan tasten. In de voorbije zomer hoorde ik in een dennenbos een kind verbaasd uitroepen: „Mamma, het stinkt hier naar badschuim!" Ruiken straks hyacinten naar zeep?

de Stem | 1993 | | pagina 2