aan. J D t DE STEM Forza verdwijnt: 'We hebben mooie tv gemaakt' De wereld volgens Petra de Pooter De Vierkante Decimeter Eksakt Stone Temple Pilots: 'Grunge betekent voor ons tenenkaas' SUM y bfoon 01155-62710 Octek Laser zaterdag 24 april 1993 deelD 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 .0 0 0 0 0 0 0 0 0 ¥®[p imse Koerier. WÊ - elektronica van morgen.... ien in :ht. Vi- iter- Sega >m- tpple - iter- ig 25 xpo, dealer o.a. computers STAR, HP printers. Hard disk inbouwen, geheugen uitbreiding, soft-ware, diskettes. Alle computer- supplies. Komplete auto matisering voor MKB. Axelsestraat 106, Terneuzen, tel. Ö1150 - 97200. in één vakje benutten. advertentie wordt in een groter iaarom de advertentie met het ud uw teksten kort en bondig, lefoonnummer in de advertentie op. men gemakkelijk en snel. DE ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat izending van brieven onder nummer dient n. Als contante betaling kunt u een |ue of girobetaalkaart (dus géén giro- of iren. Bij met-contante betaling ontvangt u vertenties voor de rubrieken Te huur worden uitsluitend tegen contante us 3229,4800 MB Breda. Afdeling f inleveren op onze kantoren. Uw opdracht ltsing in ons bezit te zijn. Prijs incl. 17'/2 BTW. 9.20 12.27 15.33 18.40 21.47 24.53 ■i n 'De wereld vol gens worden jon- geren aan de hand TM van een vragenlijst W geportretteerd en wordt naar hun kijk op de wereld geïnformeerd. Vandaag: Petra de Pooter Leeftijd: 17 jaar Woonplaats: Terneuzen Voornaamste bezigheid: „School en uitgaan." Waar heb jij je de afgelopen week hel meest druk om gemaakt? „Volgende week ga ik stage lo pen in een bejaardenhuis, dat gaat een drukke tijd worden en het is best eng." De kinder- en jongerentelefoon wordt steeds vaker gebeld, wat vind je daarvan? „Ik vind het goed dat dat be staat. Kinderen hebben recht op hulp waar ze niet voor hoeven betalen. Ik denk dat ik zelf ook zou bellen als ik echt in de problemen zat. Praten helpt al tijd." Wat interesseert je absoluut niet? „Boksen." Wat interesseert je wel? „dansen, ik zit op ballet. Voor de rest beesten, vooral katten, en de Franse taal. Die vind ik heel mooi en het klinkt zo leuk." Waaraan zouden ze in Den Haag meer aandacht moeten besteden? „Ik vind juist dat ze minder tijd moeten besteden aan hoogmoed- splannen. Ze willen alles zo rijk en sjiek doen. In Terneuzen is bijvoorbeeld een heel duur zwembad gebouwd en nu blijkt daar bijna niemand te komen. Dat is gewoon geld weggooien." Wie moet er aan de schandpaal? „RTL4-presentator Eddy Keur. Hij presenteert 'De reis van je leven'. Ik vind het een onmoge lijke kwal." In welk land zou je nooit willen wonen? „Rusland. Vanwege de politieke toestand daar. Het is wel een mooi land, vooral die gebouwen in Moskou. Maar de mensen hebben bijna geen geld, ik zou het niet fijn vinden daar." Wie zou je het liefst willen ont moeten? „De beroemde ballerina Alexan dra Radius. Die mag mij wel een paar balletlessen geven." Als je nu duizend gulden kreeg, wat zou je er dan mee doen? „Ik zou het echt niet weten. Op mijn bankrekening zetten dan maar." Welke film/boek/platit mag een mens voor geen goud missen? „De film 'Dances with wolves'. Dat vond ik een hardslikke mooie film, heel realistisch en goed gespeeld." Als het antwoord 'ja, graag' luidt, wat is dan de vraag? „Wil je op vakantie?" FOTO DE STEM M' i0HANVAN<3URP e vierkante deci- meter van deze week is gevuld M door Sonja van der Werf uit Oosterhout. Sonja krijgt zo spoedig moge lijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al watje hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. - -v.ïaia— Door Angela Copier anmiddag om t kwart over vijf kun je de allerlaat- M ste aflevering zien Ëj van het Avro-'jon- gerenprogramma' Forza. Jongeren tussen aanha lingstekens want de redactie van het programma dat er nu na twee jaar mee ophoudt, ziet haar doelgroep veel breder. In de gids wordt Forza niet voor niets een lifestyle-magazine genoemd. Forza, de naam werd bedacht door presentator Humberto Tan, is een Italiaanse kreet. Het bete kent zoiets als 'met volle kracht vooruit', legt redacteur Monique Busman uit. Na twee seizoenen is dat ook wat de redactie wil. Monique is niet rouwig om het verdwijnen van Forza. „Na twee jaar wordt het wel weer eens tijd om wat anders te gaan doen." Monique blikt tevreden terug op de zestig uitzendingen Forza. Forza was een van de meest opvallende jongerenprogram ma's van de Nederlandse televi sie. Het programma viel overi gens niet bij iedereen in de smaak. Zo kreeg Forza het aan de stok met dierenliefhebbers, nadat in het programma een re cept voor gevulde muis werd klaargemaakt. Forza is echter nooit doelbewust choquerend geweest. „We noe men de dingen wel bij hun naam. Zo hebben we ooit eens een jongen geïnterviewd die zijn brood als hoer verdiende. Die was heel direct en dat laten we dan ook zien. Maar we hebben ook grenzen, we zijn niet sensa tiebelust." Op televisie lijkt het alsof Forza maar uit twee mensen bestaat: presentatoren Jessica Broekhuis en Humberto Tan. In werkelijk heid werkt er achter de scher men een team van tien mensen aan het programma. De inbreng van Humberto en Jessica be perkt zich echter niet allen tot de presentatie. Monique: „Meestal bedenkt de redactie de onderwerpen. We maken dan een soort verslagjes voor Jessica en Humberto. Jessi ca en Humberto bespreken dan vervolgens met de regisseur hoe ze het willen aanpakken en doen dan de interviews. Daar zijn ze ontzettend druk mee. Zelf on derwerpen bedenken komt dan Humberto Tan en Jessica Broekhuis, de gezichten van Forza die we nog wel eens terug zullen zien. foto coen white bijna niet meer voor." Na twee seizoenen is Forza vol gens Monique geen echt jonge renprogramma meer. „Aanvan kelijk was onze doelgroep de jongere tussen 16 en 24 jaar. Maar de gemiddelde leeftijd van de redactie is eind twintig. In de onderwerpkeuze zijn we wat 'volwassener' geworden. We durven nu vaker minder concre te onderwerpen aan te pakken. Zoals laatst de uitzending met allemaal New Age-achtige din gen, een brainmachine enzo. Vo rig jaar waren we veel 'platter'. Toen maakten we vaker simpele protretjes, zoals een moeder van negentien en de jongste Neder lander met een vliegbrevet." Televisie is een vluchtig medium en Forza is dat zeker. Af en toe lijkt het programma wel op een videoclip. Is dat geen nadeel, omdat je nooit diep op onder werpen in kunt gaan? „Monique: „Televisie blijft altijd een plaatje met een praatje, dat is wel zo. Maar voor sommige items hebben we bewust wat meer tijd uitgetrokken. We heb ben eens een transseksueel in het programma gehad. Daar hebben we zes minuten voor gereser veerd, terwijl een item normaal niet langer dan een paar minuten duurt. Maar we kunnen nooit een documentaire van iets ma ken." Monique vindt het daarom jam mer dat Forza nooit goed aan dacht aan racisme heeft besteed. „We wilden dat heel graag doen, maar dat moet je heel zorgvuldig aanpakken. De tijdsdruk waar onder wij werken, is echter zo gigantisch, dan kun je niet ie mand een paar weken vrijmaken om zich daar mee bezig te hou den. Al is het wel zo dat we het onderwerp soms aanstippen. Bij voorbeeld in interviews met Pu blic Enemy en Spike Lee, die in de laatste uitzending zit." De laatste uitzending van van middag bevat ook een item met een lachtherapeut. Eén van de vele items die volgens Monique nogal wat voeten in de aarde heeft gehad. „We wilden die man voor een groep van bejaar den, studenten en kinderen zet ten. Maar dat viel dus niet mee. Een groep bejaarden of kinderen is vrij makkelijk op te tromme len, studenten zijn veel moeilij ker te bereiken. We hadden wel wat posters opgehangen, maar daar werd bijna niet op gerea geerd. Uiteindelijk is iemand van de redactie met een Forza-shirt aan naar de universiteit gegaan om folders uit te delen en stu denten op te trommelen." Producent Linda de Veer valt haar bij. „Er gebeuren vaker van dat soort dingen. Mensen die op het laatste moment een afspraak afzeggen of zoals laatst een jon gen die halverwege het interview wegliep, om nooit meer terug te komen." Of de Avro volgend jaar met een nieuw programma voor jongeren komt, kan Monique nog niet zeg gen. „Ik denk wel dat de kijkers Humberto en Jessica weer terug zullen zien. Maar in wat voor soort programma dat is, is nog niet bekend." Monique vindt het in ieder geval niet erg dat Forza verdwijnt. „We hebben de afgelopen twee jaar mooie televisie gemaakt. En we verdwijnen zeker niet op een zielige manier, aan het eind van het programma zit zelfs een grapje." Door Marjolein Rotsteeg runge' is het trendwoord om WA stevige gitaarmu- ziek mee aan te duiden. Aanvan- |r kelijk was de term voorbehouden aan de Seattle- scene. Nu krijgen ook de Stone Temple Pilots uit San Diego, Californië het etiket 'grunge' op geplakt. De term is zelfs overge slagen naar de modewereld. Drummer Eric Kretz (26) haalt lachend z'n schouders op. „Grunge heeft voor mij altijd de betekenis van 'tenenkaas' gehad. Nu is 'grunge' ineens mode. Het afgrijselijke van de term is dat je noch kunt bewijzen dat je 'grunge' bent, noch het tegen deel. We hebben een aantal ken merken gemeenschappelijk met bands die 'grunge' worden ge noemd. Zijn wij het daarom ook? Aan de andere kant, Jezus had ook lang haar. Zijn wij het daarom ook? Aan de andere kant, Jezus had ook lang haar. Maakt dat hem ook 'grunge'?" Een van de kenmerken die Stone Temple Pilots delen met 'grun- ge'-genoten zijn hun muzikale invloeden. Die liggen voorname lijk in de jaren zevenlig met Led Zeppelin, Aerosmith. AC/DC, Rush en Jeff Beek. „Ik ben opgegroeid aan de Ame rikaanse oostkust, terwijl de broers Robert (bas) en Dean (gitaar) DeLeo aan de westkust opgroeiden. Toch luisterden we naar dezelfde muziek. Weiland, onze zanger, zong als jongen in kerkkoren. Later zette hij zich daartegen af en bekeerde zich tot punk. Ik ben blij met dat muzikale evenwicht in de band." Een woord dat als een rode draad door hun debuut-cd 'Core' loopt, is 'apathisch'... „Ik relateer apathie aan de zoge naamde Bijbel Gordel in het Midden-Westen van de Verenig de Staten. Religie domineert er het dagelijks leven. Het is alleen niet de leifde voor God, maar de angst voor God en de angst om niet geaccepteerd te worden door de gemeenschap. Ik ben in Ashvelle, North Carolina ge weest. Samen met een meisje dat daar woont, heb ik een kerk bezocht. Ik heb me keutig gedra gen. Later kreeg ik een brief van dat meisje waarin ze schreef dat de pastoor haar had opgedragen 'nooit meer zo'n langharige hei den mee te nemen'. Die pastoor kende me niet eens en handelde dus in strijd met de tien geboden. Hij oordeelde. Ik kan me zo kwaad maken dat die mensen nooit eens hun blinddoek optil len om te kijken wat er verder om hen heen gebeurt." Kretz zelf heeft in elk geval wel uitgebreid om zich heen geke ken. Na enkele confrontaties met de sterke arm der wet, koos hij toch voor het rechte pad. „Ik besloot me te concentreren op muziek in plaats van de slech te dingen in het leven. M'n zelf respect was ik kwijtgeraakt door m'n gedrag. Het valt je niet mee om je aan een criminele achter grond te ontworstelen. Ik denk dat het te vergelijken is met afkicken van drank of drugs. Maar ik maak liever muziek om m'n agressie af te reageren. Dat is creatiever dan afreageren al leen. Muziek heeft ook een artis tieke en een intellectuele kant." Stone Temple Pilots Die intellectuele kant wordt on der meer gezocht achter de bandnaam. Die is echter ont leend aan het logo van STP mo torolie. „We heetten eerst Mighty Joe Young. Toen 'Core' klaar was, belde onze advocaat ons op met de mededeling dat we maar be ter onze bandnaam konden ver anderen. Er bleek echter in Chi cago een bluesgitarist te zijn die zo heette, al zeven albums had gemaakt en op het punt stond met BB King te gaan touren. Een deprimerende tegenslag. Je naam is je identiteit. Die draag je met trots. Enfin, na een maand koortsachtig zoeken naar namen, kwamen we op de sticker van STP-motorolie. Die zat al jaren op mijn gereedschapskist. Ik vond het een prachtig logo. Onze oude bandnaam bestond ook uit drie woorden, dus... Dean kwam toen met iets van Stereo Temple Pirates en dat hebben we omge bogen tot Stone Temple Pilots. Een diepere, spirituele betekenis moet je er niet achter zoeken." Een veel grotere misvatting be- foto warner music staat over het nummer 'Sex Type Thing". Zanger Weiland heeft de tekst geschreven vanuit het standpunt van een macho die op een afspraakje een meisje ver kracht. Stone Temple Pilots wil den hiermee hun walging van dit soort praktijken uiten. Velen denken echter dat ze er juist reclame voor maken. Pijnlijk. „Zelfs m'n moeder begreep het verkeerd," aldus Kretz. „We hebben er op MTV zelfs een keer tekst en uitleg over gege ven. Wij houden te veel van vrouwen en we hebben te veel respect voor ze om ze te misbrui ken. Het nummer is vooral be doeld voor kerels die de beteke nis van het woord 'nee' maar wat goed kennen, maar er niet naar luisteren. Dat zijn dezelfde gas ten die bij het horen van ons nummer tegenoverêlkaar gaan lopen opscheppen over hun ge weld van de avond ervoor. Zij zijn de belangrijkste groep men sen die we met dit nummer wil len bereiken. Helaas snappen ze niet waar het in deze song wer kelijk om gaat." O O O O O O O O O 0 0 0 O 0 O O O (I) Mr. Blue - René Klijn (4) She goes nana - Radios (7) Informer - Snow (5) All that she wants - Ace of the Base (3) No limit - 2 Unlimited (4) Open sesame - Leila K (6) Oh Carolina - Shaggy (8) Sing hallelujah! - Dr. Alban (II) Give it up - The good men (9) Nog 'n kans - Vera Man (10) You suck - Consolidated (26) What is love - Haddaway (12) Give in to me - Michael Jackson (15) My number one - BZN (18) Must be crazy for you - Melissa Etheridge (14) Only with you - Captain Hollywood Project (19) Jump they say - David Bowie (28) Doe niet zo moeilijk - Normaal (13) Lumberjack - Jackyl (27) Send me an angel - CB Milton (25) Sad but true - Metallica (22) Deep - East 17 (23) Jump - Van Halen (16) I will always love you - Tears 'n Joy (17) I'm every woman - Whitney Houston (24) Don't talk innocence - Daluxe (32) Hip hop hooray - Naughty By Nature (30) Bed of roses - Bon Jovi (29) Eenmaal in je leven - Zangeres Zonder Naam (37) Blote jongens - Paul de Leeuw (34) Tears in heaven - Eric Clapton (38) Baby he's mine - Room 4 2 Don't tear me up - Mick Jagger Cats in the cradle - Ugly Kid Joe (36) Naar fabeltjesland - Tutf (21) Ordinary world - Duran Duran Soul with a capital S - Tower of Power Can't do a thing - Chris Isaak Ain't no man - Dinah Carroll (28) Are you gonna go my way - Lenny Kravitz Stichting De Nederlandse Top 40 M (2) Informer - Snow (1) Young at Heart - Bluebells (6) Ain't No Love (Ain't No Use) - Sub Sub Feat (8) Don't Walk Away - Jade (9) I Got 2 Know - Capella 0 0 0 0 0 (1) Informer - Snow (2) Freak Me-Silk (3) Nuthin' But a 'G' Thang - Dr. Dre (4) I Have Nothing - Whitney Houston (5) Don't Walk Away - Jade Schriftelijke readies: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 21