BI Milieupark in Waterlandkerkje Zeeuwse POLITIE RAPPORT SPORT IN HET KORT Grensget Nieuw parkeerterrein mag bij walradartoren Cadzand Neelemans Vergeet Je Jas Niet! Bezwaren tegen bestemmingsplan Boulevard de Wielingen ongegrond Hart op c juiste pla 'Sociale wetten eerst toetsen op gevolgen voor grensarbeiders' 'Nederland moet ministerie van toerisme krijgen' Verdachten schietpartij in Terneuzen voor de rechter 0p%ee v<z* Gemeente Oostburg wil samen met reinigingsbedrijf Bron in zee gaan ZEELAND 'Opera van Krak au" gaat niet door Wie moeta we Eis acht maanden voor tiental feiten IN 1 UUR Vraag naar onze spaarkaart voor GRATIS ontwikkelen en afdrukken. FOTO-STUDIO BIERKAAISTRAAT 10 HULST 01140-13084 DE STEM ZATERDAG 24 APRIL 1993 DE STEM Cantecleer kraaide in ML Schaalvergroting zeggen Dilemma gerolde Belg: H Nog eventjes en het word Zeeuws-Vlamingen brom Wethouders blijven evem Conservator Zwin: De vo Vlissingen: Die vliegers v Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg wil samen met reinigingsbedrijf Bron een milieuparkje aanleggen in Waterlandkerkje. Het komt in de hoek van de Philips- weg en de Ketelaarstraat. Burgemeester en wethouders vragen de commissie planologie om advies over dit voornemen. Geruime tijd geleden brachten de voltallige gemeentebesturen van de drie West-Zeeuws- Vlaamse gemeenten een bezoek aan twee milieuparken in België. Ze ontdekten daar het nut van deze manier van gescheiden af valinzameling en kwamen tot de conclusie dat de aanleg van een milieupark ook in West-Zeeuws- Vlaanderen een,goede zaak zou zijn. Toen het echter op daden aankwam, gaven de gemeenten Aardenburg en Sluis voorlopig niet thuis, zo blijkt uit het voor stel van het college van Oost burg. Aardenburg zag de aanleg van een milieuparkje in principe wel zitten, maar gaf geen defini tief jawoord voordat duidelijk was hoeveel geld het deze ge meente zou kosten. Stampershoek In eerste instantie gingen de ge dachten uit naar de aanleg van een milieuparkje op het bedrij venterrein Stampershoek in Oostburg. Maar reinigingsbedrijf Bron, dat wel belangstelling had om mee te doen aan het initia tief, zag het park liever gebouwd in Waterlandkerkje, waar de hoofdvestiging van het bedrijf zich bevindt. Planologisch gezien vinden bur gemeester en wethouders van Oostburg die plek niet optimaal. Maar het college is realistisch en snapt dat het voor Bron uit be- drijfstechnisch oogpunt gezien beter uitkomt het milieuparkje in de buurt van het bedrijf te leggen. „De bemensing van het parkje kan dan op een eenvoudi ge wijze geschieden vanuit de bestaande vestiging aan de an dere zijde van de Ketelaar straat", aldus het dagelijks be stuur van Oostburg. Bijkomend voordeel is dat op deze manier werkgelegenheid voor de streek minimaal te behouden is en mis schien zelfs uit te breiden, aldus het college. De commissie planologie brengt woensdag 28 april advies uit over de voorgenomen aanleg van het milieuparkje. Dat is nodig omdat de bestemming van de grond waar het parkje is voor zien bedrijfsactiviteiten niet toe staat en er dus een planologische procedure nodig is om dat wel mogelijk te maken. De commis^ sievergadering is in de raadzaal van het stadhuis en begint met een na afloop van de commissie openbare werken, die om 9.00 uur begint. Middelburgse rechter houdt twee zaken aan Van onze correspondent Middelburg - Een 'gewond' kunstbeen en een kogel in een echt been was uiteindelijk het resultaat, maar de schietpartij in de nacht van 6 januari in de Terneuzense Bovenstraat had veel erger af kunnen lopen. Vier van de vijf verdachten van de schietpartij moesten zich gisteren verantwoorden voor de Middelburgse rechtbank. Het waren de twee Belgische mannen uit St. Niklaas die aan leiding waren tot de gebeurte nissen, een tijdelijke medebewo ner van het pand aan de van Bovenstraat, de 35-jarige J. van der M. en hoofdverdachte B.M. (34). In de zaak van de vijfde verdachte H.E. (40) was de dag vaarding nietig en E. zal dus op een later tijdstip terecht moeten staan. De officier van justitie eiste voor de beide Belgen, de 23 jarige N. D. en zijn plaatsgenoot J.A. (22) gevangenisstraffen van twee maanden voorwaardelijk voor elk met voor A. daarnaast nog eens een boete van ƒ2.000. Te gen Van der M. werd negen maanden geëist, terwijl in de zaak van hoofdverdachte M. na langdurige behandeling van de feiten een reclasseringsrapport noodzakelijk werd geacht. Daar op werd besloten zijn zaak aan te houden om die in een later stadium samen met die van E. opnieuw te behandelen. Aanleiding tot de bijna fatale gebeurtenissen die nacht was de verkoop van ondeugdelijke Van onze verslaggever Terneuzen - De voor van avond (zaterdag 24 april) geplande 'Opera van Kra- kau', in het Zuidlandtheater te Terneuzen, gaat niet door. Door organisatorische omstandigheden bij het be middelingsbureau moest men deze uitvoering afge lasten. LSD-pillen aan de twee Bel gische verslaafden. Een eerste dosis had geen effect en ook een tweede dosis pillen had niet het gewenste resultaat. Daarop be sloot het duo verhapl te halen bij de verkopers, die in een pand aan de Bovenstraat verbleven. A. wapende zich hiertoe met een 'holle plastic buis', terwijl D. op pad ging met een 'elektrieken stok', waarmee hij de malafide drugsverkopers wel even schrik zou aanjagen. En zo sloeg A. na aanbellen aan de woning aan de van Boven straat met zijn plastic pijp Van der M. (die tijdelijk als portier en 'huishoudster' fungeerde) op het hoofd, terwijl D. zich stortte op E., die de - (overigens niet- werkende - 'stroomstok' met succes afweerde. A. nam na die eerste klap de benen maar D. raakte verwikkeld in een gevecht met E., waar M., die boven lag te slapen, uitgerust met vuurwapen op af kwam. Hij loste enkele schoten, maar raakte slechts E. in zijn (kunst)been. Vluchtweg Intussen had de bedrogen Belg wel eieren voor zijn geld geko zen, en zocht hij een vluchtweg naar buiten. De gewaarschuwde politie werd door de bewoners van het pand niet binnengelaten en D. werd opnieuw bedreigd en tenslotte in het been geschoten. De drie bewoners van het pand moesten zich vrijdag bovendien verantwoorden voor verboden wapenbezit en heling van een groot aantal spullen die na huis zoeking door de politie in beslag waren genomen. En uiteraard was er ook de hard-drughandel die hen werd verweten. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Een regenbui is nooit ver af in onze contreien. Jassen zijn dus onontbeerlijk. Dit seizoen zijn ze er in diverse lengten en kleuren. Lang, driekwart of kort. In blauw, zwart of beige en met leuke tijger print op oliedoekkatoen. Met Prince de Galles tuitjes in natuur lijke kleuren op waterdicht linnen. Hun namen: Another You, Time, Gallery, Zapa, Tandem. Tip: bij JF mode zijn er al zomerse jacks vanaf 239,50. Leuk prijsje toch? JF Mode. Dames, Heren en Kinderkleding. Putte grens. Roosendaal Raadhuisstraat 10. Oostburg - De gemeente Oostburg weigert medewerking aan het ambitieuze plan van de Cadzandse ondernemer M. Grip. Die vroeg toestemming zijn strandartikelenwinkel aan de Boulevard de Wielingen uit te breiden met een kiosk in de vorm van een vuurtoren waarin verder een café zou komen. Om het bouwproject erdoor te krijgen moest het worden opgenomen in het nieuwe bestemmings plan voor de boulevard. Het dagelijks gemeentebestuur voelde echter niets voor Grip's idee. Die tekende daarop bezwaar aan bij de commissie voor bezwaar- en beroepschrif ten. Maar ook de mening van de commissie strookt niet met de ideeën van de Cadzandse ondernemer. „De omvangrijke horecabestemming die gevraagd wordt, is in feite als ongewenst aan te merken", aldus de motivering om Grip's bezwaarschrift af te wijzen. Want volgens de bezwaarschriftencommis sie is er geen behoefte aan zo'n grote horecavesti- ging langs de boulevard in Cadzand. Ook het bezwaarschrift van de natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje vond geen genade bij de commissie, 't Dummpje kantte zich tegen de toekomstige hoogbouw vanwege de 'ernstige aan tasting van het landschap'. De bezwaarschriften commissie vond echter dat de natuurbeschermers onvoldoende argumenten hadden om dat aan te kunnen tonen. Vandaar dat ook dit bezwaarschrift ongegrond is verklaard. Het officiële protest van brandstoffenhandel Aers was eenzelfde lot bescho ren. De commissie planologie van de gemeente Oost burg toetst de bevindingen van de bezwaarschrif tencommissie woensdag 28 april. De vergadering begint aansluitend op die van de commissie open bare werken, die om 9.00 uur plaatsvindt in de raadzaal van het gemeentehuis. Snelkraak Goes - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in eöl groothandel in gereedschappen in Goes een snelkraak gepleegd Men gooide een straatklinker door een ruit en nam twee hogedrukreinigers mee ter waarde van in totaal 1100 gulden. Eindredactie: Rein van der Bijdragen: Jeanette Vergou HET LIJKT allemaal koe en in het Europa van 19 de grenzen voor vele vervaagd. Toch blijven tionale gevoelens verscl ambtenaren parten spele gemeester A. Kessen vai wist het treffend te verw „Als ik aan deze kant grenspaal een sigaret met hasj erin, dan wordt de Belgische politie onm opgepakt en vastgezet, dat aan de andere kant grenspaal en de Nede politie komt voorbij, wu alleen maar vriendelij me". Een duidelijk grei vooral van een burgemee het hoofd van de politie Onder ons gezeed en gen, over da spelleke en Sluis: ik vin dan't grote d'eigeluk nou allemai Keun twee gemeente gaomen saomen? Is gen? Of zijn da toch maot as altijd last alle kan Wie blijft'r nou bu mij dan af, of dele ze Gaot'n enen van z krijgtij gewoonweg held mee? IJ is vraiwillug deenken, dus recht nie! En dien tweede sik maor 's enen te no die? Zo zulle ze nog wel wijjer niemer nodug Ammel die amtenjèi gewoonweg op de ka Aon die mensen de nie, allenug maor kosten moet. En ist'r ook nog n mee t'ouwen as: „Ao Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en wethouders van Oostburg hebben geen problemen met de aanleg van een nieuw parkeerterrein in de buurt van de walradartoren nabij de Zwarte- polderweg te Cadzand. Hoe de adviescommissie planologiedaar over denkt, blijkt woensdag 28 april. Dan bespreken de commissieleden het voorstel van het college de aanleg van het terrein planologisch in te passen. Het Oostburgse college weet dat op de betreffende plaats al frequent wordt geparkeerd en dat er grote behoefte aan parkeerruimte is. Bovendien heeft aanvrager Beach Deputy Services het plan voor het parkeerterrein gemaakt in overleg met de natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. Daar bij is gewaakt voor de natuur ter plaatse. De commissie planologie doet zijn zegje over het collegevoorstel na afloop van de vergadering van de commissie openbare werken. Die komt om 9.00 uur bijeen in de raadzaal van het stadhuis. De commissie bespreekt verder de aanvraag van Tuincentrum De Rijk om op het terrein een tweede bedrijfswoning te bouwen. Burgemeester en wet houders zijn daarmee akkoord. Maar dan moet het huis wel binnen een straal van vijftig meter bij de bestaande bedrijfsgebouwen komen omdat er an ders 'geen duidelijke relatie met de bedrijfsvoering aanwezig is'. Het Schoondijkse loonbedrijf De Feijter mag als het aan het college ligt zijn bedrijf verplaatsen. Waar hij nu zit, kan De Feijter niet meer uitbrei den en daarom wil hij een deel van het bedrijf verhuizen van de Prinses Beatrixstraat naar de Lange Heerenstraat. 'Sport en Publiciteit' Terneuzen - De Zeeuwse Sportraad houdt dinsdag 11 mei om 19.30 uur een thema-avond 'Sport en Publiciteit' in de kantine van de voetbalvereniging Terneuzen. Tijdens deze avond zullen mensen uit de media het belang van goede publiciteit voor de verenigingen belichten. Sportjournaliste Edith Ramakers zal nader ingaan op de inhoud van een goed persbericht en Koem Mijnheer van de Omroep Zeeland zal het contact met de regionale omroep belichten. Deze avond is speciaal bestemd voor PR-functionarissen, redactiele den en bestuursleden van sportverenigingen en bonden. Met kan zich telefonisch aanmelden voor 7 mei bij Patrick Vader van de Zeeuwse Sportraad. Faas speelde de rol oude levensgenieter dii bereid is anderen goede geven. Hij onderstreepte vele gebaren en tijdens voerige uitleg ging zijn plakte grijze snor op ha staan. Nu is het niet g lijk om met kriebelhaar mond te zingen en ook bloedernstig te blijven, zien van krampneigir zijn medespelers, haal eens goed uit, streek hand over zijn lippen ei snor doodgemoedereeri zak. De rest van de uitvoerii; de hij met een gesmin en kreeg nogmaals de 1; zijn hand toen hij vi dat hij het portret mooie vrouw steeds op droeg. Hij greep naar en haalde daarna de zijn rechterbroekzak. Van onze verslaggeefster Breda - Vertegenwoordigers van Nederlandse en Belgische vakverenigingen hebben gisteren in Breda de Belgische en Nederlandse politiek opgeroepen om nieuwe wetgeving op het gebied van de sociale zekerheid eerst op de consequenties voor de zogenaamde grensarbeiders te toetsen. Volgens hen zijn de naar schat ting 20.000 tot 30.000 Belgen die in Nederland werken en Neder landers die in België werken, nu de dupe van de verschillen tus sen de Nederlandse en Belgische wetgeving. De vakbonden deden hun oproep tijdens een hoorzitting van de commissie sociale aangelegenhe den van de Raadgevende Inter parlementaire Beneluxraad. Vol gens secretaris H. Lenting van de Commissie Grensarbeid, waarin CNV, FNV en de Bel gische bonden ABW en ACV samenwerken, is de situatie voor grensarbeiders sinds de eerste hoorzitting in 1982 er alleen maar slechter op geworden. „Er zijn wel knelpunten opge lost, maar deze zijn door nieuwe vervangen. Bij nationale overhe den en internationale organen ontbreekt meestal de politieke wil om voor de problemen van de grensarbeider adequate op lossingen te creëren. Nog steeds wordt wetgeving op het gebied van sociale zekerheid en ar beidswetgeving ontwikkeld, zon der dat daarbij in de ontwikke lingsfase structurele toetsing plaatsvindt op de consequenties van grensoverschrijdende ar beid," stelde Lenting vast. Knelpunten De Commissie Grensarbeid heeft een aantal knelpunten op papier gezet. Het gaat om verschillen in de sociale wetgeving tussen ons land en onze zuiderburen. Zo komt een Nederlander die in België arbeidsongeschikt wordt, al snel in de problemen. Als hij voor minder dan tweederde ar beidsongeschikt is, wordt de uit kering ingetrokken. Voor Neder landse grensarbeiders betekent dit in de meeste gevallen dat aan de arbeidsverhouding een eind komt, omdat de werkgever geen passend werk kan vinden voor de restcapaciteit. Daarna zijn ze op een Neder landse ww-uitkering aangewe zen, maar die wordt geweigerd omdat er sprake is van arbeids ongeschiktheid en de aanvrager dus niet beschikbaar is voor de arbeidsmarkt. Hij moet dus via de Bedrijfsvereniging een zie kengelduitkering aanvragen. Maar ook die wordt geweigerd omdat hij aanvang van de verze kering de arbeidsongeschiktheid al bestond. Belasting Verder is er op fiscaal gebied volgens de commissie het een et ander mis. Zo komt het nog vaak voor dat zowel in Nederland als in België belasting geheven wordt. De grensarbeider moet zelf voor de zogenaamde 'grens arbeidersverklaring' zorgen, maar veel grensarbeiders weten dat niet. De vakbonden grepen gisteren ook de gelegenheid aan om hel 'Dossier Grensexpeditie' te pre senteren. In dat dossier stelt de Interregionale Vakbondsraad Schelde-Kempen (IVR) Interreg Benelux aan de kaak. De IVR, waarin Nederlandse en Bel gische vakbonden op verschil lende gebieden samenwerken, vroeg vorig jaar bij Interreg sub sidie aan voor een project om vier- tot vijfhonderd werkne mers in de grensexpeditie weer aan het werk te helpen. Sociale plannen De arbeidsplaatsen vervielen na dat aan het begin van dit jaar de Europese binnengrenzen wegvie len. In de branche werden wel sociale plannen opgesteld, maar die keken niet over de grens. De IVR wilde met het project dal een jaar had moeten duren werklozen helpen aan een baan in het buurland. Eind vorig jaar werd een aan vraag voor subsidie gedaan bij Interreg. Na een positief advies van het secretariaat van Inter reg, werd het verzoek toch afge wezen. IVR diende daarom eind februari een nieuw verzoek in, maar heeft tot op heden nog geen antwoord gekregen. Onlangs besloot IVR daarom de voorbereidingen voor het project stop te zetten. Volgens FNV-be- stuurder E. Bos heeft Interreg een kans gemist. „Het werken over de grens past naar onze mening prima in een sociaal Eu ropa. Hieruit blijkt dat overheid en werkgevers de inbreng van de sociale partners niet serie» neemt." ZOMA-lid Piet Faas dr hart op de juiste pla: bezorgde tijdens de uit van de Csardasvorstin v man in Oostburg zijn rr Iers enkele benauwde of ken maar wist door krac optreden een ramp te men. Hilariteit om 'dronken ober' Lex Maes. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Recronvoorzitter Zwikker deponeert stelling tijdens lnnchbijeenkomst in Oostburg Van onze verslaggever Oostburg - Nederland heeft dringend behoefte aan een ministerie van toeris me. Want van het huidige overheidsbe leid op het gebied van recreatie en toerisme deugt niet veel. Om de kwali teit in de toeristische sector verder op te voeren en de branche te professionalise ren is daarom een kwalitatief hoog staande, professionele overheid nodig. Met die stellingname trok H. Zwikker, voor zitter van Recron Zeeland, gistermiddag van leer tijdens een lunchbijeenkomst rond het thema 'Recreatie en toerisme' bij gelegen heid van de officiële heropening van het verbouwde arbeidsbureau in Oostburg. 'Goede arbeidsbemiddeling is van groot be lang bij verder professionalisering in de branche', zo luidde de stelling van Zwikker. Kwaliteit was ook het sleutelwoord in de speeches van mevrouw J. Boogerd-Quaak (voorzitter van het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening in Zeeland) en J. van Harn (voorzitter van de afdeling Zeeuws-Vlaande ren van Horeca Nederland). Mevrouw Boogerd-Quaak noemde het perso neel dat actief is in de toeristisch-recreatieve sector en de horeca het 'visitekaartje voor het beeld dat de toerist aan Zeeland over houdt'. Ze stelde verder dat de rol van het RBA in het streven naar kwaliteitsverbete ring in de branche weliswaar aanvullend was, maar dat arbeidsvoorziening toch een brug kon slaan tussen kwaliteit en professio nalisering. Horecaman Van Harn belichtte zijn sector en kwam in zijn inleiding tot de stellingname dat zonder kwaliteitsverbete ring een gezonde horecasector een onmoge lijkheid is. Van Harn vertelde verder ter loops dat de afdeling Zeeland van Horeca Nederland zich kandidaat gesteld heeft voor de Milieu- en Toerisme prijs, met een project voor het gescheiden inzamelen van glas in horecabedrijven. De drie forumleden discussieerden vervol gens onder leiding van Oostburgs burge meester J. Kruize met het aanwezige gezel schap over de betrokken stellingen. Na af loop van die discussie bezichtigden zij het aangepaste informatiecentrum van het ar beidsbureau. Tijdens het open huis voor belangstellenden dat daar weer op volgde, genoten de aanwezige bezoekers van een optreden van performer Lex Maes, die een overtuigende creatie als dronken ober neer zette. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Middelburg - De 38-jarige vlis- singer A.B. was vrijdag voor een tiental feiten gedagvaard recht bank in Middelburg, maar alle hem ten laste gelegde diefstallen ontkende de man categorisch. Wel gaf hij het conflict toe met een plaatsgenoot die hem 'geld' schuldig zou zijn, en dat had geleid tot bedreiging van de man en zijn vriendin op 25 januari, nadat hij dezelfde man in de cember al had mishandeld met een mes. Ook gaf hij toe zijn 2-jarige dochter enkele malen tegen de wil van haar moeder met zich te hebben meegenomen voor een 'autoritje', waarbij hij zijn ex- vriendin eenmaal mishandeld had. H. wilde een alternatieve straf, maar officier van justitie mr. Boogert vond de feiten te ernstig en de ontkenning door B. van de bewezen geachte diefstallen te doorzichtig. Hij eiste dan ook een straf van 8 maanden, waar van 3 voorwaardelijk. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1993 | | pagina 18