Verkeer in westen veiliger IH.T.S .'er flinke steun voor Artsen zonder Grenzen kunde) I I S\ I f i Weerman Willy Domburg zakt verder weg in drijfzand van het kuuroord PROFIL KL nelheid op gevaarlijke wegen in deel Zeeuws-Vlaanderen verminderd concepts I I f EN iVE DIENST Wisselvallig weekeinde Staten: meer informatie over mossels Reimerswaal Antwerpen even fietsstad Gebruikte fietsen stadsfietsen - mountain bikes race- en kinderfietsen importeert en verdeelt per ?ij zoekt een: Icties, evenementen en Ylinderstrikkenfestival in Zeeuws-Vlaanderen Bagelijkse logistiek (afhandeling Itakt met afnemers over [iding uitbouw van de terminal. |ten aan Cement Centrale \A MOERDIJK. 'a« i Wethouders treden af, failliete gemeente stuurloos 1993 PASSAGE - AXEL - 01155-61781 de stem zeelan ZATERDAG 24 APRIL 1993 DEEL C OPENINGSTIJDEN: fcrland België fl-17.00 09.00-17.00 P-21.00 '-18.00 10.00-18.00 in onze verslaggever ostburg - West-Zeeuws-Vlaan- ,ren, verkeerstechnisch de ge- jarlijkste regio van Zeeland, is >l laatste half jaar verkeersvei- jer geworden. De snelheid op j" wegen is namelijk gedaald. a zes maanden campagnevoe- U in heel Zeeuws-Vlaanderen Ide snelheid echter alleen ver anderd in het westen. Kennelijk ligt dat aan de radarkasten die langs het traject Hoek-Breskens staan en de regelmatige preventieve en repressieve acties van politie en Veilig Verkeer Nederland. Burgemeester en wethouders van Oost burg merken dit op in een voorstel aan de commissie Openbare Werken, Bouw beleid en Verkeer. Het voorstel behelst het beschikbaar stellen van 4500 gulden om de verkeersveiligheidscampagne in Zeeuws-Vlaanderen voort te zetten. Eerder al telde Oostburg net als de overige zeven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten een kleine twee kwartjes per inwo ner neer om de actie te kunnen starten. Door het aantal doden en gewonden dat op de wegen van de kustrook zijn gevallen, geldt de streek als verkeerson- veilig. Er loopt een aanvraag om er met aanzienlijke rijkssteun en wegenverbe tering een verkeersexperiment van te maken en gedeputeerde Hennekeij (ver keer) heeft de streek eerder dit jaar vergeleken met Europa's meest verkeer- sonveilige land: Portugal. De radarkasten tussen Hoek en Bres- kens boezemen de automobilisten ont zag in, zo blijkt uit metingen. Op dit weggedeelte is de snelheid het meest gedaald. Voor aanvang van de verkeers- campagne reden zeven van de tien be stuurders hier te hard. Na de plaatsing van de radarkasten zijn dat er nog vier. Ook op de rijksweg van Oostburg naar Sluis en de provinciale weg tussen Oostburg en IJzendijke zijn goede re sultaten geboekt. Op beide wegen is het percentage snelheidsovertreders gezakt van 70 naar 50. De meest spectaculaire snelheidsdaling binnen de bebouwde kom viel in Groede te noteren. Het aantal overtreders van de maximum snelheid nam af van 65 naar 30 procent. De commissie Openbare Werken, Bouwbeleid en Verkeer van Oostburg adviseert woensdag 28 april over de verdere subsidiëring van de Zeeuws- Vlaamse verkeerscampagne. De bijeen komst begint om 9.00 uur en is in de raadzaal van het gemeentehuis. iting met een Protestants Irgf en begeleidt mensen rmen van wonen, dagbe- eboden. Uitgangspunten fen van de individuele ordt nauw samengewerkt. I en leefgemeenschap p), de gezinsvervangende i) en Wilgenveld in t dagverblijf voor ouderen Puim 450 medewerkers f de bewoners betrokken. lotie komen wij graag in Tie functie jlast wordt met de leiding len administratieve dienst. j administratie, receptie en ling. De dienst is zowel Tust. t zwaartepunt bij: de fctellen van begrotingen, [ormatiesysteem en jaar- Btisering; verdere ontwik- iO-BE goede leiding- igheden enkele jaren :tie, bij voorkeur in de ante regelgeving, o.a. tomatiseerde informatie- conform de CAO-Zieken- edraagt 7.633,- bruto per oiogisch onderzoek kan dure. tz, directeur beheer, bereid rstrekken (01693-7803). nt u voor 7 mei a.s. ting SOVAK, Postbus 4, |jn onze verslaggever ftmeuzen - In Zeeuws- laanderen wordt de komen- maanden actie gevoerd [»r Artsen zonder Grenzen, organisatie die hulp levert an mensen in nood. Dat ge- eurt onder de noemer leeuws-Vlaanderen, Landje onder Grenzen, steunt Art- tn zonder Grenzen. Het is de rootste actie die ooit in taws-Vlaanderen is opge- et. lat hoogtepunt is het Vlinder- Jrikkenfestival op 15, 16 en 17 litober. Het Comité van Goede l:ensten, die de actie coördi- eert, hoopt en verwacht zo'n MOO gulden binnen te halen. Noël Mostart, belast met mdsenwerving van Artsen zon ar Grenzen, noemt de actie Iniek in Nederland. „Ik zou wil- n dat andere provincies dit ótiatief zouden volgen. Hoop at iedereen hard meewerkt om i de actie een succes te ma- Iet festival moet volgens comi- -lid A. Meeusen een eerbetoon |orden aan de hulporganisatie i oprichter J. de Milliano, een Ieaiws-Vlaming. „Het was de edoeling dat we alleen het fes- val zouden houden. Maar de simo van het bedrijfsleven, ver ligingen, instanties en scholen dermate groot dat we er nu al see beginnen." let is de bedoeling dat in het wekend van 15 tot en met 17 ktober iedereen in Zeeuws- laanderen een vlinderstrik bagt of er in ieder geval één ipvallend in zijn bezit heeft. Zo httnen ambtenaren, mensen wkzaam in de industrie, lienstverlening, midden- en Beinbedrijf of in de horeca op te werkplek verschijnen met itrik. De werkgever draagt voor ft gebaar dan vijf gulden per itrik af aan het goede doel. "ok kunnen verenigingen en scholen acties op touw zetten om ®t doel te steunen. Zo fietst de jttps Sport Vereniging van de Philips-vestiging in Terneuzen ®iaf 12 juli in zes dagen vanaf "erneuzen naar de top van de Ipe d'Huez. „We gaan met jfaalf mensen van start", zei G. Smit, voorzitter van de Toerclub Philips Terneuzen, gisteren. „De Mrijfsdirecteur heeft voor ie- n, die de top haalt, vijfhon- I gulden over. Daarnaast «ebben we de actie aangekon- ®§d in de Philips Koerier. We wagen ons te sponsoren voor een j hebben regelmatig werk voor verkopers magazijnmedew. werkt.bouwkundigen heftruckchauffeurs technisch tekenaars instellingskoks fM/v j Het Comité van Goede Diensten. Van links naar rechts: Bram Heijboer, Joke van Kerkvoort, Gerrit Smit, het echtpaar Hammer en Arial Meeusen. cent per afgelegde kilometer. We leggen bijna duizend kilometer af." De grootscheepse actie voor Art sen zonder Grenzen is gistera vond begonnen met een foruma vond en inzamelactie van het COC in Porgy Bess in Terneu zen. Daar werden vlinderstrik- ken verkocht. Daarnaast kondig de Bressiaander B. Heijboer aan dat hij vanavond tijdens de mid- denstandsbeurs in Breskens met de actie begint. „De Milliano is een geboren Bressiaander. Daar om moeten wij als Breskens de eerste klap uitdelen". Hij vertelde verder dat in West- Zeeuws-Vlaanderen nog meer acties worden gehouden. Zoals tijdens de Visserijfeesten. Op 16 oktober wordt een show opge voerd in het Oostburgse Ledel- theater met tal van West- Zeeuws-Vlaamse artiesten. „Ie dere Zeeuws-Vlaming moet straks besmet zijn met het De Milliano virus." Ook wordt tijdens een aantal evenementen aandacht gevraagd voor de actie. Zoals tijdens het congres van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten op 9 juni in De Vlaanderenhal in Sas van Gent. De opening van de Haven feesten in Terneuzen op 2 juli staat in het teken van de Vlin derstrik. Ook de Folkloristische dag in IJzendijke op 17 juli staat in het teken van deze strik en de vijf-jaarlijkse Trekpaardenshow in IJzendijke op 17 juli steunt Artsen zonder Grenzen. Daarnaast speelt het Nederlands Notarissen Voetbal Elftal met strik in Wenen een voetbaltoer nooi en doet via deze actie een donatie aan Artsen zonder Gren zen. Ook wordt een Bluesconcert gehouden door de Stichting Blues Promotion, bibliotheken houden een fondswerfdag en in diverse theaters in Zeeuws- Vlaanderen worden toneelvoor stellingen gehouden. Verder wordt geprobeerd deze zomer de toeristen aan de kust warm te krijgen voor de actie. Het Vlinderstrikkenfestival be gint met een Vlinderstrikken Party op vrijdag 15 oktober met prominenten uit Nederland en België. Zaterdag 16 oktober vindt een dubbele marathon plaats van Nieuw-Namen naar Sluis en op zondag 17 oktober wordt geprobeerd alle winkels en horeca in Zeeuws-Vlaanderen open te laten zijn. „Het gaat puur om een ideële openstel ling", aldus Meeusen. Het festi val wordt zondagavond afgeslo ten met het Vlinderstrikkenbal in de Vlaanderenhal in Sas van Gent met bekende artiesten. Inmiddels is een brochure gereed in een oplage van vijfduizend exemplaren met ideeën om geld in te zamelen. Duizend brochu res zijn gisteren gratis door de PTT verspreid. Volgens Meeusen blijft niets aan de strijkstok han gen. „Het festival is georgani seerd door louter vrijwilligers en deelnemers. Alle banken stellen gratis bankrekeningnummers beschikbaar. De notarissen con troleren en nemen gratis al die werkzaamheden op zich en drukkerijken maken het druk werk gratis en leveren ook onder andere dit magazine, stickers en t-shirts. Het doel is hiervan de grootste actie m Zeeuws-Vlaan deren te maken." MEDECINS SANS FRONTIERESm ARTSEN ZCWDER GRENZEN M Het strikje van de actie voor Artsen zonder Grenzen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE i Van onze verslaggever j lees Maas De deuren van het monu- 1 mentale stadhuisje gaan open. Eén voor één komen de j gemeenteraadsleden naar buiten. De maandelijkse zit- 'mg is weer gedaan. Maar j wat een vergadering was het. I Wat buiten treedt is een I Poep bedremmelde politici. I -Hier komen we nooit meer U'V zegt de lange PvdA-er. "Verschrikkelijk," steunt i 066. Maar de zware broe ders van de Christelijke Groepering stappen met rechte schouders het bordes je af. Er zit iets in hun houding van: we hebben het toch altijd al gezegd? Dp de hoek bij De Rode Leeuw hangt een groepje niet-politieke domburgers tegen de gevel en ®et de aftocht van de ver- waasden aan. Jan van Klaas, een jongen van Minderhoud, oen Provoost en de oude Passé- Hér met zijn vooroorlogse Ga- Het weer in dit weekeinde is wisselvallig en moeilijk te voorspellen op plaatselijk gebied. Het is slechts een verschil van 50 tot 100 kilometer of we te maken krijgen met redelijk zonnig weer met veel opklaringen, of een overvloed aan buien. De temperatuur is op deze 24e april wel veel hoger dan normaal. Normaal is het 13 tot 14 graden, maar we halen vandaag en morgen gemakkelijk 19 tot 21 graden. Hoe komt dit allemaal? We bevinden ons in Zeeland op het scheidingsvlak van warme lucht boven Duitsland en koelere lucht boven Zuidwest-Engeland en Noordwest-Frankrijk. Een front dat daarvoor verantwoordelijk is ligt vanaf vandaag boven dit gebied en de vraag is hoever dat door zal dringen tot het oosten. Blijft het meer westelijk dan krijgen we zonnig weer, maar komt het meer naar het oosten dan wordt het minder fraai. Daarom een wat vage voorspelling. Het wordt wisselend be wolkt met wat opklaringen, maar met een grote kans op regen en onweersbuien. De wind is zuidoost en matig van kracht. Meer gedetailleerd ziet de voorspelling er als volgt uit: Vandaag wisselvallig bij een zuidoostelijke wind van 3 Beaufort. Tegen de avond een toenemende kans op regen en onweer. De tempera tuur is 21 graden. Als we flink wat opklaringen krijgen is de kans op buien veel groter, omdat de atmosfeer dan flink opgewarmd wordt. Er kan hagel vallen tijdens die buien en ook flinke winstoten zijn niet uitgesloten. Morgen blijft de wind zuidoost met 3 tot 4 Beaufort. De temperatuur gaat nog iets omhoog en komt rond 22 graden te liggen. De nachtelijke tempraturen tijdens dit weekeinde zijn erg hoog met 10 tot 11 graden. Maandag nemen de buien af en komt er meer zon. De wind is dan oostelijk met een kracht van 3 tot 5 Beaufort. De temperaturen liggen nog hoger met waarden van 22 tot 24 graden. Ook 's-nachts blijft het warm met 11 tot 12 graden. Hoe was het vorig jaar op 24 april? Overdag werd het 15,2 graden, 's-nachts 7,9, het regende niet, maar het was een vrij sombere dag met slechts 1 uur en 40 minuten zon. De extreme temperaturen op die datum in deze eeuw: 24 april 1940 werd het maar liefst 26 graden. In de nacht van dezelfde dag in 1929 vroor het 1,8 graden. De weerspreuken: 'Valt er voor Sint-Joris geen regen (24 april), daarna val er des te meer'. 'Hoor je in april de donder kraken, dan maakte de boer goede zaken'. Middelburg - Provinciale Staten nemen geen genoegen met de informatie die zij hebben gekregen van gedeputeerde Neder- hoed (Ruimtelijke Ordening) over de omstreden opslag van mosselschelpen in het natuurgebied De Yersekse Moer. Gisteren stuurde een Statencom missie de gedeputeerde terug met de boodschap dat er over deze zaak een duidelijke notitie moet komen. Nederhoed zegde dat toe. Bij een deel van de Staten rijst namelijk het ver moeden dat het college van ge deputeerde staten onder druk van de gemeente Reimerswaal fout gehandeld heeft en radicaal van standpunt is veranderd. Al jarenlang protesteert een be- wonersgroep van Vlake, een na bijgelegen gehucht, tegen de op slag van lege mosselschelpen. Er zou erge stankhinder zijn, door deze, aldus de bewonersgroep, illegale opslag. Aanvankelijk waren gedeputeer de staten ook tegen de opslag, maar onlangs kreeg de bewo nersgroep van de gemeente Rei merswaal geen gelijk. De groep bracht de zaak onder de rechter, die nog uitspraak moet doen, maar gedeputeerde staten hebb- ben wel al toestemming verleend voor een nieuwe opslagloods in het gebied. Reimerswaal wil de opslag niet op het reguliere in dustrieterrein. Antwerpen - „Antwerpen moet op zondag 16 mei door fietsers worden ingenomen." Dat is de opzet van Fiets- kampagne, een actiegroep uit Antwerpen. Fietskampagne is een samenwerkingsverband van milieu- en jeugdorganisaties en actieve fietsers dat zich inzet voor de veiligheid van fietsers in de stad. De actiegroep wil op die zondagmiddag van Antwerpen een echte fietsstad maken. De opzet is om de stadskern tussen de Leien tot aan de Kaaien autovrij te maken. De groep roept alle families, milieugroepen en jeugdorganisaties op om massaal op de fiets naar Antwerpen te komen voor een betoging. Fietskampagne heeft een tiental eisen geformuleerd waaraan het stadsbestuur zou moeten voldoen om het fietsen in de Scheldestad aangenamer en veiliger te maken. Eisen zijn onder meer dat er een snelheidsbeperking komt tot dertig kilometer per uur voor het autoverkeer, dat er fietspaden, fietssluizen en fietsenstallingen komen en dat er geld beschik baar wordt gesteld voor een fietsbeleid. De eisen kunnen op die middag ondertekend worden. zelle. „Die hebben alles naar de bliksem geholpen, ee." hoort Provoost van Passenier. „Ze zeggen dat we al de hoogste belasting betalen van het hele eiland, oor." Ach, Jan van Klaas is altijd al een beetje op de penning geweest, maar ongelijk heeft-ie niet helemaal. Dat was kortgeleden. Bestuur lijke crisis in Domburg. Wet houder Maljaars van het CDA trad af nadat de raad een colle geplan met het Hof Domburg torpedeerde. Maljaars werd daarmee een bestuurlijk slacht offer van wat aan de basis ligt van alle problemen in de kleine kustgemeente. De bestuurlijke blunders rond de mislukte ex ploitatie van het kuuroord, die de gemeente van pakweg vier duizend inwoners opzadelde met een nakend faillissement en een schuld van tientallen mil joenen guldens. Dat verhaal is bekend. De ge meente wilde meer status, meer inkomsten, een glanzend nieuw kuuroord en het wilde project- ontwikkelaartje spelen. Zij te kende een wurgcontract met een projectontwikkelaar die wist hoe het echt moest. Al maandenlang probeert de poli tiek wanhopig uit dat drijfzand te geraken, maar het jongste plan, de bouw van driehonderd nieuwe bungalows op het Hof Domburg, haalde het dus niet. Die bungalows verkopen of ver huren aan de toeristen om zo veel te verdienen dat Domburg weer boven Jan raakt, dat was het voornemen. Helaas voor de wethouders, gingen de Christe lijke Groepering en de PvdA in het offensief, en werd het plan afgekeurd. Waarna wethouder Maljaars (CDA) zijn aftreden bekend maakte. Amper een dag later trad ('uit solidariteit met I collega Maljaars') ook wethou der Overmeen, een WD-er, af. De wethouders verlaten het zin kende schip en Domburg is nu stuurloos. De Gemeentewet zegt dat na binnenkomst van de ont slagbrieven binnen twee weken nieuwe wethouders door de raad gekozen moeten zijn. Maar dat is een groot probleem. De fracties zijn het niet eens. De kwestie heeft diepe politieke groeven geslagen in de ver standhoudingen en het is vol strekt onvoorspelbaar wat de komende maand in deze be stuurlijke tragi-komedie zal brengen. De Christelijke Groe pering, met vier van de elf ze tels, de grootste fractie, zal waarschijnlijk als formateur optreden en misschien ook een wethouder leveren. Deze fractie is de enige politieke groep in Domburg die altijd forse beden kingen had tegen de komst van het kuuroord. \„We hebben nog geen enkel voorstel van de fracties, maar de tijd dringt," zei gemeente woordvoerder Van der Heijde gisteren. Ondertussen maakt men zich in de rest van Zeeland vrolijk of bezorgd over het lot van de gemeente. „Onbegrijpelijk en onverantwoord, gemeenten moeten niet voor ondernemertje spelen," zei commissaris van de koningin Van Gelder nogal bars op Omroep Zeeland. „Wie wil een huwelijk met Domburg en een bruidsschat van zestig miljoen schuld?", vroeg een grijnzende burge meester zijn collega op de pu blieke tribune van de Staten zaal tijdens het Statendebat over de gemeentelijke herinde ling van Zeeland. Leedvermaak is ook burgemeestersvermaak. „Die bekende Domburgse hoog moed, hé?", zeggen ze in de plattelandsdorpen van Walche ren smalend als het onderwerp ter sprake komt. Nog geen ge neratie terug noemden de diep- christelijke zielen uit die dor pen Domburg 'sodom' omdat er juffrouwen met ontblote benen bij wijze van zoutwaterkuur in de zee baadden. Nu is het weer die kuurgedacht die het dorp aan de rand van de afgrond brengt. Veel inwoners van het aanpalende Mariekerke halen er de schouders over op, die hou ding van de Christelijke Groe pering: hebben we het niet voorspeld? Domburg staat provinciaal echt voor schut. Onder financiële cu ratele van de provincie. Met de pet in de hand naar de gedepu teerde om een dubbeltje te mo gen uitgeven. Het is ronduit vernederend. Zo haalde gedepu teerde Bruinooge (Financiën) onlangs een streep door een voorstel van Domburg om - hoe bestaat het in deze omstandigheden? - niet minder dan 640.000 gulden uit te geven voor uitbreiding van het ge meentehuis. Naar verluidt beet gedeputeer de Bruinooge van woede een sigaret doormidden toen hij dit plannetje onder ogen kreeg en duurde het wel twintig minuten voor de man weer een beetje tot zichzelf kwam, maar hij was gisteren niet bereikbaar om de ze anekdote te bevestigen. Ondertussen vellen de Dombur gers zelf hun oordeel. Kom op een verjaardagsvisite in dat dorp en het gesprek gaat over 'die lamzakken op het gemeen tehuis'. Onbegrip voor de blun ders, dat vooral. Want wijs een Domburger een toerist en hij knijpt er wel een gulden uit. En dat het gemeentebestuur nu tien kilometer diep in het rood zit vanwege een toeristenzaak, daar kunnen veel Domburgers niet bij. Want altijd nog zorgen de bordjes met 'Zimmer frei', de zomerhuizen, de hotelletjes en de horeca voor vette winsten of op zijn minst een aardige bij verdienste. Zo is het altijd ge gaan, en zo zal het nog wel blijven gaan. Alleen de bestuur ders lijken die schone kunst niet te verstaan. En nu voelt de Domburger de bestuurlijke fla ters keihard in zijn eigen porte monnee, de gemeentelijke be lastingen zijn enorm gestegen. Ze praten dus onder elkaar over vervroegde gemeenteraadsver kiezingen. En André 'van achter de meulen', socialist van ge boorte en geloof, kondigt nu aan dat hij dan op 'die gerefor meerden' gaat stemmen. Die hebben de rug min of meer recht gehouden, die hebben ge lijk gekregen. Maar niemand in Domburg, ook die christelijke, politici niet, is blij met dat gelijk.

de Stem | 1993 | | pagina 15