student 1994 Wordt rampjaar voor bus py De beginnende overvaller streeft naar status en prestige ayz Camera beveiligt taxi-chauffeur Kabinet presenteert 'strenge begroting' DE STEM De Pakken: Grijs en Blauw I le^eiya Simons blijft bij plan 'Extra bezuiniging niet op te brengen zonder aantasten voorzieningen' Betrouwbaar vlees BINNENLAND A3 Gelode benzine vaak niet nodig COMMENTAAR Bezuinigingen op een rijtje BINNENLAND KORT de stem vrijdag 23 april 1993 die groep nog groter. Veel v»a die ouders (rond de 70 procenF draagt niet of onvoldoende W aan de studiekosten en kost van levensonderhoud. „Deze groep komt de komen, jaren zeker in de problemen voorspelt Van Geest. d0 werken het benodigde geld ze] verdienen, is de laatste jar, veel moeilijker geworden jJ moet je studie in vijf jaar af',,, den, anders krijg je helema. geen studiefinanciering meer "I „In ieder geval wordt de schut die studenten opbouwen grote Ik geloof dat ikzelf helema niet meer aan een studie z01 beginnen, als ik nu voor dij beslissing stond. Want na ee; aantal jaren zit je met een eno me schuld, maar of je na dj studie werk vindt, blijft eg- grote vraag. Hier in Utrecht js de werkloosheid onder afgesti deerden van de universiteit o; ander hoger onderwijs ongev, 25 procent." Het plan van Ritzen is de a veelste stap die hij de afgelope, jaren heeft gezet waarmee d financiële positie van studentei slechter wordt. De prijs van d, OV-jaarkaart stijgt ieder jaai terwijl de basisbeurs bevrorei is. De zes jaar waarvoor een sta. dent enige tijd geleden nog stu diefinanciering kon krijgen, i, teruggebracht tot vijf jaar. Hel collegegeld is inmiddels gest, gen tot 2.150 gulden. Simone van Geest: „Deetma had de naam veel te bezuinige: op onderwijs, maar Ritzen heel voor zover het de studentei aangaat, wel vijf of zes keei zoveel bezuinigd." negentig mille) tegenover. Als. de inkomensontwikkeling 'redej lijk gelijkmatig' moet zijn, zul-j len de hogere inkomens moeten inleveren óf de inkomsten van de minima bijgespijkerd moeten worden met fiscale ingrepen. Maar Lubbers en Kok deden erl manhaftig het zwijgen toe. „Hetl is een lastig dilemma. Je weeö dat het nodig is maatregelen te nemen, maar je hebt nog geenL zicht op de werkelijke cijfers,'! aldus Kok die zich niet liet] verleiden tot 'kwantitatieve') uitspraken. Wel gaf hij toe dat! op zijn ministerie zal worden gewerkt aan de technisch^ voorbereiding van de invoering van een heffingskorting, toch een wezensvreemd, maar daar-j om nog niet verwerpelijke aan-, vulling op het huidige belas-| tingstelsel. Het CDA, en zeker staatssecre-| taris Van Amelsvoort van belas-1 tingen, zal zich tot het uiterste] inspannen om de heffingskor- ting te voorkomen. Want all weet het kabinet de indruk tel wekken dat de komende verkie- zingen geen effect hebben opl het beleid, de CDA-fractie in del Tweede Kamer - onder leiding) van de beoogd premier van hare majesteits nieuwe regering - beseft dat wel degelijk in alle openheid. En de PvdA weet ook I drommels goed dat de verkie zingen aanstaande -zijn, maar alle energie is daar nodig om de zich voortslepende interne ver warring op te heffen. <ersverklaring sinds het uitbreken e Joegoslavië. foto epa waarde bij zijn volgelingen op te roepen." Het imperium van keizer Ka radzic is wankel. Het staat ot valt met de steun van Milosevic, Van hem moet Karadzic het vredesplan Vance-Owen aan vaarden. Hij heeft zich al aardig ingedekt voor als het zover is- „Het plan verdeelt Bosnië langs etnische lijnen. Daar heb ik al tijd voor gestreden", zei hij van de week nog. Den Haag (anp) - De beginnende jvervaller streeft naar aanzien, sta- tus en prestige onder leeftijdgeno- JeI1. Vaak heeft hij al een criminele loopbaan achter de rug gekenmerkt joor 'kleinere delicten'. jlet het plegen van de overval maakt hij overstap naar het 'grotere werk' en jgt daarmee in aanzien. Ipat is één van de bevindingen van een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum iWODC) van het ministerie van Justitie ;n samenwerking met de Universiteit van Amsterdam. Doel was meer aan de L-eet te komen over de motieven en keuzes van overvallers. Van alle typen overvallers zijn de be ginnelingen in de meerderheid met 53 procent. Dan komt de professionele overvaller met 28 procent. Deze be roepsovervallers plegen overvallen voor grote sommen geld. Dat willen ze het liefst elders weer investeren, in zowel legale als illegale ondernemingen. Het leven van de beroepsovervaller staat in het teken van dit soort zware criminali teit. Verder onderscheidt het rapport de wanhoopsovervaller, met 19 procent de kleinste groep onder de overvallers. Deze bevindt zich in een uitzichtloze situatie en hoopt met een overval uit de (financiële) problemen te geraken. Hij heeft vaak geen crimineel verleden. De drie typen overvallers onderschei den zich niet alleen in hun motieven om een overval te plegen maar ook in de keuzes die ze maken bij de voorberei ding en de uitvoering van de overval. Beginners en wanhoopsovervallers ple gen hun overval tamelijk onvoorbereid. De beroepsovervaller bereidt zich gron dig voor en heeft daarom ook meer succes. Hoewel het dreigen met geweld verbon den is met het plegen van een overval, veroordelen alle ondervraagde overval lers het gebruik van geweld dat niet in dienst staat van het welslagen van de overval. Wanhoopsovervallers schrik ken zelfs terug voor fysiek geweld. Beginners en beroeps zijn wel bereid tot geweldgebruik. Onervarenheid leidt bij beginners soms tot paniek. In een poging controle over de situatie te houden, gebruiken ze vaak onvoorspelbaar en extreem ge weld. Beginners zijn in dit opzicht dan ook de gevaarlijkste overvallers. Als een beoepsovervaller geweld ge bruikt, gebeurt dit meer weloverwogen en gedoseerd. Vaker zal hij echter de pressie opvoeren, door nadrukkelijker met geweld te dreigen. Bij de keuze van hun overvallen laten de daders zich vooral leiden door de te verwachten buit en de mogelijke vluchtwegen. Beveiligingsmaatregelen spelen een ondergeschikte rol. Er zijn beroeps die er zelfs een genoegen in scheppen ook de meest geavanceerde beveiligingsmaatregelen te slim af te zijn. Verder blijkt dat gevangenisstraf wordt gezien als een bedrijfsrisico. Beginners maken van de nood een deugd: zij doen in de gevangenis kennis en contacten op. Juist voor deze overvallers kan detentie daarom bijdragen tot herhaling van het delict. Alleen wanhoopsover vallers overwegen in de gevangenis te stoppen met het plegen van overvallen. De resultaten van het onderzoek zijn gebaseerd op gesprekken met 43 over vallers tussen oktober 1989 en april 1991, l'trecht - Het stads- en streekvervoer moet als gevolg van de kabinetsbezuinigingen fors snoeien in het voor zieningenniveau. Mogelijk verdwijnen er alleen al bij het streekvervoer 1.000 van de in totaal 16.000 banen. Gedwongen ontslagen zijn daar bij niet uitgesloten. Dat zei een woordvoerder van de VSN- groep, het concern van streek vervoerders, in reactie op de Voorjaarsnota. Volgens hem dreigt 1994 een 'rampjaar' te worden als het ka binet zijn plannen doorzet. Bo venop de bezuinigingen uit de Tussenbalans (1991) moeten de busbedrijven namelijk een extra bedrag inleveren van 50 miljoen gulden. „Met de nog niet ingevulde be zuinigingen uit de Tussenbalans moeten we komend jaar nog on geveer 150 miljoen korten. Dat kunnen we niet opbrengen zon der een wezenlijke aantasting van de voorzieningen", aldus de Van onze verslaggever Bunnik - Veel Nederlanders tan ken loodhoudende benzine ter wijl ze zonder problemen vooruit kunnen met loodvrij. Volgens de Bovag kan minstens de helft van de gelode benzine die getankt wordt, vervangen worden door loodvrij. Automobilisten kunnen daarmee 12 tot 16 cent per liter besparen. Uit de cijfers blijkt dat 70 pro eent van de benzine die in Ne derland wordt getankt, loodvrij is. Volgens de Bovag is nog maar 10 procent van het Nederlandse wagenpark zo gebouwd dat loodhoudende benzine nodig is. Op den duur neemt dat percen tage nog meer af. Veel automobilisten hebben in het verleden al de stap naar loodvrij gezet omdat de overheid daar minder accijns op hief. Het instructieboekje of het autobe drijf kan uitsluitsel geven of een bepaalde auto of motorfiets ge schikt is voor loodvrije benzine. De branche ziet ook voor zich zelf een voordeel weggelegd: als nog meer weggebruikers over schakelen op loodvrije benzine hoeven de benzinestations in de toekomst geen pomp voor lood houdende benzine meer te heb ben. Dat bespaart kosten. (ADVERTENTIE) Modieuze badkleding, perfecte pasvorm woordvoerder. De VSN-groep heeft met de vak bonden afgesproken om tot juni 1994 niemand te ontslaan. Vol gens de woordvoerder kan het concern zich met het huidige kabinetsbeleid niet langer aan die afspraak houden. Het streekvervoer wil met minis ter Maij van Verkeer afspraken maken over het terugdringen van de subsidies. Dit moeten, net als bij de verzelfstandiging van de NS in 2000, afspraken zijn voor de lange termijn. In ruil voor minder subsidie wil de VSN-groep zelf de volledige vrij heid krijgen voor het bepalen van de tarieven. Bovendien zal het kabinet meer moeten investeren in de infra structuur voor bussen (bijvoor beeld vrije busbanen). Ook moe ten de kosten van het autoge bruik in de pas lopen met de tarieven van het openbaar ver voer. Volgens 47 gemeenten, die het openbaar vervoer hebben uitbe steed aan streekvervoer-onder- nemingen, leiden de bezuinigin gen tot zware ingrepen in de dienstregelingen. Daardoor zal in een groot aantal steden het openbaar vervoer praktisch of geheel verdwijnen. Het openbaar vervoer verliest hierdoor zijn geloofwaardigheid, reageren de 47 op de jongste kabinetsplannen. Ook de Brabantse busmaat schappij BBA reageert somber. „We hebben inderdaad de af spraak lopen met de vakbonden dat er geen gedwongen ontsla gen zouden vallen. Maar nu er nog meer bezuinigingen over heen komen, kun je dat niet meer volhouden. Het personeels bestand bij de BBA is al vermin derd door de economische reces sie. Mensen gaan minder makke lijk zelf iets beginnen of naar een ander bedrijf. Zo bouw je het overschot aan mensen min der makkelijk af. Met extra be zuinigingen lever je minder pro- duktie en dat betekent minder chauffeurs", zegt adjunct-direc teur R. Meijers van BBA. De cijfers van de VSN (1.000 van de 16.000 arbeidsplaatsen weg) vertalend naar zijn bedrijf, bere kent hij dat de kabinetsplannen zo'n 80 arbeidsplaatsen kunnen kosten. „En er zullen in jaren na 1994 nog wel meer bezuinigingen ko men, dus zullen er ook nog wel meer problemen komen", som- bert Meijers. „We zullen zelf op zoek moeten naar reizigers en nieuwe vervoersvormen moeten bedenken." Vervoer aangepast aan het reizigersaanbod en de wensen van de reiziger. Bij de Zeeuwse en Zuidhollandse vervoersmaatschappij ZWN was gisteren niemand te bereiken voor een reactie. Van onze Haagse redactie Den Haag - Door onoverbrugbare tegenstellingen tussen de fracties van CDA en PvdA heeft het kabinet geen principebe sluit genomen over de inkomensverdeling in 1994. Een in scene gezette bedreiging van een taxichauffeur door een klant met een mes. Om een zulke taferelen een einde te maken presenteerde Taxibelangen Nederland gisteren in Zutphen een beveiligingssysteem, waarbij boven de achteruitkijkspiegel een camera is gemonteerd. Passagiers worden met stickers en verlich ting op de beveiliging geattendeerd. foto anp Premier Lubbers noemde de be sluiten van het kabinet om in 1994 acht miljard te bezuinigen gisteren 'markant'. „Het is de meest strenge begroting sinds de Tweede Wereldoorlog." Hoewel het kabinet geen 'middel uitsluit om de inkomens gelijk matig te verdelen' liet de CDA- fractie gisteren direct weten in elk geval de invoering van een heffingskorting (die nadelig is voor inkomens vanaf rond vijftig mille) te blokkeren. Pogingen van premier Lubbers en minister Kok (Financiën) om de beide fracties tot een compro mis te bewegen, liepen op niets uit. Dat betekent dat het kabinet pas in augustus zal kiezen tussen öf een verhoging van het ar beidskostenforfait (zoals het CDA wil) öf een heffingskorting (zoals de PvdA wil). De PvdA vindt de besluiten van het kabinet om in 1993 bijna drie miljard en in 1994 acht miljard te bezuinigen 'onvermij delijk', maar de fractie mist doelgericht arbeidsmarktbeleid. Het CDA geeft net zo min als de PvdA een definitief oordeel, maar zegt tevreden te zijn over het ingrijpende pakket 'dat veel geween en geklaag zal opleve ren.' De christen-democraten kondigen aan mee te willen wer ken aan een gedeeltelijke 'repa ratie' van de koopkracht, die voor de minima op min drie procent zal uitkomen. VVD-fractieleider Bolkestein kritiseerde het kabinet gisteren fel. Zijn fractie beklaagt zich erover dat het kabinet steeds besluiten uitstelt. „Het kabinet kan zijn werk niet aan," aldus de VVD. De aangekondigde repara tie van de koopkrachtdaling valt slecht bii de VVD. Den Haag - Het kabinetsberaad heeft de volgende voorlo pige besluiten en gevolgen voor 1994 opgeleverd: Bezuiniging in 1994 acht miljard; 4,2 miljard structureel en 3,8 miljard tijdelijk; Financieringstekort 3,5 procent (in plaats van 3,25 zoals in het regeerakkoord staat); ook de komende jaren blijft het tekort op dat percentage staan; Uitkeringen, ambtenarensalarissen, kinderbijslag en studiefi nanciering bevroren; Huren omhoog, openbaar vervoer duurder, bijstand voor jongeren omlaag; Accijns op diesel en benzine omhoog; hoeveel is nog onbe kend; 700 cellen erbij; Koopkracht minima daalt met drie procent, inkomens vanaf negentig mille leveren een half procent koopkracht in; Basisbeurs wordt langzaam 'uitgekleed'; in 1998 levert dat 600 miljoen gulden op, in 1994 nog 68 miljoen; Komende vijf jaar extra investeringen in wegen en spoorlij nen van bijna 9 miljard gulden; Opbrengst verkoop van PTT-aandelen wordt gebruikt voor investeringen, net zoals opbrengst van aardgastegoed van Duits land; Subsidies worden gemiddeld met één procent gekort; Subsidie aan kinderopvang blijft onaangetast; Werkloosheid dreigt met 55.000 personen op te lopen. DE RUNDVLEESSECTOR heeft jaar op jaar te maken met een Gestaag dalende afzet. Zelfs traditionele roodvlees-eters als de fransen en de Spanjaarden geven hun portie meer en meer aan fikkie. De sector zelf wijt de teruglopende afzet voornamelijk aan de tijdgeest. Rundvlees heeft een negatief, ouderwets imago. De bereiding duurt lang en vergt vakmanschap. Wie heeft er vandaag de dag nog tijd om een runderlap of een pan hachée eren lang te laten sudderen? Rundvlees is bovendien duur. Veel te weinig echter steekt de sector de hand in eigen boezem. Want wie het nieuws de afgelopen dagen een beetje gevolgd beeft, die zou spontaan rundvlees afzweren. Ambtenaren op boog ministerieel niveau die bijna honend praten over eikaars onderzoeksmethoden en -resultaten. Staatssecretarissen uit een en hetzelfde kabinet met lijnrecht tegenover elkaar staande standpunten over de toelaatbaarheid van de toepassing van natuurlijke groei-hormonen. Tussendoor - en waarschijnlijk niet toevallig - speelt dan nog een rechtzaak over een handel in illegale groei-hormonen met vertakkingen in heel West-Europa, waarmee tientallen miljoenen guldens gemoeid zijn. En voorzitter Rob Tazelaar van het rroduktschap van Vee en Vlees maar roepen dat natuurlijke groeihormonen moeten kunnen. Want Nederland heeft veel buitenland waar op dit terrein veel meer mag. hooggeleerde heren bestrijden eikaars opvattingen over de volksgezondheidsrisico's van al dan niet natuurlijke groei-hormo nen. Waar echter in vrijwel elke discussie aan wordt voorbij 9egaan is dat de consument uitsluitend uit is op betrouwbaar vlees, zonder kunstgrepen. Of die nou legaal zijn of illegaal. (ADVERTENTIE) Maar Niet Saai! De pakken voor dit seizoen werden gemaakt uit heerlijk soepele stoffen en zijn verkrijgbaar in langgerekte kleurengamma's. Van lichtgrijs tot antraciet, van lavendel tot marineblauw, van beige tot lichtgroen. Wat minder klassiek zijn de pakken gemaakt uit groffer geweven stoffen. Ruwer van uitzicht maar licht om te dragen. JF Mode. Dames, Heren en Kinderkleding. Putte grens. Roosendaal Raadhuisstraat 10. i/ 15 Onze premier geeft toch maar mooi het goede voor beeld bij het bezuinigen. Hoe? Nou, door niet meer naar de kapper te gaan natuurlijk. Kijk maar eens goed, dan zult u zien dat er bij Lubbers al in geen tijden meer een spiegel van de kapper aan te pas is gekomen. Helaas heeft Ria het knippen met de schaar nog niet zo goed in haar vingers als het niet om linten gaat. Daardoor ziet het minister-presidentiële hoofd er bij het geringste zuchtje tegenwind uit als een ragebol, maar qua voorbeeldfunctie werkt het prima. De Lubbers-look zou wel eens razend populair kun nen worden onder jongeren, want wie straks geen uitkering of nog nauwelijks een beurs heeft, kan natuurlijk niet meer naar een trendy kapper. Maar geen nood, speciaal voor die slecht gekapte jongeren zullen er straks leuke wedstrijden gehouden worden. Die vinden plaats op een weiland naast het TGV-traject van 3 miljard. Bij wie het haar door de zuigkracht van de voorbij flitsende, peperdure hoge snelheidstrein het gekst in de war raakt, die krijgt een gratis maaltijd. Tussen geknipt en verknipt zit soms maar een heel klein verschil. De jongere die geknipt is voor een baan die er niet is, wordt misschien wel zo verknipt dat hij zich bij de groeiende schare jonge criminelen voegt. Merijn. Pronk geeft 40 miljoen noodhulp Den Haag - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) heeft ongeveer 40 miljoen gulden uitgetrokken voor noodhulp aan diverse landen. Het ministerie heeft dit donderdag bekendge maakt. De hulp gaat naar VN-organisaties en particuliere instellingen in landen waar acute nood heerst. Vijf jaar cel geëist voor miljoenenfraude Rotterdam - Officier van justitie mr. G. van de Beek heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam een vijf jaar cel geëist tegen de 47-jarige R.W. uit Breda. De officier beschouwt W. als de leider van vier verdachten, die terechtstonden wegens fraude met olie, vlees, drank en video- en audio-apparatuur. Bij de fraude is in vier jaar voor honderd miljoen gulden aan invoerrechten, accijnzen en omzetbelasting ontdoken. Er werd gebruikt gemaakt van twee omgekochte douaniers die fraudeer den met douaneformulieren. Naast de celstraffen vroeg Van de Beek om een geldboete waarmee het financiële gewin terugbe taald wordt. De officier stelde dat W. één miljoen gulden aan de staat moet terugbetalen. De rechtbank doet op 6 mei uitspraak. Zonnebaden niet zo gevaarlijk Nijmegen - In tegenstelling tot wat algemeen wordt aangeno men, is er een vrij zwak verband tussen zonnebaden en huidkanker. In elk geval rechtvaardigt dat niet de enorme ophef over de gevaren van zonlicht. Aldus concludeert de Nijmeegse epidemiologe drs. P. Nelemans. Volgens haar loopt iemand die onregelmatig in de zon komt - zoals dat bij zonnebaden het geval is - 'slechts' 1,6 keer zoveel kans op huidmelanoom, een moeilijk te behandelen vorm van huidkanker. Ruim halve ton voor brieven Juliana Hilversum - Zestig brieven van prinses Juliana aan haar vioollerares hebben donderdagavond 56.000 gulden opgebracht. De brieven en foto's, geschreven en gemaakt tussen 1930 en 1940, werden geveild bij Van Spengen in Hilversum. Dit veilinghuis had de brieven gevonden op een zolder van een villa in Baarn, waarvan de eigenaar was overleden. Aanvankelijk rekende het veilinghuis op een opbrengst van enkele duizenden guldens. Twee belangstellenden boden echter uiteindelijk met duizenden guldens tegen elkaar op: een onbe kende bieder aan de telefoon won het uiteindelijk van makelaar verzamelaar L. Romeyn. De laatste hield het bij 55.000 gulden voor gezien. De veiling wilde niet zeggen wie de koper aan de telefoon was, zelfs niet of het een particulier of instelling was. Het is niet onmogelijk dat het om het Koninklijk Huisarchief gaat, dat dit soort brieven vaker probeert op te kopen. Van fraude verdachte Riem met verlof Brunssum - De van fraude verdachte burgemeester van Brunssum H. Riem (52, foto) heeft in overleg met de com missaris van de koningin in Limburg E. Mastenbroek, be sloten tot nader order met ver lof te gaan. Justitie deed giste ren een inval in Riems woning en later in zijn werkkamer in het gemeentehuis. De Limburgse politiek vraagt intussen van justitie en politie de corruptie in Limburg nog grondiger en sneller aan te pakken. Daarvoor moet het rechercheteam, dat al een jaar onderzoek doet, worden uitgebreid. Het team ontbreekt het nu aan slagkracht door het vele werk en de beperkte beschikbaarheid van rechercheurs. In Provinciale Staten bestaat brede steun om de minister van justitie om maatregelen te vragen. VERVOLG VOORPAGINA De medisch specialisten zullen tot woede van de Landelijke Specialistenvereniging ook na dit jaar met lagere tarieven ge noegen moeten nemen. Op lan gere termijn wil Simons de ver goeding wijzigen, zodat specia listen niet meer per verrichting betaald worden. Ook voor de farmaceutische sec tor handhaaft de staatssecretaris voorgenomen maatregelen: be halve de opschoning van het pakket, wil Simons ook de in zijn ogen te grote winstmarges van de groothandel van 15 tot 18% via wetswijziging terug brengen naar 12%. Dit heeft tot gevolg dat de patiënt voor ver schillende medicijnen minder hoeft bij te betalen. De bewinds man wil ook af van de vergoe ding per recept aan apothekers. Zij moeten minder afhankelijk worden van het aantal verkochte medicijnen. Regeringsfractie PvdA reageerde gisteren in grote lijnen positief op de plannen van het kabinet. Coalitiepartner CDA wil volgen de week pas oordelen. De stelselherziening gezond heidszorg, waarmee Simons in middels twee jaar bezig is, stuit intussen op steeds meer kritiek. Gisteren noemden de vertegen woordigers van de werkgevers organisaties in de Ziekenfonds raad de stelselwijziging 'mis lukt'. Afgevaardigden van ver pleeg- en ziekenhuizen vonden het 'onverantwoord' om nieuwe stappen te zetten. Simons reageerde met een fel pleidooi om 'met z'n allen de schouders eronder te zetten'. Het oude zorgstelsel is volgens hem ongeschikt om de toekomstige groei van de gezondheidszorg op te vangen. Simons: „Ik doe een oproep aan alle belanghebben den om minder naar de eigen positie en meer naar het geza menlijke belang te kijken".

de Stem | 1993 | | pagina 3