OVERIGENS Simone van Geest: Ritzen staat niet meer achter student! Het kabinet ontloopt de hinderlagen Radovan Karadzic, leugenaar en ijdeltuit De begi; Qy> DESTE]V 5ir^nriek «i"^oÖZ7rde„n9er I ri7mat^hdlkedne,nie' Frambozen 'Extra bezi Betrouwbat ACHTERGROND Bisschop Bomers Biddende kerk DE STEM- Studentenbeweging boos over geplande afslanking van basisbeurs 'De meest strenge begroting sinds de oorlog' Gelode benzii vaak niet nodj DE STEM VRIJDAG 23 APRIL 1993 Aangezien bisschop Bomers er heilig van overtuigd is dat ministers en volksvertegen woordigers van CDA-huize een beleid voorstaan dat haaks staat op de christelijke opvattingen, is het alleszins begrijpelijk dat hij zijn CDA- lidmaatschap heeft opgezegd en dat hij daarnaast hoopt en bidt dat er een andere chris telijke partij zal opstaan, waaraan hij zijn vertrouwen kan geven. Een bede die he laas nimmer verhoord zal worden. Het maken van 'vuile handen' is nu eenmaal onlos makelijk verbonden aan het bedrijven van partijpolitiek, zoals CDA-voorzitter Van Velzen en CDA-Kamerlid De Kok de bisschop hebben voorgehouden. Ter beharti ging van zijn zaak had de bisschop er dan. ook beter aan gedaan oog te krijgen voor de realiteitszin van beide CDA- prominenten, in plaats daar geweldig van te schrikken en in gebed te gaan. Schrik is namelijk niet de juiste gemoedstoestand en ge bed niet het geschikte middel om een einde te maken aan de onverteerbare 'vuile-handen- politiek'. Wat dat betreft, raad ik de monseigneur aan binnen zijn kerk in alle open heid de discussie te starten over de vraag of 'ter bestrij ding van de huidige proble men, politieke partijen niet uit de tijd zijn'. Een discussie die past in onze (eind)-tijd, waarin zo langza merhand duidelijk wordt dat de grote maatschappelijke vraagstukken niet van partij politieke (dus subjectieve!) maar van existentiële aard zijn, dus nooit door partijpo litici kunnen worden opge lost. Langenholte W. ter Heide Naar aanleiding van het arti kel van de redacteur Jan Bouwmans in 'de Stem' op 14 april j.l. als zou de Acht Mei Beweging tot een forum in de kerk verheven zijn het vol gende: onze bisschoppen bij een in Rome hebben bij de Paus de Nederlandse kerk provincie deplorabel en Ne derland een missieland ge noemd. In dat kader passen de bevin- dingen van vicaris Van de Meer s.j. in Roermond over de Acht Mei Beweging. De band met het episcopaat is na jaren vruchteloos praten eindelijk verbroken. Het onkruid voor de verwereldlijking is hoog opgeschoten. Het koren van het geloof lijkt te verstikken. De kinderen van Acht Mei zijn reeds grijs, weldra zijn zij de dagen zat. Zij leven met de waan van de dag. Zij ver geten echter dat de kerk niet trouwt met de tijd! Maatschappelijk engagement en verzet tegen Rome, staan op de voorgrond. Maatschap pelijke onderwerpen hebben de theologie geïnfiltreerd on der andere bevrijdingstheolo gie, verwereldlijking van het bovenaardse, derde wereld- onderwerpen, vredesvraag stukken en feministische standpunten. Voorts in de ja ren zestig en zeventig een dominante, nationaal den kende kardinaal Alfrink. Tenslotte een verdeelde, ver- maatschappelijkte clerus met een door de top lange tijd getolereerde, van de wereld kerk vervreemde organisatie van geestelijken, religieuzen en leken (Acht Mei Beweging en Mariënburggroep). Het gevolg is dat de kerk enorm aan geloofwaardigheid heeft ingeboet en helaas het grootste deel van haar ach terban heeft verloren. Hoe zal het de kerk van Rome in de naaste toekomst vergaan in Nederland? Zij zal kleiner worden, tevens fijner en in tiemer. Geen pratende maar een biddende kerk. Niet zwak, maar sterk. De overge bleven kerkgebouwen zullen dagelijks geopend zijn. Zij, die de omhelzing van de Heer zoeken, zullen die daar vin den. zij, die bedroefd zijn, zullen daar getroost worden. Oosterhout H. Hoegen In Kapelle zijn deze week de eerste frambozen van'1993 geveild, laat de plaatselijke veiling trots weten in een persbericht. Wat? Frambozen in april? Op een moment dat de meeste fruitbomen en -struiken nog maar net in bloei staan? Het persbericht verschaft duidelijkheid. De struiken staan in een kas waarin vanaf december gestookt is. Met groeilampen, warmte en kunstmest is de tuinbouw langzamer hand in staat om op elk tijdstip van het jaar zomerse omstandighe den te scheppen. Maar moet je ook alles doen wat je kunt? Aardbeien als kersttoetje, frambozen als exclusieve paaslekkernij? Hoe lang zal het nog duren voordat op de Nederlandse veilingen bananen en sinaasappels worden aangevoerd? Zou de consument van deze primeur-frambozen (inkoopprijs drie gulden per ons) zich realiseren hoeveel energie hij of zij verspilt? (KdE) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. „Het aantal werkloze academici zal kleiner worden," zegt Simone van Geest. Er klinkt flink wat cynisme door in haar stem. Wat ze eigenlijk wil zeggen, is dat studeren binnenkort voor veel jongeren onmogelijk wordt. Het aantal werkloze academici vermindert dan vanzelf. Door Harry Coerver SIMONE VAN GEEST is voor zitter van de Landelijke Stu dentenvakbond (LSVb). Het voornemen van minister Ritzen (Onderwijs) om de komende ja ren de basisbeurs af te slanken en nagenoeg op te heffen, is op het kantoor van de LSVb aan de Biltstraat in Utrecht als een bom ingeslagen. „Dit hadden we echt niet ver wacht," zegt Van Geest. Zij is vierdejaars studente Geschiede nis en ontmoet als voorzitter van de LSVb met enige regel maat de minister. „Ritzen ver telt iedere keer dat het systeem van de studiefinanciering staat als een huis. Hij liet niet zo lang geleden nog wetem dat er geen grote bezuinigigen op de studie financiering te verwachten zijn. Ook zegt hij altijd achter de studenten te staan. Zijn plan plan valt me dus zwaar tegen." Simone van Geest kan het ei genlijk allemaal niet geloven en hoopt eigenlijk dat Ritzen te rugkomt op zijn besluit. „Hij moet wel heel erg onder druk gezet zijn in het kabinet. Ik hoop... nee, ik réken erop, dat hij met opstappen gaat dreigen. Dat heeft hij toch al eerder gedaan, waarom dan nu niet? Het gaat om 600.000 studen ten." Ritzen wil fors bezuinigen op de basisbeurs, dat is het deel van de studiefinanciering dat iedere student krijgt, onafhankelijk van het inkomen van zijn ouders. Over enkele jaren moet dat een bezuiniging van bijna 600 miljoen gulden opleveren. Dat de minister die kant op wilde, was al enige tijd duide lijk. Vorig najaar zorgde Ritzen voor commotie toen hij de ba sisbeurs (f 566,04 per maand) wilde koppelen aan het inko men van ouders. De minister verbond toen aan zijn idee de voorwaarde dat ook de kinder bijslag inkomensafhankelijk moest worden. Dat ging niet door. Voor coali tiepartner CDA is de kinderbij slag nu eenmaal heilig. De voor stellen van Ritzen maakten ech ter duidelijk dat het huis van de studiefinanciering wankelde. Beloften uit het verleden, bij voorbeeld neergelegd in het re geerakkoord, de studiefinancie ring niet fundamenteel aan te tasten, bleken boterzacht. Voor grote bezuinigingen komt Ritzen bijna onvermijdelijk bij de studiefinanciering uit. Tach tig procent van zijn begroting bestaat uit salarissen. Daar wil hij niet aan komen. Die salaris sen heeft hij juist na een felle' strijd in het kabinet enigszins weten te verhogen. Het basis-, voortgezet en (lager) beroepsonderwijs zijn heilig in de ogen van de PvdA-minister. En had Ritzen niet voor de Simone van Geest: Ritzen nog erger dan Deetmansoro t sticht laatste verkiezingen al geroepen dat de basisbeurs eraan zou gaan bij een regering met de PvdA? Hij kreeg dat niet voor mekaar tijdens de kabinetsfor matie. Inmiddels lijken echter de geesten rijp. Waarom moet de zoon of doch ter van een miljonair recht heb ben op een basisbeurs die met de belastingcenten van de lood gieter of de timmerman betaald wordt? Laat ouders die het kun nen betalen maar de verant- woordelijkhewid nemen voor hun kinderen. Dat is de gedach te die er bij Ritzen achter steekt. Dat jongeren vanaf 18 jaar fi nancieel onafhankelijk moeten zijn van hun ouders is mis schien wel een mooi, maar anno 1993, evenzeer een onbetaal baar ideaal. Grotere afhankelijkheid van de student van de ouders is het tegenovergestelde van wat Deetman in 1986 wilde bij de invoering van de Wet op Stu diefinanciering. De invoering van die wet noemde Ritzen des tijds 'een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de onderwijs- wetgeving'. Simone van Geest voorziet gro te problemen voor studenten. „Ritzen zal zich de volgende week woensdag in de Lutherse kerk in Amsterdam al moeten verantwoorden bij de studen ten," roept de studentenleidster strijdvaardig. „Er komen dan zeker duizend studenten." „Tot nu toe heeft Ritzen het gemakkelijk gehad in debatten met studenten. Hij heeft een vlotte babbel. Daar redde hij het wel mee. Maar als hij aan zijn plan vasthoudt om de ba sisbeurs geleidelijk af te schaf fen, krijgt hij het moeilijk." „Nu is duidelijk dat hij niet meer achter de studenten staat, zoals hij altijd beweert. Ik be grijp trouwens niet hoe een Pv dA-minister zoiets kan doen. Die partij staat er toch niet zo best voor. Wat Ritzen doet, zal hem geen stemmenwinst ople veren. Integendeel: die 600.000 studenten, en ook veel ouders, zullen het hem niet in dank afnemen." De studiefinanciering bestaat uit drie elementen. De basis beurs van 566 gulden voor niet thuiswonende studenten, een le ning van maximaal 310 gulden en een aanvullende beurs van maximaal 180 gulden. Voor de lening en de aanvullende beurs kwamen tot nu toe alleen stu denten in aanmerking die ouders hadden met een laag inkomen. Studenten van rijke ouders moeten dus voor een groot deel van hun kosten aan kloppen bij hun ouders. Bij een korting op de basisbeurs wordt de afhankelijkheid van die groep nog groter. Veel J die ouders (rond de 70 proce draagt niet of onvoldoende aan de studiekosten en kost van levensonderhoud. „Deze groep komt de konen jaren zeker in de problem» voorspelt Van Geest, ju werken het benodigde gel" verdienen, is de laatste p veel moeilijker geworden, moet je studie in vijf jaar aft« den, anders krijg je helema, geen studiefinanciering meet „In ieder geval wordt de scha die studenten opbouwen gro Ik geloof dat ikzelf helen niet meer aan een studie beginnen, als ik nu voor beslissing stond. Want na aantal jaren zit je met een ei me schuld, maar of je na studie werk vindt, blijft grote vraag. Hier in Utrecht] de werkloosheid onder deerden van de universiteit ander hoger onderwijs ongevei 25 procent." Het plan van Ritzen is de veelste stap die hij de afgelop jaren heeft gezet waarmee financiële positie van studentd slechter wordt. De prijs van OV-jaarkaart stijgt ieder j& terwijl de basisbeurs bevrorei is. De zes jaar waarvoor een stii dent enige tijd geleden nog sti diefinanciering kon krijgen, j teruggebracht tot vijf jaar. H] collegegeld is inmiddels gen tot 2.150 gulden. Simone van Geest: „Deetn had de naam veel te bezuinigt op onderwijs, maar Ritzen heef| voor zover het de studente aangaat, wel vijf of zes ke zoveel bezuinigd." Het kabinet heeft gisteren een pakket aan bezuinigingen en investeringen gepresenteerd. Premier Lubbers en vice-premier Kok deden het voorkomen alsof intern alle rimpels waren gladgestreken. Maar hoe het kabinet nu de werkgelegenheid gaat stimuleren blijft bijvoorbeeld ongewis. De coalitiepartijen CDA en PvdA hebben daar zeer verschillende ideeën over. Door Jan Greyn DE OUD-DIRECTEUR (Hol- landia Kloos) en de oud-vak bondsman (FNV) waren het roe rend met elkaar eens. Gebroe derlijk hielden ze gisteren een persconferentie, waarin ze te vreden vertelden van de resul taten van hun dagen- en nach tenlange inspanningen. „Het is de meest strenge begro ting sinds de Tweede Wereld oorlog," doceerde de premier/ oud-directeur. „Dit kabinet loopt niet voor zijn verantwoor delijkheid weg. We solliciteren min of meer naar voortzetting van deze samenwerking," sprak de vice-premier/oud-vakbonds- man. Soepeler dan vorig jaar worstel de het kabinet zich door de eerste ronde van de begrotings- besprekingen. Een jaar geleden nog liep de coalitie van CDA en PvdA over de rand van de af grond. 'Reparatie' van de koop kracht was toen de landmijn, die het wandelpad gevaarlijk maakte. Lubbers en Kok weten die hinderlaag intussen te om zeilen, al dreigt het gevaar op nieuw in augustus als knopen moeten worden doorgehakt over de inkomensverdeling voor 1994. Een stevig pakket van bezuini gingen en royale investeringen ligt op tafel. Het is moedig en opvallend consequent van het kabinet om in het zicht van de verkiezingen onpopulaire maat regelen aan te kondigen: bevrie zing van uitkeringen, ambtena rensalarissen, kinderbijslag en basisbeurs. Maar de schijn be driegt ook een beetje, want veel van het totaalbedrag van acht miljard aan bezuinigingen het volgend jaar is nog onhelder. Bovendien speculeert het kabi net op een bijna-bevriezing van de lonen in de marktsector. Ie dere procentje extra aan loon werkt negatief voor de werkge legenheid. Daarom is de oproep van het kabinet aan de sociale partners om een pas op de plaats te maken qua loon be grijpelijk, Maar wat het kabinet zelf aan stappen onderneemt om de werkgelegenheid te bevorden is absoluut onduidelijk. De inves teringen tot een bedrag van 8,5 miljard de komende jaren wer pen hun vruchten niet zo snel af. Verlaging van de werkgever spremies bijvoorbeeld wel; maar daar is het kabinet nog niet uit. Lubbers en Kok blikten gister morgen desondanks tevreden rond. „We hebben aan tafel ge zeten vöör de werkgelegen heid," zei de premier. De weer slag van die inspanning schuilt vooralsnog alleen in een wazige formulering: geen middel zal uitgesloten zijn bij het verdelen van de inkomens en het bevor deren van de werkgelegenheid. Is dat invoering van een hef fingskorting, een woord dat niet te vinden is in het kabinetsstuk? Of het verhogen van het ar beidskosten-forfait, een term die er wel in staat? Kok zei er verder niets over en Lubbers begon aan een lange uitleg over de nutteloosheid van nu al te praten over de koop kracht in het volgende jaar. „De grootste daling van de koop kracht zit bij de mensen die hun baan kwijt raken." Zó koppelde Lubbers de koopkrachtpraatjes aan de werkgelegenheid, maar een antwoord over de exacte maatregelen bleef uit. Als Lub bers of Kok ook maar een aan- wijziging hadden gegeven van hun plannen had dat onherroe pelijk ook politieke problemen opgeleverd. Want tussen CDA en PvdA loopt een diepe kloof als het om de stimulering van de werkgele genheid gaat. De christen-de mocraten moeten er niet aan denken dat de hogere inkomens gaan inleveren om de werkge verspremies te kunnen verlagen. Daarom was het CDA er giste ren als de kippen bij om te laten weten dat de heffingskorting NATUURLIJK geen kans maakt. De PvdA kent haar plaats in het politieke spectrum en reageerde bedeesd: de hef fingskorting hoeft er niet per se te komen, als de effecten maar wel hetzelfde zijn (namelijk 50.000 banen erbij). Het duo Lubbers-Kok wil even niet van tegenstellingen in de coalitie weten. De aandacht van hen gaat uit naar de werkgevers en de werknemers die, zoals Kok zei, 'alle creativiteit nodig hebben om loon in werk om te zetten'. Hebben de sociale part ners daarom niet min of meer invloed op het voortbestaan van deze coalitie, wilde een journa list weten. Nee, hoofdschudde het duo. De werkgevers (zei Kok) moeten de knip dicht hou den en de werknemers (zei Lub bers) moeten genoegen nemen met wat ze hebben, of zelfs ietsje minder. Intussen zijn de economische vooruitzichten niet helenjaal inktzwart. Voor de tweede helft van dit jaar wordt het voorzich tige begin van een opleving voorspeld. Maar daar wil de minister van financiën nog niet op vooruitlopen; hij wil liever aan het einde van het jaar (via extra lage ramingen nü) wat meevallers presenteren. Hoe somberder nu, hoe vrolijker dan. Het is de vraag of deze stiekeme truc van Kok zal wer ken. In de cijferstukken liet hij allerlei droeve belastingop brengsten noteren. Het moet gek gaan als het zo triest blijft, aldus een ingewijde. Officieel gaat het kabinet uit van het ergste scenario. En dat houdt in dat de minima - zon der extra hulp - het volgend jaar tot drie procent koopkracht .inleveren. Daar staat een lichte daling van de koopkracht bij twee keer modaal (vanaf zeg negentig mille) tegenover, de inkomensontwikkeling 'rede lijk gelijkmatig' moet zijn, zuil len de hogere inkomens moeteij inleveren óf de inkomsten va de minima bijgespijkerd moetei worden met fiscale ingrepen. Maar Lubbers en Kok deden i manhaftig het zwijgen toe. „Hei is een lastig dilemma. Je we dat het nodig is maatregelen li nemen, maar je hebt nog gee zicht op de werkelijke cijfers." aldus Kok die zich niet lie verleiden tot 'kwantitatieve! uitspraken. Wel gaf hij toe dat] op zijn ministerie zal worden gewerkt aan de techniscM voorbereiding van de invoer™ van een heffingskorting, toch een wezensvreemd, maar c om nog niet verwerpelijke vulling op het huidige belas-] tingstelsel. Het CDA, en zeker staatssecre-j taris Van Amelsvoort van belas tingen, zal zich tot het uiterste inspannen om de heffingsko:-] ting te voorkomen. Want weet het kabinet de indruk wekken dat de komende verte-I zingen geen effect hebben opl het beleid, de CD A-fractie in del Tweede Kamer - onder leiding van de beoogd premier van hare] majesteits nieuwe regering beseft dat wel degelijk in all openheid. En de PvdA weetooll drommels goed dat de verte zingen aanstaande -zijn, alle energie is daar nodig om de zich voortslepende interne vet-1 warring op te heffen. De leider van de Bosnische Serviërs Radovan Karadzic kan liegen of het gedrukt staat. De internationale politiek vindt de voormalige psychiater, gespecialiseerd in paranoia, absoluut onbetrouwbaar. Zolang de Servische leider Milosevic hem de hand boven het hoofd houdt, neemt hij nog deel aan vredesbesprekingen. De vraag is hoelang nog. Door Tori Loots DE VOLLE, grijze kuif is im mer nonchalant gekapt. Net niet echt door de war, maar een beetje zwierig. Zijn volgens de laatste mode gesneden kos tuums draagt hij een beetje ge kreukt. Net niet tè, maar ver antwoord, zoals een druk bezet man betaamt. Radovan Karad zic (47) is een innemende per soonlijkheid. Hij waagt graag een gokje, houdt van een goed glas wijn en is een uitmuntend gastheer. Gesprekspartners worden vakkundig ingepalmd en vinden knollen in plaats van citroenen op hun bord. Karadzic is de heerser in het rijk van list en bedrog. Met het grootste gemak van de wereld verdraait hij de werkelijkheid als het hem uitkomt. „De Ser viërs beschieten Sarajevo puur uit zelfverdediging. Het is de enige manier om de moslims ervan te weerhouden door een hoog geboortecijfer Bosnië over te nemen." Zo heeft Karadzic er nog enkele in zijn pakket. „Wat is er toch tegen een groter Ser vië. Er is niets tegen een groter (herenigd) Duitsland of Groot- Brittannië." De grootste etnische groep in Bosnië vormen de moslims. En dus zijn ze het doelwit voor de etnische zuiveringen. Meer dan een miljoen zijn er van huis en haard verdreven, op de vlucht voor Servische agressie. Karad zic ontkent dat de etnische zui veringen tot het Servische be leid behoren. „Zij willen zelf graag vertrekken. Wij kunnen hen gewoon niet tegenhouden. Het zijn er te veel. Bosnië is vier decennia lang bijeen gehouden door het Joegoslavische com munistische leger. Nu is er geen houden meer aan. Moslims en Serviërs zijn als olie en water. Als je ze door elkaar schudt vermengen ze zich, laat ze je staan dan komt de olie boven drijven." Karadzic heeft zoveel proble men dat hij ze niet meer kan overzien. Het grootste is nog wel het leger. Dat is een appa raat geworden dat niet meer is te stoppen. Tot op zekere hoogte zijn de troepen in de bergen een soort monsters van Franken stein geworden voor Karadzic. Hij heeft de organisatie mede op poten gezet en voor wapens gezorgd, maar niet kunnen voorkomen dat die een eigen leven leidt. Als hij het leger nu zou willen ontwapenen zou het zich tegen hem keren. In een jaar tijd is er te veel gebeurd. De spanning in Bosnië loopt pas goed op in de vroege lente van het vorig jaar. Na het bombar dement op Dubrovnik en de vernietiging van de Kroatische stad Vukovar, volgt Bosnië het voorbeeld van Kroatië en Slove nië en zoekt onafhankelijkheid van Belgrado. Karadzic en zijn companen tonen zich niet erg onder de indruk en reageren voortvarend. Zij werpen barri cades op rond Sarajevo en in Bosnische gebieden die aan Ser vië grenzen trekken gevecht seenheden binnen die moorden en verkrachten. De eerste teke nen van de etnische zuiverin gen. Een generale repetitie voor wat nog te wachten staat. Door het geweld gedwongen, vertrekken ook Karadzic en zijn mannen uit Sarajevo. Hij neemt de wijk naar het mondaine Pale, een ski-oord, twintig kilometer buiten Sarajevo. Karadzic richt er onmiddellijk een perscen trum in dat de misvattingen van de rest van de wereld moet rechtzetten. De ene na de ande re persconferentie vindt plaats, waarbij de gasten royaal wor den onthaald. De boodschappen zijn bizar. Zo zou de regering van moslim president Izetbegovic hebben opgeroepen tot de 'Jihad', de heilige oorlog van de moslims. Bij een andere gelegenheid werd serieus gemeld dat de moslims verantwoordelijk wa ren voor de verspreiding van aids. Er zouden martelkamers bestaan voor Serviërs en de bordelen zouden vol zitten met Servische meisjes. Bewijs voor dit soort beweringen was in Pale nooit voorhanden. Hoe is het mogelijk dat een bestudeerd man als Karadzic zulke klinklare nonsens de we reld in kan sturen. En waarom maakt hij zich zo druk over Bosnië terwijl hij er niet eens vandaan komt. Milos Vasic, een Servisch publicist, heeft daar wel een oordeel over. „Hij staat met zijn rug tegen de muur. Hij heeft in het verleden een aantal kapitale blunders begaan en er is geen weg meer terug. De Servische milities hebben bloed geroken, oude haatgevoelens zijn weer opgelaaid en alleen de uiteindelijke overwinning van het groot-servische ideaal kan genoegdoening brengen." Als jongen van vijftien trekt Radovan Karadzic van Monte negro naar Sarajevo, aangemoe digd door de mogelijkheid van een baan en een flat in een buitenwijk. Hij arriveert in Sa rajevo met het minderwaardig heidscomplex van een boeren jongen op blote voeten. Sommi gen verklaren daaruit zijn har de opstelling ten opzichte van de stad. Feit is dat hij zich nooit heeft kunnen mengen met de oude gevestigde stadselite. Dr. Narcisa Kamberovic werkt sinds een paar maanden als psychiater in Nederland om ge traumatiseerde Bosnische vluchtelingen te behandelen. Zij kent Karadzic al 25 jaar. Ze studeerden samen en waren ge durende 12 jaar collega's op de psychiatrische afdeling van het Academisch Ziekenhuis van Sa rajevo. Vorig jaar werd de vleu gel waar ze werkte in puin geschoten. Kamberovic is ver bijsterd door de grote verande ring die Karadzic heeft onder gaan sinds hij in de gevangenis heeft gezeten. Hij zat daar volgens eigen zeg gen wegens subversieve activi teiten tegen het communistische regime. In werkelijkheid had hij eigendomspapieren vervalst en onoirbare giften geaccepteerd ten behoeve van een landbouw- nen Haag (anp) - De be overvaller streeft naar aan tus en prestige onder leef ten. Vaak heeft hij al een loopbaan achter de rug ge. door 'kleinere delicten'. get het plegen van de overval de overstap naar het 'groterJ stijgt daarmee in aanzien, pat is één van de bevindinge onderzoek van het Wetens. Onderzoek en Documental (WODC) van het ministerie v in samenwerking met de U van Amsterdam. Doel was m- weet te komen over de mé 199 Utrecht - Het stads- er van de kabinetsbezuinis zieningenniveau. Mogeli; streekvervoer 1.000 van Gedwongen ontslagen zijn da bij niet uitgesloten. Dat zei i woordvoerder van de VS groep, het concern van stre, vervoerders, in reactie op Voorjaarsnota. Volgens hem dreigt 1994 'rampjaar' te worden als het binet zijn plannen doorzet. 1 venop de bezuinigingen uit Tussenbalans (1991) moeten busbedrijven namelijk een es bedrag inleveren van 50 miljl gulden. T „Met de nog niet ingevulde zuinigingen uit de Tussenbalj moeten we komend jaar nog J geveer 150 miljoen korten, kunnen we niet opbrengen der een wezenlijke aantast van de voorzieningen", aldu: Van onze verslaggever Bunnik - Veel Nederlanders I ken loodhoudende benzine wijl ze zonder problemen voo kunnen met loodvrij. Volgen: Bovag kan minstens de helft de gelode benzine die gets wordt, vervangen worden c loodvrij. Automobilisten kun daarmee 12 tot 16 cent per besparen. Uit de cijfers blijkt dat 70 cent van de benzine die in derland wordt getankt, lood is. L Volgens de Bovag is nog maa'. procent van het Nederlar wagenpark zo gebouwd loodhoudende benzine nodig. Op den duur neemt dat perc tage nog meer af. Veel automobilisten hebberi het verleden al de stap r loodvrij gezet omdat de over| daar minder accijns op hief. i instructieboekje of het autc drijf kan uitsluitsel geven of bepaalde auto of motorfiets schikt is voor loodvrije benzi. De branche ziet ook voor zl zelf een voordeel weggelegd: nog meer weggebruikers oj schakelen op loodvrije ben: hoeven de benzinestations ii toekomst geen pomp voor ld houdende benzine meer te ben. Dat bespaart kosten. project dat hij wilde opzetten. Hij werd op staande voet ont slagen en zat elf maanden vast. Volgens Kamberovic was hij er na zijn straf beter aan toe dan ooit tevoren. „Het leek alsof hij zijn criminele handelingen had omgezet in een soort groot heidswaan. Hij ging zich steeds extravaganter kleden en ge bruikt zijn professionele erva ring om de massa te bespelen en een verhoogd gevoel voor eigen- (AD VERTE NTIE) \Triumj\h Karadzic geeft de zoveelste persverklaring sinds het uitbreke" van de oorlog in het voormalige Joegoslavië. foto eW waarde bij zijn volgelingen "P te roepen." Het imperium van keizer radzic is wankel. Het staato valt met de steun van Milose* Van hem moet Karadzic vredesplan Vance-Owen a®1' vaarden. Hij heeft zich al aar®,? ingedekt voor als het zover „Het plan verdeelt Bosnië M? etnische lijnen. Daar heb ikal' tijd voor gestreden", zei hijva de week nog. Modieuze badkleding,^ perfecte pasvort DE RUNDVLEESSECTOR h gestaag dalende afzet. Zei Fransen en de Spanjaarder fikkie. De sector zelf wijt de ten. tijdgeest. Rundvlees heeft bereiding duurt lang en vandaag de dag nog tijd uren lang te laten sudderer Veel te weinig echter stee) Want wie het nieuws de heeft, die zou spontaan hoog ministerieel niveau onderzoeksmethoden en en hetzelfde kabinet me standpunten over de toe natuurlijke groei-hormonei Tussendoor - en waarsch een rechtzaak over een h vertakkingen in heel West guldens gemoeid zijn. Produktschap van Vee - groeihormonen moeten t buitenland waar op dit terr Hooggeleerde heren bes volksgezondheidsrisico's v nen. Waar echter in vrijv gegaan is dat de consum vlees, zonder kunstgrepen er 1

de Stem | 1993 | | pagina 2